Bestuur Beverwij kse academie werd pas legitiem na de ontruiming Raadsman: dekens hadden bij benoeming geen inspraak Uitspraak over acht dagen Minder huizen en garages in bouwplan Van Meelstraat Speelterrein behouden Muziekcomputer van Paul Bley Zaterdag 21 november in concertgebouw .MEERWIJK" IN DE PUT Martinique SOOSAGENDA Top de pop pop dertien Burgerlijke stand Heemskerk o^' mmmi 100,- BOETE VOOR OUDERS GEHANDHAAFD DOOR ACTIE OMWONENDEN GEEN MAAGDENHUIS POLITIE BEGRIP JABROERS STRAFBLAD otnevvs utt aariem, IJmond en Tropical kwartet DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bestuur van de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk is pas achteraf legitiem geworden, nadat de dekens in het bis dom Haarlem daartoe een verklaring hadden uitgegeven. Dit is gebleken tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter woensdagmiddag, toen drie ouders van studenten moesten voorkomen, die evenals hun kinderen na de bezetting van de Beverwijkse kweekschool waren geverbaliseerd. Dit brengt weer meer twijfel aan de bevoegdheid van het schoolbestuur om opdracht te geven tot ontruiming van het gebouw. e©/ Stel je voor: een kast van een elektronisch orgel, maar dan veel groter met eindeloze mogelijk heden waarop je alle mogelijke in strumenten en zelfs de zangstem kunt aansluiten; niet alleen om die te versterken, maar om ze totaal om te vormen. Zo'n muziekcom puter bij het zeer exclusieve groepje gelukkigen dat hem bezit bekend als de „Moog Synthesizer" (naar de ontwerper Robert Moog) heeft de Canadese „muziek kunstenaar" Paul Bley die met zijn vrouw en bekend componiste An nette Peacock, drummer Berry Altshui en bassist Bill Folwell zaterdag 21 november een nacht concert geeft in het Haarlemse Concertgebouw. ■m 0 Het probleem was voor het eerst opge worpen door mr. H. C. R. M. van Cra nenburgh, de verdediger van de ouders. Bij de eerste zitting had dit geleid tot een nieuw onderzoek, waarop woensdag de tweede zitting was gevolgd. Nu per sisteerde de officier van Justitie, mr. E. Schilder, bij zijn eis van 100 boete, het zelfde „tarief" als voor de bezeteende studenten. Politierechter mr. J. D. Vink zal binnen acht dagen schriftelijk uit spraak doen. Er was nog maar weinig dat woensdag herinnerde aan de bewogen zittingen en rellen van juni, toen de studentenbezet ters voorkwamen. De publieke tribune was tot de laatste plaats bezet met een deel van de betrokkenen, er was wat ex tra politiebewaking en de politierechter maakte aan het begin van de zitting dui delijk dat hij bij de geringste ordever storing de zaal zou laten ontruimen. Voor het overige was het een juridische strijd, waarin het kernpunt de bevoegdheid van het bestuur was. In-dien kan worden aan getoond dat het bestuur niet bevoegd was, dan dienen alle andere zaken rond de bezetting te worden herzien. Mocht mr. Van Cranenburgh dat doel niet be reiken, dan heeft hij nog een pijl op zijn boog, namelijk de vraag of de drie te rechtstaande ouders wel als „bezetters" kunnen worden beschouwd. De zitting verliep zonder het geringste incident. De drie ouders bevestigden de verklaringen die zij bij het heropende onderzoek tegenover de rechtercommis saris hadden afgelegd. Daaruit bleek dat zij vrijwillig bij de bezetters in de poli tiewagens waren gestapt om bij hun kin deren te blijven. Zij hadden ook hun in vloed aangewend om de jongelui bij het ontruimen tot medewerking te brengen, zodat er, met name bij het afdalen van de trap in het gebouw, geen onnodig let sel werd opgelopen. Zij wilden geen Maagdenhuis-affaire. Vervolgens kwam de schriftelijke ver klaring van de waarnemend voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. J. Huijsmans, die door ziekte verhinderd was. Het bleek dat het bestuur pas op 20 februari van dit jaar legitiem gewor den was door een statutair vereiste ver klaring van de dekens in het bisdom. Dr J Stieger, de vicaris van de bisschop die speciaal belast is met onderwijszaken, had daarom gevraagd. De heer Huijs mans ha-d ook nog verklaard, dat zijn vordering om het gebouw te verlaten op 14 januari was gericht tot alle aanwezi gen dus ook de ouders. De enige getuige die wel verschenen was, was adjudant-rechercheur W. Nat te van de Beverwijkse politie, die zei dat het moeilijk te beoordelen was of de ou ders vrijwillig in de arrestantenwagen waren gestapt of niet. Op zijn vragen kreeg de politierechter antwoorden, waaruit bleek dat het tijdstip van aan houding niet precies viel vast te stellen. De ouders werden met rust gelaten, evenals d e aanwezige vertegenwoordi gers van pers, radio en TV. Ook van dr. Stieger was er een schrif telijke verklaring. Daaruit werd duide lijk dat de dekens geen voordracht voor het bestuur hadden opgesteld, zoals vol gens de statuten zou moeten, maar dat was ook nooit eerder gebeurd. De goed keuring van de dekens „als werkende leden van de vereniging" werd altijd vóórondersteld. Het was een formaliteit die altijd pas later werd vervuld. Nu ge schiedde dat op 20 februari. Tenslotte waren er nog schriftelijke verklaringen van de heer G. Merz, waar nemend directeur van de school tijdens de bezetting, en van de heer B. Kriek, waarnemend voorzitter van de Katholie ke Schoolraad IJmond, die tot de bemid delaars had behoord. De laatste had, evenals de ouders, de bezetters bij het ontruimen telkens herinnerd aan het beginsel van de geweldloosheid. Hij had de indruk dat de politie daar blij mee was geweest. Het requisitoir van de officier was kort en krachtig. Mr. Schilder zei ten eerste dat de dekens van het bisdom altijd ach teraf de benoeming van de bestuursle den goedkeurden. In elk geval was het duidelijk dat de vordering om het ge bouw te ontruimen was gedaan namens de vereniging. In de tweede plaats zei hij er begrip voor te hebben dat de ou ders bij hun kinderen wilden blijven, maar zij hebben wel degelijk begrepen waar het om ging en zijn toch niet weg gegaan. Hij bleef dan ook bij zijn eis van honderd gulden boete, maar ver zocht de politierechter schriftelijk vonnis te wijzen. Het langdurige pleidooi van mr. Van Cranenburgh, dat menigmaal een glim lach deed verschijnen op de gezichten van de politierechter en de officier, was doorspekt met ironische aanvallen op bestuur en bisdom en in het algemeen op „onverteerbaar geworden autoritaire ge dragspatronen". Hij begon met de be voegdheid van het bestuur. In de eerste plaats was de voordracht voor de benoe ming al fout geweest en voorts was de benoeming geschied door dr. Stieger, die kerkrechtelijk wel namens de bisschop kon handelen, maar niet volgens het Ne derlands recht. Ook kon de heer Huijs mans niet als voorzitter optreden, nadat voorzitter Van Geffen was vertrokken, omdat hij niet expliciet door de bisschop als zodanig was benoemd. Op de stelling van mr. Schilder, dat opgetreden was namens de vereniging, zei mr. Van Cranenburgh, dat het van uit die hoek bezien e en onderwijskundi ge zaak werd. Dan zou de schoolleiding hebben moeten optreden, maar de heer Merz had juist verklaard met de ont ruiming geen enkele bemoeienis gehad te hebben. Optreden namens de vereni ging had de bisschop misschien kunnen doen, maar dr. Stieger heeft zelf ver klaard dat mgr. Zwartkruis de ontrui ming niet zelf heeft gelast. Ironisch schilderde de verdediger de totstandkoming van de verklaring van de tien dekens achteraf, die nooit invloed kan hebben op wat vooraf gebeurd is. De toestemming van de dekens wordt door dr. Stieger vóórondersteld. „Door zulke vóóronderstellingen van prelaten wordt in de katholieke wereld een stukje ontluikende democratie in de kiem ge smoord", aldus de raadsman. Daardoor worden „naar goed rooms clericaal ge bruik de zeereerwaarde heren dekens" gedenatureerd tot „een claque van „amen-zo-zij-het" en „hallelujah" zingen de jabroers, aan wie iedere werkelijke inspraak zorgvuldig onthouden blijft. Mr. Van Cranenburgh zei zelfs, dat ook de dekens uit het bisdom Rotterdam erbij betrokken hadden moeten worden. De statuten zijn voor het laatst gewij zigd in 1944 en toen behoorde Rotterdam nog tot het bisdom Haarlem. Dit bete kent dat de verklaring van de dekens slechts door een kleine minderheid is on dertekend. 10 van de 26. Tenslotte kwam hij op de vraag of het bevel tot ontruiming ook tot de ouders gericht was geweest. Dat bevel was ge geven door de heer Huijsmans, waarna burgemeester J. G. S. Bruinsma nog had gewaarschuwd voor de gevolgen van een niet meer maagdelijk strafblad ingeval van sollicitatie. Daardoor stond voor de raadsman vast, dat het bevel alleen be doeld was geweest voor de toekomstige onderwijzers. Na gewezen te hebben op de „apaise rende invloed" van de ouders op de stu denten, noemde hij mensen van TV, ra dio en kranten, andere ouders en leden van de Schoolraad IJmond, die allen on gemoeid zijn gelaten. Waarom deze ou ders discrimineren terwijl zij juist Maag denhuistoestanden hebben voorkomen? Zij waren in een politiewagen naar het politiebureau gereden, waar zij slechts uit hadden kunnen komen via de sluis van verbaliserende ambtenaren. „Deze ouders verdienen geen veroordeling", zo besloot hij kort en bondig. Tenslotte kondigde mr. Vink aan op 18 november schriftelijk vonnis te zullen wijzigen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het aantal woningen, dat wordt gebouwd op een terrein aan de van Meelstraat, Fokkerlaan en Marconihof is teruggebracht tot 24. Er worden tevens 10 garages minder gebouwd. Half novem ber begint de aannemer met de bouw. In eerste instantie maakten 38 eenge zinswoningen en 32 garageboxen deel uit van het complex, waartegen de bewoners van de tegenover liggende woningen ern stige bezwaren maakten. De actie mondde uit in een hearing door het gemeentebe stuur. Onder andere vanwege het feit, dat de te bouwen woningen het vrije uitzicht danig belemmerden en de kinderen die in de omgeving woonachtig zijn, een prach tige speelweide verloren zagen gaan. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, dat de woningen gaat bouwen, zag door deze protestactie, bijna vijf maanden geleden gevoerd, grote vertraging ontstaan in de voorbereiding van dit plan. Men heeft nu wel wat water in de wijn willen doen door het aantal te bouwen woningen terug te brengen tot 24 en het aantal garageboxen tot 22. Hieruit vloeit voort, dat de speel weide, grenzend aan het bouwterrein voor de jeugd behouden blijft. De woningen bevatten onder meer een L-vormige woonkamer, drie slaapkamers, c.v., een douche en een ruime zolder. De kosten zijn variërend van 55.762,tot 58.222,De garagebox kost 4670, Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Bley is bij de jazz-ingewijden van Haarlem geen onbekende. Vier jaar geleden gaf hij al eens een concert in de Hildebrandzaal, maar toen nog als „normaal" akoestisch jazzpianist, een bezigheid die hem overigens zowel in Canada, de VS als in Europa de nodige faam deed verwerven. Bley heeft de „Moog" die met de hand wordt gemaakt en de lieve somma van bijna 40.000 gulden kost nu ruim een jaar geleden gekocht. Tot de zomer van dit jaar heeft hij zich met zijn „getrouwen" terugge trokken op een New Yorkse huiska mer om de mogelijkheden van de Synthesizer te onderzoeken, er rich ting aan te geven en ze te vervolma ken. „De jazz van de jaren zeventig is elektrisch", zegt Paul Bley nu. „Om verder te komen moeten we nieuwe richtingen inslaan. De Moog kan alle mogelijke instrumenten imiteren maar zolang die er nog „echt" zijn, heb ik daar geen behoefte aan. want de Moog kan veel meer. Met dit in strument kunnen wij de mogelijkheden van de menselijke expressie uitbrei den. Het is geen nieuwe dimensie maar iets volslagen anders". Bij zijn pionierswerk heeft Bley erg veel steun gekregen van zijn vrouw Annette Peacock, die een zeer belang rijke rol in de groep vervult Zij schreef de meeste „composities" en zorgt ook voor de zang, een woord dat in verband opgevat moet worden als „het menselijke element in een elektronisch geheel". Om dat te bena drukken verschijnt zij soms topless op toneel. De „Paul Bley Synthesizer Show" is op het ogenblik bezig aan een uit gebreide tournee door Duitsland na zo wel in de VS (NBC) als in Engeland (BBC) al voor de televisie verschenen te zijn. In Nederland gaat de TROS (ja, je leest het goed) dat doen, ter wijl de VARA in Haarlem radio-opna men komt maken. Voor dit bijzondere concert, dat om twaalf uur 's nachts begint, kunnen vanaf maandag kaarten besteld wor den aan de kassa's van het Concert gebouw, dagelijks van 10 tót 3 uur. De jeugdsociëteit „Meerwijk", met veel enthousiasme door een aantal jongeren uit de buurt opgezet, zit fi nancieel behoorlijk in de put. De re den? Er komen te weinig bezoekers. Een merkwaardig feit gezien de nog altijd vrij algemene klacht in Schalk wijk: Er is niets te doen. Nu moet voor de goede orde wel even gezegd worden, dat de entree prijs tot nu toe aan de hoge kant was: 3,50. Daar kregen de bezoekers dan wel een groep met enige kwaliteit voor. Het bestuur van de sociëteit heeft nu besloten het eens over een andere boeg te proberen. Geen groepen meer, maar platen, waardoor de entreeprijs verlaagd kan worden tot 1,50 voor niet-leden en 1,- voor leden. Het belangrijkste blijft natuurlijk dat die jeugd van Schalkwijk eens achter dat scherm vandaan komt en het gemeenschapscentrum aan de Bernadottelaan opzoekt. Wie? Bezoekers van de jongerensociëteit „Martinique" in de Kokstraat zullen zaterdagavond kunnen kennis ma ken met de vocale charme van lied jeszangeres Linda van Eerdenburg. Deze 20-jarige zangeres uit St. Mi chielsgestel zal met een aantal folk songs, chansons en zelf geschreven Nederlandse liedjes proberen het Haarlemse publiek voor zich te win nen, zoals zij dat .een maand geleden deed op het landelijke CJP-festiva] „Allerhande" in Arnhem. Hier wist zij zich zonder al teveel moeite in de finale te zingen. Linda van Eerdenburg kwam in 1968 uit het helemaal niets de showbiz bin nenvallen. Zij kwam. zong en overwon alle kandidaten in drie Rodeo-pro gramma's. In hetzelfde jaar won zij ook de Rodeo-finale en hield daar een viertal optredens in andere shows en een platenconcert bij Dureco aan over. Zaterdag komt zij naar Haarlem voor een optreden in de jongerensocië teit „Martinique". Deze sociëteit die is gevestigd in de zaal van Jan Kraak man, Kokstraat 13 (zijstraat Bakenes- sergracht) is van plan dit seizoen re gelmatig jonge, beginnende folkarties- ten te laten optreden tijdens de maan delijkse soosavond. Paul Bley achter zijn Synthesizer. Umpff, Werfstraat 35, zaterdag: Highway Chile. De Schaapskooi, Frankrijklaan-Ita- liëlaan, zondag: disco-avond. De Ark, Kerkplein, Velsen-Zuid, vrij dag en zaterdag: soos. City-Club Kamis, Nieuwe Groen markt 5, zaterdag: dansen. Scuff, Eemstraat 6, zondagmiddag: sociëteit. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-dancing-discotheek. Teensoos Anker, Parklaan 45, vrij dag: drive-in-show. Riverside, Spaarne 91, vrijdag: folk, zaterdag: disco-avond. Commin, De Pauw, Kromhoutlaan 55, zaterdag: jeugdcafé. Sfeer'69, Ged. Oude Gracht 24, vrij dag zaterdag en zondag: sociëteit, bar, disco. Hallebeloe, Schipbroekerweg, Sant poort, zaterdag: The Day after the Night before beatgroep. Rubbissheap, Ravokelder, Wester gracht, zondagmiddag dansen met Rabbit-Hill. Meerwijk, gemeenschapscentrum Bernadottelaan, zaterdag: disco. Martinique, Kokstraat 13, zaterdag: sociëteit met zang van Linda van Eer denburg. ALLISON, Kanaalstraat, IJmuiden, zaterdag: Big Apple. Helemaal pop is het natuurlijk niet, maar voor de iets ouderen onder u kan het leuk zijn om te weten dat Haar lem zich sinds enige tijd mag verheu gen in het bestaan van een groep die hoofdzakelijk Zuid-Amerikaanse en Latijns-Amerikaanse muziek speelt, wat uiteraard grote mogelijkheden biedt voor de liefhebbers van cha-cha- cha, tango en rumba. Het Tropical kwartet, want daar gaat het hier over, is opgericht door de Haarlemmer Jan Doornbosch, die honderden stedelingen de eerste begin selen van het gitaarspel heeft bijge bracht. Het kwartet treedt sinds 1 no vember elke zondagavond op in de nieuwe zaal van restaurant Die Raeck- se op de Raaks 1 in Haarlem. Voor al die 25 Haarlemmers die al zo lang klagen dat er voor hen hier niets te doen is, moet dit wel verheugend nieuws zijn. 1. To my fathers house Les Humpries Singers; 2. Where have I been wrong Cats; 3. Paranoid Black Sabbath; 4. See me, feel me The Who; 5. My Way Samantha Jones; 6. Cracklin' Rosie Neil Diamond; 7. I'm your little boy Heintje; 8. Iwon't stand between them Bonny St. Claire, 9. Band of Gold Freda Payne; 10. She likes weeds Tee-Set; 11. Black Night Deep Purple; 12. Memo from Turner Mick Jagger; 13. Over and over George Baker Selection. Geboren: Sandra d. v. H. J. Bruins en C. C. Kok, Neeltje A. d. v. P. M. Barn- hoorn en J. H. Olivier, Anna M. J. d. v. T. D. Berkhout en J. G. M. Snel, Sandra d. v. J. Hoekman en F. J. Jepma, Johan nes A. M. z. v. A. G. T. M. Hendriks en E. M. G. Voormeer, Antoinette M. d. v. J. G. Stratmann en M. W. Sueters, Joeri A. z. v. A. J. Dijkman en C. T. de Vries, Gwendy E. d. v. J. J. Uijthof en M. J. Bloemhof, Jolanda F. d. v. F. van der Wal en L. N. Drenth, Patrick z. v. E. Water man en M. M. W. v. d. Berghe, Michel N. z. v. J. W. van Tunen en M. C. Al, Michel H. z. v. W. J. K. Hazevoet en J. M. de Win ter, Frederik F. z. v. A. F. Huisman en H. J. de Haas, Esther A. M. d. v. C. P. M. Loohuis en I. Brok, Petra d. v. A. W. Schoehuijs en M. J. P. de Ruijter, Irma M. C. d. v. J. P. A. van Oevelen en Y. M. C. Minnebo, Anna M. d. v. T. G. Meijne en A. M. Mooij. Ondertrouwd: Johannes M. van den Boi en Maria Kranghand, Robert S. B. Vijn en Renée Woldhuis, Robert A. Zijlstra en An na M. de Lange, Jan H. Koeman en Janna Mulder, Gilbert M. Gumbs en Lidia P. Spanner, Willem Bouman en Tine Westra. Getrouwd: Bert Hooning en Cornelia M. Pels; Hendrik C. Noort en Neeltje Huis man, Hendrik de Ruiter en Anna M. F. Benders, Jacob D. Waal en Gina A. IJbe- ma, Nicolaas A. Beemsterboer en Geertrui- da C. M. Stut. Overleden: Arentje van der Linden, 60 jaar, gehuwd met G. A. van Tuijl.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7