Oud-minister Bogaers „Bestuurlijke structuur werkt remmend" „WONINGBOUW NOG NIET OP HET DIEPTEPUNT" Laatste groet aan De Gaulle Klokken luidden in heel Frankrijk Silenka schort uitbreiding in Groningen op Hoogovens Maasvlakte eerst in parlement Interpellatie over kolengeld Lagere winst bij Philips morris Herdenkingsdienst in Notre Dame AGENDA pagina 21 Verder in de krant HET WEER Drees jr. en Tas genoemd als lijsttrekker van DS'70 Minister belooft: Voor ƒ220.000 aan goederen gestolen in Meppel See m before you buy your real sheepskin coat. 61e JAARGANG NUMMER 9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd teL 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 herschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Lagere temperaturen Brandt ziek Situatie te ongunstig Het woord is aan... Derde kwartaal Autobedrijf KONING N.V. heerlijk 16479 Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),M(020)223596 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT Voor het eerst sinds zijn ministerschap en zijn uit treden uit de KVP heeft oud-bouw- minister Bogaers vanmorgen weer een rede gehouden over het landelijk woningbouwbeleid. In zijn ruim een uur durende toespraak voor de Lan delijke Vereniging van Leidinggeven de Huisvestingsambtenaren (LVLH) in Amersfoort voerde drs. Bogaers een groot aantal oorzaken aan die de daling van de woningbouw (van 125.000 volgens het programma tot de 118.000 woningen van de werkelijk heid) hebben bewerkstelligd. De huidige voorzitter van het gewest Gooiland voorspelt zelfs dat door de struc turele aard van de oorzaken het dieptepunt van de jaren '70 nog niet is bereik' „Gezien de zwaarte en het aantal van deze oorzaken verbaas ik mij minder over de daling van het aantal geproduceerde wo ningen als wel over het feit dat er in de afgelopen twaalf maanden nog 118.000 wo ningen zijn klaargekomen", aldus de heer Bogaers Bijzonder veel kritiek heeft de voor malige bewindsman op de bestuurlijke structuur van ons land die hij door een nieuwe gewestwet totaal veranderd wil zien ter bevordering van de woningbouw. „In wezen blijft het accent liggen op de gemeentelijke constructie uit de 19de eeuw" zo meent hij. „Alle mooie woorden ten spijt zal het tempo van de bouw, de aard van de plannen etc. niet primair worden bepaald door het belang van de regio dat wil in dit verband zeggen niet primair door wat het kernprobleem van de woningnood in die streek vraagt maar door allerlei relevante en niet-relevante overwegingen die leven in de gemeente op wier grondgebied bepaalde plannen kun nen worden gerealiseerd; door de bestuurs kracht van een dergelijke gemeente en de technische capaciteit". „Eerlijk gezegd zijn alleen afdoende op lossingen mogelijk als men de gewesten op dit onderdeel van bestuur een eigen taak, eigen bevoegdheden en een eigen apparatuur durft en wil geven. Ik wil het nog iets duidelijker zeggen: degenen die verantwoordelijk zijn voor het uitblijven van een aan de eisen van deze tijd aange paste organisatie van het lokaal bestuur die zitten echt niet alleen in Den Haag dragen wellicht een grotere ver antwoordelijkheid voor het nog geruime tijd achterblijven van de produktie op de woningbouwprogramma's dan zij die men daarvoor in de eerste plaats verantwoor delijk zou achten". (Zie verder pagina 2) Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 13 Plaatselijk nieuws .3,7, 9 Films 9 Achtergrond 13 Uit wijzer17 Kunst 19 Radio en tv19 Weerrapport 21 Feuilleton 21 Beeldverhalen 21 Sport 23, 27 Economisch nieuws29 Scheepsberichten 29 Beurs 29 Luidsprekers 6, 16 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.N.M.I tot vrij dagavond In de nacht veel bewolking niet op de meeste plaatsen regen. Overdag wisselend bewolkt met buien. Matig tot krachtige, aan de kust nu en dan harde zuid westelijke wind. Lagere tempe raturen. JU (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Om elf uur toen in heel Frankrijk vanmorgen in alle steden en dorpen tot in de kleinste gehuchten toe de kerkklokken werden geluid als laat ste eresaluut aan generaal De Gaulle die vanmiddag in Colombey-les-deux-Egiises ter aarde zou worden besteld, overschreed Frankrijks president Georges Pompidou, in jacquet de drempel van de Notre Dame in Parijs. Aartsbisschop kardinaal Marty wacht te hem daar op. Een detachement van de garde republicaine, in witte broeken, rode jassen en de gepluimde helmen op het hoofd vormde, met getrokken sabels de erewacht. President Richard Nixon die al per soonlijke relaties met generaal De Gaul le onderhield toen hij zich nog niet in -het Witte Huis had geïnstalleerd, opende de rij in gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken Rogers en zijn bijzondere adviseur Kissinger. Hij werd gevolgd door de Russische president Pod gorny die de plaats innam van premier Kosygin. Daarna kwamen onder meer koningin Juliana, die werd vergezeld door minister Luns, België's koning Boudewijn en de Engelse prins Charles, die zijn moeder koningin Elizabeth van Engeland vertegenwoordigde in gezelschap van pre. mier Heath. Dranghekken bij de Notre Dame. Koningin Juliana arriveert bij de Notre Dame. (Van onze correspondent) GRONINGEN De uitbreiding van de Amerikaans-Nederlandse glasvezelfabriek Silenka in Hoogezand/Sappemeer is opge schort. Silenka, een gezamenlijke onder neming van de PPG Industries te Pitts burgh (VS) en AKZO, heeft nu ca 550 personeelsleden. Door de zeer snelle stijging van de loonkosten in het recente verleden alsmede de te verwachten ontwikkeling daarvan, de moeilijke arbeidssituatie in dit deel van de provincie Groningen, de schaarste aan kapitaal en de daarmee samenhangende zeer hoge rentestand achten commissaris sen een grote investering en nu niet ver antwoord. Gezien de op zich gezonde groei van de glasvezelmarkt zal, wanneer de situatie beter wordt, uitbreiding van de produktie- capaciteit opnieuw overwogen worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Het bestuur van DS'70 is in gesprek met iemand die een betere lijsttrekker zal zijn dan ik." Dit verklaarde gisteren het Tweede-Kamer lid voor DS'70, mevrouw S. van Veenen- daal-van Meggelen op een persbijeen komst. Uit haar eigen mededeling bleek echter dat de meerderheid van haar par tij haar graag als lijsttrekster zou zien. „Een naam wilde mevrouw Van Vee- nendaal nog niet noemen op verzoek van de betrokkene, die nog geen besluit heeft genomen in verband met zijn huidige werkkring. Wel wilde zij nog mededelen dat het iemand is die landelijke bekend heid heeft en afkomstig is uit de P.v.d.A. In de partij wordt er rekening mee ge houden dat dr. W. Drees jr., thesaurier- generaal en zoon van dr. W. Drees, fa voriet is als lijsttrekker. Naar verluidt zou een andere kandidaat Sal Tas zijn, bekend door zijn uitspraken voor de TROS-televisie. Inmiddels heeft het voorlopig hoofdbe stuur van DS'70 een kandidatenlijst opge steld voor een definitief bestuur. De ver kiezing van dit bestuur moet zaterdag in Utrecht plaatshebben op een huishoude lijke vergadering. Als voorzitter wordt kandidaat gesteld: drs. A. van Stuyven- berg, wethouder van Financiën in Eind hoven en één van de oprichters van DS'70 en als secretaris de zoon van oud-premier Drees, dr. J. M. Drees. De Westduitse Bondsrepubliek vaardig de naast president Gustav Heinemann in plaats van de zieke kanselier Willy Brandt, diens beide voorgangers Kiesin ger en prof. Ludwig Erhard af. Uit Cana da was de minister van Buitenlandse Za ken Sharp, als plaatsvervanger voor pre mier Trudeau aanwezig. Voorts een bijna onafzienbare rij van afgevaardigden uit de Arabische en Afrikaanse wereld. Kortom het scheen of men deze och tend uit de regeringspaleizen en ministe ries in de hele wereld was gekomen om Frankrijks nationale held een laatste eer te kunnen brengen. De nationale held die in zijn laatste wilsbeschikking niettemin te kennen had gegeven m alle stilte en zonder enig officieel ceremonieel in zijn dorp op het platteland halverwege Pa rijs en de Duitse grens te mogen worden begraven. (Zie verder pagina 3> (Van onze arlementsredactie) DEN HAAG. Tweede Kamerlid drs H. M. Franssen (P.v.d.A), zal volgende week in een interpellatie aan de rege ring vragen de schorsingen ongedaan te maken van besluiten van de gemeenten Middelburg en Amsterdam. Deze beide gemeenten hebben bijstandsuitkeringen boven de rijksnorm van 95 percent ge daan, respectievelijk kolengeld betaald De uitkeringen zouden in strijd zijn met een al bij het parlement ingediend maar nog niet behandeld wetsontwerp. De heer Franssen meent dat de ge meentebesturen niet in strijd met het al gemeen belang hebben gehandeld, zoals de motivering van de regering luidt, om dat de gemeentebesturen inzake de alge mene bijstandswet een zelfstandige be slissingsbevoegdheid hebben. Bovendien (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Nelissen heeft vanochtend de heer Nederhorst in de Tweede Kamer verzocht diens motie over de vestiging van Hoogovens op de Maas vlakte voorlopig niet in stemming te brengen. In deze motie werd gevraagd geen beslissing over Hoogovens te nemen voordat de Kamer zich erover heeft kun nen uitspreken. Minister Nelissen wees op de vele facetten die met deze proble matiek samenhangen. Hij wil de zaak eerst nog eens in het kabinet bespreken en hjj zegde toe het resultaat van die besprekingen in de Kamer te zullen bren gen. Ook beloofde h\j heel uitdrukkelijk dat voor deze bespreking in het parle ment geen beslissing over Hoogovens op de Maasvlakte zal worden genomen. De minister deelde mee, dat hij al enige tijd overleg voert met de ministers van Financiën en van Binnenlandse Za ken over het stichten van een afdeling milieubeheer bij zijn ministerie Hij meent dat een dergelijke afdeling er eigenlijk al per 1 december zou moeten zijn. Op die datum treedt namelijk de wet verontreiniging oppervlaktewater in werking en controle daarop zou goed bij een dergelijke afdeling passen. Ook wordt binnenkort de wet op de luchtverontrei niging van kracht. Over een apart ministerie voor milieu beheer wilde minister Nelissen zich niet uitspreken. De minister voelt er niets voor een deel van de opbrengst van het aardgas uitdrukkelijk te bestemmen voor het re gionale beleid. Dit wordt volgens hem daardoor te star. Mr. Nelissen hoopt nog in deze kabi netsperiode te kunnen komen met een wetsvoorstel tot het instellen van een col lege dat fusies tussen ondernemingen on derzoekt. Hij heeft er bij de Soeiaal-Eco nomische raad op aangedrongen spoed te betrachten met een adviesaanvrage in de ze. Die adviesaanvrage werd destijds af gedwongen door een motie van de heer Nelissen als Kamerlid, samen met de heer Goudzwaard Voor een fusiewet met vergunning stelsel, waarom de heer Nederhorst (P.v.d.A.) had gevraagd, voelt de be windsman nog niets. Hij meent dat met de vrijwillige fusiecode op dit moment nog niet voldoende ervaring is opgedaan om de zaak in een wettelijk stramien on der te brengen. Een apart SER-onderzoek naar de nood zaak van fusies acht de bewindsman op dit moment ook niet opportuun. (Voor het Kamerverslag zie de pagina's 2 en 29). ADVERTENTIES Schmuck Choorstraat 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem De Nieu w e K atechism u s Het gebod is vaak een beveiliging tegen eigen slordigheid of kort zichtigheid. EINDHOVEN. In het derde kwartaal heeft Philips een netto-winst behaald van 91 min tegenover 114 min in het derde kwartaal 1969. In de eerste negen maan den 1970 bedraagt de netto-winst 344 min (v.j. 327 min). De omzet steeg in het derde kwartaal van 3.135 min tot 3.639 min en in de eerste negen maanden van 9.025 min tot 10.463 min. Het bedrijfsresultaat was in het derde kwartaal 298 min tegen 325 min vorig jaar en in de eerste negen maanden 999 min tegen 939 min. Oorspronkelijk was de publicatie van de kwartaalcijfers bepaald op half vier vanmiddag, maar het tijdstip werd ver vroegd daar voorbeurs de resultaten al bekend waren. Reeds om half elf vanmorgen daalde de koers tot 52 en bij de officiële opening van de beurs was er geen houden meer aan. Onder forse omzetten trad een bij zonder scherpe daling in. Hoewel reeds bekend was dat het met Philips minder goed ging, had toch niemand op een forse winstdaling gerekend. MEPPEL In Urzo's lederwaren- en lederkledingfabriek N.V. in Meppel is in de afgelopen nacht voor ruim 220.000 gul den aan goederen ontvreemd. Door het forceren van een achterdeur slaagden de dieven erin binnen te komen. Een in de weg staand ijzeren hek werd kapot geknipt. De 160 gestolen bontman tels en 100 kostuums werden met rek en al in een gereedstaande vrachtauto gela den, die achter het magazijn op een school terrein gereed stond. Ook de etalages wer den leeggehaald. ADVERTENTIES v/h Zwier official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141* A.s. vrijdag en zaterdag als reclame: Slagroom-mokka t.v.-taartje van 3,40 voor -- 3,- Roombo terborstplaat smelt op uw tong, doosje 250 gr. 2,25 DUS NAAR m...m m. Telefoon Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1