Publiek vraagt méér artikelen VERKOOP PER AUTOMAAT NEEMT SNEL TOE asniréa MULTIBONT ®tf' J J* M imfcmmm kmstk! Spannende niet altijd boeken flut toch Volgend jaar weer popfestival OEF Australisch Lam 345,- Persianer Pattes Bisam Buik Nerts Bisam Russ. Persianer Nerts Delen Standaard Nerts Royal Pastel Mink 2975,- 390,- 585,- 865,- 1350,- 1480,- 2750,- REISKOSTEN' voor nz perso nen door geheel Nederland (2 dag retours) worden bij aankoop vergoed GARANTIE .'Schriftelijk garan tiebewijs, tevens certificaat van echtheid, bij iedere bontmantel NIEUWSTE modellen MATEN 38 tot 50 WAARSCHUWING! ft ft JEUGDBOEKENSCHOUW ft ft Rotterdam financieel niet slecht af met popfestival NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN MULTIBONT AMSTERDAM DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 proeven (Van onze correspondent) DEN HAAG De verkoop-per-automaat is bezig de Nederlandse markt te veroveren. Niet onopgemerkt, als het gaat om condoomautomaten, waar van de bevestigingsschroeven de muren van enige heiige huisjes doen bar sten. En evenmin onopgemerkt in fabrieken en kantoren, waar door het be drijfsleven en de leveranciers op grond van keiharde kostencalculaties de kantineautomaten erin worden gestampt. Maar voor het overige toch ta melijk geruisloos: de ontwïkkelingscijfers worden meestal alleen in vak kringen bekend; de prognoses voor de komende jaren in voor het publiek weinig toegankelijke rapporten. In woonwijken De commercie ZWAARDEMAKER UW garantie voor selecte geschenken makkumer aardewerk en tin SS WIJ ONTVINGEN '1 Voorlichting' Vida-keur' MwlS I mÊÊÊ I u AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 510 TEL. 020 - 62693 ARNHEM - RIJNSTRAAT 16 TEL. 085 - 423147 Enkele prijsnoteringen uit onze kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's enz. mode 1970-'71 /V-: UITSLUITEND NR. 51NAAST SCHOENENZAAK WANNEER JE DE jeugd een boek aanraadt, is ze meteen kopschuw en denkt dat het om een boek gaat „waar je wat van meeneemt". Vroe ger ging dat wel op voor de warm- aanbevolen boeken, want het werd alleen aanbevolen als het heilzaam voor de ziel was en het kind opvoedde tot een keurig, aangepaste burger. Naar litteraire normen werd er nooit geoordeeld of zelden. En een boek dat gewoon een spannend avontuur gaf was al bij voorbaat verdacht bij de pedagogen. Daar stak je immers niets van op! Zo verscheen in het vakblad „De Krui denier" onlangs een aantal cijfers, uit komsten van een NIPO-marktonderzoek (van nog vóór de condoomautomatisering). Ongeveer de helft van de Nederlandse be volking van zestien jaar en ouder blijkt wel eens iets uit een automaat te kopen. Vijf a zes op de tien mannen doen dat, en vier op de tien vrouwen. Mannen kopen ook anderhalf keer zoveel artikelen uit automaten als vrouwen. Doch vooral de jongere consument is automaten-minded. Hij haalt er vier zoveel artikelen uit als ouderen. Het bijgaande staatje laat zien hoezeer het kopen-per-automaat per leeftijdsgroep verschilt; niet alleen voor de nasibal, maar ook voor andere artikelen. koste van de detailhandel ging. In Neder land kan, naar schatting van insiders, zo een overheveling van 10 tot 15 percent van de dagelijkse voedingsmiddelen voor ziening worden verwacht. Dit alles overdachten de fabrikanten. En ineens was daar, zich presenterend op de automatendag", die in februari in Am sterdam werd gehouden, het VIDA, Stich ting Voorlichtings Instituut voor Distri butie door Automaten. Doelstellingen: „Het verhogen van het automatenbewustzijn in Nederland, zowel bij het bedrijfsleven, de overheid, het onderwijs, als bij het grote publiek en eventuele andere groepen. Het vergroten van het besef van het praktisch nut van automaten- Het verbeteren van het beeld van de via automaten gedistri bueerde produkten". De „stichting" wordt „gesteund" door: de N.V. Centrale Suiker Maatschappij, de Coöperatieve condensfabriek „Friesland", Douwe Egberts, Droste, P. de Gruyter, Monocon N.V. (drinkbekers), Gerkens ca cao-industrie, Natoma N.V. (automaten), Nestlé, Suiker Unie, Tedeco N.V. (drink bekers). Sigaretten Croquetten Postzegels Nasi-, bami-, gehaktballen Rolletjes drop, drups, pepermunt Kauwgom Worstjes Filmrolletjes Flitslampjes t/m 35 jr. 50% 30% 29% 26% 19% 13% 9% 12% 9% 36 t/m 50 jr. 33% 22% 24% 19% 13% 7% 7% 6% 2% 51 jr en ouder 14% 9% 11% 7% 3% 1% 2% 1% 1% Vrijwel iedere consument, die wel eens iets uit een automaat koopt, noemde bij het onderzoek artikelen die hij in zijn naaste omgeving graag óók in automaten zou vinden. Rookartikelen, drop, peper munt, kauwgom en dergelijke zitten er overal wel genoeg in. Maar het publiek blijkt vaak nog vergeefs in zijn eigen woonbuurt te zoeken naar automaten met kousen, panty's, postzegels, frisdranken, fotobenodigdheden, bloemen, tandpasta, shampo, zeep, haarverstevigers, koffie melk en verbandartikelen, bijvoorbeeld. Dat het bij de verkoop via automaten Ir totaal om flinke hoeveelheden kan gaan, wordt duidelijk geïllustreerd door gege vens over het artikel chocoladerepen: dit artikel wordt door zes percent van de consument wel eens regelmatig uit een automaat gekocht, ofwel door meer dan een half miljoen mensen. Uit de verkoop gegevens valt af te leiden dat per jaar ruim zes miljoen chocoladerepen hun weg naar de consument via de automaat vin den. van de functie van bedrijfskantines over nemen. Want daar breng je warme en frisdranken en bereide maaltijden aan de man. En wie daar iets eet en drinkt, doet dat niet meer via inkoop door de huis vrouw bij de winkelier (de thermosfles met koffie en het pakje boterhammen). De fabrikanten doen daarom een greep naar de nieuwe afzetmogelijkheden In Zweden bijvoorbeeld, is reeds duidelijk gebleken dat verbetering van de drank- en voed selverstrekking binnen de bedrijven, ten Eén van de voorspellingen van het hoofdbedrijfschap detailhandel in een re cent rapport over de ontwikkelingen in de jaren tot 1980, is dat de verkoop-auto- maat in woon- en werkcentra sterk zal toenemen- Duitse waarnemingen en prog noses blijken de aannemelijkheid hiervan te bevestigen. In 1966 telde men daar 750.000 automaten alleen al voor verpakte artikelen, dit jaar 1.12 miljoen, en voor 1975 verwacht men er 1,83 mil joen te hebben. Als redenen voor deze groei worden on der meer opgegeven: de behoefte ook bui ten de winkeluren te kunnen kopen, de trend naar rationalisatie van de verkoop methoden, èn het feit dat in nieuwe woon wijken in Duitsland vanaf het begin auto maten worden geïnstalleerd. Nergens ter wereld worden zoveel auto maten gevonden als in Amerika. De omzet van de verkoop-per-automaat steeg daar van 600 miljoen dollar in 1946 tot bijna 5 miljard doller in 1968. De hoogste omzet cijfers werden behaald met sigaretten, verpakt snoepgoed, flesjes en bekers fris drank, warme dranken en bereide maal tijden. Producenten en toeleverende industrieën voor de verkoop-per-automaat hebben ook in Nederland op grond van deze bui tenlandse ervaringen begrepen waar de muziek in zit. Allereerst in de verkoop van hun produkten via automaten die een deel ADVERTENTIE NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel ADVERTENTIE KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 Gen. Cronjéstraat 143 Tel. 31 26 23 Tel. 2513 93 boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenj boekenboekenboekenboeken boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboeke boekenboekenboekenboeken boekenboekenboekenboekenj boekenboekenboekenboekenl nl nl -nl nj nl nl nl UITGEVERIJ WEST-FRIESLAND HOORN. In Witte Raven-Jeugd-Po cket-Serie een nieuwe Irmgand Smits „Irmgard schrijft door!" Op verzoek van vele Irmgard-fans is zij blijven schrijven! Ze heeft ook nog zoveel te vertellen.Over haar vakantie op Ameland.De ontmoeting met Iwan Het op hol geslagen paard.en ga zo maar door! Een bundeltje gedicht jes van Hedwig Smits: „De Clown en andere gedichtjes". Hedwig Smits is een zusje van Irmgard, en is pas 13 jaar. Haar bijzonder aardige gedicht jes hebben reeds de aandacht van ra dio en pers getrokken; daarom is het leuk dat de overpeinzingen van zo'n jong meisje nu ook samengebundeld zijn in een boekje. LA RIVIËRE VOORHOEVE N.V, ZWOLLE. Een vervolgdeel op „Vakan tie in Lipizza" van Vladimir Carta moest er wel komen, dat kon niet uit blijven! Het is er nu, onder de titel „Weerzien in Lipizza". Maar niette genstaande het boek natuurlijk dezelf de hoofdfiguren heeft, kan het toch geheel los van het eerste gelezen wor den. Julka, het jonge hoofdfiguurtje uit Belgrado waar alles om draait, logeert weer op de beroemde stoeterij van Lipizza bij haar oom Mitja en dat betekent, nieuwe gebeurtenissen, nieu we avonturen, nieuwe verwikkelingen Leuk, vlot geschreven, een boek dat de jeugd maar ook de oudere lezer weer zal aanspreken en in het bijzonder de paardenliefhebbers onder hen na tuurlijk. En de VIDA „een niet-commerciële instelling, die o.a. door objectieve voorlich ting en het houden van congressen pro beert haar doelstellingen te verwezenlij ken" trok aan de bel. Met indrukma kende slogans op grond van marktonder zoeken: een gewoon kopje koffie uit de ouderwetse kantine kost het bedrijf meer dan een rijksdaalder. En met wéér een publiek-test in de maak. De activiteiten worden uitgeoefend van uit de Nederlandse veste van het interna tionale marketing en public relations- concern J. Walter Thompson Cy. Men werkt intussen aan het plan om te komen tot een „Vida-keur" op automaten en grondstoffen, die aan bepaalde, door het T.NO. te controleren, eisen moeten voldoen. Men vergelijkt dit zelf met het ijzersterke internationale wolmerk. Kort om, een indrukwekkend marktveroverend project van deze „niet-commerciële" stich ting, die wordt „gesteund" door een groep grote fabrikanten. Zo komt Nederland tot dusver ver geleken bij andere landen achtergebleven op dit gebied versneld in de greep van de verkoopautomaat. Via de bedrijven en kantoren, en ongetwijfeld ook zodra de markt daarvoor rijp gemaakt is, in nieuwe wooncentra. En er zijn nog legio ongedachte moge lijkheden over, getuigen'in het buitenland waargenomen automaat-verkoopideeën vis-aas automaten, zuiver-water automa ten, excuses-voor-laat-thuis-komende- mannen automaten in Amerika. Daar raakte ook eens een automatische sauna defect, waarin je na een muntin- worp tien minuten kunt blijven zitten. De automaat hield de New-yorker Bill Hick- rings achteneenhalf uur gevangen. Na zijn uiteindelijke bevrijding was hij 5,7 kilo lichaamsgewicht kwijt. ADVERTENTIE A' HJ/VTr nr\ A AA I ■-■••■-n Ml n -r AAA AOAftl v y A Maar de laatste twintig jaar zijn er steeds meer boeken gekomen met kundige informatie over maatschappij en leven, die niet saai zijn omdat ze zeer talentvolle schrijvers alles op alles hebben gezet hun stof zo spannend mogelijk te dramatiseren zonder daarbij over de schreef te gaan en op goedkoop succes te mikken- Het geheim van de gouden harp door: Joan Aiken uitgeverij: Lemniscaat ALLEEN AL DOOR de situering van het gegeven in Wales krijgt het verhaal iets poëtisch-mystieks door de vreemde namen. Daardoor werkt de tegenstelling met de rauwe feiten nog scherper. De geheimzin nige gouden harp van Teirtu is de inzet van duistere gebeurtenissen waar Owen Hughes eerst weinig van begrijpt. Over die harp, die in het museum van zijn grootvader bewaard wordt, bestaat een ge zang. Maar eer hij de zin daarvan begrijpt, is de harp gestolen en wordt hij als schul dige verdacht. Samen met zijn vriendin Arabis ontdekt hij de rol die de niet al te frisse markies van Malyn speelt, en wat de relatie is tussen de vreemdeling, de Seljoek, en de Kinderen van de Mijn, een verborgen levend volkje, dat een ver loren stam van de Phoeniciërs zou zijn. Engelse jeugdboekenauteurs hebben te recht een grote naam in het reconstrueren van hun oude geschiedenis en legenden. De Gouden Harp is er weer eens een be- dit boek alle spanning en romantiek vin den, die voor haar „lekker lezen" betekent. Smith door: Leon Garfield uitgeverij: Wolters DIT BOEK MET zijn ingenieuze plot, de adembenemende schets van het niet al te zachtzinnige leven in het Londen van on geveer een eeuw geleden, is een van de toppers in Engeland en Amerika. De 12- jarige Smith, die niet lezen kan, en in een kelder woont met zijn beide zusters, die kleren vermaken van gehangenen, be rooft een onbekende vlak voordat de man vermoord wordt. Smiths vlucht voor de moordenaars wordt doorkruist door zijn zoeken naar iemand die hem kan leren le zen. Want het geroofde blijkt een docu ment dat wel eens geld zou kunnen op brengen- En juist Smith, de pechvogel, moet tegen een blinde rechter oplopen. Hoe hij leert lezen, het slachtoffer wordt van een complot, zich moet handhaven in de gevangenis, is niet alleen topspanning, maar ook onthullende voorlichting over opvattingen van die tijd. Dit is een boek dat tieners na jaren nog zullen herlezen en niet alleen om het grandioze fragment over de ontsnapping van Smith via de luchtkokers van New Gate-gevangenis. De wraak van Rode Wolk door: K. Ulyatt uitgeverij: Lemniscaat WEER INDIANEN. Maar de schrijver van deze Verkenner Phillipsserie is dich ter bij de zuiver historische informatie blijven staan dan Welskopf, en de span ning in zijn boek spitst zich toe op het conflict tussen Rode Wolk, het Sioux- opperhoofd, die een unicum vele stammen weet te verenigen, en Portugee, een verkenner van de oprukkende blanke kolonisten. Portugee ziet het schenden van de landverdragen met de Indianen als een onrecht en heeft vooral op te boksen te gen starheid en stomheid van de militai ren. Door zijn stellingnemen is hij voor Rode Wolk een geëerde vijand, maar dat helpt hem niet uit zijn probleem. Omdat het over de Indianenoorlogen tussen 1864- wijs van. De jeugd van 11-13 jaar zal in 1869 gaat draait dit boek om de gevechts handelingen. Maar wat strijd, winnen of verliezen, list en tegenlist voor uitwerking hebben op de karakters van de betrokken personen en nieuw te nemen beslissingen, blijft voor de schrijver het centrale punt, waarop hij iedere feitelijke informatie weer knap weet terug te voeren. Het hol in de zwarte bergen door: L. Welskoph-Henrich uitgeverij: Hollandia OOK IN DIT vijfde deel van de Harka- serie heeft de bekende Oostberlijnse schrijfster gebruik gemaakt van informa ties welke zij verzamelde tijdens haar verblijven in Amerikaanse Indianenreser vaten. Nog regelmatig geeft Amerika deze antropologe toestemming haar studies in de reservaten voort te zetten. Niet alleen is daardoor haar kennis van Indiaanse stammen enorm, maar door haar persoon lijke vriendschappen met hen krijgt ze veel oude, overgeleverde verhalen te ho ren. Omdat haar onderzoek van de laatst» jaren zich vooral concentreerde op da jonge Indiaan en zijn verzet tegen de op gelegde levenswijze, is het niet verwonder lijk dat ook in de Harka-serie het thema van de gedwongen onderwerping aan bo venliggende, vaak corrumperende mach ten, centraal staat. Welskopf gebruikt als elkaar bestrij dende machten nooit de Indiaan tegenover de blanke, maar de Indiaan tegenover da Indiaan. De blanke is alleen de aanstoker van het vuurtje. In dit deel ontmoeten da verbannen Mattotaupa en diens zoon Har- ka Rode Jim weer. Voor Mattataupa is hij een vriend, maar Harka wantrouwt da man, die waarschijnlijk de verbanning van zijn vader op z'n geweten heeft, omdat hij hem dronken voerde. Terugkeer naar hun stam is alleen mogelijk wanneer de scalp van Rode Jim ingeleverd wordt. Dat leidt tot een botsing tussen Harka en zijn vader, het kleine broertje van Harka dat de op dracht volvoeren wil, sterft erbij. Door de grote soberheid van de vele tragische fragmenten heeft ook dit boek weer een grootsheid, die weinig in de geijkte India nenboeken voorkomt. MIEP DIEKMANN (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Berry James Visser, met George Knap organisator van het zo suc cesvolle Kralingse popfestival, versaagt niet. Volgende week zal hfj in het blad „Aloha" bekend maken dat er toch weer een Holland Popfestival komt, niet in Rot terdam uiteraard, want de Maasstad heeft blijkbaar één keer genoeg gevonden en verder medewerking geweigerd, maar er gens in Nederland. Visser wil nog niet zeggen waar en wan neer. Hij gaat de zaken duidelijk anders aanpakken. Kaarten worden maar in be perkte mate verkocht en dan alleen maar in de voorverkoop. De festivalgangers zul len met speciale treinen naar het terrein worden gebracht. De plaats wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Meer wil Visser voorlopig nog niet zeggen. Hij heeft aangekondigd dat verdere medede lingen per advertentie in Alona zullen ver schijnen. Intussen is uit de rapporten van de ge meentelijke diensten van Rotterdam aan de gemeenteraad gebleken, dat de Maasstad er met het popfestival in Kralingen no# niet eens zo slecht is uitgesprongen. Welis waar is er nog een vordering van 40.000 voor niet betaalde kosten (dat geld zal Rot terdam waarschijnlijk wel nooit krijgen), maar daar staat tegenover dat de totale baten 239.631 (waarvan 206.491 aan ver makelijkheidsbelasting) bedroegen, terwijl de kosten voor de verleende hulp niet meer dan 1 159.539 waren. Hierbij komen echter nog de gemeente lijke kosten die niet exact aangegeven kun nen worden, zoals de vele manuren die besteed zijn aan administratie etcetera. Opvallend is dat door geen van de ge meentelijke diensten klachten worden ge uit over he' festival. Zelfs het water van de Kralingse plas en het strandbad heeft geen nadelige gevolgen ondervonden van het gebruik door de menigte.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11