Culturele Raad Noord Holland lichtte organisaties nader in Fascinerende voorstelling in Velsens schouwburg /straks slaat de klofT en is het 1371 5tOUtElte& sunarG Volièrevereniging Fauna Felisena exposeert haar kampioenen >DW!=3 MEDISCHE VERZORGING CENTRALE VERWARMING IS NIET ZO MAAR IETS Van Gelder zet tijdelijk I machines stil Angst voor culturele mammoetwet „Bezoek van de oude dame" Mevrouw Crefeld overleden Havenberichten IN DE VISHAL HOOGOVENS OP MAASVLAKTE GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! NOVEMBER 1970 vrijdag /nte gratie GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Dan treedt de verhoogde B.T.W. in werking. Al slaat de klok spoedig twaalf uur, u kunt nu nog voor de oude-B.T.W. prijzen kopen in ge heel Stoutenbeek Wooncentrum en in onze pas geopende nieuwe Sunart. Voor meubelen, van klassiek tot extreem mo dern, tapijten, gordijnen, bedden, kortom voor uw gehele woninginrichting nemen wij de B.T.W. verhoging voor onze rekening, ook al zou de levering pas over enige maanden kun nen plaatsvinden. Indien u bovendien binnen 10 dagen na aan koop betaalt, genietu onze2procent betalings korting, Grijp deze 2 vliegen in één klap, want 2x2 procent voordeel kan een leuk bedrag uitmakenvooral in deze tijd Breestraat 74-84 - Beverwijk Tel. 02510 - 2 51 41 99\ Tot de aanleg van een c.v.-installatie besluit men niet zo maar even gauw. Noodzakelijk is dat men zich op de hoogte stelt van fabrikaat radiatoren welke leidingaanleg fabrikaat ketel waar het expansievat welke vertrektemperaturen en nog meer zaken. Laat U hierover deskundig voor lichten. Immers Uw keus is er een voor jaren. De NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE zal U graag behulpzaam zijn. KONINGSTRAAT 14, BEVERWIJK TEL. 02510-26059. V .NOORDHOLLANDSE éj 1 S VERWARMINGS UNIE „BRANDENBURG" ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Organisaties, die actief zijn op het gebied van kunst, cul tuur, vormings-, club- of buurthuiswerk waren donderdagavond min of meer ver tegenwoordigd in De Schouw, alwaar de Culturele Raad Noord-Holland een open bare bijeenkomst had belegd om toelich ting te geven op de werkwijze en de sta tuten van de Culturele Raad en tevens de gelegenheid bood vragen te stellen. Dat laatste is ook inderdaad gebeurd, doch het blijft de vraag of een ieder even tevreden gesteld naar huis keerde. Voor menigeen bleef de vraag over „wat nu?" Een antwoord daarop zou ook moeilijk exact gegeven kunnen worden, want het was zoals de heer C. Egas die de lei ding had stelde: „Wij zijn ons bewust dat er veel vaag is gebleven, omdat wij zoekend en tastend het doel moeten zien te vinden." ""bat doel is zo bleek aan het begin van de avond uit de woorden van de di recteur van de Culturele Raad „de be vordering van het culturele leven ten dienste van het welzijn van de bevolking" met als kenmerk: openbaarheid en be trokkenheid terwijl de Culturele Raad als taken zich gesteld heeft: stimuleren (de \yeg bereiden, iets ontginnen); coör dineren (samenspelen) en adviseren (niet in de betekenis van bemoeien). Aan de hand van een abstracte schets deed de heer H. Schaafsma uit de doeken hoe de Culturele Raad-nieuwe-stijl dient te worden opgebouwd. Als belangrijkste categorieën, die de leden van de Raad zul len benoemen, noemde hij de culturele organen van regionale en stedelijke ra den van overleg en advies, alsmede de secties van de Raad. Zoals wij al eerder publiceerden, zullen deze secties de eigen lijke activiteitskernen kunnen zijn van de Raad. Zij zijn gedacht als open werk- en discussiegroepen. Organisaties, maar ook groepen en groeperingen, werkzaam op enig gebied van cultuur kunnen daarvoor leden aanwijzen. Het open karakter moet dan een waarborg zijn voor verstarring. Vervolgens schetste de heer Schaafsma de verdere samenstelling van de Cultu rele Raad, de vorming van het bestuur, het aanwijzen van de voorzitter door de Raad en de verdere apparatuur zoals „het Bureau" met ernaast het kadercentrum ludische vorming en de consulenten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In een volle schouwburg heeft de Nederlandse Comedie donderdag avond een bijzonder boeiende voorstel ling gegeven van het tragisch-komische toneelspel „Bezoek van de oude dame" van Friedrich Diirrenmatt. Ellen Vogel moest zich in de hoofdrol van de oude dame laten vervangen door Ingeborg Elsevier en de rol van de pas toor werd niet gespeeld door Robert So- bels maar door Wim de Haas. Dit kon overigens weinig afbreuk doen aan de voorstelling als geheel, die in de eerste plaats een sluitend stuk ensemble- werk moet zijn. Belangrijker dan de rol van de oude dame is die van de man die zij tot slachtoffer maakt van de bevolking van het stadje Güllen, de kruidenier Alfred, zeer genuanceerd en beheerst ten tonele gevoerd door Kees Brusse, in een crea tie die men zich lang van hem zal her inneren. Ih zijn jeugd heeft hij de toen nog jonge oude dame verleid en toen zij een kind van hem verwachtte werd zij als ongehuwde moeder uit haar geboorte plaats gedreven. Vijfenveertig jaar later komt Claire te rug als een der rijkste vrouwen ter we reld. De bevolking in het stadje van de vergane glorie dingt naar haar gunsten. Zij is echter slechts gekomen om wraak ADVERTENTIE Oosterdulnweg Telefoon 02550 29. IJmuiden 1 47 6? (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op 55-jarige leeftijd is overleden mevrouw J. M. Crefeld-De Haas. Mevrouw Crefeld genoot bekend heid als presidente van de afdeling Vel sen-IJmuiden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, welke functie zi, drie jaar heeft bekleed. Gedurende lan ge tijd is zij lid geweest van de vereni ging. Voorts is zij zeer actief geweest als afgevaardigde van de Samvro en heeft zij deel uitgemaakt van de Vrou wen Adviescommissie. De crematieplechtigheid is bepaald op maandag 16 november op Westerveld, na aankomst van trein 11.25 uur. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Palame- dees, Rotterdam; Rolf Behrman, Londen; Mith ras, Bremen; Tor Mercia, Immingham; Gulette, Kingslyn; Agia Erini, Norfolk; Krtty, Tanger, Audacia, Leith; Corstar, Itea; Sorel, Jersey; Saint Jacques, Duinkerken; Oscar Mathies, Ro chester; Argo, Par; Hummel, Swinousjie, IJ muiden; Solo N, Bremen; Lady Sybilla, Londen; Lebu, Bremen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Borz- homi, Ventspils; Heike Bos, Londen; Wilken, Dordrecht; Pamyant Lenina; Gdynia; Norfolk Shore, Cont Plat, IJmuiden; Prins der Neder landen, Southampton; Notos, Gr. Yarmouth; In- ha, Helsinki; Ionian Mariner, Philadelphia; Mi randa, Ringkobing; Greybank Arbroath; Cura sao, Hull; Otello, Antwerpen; Claus, Londen, IJmuiden; Prinseborg, Delfzijl; Roland Russ, Bremen; Senior, Antwerpen; Harting, New Castle; Labotas, Hamburg; Navigari, Rouen; Wega, Stavanger; Zaanstroom, Felixtowe; Va- mos, Londen; Steady Bridgewater; Babt, Delf zijl. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Conquista dor, Rotterdam; Lycoan, Lissabon; Indri, Ant werpen; Haithabu, Flixborough; Pergo, Gr. Yar mouth; Bretagne, Oslo: Aigloo. Guernsney. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Boreas, Rotterdam; Gerda K, Aalborg; Titania, Hanina; Spaamestroom, Liverpool; Emil B, Ixpilla; Po- lydorus, Antwerpen; Phidias, Rotterdam; Mitras, Rotterdam; Fiducia, Simonsvik, IJmuiden. (Als geen na«'ere aanduiding volgt, is het «chip van of naar Amsterdam gegaan). te nemen. Zij belooft de bevolking een miljard, op voorwaarde dat de man, die haar in de steek liet toen zij zwanger was, wordt gedood. Aanvankelijk wijst men dit voorstel scherp af, maar deze rechtschapenheid duurt maar kort. Al heel gauw groeit de publieke opinie naar de gedachte toe, dat de jeugdzonde van de kruidenier groot is geweest en dat het niet meer dan billijk is dat hij nu alsnog zijn verdiende loon krijgt. Het loon van deze vorm van rechts gevoel is echter een miljard en Dürren- matt laat het publiek er op een zeer in dringende wijze van getuige zijn, dat de bevolking heel gemakkelijk drogredenen vindt om onder het mom van nobelheid als gemeenschap anoniem de meest laffe moord te plegen en het dan nog als een daad van rechtvaardigheid te beschouwen ook. Frapperend is, dat dit stuk van Durren- matt zo tijdloos blijkt te zijn. De Poolse regisseur Jerry Jarocki heeft dit tragisch-komische toneelspel in een bijna bizar, soms clownesk kader ge plaatst, maar niet zonder ironie. Alleen de kruidenier van Kees Brusse trad terecht buiten dit kader als eigen lijk de enige mens die helemaal overeind bleef. Het is cliche om te zeggen, dat de kunstkring „Voor Allen" in Velsen het publiek mei deze voorstelling aan zich heeft verplicht, maar stellig is het zo dat men met een dergelijk specimen van we zenlij k theater een groot publiek bindt. (Van onze medewerkers) IJMUIDEN. Dertig vaartuigen hebben vrijdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 5870 kisten en 360 kleine kisten vis, 9000 kilogram tong en 215 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 300 kisten en 250 kleine kisten schelvis, 75 kisten wijting 455 kisten gul, 4030 kisten koolvis, 40 kis ten haai, 40 kisten pilchards, 20 kisten makreel, 15 kleine kisten makreel, 450 kis ten schol, 20 kisten tarbot, 260 kisten en 95 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.95-8.35, grote tong 8.02-7.76, grootmiddel tong 8.70-8.22, kleinmiddel tong 10.10-9.71 tong I 10.76-9.97, tong II 10.16-9.34. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 182- 172, middel kabeljauw 170, middel koolvis 84-82. Per tien stuks: grote kabeljauw 122-90, middel kabeljauw 82-58. Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 110-75, schelvis I 50-36, kabeljauw I 75-72 kabeljauw II 65-58, kabeljauw III 45-28, koolvis I 32 -28, koolvis II 24-21, grote schol 68-64, schol I 65-61, schol II 68-60, schol III 62-54, schar 46-40, poon 37, haai 56-45, wij ting 54-42, makreel 33-13, tarbot 390-190, griet 134, pilchards 20.80-20.40, bot 28-22, kleine kreeft 67, tongschar 125, schartong 49. In aansluiting hierop konden vragen worden gesteld. Daaruit bleek van de zijde van de amateurs ontevredenheid te bestaan over de rivaliteit tussen de full time professionals en de amateurs. Opge merkt werd van de zijde van de heer Egas, dat de kunstenaars vragen om inte gratie en erkenning in de samenleving. De kunst zal uit de apartheid moeten ko men om samen tot „iets" te komen. Daar na werden vragen afgevuurd over de vor ming van de secties, over de regio's, over de verkiezing van leden van de Raad en werd gerepliceerd met een aantal sug gesties en mogelijkheden, waarbij steeds voorop werd gesteld, dat de Raad alleen maar adviserend kan optreden. Zeker nie mand zal aanwijzen, alleen maar contac ten zal kunnen trachten te leggen. Het was daarom, dat vanuit de aanwezigen gevraagd werd om culturele injecties en hulp aan individuele beeldende kunste naars. Een van de aanwezigen bracht als ge vaar naar voren, dat de structuur van het deze avond naar voren gebrachte dermate zwaar is, dat deze lijkt op een „culturele mammoetwet". Het zou volgens deze spre ker wel eens kunnen zijn, dat er alleen maar praatgroepen ontstaan, die nodig in werkgroepen omgezet moeten worden. Een en ander werd door de heer Egas volkomen onderkend als een mogelijk ge vaar, doch hetgeen wordt nagestreefd, mag niet mislukken. Men moet blijven doorgaan met open bijeenkomsten en blijkt dan, dat dit niet gaat, dan zullen werkgroepen moeten worden gevormd. Zijns inziens is er in ons land behoefte aan culturele planologie. De overheid is stukken achter bij de bestaande behoefte stipuleerde hij. Ook kwam naar voren, dat indien er geen samenwerking op bepaalde terreinen mogelijk blijkt, de Culturele Raad contac ten zal dienen te leggen om de mogelijk heid tot samenwerking te openen. Met het uitspreken van de wens, dat verscheidene openbare bijeenkomsten als deze mogen volgen besloot de heer Egas de avond. Scheveningen Vrijdagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd: 20 kisten wijting, 400 kisten gul, 60 kisten schol, 30 kisten varia en 1100 kilogram tong. «wooncentrumH0 interieur-architectuur ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de gemeentelijke expo sitiezaal aan de Heidestraat in IJmuiden- Oost kunnen tot en met zondag 15 no vember weer ongeveer driehonderd fraaie vogels worden bekeken, waar de kenners de mooiste exemplaren onder zullen ont dekken. Het zijn de parkieten, kleurkana- ries en tropische vogels die de leden van de volièrevereniging „Fauna Felisena" elf met veel zorg en moeite hebben ge kweekt en grootgebracht en waarmee thans werd getracht de onderlinge kam pioenstitels te behalen. Uiteraard trokken hierbij de beide par kieten van het lid W. Vunderink, die hem onlangs in Roermond de titel wereldkam pioen bezorgden, meer dan bijzondere aandacht. Ook is er een gróte volière met vogels aanwezig van mevrouw Van Leeu wen uit de Radarstraat, die na het over lijden van haar echtgenoot de bemidde ling van de vereniging heeft ingeroepen, om voor deze collectie een nieuw tehuis te zoeken. Op deze manier zullen nu het Antoniusziekenhuis en het W. F. Visser huis voor bejaarden binnenkort een vo lière met kleurige en levendige inhoud ontvangen. De jury bestaande uit de keurmeesters M. F. Moorseeg uit Den Haag, J. Kui per uit Rijswijk, W. Beekman uit Rot terdam en A. van Rij uit Vlaardingen, kenden tenslotte de volgende kampioens titels toe: IJMUIDEN Artsen: Van zaterdagmorgen tien uur tot zondag 24 uur J. de Vries, Wilhelmina- kade 78, tel. 14954; Ph. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8, tel. 16158; W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 14023. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, tel. 14229. Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis: zus ter M. van der Meulen, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 14378; zuster E. Meijer, Scheiberglaan 134, IJmuiden, tel. 15005. Tandarts voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur J. A. M. Lith, Jupiterstraat 1, IJmuiden, tel. 02550-11062. Dierenarts: De dienst voor zieke huisdie ren wordt waargenomen door de dieren arts H. J. Nederhorst, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 023-315301. SANTPOORT Arts: A. E. Hirschfeld, W. Daniëlslaan 14, tel. 023-378410. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, tel. 023-378284. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts, zie onder IJmui den. BEVERWIJK Artsen: Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Ruiter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Vis ser en Vreeling wordt de dienst waar genomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Bever wijk, tel. 23969; voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondag morgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, tel. 23553. Voor de groep artsen Guldemond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zater dag en zondag door L. J. J. Kester, Dommelsingel 2, Beverwijk, tel. 33300. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek: Voor zaterdag-, zondag- en nachtdienst in de periode van vrijdag 13 november 18 uur tot vrijdag 20 no vember 18 uur: apotheek Duin wijk, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts: Zie IJmuiden. Tandarts: Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme: Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Mosplein 10, Beverwijk. HEEMSKERK Artsen: Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. J. van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 32240; van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur: C. J. Nielen, Jan van Kuikweg 78, Heemskerk, tel. 32475. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek: Zie Beverwijk. Dierenarts: Zie IJmuiden. Tandarts: Zie IJmuiden. Wit-Gele en Groene Kruis: Weekend dienst: zuster Ruiter, Diepenbrockstraat 102, Heemskerk, tel. 32644. AMSTERDAM. Koninklijke papier fabrieken Van Gelder zonen n.v. gaat, omdat de voorraden wat aan de hoge kant zijn, de produktie tijdelijk beper ken in de fabrieken te Wormer, Velsen, wordt van de zijde van het bedrijf ver- nomen. Niet alleen Van Gelder kampt met het verschijnsel van te grote voor raden. Soortgelijke ondernemingen in Ne derland, Europa en elders hebben al of zullen maatregelen tot produktiebeper- king nemen, zo zei een zegsman van Van Gelder. Bij Van Gelder zal de produktiebe- perking gespreid geschieden. Zij zal geen financiële consequenties hebben voor de betrokken werknemers. De pro- duktiebeperking varieert per bedrijf van een stilzetten van machines gedurende enkele dagen tot een paar weken. In de periode tussen kerstmis en nieuwjaar zullen, ook wegens de voor- raadposities, alle papiermachines in alle fabrieken van Van Gelder worden stilge zet. Deze maatregel betekent echter niet de her-invoering van een jaarlijkse kerst stop. De vakorganisaties zijn over de maat regelen ingelicht. Een woordvoerder van de tot het NW behorende algemene bedrijfsgroepen cen trale deelde mee dat het loon aan de betrokken werknemers normaal zal wor den doorbetaald. De tijdelijke produktie- I beperking is bepaald geen reden tot on gerustheid. De papierindustrie heeft w.el vaker dergelijke maatregelen moeten treffen. Dat de voorraden af en toe wat aan de hoge kant zijn is volgens de vak bondswoordvoerder voornamelijk het ge volg van de schoksgewijze investerings politiek van de afnemers van papierpro- dukten. Voorzitter J. H. Nijland en ringcom- missaris J. Kiewiet temidden van de kampioenen bij „Fauna Felisena Algemeen kampioenen: J. Nijland en J. Kiewiet, respectievelijk met Meurkana- ries en zilver bekjes; kampioenen: H. Korf (stammen); W. Vunderink (parkie ten); C. Jung (zebravinken); J. Kiewiet (Japanse meeuwen) en H. Korf (duiven en kwartels); Derbyprijs: H. Belford en H. Korf; jeugdkampioen: Hans Reker (kleurkanaries)tweede kampioen stam men: H. Belfroid. De tentoonstelling is hedenavond ge-i T_ TT,rn ttaad opend tot 22 uur en vervolgens zaterdag I V l li IV van 9 tot 22 uur en zondag van 9 tot 17 f IVIYUliU Li X VV7iV uur. ADVERTENTIE Electrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur. DEN HAAG. Het kabinet is nog steeds van mening dat Hoogovens een bedrijf kan stichten op de Maasvlakte als de problemen rond de milieuhygiëne kun nen worden opgelost. Aldus minister Nelissen van Economi sche Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Hij vroeg de heer Nederhorst (P.v.d.A.) zijn motie hierover aan te houden. De zaak is zeer compleet. Vandaar dat de be windsman te kennen gaf hierover met zijn collega's nog eerst te willen praten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7