Tweede Kamer wil gezonde samenleving: EVENWICHT NODIG BIJ MILIEU EN ECONOMIE bij Weer staking Surinaams onderwijs Ruim 82 pet bevolking keurt abortus goed ƒ6- Koninklijke steun i Ziekteverzuim nationale schande Kernprobleem van woningnood vormt kwestie van de laagst betaalden Officier eist tegen genezeres f 7000.- 2 paar ankiets SEX BOETIEK Drie Nederlanders in Duitsland bij botsing omgekomen Volgens NVSH-enquête: Berechting zaak- Wassenaar begint 14 december Turk steekt vrouw met mes Drs. Bogaers in eerste woningbouwredena aftreden: VROUW IS MALAFIDE" Amsterdam erg bezorgd over woningbouw DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er wordt in ons land nog niet voldoende aandacht besteed aan de noodzakelijke samenhang tussen economische bedrijvigheid en mi lieubeheer. Dat zal van nu af aan in indringender mate moeten geschieden. Verscheidene sprekers hebben er gisteren bij de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Tweede Kamer op gewezen. De heer Goudzwaard (ARP) vond dat deze zaak te veel in de grondverf is blijven steken. De heer Wiebenga (PSP) had er zelfs een nota over opgesteld die hij aan de Kamer aanbood. Hij eist van minister Nelissen dat deze toezegt dat voortaan alle economische beslissingen ondergeschikt zullen zijn aan de eisen van het milieu. Indien de minister niet voldoende toezeggingen wil doen, zal hij vandaag een motie daarover indienen. ANEGANG 17- HAARLEM Prof. Muntendam: Beroepsprocedure Moeilijker FOLDERS Amsterdamsevaart 70 Haarlem Telefoon 32 29 23 Iedere maandag en vrijdag en zaterdag DEENSE SEXFI LM AVONDEN Peuter overleeft val van 12 meter PARAMARIBO Leerkrachten aange sloten bfl de Federatie van Onderwijzers en Leraren in Suriname hebben woensdag In Paramaribo opnieuw het werk neer gelegd. Zij eisen uitbetaling van salarissen over de stakingsperiode van tien dagen aan de leraren die vorige maand in staking gingen. Ook eisen zjj uitbetaling van sala rissen aan onderwijzers die uit sympathie met de lerarenstaking het werk voor één dag hadden neergelegd. Het ministerie van Onderwijs en Volks ontwikkeling heeft de stakende leerkrach ten opgeroepen de werkzaamheden on verwijld te hervatten. Vorige maand gingen de leerkrachten aangesloten bij de Bond van Leraren in staking omdat zij het niet eens waren met het benoemingsbeleid van de minister van Onderwijs met betrekking tot het aan stellen van onderdirecteuren op enkele middelbare scholen. EMDEN. (DPA) Drie Nederlandse monteurs zijn woensdag in Emden bij een botsing van hun auto met een tankauto om het leven gekomen.Volgens de politie werd de Nederlandse personenauto, die uit een zijstraat kwam, bij het oprijden van de hoofdweg door de tankwagen ge ramd, 20 meter meegesleept en tegen een tuinmuur gedrukt. De slachtoffers, de 24-jarige J. Schone- wille uit Geesbrug (Drente) en de 22- jarige J. Ottens en R. van de Veen uit Dalen (eveneens in Drente), stierven op weg naar het ziekenhuis. Een vierde inzittende van de Neder landse auto werd ernstig gewond. De samenhang tussen milieu en economie speelde woensdag in de begrotingsdebat ten een niet onbelangrijke rol. De heer Imkamp (D'66) vroeg om de instelling van een adviesorgaan, dat zal adviseren in welke mate de uitbreiding van vooral che mische industrieën en raffinaderijen nog verantwoord is uit het oogpunt van volks gezondheid. Mevrouw Van Veenendaal-van Meggelen (DS'70) vroeg zich af wat werk gelegenheid en welvaart betekenen als we dreigen om te komen door milieuveront reiniging en stank. Deze mening was ook de heer Neder- horst (P.v.d.A.) toegedaan die zich afvroeg of bij het ministerie van Economische Za ken een afdeling milieubeheer niet drin gend nodig is. De heer Joekes (VVD) meent dat deze zaken erg worden aangewakkerd door mensen die minder bevreesd zijn voor de aantasting van ons milieu dan bezwaar hebben tegen bepaalde bedrijven of de huidige regeringscombinatie. Het lag voor de hand dat in dit verband een verbinding werd gelegd naar de plan nen voor het vestigen van Hoogovens op de Maasvlakte. De heer Nederhorst be treurde het dat deze zaak blijkbaar geheel buiten het parlement om wordt geregeld. De heer Van der Mei (CHU) vroeg zich af welke alternatieven er voor vestiging zijn als er geen overeenstemming wordt be reikt over vestiging op de Maasvlakte. Ook de heer Goudzwaard zat in dit op zicht met hetzelfde probleem. Voor de heer Joekes (WD) was de zaak zonder meer duidelijk. Het staalbedrijf moet op de Maasvlakte komen, maar wel moeten er garanties zijn voor de milieubescherming. De heer Imkamp liet nog blijken bijzon der veel bezwaar te hebben ten aanzien van de geheimzinnigheid waarmee de sub sidies die de regering aan grote bedrijven verstrekt worden omringd. Hij doelde hier bij vooral ook op de vestiging van Total in Zeeland, waarover de heer Van der Lek (PSP) enige tijd geleden vragen had ge steld, die door de minister niet voldoende zouden zijn beantwoord. De heer Imkamp wil dat in de Tweede Kamer een overzicht over deze subsidieregelingen wordt over gelegd. DEN HAAG Uit een enquête, verricht in opdracht van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming, is gebleken dat tussen de 76 en 82 percent van de ondervraagden, abortus onder bepaalde omstandigheden goedkeurt. Vergeleken met een onderzoek dat twee jaara geleden plaats had en waarbjj ruim 58 percent van de ondervraagden deze mening was toegedaan, is dit een niet-onaanzienljjke stijging. Ook de wjjze waarop mannen en vrouwen over dit probleem denken, heeft een wijzi ging ondergaan. Staat thans een gelijk percentage man nen en vrouwen abortus toe, in 1968 wees nog 44 oercent van vrouwen tegen 32 percent van de mannen abortus af. Het zijn vooral welstand en leeftijd die de mening over de toelaatbaarheid beïn vloeden. Geslacht en kindertal hebben hierop geen invloed, aldus het onderzoek dat zich uitstrekte over 1101 mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Door een grote meerderheid worden medische en eugenetische indicaties zo als gevaar voor de gezondheid en het leven van de moeder (90 percent) kans op een misvormd of gehandicapt kind (73 percent) en de omstandigheden dat de vrouw door verkrachting zwanger ge worden was (82 percent) als geoorloofde omstandigheden aangemerkt. Deze om standigheden worden aanzienlijk meer genoemd dan die waarin sociale of so ciaal-psychologische factoren een rol spe len zoals een groot gezin of ongehuwd zijn. Bijna driekwart van de ondervraagden is voor legalisering van abortus. Het aan tal tegenstemmers bij dit onderzoek be droeg ongeveer 15 percent. De voorstan ders worden meer aangetroffen onder de ongehuwden, jongeren met name 18- tot Speciale aanbieding met modern kabelmotief 15 modetinten 39-jarigen en meer onder de twee hogere welstandsklassen. Volgens het bestuur van de NVSH wordt de behoefte in Nederland aan zwangerschapsonderbreking geschat op 20.000 tot 60.000 gevallen per jaar. In 10.000 gevallen per jaar wordt thans in Nederland daadwerkelijke abortieve hulp verleend. De NVSH bemiddelt als een van de mogelijkheden voor een abortus in Engeland. Ongeveer 25 vrouwen per week in alle leeftijdsgroepen maken hier thans gebruik van. Onze agrariërs kunnen niet alsmaar blijven wachten, zonder dat aan hun inkomenspositie Iets wordt gedaan. Tot deze uitspraak kwam woensdagavond het KVP-Kamerlid De Bekker bij de behande ling van de begroting van Landbouw en Visserij. De heer De Bekker sprak over het achterblijven van de inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw, die naar zijn mening niet los gezien kan worden van de in de laatste jaren gevoerde EEG- landbouwpolitiek. Een nieuwe benadering van het prijsbeleid kan volgens hem plaats vinden en hij noemde een „ontdooiing" van het prjjzenklimaat in Brussel noodzakelijk, evenals een prijsaanpassing voor die pro- dukten, die onder de prijsregelingen van Brussel vallen. Zijn KVP-collega Hutschemakers uitte critiek op de thans bestaande sanerings regeling in het kader van het ontwikke- lings- en saneringsfonds. Met name bracht hij de klacht van ingewikkeldheid van de regeling en de lange duur van de proce dure naar voren. Op 31 december van het vorige jaar, aldus de heer Hutschemakers, waren van de 1786 aanvragen over 1968 en 1969 er 922 afgewerkt. In 1968 waren er 845 aanvragen. Einde 1969 waren er iets meer dan dit aantal geheel afgewerkt. Slechts 289 aanvragers ontvingen einde 1969 een uitkering. De heer Schuitemaker (groep-Goedhart) critiseerde het landbouwbeleid. Het beleid heeft, zo zei hij, teveel rekening gehouden met groepsbelangen op korte termijn dan met het algemeen belang op langere ter mijn. Hij wilde sociaal gerichte sanering op korte termijn. De heer Dijkstra (D'66) kon wel instem men met het besteden van meer zorg aan milieu en recreatie, maar vond het toch voor de landbouw geen voordeel dat op de landbouwbegroting veel geld wordt afge voerd dat niet in de eerste plaats voor die landbouw bestemd is. De heer Zijlstra (ARP) beoordeelde de inkomenssituatie in de landbouw minder gunstig dan de minister. Hij vestigde de aandacht, op het teruglopen in rentabiliteit van de varkenshouderij en de pluimvee houderij, die op een dieptepunt gekomen is, en op de grote moeilijkheden vooral in de fruitteelt. De heer Tolman (CHU) wilde nog in deze regeringsperiode de grondslagen gelegd zien voor een doelmatige grondpolitiek en overwoog op dit punt een motie in te dienen. De heer Van der Ploeg (PvdA) zei dat de minister niet de hoop heeft doen ont staan dat hij de ideeën over het vestigen van grondbanken met bekwame spoed zal coördineren of wettelijk vast zal leggen. Mede namens de groep-Aarden en de PSP sprekend noemde de heer Van der Ploeg dit meer dan bedroevend. Ook de heer Tuynman (WD) vond dat de minister het grote belang van het grondbeleid te laat heeft onderkend. De heer Kremer (CPN) wilde weten hoe de minister denkt over militaire oefen terreinen in Westerwolde. In dat gebied met zijn aardappelmeelindustrie passen geen oefenterreinen, zo vond hij. Woensdag heeft koningin Juliana vier bosnegerstamhoofden uit Suriname op paleis Soestdijk ontvangen. Eén van hen kreeg koninklijke steun toen een groep werd geformeerd voor een foto. De moeilijk ter been zijnde Aboikoki kreeg van koningin Juliana spontaan een arm aangeboden. ROTTERDAM. Het steeds stijgende ziekteverzuim in het arbeidsproces is een nationale schande voor Nederland. Het heeft niets te maken met volksgezond heid in fysieke zin en het is ondermeer met doeltreffende sociale en organisato rische maatregelen te bestrijden, mits men de moed heeft heilige huisjes die langzamerhand flatgebouwen geworden zijn op te ruimen. Aldus prof. dr. P. Muntendam vanoch tend bij de opening van het gezondheids congres „Prijs van de leefbaarheid" in de Rotterdamse Doelen waaraan door ruim 500 personen voor het merendeel bestuurders die nauw bij het gezond heidsbeleid betrokken zijn, wordt deelge nomen. Eén dag korter ziekteverzuim per ziek tegeval, aldus de hoogleraar, betekent per jaar een besparing van ziekengeld van 85 miljoen gulden en een aantrekkelijker leefbaarheid voor de werknemer in de eerste plaats. Een ander voorbeeld noem de hij de 250 miljoen gulden die het Ne derlandse volk jaarlijks voor tandheelkun dige zorg neertelt. De goedkope fluoride ring van drinkwater zou volgens hem op deze uitgaven een enorme besparing kun nen leveren omdat de cariës er tot op éénderde door zou worden gereduceerd. „Maar dat komt niet op in het brein van hen die tegen zijn omdat ze tegen willen zijn en geen wetenschappelijk gegrond motief daarvoor kunnen aanvoeren", al dus prof. Muntendam, die tenslotte als de ergste milieuverontreiniger binnenshuis de sigaret noemde, waarvoor het Neder landse volk in 1969 meer dan één mil jard neertelde. DEN HAAG. Het begin door de Haagse rechtbank met behandeling van de strafzaak tegen de 35 Zuidmolukkers, die op 31 augustus de woning van de ambassadeur van Indonesië in Wassenaar hebben bezet, waarbij een politieman werd doodgeschoten, is met een dag ver- vervoegd en nu vastgesteld op maandag 14 december. Reden hiervoor is onder andere, dat rekening wordt gehouden met de moge lijkheid, dat de behandeling vijf dagen in beslag zal nemen en dus een volle week beschikbaar moet zijn. Het vonnis zal waarschijnlijk pas in de tweede week van januari worden uitgesproken. EINDHOVEN. Woensdagmiddag heeft een 37-jarige Turk in Eindhoven een 32-jarige vrouw verschillende malen met een mes gestoken. De man is aange houden. Hij heeft bekend. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis. Zij ver keert niet direct in levensgevaar. De Turk, die al zes jaar in Eindhoven verblijft, had ongeveer twee jaar een ver houding met de vrouw gehad. De vrouw, moeder van drie kinderen uit een eerder huwelijk, had deze verhouding ongeveer twee maanden geleden verbroken, omdat zij een andere man had leren kennen. (Vervolg van pagina 1) Een ander punt dat ln de rede van drs. Bogaers bijzonder veel aandacht kreeg, is de inflatie, die voor de woningbouw bij zonder hard aankomt, daarbij met name de buitengewoon sterke invloed van stij gende rente op exploitatielasten en huur niveau. Eén percent rentestijging bij stich- tingskosten van 50.000 gulden betekent aan extra huur een bedrag van 40 gulden per maand. „Daarnaast mogen we niet ver geten dat diezelfde geldontwaarding op excessieve wijze in bouw- en stichtings- kosten tot uiting komt. De bouwkostenstijging is namelijk in de periode van 1960 tot 1970 ongeveer dubbel zo groot als de algemene prijsstijging. Met als gevolg dat om eenzelfde huis te bouwen als enige jaren geleden men be langrijk meer kapitaal nodig heeft en dat men dat meerdere kapitaal moet zien te krijgen op een krappere kapitaalmarkt". Volgens de heer Bogaers is het kernpro bleem van de huidige woningnood het pro bleem van de lager en laagst betaalden. En juist als gevolg van de inflatie wordt het steeds moeilijker dit kernprobleem aan te vatten, terwijl hierdoor bovendien het kwaad steeds groter wordt dat mensen met een relatief hoog inkomen in woningen met een relatief lage huur wonen. Drs. Bogaers pleit onder meer voor een verkorting van de goedkeuringstermijnen die genoemd worden in de wet op de ruim telijke ordening en vopr een beperking van de beroepsprocedure tot twee instanties. Bovendien pleit hij voor een verkorting van de voorbereidingsprocedure, een wat bescheidener opstelling van diverse in stanties en voor het meer rekening hou den met de zekerheid dat een perfectie van 100 percent niet bereikbaar is. Verder stelt de heer Bogaers voor: vereenvoudiging onteigeningswet; Voorkeursrecht voor gemeenten die grond willen kopen voor de woning bouw; hoge prioriteit voor een op stabiel prijs niveau gericht beleid; een matiging in inkomens- en prijsbe leid; huurheffing van al degenen die minder dan 14 a 15 percent van hun inkomen aan huur betalen, zolang de woningnood niet is opgelost; Algehele heffing van het huurniveau van woningen, gebouwd voor 1966/1967 op basis van de huur van nieuwbouw; Afremming van de bouw van kantoren, scholen, fabrieken en dergelijke („een belasting van 15 percent op deze wer ken is toe te juichen"). Indien nodig niet terugschrikken voor een hoog percentage woningwetwonin gen; het eigen woningbezit sterker stimule ren door premies te verstrekken aan bouwfondsen en niet te ver ineens willen springen met de inspraak. Aan het eind van zijn toespraak kwam drs. Bogaers tot de conclusie dat het vergeleken met 1963 op dit moment moeilijker is de kloof tussen realiteit en de in de programma's van de politieke par tijen opgenomen aantallen te overbruggen, dan dat in 1963 het geval was. „Voor mijzelf beschouw ik het meest fa tale moment voor de omslag van de groei naar daling het moment, waarop kabinet en volksvertegenwoordiging niet besloten hebben tot verhoging van 't woningbouw' programma, maar tot verlenging van deze kwantitatieve woningnood tot na 1970, ter wijl men enerzijds wist dat men ongeveer 30.000 woningen voorlag op basis van de produktieplanning van 1964, anderzijds eveneens op de hoogte was van het feit dat men op basis van het behoefte-onder- zoek van het C.B.S. van 1967 nog onge veer 10.000 woningen tekort kwam om het grote doel van 1963 te realiseren: einde van de kwantitatieve woningnood in 1970. Had men op dat moment de m.i. juiste beslissing genomen, misschien dat men dan op tijd gemerkt had hoeveel inspan ning nodig zou zijn geweest, niet alleen om die paar duizend woningen meer per jaar te kunnen halen, maar ook welke structurele oorzaken het eenmaal bereikte produktieniveau bedreigden", aldus de vroegere minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. ft ZEVENBERGEN De officier van Justitie bjj het kantongerecht in Zevenbergen, mr. F. Vaillant, heeft woensdag tijdens de vervolgzitting in de zaak tegen de 50- jarige wonderdokteres uit Standdaarbuiten wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde een boete van 7000 gulden geëist, waarvan 2800 gulden voorwaardelijk. De officier kwam tot deze eis na een requisitoir, waarin hij vooral de morele aspecten rond de „genezingen," die de vrouw beweert te hebben gedaan, belicht te. „De feiten, zoals die in het proces verbaal staan, zijn opgetekend uit de mond van zeven getuigen en hebben alle bewijs in zich, dat het inderdaad gaat om het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde," zo zei mr. Vaillant. Hij haal de zeer recente perspublikaties aan, over het advies, dat de staatscommissie Pe ters aan staatssecretaris Kruisinga heeft uitgebracht over de vraag, of het artikel 436 van de Wet op de uitoefening van de geneeskunde, dat ook in deze strafzaak van toepassing is, nog wel juist is. „De eindconclusie van de staatscommissie berust op een duidelijk te maken onder scheid tussen bonafide en malafide gene zers. De commissie meent zelf ook, dat zodra niet-artsen zich met zieke mensen gaan bemoeien, zij onwettig handelen. Ze moeten echter pas strafbaar zijn, wan neer het handelen gevaar, of lichamelijke dan wel geestelijke schade inhoudt." De officier zei te menen, dat er in de zaak van de Standdaarbuitense sprake is van 'n malafide optreden, waarbij ook is komen vast te staan, dat er lichamelijke schade bij mensen is toegebracht. „Dit alles is bijzonder gevaarlijk. Verdachte heeft er maar rücksichtslos op los getim merd en haar therapie is niet meer dan een hardhandige behandeling." Dat de vrouw tot de groep malafide ge nezers behoort, meende de officier ook te kunnen constateren uit de puur zakelijke manier, waarop zij volgens hem te werk gaat. „Er worden folders verspreid, en zelfs hebben er advertenties in de kran ten gestaan. Iemand die bonafide is, zou er zo'n ophef niet over maken, wanneer hij iemand had genezen. Verder is er bekend, dat zij in een aantal gevallen voor een behandeling 100 gulden heeft ge vraagd. Na 25 augustus, toen zij voor de eerste keer door de politie is gerhoord, is er ineens minder sprake van betaling en geschiedt dat op vrijwillige basis." „Daarbij komt, dat het veelal mensen zijn, die het moeilijk kunnen betalen en soms hun laatste cent voor hun genezing op tafel leggen." Dit alles was voor mr. Vaillant aanleiding om verdachte voor te ADVERTENTIE Unieke kollektie sexbladen boeken Speciale condoomafdeling en liefdesdranken Massage-apparaten Verhuur en verkoop v. Deense films Dinsdag uitsluitend echtparen Aanvang 20.30 uur Tevens bemiddeling Voor personen boven 21 jaar lidmaat schap f 2 50 Ruime parkeergelegenheid en discrete behandeling. Geopend van 9.00 tot 21 00 uur. houden, vandaag nog met haar behande lingen te stoppen en de straf zodanig ts bepalen, dat zij aan deze raad wel ge volg zal moeten geven. De raadsman, mr. A. de Kok uit Breda plaatste enkel losse kanttekeningen die moesten staven, dat de geneeskunde van zijn cliënte wel bonafide is. Hij zei, dat uit de cijfers blijkt, dat 50 percent van de patiënten is genezen. Mr. De Kok besloot zijn pleidooi tot vrijspraak dan wel ontslag van rechtsver volging met de opmerking, dat er ook mensen zijn, die reizen naar Lourdes ma ken en daar ook geen genezing vinden, maar wel de kracht krijgen, hun ziekte te dragen. „Zo moet het ook worden ge zien, als de officier spreekt van morele schade bij zieke mensen. Helpt een be handeling van mijn cliënten niet dan hou den de mensen er toch minstens het ver trouwen aan over, dat er echt iets voor hen wordt gedaan." Het laatste woord was aan de geneze res die onder belangstelling van een volle publiek tribune fel van leer trok tegen de officier. „Als u een vent bent, leest u dit hardop voor," beet zij hem toe, terwijl zij hem een boek met dankbrieven van patiënten voorhield. „Ik behandel alleen mensen, die door een dokter niet meer geholpen kunnen worden, maar vraag altijd eerst wat die arts ervan heeft gezegd. Misschien heb ik in het begin fouten gemaakt, maar nu niet. Er is geen enkele dokter in Neder land, die rheuma kan verhelpen, ik wel. Die doktoren kan ik niet anders noemen dan een verschrikking, of stommeling. Daarom zal niemand mij verbieden, met dit werk door te gaan. Ik sta hier voor het belang van duizenden mensen en de rechter zal mij geen werk verbieden, waarin God naast me staat," zo zei de vrouw. Volgende week woensdag volgt de uit spraak van de kantonrechter. AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam maken zich ernstige zorgen over de teruggang van de woningproduktie in de hoodstad. In een nota aan de raad merken zij op, dat in juni 1969 het aan tal in uitvoering genomen woningen nog 8650 bedroeg, maar dat dit aantal in juni 1970 tot rond 5550 was gedaald. In de eer ste helft van 1970 werd een begin ge maakt met de bouw van 201 woningen, terwijl in de overeenkomstige perioden van 1968 en 1969 die aantallen 3430 en 1762 bedroegen. Volgens B. en W. zou het achterblijven van de nieuwbouw binnen de gemeente minder ingrijpende gevolgen hebben als de nieuwbouw in de geest toereikend zou zijn om in de woonbehofte van de Am sterdamse bevolking te voorzien Dit is niet het geval, terwijl evenmin in de naaste toekomst een stijging van die pro- duktie in het gewest is te verwachten, aldus B en W. AMSTERDAM By he' spelen met vijf vriendjes is dinsdagavond rond half zeven de driejarige David Goree uit het raam van een derde etage aan de Johan C'oper- manstraa' in Amsterdam gevallen De val van ongeveer 12 meter eindigde in het grasgazon. Hij is voor onderzoek in hel ziekenhuis opgenomen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2