Lijkkist op pantserwagen naar graf TRAGE PROCESSIE DOOR FRANS DORP COLOMBEY Scotland Yard pakt Britse zware jongen Cholera in Parijs Proces in Sverdlovsk Amalrik weigerde antwoord te geven Gromyko bereikt weinig in Italië Oud uniform weer aan Minichiello krijgt T/i jaar „U weet niet wat hij in de oorlog voor ons betekende" ROUWEND PARIJS: „ADIEU MON GENERAL Angstaanjagend gesteun door telefoon bont- '~70 collectie'"71 dick bartels Aanslag in Gaza Duizend Britse soldaten terug uit Ulster DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 3 VERHQEVEN'S VIEUX u proeft het franse esprit vraag het uw slijter Notre Dame Koning der uitbrekers" na twee jaar weer gepakt Twee rijen? PLEIDOOI VOOR EUROPESE VEILIGHEIDSCONFERENTIE Voor kapen vliegtuig Medeverdachte (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Het is ruw geschat toch wel de generatie Fransen die voor 1930 werd geboren die met eindeloos geduld op de Avenue de Breteuil in Parijs zijn trouw bewijst aan de overleden generaal. Voetje voor voetje, bij elkaar gehouden door dranghekken en politieagenten, schuifelen de duizenden naar een van de veertien condoleanceregisters op de lange tafel die staat opgesteld voor de verveloze gevel van het pand num mer 37, het Parijse secretariaat van wijlen Charles de Gaulle, hem zo welwillend ter beschikking gesteld door zijn opvolger Pompidou, maar waar hij nooit een voet heeft gezet. Hart Tranen Toch ga ik Wees Zelf Uw Mannequin SPECIALE AANBIEDING wagenweg (Vervolg van pagina 1) COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES (Reuter) Meer dan tienduizend mensen hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Oostfranse dorpje Co- lombey-les-deux-Eglises om de laatste eer te bewijzen aan generaal De Gaulle, die 24 uur later bij het kleine stenen kerkje in het dorp zou worden begraven. Er slingerde een trage processie van mensen door Colombey, langs de poorten van het landgoed van De Gaulle, La Boisserie, en in de richting van het kerkhof waar de overleden generaal naast zjjn dochter Anna in een familiegraf wordt bijgezet. President Pompidou en premier Cha- ban-Delmas kwamen per helikopter aan om De Gaulle de laatste eer te bewijzen. De Franse president bleef elf minuten in het huis van De Gaulle en vloog toen terug naar Parijs om voorbereidingen te treffen voor de ontvangst van de onge veer tachtig staatslieden, die vanmorgen de requiemplechtigheid in de Franse hoofdstad bijwoonden. In Colombey-les-deux-Eglises werden intussen de laatste voorbereidingen ge troffen voor de begrafenisplechtigheid die, naar de wens van De Gaulle, zeer sober moest zijn. De kist moest op een pantserwagen, bedekt met de Franse drie kleur, van La Boisserie naar de kerk wor den gebracht. Mevrouw De Gaulle en verdere leden van de familie zouden vol gen in vijf of zes auto's. Zes jongemannen uit Colombey moesten de kist in het kerk je dragen, en vervolgens na de dienst ook naar het kerkhof. De generaal is begraven in een blank- eikehouten kist van 2,10 meter lengte, met een crucifix op het deksel. De een- ADVERTENTIE ANNO 1792 voudige houten kist zoals veel in de streek wordt gebruikt, kostte ruim 200 gulden. Onze speciale verslaggever in Parijs tekent hierbij aan: Het angstwekkend ko lossale godsmonument, de Notre Dame de Paris, was gisteravond en vannacht een werkplaats voor de Franse politie en ra dio-tv. Hele treinen van de ORTF stonden ge parkeerd rond dit aan alle kanten, in het schijnwerperlicht gehouden kerkgebouw, waarvan de eerste steen werd gelegd in het jaar 1163, tientallen politiefunctiona rissen liepen driftig heen en weer. Hier en daar stonden groepjes officieren druk te converseren. De veiligheid van zo veel dure" mensen wordt op zijn Frans ge regeld. In de kerk zelf stonden cameralieden en regisseurs met soms wanhopige blik ken in hun ogen al hun technische werk tuigen te installeren. De sterke belich tingslampen, die op hun bruikbaarheid werden getest, zetten het geheel in een schaduwloze koude zon een hels soort licht, al is het misschien wat vreemd om in de Notre Dame deze vergelijking te gebruiken. LONDEN (AFP). Scotland Yard is er gisteren in geslaagd na een speurtocht van twee jaar een van de meest gezochte Britse misdadigers in te rekenen. Het is de 29- jarige John McVicar die zijn bijnaam de „Koning van de uitbrekers" in okto ber 1968 eer aandeed door uit de gevange nis van Durham te ontsnappen. Hij zat daar een straf van 23 jaar uit wegens talrijke gewapende overvallen. Naar aanleiding van een tip uit de on derwereld werd een gewapende macht van ongeveer veertig politiemannen samenge trokken om de woning in Greenwich, waar McVicar zich schuil hield. In het huis werd een klein wapenarsenaal aangetroffen. McVicar was ook al in 1966 ontsnapt samen met zeven anderen. Zij werden toen spoedig aangehouden. Twee jaar ge leden hakte hij met twee medegevangenen een gat in de muur van een gevangenis douche. De andere twee vluchtelingen werden spoedig gegrepen. PARIJS (AFP) Een inwoonster van het dorp Essonne bij Parijs lijdt aan cho lera. Onderzocht wordt, hoe zij kon wor den besmet. Het drinkwater in het dorp is in orde bevonden en de vrouw is niet op reis geweest. De koster en zijn helpers bedekten in tussen onverstoorbaar de stoeltjes, waar op vanmorgen de hoogwaardigheidsbekle ders zaten, met zwart-witte rouwbekle- ding. „Twee rijen is toch wel genoeg voor de regering?", vroeg er een met luider stemme aan een collega, die verderop be zig was koperen kandelaars in het gelid te zetten. „Welja, ze komen toch niet al lemaal", was het lakonieke antwoord. Achter het hoofdaltaar was bijna van af de nok een Franse tricolore opgehan gen. Generaal Charles de Gaulle zou bi; de aanblik van dat metershoge doek in de hem zo dierbare kleuren zeker een warm gevoel hebben gekregen. (Van onze redactie in Rome) ROME. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko brengt een bezoek van drie dagen aan Rome dat verloopt in een sfeer van hartelijke ge sprekken en langdurig handenschudden. Belangrijke kwesties bestaan er tussen de Sovjet-Unie en Italië niet. De fascistische partij probeerde giste ren deze vreedzame atmosfeer te versto ren met enige optochten in de binnenstad. Men wierp aniline in de fontein op de Piazza Barberini waardoor het water eni ge uren bloedrood gekleurd werd, wat weer een enorme verkeersopstopping ver- oorzaaktG Het belangrijkste thema voor Gromyko in Rome is het rijp maken van de gees ten voor de Europese vredesconferentie die de Russen zo graag zouden willen uitschrijven. De Italianen hebben laten weten dat ook zij voor een vredesconfe rentie zijn, maar dat zij als deel van de NAVO vanzelfsprekend de richtlijnen van de verdragsorganisatie zullen volgen en dat ze met hun NAVO-partners van oor deel zijn dat een dergelijke vredesconfe rentie het begin dient te betekenen van een reeks onderhandelingen. De Russen daarentegen zien een dergelijke conferen tie als een eindpunt, als een bevestiging van de status quo in Europa. Zowel Moro als Gromyko verklaarden het met el kaar eens te zijn dat de ost-politik van de Westduitse kanselier Willy Brandt aanleiding geeft tot voorzichtig optimis me. Het probleem van de Duitse grenzen was en is nog steeds het grootste obsta kel bij een dergelijk multilateraal ge sprek. Minister van Buitenlandse Zaken Moro verklaarde in de discussies dat de Ita lianen de Middellandse Zee inplaats van een gebied van confrontatie en competi tie liever zouden zien in zijn natuurlijke functie, namelijk als een mogelijkheid van communicatie en uitwisseling tussen de verschillende continenten. Dergelijke lege taal kon Gromyko in zijn zak steken, maar niemand werd er wijzer van. De fascisten beweren en dat op het vlek keloze terrein van de Russisch-Italiaanse betrekkingen dat er nog 70.000 Italia nen in de Sovjet-Unie opgespoord dienen te worden.Maar behalve de fascisten ge looft daar niemand aan. Het thema is dan ook niet in de besprekingen tussen beide ministers van Buitenlandse Zaken aangeroerd. 's Morgens vroeg kreeg de PTT-tele- foniste in de Engelse plaats Poole een verontrustend telefoontje. Ze hoorde zo'n angstaanjagend gerochel en gesteun dat ze onmiddellijk de po litie opbelde. Met zes man ijlden de dienaren der wet naar het opgegeven adres. Daar vond men de haak van de telefoon, met daarvoor diep in slaap Blue Boy, de vier maanden oude boxer van de huiseigenaar. Hoe de haak van de telefoon kwam en hoe Blue Boy's gesnurk uiteindelijk te recht kwam bij de telefooncentrale kan niemand verklaren, maar volgens de buren speelde de hond wel eens met de telefoon. ROME. (Reuter) Rafaele Minichiel lo, de 21-jarige marinier die vorig jaar een Amerikaanse Boeing-707 dwong naar zijn geboorteland Italië te vliegen, is gis teravond in Rome wegens vliegtuigka ping tot zeveneneenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Op deze straf worden een jaar voor arrest en twee jaar aftrek wegens een recente amnestie in mindering gebracht, zodat hij maximaal 4ü jaar kan worden opgesloten. CAIRO (DPA). President Anwar Sa- dat van Egypte is kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Arabische So cialistische Unie, de enige partij in Egypte. Deze functie werd vroeger vervuld door de onlangs overleden president Nasser. De partijvoorzitter is gelijktijdig voorzitter van de unie, de hoogste politieke leiders- post in Egypte. ADVERTENTIE ^^ÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊKÊÊ^^^ MOSKOU. (AP) Bij het begin van het proces in Sverdlovsk heeft de Rus sische schrijver Andrej Amalrik ontkend zich schuldig gemaakt te hebben aan be lastering van de Sovjet-Unie. Hij wei gerde verder vragen te beantwoorden omdat hij het proces als „illegaal" be schouwt. Dit hebben vrienden van de schrijver in Moskou verteld. De schrijver van het boek „Haalt de Sovjet-Unie 1984?" is sinds hij dit jaar in zijn woning in Moskou werd gearres teerd gevangen gehouden in Sverdlovsk een stad in het Oeralgebergte. Vlak voor het proces werd beslist dat dit niet voor de plaatselijke rechtbank maar voor de arrondissementsrechtbank gehouden zou worden. Amalriks vrienden vertelden dat zijn enige getuige, zijn echtgenote Giselle, daarvan niet op de hoogte werd ge bracht,' maar dat de getuigen-è-charge wel per bus naar de arrondissements rechtbank werden overgebracht. Toen zij het gebouw eindelijk had ge vonden, werd mevrouw Amalrik meege deeld dat zij niet zou worden toegelaten binnen te gaan om te getuigen. De medeverdachte Lev. Oebozcho, die in januari werd gearresteerd wegens het verspreiden van vlugschriften waar in geprotesteerd werd tegen de detentie van Russische intellectuelen en van een brief die door Amalrik werd geschreven, zei ook onschuldig te zijn, maar hij gaf geen antwoord op de vragen die hem ge steld werden. De vrienden van Amalrik melden dat de justitie de twee zaken hoopt samen BELFAST (ANP). De komende dagen zullen 1000 man Britse troepen uit Noord- Ierland worden teruggetrokken. Hierdoor wordt de Britse troepensterkte in Ulster op 6000 man gebracht Dezelfde mannen en vrouwen, aan wie de generaal niet half zoveel waar de héchtte als aan de natie, waar van zij een flink deel uitmaken, schrij ven nu hun namen in de rouwboeken, met ontroerende toevoegingen als: „Adieu mon général, au revoir". En „Nu kan ik alleen nog maar huilen" TERWIJL MEN zich op deze herf stige avenue, temidden van die vele verdrietige mensen, nog eens probeert te realiseren wie en wat deze dode dan toch wel voor dit land en dit volk mag hebben betekend, is net een oude man die een stukje van het ant woord geeft. Hij wijst op zijn revers, ter hoogte van zijn hart, en zegt: „Hier leeft generaal De Gaulle, als U dat gevoel niet heeft, dan zult U nooit begrijpen waarom Frankrijk rouwt. U weet niet wat hij in de oor log voor ons heeft betekend". Voor deze oude man is het de over winnaar van 1945, die vandaag wordt begraven. Probeer niet de historische onjuistheden in dit beeld van de gro te bevrijder aan te tonen, want het zou tevergeefs zijn. Zelfs, in zekere zin, onmenselijk. De rede verliest het deze dagen. Zeker op de Avenue de Breteuil, van de mythe. „Ik zal mijn naam in het boek schrijven en ik zal eronder zetten: „Dank aan een groot soldaat", zegt de grijsaard en driftig beent hij weg om uren in de rij te gaan staan om een handtekening te zetten. WAT MOET Frankrijk nu zonder deze nationalist pur sang, wiens aan wezigheid in het verre Colombey toch nog voelbaar was in de regeringsge bouwen? Is dat eigenlijk wel een zin nige vraag? Een meisje van nog geen twintig kan er geen antwoord op geven. Met een bleek gezicht en rode ogen staart ze naar de bruine deur van het secre tariaat. Nieuwe tranen komen boven. Een gevoel van schaamte alsof men zojuist in domme onwetendheid een grapje heeft gemaakt over een pas overleden dierbare vriend verdwijnt niet als een vriendin mij zachtjes meetrekt en toefluistert: ,,U moet haar nu geen vragen stellen. Ze is echt kapot van verdriet. Ze aanbad De Gaulle. En wat Frankrijk betreft: De Gaulle is dood. maar dit land leeft nog steeds. Maar zeg dat nie* tegen haar. Ze zou het niet kunnen verdragen". „De Gaulle is dood, maar dit land niet". Onvermijdelijk is bij het horen van deze woorden de herinnering aan de mededeling die de generaal van uit Londen het door de nazi's onder de voet gelopen Franse volk door de radio toeslingerde: „Frankrijk heeft een veldslag verloren, maar niet de oorlog" een uitspraak die het be gin aangaf van zijn rotsvaste geloof in eigen roeping en Franse grootheid vol gens het traditioneel beleden recept. GISTEREN rond het middaguur waren er al vijftienduizend handteke ningen. Het zullen er vele duizenden méér worden. Ook die taxichauffeur, die nuchter constateert dat de gene raal tenslotte toch bijna tachtig was en dat men op die leeftijd met de dood rekening moet houden, gaat nog even als zijn dienst erop zit. „Mijn vrouw zei: Je bent gek. Je hebt nooit iets van politiek moeten hebben en nu wil je in de kou gaan staan. Misschien heeft ze gelijk. Wat heb ik eigenlijk te maken met een De Gaulle, die man kéék niet eens naar de Parijzenaars. Toch ga ik als het maar niet gaat regenen". Dan die student, die een paar maan den geleden nog in Nederland was ge weest, en liever een gesprek wilde over de stemming op de Amsterdam se universiteit dan over De Gaulle: „Laat ze maar. Die mensen hebben in hem geloofd. Ik niet. Voor mij was De Gaulle al gestorven nog voor hij was geboren". Kille arrogantie, die onsympathiek aandoet in deze rouwende stad, maar toch een opmerking die de historici zich ter harte zullen moeten nemen als zij straks aan het koele, we tenschappelijke front de werkelij ke waarde van Charles de Gaulle zullen gaan bepalen. PAST U MAAR, want u heeft in derdaad een keuze uit honderden bontmantels, zowel in de meest edele soorten als in de voordelige prijsklasse. 3/4 Nertsmantels, in diverse kleuren, vanaf f 1975— Lange Nertskoppenmantels, in black diamond en range, met nertskraag f 1255. Nertshoeden v.a. f 175.tot f 202.50 Aangesl. bij Ned. Bond van Bontwer- kerijen. Bij elke bontmantel een ga rantiecertificaat. HAARLEM TEL. 316529 yvyy--' - - te voegen ofschoon beide verdachten ont kennen elkaar te kennen. Het voornaam ste bewijsmateriaal tegen Amalrik is zijn boek dat een vernietigende critiek is op de Russische communistische parti; en waarin de Sovjet-Unie wordt afge beeld als een reus op lemen voeten die gedoemd is ten onder te gaan, waar schijnlijk na een oorlog met China. Gisteren werd in de Verenigde Staten herdacht dat 52 jaar geleden de eer ste wereldoorlog eindigde. Voor de plechtigheden op de nationale be graafplaats in Arlington had een ver grijsde ex-soldaat zijn oude uniform weer aangetrokken. TEL AVIV (AFP) Op het hoofdplein in Gaza zijn vanochtend twee burgers en twee politiemannen gewond door een bom ontploffing. Israëlische troepen hebben het plein af gezet en speuren naar de daders. Van de zijde van de pojitie in Gaza is vernomen, dat in Gaza al tien dagen achtereen aan slagen zijn gepleegd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3