Avondje toneel uit Amerika m Pasveer leidt Duits requiem SPRING UIT HET RAAM Chantant 3 FILMS in Haarlem PACKAGE 2 IN HAARLEM Haerlem Koor Nerine speelt Schumann Amateur* toneel Praten Uitmuntend Hoorn piano DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 PIS!» i f AVV STUDIO Monique ROXY Het gezicht van de zonde 'RANS Hi De duivelse acht REMBRANDT Allerhande Non stop Joszef Kat us VOOR HET EERST is een produktie uit het Loenersloot- se Mickerytheater in de Haar lemse schouwburg te zien. Di recteur Ten Cate heeft met schouwburgdirecteuren in ver schillende provincie-steden af gesproken, dat sommige bui tenlandse toneelgroepen, die in Mickery komen spelen ook naar de theaters van genoem de directeuren zuüen komen. Dit heet het Mickery-circuit. De eerste groep 1® Package II (het „tweede pakje"; het eerste kwam vorig jaar). Het is een Angelsaksisch groepje, samengesteld en geregisseerd door Roger Simon, een grote naam in de New Yorkse mo derne toneelwereld. Hij speelt zelf mee in het eerste stuk dat Package II brengt: „Next". Deze eenacter van Terence McNally gaat over een keu ring voor de militaire dienst. Een vrouwelijke arts, een ver tegenwoordigster van kadaver discipline, stelt een nerveuze man de gebruikelijke vragen en onderzoekt hem. Als dit on derzoek is afgelopen, blijft de man alleen achter en wordt overvallen door angsten, herin neringen en gevoelens van op standigheid. Hij ziet echter in, dat hij opgevoed is om zijn land te dienen. Met graagte neemt hij de plaats in van de vrouwelijke arts en roept de volgende ter keuring opgeroe- pene binnen. Een eenvoudig gegeven, dat briljant gespeeld wordt door Roger Simon. HIJ REGISSEERDE ook het tweede deel van het program ma. Dit bestaat uit aes dialo gen, die op een geraffineerde manier tot één geheel zijn ge speeld. Het heet Symphony USA en geeft een satirisch beeld van de Verenigde Sta ten. „Symphony tracht de dwaas heid, de vitaliteit, het geweld, de spanningen en de conflicten tot uitdrukking te brengen, die allemaal deel uitmaken van het klimaat van onrust van Amerika", aldus Roger Simon, die het materiaal ordende en fatsoeneerde tot een muzikale collage. Er wordt niet gezon gen, maar zeer ritmisch ge speeld. Elk onderdeel wordt ingeleid en afgesloten door een gestileerd marsje van de mee spelende acteurs. Alsof ze ma jorettes waren. Dat geeft een ironisch tintje aan het geheel. Ze zijn alle vier eender ge kleed, in smetteloos witte kos tuums, zelfs in die ene bed scène. Men ziet daarin een cowboy en een grote-stadsmeisje, die alleen plezier in bed kunnen hebben als hij het van haar „lekker vies" mag vinden. Verder is er een waanzinnige dialoog tussen een demonstre rend provo-meisje en een poli tieagent, op wie zij verliefd wordt. Men ziet de liefdesge schiedenis tussen de twee, die nogal jammerlijk eindigt: de agent heeft zich laten castre ren, aangezien dat zijn bruik baarheid als agent bevordert. En hij knalt zijn voormalige geliefde neer. Een derde opvallend onder deel van Symphony is „The Acrobats" van I. Horovitsch. Marie Adams en Peter Ma- rinker als hippie en politie agent in Symphony USA. Daarin ziet men twee spe lers tijdens hun acrobaten- nummer (compleet met de glimlachjes aan het publiek) de ergste dingen tegen elkaar zeggen. Het is een echtpaar op punt van scheiden. DIT KLINKT allemaal erg zwaar, maar dat is Symphony helemaal niet. De dialogen zijn simpel, rap, hard en sarcas tisch. In het Amerikaans, en dat is een handicap voor ons als Nederlandse toeschouwer. Maar het is een kwestie van even wennen. Het is de moeite waard om er heen te gaan. Het is modern toneel, zonder duis tere symbolen en associaties. Het is helder als Amerikaanse stripverhalen. En er wordt ge speeld op een directe, persoon lijke manier, die men zelden of nooit op de Nederlandse planken ziet. De schouwburg maakt het gemakkelijk door voor deze gelegenheid een eenhei sprijs in te voeren: 5. (CJP en KKK half geld). HET SYMPHONIE-orkest Haerlem geeft donderdag 19 november in het Haarlemse concertgebouw een concert, het tweede onder leiding van An dre Kaart die sinds een jaar met dit Haarlemse amateuror kest werkt. Aan het program ma werken mee het Aerden- houts Vrouwenkoor (ook van Kaart), de alt Paula de Groot en de violisten Bouw Lemkes en Jeanne Vos. Het programma vermeldt een suite van Bach en zes Duitse dansen van Mozart drie bijzondere werken. Ten eerste de suite nr. 1 van Strawinsky. Een van de weinige werken van Strawinsky, die haalbaar zijn voor amateurs", zegt André Kaart. Ten tweede het „con certante opus 88" voor twee vio len en orkest van Spohr, een Duits componist en pedagoog uit de vorige eeuw. Het stuk staat al enige jaren op het re pertoire van het echtpaar Lem- kes-Vos. En dan een „Magnificat" van Vaughan Williams, dat geschre ven is in de jaren dertig. „Wil liams is een componist, die on gelooflijk veel geschreven heeft. Veel koorwerken ook. Echt iets voor de koren in Haarlem om te doen, naast de gebruikelijke oratoria", zegt Kaart, die be kent dat hij er zelf weinig van gehoord had totdat Williams- fan Hoogenbijl (van de muziek- firma) hem er enthousiast voor maakte. Het Magnificat heeft een Engelse tekst en Kaart zegt, dat het geweldig is om te doen. Kaart meent dat de Haarlem se amateurensembles zouden moeten proberen tot één orkest te komen. Voor het symphonie- orkest Haerlem heeft hij enige vakmensen aangetrokken, die de cellisten en de andere strij kers af en toe zullen coachen. HET NOORDHOLLANDS Philharmonisch Orkest geeft vrijdag 13 november in het Haarlems concertgebouw een Duits concert. Romantische com posities staan op het program ma: de ouverture van Mendels sohn voor de Midzomernacht- droom van Shakespeare en twee werken van Brahms, namelijk variaties op een thema van Jo seph Haydn en de Hongaarse dansen. Hoogtepunt is het pianocon cert van Schumann. Dat wordt gespeeld door Nerine Barrett. Éi HET VELSENS Gemengd Koor bestaat dit seizoen twaalf en een half jaar, hetgeen onder meer zal worden gevierd met een ju bileumconcert op woensdag 18 november in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost. Onder leiding van dirigent E. van 't Kaar zingt het koor wer ken als „lm weissen Röss'l" van Ralph Benatzky, „Gallia" van Charles Gounod en „Zigeuner - lieder" van Johannes Brahms. Als speciale attractie wordt aan dit concert medewerking ver leend door het bekende trio „De Shepherds". - - s stens vijf jaar duurt, voordat gezegd kan worden, dat een koor de uitvoering van een pas sie, de Hohe Messe of een an der meesterwerk van Bach be heersen kan". Uit dit antwoord leid ik af, dat Pasveer wel de vrijheid van een dirigent erkent om onge acht een bestaande traditie in zake deze werken een eigen keuze te doen? J.P.: „Dat wel. Maar wanneer een dirigent over het handha ven van een traditie „neen" zou zeggen, zal zijn koor zeggen „doorgaan", vanwege de finan ciën". P. ZWAANSWIJK NERINE BARRETT Deze Jamaicaanse werd ontdekt door Anthony Hopkins, toen zij dertien jaar was en op een fes tival in haar geboortestad King ston speelde. Op 17-jarige leef tijd ging ze in Londen stude ren bij Ilona Kabos. Na afloop van haar studie dong zij mee in verschillende concoursen en won daarbij o.a. de eerste prijs in een concours van het Lon- dense Haydn-Mozart-genoot- schap. Mejuffrouw Barrett gaf haar eerste concerten in Enge land, o.a. in de promenadecon certen in de Royal Albert Hall met het Birmingham Symphony Orchestra en de BBC-orkesten. Bij haar debuut in 1967 in New York brak zij door naar de in ternationale concertpodia. Dit jaar maakt zij haar tweede toernee door Nederland, nadat haar concerten met het Resi dentie-orkest gunstig werden ontvangen. DE HEEMSTEEDSE Chris telijke Oratoriumvereniging zal op dinsdag 17 november in de Haarlemse Gemeentelijke Con certzaal onder leiding van Jan Pasveer een concert geven, waarop het Te Deum van An- tonin Dvorak en „Ein Deutsches Requiem" van Johannes Brahms ten gehore zullen wor den gebracht. Van deze twee werken heeft het Requiem van Brahms grote bekendheid gekregen, ook te Haarlem en omgeving. Het Te Deum van Dvorak daarentegen wordt betrekkelijk weinig uit gevoerd, niettegenstaande de muziek toch aantrekkelijk ge noeg is door de melodische rijk dom en de harmonieën, waar mede de componist van de be roemde Slavische Dansen en ro mantisch geaarde symfonieën („Uit de Nieuwe Wereld"!) zich allerminst verloochent. Dvorak schreef dit Te Deum voor de feestelijke herdenking van de ontdekking van Amerika door Columbus. Voor de uitvoering van het Te Deum heeft Dvorak vooral aan het koor een belangrijke taak toegedacht. De componist reken de op een imponerende wer king van de koorklank, meer nog dan op die van de orkest begeleiding. „Het Deutsches Requiem" is een van mijn meest geliefde werken", zegt dirigent Jan Pas veer, „De zangeressen en zan gers van het oratorium—koor houden in gelijke mate van het werk en zij geven zich met bij zondere toewijding aan het in studeren van de veeleisende muziek". Bestaat er bij de koorleden een verlangen om a-cappella composities te zingen? „Nee, want een koor dat gewend is om met orkest te zingen, kan moeilijk de steun van een or chestrate begeleiding ontberen vanwege de intonatie-pi oble- men", aldus Pasveer. „Ik zelf werk graag met een orkest, maar helaas is de tijd, die voor het repeteren met een orkest besproken kan worden, veel te kort. De financiële middelen laten een langere repetitie-tijd niet toe. Om dezelfde reden is het dikwijls te gewaagd om buiten het „ijzeren" repertoire te gaan". Voor wat de programmakeu ze betreft: het is gemakkelijker werken te kiezen voor koren met confessionele beginselen dan voor „neutrale" koren. Voor deze laatste is het „aanbodvan geschikte composities niet groot, meent Pasveer. Waarop berust volgens hem de belangstelling voor passie uitvoeringen? „Op traditie, op geloof of op het ondergaan van de muziek". Er is een voorstel gedaan om te komen tot een soort rooster voor grote koren om jaarlijks afwisselend een tot nu toe tra ditionele uitvoering van de passies van Bach, zijn Weih- nachtsoratorium of Handels „Messiah" af te staan aan an dere koren. Acht Pasveer dit wenselijk? J.P. „Ik zou liever vast wil len houden aan de bestaande traditie, ter wille van een goe de uitvoering. Ik ben er name lijk van overtuigd, dat het min- ,:S DE KENNEMER Kunstkring werd 8 november 1945 opgericht. Dat betekent een 25-jarig be staan en dat moet gevierd wor den. De toneelclub geeft een komische thriller „Gesprek met Londen" onder regie van Fons Jansen. Het gaat over twee oude dametjes die niet alleen twee boeven onderdak verschaffen maar ook hun praktijken over nemen. Dat levert allerlei span nende en komieke toestanden op. Vanavond in de schouwburg. DE TONEELvereniging „AD- VENDO" uit Velsen geeft vrij dag 13 en zaterdag 14 november in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden- Oost opvoeringen van „Made moiselle", het nog uit de dertiger jaren daterend blijspel van Jac ques Duval. Het programma voor deze toneelavonden ver meldt geen naam van de regis seur, wel bevat het de mede deling dat de entr'acte-muziek door het „Advendo-duo" zal worden verzorgd. OOK DE KATHOLIEKE to neelstichting „Kunst Door Oefe ning" uit Beverwijk betreedt za terdag 14 november de planken, maar dan in het Kennemer- theater aan de Zeestraat. Opge voerd wordt „Engelen zonder vleugels", komedie in drie be drijven door Albert Husson, destijds met veel succes ge speeld door het gezelschap van Cor Ruijs. Bij „K.D.O." wordt de gastregie verzorgd door de heer G. Bonnema, met speciale decors van Frans Maenhout. DE TONEELGROEP „God fried Bomans" geeft op vrijdag 13 november in het Wijkcen trum aan de Bemadottelaan in Meerwijk en op zaterdag 14 no vember in het wijkcentrum aan de Laan van Angers in de Eu- ropawijk een klucht. „Vrijdag de dertiende" heet die klucht en is geschreven door J. W. van der Heiden en Henk Bakker. De regie is in handen van Klaas van Dok. Trudy Labij en Hans Boskamp spelen zater dagavond in de Haarlemse stadsschouwburg „Spring uit het raam schat, we gaan trou wen", een blijspel van Dimitri Frenkel Frank. Het pittige blijspel gaat over een ge scheiden violist van middelbare leeftijd, die verliefd raakt op een meissie uit een frites tent. Twee totaal uiteenlopende karakters, hetgeen op het toneel zeer dramatisch werkt. Het is geschreven voor Labij en Luc Lutz. De laatste is ziek geworden en Bos kamp heeft de rol op stel en sprong overge nomen. En met succes. Critici roemen het nieuwe accent dat hij aan de voorstelling heeft gegeven. Het stuk werd geregisseerd door Adrian Brine en het decor is van Keith Norman, DE HAARLEMSE schrijver Frank Herzen, winnaar van de Jeugdboekenprijs 1970, zal van avond vertellen en discussiëren over zijn winnende boek „De Zoon van de Woordbouwer" en over nieuw, nog niet gepubli ceerd werk van zijn hand. In De Waag, hoek Spaarne-Dam- straat. Verder komt de Amsterdamse schrijver Paul Biegel, winnaar van de Jeugdboekprijs 1965 ver tellen en discussiëren over zijn werk. De avond begint om half negen. Toegang gratis. Chantant 3: van links naar rechts Istvan Koning, Tony Roos en Rienk Ratsma. CHANTANT 3 is een cabaret van eigen (Haarlemse) bodem. Het is zaterdag 14 en 21 novem ber te genieten in Haarloheim, Bavogebouw, Smedestraat in Haarlem. Het wordt gevormd door Tony Roos, Rienk Ratsma en Istvan Koning. Zij waren al te zien voor de AVRO- en de VARA-televisie en bij onze Zui derburen verschenen ze een klein half uur op het BRT- scherm. Meer dan tien keer zijn ze op de radio geweest, maakten een plaat en traden op in shows met Herman van Veen, Lenny Kuhr, Jules de Corte, Ann Bur ton. In Zwolle en Meppel ston den ze hun sporen te verdienen in échte schouwburgen. In Haarloheim brengt het drietal een serie nieuwe liedjes. Men maakt zijn teksten en mu ziek zelf. Ratsma en Koning, onderwijzers eigenlijk van be roep, hebben al een paar kin dermusicals gemaakt. Een ervan was op de tv te zien in juli. PAUL SCHEELINGS van Haarloheim heeft nog een ver rassing in petto. Mogelijk treedt zaterdagavond ene Corry van Aalst bij Chantant 3 op, de in dividuele winnaar van het pas gehouden studentencabaretcon cours Camaretten in Delft. Scheelings was er op talenten jacht. Het was de tweede keer in de geschiedenis van dit con cours dat de individuele prijs werd uitgereikt. De eerste keer ging die prijs naar Marnix Kap pers. „Zelden zag ik zo'n thea terpersoonlijkheid in Camaret ten", zegt Scheelings, die zich gelukkig prijst al een akkoord te hebben gehad met Corry, voordat de prijs bekend wed. „Anders krijg je ze niet meer". Drie van de studentecabarets, die in Haarloheim dit seizoen zullen aantreden, vielen te Delft in de prijzen. „Bitterbal" werd eerste, het cabaret Peter de Jong werd tweede en „Grimlach" werd vierde. „Het is gokken en mazzel hebben", zegt Scheelings, „Want de gages zijn na de be kendmaking van de prijs niet meer te betalen, althans voor Haarloheim". ZELFS STUDIO gaat deze week hele maal op de sextoer a la Roxy. We zulten maar denken, dat Roxy ook de centje» voor Lido moet verdienen, zodat er voor de goede film weinig tijd overschiet. Erg jammer. Monique is een Frans au pair-meisje in een Londens gezin. Ze is in deze film niet alleen au père maar ook a la mère. Dat wil zeggen: nadat de heer deze huizes met haar in bed is gekropen, verleidt Monique ook de vrouw des huizes. Deze ietwat fri- gile vrouw ontdekt haar eigen sexualiteit en kan o wonder thans ook haar man beter velen. Men begrijpt de moraal? Les bisch zijn is goed als het maar leidt tot heterosexualiteit. Een twijfelachtige mo raal. In ieder geval is er een happy end: een welgemoed ménage a trois. DE ONDERTITEL van de film „Het an dere gezicht van de zonde" maakt al dui delijk welk een misselijkmakend uitgangs punt deze Italiaanse „documentaire" heeft. Die ondertitel luidt: „De vele aspecten van de sexuele vrijheid". Goedbeschouwd staat hier: vrijheid is zonde. En: zonde is sexua liteit, alsof er niets ergers bestaat. Welnu, de film toont een groot aantal korte re portages over allerhande sexuele toestan den, waarbij ook Nederland een beurt krijgt. Men ziet de zonodige provo's, de zondige Haring Arie en zijn zondige wal letjes-zaken, de zondige homo's die dach ten dat ze in de kerk trouwden, tenslotte het zondige Fantasio waar een naakt meis je (zondig natuurlijk) symbolisch gekrui sigd wordt. Nou en verder, gemengd naaktzwemmen te Berlijn, de schande als Duitse meisjes maagd zijn, groepssex te Zweden, Skandinavische pornografische fotografie en dan de wel zeer zondige be snijdenisriten ergens in het zondigste we relddeel Afrika THEO SARIS THEO SARIS is de laatste leerling van Albert de Klerk, die zijn Prix d'Excellence concert op het Christian Müller-orgel van de Haarlemse Grote of St. Bavokerk zal geven. Zijn voor gangers waren Gert Oost en Bernard Winsemius. Zij haalden dit jaar de Prix d'Excellence. Saris geeft zijn concert op vrijdag 13 november om 8 uur. Op het programma staan wer ken van Pedro de Arauxo, Guil- laume Dufay, Nicolas de Grigny, J. S. Bach, César Franck, Paul Hindemith en Maurice Duruflé. Zoals men ziet een programma met het accent op de Franse orgellitteratuur. De jonge organist is Rotter dammer van geboorte. Hij stu deerde daar onder leiding van Ton Vijverberg, nadien werd hij leerling van Bernard Bartelink aan het Instituut voor Katho lieke Kerkmuziek en tenslotte van Albert de Klerk aan het Amsterdamse Conservatorium. Behalve orgel studeerde Theo Saris piano, eerst bij Tom Bol len, later bij Jan Wijn. Hij volg de koordirectie bij Hans Bonte. Theo Saris gaf al enige concer ten en maakte met zijn leer meester Vijverberg en Bonte grammofoonopnamen. DE PIANIST RUDOLPH Jan sen en de hoornist Jaap Prin sen geven donderdag 19 novem ber een concert in de aula van het Coornhertlyceum in Haar lem. Het wordt georganiseerd door de Heemsteedse Kunst kring. Het duo speelt een klas siek programma. Samen doen zijn een concert rondo van Mo zart, een sonate in F. gr. t. van L. van Beethoven, een sonate uit 1939 van Paul Hindemith en de reverie opus 24 van A. Gla- zounow. Rudolph Jansen speelt verder drie intermezzi van J. Brahms, geschreven in diens laatste jaren. Het concert begint om 8.15 uur. DEVIL'S EIGHT is een politiefilm. Het gaat over een rechercheur die de strijd moet aanbinden met klandestiene whiskey- handel en dito stokerijen in het Zuiden van de Verenigde Staten. Er wordt veel geknokt, niet alleen met de vuisten, ook met opgevoerde deukauto's, dynamiet en wapens. REMBRANDT heeft een oude film van stal gehaald: „De gebochelde van Parijs" (oftewel: de klokkeluider van de Notre Dame). In deze Franse versie, naar het boek van Victor Hugo, speten Gina Lol- lobrigida en Anthony Quinn de hoofdrol len. Het is een film van Jean Delannoy. Cinema Palace prolongeert Sabat en Lu xor doet dat met MASH, die langzamer hand een record aantal weken gaat halen. In Frans Hals gaat vrijdag- en zaterdag nacht Lijfwacht P.J., een goede, spannende thriller „Lijfwacht P.J.", over bedrijfs- spionage. In de nachtvoorstellingen van Cinema Palace nog steeds Peter Fonda in The wild Angels. HET MICROTHEATER in Beverwijk biedt vrijdagavond 13 november het pu bliek een non stopfilmprogramma van half negen tot één uur. Vele afwisselende korte films, van Betty Boop tot de Rolling Sto nes. Het publiek mag de beste films kie zen. Die worden, tussen twaalf en één nog eens vertoond. DINSDAG BRENGT het Electric Film- centre (Bakenessergracht) de meest be kende maar bovendien meest gewaar deerde film (ook in het buitenland) van het omstreden filmduo Pim de la Para en Wim Verstappen, nl. „De minder geluk kige terugkeer van Joszef Katus naar het land van Rembrandt" die uit 1966 dateert. Als men bedenkt dat in de titel Kafka (via de naam Joszef K.) en Busken Huet (via de omschrijving van Nederland als „Het land van Rembrandt") worden sa mengebracht, dan krijgt men al enig in zicht in de bedoelingen, maar ook in de pretenties die het filmend tweetal zich ditmaal gesteld hebben. Rudolf Lucieer als Joszef Katus keert terug naar zijn vaderland en maakt een reeks gebeurtenissen en situaties mee die hem, als zijn naamgenoot uit „Het proces" een gevoel van onbehagen en bedreiging geven en hem een „buitenstaander" ma ken, hoewel hij zich met verschillende ont wikkelingen (provo's) betrokken voelt. Maar voor hem is het echter te laat zich aan te passen en zijn geweldadig einde be tekent een oplossing voor een onoplosbaar probleem. Deze basisgedachte van het scenario dat in zijn geheel intelligent bedacht en uitgewerk is, heeft misschien niet steeds een juiste, duidelijke vorm gevonden, niet temin is „De terugkeer" en interessant tijdsbeeld (van het opwindende jaar 1966) geworden, een film met nhoud, met zin en daardoor de moeite waard blijvend, on danks allerlei technische onvolkomenhe den. Vooraf een korte film over de Ber- lijnse muur, opgebouwd uit kinderteke ningen en journaalbeelden die door de Westduitse regisseur Franz Baeke tot een intrigerend geheel gemonteerd zijn. CHARLES BOOST

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17