VAN DAG TOT DAG Plan van 10 Europese landen voor extra defensie-inspanningen Miljarden voor veiligheid Rudi Dutschke hoogleraar in Denemarken NAVO MEER GAAT GELD WELLICHT KOSTEN Verhoor van Cailey a Veel doden bij wervelstorm in Colombia President George Pompidou: „Frankrijk is nu weduwe geworden" Ontslagplannen Jarring door VN ontkend In Londen begon De Gaulle's historie liefhebbers konden zich niet meer bedwingen s Aanvaring tussen Britse en Russische oorlogsschepen commentaar op actuele zaken Koffie WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 dagelijks 8 Matinees op amsterdam I Problemen T aktiek Een bekende Franse diepzee-onderzoe ker heeft voor de academie van natuur wetenschappen in Philadelphia alarme rende onthullingen gedaan over zijn er varingen bij de bestudering van de zee fauna. Hij is namelijk tot de ontstellende conclusie gekomen dat de vervuiling van het zeewater door chemische afvalstoffen veertig percent van de zeefauna heeft doen afsterven. Hij schatte dat met het in gebruik stellen van zuiveringsinstallaties en het bevorderen van een herstel der natuurlijke afbraakprocessen in het zee water onvoorstelbare bedragen gemoeid zouden zijn, zodat een milieu-zuivering van de zeeën en oceanen ongeveer vijf percent van het nationale inkomen der geïndustrialiseerde landen gedurende een lange periode zou vereisen. Zouden maatregelen achterwege blij ven, dan zal het afsterven van de zee fauna in versneld tempo voortgaan, waar door een totale verandering van natuur lijke processen in het op de wereld voor radige water zal plaatshebben, die on overzienbare gevolgen zou hebben voor het gehele aardse leven. De vijf percent van het nationale inko men voor behoud van de levenssfeer, voor zover die samenhangt met zeewater, zou men een niet onoverkomelijke zaak moe ten vinden, gezien de waarden die op het spel staan. Vijf percent van het nationale inkomen voor een direct aanwijsbaar nut en voor de bestrijding van een gevaar dat al volop bezig is de welstand van de we reldbevolking te ondermijnen, lijkt een aantrekkelijker uitgave die met meer vol. doening zal kunnen worden opgebracht dan de eveneens vijf percent van het na tionale inkomen die door de Verenigde Staten worden geëist als besteding voor de opvoering van de bewapening in NAVO-verband. De wetenschappelijk vastgestelde scha' de aan het watermilieu die door de Fran se onderzoeker Cousteau in Philadel phia is gesignaleerd, lijkt een overtuigen der argumentering te bevatten dan het theoretische pessimisme van NAVO-top mannen over de achterstand van de NAVO-bewapening ten opzichte van die der Sovjet-Unie. Het merkwaardige is na melijk, dat de gigantische bedragen die de afgelopen tien jaar aan bewapening zijn besteed slechts moeten hebben geleid tot een situatie waarin de NAVO-defen- sie volkomen inferieur is aan die van het Warschau-pact. Waartoe hebben die mil jarden dan gediend? Hoe is die inferiori teit af te meten? Zal de verhoging van de uitgave der NAVO-landen tot vijf percent van het nationale inkomen ook weer het gevolg hebben, dat de bewapening van het Warschau-pact dienovereenkomstig wordt vergroot? En wat wordt de beteke nis van de NAVO-resolutie, dezer dagen in Den Haag met grote instemming aan genomen, dat de NAVO moet bijdragen tot wederzijdse vermindering van de be wapening der pacten? Geld voor zuivering en behoud van het leefmilieu is produktief geld, dat door zijn besteding wordt omgezet in levens- en welstandswaanden. Geld voor bewape ning is ook voor een deel nuttig omdat het de werkgelegenheid bevordert en de mili taire bijdrage tot de economie verhoogt. Het is echter voor een ander deel im- produktief en zelfs waardeverminderend, omdat het de nationale economieën van de niet zo rijke landen belast ten bate van de grotere naties met hogere natio nale potentie. De strijd tussen de economische mach ten van Europa en Amerika is bitter en zwaar. De Amerikaanse eis dat alle NAVO-landen vijf percent van hun na' tionale produkt in wapens moeten om' zetten, is direct voordelig voor de Ame rikaanse economie. De veiligheid van Europa is op deze wijze gekoppeld aan de economische belangenstrijd tussen de oude en de nieuwe wereld, waarbij het Amerikaanse dreigement om troepen uit Europa terug te trekken de valse indruk wekt alsof die troepen slechts de Europese en niet de Amerikaanse veiligheid dienen. Een wat zuiverder analyse van de wer kelijkheid in dit opzicht zou het debat in de NAVO-assemblée niet hebben mis staan. Helaas heeft de demagogie het ook hier van de nuchterheid gewonnen. „Mil joenen voor veiligheid" is een oversim plificatie van het probleem, dat heel wat meer aspecten heeft dan dat éne: het al sinds jaar en dag als leuze opgang ma' kende argument dat de Sovjet-Unie zint op een overval. Als de NAVO in de voor bije jaren zo schromelijk is achtergeble ven als in Den Haag werd verkondigd, hebben de Russen blijkbaar een goede kans gemist. ADVERTENTIE TOEGANGSPR.(incl.plaatsbespr.)* 14,-//11,50//9,-//5,- KINDEREN tot14 iaar.opwo0nscl.-en zaterd.mid.: f7.- 6.- 6.- 3.- KAARTVERKOOP voor alle voorstellingen: v.a. 28 oktober kassa RAI-gebouw. Wie lingenstraat, 10-16 uur; telef. 020-796441. van 11-16 uur v a.21 oktoberblj do bekende voorverkoop adressen In Uw woonplaats VOORVERKOOPADRESSEN BEVERWIJK: Gebr. Oosterom N.V., Velser- weg 22, tel. 02510-23535; Reisbureau „De Mag neet" N.V., C. H. Moenstraat 13, tel. 02510- 26842; LISSE: Reisbureau Beuk, Vierkant 229, tel. 02530-4263; HAARLEM: Reisbureau Cebu- to, Tempeliersstraat 67-69, tel. 023-313950; Fa. J. J. Groeneveld, Oranjestraat 52, tel. 023- 325989; Reisbureau „De Magneet" N.V., Bar tel jorisstraat 25, tel 023-321800: Gebr. Ooster om N.V., Kruisweg 68, tel. 023-320989; V.V.V., Stationsplein, tel. 023-319059; SANTPOORT: Reisbureau Europa, Hoofdstraat 157. tel. 02560- 2545; IJMUIDEN: Reisbureau „De Magneet" N.V., Kennemerlaan 25, tel. 02550-11306; V.V.V Marktplein, tel. 02550-15611. LONDEN (Reuter/AP). Een Russi sche torpedojager is gisternacht tijdens een oefening van NAVO-schepen op de Middellandse Zee in aanvaring gekomen met het Engelse vliegkampschip „Ark Royal". Een aantal opvarenden van het Russische oorlogsschip viel over boord, Op twee na konden zij allen worden ge red. Volgens de Britse marine deed de aan varing zich voor toen de Russische ja ger zeer dicht bij de „Ark Royal" aan het „rondneuzen" was. Vandaag begint op Malta een officieel Brits onderzoek naar het incident. Vol gens de Britse marine voerde de „Ark Royal", het grootste Engelse oorlogs schip, de voorgeschreven verlichting. KOPENHAGEN (AFP). De Westduitse linkse studentenleider Rudi Dutschke heeft een aanstelling gekregen aan de Deense universiteit in Aarhus, waar hij historische ideologie zal doceren. Dit meldde gisteren althans het Deense dagblad „Aktuelt". Eerdere berichten over deze aanstelling van Dutschke, die uit verscheidene kandidaten zou zijn ge kozen, werden tegengesproken door de directeur van Clare Hall Graduate college in Cambridge, waar Dutschke studeert. De Britse regering heeft geweigerd zijn ver' blijfsvergunning te verlengen. Een be sluit waartegen Dutschke in beroep gegaan. BRUSSEL (ANP) Op 1 december, een dag voor de eerstkomende NAVO-ministerraad in Brussel, zal de groep van tien Europese ministers van Defensie in de NAVO beslissen over het doen van een extra inspanning op het stuk van de NAVO-infrastructuur. Als dat besluit positief uitvalt, zal het Nederlandse „extra" een bedrag van rond 29 miljoen gulden per jaar, gedurende vjjf jaar, uitmaken. Dit bedrag betekent 8 a 9 percent van een fonds, dat toegevoegd zal worden aan het reeds bestaande NAVO- infrastructuurfonds, waaruit een verbetering van het NAVO-communicatie- systeem en de aanleg van vliegtuigbunkers op vliegvelden (onder meer op Soesterberg) betaald zullen worden. De Nederlandse minister van Defensie, Den Toom, heeft gisteren in Brussel veel van zijn collega's meegekregen voor dit plan, dat de Amerikanen moet bewijzen dat Europa meer aan zijn eigen verde diging wil doen. De Amerikanen en de Canadezen zullen als het er komt dan ook niet aan dit additionele fonds meebetalen. alsnog liever houden bij een opvoering van de eigen defensie-inspanning. Het wil een vliegkampschip in dienst houden, dat eerst afgevoerd zou worden, het zal vier extra squadrons aan zijn luchtmacht toevoegen en het wil bovendien een pant- ser-infanteriebataljon aan zijn reserve toevoegen. Als Engeland besluit toch mee te doen, zal het dat land op 107 miljoen dollar in vijf jaar ofwel 12 percent van het totaal komen te staan. Het Nederlandse aandeel van 140 mil- oen gulden in vijf jaar tijd kan mede gezien worden als een „inhaal" op onze NAVO-verplichtingen, waarvoor ruim twee jaar geleden, toen de Nederlandse achterstand anderhalf miljard gulden be droeg, 225 miljoen gulden extra op de defensiebegroting is opgevoerd. Het idee voor een additioneel fonds is na de vergadering van de tien op 1 oktober in Brussel door minister Den Toom met de Amerikaanse minister van Defensie, Laird, in Ottawa besproken. Volgens de Nederlandse minister van Defensie heeft het plan twee voorname voordelen: het toont de multilaterale ge zindheid van Amerika's Europese part ners in het bondgenootschap om een ex tra inspanning te leveren en elk land ziet er in concrete vorm, namelijk in de vorm van vliegtuigbunkers en verbetering van het communicatiesysteem, iets van „terugkomen". Een minderheid van de groep van tien, waaronder Engeland, voelt er meer voor door het opvoeren van de eigen defensie inspanning de Amerikanen hun goede wil te tonen en daar kan het plan dan ook nog op stranden. Duitsland staat enthou siast aan de kant van de voorstanders. Het wil in de genoemde vijf jaar 40 percent van het additionele fonds voor zijn rekening nemen, wat neerkomt op 222 miljoen dollar en het zal ook 55 zware helikopters tot een bedrag van 165 miljoen dollar extra aankopen, terwijl het bovendien Turkije militaire hulp wil verschaffen. Engeland wil, zoals gezegd, het voor- IS In vrijheid. In verband met de opheffing van de noodtoestand in Irak, hebben „allen die in staat van arrest of onder huisarrest zijn gesteld, de vrijheid her' kregen". Anderzijds, aldus een Iraakse woordvoerder zullen allen die gearres teerd zijn op andere gronden dan aan' tasting van de staatsveiligheid, in arrest blijven en berecht worden. PUVWVUWWIWWMIVWimwWIWIIllllWIWIIIMWIlWIIWllWIIWWWWWWMI»^^ Amerikaanse luitenant William Cailey, die ervan beschuldigd wordt 102 Vietnamese vrouwen, kinderen en oude mannen te hebben vermoord in het dorp My Lai werd gisteren verhoord in Fort Benning. Cailey (midden) werd geflankeerd door zijn advocaten George Latimer (links) en Kenneth Raby (rechts). Het proces tegen Cailey begint volgende week maandag. VALLEDUPAR, Colombia (AFP) Een wervelstorm, die dinsdagavond boven Co lombia heeft gewoed, heeft minstens 12® mensenlevens geëist. Een hondertal men sen zou worden vermist. Volgens de eerste berichten staat 70 per cent van de Colombiaanse provincie Cesar onder water. De berichten zijn afkomstig uit Valledupar, de hoofdstad van Cesar. Getroffen is vooral de noordkust van Colombia, waar talrijke woningen door de storm zijn verwoest. Da toestand wordt nog verergerd doordat de winter, die thans in Colombia heerst, de strengste is sinds dertig jaar. Reddingsploegen, bestaande uit militai ren, burgers en leden van het Rode Kruis, worden samengesteld om hulp te bieden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Heel Frankrijk heeft het verlate overlijdensbericht van generaal Charlec de Gaulle, gistermorgen vernomen als gold het het afsterven van een stuk van zich zelf, het heengaan van een familielid, een vader. „Generaal De Gaulle is dood en Frankrijk Is nu weduwe geworden". Zo drukte zijn opvolger en discipel die sinds ruim een jaar tevens zijn „intieme vijand" was geworden president George Pompi dou met een stem die door emotie bijna onverstaanbaar was geworden, zich uit. Via de televisie kwam hij gistermid dag om één uur het droeve nieuws voor de Fransen nog eens bevestigen. In die zelfde geest formuleerde ook de gaullis tische fractieleider in de Kamer Jacquet zijn gevoelens in het parlement. „Mijn kinderen", zo sprak hij, „Ge hebt gister avond uw vader verloren." En voor- en tegenstanders van de politiek, die door de generaal en later in zijn naam sedert twaalf jaren door Frankrijk was gevoerd, schenen gisteren door datzelfde senti ment beheerst te worden." Het eeuwige Frankrijk dat de generaal sedert veertig jaar had geïncarneerd, maakte dat de Fransen hem zelf bijna als onsterfelijk waren gaan beschouwen. De ban van die mystiek is gisteren dus verbroken en geen Fransman die dat in enkele uren beseffen, verwerken of om vademen kon. En in de majesteit van de dood had de nationale held tenslotte zo dan ook het ideaal verwezenlijkt waarna hij zijn hele leven had gestreefd: de mo bilisatie, de eenheid van alle Fransen, verzameld rond de idee die hij zich van Frankrijk gevormd had en in zijn eigen ogen belichaamde. De noblesse van dat visioen van natio nale eenheid bleek gisteren ook uit de regels van De Gaulle's laatste wilsbe schikking waarin hij het ceremonieel voor zijn eigen begrafenis tot in onder delen bepaalde. Zelfs de inscriptie op zijn grafzerk heeft hij zijn nabestaanden van uit zijn doodsbed gedicteerd: „Charles de Gaulle 1890-1970". Met het koel-hoogmoedlge puritanisme van de stijl die hij aan zijn begrafenis wil geven, heeft de nationale held intussen zijn opvolgers en president Pompidou in dé eerste plaats wel weer voor enkele problemen gesteld. En misschien mag men veronderstel len dat generaal De Gaulle ook die con sequenties niet zonder een zweempje iro nisch leedvermaak had voorzien. Want het is al wel eerder opgemerkt dat Char les de Gaulle met de olifant niet alleen de kleine doordringende oogjes en het feilloze geheugen gemeen had, maar ook de ongeneeslijke rancune. De begrafenis van de man die in de geschiedenis van Frankrijk een rol heeft gespeeld die al leen met die van Napoleon valt te ver gelijken, kan nu uiteraard toch wel be zwaarlijk van nationaal en officieel eer betoon gespeend blijven. De Franse regering heeft voor die moei lijkheid een originele oplossing gevonden. Terwijl morgen in Colombey-les-deux- Eglises in aanwezigheid van zijn familie leden, dorpsgenoten, en ongetwijfeld van wel wat meer Fransen dan het plaatsje en de begraafplaats zullen kunnen ber gen, generaal De Gaulle volgens zijn eigen verlangen in stilte ter aarde wordt besteld, zullen het staatshoofd president Pompidou, de ministers en verdere hoog waardigheidsbekleders in Parijs in de Notre Dame-kathedraal een officiële hoogmis ter ere van zijn nagedachtenis bijwonen. Bij die parallelle plechtigheid zullen ook de vele buitenlandse staats hoofden en regeringsleiders aanwezig zijn die hun komst al hebben aangekondigd. NEW YORK (DPA/RTR) Een woord voerder van de Verenigde Naties heeft gis teren berichten tegengesproken, als zou de VN-bemiddelaar voor het midden-oos ten, Gunnar Jarring, met aftreden hebben gedreigd. Jarring had volgens de berichten de „Grote Vier" laten weten, dat hij niet be reid was zijn missie na 5 januari voort te zetten wanneer dan nog geen concrete voortgang was gemaakt in de richting van een vredesregeling. De VN-woordvoer- der verklaarde dat de Zweedse diplomaat geenszins van plan was zijn functie neer te leggen. Jarring had gezegd dat het niet in zijn lijn lag, iemand te dreigen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het perscentrum in Londen waar wij dit schrijven bevindt zich op een steenworp afstand van het machtige gebouw in Carlton Gar dens waar generaal De Gaulle tijdens de oorlog zijn permanent hoofd kwartier had opgeslagen. Aan de achterzijde kon hij uitzien over de Mali, de vorstelijke oprijlaan naar Buckingham Palace en het lieflijke Sint James' Park. Op die plek verrijst nu een standbeeld van de Franse generaal. Op de voorgevel van het gebouw waar eens de Britse staatsman Pal- merston woonde is op een diepblauwe betegeling de tekst aangebracht van de eerste radiorede die De Gaulle van Londen uit, een oproep om niet te versagen tot het Franse volk richt te. Het was op deze plaats dat de tankkolonel De Gaulle in juni 1940 his torie begon te maken. Daar wendde hij zich vrijwel onmid dellijk tot de „Vrije Fransen" die zich in Engeland en elders bevonden om zich rond hem te scharen. Tot hen be hoorde zijn zoon Philippe tegenover wie De Gaulle even streng en onver biddelijk was als tegenover iedereen. Hij zag er vooral op toe dat niemand de eer van Frankrijk te na kwam. Hij was er getuige van geweest hoe de gedemoraliseerde Franse soldaten de wapens wegwierpen en ook van de chaos van de in paniek geraakte vluch telingen op de wegen. „Als ik leef, zal ik overal en zolang vechten totdat de vijand is verslagen en de nationale schande uitgewist", zei hij voor zijn vertrek naar Enge land. In Londen verklaarde De Gaulle dat Frankrijk een veldslag had verloren maar niet de oorlog. De Gaulle was overgevlogen van Bordeaux door Churchills persoonlij ke adjudant ter plaatse genraal-ma- joor Sir Edward Spears. Men moest op het voor de Franse kust gelegen Engelse eilandje Jersey een tussen landing maken om te tanken. Spears herinnert zich dat hij De Gaulle vroeg of hij iets wilde gebruiken. De Gaulle zei: „Koffie". Spears gaf hem een kopje. Nadat De Gaulle een slok ge nomen had zei hij zonder dat hij kri tiek wilde uitoefenen, niettemin de waarheid te moeten verkondigen, na melijk dat dit geen thee was en geen koffie. Het was zijn eerste kennismaking met het lauwe vocht dat nog lang na de oorlog in Engeland zowel voor kof fie als thee moest doorgaan. De Gaul le's martelaarschap was begonnen. In het begin namen weinigen, ook de in Londen wonende Fransen, de lange enigszins slungelachtige De Gaulle met zijn merkwaardige neus ernstig. Het was Churchill die ondanks diens moeilijke omgang met hem iets in De Gaulle zag, hem steunde en hem de kans gaf om via de radio de Fran sen toe te spreken. De Gaulle vond een taktische metho de om tegenwerking van Britse amb tenaren te overwinnen door op de En gelse afkeer van het maken van scènes te speculeren. Hij placht de kamer van een of andere functionaris binnen te benen om met luide stem zijn ver langens te laten horen. De ambtenaar luuuuu»i.»m»owmnmwK>nnnono«>oono<lilT<Tnmïïrmir.ii-i zich kleintjes makend, mompelde dat het niet ging. Daarna keerde De Gaul le zich om en liep de kamer uit zeg gende: „Morgen kom ik terug". De volgende dag zat de Engelsman gespannen te wachten met een ant woord op schrift voor zich dat verklaar de waarom hij „nee" had moeten zeg gen, waarop De Gaulle zich als een en al glimlach en toeschietelijkheid ont popte. De trillende ambtenaar was dan zo opgelucht dat hij tenminste in de helft van hetgeen De Gaulle had gevraagd toestemde en soms in meer dan de generaal had gehoopt te zullen krijgen. Maar bij Churchill werkte de ze methode niet. Enige tijd woonden De Gaulle en zijn echtgenote, die via Bretagne naar En geland was gekomen en de rest van zijn gezin in een huis in de Noordlon- dense villa-plaats Hampstead, waar een speciale schuilkelder was gebouwd die De Gaulle echter weigerde te ge bruiken. In 1940 woonde De Gaulle in de fo renzenplaats Petts Wood in Kent. Ook bracht de familie enige tijd in een villa in Berkhamsted in Hertfordshire door. Mevrouw De Gaulle zorgde voor de twee jonge dochters, terwijl Philippe bij de Franse marine diende, waar hij na de oorlog bleef. ADVERTENTIE Dat was dan de derde inbraak bij Aragne. Alweer dat liefheb bers van Aragnesieraden en horloges de volgende dag niet meer konden afwachten en in het holstvan de nacht hun kraak zetten. Komt u liever overdag, dan is Aragne gewoon open en wij vertellen u graag alles over onze nieuwebegerenswaardige kollektie. horloges.Spekstraat 3 Haarlem

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3