Minister Lardinois over sanering landbouw: VOOR AFVLOEIING ER GENOEG GELD IS Onverklaarbaar dat Kamper noodsein niet werd gehoord „Pechiney voor mens geen bedreiging" - MAANSTEEN ERG IN TREK i „Mini-love" kinderen gehoord als verdachten „NIKKELEN RIKS IS NET EEN PIEK Autobotsing; 4 doden S.E.R. FORD-VERKOOPCENTRUM MAN DWINGT VROUW HEM TE VERVOEREN Rapport over aluminiumfabriek: Officier van Justitie: Kamerleden willen nieuw gebouw voor parlement Publiek nog wat onwennig: VERWIJT PRIJSVERHOGING SENTIMENTEEL AAN WENNEN yRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 2 DEN HAAG Voor bedrijfsbeëindiging en afvloeiing in de landbouw sector is volgend jaar ook zonder de door de heer Van der Ploeg (PvdA) gevraagde twintig miljoen ruim voldoende geld beschikbaar. Aldus minister Lardinois van Landbouw gisteren in de Tweede Kamer. De heer Van der Ploeg had hiertoe een motie ingediend. De minister vond de motie een slag in de lucht, omdat de daarin gevraagde twintig miljoen voor een grond bank noch voor verbetering van bedrijfsbeëindigings- en afvloeiingsrege lingen nodig zijn. Minister Beernink: Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zate. Zatèrdags 9.30-18.00 99 Weinig kans SYSTEEM PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 51 een kaartje aan Ringiever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* v Voor een grondbank voelt de bewindsman niets omdat deze zaak nog in discussie is. Zelfs al zou die discussie in februari of maart volgend jaar in een positieve conclusie uitmonden, dan zouden er toch nog wetswijzigingen en dergelijke nodig zijn, zodat er in 1971 nog geen uitgaven voor gedaan kunnen worden. Die studie wordt verricht door de com missie-Wellen, waarin het ministerie van Landbouw en het Landbouwschap verte genwoordigd zijn en waarvan het rapport vóór het eind van het jaar verwacht wordt. De minister heeft een voorstel van het landbouwschap voor een grond bank, die met rentesubsidies van de over heid gesteund zou moeten worden, niet kunnen accepteren. De commissie-Wellen werkt nu een tussen grondeigendom en grondpacht in liggend alternatief uit dat gaat in de richting van een langjarig erfpacht met specifieke canon. Dit zou volgens de minister een vorm van ex ploitatie van landbouwgrond kunnen zijn, waarbij de overheid op lange termijn de eigendom krijgt. De Kamer en de minister kwamen tot de afspraak, dat de Kamer het rapport van de commissie-Wellen pas zal bespre- AMSTERDAM. Een 33-jarige om- roepmedewerkster is woensdagavond in Amsterdam door een onbekende man on der bedreiging met een pistool of iets dat daar op leek gedwongen hem met de auto naar het Centraal station te brengen. Ook beroofde hij haar van geld. Op het Prins Bernhardplein in de hoofd stad wilde de vrouw haar auto parkeren en uitstappen toen de onbekende met het wapen op haar af kwam. De man eiste dat zij hem naar het station zou rijden, waaraan de geschrokken vrouw voldeed Tijdens de rit vertelde de man dat hij ontsnapt was uit een gevangenis en met de trein naar Den Bosch wilde. Tevens nam hij 75 uit haar portemonnee en dreigde haar te zullen vermoorden als zij de politie zou waarschuwen. De man stapte uit bij het C.S., waar hij naar binnen ging. De spoorwegrecherche heeft de eerstvertrekkende trein naar Den Bosch enige tijd opgehouden en door zocht, maar van de verdachte was er geen spoor. DEN HAAG. Het valt niet te verkla ren dat de telefonische oproepen van het gemeentebestuur van Kampen in de nacht van 3 op 4 november op het mini sterie van Binnenlandse Zaken niet zijn gehoord. Minister Beernink heeft dit ge antwoord op vragen van de P.v.d.A.- Tweede-Kamerleden Vellenga, Wieldraai er en Masman. Er zullen maatregelen worden genomen voor een aanvullende controle op de juiste stand van de scha kelaar in de telefooncentrale in het be treffende gebouw aan het Spui in Den Haag waarmee de alarmschellen na de diensturen worden ingeschakeld. Minister Beernink schrijft dat het hem bevreemdt dat het bij het gemeentebe stuur van Kampen, nu het blijkens een verklaring van de commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel de pro vinciale instructie toch niet volgde, niet is opgekomen de directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid of de minis ter zelf op te bellen. Beiden zijn met het oog op zulke noodgevallen 's nachts bereikbaar. De minister voegt daaraan nog toe dat de commissaris der Koningin en de pro vinciale BB-organisatie verschillende mo gelijkheden hebben om BB-hulp op rijks niveau in te roepen. Daarvoor bestaat een alarmeringsrègeling. Mr. Beernink merkt op dat de eerste van de 27 BB- aggregaten aan Kampen werden afgele verd op nagenoeg hetzelfde tijdstip waar op van militaire zijde beschikbaar gestel de aggregaten arriveerden, te weten rond 11 uur 's avonds. De minister zegt dat na afloop van de dienst een schakelaar wordt omgezet waardoor de oproepen die over de buiten lijnen binnenkomen op elke verdieping alsmede in het verblijf van de portier een luide schel in werking stellen. Deze portier kan via elk willekeurig telefoon toestel in het gebouw de oproepen te woord staan. In de nacht waarin de stroom uitviel heeft de dienstdoende beambte geen op roepsignaal via de buitenlijnen gehoord. Hij heeft die nacht de voorgeschreven rondes gemaakt. Via de interne lijn heeft de hoofdportier via het ministerie aan het Binnenhof driemaal een telefonische controle-oproep verricht die door de por tier in het gebouw aan het Spui normaal zijn beantwoord. ken als ze er ook 's ministers visie op heeft vernomen. Hij verbond aan zijn opmerkingen over de motie een antwoord op door de heer Dijkstra (D'66) gestelde vraag: „Wat blijft er van het bedrag van eveneens 20 miljoen, waarmee de post voor het ontwikkelings- en saneringsfonds op de begroting 1971 is verhoogd, over voor de sanering, als de gelden voor overschake ling van de glastuinbouw op aardgas en voor bekalking van kleigronden er zijn af getrokken?" Dat bleek maximaal drie miljoen te zijn. Die 8.5 miljoen kunnen nog uit de begroting 1970 komen en dan blijft er zelfs nog 20 miljoen over, zo dat volgend jaar voor andere ontwikke lings- en saneringszaken niet de begrote 77 miljoen, maar 97 miljoen beschikbaar is. Dat betekent dat er genoeg geld is voor een verbeterde afvloeiingsregeling, die nu in het bestuur van het ontwikke lings- en saneringsfonds in voorbereiding is maar die de minister, afgaand op wat hij van de voorzitter van het fonds heeft vernomen, als een overtrokken regeling beschouwt. Toch hoopt hij binnenkort voorstellen van het fondsbestuur te kun nen goedkeuren. De minister verweet de indieners van de motie gebrek aan kennis over de be staande regelingen. Ze vragen ook een betere regeling voor afvloeiende werkne mers, maar er is pas een nieuwe rege ling voor werknemers en meewerkende boerenzoons gekomen. Evenmin als deze behoeft de omscholingsregeling verbete ring. Uitvoerig ging de minister in op cri- tiek uit de Kamer op hetgeen in de Troon rede en in de memorie van toelichting is gezegd over de inkomensontwikkeling in de landbouw. Naar zijn mening is in 1968 en 1969 de verhouding tussen de ont wikkeling van de landbouw en die van de rest van de Nederlandse economie gunstiger geweest dan in de afgelopen tien jaar het geval was. Het agrarisch inkomen per manjaar is in die twee jaar opgelopen. De minister zou wel wensen dat 1970 en 1971 hetzelfde beeld te zien gaven. De minister stelde een regeling in het vooruitzicht waarbij, vooral in ruilverka velingen, bedrijfsvergroting door middel van samenwerking tussen boeren bevor derd wordt. Minister Lardinois verklaarde een hoge prioriteit te willen geven aan de verho ging van de inkomens in de landbouw en daarom voornemens te zijn in Brussel prijsverhogingen te bepleiten. Met hoe veel hij de prijzen verhoogd wil zien, wei gerde de minister mee te delen, ofschoon hij wel opmerkte dat hij het verzoek van het landbouwschap om een prijsverhoging te bewerkstelligen van 5 percent niet on redelijk vond. Voor de tuinbouw had de minister ver schillende mededelingen. Nu de EEG- rooiregeling voor de fruitteelt aan het eind van dit jaar afloopt en een nieuwe en verbeterde regeling nog niet zo vlot van de grond komt zal hij in Brussel proberen aan die nieuwe regeling zono dig terugwerkende kracht tot 1 januari 1971 te geven. Vier van zijn collega's uit andere EEG-landen heeft hij hiervoor al mee. Verder overweegt hij, voor dit jaar de tegemoetkoming in de premie voor hagelschadeverzekering voor de fruit teelt van 16 op 30 percent te brengen. Dat mag echter geen precedent voor volgend jaar worden. Zijn op voorkoming van concurrentie vervalsing gerichte steunbeleid, waarmee hij in de fruitteelt is begonnen, wil de minister tot andere sectoren uitbreiden. Hij denkt daarbij aan de glastuinbouw. Tot deze sectorsgewijze aanpak is hij ge komen nu het niet gelukt is, inhoud te geven aan een EEG-steunbeleid voor de hele landbouw. De Kamer aanvaardde de begroting van Landbouw en Visserij zonder hoofde lijke stemming. MIDDELBURG. De convenantcom- missie-Pechiney is in zijn zojuist ver schenen rapport tot de conclusie geko men, dat de aluminiumfabriek Pechiney in het Sloegebied geen bedreiging vormt voor de menselijke gezondheid. In het rapport wordt enig voorbehoud gemaakt ten aanzien van het wonen in de onmid dellijke omgeving van het bedrijf. Voor de gezondheid van de dieren zijn de ge varen te verwaarlozen. Voor koeien echter verwacht men wel schade, doordat deze dieren met het gras een te grote dosis fluor zullen opnemen. In een straal van 2 tot 3 kilometer rond het bedrijf zal het gras niet geschikt zijn als dierlijk voedsel. Dit geldt hoofd zakelijk voor de herkauwers, die enige jaren in dezelfde omgeving zullen blijven. De uitstoting van S02 en CO zal zo ge ring zijn dat deze geen schade aan plan ten zal veroorzaken. Door fluoremissie zal echter wel enige schade kunnen wor den toegebracht aan bijvoorbeeld bepaal de gladiolenrassen. De commissie stelt voor om na de in- bedrijfstelling van Pechiney een regel matig onderzoek te laten instellen naar het fluorgehalte van sommige gewassen en de verontreiniging van het water. De uitstoot van benpyreeën zal zeer gering zijn. De andere afvalstoffen zoals fluor- waterstof, fluoriden in deeltjes vorm, kool- monoxyde en koolzuur zullen geen nade lige invloed voor de menselijke gezond heid opleveren, aldus het rapport. De commissie stelt voor de werknemers van het bedrijf onder voortdurende me dische controle te houden. Op het gebied van de mogelijke geluidshinder en de verontreiniging van de bodem zullen nog een aantal voorwaarden nauwer dienen te worden vastgelegd, zo meent de com missie. j AMSTERDAM De Amsterdamse officier van Justitie voor kinderzaken, mr J. J. Abspoel, is verbaasd over de reacties op de wijze van verhoor door de Amster damse kinderpolitie van twee kinderen, van wie 65 naaktfoto's staan in het boekje „Mini-love-variatie(tjes)". In zjjn opdracht heeft de kinderpolitie een onderzoek in gesteld naar dit boekje (oplaag 3000 exemplaren), een uitgave van „Gandalf". Op de foto's staan een 12-jarig meisje en een 13-jarig jongetje volkomen naakt, in der gelijke standen en zü houden elkaar op een dusdanige wijze vast, dat het ernstige vermoeden bestond dat er ontuchtige handelingen waren gepleegd, aldus mr. Abspoel. Hij gaf een verklaring waarom hij een onderzoek heeft gelast en de wijze waar op het verhoor van de kinderen is ge schied. „Men vindt het blijkbaar veel er ger dat een kind van school gehaald wordt om verhoord te worden door de kinderpolitie dan dat een kind van die leeftijd gebruikt wordt om op een der gelijke wijze te poseren. Dat verhoren is niet zo schadelijk als het poseren", aldus mr. AbspoeL De kinderen zijn als verdachten ge hoord. In dit verband stipte de officier aan dat de Hoge Raad in 1947 een ar rest heeft gewezen waarin werd vastge steld dat ontucht, gepleegd door een 12 jarig meisje met een 13-jarige jongen valt onder artikel 247 Wetboek van Strafrecht (ontueht met een kind). Op grond daar van kunnen de kinderen als verdachten worden beschouwd. Los van de vraag of er een strafvervolging tegen hen zal wor den ingesteld. Mr. Abspoel dacht niet dat daar zo bijzonder veel kans op is en hij heeft dit ook niet overwogen. Degenen, die kinderen tot dit poseren hebben bewo gen maken zich schuldig aan het bevor deren van ontucht. Het zich doen uitkle den en poses aannemen op zich zelf is al ontuchtig. De officier zei het ernstige vermoeden te hebben, dat hier misbruik is gemaakt van de ouderlijke macht. Ver der gaat het erom of er strafbare feiten zijn gepleegd door en ten opzichte van de kinderen. Van de zijde van de familie van het jongetje is men bij de zedenpolitie ko men klagen. Gezien het nogal precaire karakter van deze zaak werd het onder zoek niet aan de zedenpolitie doch aan ADVERTENTIE X. Vr 1 S de kinderpolitie opgedragen, al-dus mr. Abspoel. De kinderpolitie heeft ook de uitgever van het boekje, tevens uitgever en re dacteur van „Gandalf" en de fotograaf als verdachten gehoord. Het gaat niet om het boekje, dat is bewijsmiddel, zo deel de de officier nog mede. Het boekje is ook niet in beslag genomen. De uitgever zal niet in zijn hoedanigheid van uitever vervolgd worden. Wel is het mogelijk dat er een vervolging zal komen voor ontucht met een kind. De moeder van het meisje, was wèl maar de moeder van de jongen niet bij de foto-opnamen geweest, die in april en mei van dit jaar gemaakt zijn. Mr. Ab spoel had de indruk dat de ouders van de jongen er enigszins „ingelopen" zijn met' het maken van de foto's. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Zes Tweede-Kamerle den van de zes grootste fracties hebben aan voorzitter Van Thiei een brief ge zonden waarin zij hem aeedelen een nieuw parlementsgebouw noodzakelijk te vinden. „Een nieuw gebouw zal moeten voldoen aan eisen van doelmatigheid flexibiliteit en representativiteit. Een rui me opzet zal voor een dynamische ont wikkeling van het parlementaire werk in de komende decennia voldoende mogelijk heden moeten bieden" aldus de Kamer leden. De briefschrijvers mr. Andriessen (K.V.P.), mr. Goudsmit, (D'66), mr. Kieft (A.R.P.), mr. Koning (V.V.D.), dr ir. Oele (P.v.d.A.) en drs. Tilanus (C.H.U.) spreken in hun brief alleen ovei een nieuw gebouw van de Tweede Ka mer. Zij stellen voor spoedig een speciale commissie in het leven te roepen die zich over de verschillende mogelijkheden zou kunnen oriënteren en daarover rapport zou moeten uitbrengen. (Van onze correspondent) UTRECHT. Uit de Rijksmunt in Utrecht hebben ze nu bij miljoenen hun weg gevonden over Nederland: de nikkelen rijksdaalders. Ze zijn over het algemeen met weinig enthousias me ontvangen, want hun uiterlijk en hun formaat maken hen wel heel erg gelijk aan de gulden. De reacties va riëren van „onpraktisch" tot „kren gen". Maar ook van „geen moeilijkhe den" tot „kwestie van wennen". Met ongeveer als gemiddelde „snertdin- gen" (huisvrouw), „Ik gooi ze voor het onderscheid in het vak van de dub beltjes" (warme bakker), „jullie wil den zelf een handzamer rijksdaaldertje voor de bestaande zilveren (minister van Financiën vrije samenvatting). De nikkelen rijksdaalder is vier millime ter kleiner dan de oude zilveren riks, maar hij is ook maar vier millimeter groter dan de in omloop zijnde gulden. Die laatste vier millimeter doen het hem. Wie ziet zo gauw het verschil tussen een rondje van 29 millimeter en van 25 millimeter? De man die bij een dagbladbedrijf afre kent met de bezorgers: „Ze zijn on praktisch in het dagelijks gebruik. De meesten geven ze zo gauw mogelijk weer uit. Ja, we hebben wel gevallen gehad dat ze voor een gulden werden uitgegeven". Reactie uit een groot bedrijf waar via talloze loketten dagelijks grote bedra gen binnenkomen: „Nee, niemand erin geluisd. Ik vind het een kreng, maar het is een wettig betaalmiddel. Je moet hem pakken. Ik heb de indruk dat het juist aan loketten en balies moeilijk is het verschil te zien tussen guldens en rijksdaalders: het publiek heeft het geld vaak vlak voor zich, on ze mensen kijken er schuin op". Reactie uit het bankbedrijf: „Het is een kwestie van wennen. Over het alge meen heerst er bij het publiek zeer ze ker groot onbehagen, vooral bij oude ren en bij mensen die weinig met geld omgaan. Veel middenstanders die vroe ger bij ons rijksdaalders in ontvangst namen, hebben nu liever guldens en briefjes van vijf". Andere stem uit het bankbedrijf: „Het is eigenlijk al weer gebeurd. De eerste paar dagen zat het erin dat er v ergis- singen gemaakt wenden, nu went het al weer. Om sentimentele redenen heb ben sommigen nog voorkeur voor de grote zilveren rijksdaalder. De laatste tijd is het publiek daar ook nogal te rughoudend mee geweest. We kregen niet zoveel rijksdaalders binnen als we gewild hadden. Nu is er meer even wicht. Overigens is het veel opvallen der dat er van al die zilveren tientjes niets in de omloop merkbaar is, dan dat er even aanpassingsmoeilijkheden zijn met deze nikkelen rijksdaalder. Uit de kelnerswereld: „Erg opletten dat je niet een rijksdaalder uittelt als een gulden. Maar wie beroepsma tig met geld omgaat, overkomt dat één keer en past dan verder wel op met zijn verdiensten". Cassière uit een groot filiaalbedrijf: „De mensen zeggen dat die nieuwe rijks daalders vreselijk zijn en geven ze liefst gelijk weer uit. Wij leggen ze apart in een vakje. Ze zijn moeilijk te onderscheiden van een gulden, dat is het enige dat je ervan zeggen kan". Het ministerie van Financiën zit er niet mee in zijn maag. Het publiek moet er aan wennen, is de reactie. „Het ver schil is trouwens echt niet zo klein. Er was nu eenmaal een grote behoefte aan rijksdaalders en door het toenemend gebruik van automaten wordt die be hoefte hoe langer hoe groter. En juist als er veel rijksdaalders nodig zijn, is het gebruik van die oude wagenwielen een verschrikking". Iets meer parlementair heeft de minis ter van Financiën het omschreven in zijn memorie van toelichting bij het wetsontwerp dat de geboorte regelt van de nieuwe rijksdaalder (10 gram, 29 millimeter, tegen 15 gram, 33 milli meter van de oude). Hiermee wordt in ruime mate tegemoet gekomen aan de vaak in beide Kamers geuite be zwaren tegen formaat en gewicht van de zilveren rijksdaalders. U ziet, we hebben er via de volksverte genwoordiging zelf om gevraagd Met grote ogen bekijkt men in de Martinihal in Groningen, waar gis teren de ruimte-luchtvaarttentoon stelling is geopend, een stuk maan steen. De verzekerde waarde ervan is 1,7 miljoen gulden. De tentoonstelling, waarop onder meer een stuk Satur- nusraket, een Apollocapsule en een maanlander zijn te zien, duurt tot 22 november. LEENDE. Vier personen zijn op de weg EindhovenWeert bij Maarheeze bij een frontale botsing met een tegenligger omgekomen. Het viertal was op slag dood. Het ongeluk gebeurde toen de auto waarin het gezelschap zat, een Duitse tankwagen inhaalde. De slachtoffers zijn het echtpaar Theu- nissenKunnen, respectievelijk 31 en 30 jaar, een 5-jarig kind van het echtpaar en de 61-jarige mevrouw Kunnen. Een ander kind van het echtpaar, een 4-jarige kleuter, kreeg ernstig hersenletsel. Een zesde inzittende van de verongelukte wa gen, een 16-jarige knaap werd ernstig ge wond. Alle slachtoffers waren afkomstig uit Stamproij (L.) (Vervolg van pagina 1) Het is niet uitgesloten dat zij naar aan leiding daarvan hun standpunt over het doorberekenen van loonkostenstijgingen nog zullen verscherpen. Commentaar van A. KIoos: „Wij willen nu niet meer aan de prijsmaatregel ko men. Regering en parlement hebben ge sproken en daarmee ligt het prijsbeleid tot en met 15 maart vast. Wij zijn wël bereid om in het januari-advies over het instrumentarium, waarmee lonen en prij zen gereguleerd kunnen worden, het prijs beleid na 15 maart te betrekken." Over de „wiebeltax", de door het ka binet voorgestelde ingreep, waarbij een reeks directe en indirecte belastingen in eens met een vast percentage kan wor den verhoogd of verlaagd al naar gelang de conjunctuur dat noodzakelijk maakt, heeft de SER als standpunt dat die voor 1971 4 percent zou moeten wonden, in- plaats van de voorgestelde 3 percent. De eenstemmigheid daarover in de SER geldt overigens uitsluitend de directe belastingen. De BTW zou buiten het wie- beltax-pakket moeten blijven, vindt de vakbeweging. De regering wil dat alleen maar voor 1971, omdat voor dat jaar al andere verhogingsvoorstellen zijn gedaan (het dure tarief van 12 naar 14 percent). De vakbeweging verzet zich fel tegen die verhoging voor komend jaar. De SER- delegatie wil hem helemaal geschrapt zien, de werkgevers blijven vasthouden aan 14 percent en de Kroonleden (de on afhankelijke deskundigen in de SER) wil len de verhoging afzwakken tot 13 per cent heffing. Over de beperking van de overheidsuitgaven hebben de delegaties elkaar al gevonden: geen 140 miljoen, zo als het kabinet wil en ook geen 400 mil joen zoals in het SER-ontwerp-advies stond, maar 300 miljoen beperking. Volgens de heer Kloos is de kans op overeenstemming volgende week niet erg groot. Commentaar van werkgeverszijde: „Wij willen niet alleen maar een prijs maatregel. In ons hart voelen we niets voor een loonpauze, maar dan moet men ons niet eenzijdig willen treffen met een calculatiebeschikking, die maar beperkte •doorberekeningsmogelijkheden biedt." De werkgevers hadden deze SER-zitting openbaar willen hebben. Minister Rool- vink had al eerder kenbaar gemaakt daar tegen geen bezwaar te maken. Maar klaarblijkelijk voelde SER-voorzitter De Pous er niets voor. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2