VAN DAG TOT DAG Water in de wijn Terugtrekking troepen in Europa INTERNE CONFLICTEN IN WASHINGTON Groot formaat zuigfles „Mirabel" Vaticaan blijft wetsontwerp echtscheiding aanvallen op R.-k. kerk niet meer zo gebrand op referendum „Adempauze" in Warschau Sadat gekozen Sirhan Sirhan in beroep „Geven van valse gegevens Amalrik drie jaar naar werkkamp commentaar op actuele zaken Restaurant „de UITKIJK" diplomatieke band Gromyko bij Paus VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 Motie Mansfield Twee divisies U itgebalanceerd Boutique BROEKPAKKEN v.a. 79,50 Heeft U iets te vieren! Amendementen Wellicht volgende week ondertekening verdrag Woede Tekort Bewijsmateriaal Solzjenitsyn Open protestbrief Onbevoegd oordeel Waar kunnen de loontrekkers in 1971 op rekenen? Dat is nog volslagen onzeker nu het beraad in de Soeiaal-Economische Raad is vastgelopen. De raad moest zich uit spreken pver het pakket van afkoelings- maatregelen, dat de regering in het belang van de Nederlandse economie heeft voor gesteld. Dat is niet gelukt, omdat de stand punten van werkgevers en werknemers sterk verdeeld zijn gebleven, met name over het prijsbeleid. Nadat minister Nelissen zijn algemene prijsmaatregel had afgekondigd, moesten de kaarten in de SER opnieuw worden geschud. De werkgevers wensten vanaf het begin vast te houden aan de parallel gedachte voor lonen en prijzen. Met an dere woorden: ze zouden niet akkoord wil len gaan met een vrije loonontwikkeling, als er aan de prijzenkant niet meer soelaas voor hen zou komen. Dat de minister een grens heeft getrokken voor het doorbe rekenen van loonkostenstijgingen is voor de industriële werkgevers onaanvaard baar. Niettemin hebben ze zich niet aan het centrale overleg onttrokken, zoals een deel van de vakbeweging dat deed toen minister Roolvink zijn inmiddels bevroren artikel 8 (ingrijpen in afzonderlijke con tracten) door de volksvertegenwoordiging kreeg. Ze wilden niet het klimaat bederven voor een herstel van het centrale loon politieke overleg, waarbij zij de kans kre gen samen met de werknemers een koers uit te zetten voor het gevaarlijke jaar 1971. Dat klimaat was door het advies om ar tikel 8 te bevriezen zorgvuldig voorbereid Daarom is er SER-voorzitter De Pous ook alles aan gelegen, dat er een zo eenstem mig mogelijk advies over de pakket-onder- delen van de afkoelingsvoorstellen komt. Zou de SER ook volgende week sterk ver deeld blijven, dan zou dat voor de re gering betekenen dat zij haar gang kan gaan. De kans is dan groot dat er een loonnauze komt, die werkgevers zowel als werknemers als het maar enigszins kan liever vermijden. Een loonpauze kan het begin zijn van een sociale chaos, die de economie totaal kan ontredderen door zwarte acties van béide zijden en die sterk emotioneel zou kunnen doorwerken ln de verkiezingsuitslag van eind april, op basis waarvan het nieuwe kabinet moet worden gevormd. De werkgevers gaan nu de mening van hun achterban peilen. Moeten ze toegeven en gaan meewerken aan de prijsmaatregel van minister Nelissen? Of moeten ze de beperkte doorberekeningsmogelijkheid tot een breekpunt maken? Van dat antwoord hangt het in hoge mate af, of er een loon pauze zal komen of niet. De kansen op toenadering ln de SER zijn er niet groter op geworden, nu de vak beweging op het standpunt is gaan staan, dat de regering helemaal moet afzien van BTW-verhoging en dat die omzetbelasting niet in het wiebeltax-pakket mag zitten, met andere woorden: niet met een reeks andere belastingen tegelijk mag worden verhoogd als conjunctuurwijzigingen dat eisen. Aan de prijsmaatregel tilt de vak beweging minder zwaar. Het lijkt er zelfs op dat ze ermee ingenomen is. Hoe anders moet de uitlating van Kloos na het SER- beraad van gisteren worden verklaard, dat er niet meer aan die prijsmaatregel moet worden gesleuteld „omdat regering en par lement nu hebben gesproken"? Dat zei Kloos ook niet toen het om artikel 8 van de loonwet ging. De werknemers zien in die prijsmaat regel dus een stuk zelfbescherming, waar door ze neigen naar een grotere bereid heid om aan zelfbeperking te doen voor wat de looneisen betreft. Heel nadrukkelijk zei Kloos gisteren dat de vakbeweging het loonpercentage niet kwantitatief heeft aan geduid maar kwalitatief: de koopkracht stijging moet in ieder geval beneden de produktiviteitsstijging blijven. In cijfers vertaald betekent dat: beneden de 3 per cent, dus vermoedelijk 2,5. De beperking van de overheidsuitgaven met 300 miljoen is tot heden het enige punt waarover de SER eenstemmigheid heeft laten horen. Wat de rest van de re geringsvoorstellen betreft, is de verdeeld heid groot. Er moet aan alle kanten dus een grote bereidheid zijn om water in de wijn te doen. Onzeker punt blijft of de regering bij een eventueel unaniem advies bereid is de SER in zijn opvattingen te volgen. De hou ding van het kabinet wijst daar tot heden niet op. Het wil een afkoeling, die voor de werknemers een reële loonstijging van niet meer dan 1.4 percent inhoudt, bij een stij ging van het prijsniveau van 5.6 percent voor 1971. Er wordt thans hard met die cijfers geschoven, onder meer omdat de vakbeweging zo'n laag percentage niet aan de achterban kan verkopen. De ont wikkelingen in de bouw wijzen daar al op En dat is voor de regering dan een teken dat ook zij bereid zal moeten zijn tot een compromis. VWWMMWW<MVWWVWWWW>W»WWWVMMI«A»WWWWWMW'WVWWWWVWVWwW'WW''*,>W''W'WUVUWnj«>>IW> (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De nationale veiligheidsraad Zal zich volgende week woensdag bezig houden met de vraag of, en hoeveel, Amerikaanse troepen teruggetrokken moeten worden uit West-Europa. De besprekingen zullen plaats vinden in het grotere kader van een debat over de voor 1972 toe te wjjzen begroting voor het Amerikaanse ministerie van Defensie. Het is niet de verwachting dat er op die vergadering een definitieve beslissing zal worden genomen over een eventuele reductie van het aantal Amerikaanse troepen. Wel zal vermoedelijk duidelijk worden hoe de voor- en tegen standers zich zullen opstellen en hoe het Amerikaanse politieke beleid ten aanzien van West-Europa zich in de komende jaren zal gaan ontwikkelen. De troepen-kwestie is al heel lang on derwerp van gesprek geweest in Ameri kaanse regeringskringen en is dan steeds in verband gebracht met de ontevreden heid van Washington over wat de NAVei landen zelf voor hun defensie over had den. In feite is het vraagstuk aanzienlijk gecompliceerder, omdat het onmiddellijk relaties tussen Washington en Moskou, de gesprekken tussen deze landen in Helsin ki over een wederzijdse vermindering van het kernraketten-bezit, de onderhan delingen over West-Berlijn, en tenslotte ook de stemming van het Amerikaanse Congres raakt. Al in 1967 werd door de leider van de democratische meerderheid in de Senaat, Mike Mansfield, een motie ingediend om een „belangrijk aantal" Amerikaanse troepen uit West-Europa terug te trekken. Deze motie werd toen gesteund door niet minder dan 51 andere senatoren, onder wie de republikeinen Hugh Scott en Char les Percy, en de democraten William Proxmire en Peter Dominick. Verdere stappen werden toen door Mansfield niet ondernomen, omdat de Rus sische troepen omstreeks die tijd Tsjecho- Slowakije binnenvielen, zodat de stem ming er in de US niet naar was om over een vermindering van zijn strijdkrachten in Europa te praten. Wanneer deze motie zou worden aange nomen, zoals zij later weer door Mans- field aan de orde werd gesteld, dan heeft het document weliswaar geen bindende kracht voor de president, maar het is wel een formidabel stuk politieke pressie op de president die, zou hij zich er niet aan storen, dan weet dat hij op pijnlijke manier door deze senatorentegengewerkt kan worden op punten die voor hem en zijn programma's van belang zijn. Senator Mansfield's doel is het terug trekken van twee Amerikaanse divisies. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de rege ring daar ooit toe zou besluiten. Ramingen op hét ogenblik doen vermoe den dat, wanneer de president daar in derdaad toe zou besluiten, het aantal meer in de buurt van de 25.000 zal lig gen. De reduktie zou na 30 juni volgend jaar plaats vinden. De president heeft zich over deze kwestie zo neutraal moge lijk uitgelaten, maar bij zijn recente be zoek aan Napels en later nog eens tijdens zijn bezoek aan Ierland, liet hij zich in krachtige bewoordingen uit over dé aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Europa, en legde hij vooral in Napels het accent op bijdragen van de NAVO- landen hetzij in de vorm van finan ciële steun voor het onderhoud van de Amerikaanse troepen, hetzij door een verbetering van de eigen NAVO-defen- sies. Uit deze Uitspraken menen sommigen te moeten opmaken dat de president per soonlijk geen terugtrekkingen wenst. Zijn assistent en adviseur, dr. Henry Kissin ger, heeft wel op die mogelijkheid ge duid in gesprekken met Westeuropese be zoekers, maar hield daarbij steeds een slag om de arm. Zowel het ministerie van Buitenlandse Zaken als dat van De fensie is er in principe ook tegen, maar minister van Defensie Laird heeft zich een drastische besnoeiing van de begro ting voor het Pentagon ten doel gesteld en is bereid misschien een nominaal aan tal Amerikaanse troepen terug te bren gen, als was het alleen maar om aan de critiek van zijn opponenten te ontko men. Naast deze puur financieel en partij politieke aspekten doemen echter de gro tere vraagstukken op. Moskou en Wash ington en de NAVO-landen in West- Europa beraden zich al geruime tijd over een wederzijds uitgebalanceerde vermin dering van hun troepen, een kwestie die zeker weer ter sprake zal komen op de bijeenkomst van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zakenen van Defensie be gin december in Brussel. Een formule voor deze „uitgebalanceerde" verminde ring hangt nauw samen met de mate van kern-pariteit die er tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten bestaat. Volgens berichten in Washington voelen Buitenlandse Zaken en Defensie er weinig voor om tot die „wederzijdse" verminde ring van troepen over te gaan, blijkbaar uit vrees voor wat Moskou zou kunnen en ADVERTENTIE Deze week uit PARIJS: SPORTIEVE EN GEKLEDE maten 38-40-42-44-46 IEDERE WEEK NIEUWE MODELLEN Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 Uit een extra groot formaat zuigfles krijgt de drie maanden oude rinoceros „Dikkie" in de dierentuin van de Amerikaanse stad Columbus zijn dagelijks „sapje". Het „diertje", door de oppassers een wolk van een baby genoemd, blijkt hier de inhoud van de fles bijzonder te waarderen. (Van onze redacteur in Rome) ROMEHet Vaticaan bljjft met scherp schieten op het wetsontwerp voor de echt scheiding, dat nu in de Kamer van Afgevaardigden naar men hoopt in de laatste fase verkeert voor het tot wet zal worden verheven. De Italiaanse staat had in verband met het wetsontwerp op de echtscheiding indertijd verklaard dat een dergelijk ont werp, eenmaal tot wet verheven, niet in strijd zou zijn met de Verdragen van Late- ranen. De paus noemde afgelopen woensdag het wetsontwerp op de echtscheiding een belediging van de liefde welke diegenen voor elkaar koesteren die ln het huwelijk treden. van vijf tot acht of zelfs tot tien jaar. Bo vendien willen de christen-democraten nu dat helemaal geen scheiding kan plaats vinden zolang er kinderen van veertien jaar en jonger in het gezin zijn. Tegelijkertijd met het debat in de Ka mer is in Rome de Italiaanse bisschops conferentie begonnen. Ook hier wordt ferm van leer getrokken tegen de echt scheiding, hoewel het thema niet op de agenda staat. De staatscourant van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" pu bliceerde gisteren nog een verslag van een van de zittingen van de bisschops conferentie waarop de kwestie ter sprake is gekomen. Een van de woordvoerders werd door de redactie van het blad ingeleid met de woorden dat zich in Italië middels het echtscheidingsontwerp een situatie afte kent die niet alleen buitengewoon onaan genaam, maar bovendien zeer gevaarlijk is. Een van de monseigneuren die het woord voerde, verklaarde overigens niet ten onrechte dat voor het geval de wen sen worden aangenomen „onze gewoon tes ten zeerste zullen veranderen" en dat „het zich direct zal weerspiegelen in de religieuze, ethische en sociale orde." Maar ADVERTENTIE Onze folder met een zevental menu-suggesties ligt voor U klaar. Voor Uw receptiesport, sherry, vermouth etc. speciale prijzen. Restaurant la Carte. S Braaivleis. Kindermenu's 't Kopje van Bloemendaal aan 't grote parkeerterrein. Telef. res.0 23 - 2511 62. daarop sprak de monseigneur (met name Nicodemo) over het mogelijke referen dum als laatste redmiddel van diegenen die tegen de echtscheiding zijn. Hij noem de dat referendum „recht van de burger", maar hij voegde eraan toe dat een derge lijk referendum volgens de huidige stand van zaken niet voor de lente van 1972 zal kunnen worden gehouden. Wat de „Osservatore Romano" verder niet vermeldt is, dat de kerk op het ogen blik niet meer zo gebrand is op het re ferendum, want uit een recent opinie onderzoek bleek dat weliswaar 45 percent van de ondervraagden zich tegen de echt scheiding uitsprak, maar dat bijna 50 per cent zich ervoor verklaarde. In zo'n situa tie is het voor het Vaticaan niet meer zo aantrekkelijk een beroep te doen op „de rechten van het volk". De christen-democratische afgevaardig den, de uitvoerders van de wil van de paus, doen op het ogenblik alles om het wetsontwerp naar de andere wereld te helpen. In strijd met de belofte die de christen democraten kort geleden in de Senaat hebben afgelegd om na terugkeer van het ontwerp in de Kamer geen nieuwe amen dementen meer te dienen, regent het daar op het ogenblik amendementen van chris ten-democratische zijde. Doel van deze tactiek: het ontwerp opnieuw terug ver wezen te krijgen naar de Senaat, waar opnieuw christen-democratische amende menten terugverwijzen naar de Kamer nodig maken enz. enz. net zo lang tot er nieuwe verkiezingen komen en er een heel nieuw wetsontwerp op de echtschei ding zal moeten worden ingediend. De christen-democraten vragen op het ogenblik in de Kamer om een verlenging van de wachttijd voor de echtscheiding WARSCHAU, (Reuter). De Westduit se minister van Buitenlandse Zaken, Wal- r* - r i„forp«.CPrite ter Scheel, zal morgen van Warschau naar Inmiddels speelt zicht een Bonn terugkeren zonder het verdrag ter strijd af m de boezem v acM normalisering van de betrekkingen tus- punten1 onderzocht die het bewijs zullen U» Polen en de Bondsrepubliek teheb- moeten leveren dat het uitsluitend ker kelijk gesloten huwelijk in strijd is met de grondwet. In Italië heeft een uitslui tend kerkelijk gesloten huwelijk rechts kracht ook als er geen burgerlijk gesloten huwelijk op is gevolgd. Het hof heeft zijn lingen worden voortgezet, uitspraak weliswaar al gedaan, maar dit Volgens..de^Westdu^e ^germjsw^d besluit zal pas half december wereldkun dig worden gemaakt. Tot grote woede van de ontwerpers van ben getekend. Dit is gisteren van West duitse zijde in Warschau vernomen. Het ligt echter in de bedoeling, het verdrag over een week klaar te hebben voor de ondertekening. De onderhande voerder Rüdiger von Wechmar, zal Scheel niet voor 20 november in de Poolse hoofd stad terugkeren. In de tussenliggende „adempauze" zullen commissies uit de twee delegaties de nog bestaande proble men van de verdragstekst bespreken de echtscheidingswet, de socialist Fortuna I Vandaag hielden de twee delegaties nog en de liberaal Baslini, hebben nu twee een plenaire zitting. raadsheren in dit constitutionele hof In Warschau wordt verwacht dat het tegen de opvatting van de regering in verdrag tussen 21 en 24 november gepa- verklaard dat een dergelijke wet wèl in I rafeerd zal worden. Een van de moei- strijd zou zijn met deze verdragen. Fortu- I lijkheden zou zijn dat Polen vasthoudt na heeft de raadsheren aangeklaagd om- aan de formulering dat de Oder-Neisse dat zij niet het standpunt van de staat grens al in de Overeenkomst van Pots- verdedigen, wat hun plicht is, maar dat dam was vastgelegd, zij het standpunt van de tegenpartij met name van het Vaticaan aan het verdedi- hi h p|-| f ,11 D3. gen zijn. Hiermee heeft de strijd een fase I bereikt waarin het duidelijker is dan ooit in welke hopeloze toestand Italië zich be-1 1IC1 alCUCli vindt. Het lijkt mogelijk dat een vreemde staat op haar grondgebied zoals het Vaticaan steeds meer ook in de pers wordt genoemd kans ziet middels de invloed onder haar gelovigen, die tege- SANTIAGO (AFP en Reuter) Chili heeft bestoten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Cuba. Dit maakte de onlangs gekozen president van Chili, Sal- lijkertijd partijpolitici zijn, een normale I vador Allende, gisteren in Santiago be- ontwikkeling binnen de republiek te I kend. dwarsbomen en voedsel te geven aan een j^e betrekkingen tussen de twee landen soort van parlementarisme dat niets met wercjen zes jaar geleden door de toemalige regering van Chili verbroken. Behalve de diplomatieke betrekkingen zijn nu ook die op het gebied van cultuur en handel her steld. Het besluit, dat overigens niet onver wacht komt, volgt ruim een week nadat Allende in functie trad. Het is een van de „veertig noodmaatregelen", die vervat zijn in het program van de „Volksunie" van Egypte en het voorzitterschap van dTenigë I linkse partijen die de verkiezing van Al- combfnere'n P0Utieke Chüf TmTxïco zijn op het ogenblik de I enige tQt de organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) behorende landen die diplo matieke betrekkingen met Cuba onder houden. Alle lidstaten van deze 21 landen omvat tende organisatie, behalve Mexico, braken in 1964 met Cuba nadat Venuzuela het be wind van Castro ervan had beschuldigd de guerrilla-activiteit in het land te stimu leren. democratie te maken heeft. CAIRO (AFP) Het Congres van de Arabische Socialistische Unie heeft met algemene stemmen president Anwar Sadat tot partijvoorzitter gekozen. Hij zal nu evenals Nasser het presidentschap van VATIKAANSTAD (AP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko is door de paus in bijzondere audiëntie ontvangen. Het was Gromyko's derde ontmoeting met de paus in vijf jaar tijds. willen ondernemen nadat het zich ervan overtuigd heeft dat het kernwapenbezit wederzijds de aanvalscapaciteiten met kernraketten uitschakelt en in feite op heft. Moskou, zo redeneert men hier, zou omdat het nu eenmaal zijn grondtroepen op het Europese continent heeft, in de verleiding kunnen komen om in West-Eu ropa iets te gaan ondernemen wanneer de Westeuropese defensie verzwakt zou zijn door de terugtrekking van een groot aantal Amerikaanse troepen. Vermoedelijk om diezelfde reden zul len de Amerikaanse generale staf en NAVO-commandant generaal Andrew Goodpaster, wanneer terugtrekking nood zakelijk is, adviseren om wel gevechts troepen af te voeren maar geen troepen die deze bataljons moeten ondersteunen. Er zijn op het ogenblik nominaal 310.000 Amerikaanse soldaten in West-Europa met 325.000 familieleden, en 14.000 bur gers die dienst zijn van het Amerikaanse legerapparaat. Dat kost de VS jaarlijks ongeveer een vier miljard gulden aan broodnodige deviezen. Aangezien er een groot tekort verwacht wordt voor de begroting van 1972, een tekort dat Nixon niet ten goede zal ko men in zijn herverkiezingscampagne, juist omdat hij en zijn economische ad viseurs ervan zijn uitgegaan dat zij, in tegenstelling tot de „met geld smijtende" democraten, een gedekte begroting wil den indienen, zal dit punt dan ook een zeer belangrijke faktor zijn in de over wegingen wanneer de nationale veilig heidsraad zich over de Amerikaanse troe pen in West-Europa gaat bezinnen. LOS ANGELES (Reuter) Sirhan Sir han is in beroep gegaan tegen de dood straf waartoe htj meer dan een jaar gele den is veroordeeld wegens de moord op Robert Kennedy. De advocaat van Sirhan heeft het be roepschrift bij het opperste gerechtshof in Los Angeles ingediend. Hij heeft het hof tevens gevraagd om een nieuwe rechts zaak of verlaging van de straf van Sirhan. MOSKOU. (AP) De Russische dis sidente schrijver Andrej Amalrik is gis teren in Sverdlovsk, op beschuldiging van „belastering van de Sovjet-Unie"^ tot drie jaar werkkamp met streng regime veroordeeld. Dit is van Amalriks vrien den vernomen. Het proces tegen de schrijver van „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?" heeft twee dagen geduurd. Volgens de zegslie den eiste de openbare aanklager drie jaar werkkamp, maar in een kamp met nor maal regime. De rechter maakte er streng regime van. Amalrik, die de tenlastelegging heeft ontkend, hield volgens zijn vrienden een slotpleidooi van een uur. De medebeklaagde Lev Oebozcho kreeg drie jaar werkkamp onder „algemeen regime". Amalrik werd beschuldigd van schen ding van artikel 190-lid een van het Rus sische wetboek van strafrecht, betreffende verspreiding van „valse gegevens, nadelig voor de Sovjet-staat en het sociaal sys teem." Volgens zijn vrienden werd als bewijs materiaal tegen hem gebruikt het boek „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?" Zijn tweede boek, „Onvrijwillige reis naar Siberië", een open brief aan de vo rig jaar naar Engeland uitgeweken schrij ver Anatol Koeznetsov, en een televisie vraaggesprek, afgenomen door de Ameri kaanse televisiecorrespondent William Cole. Dit werd afgelopen zomer, kort voor Cole's uitwijzing uit de Sovjet-Unie opgenomen. Het Openbaar Ministerie trachtte ver band tussen de zaak van Amalrik en Oebozcho te leggen door te beweren dat de laatste Amalriks brief aan Koeznetsov van Moskou naar Sverdlovsk had ver voerd. Beide verdachten hebben echter ontkend elkaar te kennen. Van de zegslieden is vernomen dat Almariks vrouw, de enige getuige 5 dé charge in het proces, toestemming zou krijgen haar man te bezoeken voordat hij naar het strafkamp zal worden ge zonden. De internationaal bekende Russische cellist, Mstislav Rostropovitsj heeft in Moskou openlijk de literaire Nobelprijs winnaar zijn landgenoot Alexander Sols jenitsyn, verdedigd en van hem gezegd dat hij een man is „die heeft geleden voor het recht om de waarheid te schrij ven". In een brief van de musicus die circuleer de bij vrienden en die geadresseerd wai aan de hoofdredacties van de voornaam ste Russische bladen, veroordeelt Rostro povitsj ook de onderdrukking van de in tellectuelen in de Sovjet-Unie. In oktober verschenen in de Russische bladen talrijke protesten tegen het verle nen van de Nobelprijs voor de letterkun de aan Alexander Solsjenitsyn, maar de laatste drie weken zwijgt men over dit onderwerp. MOSKOU (Reuter)) De bekende Rus sische cellist Rostropovitsj heeft donder dag in een open brief aan Sovjetdagbla den geprotesteerd tegen de campagne die de Russische pers voerde tegen de toe kenning van de Nobelprijs aan Alexander Solzjenitsyn. In zijn brief aan de Pravda, de Izvestia en de litteraire bladen Lite- ratoernaja Gazeta en Sovietskaja Kultu- ra levert Rostropovtsj tevens kritiek op het kunst-beleid in de Sovjet-Unie. Af schriften van de brief circuleren in Mos kou. In zijn brief schrijft de cellist „ik ken veel werken van Solzjenitsyn. Ik waar deer ze. Ik meen dat hij door zijn lijden het recht heeft verkregen de waarheid te schrijven, zoals hij die ziet. Nu een cam pagne tegen hem wordt gelanceerd zie ik geen re-den mijn mening te verbergen". De Russische pers heeft de toekenning van de Nobelprijs een politiek besluit ge noemd. Rostropovitsj is een vooraan staand musicus, die ook vaak in het wes ten is opgetreden. In zijn brief vraagt hij om uitleg „waarom in onze litteratuur en onze kunst zo vaak het laatste woord wordt gegeven aan mensen, die op dit gebied volkomen onbevoegd zijn". Hij brengt in herinnering dat Russische componisten als Prokofiev en Sjostakovitsj, die nu in de gunst zijn, in 1948 werden aangeval len. „Ik zeg dit niet om af te geven op het verleden, maar opdat we in de toe komst, laten we zeggen over 20 jaar, niet de kranten van vandaag vol schaamte hoeven te verbergen". Volgens Rostpropovtsj is het niet con sequent dat bij de toekenning van de Nobelprijs aan Pasternak en Solzjenitsyn wordt gesproken van een „smerig poli tiek spelletje", terwijl de prijs voor Sjo- lokov, voorman van het socialistisch rea lisme in 1965 als een juiste erkenning van diens talenten werd aanvaard. Het is nog niet bekend of Solzjenitsyn toestemming zal krijgen om de prijs in december persoonlijk in Stockholm in on vangst te nemen. -4

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3