Skiën zonder sneeuw op de Manke toppen van Neerland'sduinen asi b n-? - P^St 8K-.~ f - ,v-. Smmm.W: Skivereniging kan helpen m Spill Si XX i§Êm I» ;ii?mÈMmm;HrT4 17 MET DE AUTO NAAR DE BERGEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 ■Jl - v [MpP Xw ür »r K 1 IE.* **IHi H y...v. 'XK. X 'X ■i-y. v ,w„ tV i Eén fikse sneeuwbui kan een Hollands duin in een mini-skipiste voor beginners veranderen. Oefenen kan ook op gladde dennenaalden, als er maar een h.ellinkje is. SKIëN roept beelden op van witbesneeuwde bergen, zonnige pistes, zorgeloze vakantiegan gers en uitgebreide après-ski. Een heel ander beeld biedt het skigebied" in het Wassenaarse Duinrell, in deze laatste maan den voor het wintersportseizoen, leder weekeinde trekken hon derden mensen naar de blanke toppen der vaderlandse duinen om daar tussen de herfstige bo men, op met kunstvezels bedek te zandgronden de skisport on der de knie te krijgen. Omdat onze Lage Landen bij de Schepping zo karig bedeeld zijn met bergen en sneeuw, hebben de Ne derlandse ski-enthousiasten zich ja renlang moeten behelpen met sur rogaat-skiën op dennenaalden, maar de laatste jaren kan er dankzij de uitvinding van synthetische skiba nen een meer doeltreffende home training worden beoefend. Op verschillende plaatsen in Ne derland (Tilburg, Bergen) zijn de z.g. borstelbanen verrezen.In Duin rell gebruikt men thans kunstvezel- matten, piassava. Naast het ski- terrein van de Nederlandse Reisver- emging is een deel van het Wasse naarse recreatiegebied Duinrell ge pacht door de SBSN (Stichting tot bevordering van de skisport in Ne derland). De oprichter, voorzitter en hoofdskileraar van de vereniging, J. van Tongeren experimenteert al 2 jaar met „droog" skiën. De laatste jaren is hij druk bezig de meest ideale kunstbaan te vervaardigen uit piassava, een afvalprodukt van de borstelindustrie, dat in losse ve zels op het duinterrein wordt gelegd en dat zich na korte tijd als een harde mat aan de grond vasthecht. Een ontmoeting tussen grond en zitvlak levert echter enige dieper- blauwe plekken op, dan in de tief- schnee, maar skiën op een verijsde piste brengt tenslotte dezelfde kleur verandering teweeg. Dit najaar is Van Tongeren echter zo goed ge slaagd, dat de Oostenrijkse skile raar Max Erhardt er zeer enthou siast over is. Na zijn eerste „fahrt" over de kunstbaan was zijn reactie minder gunstig, maar na enige oefe ning riep hij „Fabelhaft". De le raar uit Kaprun heeft bij de Oos tenrijkse ski-export prof. Krucken- hauser lessen gehad in de nieuwste methode, de z.g. „Jetschwung". Dit laatste snufje op skigebied tracht hij nu de cursisten van de SBSN over te brengen. Toch moet men zich niet voorstel len, dat een anfanger na luttele we ken Duinrell, tijdens zijn eerste wit te vakantie" met slangachtige be hendigheid een afdaling kan ma ken. Het skiën op Nederlandse grond is meer bedoeld als voorbe reiding op het sheeuwskiën; en ge perfectioneerde skigymnastiek. het voordeel is, dat men zich in de sneeuw meer thuisvoelt op de lange latten en dat een gewenningsperio de van 4 a 5 dagen wordt over brugd. Hierdoor kan men sneller vorderingen maken. Tijdens de wedeloefeningen op muziek zegt de 62-jarige gymnas tiekleraar Van Tongeren: „Wedeln is het moeilijkste onderdeel van deze sport. Technisch kan men het hier vrij aardig leren. Veelaan dacht wordt ook besteed aan de sla lom, waarvoor de verschillende heu vels hebben gereserveerd. Nieuw dit jaar zijn de twee springschans- jes, waar men sprongen van 10 tot 20 meter kan maken". NAARMATE de wintersport populairder wordt en ook de jeugd zich al op jonge leeftijd naar de besneeuwde hellingen begeeft, begint de Neder landse Ski Vereniging een belangrijke rol te spelen bij het begeleiden van diegenen, die naar de bergen gaan om er te skiën. Als we voorzichtig schatten en stellen, dat er zo'n honderdduizend Nederlanders jaarlijks de sneeuw opzoeken, en dat van hen on geveer 60.000 min of meer de skisport bedrijven, dan wekt het wel enige verbazing dat de vereniging slechts een zesduizend leden telt. VERWONDERLIJK is dat echter niet. De gewel dige trek naar de wintersport is in ons land een zaak van pas de laatste 10 a 15 jaren, en het duurde eerst wel enige tijd voordat men zich in groteren getale begon te realiseren dat het lidmaatschap van een vereniging die de wintersport centraal stelt van belang is. EEN BELANGRIJK DEEL van de activiteiten richt zich op het stimuleren van de band tussen al- DE FRANSE Toeristen Service, Ro- kin 128, Amsterdamtelefoon 020-236800, organiseert ook dit jaar weer wintersport reizen. Het zijn arrangementen van 10 en 17 dagen. Naar plaatsen aan de voet van de Mont-Blanc, zoals Morzine voor f 347 voor 10 dagen, f 527 voor 17 dagen, Cha- monix, respectievelijk f 412 en f 632, St. Gervais, 362 en f 549, Megève f 417 en f 657. Naar plaatsen in de omgeving van Gre noble zoals Villard de Lans voor f 372 en f 557, Les 2 Alpes f 432 en f 672, Alpe d'Huez f 382 en f 577. Naar plaatsen in het hart van de Alpen zoals Courchevel, f 412 en f 642 en Val d'lsère, f 382 en f 572. Deze prijzen gelden bij vertrek van elk station in Nederland. In het hoog seizoen worden er toeslagen geheven die variëren van f 30 tot f 180. len in ons land die het skiën een warm hart toe dragen. Daartoe is de vereniging verdeeld in een aantal kringen, waarbinnen dit „gezelligheidsaspect" verder wordt ontwikkeld door middel van het be leggen van contactavonden waarop films over wintersport worden vertoond; daarnaast worden cursussen skigymnastiek georganiseerd en ook buitentrainingen, wandelingen, borstelbaanoefe- ningen en „skiborrels" staan op het programma. DIT SEIZOEN is er een lezingencyclus van Karl Koller, president van de Oostenrijkse Skileraren Vereniging, die jarenlang directeur is geweest van de beroemde skischool in Kitzbühel. Op zaterdag 7 november is hij met films en lezing in Haarlem de gast der skivereniging geweest. De Nederlandse Ski Vereniging houdt zich ook bezig met het organiseren van reizen naar de sneeuw, maar niet met het doel concurrent te zijn van de reisbureaus doch om bestaande leemten op te vangen. Het is vooral op dit gebied dat de Neder landse Ski Vereniging steeds meer activiteiten ont plooit. De commerciële instellingen koesteren slechts minimale belangstelling voor reizen die uitsluitend op de skisport gericht zijn en waarbij de jeugd be trokken is. Daarom organiseert de Nederlandse Ski Vereniging dit winterseizoen veertien jongeren reizen voor verschillende leeftijdsgroepen tussen 8 en 21 jaar, terwijl tevens een „Skiwander"-reis op het programma staat. DAARNAAST BIEDT de Tourencommissie van de Ski vereniging en de Koninklijke Nederlandse Alpen-Vereniging een keuze uit skitochten, die de deelnemers buiten de gebaande pistes door de ber gen voeren, waarbij sportieve instelling en conditie een doorslaggevende rol spelen. Dit seizoen zijn er elf tochten onder meer in Noorwegen en het Atlas gebergte in Marokko. NU STEEDS MEER Nederlandse kinderen op jonge leeftijd op de ski's staan, richt de Nederlandse Ski Vereniging in toenemende mate zijn aandacht op de jeugdige leden. Zo werd een dezer dagen voor de derde maal de jaarlijkse „talentenjacht" op de nylonkunstskibaan in Bergen gehouden. Van de 27 deelnemers van 8 tot en met 13 jaar werden negen uitverkoren om een speciale borstel- baancursus van tien weken te mogen volgen en Après-skipakje van het Parijse huis Rodier. De tartan-pantalon en' de coltrui zyn in respectievelijk acht en drie kleuren lever baar, het lange vest zelfs in twaalf kleuren. vervolgens met Kerstmis de 18-daagse officiële trai- ningsreis naar Nauders (Oostenrijk) mee te maken. INDACHTIG DE LEUZE i van de Nederlandse Sport Federatie: „Zonder wedstrijdsport geen top sport" organiseert de skivereniging, in de eerste helft van januari de nationale (Val d'lsère in Frankrijk) en jeugdkampioenschappen (Nauders), terwijl de nationale selectie bovendien naar internationale wedstrijden wordt afgevaardigd. DE LEDEN van de Nederlandse Ski Vereniging (f 16 contributie) ontvangen gratis het tijdschrift SKI en zijn bovendien automatisch verzekerd voor wettelijke aansprakelijkheid bij het beoefenen van de skisport tot een bedrag van f 250.000. MET HET VERSTREKKEN van deze verzekering anticipeert de Nederlandse Ski Vereniging, geves tigd in de hal van het ANWB-gebouw aan de Wasse- naarseweg 220, in Den Haag, tel. 070-264426, op de ontwikkelingen in de skilanden waar stemmen op gaan alle skiërs te verplichten een aansprakelijk heidsverzekering af te sluiten. DE AUTO gaat een steeds belangrijker rol spelen als middel van vervoer naar de wintersport. Dat is begrijpelijk, want het geeft zekere voordelen om over een eigen wagen te beschikken: onafhankelijkheid van trein of vliegtuig met dé daaraan verbonden mogelijkheden van vertraging of zelfs kaping, reisschema naar eigen verkiezing en diverse perspectieven in de wintersportgebieden zélf. OOK HET REIZEN met de ca ravan is tegenwoordig een steeds in omvang toenemende activiteit. Het is namelijk heel goed mogelijk in de sneeuw te „kamperen" mits de caravan aan bepaalde eisen van isolatie en verwarmingsmogelijk heid voldoet. In de wintersportge bieden groeit het aantal campings, dat ook 's winters de poorten ge opend houdt, gestaag. ALS U MET de auto naar de win tersport gaat, moet de wagen nét zo zorgvuldig worden nagekeken in de garage als voor een zomerse vakantie. Bovendien moet u er op letten dat er een olie in gaat van een viscositeit, die is aangepast aan winterse omstandigheden: hij moet zó dun zijn en blijven, dat ook bij 20 graden Celsius onder nul geen start- en smeringsmoeilijkheden kunnen ontstaan. De meeste mo derne multigradeoliën voldoen aan de eisen, maar het kan geen kwaad-er nog even de aandacht van de garagist op te vestigen. VERDER dient u zich te realise ren, dat de banden, waarop u zo comfortabel <en probleemloos over de Nederlandse wegen toert beslist onvoldoende zijn voor het zich voort bewegen over harde en gladde sneeuwlagen. DAT WETEN de bandenfabrikan ten ook, vandaar dat er al jaren zogenoemde M en S-banden (mod der en sneeuw) op de markt zijn. Dat zijn banden met een speciaal diep geprofileerd loopvlak, dat een extra goede „grip" op besneeuwde en beijzelde wegen, biedt. Bovendien zijn deze banden ge schikt om er ijsnagels in aan te brengen voor een extra goede greep op tot ijs gereden sneeuw. Tn de wintersportgebieden zijn deze ban den niet alleen onontbeerlijk, maar hier en daar ook verplicht. AANGEZIEN het aanschaffen van M en S-banden een vrij grote uitgave betekent is het van belang te weten, dat men eventueel kan volstaan met het monteren van twee van zulke banden, mits men ze op de aangedreven wielen zet. Ze mogen dan niet zijn voorzien van ijsnagels, want het is uit vei ligheidsoogpunt geboden ijsnagels in alle vier de banden aan te bren gen. De spanning van M en S-banden moet 0.2 5 0.3. atmosfeer méér zijn dan bij normale banden. Heeft u ijsnagels laten aanbren gen, dan moet u de eerste 300 km met matige snelheid rijden. Daarna mag het harder gaan. maar nooit ver boven de 100 ion-uur. Fel acce lereren en remmen moet u vermij den. De draairichting van banden met ijsnagels mag niet veranderd wor den, dus de wielen niet kruiselings verwisselen. Bij demontage in de zomer de draairichting op de ban den aangeven. Voordat u het reisplan opstelt is het nodig u op de hoogte te stel len van de voorschriften in het va kantieland betreffende het verplicht gebruik van sneeuwkettingen. Hier en daar komt het namelijk voor dat men M en S-banden niet vol doende vindt en sneeuwkettingen voorschrijft. Meestal kunnen sneeuwkettingen ter plaatse ge huurd worden, maar als u er de voorkeur aan geeft deze kettingen aan te schaffen: ze zijn ook in ons land te koop. Alle inlichtingen over voorschrif ten, adressen in binnen- en buiten land over het aanschaffen of huren van sneeuwkettingen en vele goede tips kunt u halen uit het inlichtin- genWad dat de ANWB voor zijn le den gereed heeft liggen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17