Fadrhonc praatte stevig met zijn sleutelfiguren Jong Oranje ontluisterd door fel Oost-Duitsland Oude Brit: „Ik ben geen moment bang geweest Spanjaard met dik oog uit de strijd gehaald SPANJE'S TROTS - JOSE URTAIN - DOOR HENRY COOPER ONTTAKELD Wellicht werk voor zestal wielerprofs I GUUS HIDDINK: „Wij zijn vooral ook buiten het voetbalveld een sterkere eenheid gaan vormen" aoanon' IKS Ledenraad Ajax: praten met Cruyff m Boksers willen aansluiting bij VVCS „ju™ 23 QDÜm. □a 080 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 Onbeheerst Inspirator Ommekeer Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks. I M- Veertigste Ki2®nnnnr- ^jy^/j^/yuyyyyyvyvWMWVWWUWWUWWWWA'WWVWVWWVWVWWWWWWWWMWWIUWIAMMAIVUWtfWinWMIWUWWWIrtlUWVWVIMIUWWUWWIIrtW Jan van Beveren had op de training een zware last te tillen: Johan Nees- kens. (Van onze sportredactie) DRESDEN. Pas enkele uren voor het duel tegen Oost-Duitsland zal bondscoach Fadrhonc de opstelling van zijn team bekend maken. De oefen- meester speelt dat later vrijgeven van de elf namen ongetwijfeld uit tegen eenzelfde standpunt van collega Busch- ner, maar Fadrhonc had er nog een andere verklaring voor. „Ik wil eerst met de sleutelfiguren in het elftal de zaak tot volle honderd procent tevre denheid regelen. Ik denk daarbij aan een Keizer, een Israel en een Van Ha- negem, die belangrijke spelers in het duel moeten zijn. Vooral Keizer heeft een speciaal type spel. Je kan hem moeilijk met een precies omschreven opdracht het veld insturen. Daarom wil ik de zaak eerst met hem bepraten. Begrip over en weer en de sfeer is erg goed". De bondscoach hield de spelers gis termiddag op een zwaar en nat veld vart Sportverein Dresden ruim een uur bezig en kon na afloop tevreden vast stellen dat alles best liep. Dokter Mos terd, tijdens deze trip dokter Kessel waarnemend, wiens vrouw dezer dagen een kind verwacht, kon ook vrij snel uitsluitsel geven over de blessures. „Strik, Rijnders en Van Hanegem kun nen de wedstrijd volledig aan. Bij Veenstra ligt de zaak wat moeilijker, maar ik heb goede hoop dat ook hij morgen weer fit zal zijn". Fadrhonc, zoals gewoonlijk nogal ge ëmotioneerd, was er van overtuigd dat de strijd op het middenveld gevoerd zou gaan worden. „De zaak moet met de jongens ijzersterk doorgesproken worden. Wij hebben iemand nodig die de druk, waaronder we zeker komen te staan, op kan vangen. Iemand die voor rust in de ploeg kan zorgen". Van Hanegem is voor die taak de aangewe zen man. De Feijenoorder voelt dat zelf ongetwijfeld ook aan, want voor belangrijke wedstrijden is het een ge woonte van hem op blessures, die hij normaal niet voelt, flink de nadruk te leggen. j: kens. een speciaal type s»pei. oc mu. -- juuiiinnnnnnnnnn J^aaaa/WWWWVWVVVVWWVWVVVWVWVUVWVAA/VVV>A/VVVVVVVVW*AA*A#VVV*A/WWVV\/WVVWV»AAIV\/VVV AMSTERDAM De ledenraad van Ajax heeft gisteravond een vergadering gehad met het bestuur van de club naar aanleiding van de moeilijkheden die zijn gerezen met Johan Cruyff. Na afloop van de bijeenkomst gaf Ajax het volgende communiqué uit: „De ledenraad van Ajax heeft inzake de gerezen moeilijkheden met Johan Cruyff zijn volledige vertrou wen uitgesproken in het beleid van het bestuur. Aan dit duidelijke vertrouwens votum werd het verzoek aan het bestuur toegevoegd om te trachten alsnog met Cruyff tot overeenstemming te komen. Daartoe zal een commissie uit het be stuur en de ledenraad alsmede trainer Michels en dokter Rolink op korte ter mijn een bespreking met Cruyff hebben, die daartoe ook zijnerzijds de wens te kennen heeft gegeven." (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Wellicht kunnen zes Nederlandse professionals voor het nieu we wielerseizoen onderdak krijgen bij de nieuwe extra-sportieve groepering. Ge sprekken met verschillende renners heb ben reeds plaatsgevonden. Door mede werking van de Roosendaalse manager Louis de Theye voeren een Zwitserse en Belgische firma (Goldor) momenteel be sprekingen over de opzet van de ploeg. „Ik heb als voorwaarde gesteld", aldus De Theye, „dat er minimaal zes Neder landers in de ploeg worden opgenomen Zelf heb ik geen ambitie om ploegleider te worden. Ik heb zuiver gehandeld om de Nederlandse profs werkgelegenheid te ge ven." (Van onze sportredactie) LONDEN Het was moeilijk te begrijpen dat de vermoeide man op rechteroog van de Spanjaard niet meer verantwoord vond, stortte diens droomwe reld, die handige Spaanse zakenlieden de laatste twee jaar rond de ex-stenentiller negrypen uai ue vchuumuc I hadden opgebouwd, als een kaartenhuis in de massagebank eens Spanjes trots elkaar Hoewel ook Hehry Cooper geen „n.TTAfirt /Io lrlaorlIramAi* \mt1 I ir>rJvnlr maaHp kon b ue massageuaiiiw ccua elkaar. Hoewel ook nenry souper geen was geweest. In de kleedkamer van overtuigende indruk maakte kon bij het de Wembley-pool was er weinig over ingaan van de negende ronde, toen de re- J 'ifI'riiin flie feree een einde aan het gevecht maakte, van de zelfverzekerde Urtain, ,och geconcludeerd worden dat Urtain in 's middags nog tijdens de weging als deze wedstrijd van de waarheid" zich een jonge god in een sexy slipje had njet waar had kunnen maken, rondgeparadeerd. Het rechteroog van de Spanjaard was onzichtbaar door een enorme blauwe wal die Henry Cooper met z(jn beruchte linkse hoe ken had opgetrokken, terwijl ook zijn neus de strijd niet zonder schade was doorgekomen. De Spaanse aanhan gers, kort tevoren nog het luidruch tigste groepje onder de 8.000 toe schouwers, verdrongen zich teleurge steld, alsof zij zojuist zelf een neder laag hadden geleden, rond de kleed kamerdeur. Er werd geroepen om een dokter, zenuwachtig heen en weer De Nederlandse kampioen in het half zwaargewicht was gisteren wel aanwezig in de Wembley pool. Na afloop verklaarde hij als een goed public relationman: „Ur tain is me hier niet tegengevallen. Het viel me zelfs erg mee dat hij het conditioneel zo goed volhield. Ik vond dat hij Cooper niet veel toe hoefde te geven." THEO KLEIN (Van onze sportredactie) ERFURT. Berustend probeerden de volkomen ontluisterde spelers van Jong Oranje tenslotte te wennen aan de ge dachte, dat hen in ieder geval een cata strofe bespaard was gebleven. Een neder laag met 3-1 tegen de DDR wekt immers voor het thuisfront niet de indruk van een debacle. Daar zijn de cijfers tenslotte niet naar. Hoe bitter was echter de de realiteit. Jong Oranje kreeg wel degelijk een afstraffing, want zelden azl een vertegen woordigend Nederlands elftal zo duide lijk van de kaart zijn geveegd als de for matie van Siem Plooijer gisteravond in het Georgy Dimitroffstadion. In de eer ste twintig minuten van dit vaak grim mige duel moest de Nederlandse ploeg, waarin slechts weinig spelers een vol doende konden halen, machteloos en ver bijsterd toezien hoe de aanzienlijk be weeglijker Oostduitsers het Nederlands doelgebied binnenwandelden. Via snelle aanvalsacties, waarbij de opkomende ver dedigers een belangrijke rol speelden De ontredderde Nederlandse defensie kreeg eenvoudig geen vat op het solide spel van de DDR, dat Jong Oranje dui delijk de les las. Ook in conditioneel op zicht waren de fanatiek vechtende, maar vaak theatraal opererende Oostduitsers de Nederlandse jeugd duidelijk de baas. Zo wel voor als na rust moesten verschillen de Oranjespelers dikwijls naar ongeoor loofde middelen grijpen om de Oostduit sers tot staan te brengen. Ook Siem Plooyer toonde zich na af loop lichtelijk teleurgesteld over deze handelwijze. „Maar helemaal onbegrijpe lijk was het niet", aldus Fadrhonc' as sistent. „Na die overwinning met 5-2 op de Joegoslaven hadden de spelers iets anders verwacht. In de rust hebben we er rustig over gepraat. Vergeet echter niet, dat de agressieve speelwijze van de Oostduitsers deze reactie wel haast moest uitlokken." Jong Oranje kreeg inderdaad niet de gelegenheid de verdedigingsmuur geslo- Henry Cooper (rechts) bezig met het slopen van José Urtain. Het Spaanse idool, die in de twee jaar dat hij onrust in de Europese bokskringen zaaide een klein half miljoen incasseerde, toonde ten aanschoüwen van duizenden Engelse bokskenners dat hij toch niet de vervaarlijke killer was waarvoor de Spaanse supporters hem zo graag houden. De stoten die hij in de acht ronden plaats te waren onbeheerst. Slechts twee maal, in de vijfde en in de zesde periode, sor teerde zijn korte rechtse punch het ge wenste effect. Daarmee dwong hij Cooper tloKier zeiiuwaciuig neen en I tot extra waakzaamheid, al verklaarde de gerend, en temidden van dat alles lag Engelsman later: „Ik ben g.eenmoment -wj i j. I bang geweest, ook niet in de vijlde ronae een uitgestrekte Urtain, die voorlopig toeif ,ge stoot van Urtain goed doorkwam". alleen maar kon stamelen hoe het Niemand had overigens verwacht dat hem allemaal was tegengevallen, het gevecht voor een oogblessure van Ur tain gestopt zou moeten worden. Als een Op het moment dat de Franse scheids- van de twee kemphanen uit moest kijken rechter Bernard Mascot het gevecht tegen voor kapotte wenkbrauwen dan was he, de 36-jarige Henry Cooper stopte, omdat wel Cooper, die in zijn zestienjarige loop hij verder boksen met de wond boven het baan menigmaal met een flinke jaap bo- ven zijn oog een wedstrijd had moeten sta ken. Aanvankelijk zag het er ook gisteren naar uit dat deze oude blessure Cooper voor de zoveelste maal noodlottig zou wor den. Al in de eerste minuten zorgde Ur tain er met een van zijn onzuivere zwaai- stoten voor dat zich reeds flinke bloedspo ren op Coopers linkerwang aftekenden. De nieuwe Europese kampioen die door de overwinning op Urtain als eerste bokser in de geschiedenis drie maal de continen tale titel veroverde, kon zich er na af loop niet druk meer om maken. Cooper: „Toen mijn wenkbrauw openging heb ik Urtain een tijdje bezig moeten houden. Later ging het weer beter, al heeft hij wel steeds geprobeerd om me juist op mijn linkeroog te raken". In de 24 minuten dat Urtain in Londen tussen de touwen stond werd hij van de „onverslaanbare" killer gedegradeerd tot een van de vele boksers die soms jaren lang hard moeten werken om enkele plaatsjes dichter bij het begeerde kam pioenschap te komen. Het zal lang duren voordat Urtain weer een honorarium van vier ton kan eisen voor een wedstrijd in Londen. Kennelijk deed dat promotor Harry Levene goed toen hij verklaarde: „Of er een revanche komt hangt uitslui tend af van het geld dat de nieuwe kam pioen geboden wordt. Als dat niet genoeg is blijft een tweede gevecht uit." Later zei Urtain, met vier krammen in zijn wenkbrauw: „Ik wil binnen zes maan den een revanche in Londen". (Van onze sportredactie) HAARLEM. Na de beroeps voetbal lers, de broodfietsers, de jockeys en pi keurs zullen ook de prof-boksers zich ver moedelijk aansluiten bij de VVCS, de vereniging voor contractspelers. In Ne derland zijn ongeveer zestien boksers, die voor aansluiting bij de WCS voelen. - v»r: T4. ten te houden. Er was nog geen twee minuten gespeeld, toen Schulenberg, de grote inspirator bij de DDR, op rechts ongehinderd kon doorbreken. Zijn hoge voorzet werd in eerste instantie nog ge mist door Richter, maar ook door doel man Schrijvers, waarop de geheel vrij staande Spielmacher rustig kon aanleggen voor een pijnlijk hard schot: 1-0. De consternatie in de Nederlandse ver dediging, waarin Weimar en Hildebrand vergeefs probeerden de gaten te dichten, werd iedere minuut groter. Afschuwelij ke blunders devalueerden de defensie ten slotte tot een rammelende linie. Aan het tweede doelpunt in de achtste minuut gingen eveneens afschuwelijke verde- digingsfouten vooraf. Via Richter beland de de bal bij Heidler die de jarige Mosert de diepte instuurde, waarop hij vervol gens Schrijvers van dichtbij kansloos passeerde: 2-0. Met een snelle reactie stopte Twentes doelman kort daarop een ziedend schot van Schulenberg. Toch leek dat doelpunt nog slechts een kwestie van tijd, maar het succes kwam aan de andere kant. René van de Kerkhof, voort durend fel op de huid gezeten door de vaak irritant spelende Egel, pikte een foutieve terugspeelbal op van Richter, omspeelde vervolgens de Oostduitse libe ro en schoot toen koelbloedig raak: 2-1. Plotseling liep het beter bij Jong Oran je en deden zich ook enkele kansen voor. De grote ommekeer kwam echter in de 23ste minuut. Hoe slecht de mandekking en de organisatie in de verdediging ver zorgd was, werd nog eens pijnlijk ge- illustreerd. Van afstand keken de ver dedigers rustig toe hoe Richter een vrije schop ging nemen, daarbij twee Oost duitse aanvallers Heidler en Mosert volkomen vrij latend. Uit die vrije trap belandde de bal bij Mosert in dui delijke buitenspelpositie die ongehin derd het doelgebied kon binnenwandelen. Voor doelman Schrijvers bleef er toen weinig anders over dan de Oostduitser ,neer te halen". Strafschop, besliste de weinig overtuigend leidende Italiaanse arbiter Angonese. Felle en heftige protes ten waren het gevolg van deze incorrecte beslissing. Schrijvers riep daarbij de hulp in van een van de grensrechters, die kort daarvoor driftig voor buitenspel had ge vlagd. Het hielp allemaal niets. Seguin greep deze kans dankbaar aan om de voorsprong tot 3-1 uit te bouwen. Twee minuten later opnieuw wilde to nelen in het Georgy Dimitroffstadion. Dit keer was René van de Kerkhof de schuldige, die zich de gramschap van de 4500 toeschouwers op de hals haalde na een botsing met doelman Schneider. De Oostduitse doelman raakte daarbij zo zwaar aangeslagen, dat hij kort voor rust moest worden vervangen door Hofmann. Van de Kerkhof kwam in het boekje te recht van Angonese. Kort voor rust liet de carrièremaker van FC Twente nog een goede kans onbenut, toen hij zijn bewaker Egel behandig van zich af schudde, maar net langs schoot. Ook in de tweede helft kreeg Jong Oranje, dat nu iets rustiger en vooral doordachter speelde, enkele kansen. Maar nu was het invaller Hofmann, die schoten van Van de Veen en Hoekema vakkundig pareer de. In de slotfase kreeg Fritzsche met Mosert de uitblinkers, nog een waarschu wing. Aan de overwinningsroes van de spelers bij de DDR kon dat weinig ver- wnwmi anderen. ,v\AAA/V\/WWW\AAAA/\/WWWWW\/V\AArtAA/*-/WW".^WiA.*WW.»V^ ADVERTENTIE Urtain werd Henry Cooper veertigste slachtoffer sinds hij in 1954 voor de eer ste maal voor geld in de ring stapte. En het ziet er naar uit dat er na de Span jaard niet zo gek veel meer zullen volgen. I Voor hij zijn contract met Urtain tekende maakte de drievoudig Europese kampioen bekend dat hij nog hoogstens twee ge- I vechten zou leveren. Na het duel van gis- I teravond, dat door de Engelse supporters met hysterische aanmoedigingen werd be geleid, is dat aantal teruggelopen tot één Of Cassius Clay, die Henry Cooper reeds twee maal ontmoette, de laatste te- I genstander van de Londenaar zal zijn, zo als de optimistische Britten suggereerden, lijkt na de matige match van gisteravond 1 zeer onwaarschijnlijk. Cooper kan zich dan op conditioneel gebied tot in de puntjes voorbereiden, voor Clay is de „oude man", die bovendien maanden op nonactief heeft gestaan om te bekomen van een knie- operatie, geen partij meer. Voor Urtain is er voorlopig rust. De Bask had bij een overwinning op Cooper op 27 november in Berlijn al weer aan moeten treden tegen een nog niet met name genoemde Amerikaanse tegenstander. Door deze tegenslag is dit gevecht voor lopig van de baan. Bovendien ziet het er niet naar uit dat een Nederlandse promo tor het nu nog aan zal durven om de oud kampioen voor een gevecht tegen Bas van IDuivenbode naar Rotterdam te halen. 4.2. '«r 1 «port» 2 Twents NJ4.C 4 C-AJo» laorlsm »-S.V.¥ (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Afgelopen zondag was het dan zover. Guus Hiddink (24 jaar) die het vorig seizoen bij De Graafschap niet alleen vanwege zijn bijnaam „de Kromme van Doetinchem" als een tweede Van Hanegem werd af geschilderd moest het in de beker wedstrijd PSV-Feijenoord in een di recte confrontatie opnemen tegen „de Kromme uit Rotterdam". Naarmate de wedstrijd vorderde nam de irritatie van de „echte Kromme" toe. Van Ha- negem's prikkelbaarheid na verschil lende acties was al een indicatie van het feit dat Linder het goed had ge zien om juist Hiddink het grote karwei (om de Rotterdamse architect uit te schakelen) te laten klaren, want hij (die aan het begin van deze competi tie werd aangetrokken als één van de onderdelen die PSV's new-look ge stalte moesten geven) was het die als grote overwinnaar uit de tweekamp te voorschijn kwam. Hiddink over Van Hanegem: „Ik had niet verwacht dat ik met deze taak zou worden belast. Ik vond het overigens wel een uitdaging. Het is uiteindelijk allemaal redelijk gelukt. Anderzijds is het niet prettig om altijd maar te worden gezien als een tweede Van Hanegem. Je hebt al tijd een eigen stijl. Dat die veel over eenkomst vertoont met die van Van Hanegem is een andere zaak". De wedstrijd werd tenslotte beslist door strafschoppen waarbij PSV-cory fee Jan van Beveren een bepaald min der spectaculaire indruk achter liet dan zijn veel minder tot de verbeel ding sprekende collega Eddy Treytel. Hiddink bedenkt hierover: „Het is niet helemaal fair om na die strafschoppen de schuld te gaan zoeken bij Van Be veren. Als een penalty goed wordt ge nomen dan gaat hij er in. Neem bij voorbeeld die strafschop van Israel. Van Beveren weet uit ervaring dat hij altijd in de linkerhoek schiet. Waar schijnlijk realiseerde Israel zich dat en nam hij daarom de andere kant. Het blijft voor een doelverdediger altijd een kwestie van goed of verkeerd gokken". Ondanks de teleurstellende gang van zaken in de bekerstrijd vindt Hiddink wel dat de zaak zowel bij zichzelf als bij het gehele elftal langzaam maar ze ker gaat draaien. Hiddink: „Ik had voor mijzelf toen ik naar PSV kwam een overgangsperiode van een half jaar gesteld. Dat heb je ook wel nodig om dat er tenslotte een levensgroot ver schil tussen de eerste en ere-divisie bestaat. De training is harder. De aan pak is professioneler; kortom het is een hele omschakeling. Toch draai ik nu al redelijk mee. Dat geldt trouwens ook voor de andere geselecteerden. Als groep zijn wij de laatste weken een sterkere eenheid gaan vormen. Vooral ook buiten het voetbalveld. Dat laatste acht ik voor goede prestaties bijzonder belangrijk." Ook de twee-eenheid Linder-PSV acht hij zo'n essentieel punt: „Hij is erg goed. Verschrikkelijk hard, maar het gebeurt op een eerlijke manier. Je hoeft je bij hem nooit af te vragen van: wat zou hij bedoelen." Ook het feit dat hij nu full-prof is, is voor de man die door Linder tegen Steaua zwaar genoeg werd bevonden om voor het eerst praktisch een ge hele internationale wedstrijd (Hiddink: „dat was een geweldige ervaring voor mij") te spelen, een belangrijke zaak. „Je beseft nu dat voetballen je beroep is. Dat betekent dat het op de eerste plaats komt. Je gaat meer verant woordelijkheid tegenover het voetbal spel voelen". De tototips van Guus Hiddink luiden: TwenteFC Utrecht1 SpartaFeijenoord 3 ExcelsiorGo Ahead 3 Telstar—NEC - - 1 VolendamMVV 1 DWS—ADO3 FSCBlauw Wit 2 SVV—Den Bosch 1 GVAVHelmond Sport 1 HVCHeracles 3 CambuurWillem II 1 De GraafschapWageningen1 AGOVVFortuna VI. 3 ,i J cc wu.ii» i/u-ik ijvwi vu -rr iiiuuiimnnnnnnrMinnry

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23