Minister Beernink moet voorstellen doen over verantwoordingsplicht G.S. KAMER AKKOORD MET MOTIE-WIEGEL Noorden zat in donker na explosie in centrale Politiebonden willen extra geld wegens overbelasting Puntenstelsel aanbevolen om huur oude huizen aan te passen aan nieuwbouw EERSTE EUROPESE RINCTAXI BB faalde niet in Kamper kwestie" Tegen huisarts boete geëist Te weinig geld voor verkeersvoorzieningen Commissaris der koningin in provincie Overijssel: Prof. dr. E. H. van der Beugel (Stichting Weg): Kroon schorst besluit voor winteruitkering Scotland Yard onderzocht in Rotterdam mensensmokkel Mistachterlichten straks toegestaan WOENSDAG LI NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag nagenoeg unaniem de motie-Wiegel (VVD) aanvaard, waarin minister Beernink van Binnen landse Zaken wordt opgedragen vóór 31 januari 1971 te komen met voor stellen tot uitbreiding van de verantwoordingsplicht van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten. De motie, die de steun van de hele Kamer verwierf met uitzondering van de SGP- en" de CH-afgevaardigden jonk- vrouwe C. W. I. Wttewaal-van Stoetwegen en dr. H. Schuring, constateert dat de minister reeds herhaalde malen heeft toegezegd met voorstellen op dit gebied te zullen komen, maar die toezegging nog steeds niet heeft waar gemaakt. Drs. Aarden (PPR) zei in een stemverklaring de motie te be schouwen als een blijk van afkeuring. Drs. Den Uyl (PvdA) zei bij inter ruptie dat uit het feit dat deze opmerking niet door de regeringspartijen is weersproken, men zijn conclusies kan trekken. Buiten de 400,-: Kinderpostzegels weer te koop INTERPELLATIE VOOR REISDEVSEZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-siation van Haarlem. |f' geopend van maandag tof en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- er, verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koersen, spaarrekeningen en deposito^ Tel. 023- 327836 ÖE GRENSWISSELKANTOREN N.V. WILT U EEN certinaö HORLOGE? DAN NAAR F. J. DRIESSEN Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM hoek Smedestraat TELEFOON 32 03 00 (Van onze correspondent) GRONINGEN. Met een daverende slag en een lange steekvlam is gister avond om zeven minuten vóór zes een vermogensschakelaar van 110.000 volt na bij de Groninger Hunzecentrale uiteenge spat. Op datzelfde moment was het noor den in duisternis gehuld. Nemand werd gewond. Om kwart vóór negen was de storing opgeheven. De uiteenbarstende schakelaar veroor zaakte een zogenoemde rijsluiting waar door de automatische beveiliging van de vier machines die op dat moment bij de centrale in gebruik waren uitschakelde. Via het landelijk koppelnet kreeg men na een half uur 160 megawatt die zo veel mogelijk werden verdeeld. Alumini um Delfzijl en de stad Groningen werden met voorrang behandeld. Aluminium we gens zijn kwetsbare produktie en de Gro ningen wegens zijn ziekenhuizen die op eigen noodaggregaten moesten draaien. Om half zeven floepten in Groningen de lichten weer aan. Friesland was even eens een half uur in duisternis gehuld. De Friese centrale viel uit omdat zij verbon den is via het koppelnet. Daarna kon bij gedeelten het concessiegebied van de elek triciteitscentrale voor Groningen en Dren te weer van stroom worden voorzien. Het laatst kwamen Hoogezand-Sappemeer, Haren en Glimmen aan de beurt waar het licht om kwart voor negen weer aan ging. Emmen met zijn industrie ont sprong de dans. De Drentse stad bleef onder spanning, omdat zij van energie wordt voorzien door de IJsselcentrale in Zwolle. Vandaag zal een onderzoek worden in gesteld naar de oorzaak van de explosie. De spoorwegen hebben van de stroomsto ring veel hinder ondervonden, vooral omdat het gebeurde tijdens het spitsuur. Het hoofdbaanvak Zwolle-Groningen werd stroomloos. Het directe gevolg daarvan was dat vier treinen uit de dienstrege ling moesten worden genomen en dat zes treinstellen een vertraging opliepen van ongeveer één uur. De overwegen raakten buiten dienst en de lichtseinenen langs de spoorbanen werkten niet meer. De Kamer verwierp wel een motie van de heer Laban (P.v.d.A.), waarin werd wachtgelders en hun nabestaanden on gevraagd gepensioneerde ambtenaren, der de werking van de interimregeling ziektekosten overheidspersoneel te bren gen. De motie was reeds de vorige week afgewezen door staatssecretaris mr. Van Veen van Binnenlandse Zaken die de Kamer verweet er zelf debet aan te zijn geweest dat de gepensioneerden tussen wal en schip zijn geraakt door vo- (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De vijf politieorgani saties gaan volgende week in Den Haag bespreken hoe voor 1970 en het volgend jaar in geld tegemoet kan worden ge komen aan de overbelasting, als gevolg van onderbezetting bij de rijks- en ge meentepolitiekorpsen. Ze willen, op basis van eèn toezegging van minister Beernink, bulten de 400 die algemeen is uitgekeerd een extra uitkering hebben ter compen satie van de overbelasting. Hoe hoog die moet zijn, aldus woord voerder De Vrieze van de Algemene Politiebond NW vanmorgen, is een kwes tie van onderhandelen. De politieorgani saties zullen in geen geval genoegen nemen met een „fooi". Het moet een behoorlijke tegemoetkoming worden. Bedragen worden vooraf niet genoemd. Het politietekort in het westen en bij de rijkspolitie bedraagt zo'n 20 tot 30%. De honorering laat in het algemeen te wensen over, aldus de bonden. In verge lijking tot andere beroepen, constateren zij een achterstand, die tot een structurele verbetering van de salarissen zou moeten leiden. Die verbetering willen de bonden voor 1971 bereiken, waarbij de overbelas ting dan tevens een rol speelt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Om de huren van oude huizen in een rechtvaardiger verhouding te brengen tot het huurpeil van de nieuw bouw heeft de raad voor de volkshuis vesting minister Schut een standaard- puntenstelsel aanbevolen, waarin de rela tie van het woongerief tussen oud- en nieuwbouw op hanteerbare wijze tot uit drukking kan komen. Dit standaardstel sel zou voor de verschillende deelmark ten aan de agglomeratie- of gewest-om standigheden moeten worden aangepast. Zoals hekend wil minister Schut in 'stre ken waar de huren nog niet vrij zijn, (de hele Randstad), tot een jaarlijkse huur- aanpassing voor oudbouw komen die bo ven de normen kan liggen die voor de jaarlijkse huurverhoging zijn vastgelegd. Voor het komend jaar is die norm 7 per cent. Aanvankelijk zou de aanpassing oud- nieuw tot 12 percent per jaar kunnen gaan, maar in zijn wetsontwerp heeft de bewindsman dat percentage laten vallen en helemaal opengelaten. De raad voor de volkshuisvesting zegt bezwaar te hebben tegen intuïtieve waar deringen van de kwaliteit van een oud huis, omdat dit een subjectieve maatstaf is, waarover deskundigen verschillend kunnen denken. De raad voelt evenmin voor een waardering op basis van stich- tingskosten en ouderdom, omdat grond en bouwkosten verschillen vertonen, die geenszins parallel hoeven te lopen met de woningkwaliteit waarom het gaat. Om dezelfde reden verwerpt de raad ook waar de bepaling op basis van exploitatie. Ook dan zouden verschillen in grond- en bouw kosten doorwerken. Het puntenstelsel dat de raad aanbe- DEN HAAG De verkoop van de kin derpostzegels 1970 is gisteren begonnen. In meer dan 400 over het gehele land verspreide stands zijn de bekende zegels, prentbriefkaarten en enveloppen weer ver krijgbaar. De opbrengst is bestemd voor organisaties op het gebied van de kinder- zorg. Vorig jaar heeft de actie meer dan 5 miljoen gulden opgebracht. veelt, houdt in dat voor elke vierkante meter oppervlak een punt wordt gegeven, dat slaapkamers, bad en douchegelegen heid in die puntenwaardering worden be trokken, dat de bergingsmogelijkheden, het sanitair en de elektrische voorzienin gen in punten worden uitgedrukt, dat de ligging (vrij, hoekhuis of rij), de woon laag, de lift, de verwarming, de opper vlakte van de tuin en het feit of die ge meenschappelijk is of niet en het bouw jaar daarin meespelen. Zo krijgt een bad kamer 10 punten, een douche 7, een hoek huis 5 en een beschoten zolder met vaste trap 3,5 punten. rig jaar een nieuwe ziektekostenrege ling voor het overheidspersoneel te ver werpen. De motie kreeg slechts de steun van de P.v.d.A., D'66, P.S.P., de groep- Goedhart, de P.P.R. en de K.V.P.-ers Weijters en Fievez. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid twee moties van de heer Franssen (P.v.d.A.) over de ge- meentefinanciën verworpen. De heer Franssen had vorige week bij dat deel van de begroting voor Binnenlandse Za ken van de regering maatregelen ge vraagd om te voorkomen dat de rijks uitkering voor sociale zorg nadelige ge volgen heeft voor de betrokkenen. Bo vendien vroeg hij de regering de afschaf fing van de verfijningsmaatregel voorlo pig niet te beëindigen. Beide moties kregen de steun van P.v.d.A., P.S.P., C.P.N., D'66, DS 70 en P.P.R. de verfijningsmotie ook van de Boerenpartij. Ten aanzien van deze mo tie hadden de regeringspartijen laten we ten dat we het een onjuist uitgangspunt vonden omdat er nog geen beslissing over de afschaffing is genomen. Er moet namelijk nog gewacht worden op het ad vies van de Raad voor de Gemeentefi- nanciën. Over de andere motie werd door de regeringspartijen er op gewezen dat ze te eenzijdig is toegespitst op enkele ca tegorieën van gemeenten waardoor het totale beleid uit het verband wordt ge haald. P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. stemden bo vendien tegen de begroting van het ge meentefonds. Zij motiveerden dit met het feit dat de moties van de heer Frans sen over deze financiële zaken waren verworpen. De heer Franssen wil een interpellatie houden over het regeringsbesluit de uit voering van een aantal sociale maatre gelen van enkele gemeenten te schorsen. Het gaat hier om de schorsing van bij standsuitkeringen in Middelburg en om het besluit van het Amsterdamse ge meentebestuur om een winteruitkering aan de bejaarden te verstrekken. Over dit laatste heeft zoals bekend is, de heer Egas (P.v.d.A.) vorige week een in terpellatie in de Kamer gehouden. De heer Franssen zei gisteren in de Kamer dat de regering hier een besluit neemt dat vooruitloopt op een nog niet bestaande wettelijke mogelijkheid. Hij gaf op een interruptie van mej. Van Leeu wen (A.R.P.) toe dat het hier welis waar om verschillende zaken gaat maar dat de schorsing op een zelfde grond was geschied. De Kamer zal in de loop van vandaag over de interpellatie-aanvrage beslissen. I Op 16 november begint in Utrecht de eerste ringtaxi van Europa te rijden. Deze taxi is een kruising tussen een bus en een gewone taxi. In de geel gekleurde mini-busjes kunnen acht personen zitten. De ringtaxi's hebben twintig vaste haltes. De busjes wor den bestuurd door dames, die een in midi uitgevoerd uniform dragen. Op de foto: een van de chauffeuses, mevrouw Ingeborg. ZWOLLE. De commissaris der ko ningin in de provincie Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen-tot Pannerden, heeft dinsdag Kampens loco-burgemeester wethouder A. Fien en de wethouders S Hörchner en W. H. Dalfsem' verweten, dat z(j formeel niet juist hebben gehandeld na het uitvallen van de elektriciteit in Kam pen, tengevolge van de storm van de vo rige week. De wethouders hadden een onderhoud aangevraagd bij de commissaris om te klagen over het niet bereikbaar zijn van de BB-organisatie zoals zij dat ook bij de minister van Binnenlandse Zaken hadden gedaan. De commissaris zei het te betreu ren dat ten onrechte de indruk was ge wekt dat de BB zou hebben gefaald. Tijdens het onderhoud in het provincie huis heeft de commissaris eerst zijn waar dering uitgesproken over de manier waar op Kampen de situatie had aangepakt. Maar, u hebt verzuimd mij of de chef van mijn kabinet onmiddellijk in kennis te stellen van de gebeurtenissen in Kam pen, zoals in de provinciale instructie voor de te volgen gedragslijn bij rampen in vredestijd is bepaald", aldus de com missaris. Alle burgemeesters zijn in juli 1969 schriftelijk nog eens op deze ver plichting gewezen. De commissaris verklaarde dat het hem door dit verzuim niet mogelijk was ge weest, de leiding van de hulpverlening op zich te nemen, noch om terstond de func tionarissen, wier assistentie nódig was, ADVERTENTIE onder wie het waarnemend-hoofd be scherming bevolking van de kring Over ijssel A, waartoe Kampen behoort, te waar schuwen. Voorts verweet de commissaris zijn bezoekers, dat, voorzover hij kon na gaan, Kampen had verzuimd, een ge meentelijke rampenregeling vast te stel len, zoals bedoeld is in deze instructie. De Tweede-Kamerleden Vellenga, Wiel- draaijer en Masman (allen P.v.d.A.) heb ben de minister van Binnenlandse Zaken dinsdag gevraagd nadere mededelingen te doen over de aard van het onderzoek naar de gang van zaken bij de vergeefse po gingen van het Kamper gemeentebestuur om tijdens de jongste elektriciteitsstoring de BB in te schakelen. Deze Kamerleden verlangen inzage in het resultaat van het onderzoek en een overzicht van te treffen voorzieningen om het alarmsysteem te verbeteren, ten einde herhaling van dergelijke feiten te voorkomen. (Van onze correspondent) DORDRECHT Tegen een 42-jarige Sliedrechtse huisarts heeft de officieer van Justitie bij de rechtbank in Dordrecht twee keer 300 boete geëist, waarvan in beide gevallen f 140 voorwaardelijk. De arts stond terecht omdat hij de algemene Prijzenbeschikking 1969 twee maal zou hebben overtreden. In 1969 zou hij twee keer de beschik king hebben overtreden door 13 per vi site en 9 per consult te rekenen en la ter 15 per visitie en 8.25. Deze zaak is de eerste in een serie soortgelijke ge vallen die in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam op stapel staan. Vol gens de raadsman van de verdachte zal de vervolging van huisartsen, die nu op verschillende plaatsen in ons land op gang is gekomen, veel kwaad aanrichten. Voor een aantal van hen zal het volgens de raadsman een extra prikkel betekenen hun praktijk zo spoedig mogelijk neer te leg gen. De uitspraak is bepaald op 24 november. AMSTERDAM. In Nederland dreigt de „art of planning" te verworden tot de „kunst van het schipperen". De gevol gen van dit soort planning zjjn thans op vele plaatsen zichtbaar. Deze' verzuch ting is afkomstig van de voorzitter van het bestuur van de Stichting Weg, prof. dr. E. H. van der Beugel, bij de ope ning van de vandaag in Amsterdam ge houden studiedag „Groeiende steden en groeiend verkeer", die georganiseerd was door het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting en de Stichting Weg. Uitgaande van de stelling, dat het ver- keersvraagstuk zich steeds meer mani festeert in de stedelijke centra en erop wijzend dat sedert enkele jaren op de begroting van Verkeer en Waterstaat subsidiebedragen zijn opgenomen voor het treffen van verkeersvoorzieningen in en nabij steden en ten behoeve van het openbaar vervoer kwam hij tot de volgende opmerkingen. De subsidie voor de structurele verkeers voorzieningen bedraagt dit jaar in to taal ruim dertig miljoen gulden en voor het openbaar vervoer precies dertig miljoen. Deze bedragen staan naar de mening van de Stichting Weg in geen enkele verhouding tot de totale behoef te aan gemeentelijke verkeersvoorzie ningen. De voorzitter herinnerde aan een onderzoek, dat thans door de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten wordt ingesteld naar de toestand in ge meenten met meer dan honderdduizend inwoners, op grond waarvan straks de ze subsidie kan worden verhoogd. „Ook hier kan een eenvoudig voorbeeld illu stratief zijn: het nieuwe viaduct bij De Wittebrug in Den Haag met aansluiten de wegen kostte de gemeente 21 mil joen gulden, waaraan het rijk een sub sidie verleende van 50 percent. Een voorlopig onderzoek van de Stichting wees uit, dat de 31 miljoen, die dit jaar als rijkssubsidie beschikbaar was, min der zijn dan het totale bedrag dat Eind hoven en Arnhem samen in een jaar aan de infrastructuur van het verkeer uitgaven. Het zal ons dan ook niet ver bazen, wanneer wij in de nieuwe be groting lezen, dat de subsidie vaan 1971 ten bedrage van 35 miljoen nu reeds grotendeels is toegezegd", aldus voor zitter Van der Beugel. Het .valt ons op, dat van het totale be drag van sedert de instelling van deze rijksregeling verleende of toegezegde subsidies ad 110 miljoen gulden ruim 70 miljoen is toegewezen aan de vier grote steden (Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht) en bijna 40 miljoen aan 33 overige gemeenten. Met deze 110 miljoen gulden werden blijkens de begrotingstoelichting niet minder dan 85 projecten gefinancierd, dat wil zeggen 1,3 miljoen per project. Dit wijst op een verbrokkeling, een verkruimeling van de beschikbare middelen, die helaas in herent is aan het huidige subsidiebe leid van het rijk ten opzichte van de ge meenten. Om een wat concreter beeld te krijgen van de toestand stelt het raadgevend bureau Ir. B. W. Berenschot nu in op dracht van de Stichting Weg een onder zoek in naar de structuur en de werk wijze bij de projecten ter verbetering van de gemeentelijke verkeerssituatie. De resultaten van het onderzoek zullen begin volgend jaar gepubliceerd wor den. Een verdere analyse van de structuur en financiering van de stedelijke verkeers voorzieningen achtte prof. dr. Van der Beugel van directe praktische beteke nis. „Wij mogen immers verwachten, dat het verkeer zal blijven toenemen". ADVERTENTIE DEN HAAG Geheel in overeenstem ming met de verwachtingen na het ver werpen van de motie-Egas door de Tweede Kamer, heeft de Kroon op voordracht van de staatssecretaris van de Poel van CRM, het besluit geschorst van de gemeente Amsterdam van 27 oktober om aan be jaarden een tweede halfjaarlijkse vakantie uitkering (winteruitkering) van 3 percent te verlenen boven de reeds ontvangen 3 percent vakantie-uitkering ingevolge de A.O.W. De staatssecretaris heeft B. en W. van Amsterdam laten weten, dit besluit in strijd met het algemeen belaijg te achten, onder meer omdat het aanvullende ka rakter van de algemene bijstandswet zich verzet tegen handhaven van een vakantie uitkering als daarin reeds door de A.O.W. is voorzien. Bovendien omdat rechtsonge lijkheid in het leven zou worden geroepen tussen bejaarden en andere groepen van personen die bijstand ingevolge de Alge mene Bijstandswet genieten. De staatssecretaris heeft wel toegezegd een spoedige beslissing te zullen bevorde ren, nadat de SER zal hebben geadviseerd over de toekenning van een uitkering in eens aan gerechtigde tot bepaalde sociale uitkeringen. De staatssecretaris heeft het gemeentebestuur van Amsterdam gevraagd, zijn besluit ten aanzien van de tweede halfjaarlijkse vakantie-uitkering nader te willen overwegen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Twee rechercheurs van Scotland Yard z(jn de afgelopen week in Rotterdam geweest om een onderzoek in te stellen naar een smokkel van Paki- stanen vanuit de Vlaardingse haven naar Engeland. Zij meldden zieh b(j de Rotter damse politie, die bjj dit onderzoek echter geen assistentie heeft verleend, omdat de Paklstanen, mits zij over geldige papieren beschikken, hier geen strafbaar feit plegen. De mensensmokkel kwam aan het licht toen in Londen een Pakistaan bij een on derzoek werd aangehouden en niet over da geldige immigratiepapïeren bleek te be schikken. Bij een verhoor zou de man heb ben verteld dat hjj op 1 november samen met een aantal andere landgenoten vanuit Vlaardingen op het schip „Blue Burry" was overgestoken naar Engeland. Dit schip was echter niet meer in Vlaardingen te vinden. DEN HAAG. In voorbereiding is een wijziging van het Wegenverkeersregle ment om het gebruik van mistachterlich ten toe te staan. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft dit dinsdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het is voorts de bedoeling om de bepalingen betreffende het gebruik van knipperende waarschuwingslichten op motorvoertuigen te verruimen. Het invoeren van een verplichting tot het gebruik van deze lichten onder be paalde omstandigheden en dus van de aanwezigheid ervan wordt overwogen, al dus de minister. Alvorens daartoe kan worden overgegaan zal op internationaal niveau overleg moeten plaatsvinden In tussen zal een juiste toepassing van deze lichten door middel van voorlichting wor den gestimuleerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2