HOOGOVENS GAAN BLOEMEN KWEKEN Alg. Werkplaats uitgebreid met forse bloemenkas 'M A. Raat was jubilaris bij Douane en Accijnzen Velsen Gemeente actief inzake bouw nieuwe ABC-sociëteit J. TOL Nieuwe fase in de revalidatie ■B» LEGES IN VELSEN Lichte tariefsverhoging voor huwelijken en paspoorten Huldiging in „Velserduin" Forse buit van inbraken in Breestraat Binnenkort nota over oprichting schooladviesdienst Culturele vorming van schooljeugd uitbreiden u. IS UW BADKAMER EEN ONDERONTWIKKELD GEBIEDT 5 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 <<J§ ZMW - - 7 mmmrsm A, Geen kneusjes Personeelsuitbreiding bij BSGR AAA Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Paspoorten VERHOGING VAN LESGELDEN MUZIEKSCHOLEN ONVERMIJDELIJK B. en W. in beleidsnota: MODERN SANITAIR IN KLEUR DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND „Bij Hoogovens gaat men bloemen kweken!" Degenen, die ook maar jets van het Hoogovenbedrüf weten en dat zjjn er velen in deze streek zullen een dergelijke mededeling ongetwijfeld als de meest bizarre opmerking sinds tijden kwalificeren. Toch is het een feit, want onder de rook van de PEN-centrale ver rijst op dit moment in de Siemens Martin- straat op Hoogoven-gebied een kas met een grondoppervlakte van vijfhonderd vierkante meter, waarin bloemen zullen worden'gekweekt, die te zijner tijd in kan tines en eetzalen een plaatsje krijgen en waarin zelfs een ruimte komt van 42 vier kante meter voor het kweken van tropische bloemen. Deze kas past volkomen in het kader van de werkzaamheden in en rond de Al gemene Werkplaats, waar een groot deel van het werk ligt op het vlak van de re validatie. De Algemene Werkplaats in de zelfde Siemens Martinstraat gelegen, heeft een tweeledig doel. Allereerst worden de oudere werknemers hier van passend werk voorzien, tot zij de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Dat zijn er op het ogenblik ongeveer vijftig. Doch daarnaast werken hier op dit moment 170 man, die door ziekte of ongeval niet direkt meer in hun eigen afdeling aan het werk kunnen en hier worden gerevalideerd, opdat zij naderhand weer terug kunnen naar hun oude plaats, dan wel naar een plaats waar voor hen geschikt werk wacht. Het betreft uiteraard alleen werknemers van Hoog' ovens en aangesloten bedrijven. De Algemene Werkplaats is daartoe uit gerust met een boekbinderij, zeilmakerij, graveerderij, construetiewerkplaats, afde ling voor timmer- en schilderwerk en een zogenoemde afdeling „algemeen", met al lerlei andere werkzaamheden. In feite is het dus een bedrijfje in het grote bedrijf, waar men alleen geen staal maakt, doch het wel verwerkt. Reeds lang bestond er bij de heer M. Bal, die de leiding heeft over de Algemene Werkplaats een wensje om een kasje toe te voegen aan deze werkplaats mede ook door het rustgevend karakter van de ar beid in een kas. Het kon er echter steeds maar niet van komen, totdat bij het jubi leum van Hoogovens, de Raad van Bestuur het gebaar maakte om het geschonken geld te besteden voor de toepassing van therapie in het bedrijf en de Verbandkamer en Ook bij. de bouw van de kas zijn kruiwagens nodig, onder meer om de grond te effenen, zoals op deze plek in de kas gebeurt. Achter de man een brede strook van bepaald materiaal in de wand gebouwd. De zogenoemde „pad", waardoorheen de lucht wordt naar binnen gezogen. waar dan de meest uiteenlopende werk zaamheden verricht kunnen worden. En waar men allerminst de gedachte krijgt, hier als „kneusje" werkzaam te zijn. Dat nare woord valt inderdaad wel eens, doch de echte kneus is degene, die helemaal geen werk wil doen. Degene, die hier bin nenkomt, zal absoluut niet de indruk krij ten van een werkplaats, waar zómaar wat gedaan wordt. Integendeel is hier alles produktlef en wordt steeds, waar dan ook, gewerkt aan onderdelen welke elders in het bedrijf gebruikt worden. Het geheel onder medische begeleiding door dokter De Koning, die eenmaal per week komt. Voorts zijn er elke dinsdagochtend bespre kingen tussen deze arts, de heer Bal, een psycholoog, de dienst Loopbaan-Beheer en een maatschappelijk werker over het plaat sen of weer op het bedrijf te werk stellen van de werkers in de Algemene Werk plaats. Bij de bouw van de kas heeft Hoog ovens zich laten voorlichten over alle bij zonderheden door ir. Geeling van het Con sulentschap van de Tuinbouw en door de heren Reerds, deskundige bloementeelt en De With, verwarmingsdeskundige. Het grote probleem was daarbij de mogelijk heid een kas te bouwen en te laten func tioneren onder de rook en de roet van het PEN. De deskundigen zagen die mogelijk heid indien men gebruik maakte van het zogenoemde „pad-and-ven" systeem. Dat is een kas zonder ramen, die geopend kunnen worden, doch waar aan de ene kant door „pads" een soort speciale matras, die vochtig gemaakt wordt zuivere lucht met een bepaalde vochtigheidsgraad wordt naar binnen gezogen en naderhand aan de andere kant van de kas de verbruikte lucht door ventilatoren wordt weggezogen. Uiteraard met toepassing van de meet- en regeltechniek. Dit is echter het enige auto- t matische in deze kas, want voor het ove- rige „moet" de kas juist bijzonder arbeids- I intensief zijn. Daarom is er geen sproei- 1 installatie en wordt alles in de kas met de hand gedaan. Alleen wordt niet op de I grond, doch op tabletten gewerkt. Een aardige bijzonderheid is, dat de man, die hier leiding moet geven en dus mui In de Siemens Martinstraat, pal naast de Algemene Werkplaats is de nieuwe kas in aanbouw. Op de achtergrond de PEN-centrale. deskundig dient te zijn in het bloemen- kwekersvak, vermoedelijk uit de gelederen van het Hoogovenpersoneel zal worden aangetrokken. Gehoopt wordt in januari de kas in ge bruik te kunnen nemen en dan zal het niet lang duren of de eerste bloemen zul len trots worden getoond. Hoogoven-bloe men, die hun weg moeten vinden naar de kantines, eetzalen en misschien wel kan toren. voor het bouwen van een kas bij de Al gemene Werkplaats. Nu is het dan zover, dat de kas in aan bouw is en dat een nieuwe fase van revalidatie kan worden ingeluid. Want „revalidatie" houdt zo vreselijk veel in zo onthulde de heer Bal. De definitie is als volgt: „Revalidatie is het complex van maatregelen, door middel waarvan ge poogd wordt de fysieke, psychische, sociale, beroeps- en economische capaciteiten van gehandicapten tot de hoogst individueel bereikbare graad te behouden of te her- stellen". In de praktijk betekent het zoals bij voorbeeld in deze werkplaats een groot aantal arbeidsmogelijkheden creëren, BEVERWIJK. De personeelsbezet-1 ting van de Beverwijkse Sociaal Cultu rele Raad moet worden uitgebreid. Dit in verband met de steeds toenemende werkzaamheden. De ontwikkelingen binnen de sociale academies hebben er tevens toe geleid, dat in de toekomst geen stagiaires meer beschikbaar zullen zijn. Men streeft in eerste instantie naar een vaste staf, bestaande uit drie personen: een directeur, een opbouwwerker en een cultureel werker. De inspectie Noord-1 Holland van het ministerie van CRM gaat akkoord met de personeelsuitbreiding, zo dat wordt aangenomen, dat het rijk in de meerkosten zal gaan subsidiëren. ADVERTENTIE zIeMMI pM !i$s: ORIONWEG 88 - I.1MUIDEN - TEL. 12232 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Velsense college van B. en W7. heeft de gemeenteraad zojuist een voorstel ter behandeling voorgelegd, waarmee wordt beoogd een wijziging in de legestarieven aan te brengen. Over het algemeen zal dit een verhoging be tekenen van dertig percent, waarmee de tarieven dan volgens het college enigs zins bij het sinds 1966 gestegen kosten- en prijspeil kunnen worden aangepast. Tevens wordt op deze wijze voorkomen, dat de marge tussen de opbrengst en de kosten, die aan het verlenen van deze diensten zijn verbonden, te groot zou worden. Wanneer de gemeenteraad zich met dit voorstel accoord verklaart, zullen met ingang van 1 januari 1971 aan een huwelijksvoltrekking op het stadhuis de volgende kosten zijn verbonden: Maandag en donderdag van 9 tot 10 uur, wanneer het huwelijk op verzoek af zonderlijk moet worden voltrokken: 30; maandag en donderdag van 10 tot 12 uur: 60; overige uren: 90; woensdag en vrijdag van 9 tot 12 uur: 125; overige uren/ 150; dinsdag en zaterdag van 9 tot 12 uur: 175; overige uren 210. De le ges voor een orgelbespeling zullen 30 bedragen. Hier staat dan echter weer tegenover dat het luxe trouwboekje voortaan gratis zal worden uitgereikt, zodat alleen bij kostenloze huwelijken (maandag- en don derdagmorgen van 9 tot 9.30 uur) hier voor vijf gulden moet worden betaald. Geïnteresseerden bij de gemeentefi nanciën kunnen voorts een exemplaar van de begroting verkrijgen voor 25, terwijl de kosten van een exemplaar van de gemeenterekening 100 zullen bedra gen. Voorts bedraagt de prijs van de me morie van toelichting 50. Abonnemen ten op het gemeenteblad en het verslag van de handelingen van de gemeente raad kosten per jaargang respectievelijk 75 en 150. De gemeentelijke en rijksleges voor een nieuw paspoort bedragen thans nog 15, welke in Velsen met 2,50 zullen worden verhoogd. Een nieuw paspoort en het verlengen van een oud kost dus van 1 januari af 17,50, ofschoon ook hier weer tegenover staat dat wijzigin gen in het document, zoals verhuizingen en het bijschrijven van kinderen gratis zal geschieden. Tenslotte wordt nog door het 'college voorgesteld uit de betreffende verorde ning de bepaling te verwijderen, dat het recht van 30 bij het verslepen van in de Velser tunnel gestrande voertuigen ot 25 wordt teruggebracht, indien de betaling hiervan binnen zeven dagen ge schiedt. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In nauwelijks twee maanden mocht de post Douane en Ac cijnzen Velsen wederom een jubilaris m haar midden hebben in de persoon van de heer F. J. Raat, assistent A, die dins- i dagmiddag' in gebouw „Velserduin met I zijn echtgenote en kinderen wegens zijn vijfentwintigjarige dienst bij 's Rijks Be lastingen een hartelijke huldiging onder- ging. In tegenwoordigheid van talrijke col lega's van de jubilaris en een deputatie van het korps Koninklijke Marechaussee te IJmuiden belichtte de heer W. Hooge- veen, hoofdinspecteur-titulair der Invoer rechten en Accijnzen te Haarlem, die vei gezeld was van de heren W. H. P. Bleeks ma, inspecteur en J. Plomp, commies secretaris, de staat van dienst van de heer Raat. Hij begon zijn loopbaan in IJmui den en is, ofschoon hem meer dan eens een verandering van taak is aangeboden, de plaats aan de zee met haar sluizen steeds trouw willen blijven. Tot gerust stelling en niet alleen van de heer Raat kon de heer Hoogeveen medede len, dat met de binnenkort van kracht wordende wijzigingen inzake de opheffing van de inspectie te Haarlem en onder brenging in de inspectie Amsterdam, de post Velsen van de PDA gehandhaafd zal blijven. De hoofdinspecteur had de be schikking over een heel goede staat van dienst van de jubilaris, die hij voor zijn aandeel in de werkzaamheden namens het ministerie heel hartelijk dank bracht en daarbij de gebruikelijke „Blauwe Wimpel" in de bekende gele envelop van 's Rijks Financiën een gratificatie overhandigde. De heer A. Fraterman, hbofdverifica teur van de post Velsen, die samen met de heer H. Burgers, verificateur, de leiding van de post heeft, wist uit de historie op te diepen dat de heer Raat, die als jong ambtenaar in IJmuiden begon, alle tak ken van dienst in IJmuiden had door lopen met de daarbij gevolgde mutaties tot de huidige rang van assistent A. Hij noemde de jubilaris een zeer betrouw baar ambtenaar, die zich onder alle om standigheden in de vaak moeilijke mate rie weet aan te passen en daarom ook zeer gezien is in de kringen van handel en industrie. Bovendien had de heer Fra terman lof voor de grote collegialiteit en de zeer prettige samenwerking met de ju bilaris. Namens de gehele post werd ver volgens een fraaie verrekijker aangebo den en ontving mevrouw Raat bloemen. De voorzitter van de afdeling IJmuiden van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), 'de heer W. Siegers, voorzitter van de vakgroep belastingen, bracht de heer Raat warme hulde voor zijn deelne ming in het bestuur, waarvan hij een flink aantal jaren als secretaris voortref felijk werk heeft gedaan, en tevens voor zijn bestuurlijke arbeid als lid van de dienstcommissie, de kerngroep van ABVA ARKA en NCBO. Voor al zijn activitei ten kreeg de jubilaris een cadeaubon aan geboden en. ontving mevrouw Raat bloe men. Tijdens de receptie, die alle aanwezi gen lang bijeen hield, ontving de familie Raat nog vele geschenken en bloemen van handel en industrie, zodat het geheel een prettige feestdag werd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Over de bouwplannen voor een nieuwe ABC-soeieteit zijn reeds onderhandelingen gevoerd en contacten gelegd met het Bouwcentrum te Rotterfun en TNO Delft. Dit schrijven B. en W. in de beleidsnota bij de begroting 1971. Het col lege hoopt binnenkort met voorstellen te komen, waarin de financiering van deze nieuwbouw uit de doeken wordt gedaan. De ontwikkeling van de ABC-societeit heeft bewezen, dat er een enorme behoef te is aan een dergelijk jeugdcentrum. Bij volledig gebruik van de accommodatie werd het jeugdcentrum in de eerste maanden door duizenden jongeren be zocht. Overigens wordt de subsidiering van de gemeente voor het vormingswerk van de werkende jeugd (c.q. het jong vol wassenen werk) met tien percent ver hoogd en gebracht op 35 percent. De sub sidieregeling ziet er nu als volgt uit: rijk 40 percent, provincie 15 percent en ge meente 35 percent. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De buit van een twee tal inbraken in twee naast elkaar liggen de winkels in de Breestraat blijkt groter te zijn, dan in eerste instantie werd ge dacht. In een sigarenwinkel werden 25 slof fen sigaretten, vier sloffen shag en drie gasaanstekers gestolen. De totale waarde hiervan bedraag 570. Uit de laden van de toonbank in een herenmodezaak was ongeveer ƒ460 aan wisselgeld gestolen. Na een inventarisatie bleek, dat er te vens ƒ870 aan kleding is meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een verhoging van de lesgelden van de Stedelijke Muziek- I school is onvermijdelijk. In de beleidsnota bij de begroting 1971 schrijven B. en W. dat, ondanks de druk, die van verschillende zijden op het mi nisterie van CRM wordt uitgeoefend, een goed rijkssubisieregeling voor muziek scholen nog steeds op zich laat wachten. De subsidie van rijk en provincie wordt met ingang van 1 januari 1971 iets ver hoogd, namelijk van 25 tot 35 per wekelijks uur. Deze verhoging is echter niet toereikend om aan de kostenstijgin gen het hoofd te kunnen bieden. Vrouwenbond. De Nederlands Chris telijke Vrouwenbond, afdeling Heems kerk hield maandag een bijeenkomst in de zaal van de Vrijburgt. Er waren onge veer 120 bezoeksters, onder wie velen van de zusterafdeling uit Uitgeest. De avond werd verzorgd door het Bureau Voorlichting Merkartikelen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Binnen enkele maan den is een nota te verwachten over de op richting van een schooladviesraad (ofwel een onderwijsbegeleidingsdienst). Sedert het begin van dit jaar bestudeert een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen Heems kerk, Beverwijk, Castricum en Uitgeest en van de rk. en prot. christelijke school raad de mogelijkheid een dergelijke raad in het leven'te roepen onder gezamenlij ke verantwoordelijkheid van de gemeen tebesturen en de besturen van de bijzon dere scholen in de vier plaatsen. De no ta zal dienen als discussiemateriaal en zal aan de verschillende belanghebbenden ter beoordeling worden voorgelegd. Voor de werkzaamheden op beperkte schaal van deze schooladviesdienst, mogelijk in gaande per 1 september 1971, is een be grotingspost van 15.000. opgenomen. BEVERWIJK. Het college van B en W. is van mening, dat de culturele vorming van de schooljeugd zich niet dient te beperken tot uitsluitend beelden de kunst. Ook muziek, ballet en toneel zijn creatieve onderdelen, die voor het organiseren van een educatieve tentoon stelling voor de lagere schooljeugd ge schikt zijn, zo staat te lezen in de be leidsnota bij de begroting 1971. De Stich- I ting Tentoonstellingen, die zich met het I organiseren van dergelijke exposities be zighoudt, wil in 1971 opnieuw een educa- tieve tentoonstelling gaan houden. ADVERTENTIE De hoogste tijd om te gaan praten met, en kijken bij SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF Wij tonen u een ruime sortering zoals: Kennemerlaan 81 - IJmuiden Telefoon 0 2550-141 39

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5