Belangrijke zege van Die Raeckse HOND A-bromfiets 598.- Sint Maartenfeest bezorgde IJmond-jeugd een rijke buit Goede start actie „Mensen in nood" COR OLY Expositie in Eijlders Tarieven gymnastiek- en leslokalen omhoog Vragen in raad Rotterdam over volkstelling Wijziging in sluitingstijden van winkels IJmuiden Beverwijk Wind was vaak spelbreker Heemskerk DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 COR OLY verkoopt van heden t.m. 14 november en zo lang de voorraad nog strekt met volledige garantie sportmodel, 3 versn., met voor- en achtervering, chroom tank, voor de ongelooflijke prijs van NERGENS IN NEDERLAND VINDT U DAT!!! Alleen bij B reestraat 108 Beverwijk IN DE IJMOND Stadsschouwburg Luxor EEN VERMAKELIJKE liefdes komedie met een onthullende kijk op de veranderde zeden in de Ameri kaanse samenleving is „Bob Carol en Ted Alice", welke hoogst amu sante film van vrijdag- tot en met zondagavond in de Stadsschouwburg gaat draaien. De titel heeft betrek king op de namen van twee echtparen die bijzonder met elkaar zijn bevriend en daarbij door de omstandigheden worden verleid de wederzijdse huwe lijkstrouw eens op de proef te stellen. Kennemer theater Cinema Marquette (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In verband met de staging van lonen en prijzen hebben B. en W. aan de raad voorgesteld de tarieven voor het in gebruik geven van de gymnastiek- en klasselokalen van de openbare scholen te verhogen. Voor het gebruik van de gymnastiek lokalen zal met ingang van 1 januari '71, behoudens goedkeuring door de raad, per uur 1,meer moeten worden betaald, namelijk 140,per jaar (veertig school weken) tegen 105,— volgens de huidige regeling. De stijging van het tarief voor de les lokalen is verhoudingsgewijs hoger, na melijk van ƒ0,85 per uur naar ƒ1,75 per uur. Een herziening van de tarieven wordt ook gewenst omdat voor de bepaling van de kosten van het uit het medegebruik van de scholen voortvloeiende lasten, wordt uitgegaan van de tariefregeling. Een juiste toerekening is van belang met het oog op de vaststelling van de werke lijke onderwijskosten en daarmee voor de aanspraken van het bijzonder onderwijs op de vergoedingen uit de gemeentekas. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. Na een paar ongelukki ge nederlagen heeft de damesploeg van Die Raeckse zich knap hersteld door op de naaste rivale Delta uit Dordrecht een verdiende overwinning te behalen (3-0). Die Raeckse voerde met Delta de rang lijst in de hoofdklasse west aan en de wedstrijd van gisteren was daarom van groot belang. De ploeg kon gisteren weer volledig aantreden, wat het zelfvertrou wen ten goede kwam. Na een furieuze start kwam Die Raeck se direct al voor met 6-1. Daarna ging het gelijk op en wist Delta terug te ko men tot 10-9. Toen beslechtten de dames de eerste set en wonnen met 15-9. De tweede ging iets moeilijker, vooral door de grote vechtlust van de Dortse dames. Dankzij de betere aanval wist Die Raeck se na meer dan een half uur ook deze set te winnen: 18-16. Deze setoverwinning brak het moreel van Delta. Bij de Haarlemse dames, die gecoachd werden door trainer Otto Bloemberg liep het erg goed en deze set werd snel een 15-6 overwinning, waar mee de overwinning was veilig gesteld. Die Raeckse blijft óndanks de nederla- ADVERTENTIE Batavus Automatic I Kreidler Automatic hoe is het mogelijk van 659,- voor 559,- voor 390,- I Batavus Sport 3 versn. van 998,- voor 785,- gen in de hoogste regionen verkeren en nu het team weer volledig beschikbaar is kan er misschien een blijvende top positie inzitten. De HVS-dames, die vorige week opvie len door de verrassende overwinning op Die Raeckse 2, kwamen gisteren niet verder dan een setoverwinning in de strijd tegen het Zaandamse KDS. HVS speelde soms erg leuk, maar het weet het niet de hele wedstrijd vol te houden, met het gevolg dat de tegenstandster op de beslissende momenten van deze wis selvalligheid profiteert en daarmee zorgt dat HVS steeds net niet de overwinning grijpt. Zo ook gisteravond. De eerste set werd verdiend gewonnen met 15-12, maar daarna gaf de betere techniek toch de doorslag. De tweede set werd 15-6 voor KDS, terwijl de derde en vierde met re spectievelijk 15-9 en 15-13 naar de Zaan- se dames gingen. In de eerste klasse heren won koploper VCY 2 gemakkelijk van het op de onder ste plaats staande HSVC 2 met 3-0. Die Raeckse behaalde weer een zwaar be vochten zege. Ditmaal was Triumph het slachtoffer. Tenslotte liet Alliance 2 zich verrassen door FES, dat met 3-1 aan het langste eind trok en voorlopig voor kwam dat Alliance zich in de kopgroep ging nestelen. De uitslagen luidden: Heren: Hage- veld C—De Gezellen B 0-3; De Gazellen- Energie 3-0; WGS 2Serve 3 1-3; FES C—Rapida 0-3; Red Sets—Fes 2 DSS 2—OGS 3-0; HSVC A—Triumph A 1-3- HVS 5—Van Nispen 1-3; VCM— Triumph 2 3-1; Hageveld A—Major A 3- 0- HSVC 2—VCIJ 2 0-3; PWM—Set up 0-3; Alliance A—HVS A 1-3; Triumph— De Raeckse 1-3; Alliance 2—FES 1-3. Dames: OVRA A—Alliance A 3-1; Die RaeckseDelta 3-0; MajorHSVC 0-3; Triumph AFES' B 0-3; HVSKDS 1-3; CazuzSet up 2-2; GIOS BOVRA D 0-3; Alliance C—Van Nispen 1-3; OVRA 5—HBC 2 1-3; WGS A—GIOS B 3-1; Van NispenSporting 3-1; SBIJ 2De Gazel len 0-3. Thematische viering. Zondagmorgen om kwart voor twaalf begint een thema tische viering in de St. Josephkerk te Be verwijk. Medewerking hieraan wordt ver leend door het bejaardenkoor Humanitas Het onderwerp van de samenkomst zal namelijk de bejaarden zelf betreffen. Kin deren van de Don Boscoschool zullen tij dens de viering bij het aanbieden van de gaven fruit of vruchten aan de aanwezige bejaarden aanbieden. Voor de bejaarden van het koor, die slecht ter been zijn, of voor andere belangstellenden van hogere leeftijd staan 19 autobezitters ter beschik king om voor vervoer naar de kerk te zorgen. ROTTERDAM Het Rotterdamse ge meenteraadslid Riezenkamp (PvdA) heeft in vragen aan B. en W. zijn ongerustheid uitgesproken over de gang van zaken bjj de volkstelling in 1971. Hij heeft met name twijfels over de geheimhouding van de gegevens, die de telling zullen opleveren. De heer Riezenkamp vraagt het college of het juist is dat tijdens de instructie aan de tellers mondeling of schriftelijk mee gedeeld zal worden het identificatienum mer dat op het eerste deel van het tel- formulier voorkomt „nauwkeurig over te nemen" op het tweede deel van het for mulier, waarin op zeer veel persoonlijke vragen een antwoord moet worden ge geven. De heer Riezenkamp acht het bijzonder goed mogelijk dat bij een dergelijke gang van zaken de persoonlijke gegevens aan het identiteitsnummer worden gekoppeld. In dat geval kan de geheimhouding van de persoonlijke gegevens in gevaar komen. Twee op het doel geconcentreerde vliegeniers, een scène uit de oorlogs film „Mosquito squadron", die van vrijdag tot en met zondag in de Vel- sense Stadsschouwburg wordt ver toond. (Van een verslaggever) VELSEN. Volgens de (negen jaar oude) Winkelsluitingswet mogen ter ge legenheid van de Sintnicolaasviering de winkels op 28 en 30 november en op 4 de cember tot negen uur 's avonds geopend zijn. Onder de winkeliers in de gemeente Velsen bestaat het verlangen hierin ver andering te brengen en het College van burgemeester en wethouders voelt er wel voor. De gemeenteraad moet echter nog beslissen. In het Contactorgaan Detailhandel zijn naar aanleiding van binnengekomen ver zoeken uit het bedrijfsleven om de tijd van openstelling te verlengen besprekin gen gevoerd. Deze hebben geleid tot het advies om dit jaar het tijdstip van slui ting van de winkels voor de periode van 30 november tot en met 4 december met een half uur te verschuiven en vast te stellen op 21.30 uur, analoog aan de in de andere gemeenten in de IJmond getrof fen regeling. Het contactorgaan gaat er daarbij van uit, dat de werkgevers hun zaken op die dagen tussen 18 en 19 uur gesloten zul len houden en deze des morgens niet eerder dan 9 uur zullen openen. B. en W. kunnen zich met dit advies, dat ook op de straathandel van toepas sing is, verenigen en geven de raad in overweging dienovereenkomstig te be sluiten. (Van onze correspondent) ZANDVOORT Zaterdag 14 november (om 17 uur) zal in galerie Eijlders aan de Haltestraat 77 in Zandvoort door de kunst- kritikus Hans Redeker een nieuwe expo sitie worden geopend van werken van da beeldhouwer Karei Gomes en Dolf Jaspers. Karei Gomes ontving zijn opleiding van Hubert van Lith en later aan de Rijks academie in Amsterdam van de profes soren P. Esser en C. Hund. Vele belang rijke opdrachten werden door hem uitgevoerd, hij exposeerde op vele tentoon stellingen en zijn werk prijkt in vele musea. Naast hem zal de kunstschilder auto didact Dolf Jaspers exposeren. Hij werd in 1933 in Amsterdam geboren en woont sinds 1962 op een boerderij bij IJzendijke. Zijn werk trekt vooral in België, waar hij meerdere malen exposeerde, veel belang stelling. Doch ook in Eindhoven, Scheve- ningen, Middelburg en Amsterdam was hij op tentoonstellingen te zien. Deze dubbel-expositie in Zandvoort duurt tot en met 16 december en is dage lijks geopend van 13 tot 17 uur, behalve op maandag. De kleuters in Heemskerk konden gistermiddag vanaf twee uur terecht in „De Schuilhoek" in de Willem van Velsenstraat, waar onder de enthou siaste leiding van enkele dames het zelf vervaardigen van lampions hoogtij vierde. De tientallen jongens en meisjes lieten zich door niets of niemand storen. Ijverig werd de schaar gehanteerd om van grote vel len papier kleurrijke draaglampions te maken. Tegen vijf uur was me nige kleuter met zijn creatie gereed en gingen, compleet met kaarsje in de lampion aan de hand van moeder of alleen langs de huizen. dat waren er nog verscheidene had den uit voorzorg de kaarsjes thuis ge laten en de lampioens voorzien van een zaklantaarnlampje, dat met draden aan een batterij was verbonden. Geen storm wind kon hen deren. Overigens waren het dit jaar voor namelijk de moeders, die de handen vol hadden aan de Sinter Maarten-gangers, want waar in andere jaren de vaders nog wel eens naar de deur liepen, ble- yen de meesten ditmaal aan de televisie gekluisterd om te kijken naar de uitge zonden voetbalwedstrijd. In Beverwijk en Heemskerk stelde men vast, dat er meer kinderen langs de deuren kwamen, dan vorig jaar. Ondanks het feit, dat meerdere lampions door de wind in brand raakten, bleef ook hier de jeugd welgemoed op pad desnoods dan maar zonder lampionnetje. De liedjes za ten in hun hoofd en de tas moest nog vol. In IJmuiden, waar de wind uit eerste hand vanuit het zuidwesten binnenraas- de, was het aantal kinderen in de nieuw bouwwijken niet overstelpend groot te nomen. Daar werden ook lang niet alle straten even druk bezocht met name gold het de hoogbouwwijken, waar bo vendien het bezoek per etage nog sterk gevarieerd was. Op sommige etages wa ren de bewoners al binnen een uur „uit verkocht" op weer andere etages ble ven de bewoners met voorraden zitten. Een jaarlijks terugkerend en steeds weer leuk tafereeltje: met lampions gewapende en zingende kinderen, de tas vaak om de hals voor de huis deuren om al het lekkers in ontvangst te nemen. HET VERHAAL begint met een waarlijk kostelijke scène in een nieuw society-insti- tuut, geen schoonheidssalon, maar een mo dern „Kurort", waar de duur betalende gasten van beiderlei kunne onder leiding moeten leren open en vriendelijk tegen elkaar te zijn. Verder is alles toegestaan, behalve fysiek geweld. De heilzame wer king van een dergelijke kuur is voor een der echtparen dan ook aanleiding tot aller lei huwelijksexperimenten, die uiteindelijk tot aller tevredenheid worden opgelost, zonder dat er al teveel brokken zijn ge maakt. De film kan aldus worden onder gebracht in de rubriek: onderhoudend amusement over en voor aardige mensen. In de matinee van zondag worden er dan weer eens van dikker hout planken ge zaagd, dank zij Jerry Lewis in de dolle historie „Wie past er op de winkel?" THANS WORDT in Beverwijk van don derdag- tot en met woensdagavond, plus in de tweede matinee van zondag Federico Fellini's „Satyricon" vertoond, welke film is aangekondigd als „de sensatie van de twingtigste eeuw". OOK NUCHTERDER beschouwd kan toch worden gesproken van een groteske fantasie in bijpassende beelden. Fellint maakte de film immers omdat hij duide lijke overeenkomsten zag in de wereld van het antieke Rome en onze huidige samen leving, welke een soortgelijke hang naar levensgenieten en het materiële vertoont, naast vergelijkbare aspecten van wreedheid en geweld. OM DEZE overeenkomst aan te tonen heeft de filmer een dwarse doorsnee ge maakt door het leven van destijds en via de fantastische belevenissen van een zwer vende student enigszins te vergelijken met een hedendaagse provo een globaal beeld gegeven van de verrukkingen, teleur stellingen en angsten, die de mensheid toen had te doorstaan. Fellini's fantasie bij het bedenken van situaties en het charge rend uitbeelden van personen is daarbij onbeperkt gebleken en zijn film is dan ook volstrekt onvergelijkbaar met wat er ooit op het witte doek in beelden wordt gefan taseerd. Het oude Rome wordt dan in de eerste matinee van zondag even verwis seld voor het exotische Hongkong van deze tijd, door middel van „OSS 77, operatie Lotusbloem", een spionagefilm met vele man-tot-mangevechten. IN DE ZOMER van 1944 werd Londen geteisterd door de dodelijke V2's, die in tegenstelling tot hun gevleugelde voorgan gers de Vl's, onhoorbaar en dus volkomen onverwacht uit de hemel neerstortten. Daarbij deed in Engeland het gerucht de ronde dat Hitier nog meer vergeldings wapens in petto had. Deze bange voorge voelens werden bittere waarheid toen door de geallieerde inlichtingendienst moest worden bevestigd dat in het „Chateau de Carlon" in het noorden van Frankrijk door de tegenwoordig weer zo bejubelde ruimte bestormer Werner von Braun en zijn ijve rige medewerkers de helse vliegende bom men 3 en 4 werden voorbereid. DEZE INLICHTINGEN maakten tegen maatregelen noodzakelijk en een der ant woorden van Britse zijde bestond uit het „Mosquito squadron", dat de riskante op dracht kreeg dit kasteel te verwoesten, teneinde de Duitse bomfabriek uit te scha kelen. Deze gevaarlijke onderneming werd later het motief voor de gelijknamige oor logsfilm, die thans van vrijdag- tot en met woensdagavond in City zal worden ver toond. Het weekprogramma vermeldt ver der voor de speciale voorstelling van he denavond de griezelfilm „De spookzolder", met voor de matinee van zondag „De drie sergeanten van Bengalen", een terugblik op een avontuurlijke periode in de Britse krij gsgeschiedenis. REGISSEUR Manckiewicz bedoelt met zijn film „Slag der giganten" een vijftal in het krijgsbedrijf geharde officieren, dat tegen het einde van de oorlog boven Duitsland wordt gedropt voor het vervul len van een bijzonder gevaarlijke en meer voudige opdracht. Wat deze commando's, onder wie zich ook Jack Palance bevindt, allemaal voor heldenstukken uithalen in vijandig gebied, grenst aan het ongeloof lijke. Maar ze deinzen dan ook voor geen enkel bloedig geweld en door de oorlog gesanctioneerde wreedheid terug, hetgeen voor dergelijke films een grote attractie heet te zijn. Bovendien is deze historie met veel vaktechnische kennis vervaardigd, waarvan men zich thans in dit theater van donderdag- tot en met zaterdagavond, plus in de tweede matinee van zondag kan over tuigen. VOOR DE rest van de week is het bijna allemaal sex wat in dit programma de klok slaat. Zo worden in de nachtvoorstel lingen van vrijdag en zaterdag respectieve lijk „Zeventien" en „Ik.... een markies- vertoond, gevolgd door de Japanse sexfilm „Door hartstocht verblind" („Een man raakt verwikkeld in de ketens van de sex") die is bestemd om van zondag- tot en met woensdagavond te gaan draaien. Tenslotte in de eerste matinee van zondag „De blan ke squaw", waarmee het publiek dus naar prairies en Indianen wordt verplaatst. NADAT HIER van donderdagavond tot en met zondagmiddag eerste de super griezel „Frankenstein 1970" aan de orde is geweest, volgt verder tot en met dinsdag avond „Midnight cowboy", een reeds bij het Nederlandse publiek bijzonder hoog genoteerde film over de wederwaardig heden van een eenvoudige jongen uit Texas, die in het egoïstische New York denkt snel rijk te kunnen worden. DE ZELFVERZEKERDE manier waarop deze knaap zjjn entree maakt in de we reldstad, hier langzaam in verval geraakt en tenslotte in een onbewoonbaar ver klaard krot komt te wonen, is door de re gisseur zonder sentimentaliteit geobser veerd en verfilmd. Dit alles tegen de zo verklarende achtergrond van een authen tiek New York, dat nimmer zo functioneel werd gebruikt als voor deze boeiende film. OOK AAN DE jeugd wordt gedacht, hetgeen blijkt uit de vertoning van „Dik Trom en het circus" in de speciale matinee van zondag. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De driedaagse kledingac- tie van „Mensen in Nood" lijkt gunstig te verlopen. Op de eerste dag woens dag zijn grote hoeveelheden kleding op de bekend gemaakte verzameladres- sen veel scholen gebracht. Tot en met vrijdag kan men nog gedragen maar goed bruikbare kleding en textiel afge ven. Zaterdagmorgen om tien uur komt de goederenwagen van de Stichting om al de ingezamelde goederen op te halen, eerst in IJmuiden en vervolgens in de andere gemeentedelen. Onderstaand nog even de adressen waar men kleding en textiel kan afgeven voor de mensen in nood: IJmuiden- West: oud-katholiek verenigingsgebouw, Kanaalstraat 252, Claraschool, john F. KennedyschooL Zeewijkschool, H. Hart- school, pastorie Zuiderkruisstraat 1. IJmuiden-Oost: Pieter Vermeulenschool, Franciscusschool 1, Fidelisgebouw. Vel- sen-Zuid: pastorie, Kerkesingel 1. Drie huis: mevrouw Huizinga, Driehuizer- kerkweg 84. Santpoort-Noord: parochie zaaltje, Fr. Netscherlaan 12, predikan tenkamer, Fr. Netscherlaan 2, Titus Brandsmaschool. Santpoort-Zuid: Herv. wijkcentrum „De Duinpan". (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De storm heeft woensdag middag en -avond als spelbreker gefun geerd bij het Sint Maartenfeest voor de ,eugd. Tal van lampionnetjes namelijk vielen door de hevige wind ten prooi aan de omgevallen kaarsjes en gingen in vlammen op. Ook was het bezoek aan de woonwijken dicht bij de kust aan merkelijk minder dan in voorgaande ja ren, met name gold dit IJmuiden. Voor Beverwijk en Heemskerk constateerde men daarentegen een toegenomen aantal rondtrekkende kleuters. Tussen vijf uur en half zes kwamen de eersten op straat, voornamelijk de aller kleinsten, die onder leiding van de moe ders of oudere zusjes of broers op pad togen om hun liedjes te zingen en aan de deuren hun tassen of manden open te houden voor de vele gaven, die varieer den van het gebruikelijke strooigoed tot taaitjes, appels en zuurtjes. Sommigen wisten daarbij in de loop van de avond een enorme buit in de wacht te slepen, welke zij slechts met moeite mee naar huis konden tronen, waar verbaasde ouders de grote hoeveelheden bewonder den om over enkele dagen nog ver baasder op te merken, dat het allemaal al op is. Bij heel wat kinderen heeft de storm de kaarsjes uitgeblazen en er was geen beginnen aan weer aansteken, zodat wel gemoed de weg werd vervolgd met niet- brandende kaarsjes. Weer anderen en

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9