KIND IN DE SNEEUW DE FOLKLOREMODE HEB GEDULD MET UW Skilessen Teleurstelling EN DAAR ga je dan als ouders met je kinderen in de winter op vakantie. Je snuift in dat idyllische bergdorp de tintelende lucht diep op, je kijkt verliefd naar zon en sneeuw en je bent in en in tevreden met jezelf omdat die kinderen „er toch maar van kunnen genieten". Kwartiertje Loodzwaar Kindergasten SKIëN LEREN of de skivaardig heid wat opfrissen kan op diverse plaatsen in Nederland. Hier zijn er enkele: WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 19 VINDT U SKIën best een leuke sport om naar te kij ken, maar voelt u zich toch meer een luie zonaanbidder een verwoed après-skiër of een pure nachtvlinder, dan bent u uiteraard van harte welkom in de gezonde at mosfeer van de wintersport, maar u hoeft de adviezen van coach Leo Lochtenbergh van het Nederlandse jeugd- skiteam niet te lezen. Voor diegenen echter, die naar de Alpen trekken om er fiks te wandelen, schaatsen, ski bobben, langlaufen, tour skiën of pisteskiën, is het niet onverstandig naar zijn raad te luisteren. AAN HET WOORD is Lochtenbergh. We praten over hartinfarcten en ma nagersziekte. En het advies is dan vaak om een sportie ve recr-eatiebezigheid te zoe ken. Zoiets gaat zomers meestal nog wel: misschien een beetje tennissen, fietsen naar je werk en zwemmen in de vakantie. Maar dan komt de winter, het grauwe jaargetijde dat zc. eindeloos kan lijken... Wie het geld heeft en de vakantiedagen (twee zaken die helaas voor een ieder niet altijd zijn weggelegd) zou er broodnodig eens op uit moeten trekken naar de sneeuw en de zon. ER IS In zo'n klein Oos tenrijks plaatsje natuurlijk wel een Eisschiess-baan, waar u op uw gemak een spelletje kunt spelen: u schuift een zwaar ijzeren gewicht met een handvat eraan over het ijs naar een houten blokje. Maar dat is meer een plezierige recrea tie, die echter geen moeite kost. Over deze ontspanning wil ik het niet hebben. Het gaat mij nu om de Neder lander, die zó uit zijn werk overstapt naar die duizend meter in de bergen en met het goede, maar roekeloze voornemen om van zijn veertien dagen ten volle profijt te trekken. Hij zoekt beweging en dat betekent: opgepast!!! WANT WE zijn het niet meer gewend. We rijden in een auto, zitten te veel en lopen te weinig en dan komt plotseling een periode waarin we uren bezig zijn met skiën, dansen, drinken zonder vermoeidheid te ken nen. lingen, met hobbels en plooien, met moeilijke doorgangen en een hele rits van in de sneeuw ge bouwde springschansen. Alles in het klein „opdat kleine mensen hun omgeving kunnen overzien en er niet bevreesd door wor den", zegt Koller. De Kindergarten heeft iets weg van een Efteling: er zijn van sneeuw gemaakte dieren en gedrochten waartussen de kinde ren skiën. Soms moeten ze ge bukt tussen de poten door, dan weer glijden ze door een tunnel van sneeuw of springen mét ski's omhoog om een klok te lui den: wie de klepel raakt en niet zijn evenwicht verliest, heeft het goed gedaan! KITZBüHEL heeft van zijn mini-skigebied een voortreffelijk stukje kinderspeelplaats ge maakt, waar de jeugd bijna on gemerkt leert hoe zij moet klim men, glijden, rutschen, keren, af dalen, springen, stemmen, pflu- gen en schwingen. Het hoogte verschil is ongeveer 50 meter, dat met een mini-lift gemakke lijk te overbruggen is. In de na bijheid ligt een zelfbedienings restaurant, waar de kinderen als de ouders dat willen tus sen de middag kunnen eten, ter wijl skileraressen toezicht hou den. MET DEZE kinder-skibewaar- plaats, waar enige hondenden kleintjes uit alle landen de sneeuw leren vertrouwen, heeft Kitzbühel de weg gewezen voor alle andere grotere wintersport plaatsen. skiet mét zijn ouders mee. En als er tenslotte nog een seizoen voorbij is, zit Henk in de Spit- zengruppe en glimlacht mild naar zijn ouders: ach, ze doen hun best ren nog niet zo sterk zijn en het kind gauw moe is. Een jongen kan op die leeftijd meestal meer dan een meisje. Zolang een kind nog niet actief bezig is met de skisport is warme kleding een vereiste. Als ze weinig in bewe ging zijn, krijgen ze het snel koud. DIE EERSTE vakantie met kinderen kan bij te hoog gespan nen verwachtingen soms teleur stellingen opleveren, omdat zoon- of dochterlief geen plezier in het skiën kan opbrengen. Dat betekent dan voor ten minste één van de ouders, dat hij of zij niet zelf in een skiklas kan gaan. Wees echter gerust: het mag een jaartje duren, maar uitein delijk wordt elk gezond kind ge raakt door „de vonk" en spoedig daarna staan ook deze ouders te juichen bij de finish van de Gasterennen wanneer hun Han- neke met een tijd van „eerlijk" 1 minuut en 42 seconden de vier de prijs in de zilveren medailles behaalt. Weer een jaar later en Henk JA, EN DAN wordt Hanneke van vijf op de kinderskietjes ge zet en ze moet dat heilinkje af. Een hoogte van niets, maar ze valt prompt. Ze lacht, maar bij de tiende tuimeling hoeft het van haar niet meer. En als mama aandringt, huilt ze tranen met tuiten om al die sneeuw en die onhandige schuivers aan haar voeten. Broer Henk van zes doet er iets langer over, maar ook hij laat na een uurtje met bleek ge zicht en trillende lip weten, dat hij er de brui aan geeft. DE OUDERS staan er versla gen bij. Zélf zijn ze bezeten van het skiën; en als jonge moderne ouders hebben ze gedaan wat elke deskundige adviseert z e hebben hun kroost al op jeugdi ge leeftijd uit Nederland mee naar de wintersport genomen. En nu willen die kinderen niet GELUKKIG zijn deze ouders verstandig. Ze pakken de ski's op, lachen om de betraande ge zichten en roepen vrolijk: „En nu gaan we heerlijk sleeën". Sa men spreken ze af, dat ze elk om de beurt een dag niet zélf gaan skiën maar bij de kinderen blij ven, en dat dezen elk ochtend en middag een kwartiertje op hun ski's moeten staan, maar dat ze daarna vrij zijn om te doen wat ze leuk vinden. Na een paar dagen begint Henk er zin in te krijgen. Zijn vader leert hem spelletjes: een heuvel af precies door een poort je dat van skistokken is gebouwd of naar beneden skiën op één ski. Zijn vader vindt ook andere Ne derlandse kinderen en na een weekje zit zoonlief in een jeugd- klas van de Skischule. De tweede week heeft niemand meer opkij ken naar hem, al kost hij wél steeds meer geld omdat zijn lift- knipkaart sneller op is naarmate hij enthousiaster wordt. MET HANNEKE blijft het moeilijk. Ze heeft dolle pret in de sneeuw met haar sleetje, maar op de ski's wordt ze een bedroefd hoopje mens. Na vijf minuten al roept ze dat ze moe is, na tien wekt ze de indruk van een klappertandend oud vrouw tje en na een kwartier gedraagt ze zich als een gevangene die van haar boeien wordt bevrijd. Hanneke is een lief meisje, maar ze heeft er doodgewoon geen zin in. Een volgend jaar beter. ZO IS HET met kinderen. Skiën is voor hen een onbekende zaak, die ze eerst wel eens nader willen verkennen. Ze krijgen al snel de indruk dat hun ouders hun skiprestaties als een lood zware kwestie opvatten, dat om gaan met die onhandelbare lat ten een hoogst dubieuze affaire is, dat je veel valt en moe wordt, en dat je heel wat meer plezier met andere dingen kan hebben. DUS, WIE zijn kinderen mee neemt naar de wintersport, zal enig geduld moeten kunnen op brengen en proberen het skiën als opwindend „spel" te verko pen. Te bedenken valt, dat tus sen vijf en zeven jaar de spie bezigheid en ook flink fiet sen mag niet over het hoofd worden gezien. ELKE DAG het lichaam inspannen is op zich al een uitstekende voorbereiding, maar voor degene die goed gezond en niet te oud is (ik denk daarbij niet aan een limiet van 25 maar eerder van 50 jaar) behoort skiën eigenlijk tot een verplichte sport, en voor deze catego rie adviseer ik daarom nog een tweede „voorspel" voor hun vakantie. ZIJ ZOUDEN in de ko mende maanden een cursus skigymnastiek van de Ne derlandse Skivereniging moeten volgen. Of een „ech te" training met ski's onder gaan op één van de kunst skibanen in ons land. Nou ja, we hoeven er geen drama van te maken. Wat ik wil zeggen is, dat elke wintersportganger de eerste twee dagen in de hoge lucht een beetje kalm aan moet doen om voor zichzelf uit te vinden hoe het met zijn krachten staat. Want die ijle lucht werkt nu eenmaal als champagne en velen voelen zich zo bedrieglijk fit, dat zij hun lichaam geen tijd en rust gunnen om zich aan te passen. NOG belangrijker is het natuurlijk om al een paar maanden vóór het vertrek „iets" te doen om straks het onderste uit de kan van de vakantie te halen. U kunt bijvoorbeeld stevig gaan wandelen en geregeld hard lopen, trimmen is een goede HET IS een oude wijsheid dat het leren voor kinderen „spel" moet zijn. Karl Koller, de Oos tenrijker die binnenkort met een lezingencyclus naar Nederland komt, heeft dat in zijn periode als directeur van de skischool in Kitzbühel zo vaak ervaren, dat hij er in 1966 radicaal zijn con clusie uit trok. Hij stichtte in zijn beroemde wintersportplaats een Ski-Kindergarten, die sinds dien model heeft gestaan voor soortgelij ke „ski-kleuterverbli j - ven" over de gehele wereld. Kollers uitgangspunt was dat het kind door middel van het spel met de skisport in aanra king moet worden gebracht. Hij ■heeft daartoe een miniatuur-ski gebied aangelegd met alle ken merken van het echte „Gelande" dus met glooiende en steile hel- ER MOETEN LEGIO MENSEN in alle wintersportoorden zijn, die alleen op sneeuwvakantie gaan om het gezéllige avondvertier, de overvloedige warme maal tijden (twee per dag), de warme wijngroc of andere bijspijkerdrankjes en het dansje „achterna". 0 Stichting ter Bevordering van de Skisport in Nederland. Landgoed Duinrell, Wassenaar. Piassavabaans lengte 176 m; breedte 165 m; hoogte verschil 28 m. Er is een speciale hel ling voor wedstrijdskiërs voor afda ling en slalom. Prijs: 65 per cursus. Duur 11 les sen. Kinderen t.m. 11 jaar 32. Jeugd van 12 t.m. 16 jaar ƒ45. In de prijs inbegrepen: les, skihuur, ongeval lenverzekering, toegang tot landgoed Duinrell. Schoenenhuur: 1 per keer. Inlichtingen: J. van Tongeren, Abraham Kuyperlaan 89b, Rotter dam. Tel. 010-280161. DAT ZIJN natuurlijk niet allemaal snobs, zoals de achterklap wil. De mees te van deze wintergasten willen alleen de bloemetjes eens buiten zetten iets waar zij in eigen land zeker in de donkere maanden meestal nauwelijks toekomen. En dat is natuurlijk hun goed recht, dat niemand hun ontzeggen zal. Trouwens, ook zij die wél in de eerste plaats voor de winterse buiten sporten, het skiën, het wandelen, het schaatsen of rodelen gaan, nemen over het algemeen ook gretig deel aan de après-skigeneugten en alles wat daarbij hoort. 0 Nederlandse Reis Vereniging, Land goed Duinrell, Wassenaar. Piassava- banen; enige banen van ca. 100 m lengte. Prijs: 57 per cursus 11 entree Landgoed Duinrell. Duur 10 lessen, incl. skihuur. Schoenenhuur: 6 per cursus. Bij voldoende deelname: vorming van speciale kindercursus sen. Inlichtingen: Nederlandse Reis Ver eniging, Zeestraat 98-104, Den Haag. Tel. 070-184800. NATUURLIJK hoort daar ook een aan gepaste garderobe bij, en dan liefst een die modieus en billijk tegelijk is. Wie echt niet op een paar dubbeltjes hoeft te kijken, die kan bij de haute couture of de duurdere confectie terecht. Wie het graag iets zuiniger aandoet die laat zich door de couturiers inspireren en fa briekt zelf wat, al of niet in samenwer king met de huisnaaister (als die nog bestaat tenminste). Unisex-kaftans, waarmee cou turier Esterel een doorbraak in de après-skimode hoopt te be reiken. 0 II Primo, Bergen-NH, Borstelbaan, lengte 71 m, breedte 12 m, hoogte verschil 18 m. Prijs: lidmaatschap 25 per maand tot januari, daarna 15 per maand. Entree vanaf 12 jaar 15. Tot 12 jaar 10. Het lidmaat schap geeft recht op 1 uur skiles per week. Inlichtingen: Voorzitter H. Wester man, Laan 11, Schagen, tel. 02240- 2665. Secretaresse mej. E. Plukker, Ged. Gracht 75, Schagen, tel. 02240- 2941. VVV-Bergen, Plein 1 Bergen, tel. 02208-2124. Skileraar is de Oostenrijker Sigi Moser. zijn. Een goed voorbeeld daarvan is de chaletjurk van Louis Féraud: een trui als bovenlijfje met daaraan vastgezet een maxi-rok gemaakt van negen hori zontale banen van verschillende kleuren vilt, waarvan met allerlei knopen, pas sementen, applicaties en/of franjes langs de zoom tal van originele variaties te maken zijn. DAT DOE-HET-ZELVEN kan dit sei zoen al heel gemakkelijk dank zij het feit dat de Parijse en Italiaanse mode- vorsten voor de wintersport 1970-'71 niet al te ingewikkelde lijnen gecreëerd heb ben die zonder veel moeite na te maken er nu ook unisex, gelanceerd door Jacques Esterel, die de geijkte donkere herenkostuums-met-coltrui vervangt door behaaglijk warme kaftans in vro lijke kleuren voor hem en haar, die bij een knappend haardvuur een ideale après-skidracht vormen: u zult er be slist furore mee maken in uw winter sporthotel. LAROCHE maakte van tafelkleden- stof „dramatische", wat toneelachtige jurken die het in de wintersportsfeer heel goed zullen doen. En daarnaast is Chaletjurk van Féraud: bont, helemaal „in" en vrij gemakke lijk na te maken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19