Van Hanegem beschuldigt: Duitsers kregen doping Nederlands elftal gevecht kansloos voor Europa-cup FADRHONC WILDE GEEN KWAAD WOORD HOREN Schotland had grootste moeite met Denemarken „Die gasten zijn mesjokke en de scheidsrechter was te dik" mm - Nederland derde DRESDEN IN CIJFERS Engelse jeugd versloeg Zweden UEFA-team oefende goed DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 Provocerend, Meegevallen - Schelvisogen Blessure DRESDEN. Frantisek Fadrhonc kwam glimlachend uit de kleedkamer te voorschijn. „Teleurgesteld"?, zo zei hij, „we hebben natuurlijk verloren, maar ik wil boven alles stellen dat ik respect heb voor het hele elftal. We zijn erg voorzichtig begonnen. Ik dacht dat we de Oostduitsers toch goed on der controle hadden. En dan verliezen we door zo'n ongelukkig doelpunt. Wat mij het meeste verrast heeft was de inzet in de laatste twintig minuten van de wedstrijd. Wat jammer, dat die doelman dat harde schot van Klijnjan stopte." Fadrhonc, die een waterval van woorden liet neerkomen, wilde geen namen noemen. „Iedereen heeft naar vermogen gespeeld. Ik was bang voor de conditionele capaciteiten van de tegenstanders. Zij staan er immers om bekend, ook in andere sporten. Maar de laatste periode hebben wij al les toch gedicteerd? Het enige wat we nog missen is vefijnd aanvalsspel." Achtte Fadrhonc het spel van oran je niet te provocerend? „Het was niet fair, dat wil ik ook niet zeggen Maar wel logisch dat er door deze strijd wijze botsingen kwamen. U moet niet vergeten, dat er verkeerde dingen ge beurden aan beide kanten. De tegen partij had ook hele rare momenten." Neen, Fadrhonc wilde geen kwaad woord over „zijn elftal" horen. „Met de mogelijkheden, die we hadden, kon ik niet meer verlangen. Ik geloof ech ter, dat wij op de goede weg zijn. De sfeer groeit. Als iedereen en daar bedoel ik ook de clubbestuurders mee, in de toekomst meewerkt, moet het Ne derlands elftal de clubprestaties op in ternationaal gebied kunnen evenaren," besloot hij. De spelers hadden lang werk nodig om de modder van zich af te spoelen. Doelman Van Beveren was treurig ge stemd: „Zo weinig te doen en dan nog verliezen. Het is me wat. Dat doel punt? Ducke schoot van vier, vijf me ter. Wat doe je dan nog?" De slechte toestand van het veld hield de gemoederen nogal in beroe ring. Aanvoerder Israel: „Je kwam op het laatst niet meer vooruit. Die Ducke, die ik tegenover me had, was een vreemde jongen. Voor de rust was hij als een lammetje. In de tweede helft speelde hij als een waanzinnige." De kleine Epi Drost zei verongelijkt: „Ik kon die bal niet hoog krijgen. Je stond tot zover in de modder." En hij wees tot boven zijn enkels. „Het ging er soms wel hard aan toe, ja. Die bui tenspeler heb ik eigenlijk nauwelijks gezien." De goed spelende Johan Neeskens vond, dat zijn debuut was meegeval len. „Ik heb geen last van zenuwen gehad. Wel moet ik zeggen dat ik dat harde spel bij de Europacupwedstrij den van Ajax nog niet heb meege maakt." Zijn clubgenoot Piet Keizer had wei nig plezier beleefd aan de wedstrijd. „Ik bleef voor staan, om mannetjes weg te trekken. Maar als ik weg wil de lopen werd ik onderuit gehaald." Met Keizer had Suurbier in 1967 te Leipzig de „hoekschoppenmalaise" (3-4) meegemaakt. „Het verschil met toen? Eigenlijk alleen het veld. Dat was duidelijk in ons nadeel. Je kon nauwelijks vrijlopen. Maar ik moet zeggen, dat die Oostduitsers in de tweede helft heel anders speelden. Of het hard was? Ach, het is voetbaL Je moet kunnen geven en nemen." Wim Jansen was, op de grond lig gend, in onzachte aanraking met een schoen gekomen. De bruine jodium- vlek bedekte de (niet zo grote) wond aan zijn rechtermondhoek. „Ach dat gaat wel weer over. Mijn tanden zijn gelukkig niet geraakt. Ik moest pri mair Frassdorf houden. Maar als Frenzel mee naar voren trok, ging ik ook achter hem aan. Wat hebben zfl eigenlijk voor kansen gehad?" De Oostduitse trainer Georg Busch- ner, voorzien van zijn onafscheidelijke pet, toonde zich tevreden. „Ik ben blij, dat we hebben kunnen winnen tegen die goed georganiseerde verdediging van Nederland met Israel als beste man. Voorts vond ik Keizer erg goed. Of wij nu favoriet zijn in de groep voor het Europees kampioenschap? begrijp me goed, wij moeten ook nog naar Nederland en vergeet de Joego- slaven niet." HAARLEM. Schotland had in Hamp- denpark te Glasgow grote moeite de wed strijd voor groep 5 tegen Denemarken te winnen. Tot grote teleurstelling van de 40.000 toeschouwers, die de Schotse spelers uitfloten toen zjj na afloop van de ont moeting het veld verlieten, leverde de wedstrijd maar één treffer op. John o'Hara besliste in de dertiende minuut van de eerste helft met een kopbal de strijd. De overwinning kwam in de slotfase nog in gevaar toen Benny Nielsen en Keld Pedersen goede kansen kregen. Zij faal den echter bij het schieten. De achttien jarige Nielsen, die volgend jaar als pro fessional naar het buitenland zal gaan, was de beste speler van het veld. Stand in groep 5: Portugal 1 1 0 0 2 10 Schotland 1 1 0 0 2 1—0 Denemarken 2 0 0 2 0 02 België - Frankrijk heeft in Lyon in een wedstrijd voor groep 2 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap met 31 gewonnen van Noorwegen. Bij de rust leidden de Fransen met 10 door een tref fer van Floche na een half uur spelen. Lech (55e min.) en Mezy (61e min.) voerden de voorsprong op tot 30 voordat Nielsen tien minuten voor tijd kon tegenscoren. Stand in groep 2: Frankrijk 1 1 0 0 2 31 Hongarije 1 1 0 0 2 31 Noorwegen 2 0 0 2 0 26 Bulgarije In Cardiff speelden Wales en Roemenië gelijk tegen elkaar. In deze wedstrijd voor groep 1 werd niet gescoord. Er waren 20.000 toeschouwers. De stromende regen maakte goed spel vrijwel onmogelijk. De kansen die zich voordeden waren dan ook schaars. Daarbij kwam nog dat de beide doellieden Strake bij Wales en Radu- kanu bij Roemenië in zeer goede vorm waren. Stand in groep 1: Roemenië 2 1 1 0 3 3-0 Tsj. Slowakije 1 0 1 0 1 1—1 Wales 1 0 1 0 1 0—0 Finland 2 0 1 1 1 1—4 Spanje versloeg in Sevilla voor 48.000 toeschouwers in een wedstrijd voor groep 4 Noord-Ierland met 30. Bij de rust had den de Spanjaarden door een treffer van Carlos Rexach de leiding met 10. Na de hervatting scodrden José Martinez Pirri (59e) en Luis Aragones (76e). Het was de eerste wedstrijd voor deze groep, waarin ook Rusland en Cyprus zijn ingedeeld. (Van een speciale verslaggever) BERLIJN Bondsoefenmeester Fadrhonc kon na afloop van het duel tegen Duitsland (10) geen afdoen de antwoord op de belangrijkste vraag geven. Waarom immers ver anderde de bondscoach de tactiek niet toen zijn formatie in het voor de oranje-equipe toch wel beslissende duel voor de voorronde van het Euro pese landenkampioenschap een ach terstand opliep? Waarom zette Fadr honc pas een wisselspeler in toen het al veel te laat was en dan alleen nog omdat Van Hanegem om vervanging gevraagd had? Wery mocht het de laatste zes minuten proberen, maar van de achterstand was niets meer af te halen. Fadrhonc had na afloop wel een verklaring voor zijn tactiek: „Toen we achterkwamen wilde ik niet meteen een of twee wisselspelers inzetten, omdat het team op dat mo ment erg goed draaide. Ik was bang dat de nieuwe spelers zich niet snel genoeg aan zouden kunnen passen, dat de vaart eruit zou gaan". Daarom bleef Nederland sterk spelen op het middenveld, maar mede door het zware veld Klijnjan: „Die bal bleef de ene keer in de modder liggen^ en gleed de andere keer meters door" was het vrijwel niet mogelijk om snel en doeltreffend op de aanval over te schakelen. Wel kwamen er nog en kele kansen, o.a. na een goede actie van Drost en Van Hanegem voor Klijnjan en bij een vrije trap van Kei zer, maar beide malen greep doelman Croy goed in. Het Nederlandse tegen- offensiefje luwde weer en al ruim voor tijd was het duidelijk dat de for matie van Fadrhonc niet langszij zou komen. «jösf van een oude dijbeenblessure. „Ik had er steeds een beetje pijn aan, maar ik heb er niet te veel over gezegd, omdat ik er zo graag bij wilde zijn. Even voor tijd had ik het wel bekeken en wilde ik er liever uit. Die gasten zijn overigens vol slagen mesjokke en de scheidsrechter vond ik veel te dik. Hij volgde het spel van een meter of veertig." Uitstekend voetballende Neeskens (midden) in duel met Rock. Doelman Croy heeft de bal klemvast. Daar kan Klijnjan niets aan ver anderen. De stand in groep 7 Joegoslavië 2 1 1 0 3 3-1 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 1-0 Nederland 2 0 111 1-2 Luxemburg 1 0 0 1 0 0-2 En het begon allemaal zo goed. De oranje-equipe, duidelijk gespannen en en nerveus het veld ingekomen omdat men het Oostduitse beginoffensief vrees de, kwam er na een kwartiertje goed in en kreeg het middenveld, met name door het goede werk van Van Hanegem en de als een routinier spelende Neeskens, in handen. Nederland kon zich tegen de straffe wind in met tegenstoten gaan bezighouden, maar liet zich tevens ver leiden tot bijzonder hard spel. Keizer en Van Hanegem kwamen in die tweede fase van de eerste helft in het boekje van scheidsrechter Liedberg terecht. De Rotterdammer tackelde uit wraak de sterk spelende Sammer en de Ajacied wierp zijn directe tegenstander Strempel modder in het gezicht. Later zou hij dat „geintje" zelfs nog een keer herhalen. Na het laatste fluitsignaal maakte Piet Keizer opnieuw zijn handen vuil en de Oostduitse spelers konden slechts met moeite voorkomen dat de linkeraanvaller door een woedende Strempel tot in de kleedkamers achtervolgd zou worden. Trainer Busschner had zich over dat harde spel helemaal niet verwonderd. „Het zijn vrijwel allemaal Europa Cup spelers en in die wedstrijden leer je wel om hard te zijn. Het spel van de Neder landers is me overigens meegevallen. Zij waren stukken sterker dan in Rotterdam en dat wil als men de terreinomstan digheden in aanmerking neemt toch wel wat zeggen. Er werd enorm veel van de spelers gevraagd en naar mijn mening heeft mijn team het meest gegeven. Ik kreeg af en toe de indruk dat het Ne derlands elftal wat al te veel op de klasse vertrouwde." Toch was dat laatste feit voor Neder land misschien wel gelukkig. Liedberg had als hij het spel van wat dichterbij had gevolgd geheel volgens de regels enkele spelers van het veld kunnen stu ren. Rijnders bijvoorbeeld wist zich slecht te beheersen toen Drost door Ducke weggemaaid werd en vloog de Oostduitse spits meteen naar de keel. Is rael en Van Hanegem wisten de zaak slechts met moeite te klaren. Fadrhonc toonde zich na de nederlaag niet zo erg teleurgesteld. Zoals gebrui kelijk gaf hij hoog op over de inzet van zijn spelers en over het feit dat er zo goed gespeeld was. „De mogelijkheid be staat nu dat we voor de voorronde van het wereldkampioenschap aan een goed team kunnen bouwen. Het was ook niet te verwachten dat we hier zouden win nen. Ik was met een gelijkspel overge lukkig geweest." Aanvoerder Israel was dezelfde mening over de uitslag toegedaan, maar een team voor de wereldkampioenschappen van 1974 zag de Rotterdammer voorlopig nog niet. „Dan is er weer dit aan de hand en dan weer dat. Op die manier kom je nooit tot een goed elftal. Ik heb er nog altijd plezier in, maar als het zo nog langer door moet gaan, begin ik er een zwaar hoofd in te krijgen." Fadrhoncs formatie deed dat met name in de tweede helft inderdaad. Israel en Strik bijvoorbeeld, in de eerste helft vaak het beginpunt van een sterke partij uit verdedigen, lieten zich meer dan eens de bal ontfutselen door de van ijver blaken de Oostduitsers, die aldus een moege streden Van Hanegem, „een spuit vol doping gekregen hadden". De Rotterdam mer: „Je kon die gasten niet hard ge noeg aanpakken. Ze keken je met een paar schelvisogen aan en zeiden hele maal niets." Aanvoerder Israel over dat „doorzettingsvermogen": „Die Ducke bij voorbeeld is een paar keer neergehaald dat het niet mooi meer was. Hij vloog gewoon door de lucht, maar hij zuchtte een paar keer en kwam zo weer over eind om er weer tegenaan te gaan." Diezelfde Ducke, vaak onbesuisd op alle mogelijke en onmogelijke ballen lo pend, scoorde overigens wèl het enige doelpunt van de wedstrijd. Na een com binatie tussen de net in het veld geko men Irmscher, die door niemand werd afgestopt, en de opgerukte Sammer, die van Van Hanegem te veel ruimte kreeg, werd de bal door de Dynamo-verdediger voorgetrokken en door spits Ducke min of meer van richting veranderd. Van Be- veren („ik zag die bal wel aankomen, maar doordat Ducke hem precies op de punt van zijn schoen kreeg, was ik ge klopt") kon de enkele centimeters langs de paal in het doel verdwijnende bal al leen maar nakijken. Fadrhonc liet, zoals gezegd, achterwege nieuwe krachten in de strijd te brengen, althans tijdig. Wery mocht de laatste mi nuten Van Hanegem vervangen, maar pas nadat de Feijenoorder last had gekregen DRESDEN De statistiek van de vierde landenwedstrijd tussen de ploe gen van Oost-Duitsland en Nederland: Hoekschoppen: Oost-Duitsland 3, Neder land 3; Overtredingen: Oost-Duitsland 29 (eerste helft 17, tweede helft 12), Nederland 23 (eerste helft 12, tweede helft 11); Oost-Duitsland: Kurbjuweit 3, Rock 2, Sammer 4, Ganzera 4, Strempel 3, Kreische 4, Ducke 2, Frassdorf 3, Vogel 2, Irmscher 2; Nederland: Suur bier 2, Strik 3, Israel 1, Drost 0, Jansen 1, Neeskens 3, Rijnders 2, Van Hane gem 5, Klijnjan 2, Keizer 4. Aantal in gooien: Oost-Duitsland 16 (eerste helft 7, tweede helft 9); Nederland: 17 (9 en 8). Doelverdedigers aan de bal: Croy 26 (eerste helft 10, tweede helft 16), Van Beveren 34 (eerste helft 22, tweede helft 12). Gevallen van buitenspel: Oost- Duitsland 3 (tweede helft), Ganzera, Keische en Ducke, Nederland 6 (2 en 4), Keizer 5 en Klijnjan 1. Balans landen wedstrijden Nederland- Oost-Duitsland na Dresden: 4 gespeeld, 1 gewonnen, 1 gelijk, 2 verloren, 5 voor 6 tegen. HULL. Het Engelse voetbalelftal, sa mengesteld uit spelers onder 23 jaar, heeft woensdagavond in Hull in een vriend schappelijke wedstrijd met 20 gewonnen van de Zweedse jeugdploeg. De doelpun ten werden in de eerste helft gescoord door Brian Kidd (9e en 24e min.). Er wa ren 17.650 toeschouwers. In Ales speelde Frankrijk en Noorwegen tegen elkaar gelijk. Er werd niet gescoord. Israel en Kreische kijken toe, terwijl Van Beveren de bal plukt. PAPENDRECHT Door het televisie optreden van het Nederlands elftal heeft het UEFA-team ln Papendrecht voor vrij wel lege tribunes (100 toeschouwers) een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eerste klasser amateurs Papendrecht. Maar des ondanks en niettegenstaande de harde wind, die dwars over het veld stond, is het een aantrekkelijk duel geworden. De techniek en de snelheid van de UEFA-jeugd werden vooral in de eerste fase door Papendrecht bestreden met het wapen van de geestdrift. Toen echter Tuijl en Van Staveren, die de uitblinker was, kort na elkaar de stand op 0-2 brachten, leek het verzet van Papendrecht gebroken. Op enigszins gelukkige wijze kwam het vlak voor de rust toch nog tot een tegen treffer: Overbeek kreeg een hoge voorzet verkeerd op zijn schoen en via de lat ca ramboleerde de bal in het doel. Na de hervatting ontketende Papen drecht een stormachtig offensief, dat na een kwartier resulteerde in de gelijkmaker. Conditie en snelheid gaven echter de door slag in het voordeel van de UEFA-jeugd. Nadat Papendrecht nog eenmaal langszij was gekomen (3-3), liepen de UEFA- jeugdspelers in de slotfase uit naar een 6-3 voorsprong. De opstelling van het UEFA-jeugdelftal: doel: Schellekens (NEC); achter: Pfennings (FSC), Bameveld (FSC), Kraaij (PSV), Jongens (Volewijckers); midden: Over beek (De Graafschap) en Kila (ADO). Voor: Ehlen (Almania) (na de rust Schui temaker van Ajax), Kleton (Ajax), Tuijl (Fortuna Vlaardingen) en Van Staveren (Sparta).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25