De Tupamaros van Uruguay I ONGRIJPBAAR „LEGER" BEZORGT MONTEVIDEO ZWARE HOOFDPIJN Autoriteitendagen van rust zijn voorbij Engelsen zijn dol op Nederland Herinneringen aan Culturele Revolutie J. TOL mm achtergrond Afdeling voor voortgezet buitengewoon onderwijs ::u.JUvUv.U tó-u Nieuw toeristencentrum in hartje van Londen Marktberichten LIJKT UW BADKAMER OP EEN ZIEKENKAMER? DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 13 ORGANISATIE ONBEKENDE BIJNA VERGETEN BEVRIJDING m vv 'V "V te:;. Sj BLIKVANGER Chinees communisme Negen Miljoen Niet geslaagd SANITAIR IN KLEUR DOUCHE-CABINES WASTAFELS BADKUIPEN GEISERS ENZ. Kennemerlaan 81 IJmuiden Telefoon 0 2550 - 1 41 39 -- -- ■- S >s. -> (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO Op veel concrete vragen over de nationale bevrijdings beweging van Uruguay (Tupamaros) is geen afdoende antwoord te geven. De precieze oprichtingsdatum van de beweging bijvoorbeeld, is niet bekend. Vermoedelijk werd de gedachte aan een Uruguays Bevrijdingsfront ge boren in de jaren '62-'63, maar de guerrillastrijders kwamen pas voor het eerst in het nieuws in het jaar 1965, terwijl de eerste werkelijk grote actie van de Uruguayse Tupamaros pas plaats had in de zomer van 1968. met wat nu is uitgegroeid tot weldoor dachte, militair goed georganiseerde da den van gewapend verzet tegen het Uru guayse regime. Een vraagteken moet ook worden ge zet achter de vraag hoe groot de bevrij dingsbeweging is. De politieke machtheb bers laten natuurlijk geen kans onbenut om kwantiteit en kwaliteit van de Tupa maros te minimaliseren. In officiële rap porten is een tijd lang gesproken over een aantal dat „de paar dozijn" niet te boven gaat. IN URUGUAY is men er echter van overtuigd dat de bevrijdingsbeweging kan rekenen op een aanhang van enige dui zenden leden en helpers. Dat is voor een kleine land als Uruguay nog geen 180.000 vierkante kilometer en slechts 2.600.000 inwoners een aanzienlijk aantal. OOK OVER de organisatie en strategie van de Tupamaros is vrij weinig bekend. De tot op heden gevangengenomen guer rillastrijders hebben maar heel weinig los gelaten over deze zaken. Zij toonden zich zelfs onder de wreedste martelingen bij de ondervragingen harde kerels, die lie ver hun tong inslikken dan informatie verschaffen aan hun vijanden. Daarbij komt dan nog dat organisaties als een be vrijdingsleger vanzelfsprekend hun stra tegie niet keurig netjes op papier hebben staan. Guerrilleros zijn getraind in het voortdurend plotseling wijzigen van hun plannen en activiteiten. Dat maakt het voor een buitenstaander extra moeilijk een beeld te krijgen van hun organisatie schema. De Uruguayse verzetsstrijders hebben hoogstwaarschijnlijk geen „generaal" een eenhoofdige leiding. Het bevrijdingsleger is een volledig collectieve zaak. Niemand is onvervangbaar en men waakt er voort durend voor dat belangrijke Tupamaros een al te individuele lijn gaan volgen. Een sprekend voorbeeld voor de snelheid waarmee de guerrillastrijders zich her stellen van het verlies van een leider is de recente arrestatie van Raul Sendic, één van de oprichters van de Uruguayse bevrijdingsbeweging. Uit niets bleek dat dit verlies de bevrijdingstroepen ook maar iets had gedaan. Integendeel, ter wijl Sendic werd ondervraagd, verhoogde het bevrijdingsleger zijn activiteiten. Overal in het land brachten de guerrilla's politie en leger tot wanhoop met hun operaties. OOK DE inhoud van het „Tupamaros manifesto de ideologische basis onder de bevrijdingsbeweging is niet bekend. De Tupamaros blijken niet van papier te houden. Zij geven geen communiqués uit, voeren geen propaganda-acties, schrijven geen vlammende protesten tegen de oli- charchie van Uruguay. Ook in dit opzicht neemt het bevrijdingsleger van Uruguay een unieke plaats in te midden van ge- liiksoórtige organisaties in de andere La tijns-Amerikaanse staten. Juli 1963: Uruguay wordt opgeschrikt door een gewapende overval op de schiet banen van de Zwitserse schietvereniging in het departement Colonia. Een bijzonder gedurfde onderneming onder leiding van (de inmiddels gearresteerde) Raul Sen dic. De reactie kwam spoedig: politie en leger, bevreesd voor het feit dat de over vallers er met een flinke buit aan wapens vandoor zouden gaan, zetten een tegen aanval in. Sendic en zijn mannen moes ten haastig de aftocht blazen. Tal van arrestaties werden verricht, maar Sendic bleef buiten schot. Hij was ondergedoken en wist dat hij zijn activi teiten voortaan „ondergronds" moest voortzetten. Algemeen wordt aangenomen dat met deze en dergelijke nogal amateu ristische acties een begin werd gemaakt (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Sinds 1 augustus is aan de openbare Duin en Denneschool in IJmuiden een afdeling voor voortgezet buitengewoon onderwijs voor jongens verbonden. Voor de huisvesting van deze afdeling is, in afwachting van het be schikbaar komen van andere schoolruim te, voorlopig gebruik gemaakt van de in middels vrijgekomen drieklassige mavem- school aan de Mercuriusstraat. In dit ge bouw zijn twee lokalen bestemd voor al* gemeen vormend onderwijs, terwijl een derde lokaal kan worden gebruikt voor expressievakken. Bovendien kan voor de lessen in handvaardigheid gebruik wor den gemaakt van vaklokalen van de ge meentelijke school voor visserij en scheep vaart. Ook kan de afdeling beschikken over de daar aanwezige gereedschappen. Voor het inrichten van de lokalen en voor het aanschaffen van de meest nood zakelijke leer- en hulpmiddelen, hebben B. en W. aan de raad een krediet van 18.000 gevraagd. NA DEZE eerste activiteiten volgde een periode, waarin de Tupamaros niets van zichzelf lieten horen en de generaals in Montevideo waren het bestaan van deze groepen „a-sociale misdadige elementen", zoals de pers Sendic en de zijnen be schreef, alweer bijna vergeten, toen in april en mei 1965 de natie werd wakker geschud door een serie gewapende over vallen op Amerikaanse bedrijven. Deze activiteiten, waaruit bleek dat de guerrilleros zich zorgvuldig en in de grootste stilte hadden voorbereid, waren een reactie op de bezetting van Santo Do mingo door Amerikaanse mariniers. Het was de eerste maal dat de Uruguayse pers de naam Tupamaros publiceerde in artikelen, waarin niet werd verhuld dat men zich ongerust maakte over de pro fessionele aanpak van de ondergrondse strijders en over de perfectie van de door henzelf vervaardigde explosieven. In de straten van Montevideo verschenen slo gans op de gevels, waarin de bevolking werd opgeroepen zich te bevrijden van het „Yankee-imperialisme en zijn hielen likkers". Maar ook deze uitbarsting werd gevolgd door een periode van betrekkelij ke rust aan het front. Behalve dat er zo nu en dan een bom werd gegooid naar het huis van de een of andere politicus ge beurde er eigenlijk niets bijzonders. In december '66 legde de politie bij toe val de hand op een gestolen vrachtwa gen, waarvan de inhoud bestond uit wa pens en explosieven. Het kwam tot een vuurgevecht met de bestuurder en zijn passagiers. Er viel een dode: Carlos Al berto Flores, een naam die de politie on middellijk weer bepaalde bij de werke lijkheid, namelijk dat de Tupamaros nog steeds in de Uruguayse samenleving aan wezig waren. Politie en leger gingen on middellijk tot actie over. De dag na dit incident, belegerden zij twee huizen in een buitenwijk van Montevideo in de ver onderstelling dat zich daar een basis van de revolutionairen bevond. Hun vermoe den bleek juist. Opnieuw vielen er scho ten en opnieuw eiste het gevecht slacht- 9 offers. Twee doden: een politieman en de guerrilla-strijders Mario Robaina Mendez. Regeringsautoriteiten vreesden dat zij slechts het topje van de ijsberg hadden ontdekt en koortsachtig poogde men de bevrijdingsbeweging op te rollen. Arres taties, huiszoekingen, achtervolgingen. Het leverde maar weinig op. De Tupama ros hielden zich schuil. De politie zocht tevergeefs. EEN JAAR later. Kogels vliegen door een straat in een aan het strand grenzen de wijk van Montevideo. Een politieman raakt gewond, de revolutionairen geven hem nota bene eerste hulp, waarna zij zich in allerijl terugtrekken. Een paar da gen later komt er bij het dagblad „Epoca" een open brief binnen, verzonden door de nationale bevrijdingsbeweging. Het is het eerste document van de or ganisatie, dat in de publiciteit komt. In de brief, die slechts een paar regels lang is, maken de guerrilla's het volk van Uruguay duidelijk dat zij klaar zijn om hun strijd voor de bevrijding te beginnen. Ineens is het de autoriteiten duidelijk: er staat een legertje goed getrainde mannen klaar om te vechten, zwaar bewapend en gesterkt door een ideologie. Uruguay heeft zijn dagen van rust voorlopig gehad. Fouillering, een dagelijks terugkeren de activiteit van het leger in Uru guay. Erg veel Tupamaros zijn er niet door gevonden. '-V .r. V ,V, NV. r< - r" A - (Van onze correspondent) LONDEN. Het is boven alle twijfel verheven, dat de Engelsen dol zjjn op Ne derland. Ons land heeft bij hen een streep je vóór omdat men er Engels spreekt en omdat de Nederlanders de Engelsen vaak beter liggen dan anderen. Onder het aan tal buitenlandse bezoekers van bijvoor beeld Den Haag nemen de Engelsen na de Duitsers de tweede plaats in. Dat is mis schien de reden dat de Nelerlandse toeris- tenpropaganda in de Britse hoofdstad tot dusver een soort fluistercampagne is ge weest. Terwijl talrijke Europese en andere lan den hun aantrekkelijkheden achter de grote ramen van hun glanzende toeristen bureaus in het centrum van Londen etale ren, waren voor het grote publiek van deze metropolis die niet alleen Britten, maar bewoners uit alle windstreken om vat de vreugden die Nederland biedt praktisch verborgen. Vroeger zetelde het Nederlandse toeristenbureau obscuur bo ven een ijzerhandel in Kensington en dook daarna jarenlang onder in het deftige en daardoor de gewone man afschrikkende gebouw van de Nederlandse ambassade. In een conglomeraat van 12 miljoen in woners was men al blij als daar dagelijks dertig belangstellenden binnenwipten. Misschien verkoopt Nederland zichzelf wel, maar in werkelijkheid is voortduren de stimulering van de belangstelling no dig, ook al vanwege de voortdurende con currentie van andere vakantie- en week' end-oorden. De nieuwe geest, die thans door de officiële Nederlandse toeristen- bevordering waait, heeft daarin gelukkig eindelijk verandering gebracht. Het nieuwe Londense toeristencentrum is onlangs naar de mooiste winkelstraat, 143 New Bonod Street, verhuisd, vlakbij het grote blok dat de KLM herbergt, in het hartje van het West End, tussen Pic cadilly en Oxford Street. Het is daar duur genoeg, zodat men maar niet moet klagen dat het „Netherlands National Tourist V\AfV\AAAASV\/H/VV\/VVVVVV\/\/V\/VVWVVVVVVb/V\AA/VVVVVVV\A/Vi/tfVV\A#V%AA#VWVVt#l#VVVVVVV\AfV\A/VVVVVVVVVVV\AA/VVVVVVVVVVVWVVWV!MtA#VVtAAAA#WVWVI#VI!VM *\v Is 4 -W-Swo - «v s v v „v.v:w Het embleem van de Nationale Bevrijdingsbeweging van Uruguayde MLN. (Van onze redactie buitenland) Vijf jaar geleden, in november 1966, schreef de criticus Yau Wen-yuan, redacteur van het Chinese Bevrijdingsblad, een bijtende critiek op het historische drama „Het ontslag van Hai Joei". Auteur van het toneelstuk was Woe Han, de vice-burgemeester van de Chinese hoofdstad Peking. Yau verweet Woe Han dat hij revisie wilde bepleiten van het ontslag van ex-minister van Defensie Peng Te-hwai, die van sympathieën met de Sovjet-Unie werd verdacht. Op zichzelf was dit niet eens zo'n schokkend feit, maar korte tijd later zou het voorval een van de inleidingen blijken te zijn op de grote storm die over China zou gaan woeden: de Culturele Revolutie. Van april 1966 tot begin 1968 was de heer D. W. Fokkema verbonden aan de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Peking. Het was tegelijkertijd de meest saillante pe riode van de Chinese Culturele Revo lutie. Fokkema schreef zijn herinne ringen op in een verhelderend boek: „Standplaats Peking", dat onlangs uit gegeven werd door de Arbeiderspers in Amsterdam. De Culturele Revolutie, zo vertelt Fokkema, was aanvankelijk alleen maar een herhaling van eerdere her vormingsbewegingen. Zij bezat ook de onvolmaaktheden van haar voorgan gers, in die zin dat niet alles perfect was georganiseerd en gecoördineerd. Het Chinese volk volgde begin 1966 zijn leiders gewillig en was bereid de nieuwe orthodoxe meesters te huldi gen. Dat hebben de demonstraties van juni voldoende duidelijk gemaakt. Daarnaast ging het leven echter door De venters verkochten hun ijsjes, agenten regelden het verkeer en men slenterde als vanouds door de winkel straat van Peking. De boeren gingen maaien, dorsen en wannen, en dat iemand daarbij uit de werken van Mao Tse-toeng stond voor te lezen moeten zij als een curiositeit hebben ervaren. MAAR DE hervormingsbewegingen zijn geen natuurverschijnselen die als vanzelfsprekend worden aanvaard. Ze zijn ook niet het resultaat van de be weging van een perpetuum mobile dat in isolement zich wentelt om de eigen as. Het China van nu is een reactie op een lange geschiedenis van contact met het Westen. In oorsprong een produkt van het Westen is het com munisme dat China beheerst een ant woord op de westerse politiek en le venswijze. Wij vinden de Chinese reactie mis schien extreem en onbegrijpelijk maar mogen niet vergeten dat in het verleden het Westerse en Japanse op treden in China ook onbegrijpelijke extreme vormen heeft aangenomen en dat de Chinese leiders in feite alleen vertrouwd zijn met wat voor ons verleden tijd is. Hun huidige poli tiek is afgestemd op ons verleden. FOKKEMA HEEFT als een schilder om zich heen gekeken in een overi gens schilderachtig land. Van de din gen die hij zag maakte hij geschre ven miniatuurtjes. Dit is zijn beschrij ving van een der demonstraties van de Rode Gardisten: „Toen ik midden november op een avond bij het hoofdstation moest zijn was het enorme stationsplein geheel bezet met kamperende jongelui die in hun dikke gewattteerde of met bont gevoerde blauwe jassen tegen elkaar en hun bagage op de grond lagen te slapen. Als het moest werd er beleefd een paadje gemaakt Enkelen waren wakker en stonden gebogen over een trofee van de Culturele Revolutie: een buitgemaakt speelgoedautootje. Er waren kinderen van naar schat ting acht, negen jaar bij, bleek en uitgeput als na afloop van een ver moeiend schoolreisje, verwonderd sta rend naar auto's en Europeanen. Er heerste de sfeer van een aflopende wereldjamboree. De meisjes schenen onvermoeibaar en altijd goedsmoeds. Heldere kijkers en blozende appelwan gen als op de plaatjes in China Pic torial. Het aantal hier opeengepakte mensen moet tenminste tienduizend hebben bedragen. Zij lagen of zaten te wachten op treinen die hen weer naar huis zouden brengen. De achter ste rijen schenen eerst over twee of drie dagen aan de beurt te komen" In de periode van half augustus tot medio november zijn dat jaar (1966) dan ook in totaal negen miljoen rode gardisten naar Peking gereisd. Volgens Fokkema hebben de rode gardisten geen overtuigend bewijs kunnen leveren dat de tegenstanders van Mao Tse-toeng (zoals president Lioe, Pen Tsjen en Lo Joei Tsjing) een staatsgreep beoogden. De verden king van landverraad werd echter op de hoofden „van enkele ongelukkigen" geladen. Zijn hypothese is dat de Cul turele Revolutie was bedoeld om een ideologisch conflict te beslechten. „Maar", aldus Fokkema, „dan moet worden geconcludeerd dat Mao niet in die opzet is geslaagd. De Culturele Revolutie heeft niet geleid tot de mas- saproduktie van een nieuw proletarisch mensentype dat bereid is van aardse bezittingen, positie en roem af te zien om zich in volledige anonimiteit aan de opbouw van het land te wijden" Fokkema brengt de verwarring van vier jaar geleden in verband met de vernederingen die de Chinezen in de negentiende en twintigste eeuw moes ten ondergaan, en hij besluit: „Naar onze begrippen heeft de Culturele Re volutie overbodig veel geweld en wreed heid te zien gegeven. Maar Mao Tse-Toeng is bereid geweest deze prijs te betalen. Hij meende het volk op deze wijze in beweging te moeten bren gen, uit vrees dat anders zijn ideaal van een voortgezette revolutie en van een wereldrevolutie in het gedrang zou komen". „Standplaats Peking" heeft als be scheiden ondertitel „Verslag van de Culturele Revolutie" Daar mag men best bij denken: intelligent, verhelde rend, duidelijk. Office" zich op de tweede verdie ping met lift bereikbaar boven een oude apotheek bevindt. De fraaie antieke winkelpui uit de Dickens-periode vormt een goede blinkvanger en een uithangbord zorgt voor de rest. In de modern ingerichte intieme ruim ten daarboven werkt de energieke direc teur van het Nederlandse Toeristenbureau, Nico L. van den Bosch, met zijn staf van tien. Belangrijker echter dan het kleur rijke documentatiemateriaal, dat van hieruit over Engeland en Ierland wordt verspreidt, is hun geestdriftige aanpak, die al dadelijk vruchten heeft afgeworpen. Pas geleden is het nieuwe bureau door de directeur-generaal voor het toerisme van het departement van Economische Zaken, de heer H. Reimer, in tegenwoor digheid van uit Nederland gekomen WV- directeuren en vele andere figuren uit de Nederlandse en Britse toeristenindustrie geopend. Zoals de heer Reimer terecht opmerkte is toerisme géén gewoon handelsartikel, maar iets dat staat of valt met de mens waarop de vreemdelingenindustrie is ge richt. Om in industriële termen te spreken: „Nederland zorgt", zo zei hij, „voor een kwaliteitsprodukt van honderd percent, gebaseerd op het vertrouwen van alle be trokkenen. Wie naar Nederland komt weet dat een bezoek elke eraan bestede cent waard is". BEVERWIJK Noteringen op de bloe men veling van woensdag. Anjers p. st. 24- 42, Trosanjer 170-215, Anthurium 80-265, Chrysant jaarrond 60-180, Chrysant p. st. 26-90, Freesia 150-350, Gerbera 42-61, Iris 250-410, Lely p. tak 35-165, Nerine 55-165, Nerine crispa 12-18, Orchideeën 90-240, Roos p. st. 32-80, Roos p. tak 38, Baby- roos 14-36, Tulp p. st. 35-46. Planten. Achmea 510-840, Azalea 250-360, Begonia 40-320, Brommelai 160-380, Coleus 24-140, Cyclamen 150-1400, Pionsettia 250- 280, Hedera 55-110, Hibiscus 60-100, Herts hoorn 240-300, Nephrolepis 380, Potchry- sant 26-67, Primula 44-105, St. Paulia 67- 120, Ster v. Bethlehem 130, Vriesia 320-370, Gem. planten 70-160. Noteringen groenteveiling. Andijvie 12- 28, Bloemkool 16-89, Bospeen 24-69, Boe renkool 9-27, Spinazie 25-71, Rodekool 10- 22, Prei 28-55, Tomaten 44-85, Waspeen 13-27, Sla 8-11, Uien 17-31, Breekpeen 5-22, Spruiten 35-146, Witlof 85-135. ADVERTENTIE W^WWVfWWWW\/WVVW\/\A/\/\/\AA/W\/W\/\/VVAAA/\/VVI/^V\AA/W^/VW\AA^>/%/\/\AA/\A/\AAA/\/V\/V/\A#WVW\^\^VWV\AA^/VWW\/WWV\AfVWWW\A#W%AAA/WVVW\/W\AAAAA^WVWW\AAAAA#WW^#WW%^W%^#WW#WWWW^^^#S<W^^#>^AtfW^<W^^W^^^W<WW^^W^#lrfWM>^A< BREEK MET DE WITTE SLEUR en ga pu over op SANITAIR INSTALLATIEBEDRIJF toont u een ruime sortering sanitair in vele moderne tinten, zoals VRAAG PRIJSOPGAVE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13