Cholera in rampgebied Na zachte landing vanmorgen vroeg van Loena-17: RUSSISCH VOERTUIG OP MAAN Bestuurd vanaf de aarde Egyptische minister „Bittere strijd na einde van bestand Wethouder Kolkman treedt af Tweemaa prinses Cracia Politie f 500.- Lingeriehuis wil proces tegen C. de Ruiter MAXI MANTELS MANTEL SPECIALIST morgen bruine bonensoep met spek en worst I Hulp aan Pakistan komt op gang Regering beraadt zich in weekend f Drie ministers in Soedan ontslagen Koopsom ook na twee weken uitstel niet betaald Minister Bakker in Transkei zeer onder de indruk Gemeentebestuur zegt bewoners huur op Chauffeur dood onder eigen auto AGENDA pagina Verder in de krant HET WEER m 61e JAARGANG NUMMER 13 DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie teL 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning WAARIN OPGENOMEN Dis COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman 11. van Looij, onderdirecteur 11 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Plaatselijk nieuws 4, 7 9 9 11 11 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 13 Luidsprekers 6 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Veel wind Zwaar bewolkt met regen. Mati ge tot krachtige, aan de kust mo gelijk tot hard toenemende wind, aanvankeliik uit zuid tot zuid oost, later ruimend naar weste- liike richtingen Dezelfde tem- per«*"ren als vandaag of iets hogere. Franse reflector Zorgen in FS Na SER-advies - wmmrniL Bejaardenbeleid warwinkel pagina 7 de grote specialist m o en is uiteraard de Het woord is aan... ,<?v is uiteraar u ue imiiTri LUNETTES „CHRISTIAN DIOR" „BRIL MODERN" Een. goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van IJmuider Courant DACCA (Reuter) In het rampgebied van Oost-Pakistan zijn gisteren de eerste gevallen van cholera gesignaleerd. Het aantal slachtoffers als gevolg van de vloedgolf zal vermoedelijk de honderddui zend te boven gaan. De autoriteiten In Dacca kunnen tot nog toe geen enkel cij fer bevestigen, maar het Pakistaanse pers bureau sprak gistermiddag van honderdui zend doden. Zestien bij de Internationale Rode- Kruisliga aangesloten nationale vereni gingen hebben in totaal voor bijna 1,7 mil joen gulden hulp toegezegd. De Nederlandse regering heeft onder meer besloten' Onmiddellijk een bedrag van één miljoen gulden ter beschikking te stellen voor transport en distributie. Twee miljoen gulden als gift aan de rege ring van Pakistan ter vrije besteding be schikbaar te stellen. Van de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en vluchtelingen krijgt Oost-Pa kistan een gift van 10.000 gulden. MOSKOU (AP, AFP en DPA) De onbemande Russische maansonde Loena-17 heeft na een zachte landing op de maan een automatisch voertuig gelost. Het is de Loenokod I met een onderstel van acht wielen. Het voer tuig, dat een eigen krachtbron heeft, bewoog zich vanmorgen voort op de maanoppervlakte in een straal van twintig meter. De Loenokod wordt vanaf de aarde bestuurd en is bedoeld om proeven op de maanbodem uit te voeren. Volgens het Russische persbureau Tass werken de apparaten in Loenokod en Loena-17 normaal. De directeur van het Westduitse ruimte, observatorium in Bochum, Kaminsky, CAIRO (Reuter en AFP). De Egyp tische minister van Defensie Mohammed Fawzy heeft een nieuwe „bittere en ver woede" strijd met Israel voorspeld. Hij is van mening dat na het verstrijken van de bestandsperiode op 3 februari vol gend jaar „de strijd geen grenzen zal kennen. Beide partijen zullen al hun mili taire macht gebruiken". Fawzy zei dit vorige week vrijdag op een bijeenkomst met gesloten deuren van het 1.700 leden tellende Egyptische Na tionale Congres. Delen Fawzy's toespraak werden gisteravond gepubliceerd. De Egyptische strijdkrachten hebben volgens generaal Fawzy het bestand be nut voor opvoering van hun gevechts vaardigheid. Dit was speciaal het geval met de luchtmacht. De Sovjet-Unie heeft Egypte de allermodernste wapens gele verd en alle belangrijke onderdelen van de strijdkrachten zijn nu uitgerust met elektronische apparatuur. Zowel de mili taire-, als de politieke leiders in Egypte zijn niet bereid in te stemmen met nóg een verlenging van het bestand, aldus minister Fawzy. Op dezelfde bijeenkomst deelde minis ter van Buitenlandse Zaken Mohammed Fajek mee, dat de Sovjet-Unie „de steun aan Egypte gaat verdubbelen". Premier Golda Meir van Israel heeft gisteren voor het parlement verklaard dat Israel onder de huidige omstandig heden niet zal deelnemen aan de onder handelingen onder leiding van Gunnar Jarring. De Israëlische premier heeft niet aan gegeven, onder welke omstandigheden Is rael wederom aan de onderhandelingen zal deelnemen. Zij verklaarde wel, dat met de VS be sprekingen gevoerd worden over omstan digheden, die de terugkeer van Israel naar de Jarring-onderhandelingen moge lijk zouden maken. Mevrouw Meir sprak nog de hoop uit, dat het bestand opnieuw verlengd zou kun nen worden. Met betrekking tot de Syri sche crisis, gaf premier Meir te kermen, dat Israel zeer nauwkeurig de ontwikke lingen in dat land volgt en in het bijzon der de houding die de nieuwe Syrische leiders zullen aannemen ten aanzien van de Palestijnse organisaties. (Zie verder pagina 3) Verwachting van het K N.M.l. tot woens dagavond maakte vanmorgen bekend dat de Loena-1 17 een zachte landing op de maan had gemaakt. Dat gebeurde om vijf uur van ochtend, Westeuropese tijd. Kaminsky zei dat de signalen van de Loena-17 uitste kend doorkwamen. Volgens Bochum zond de Lóena foto's I uit van de landingsplaats. Ook het Britse observatorium in Jodrell Bank heeft de zachte landing van de Loena op de maan waargenomen. Het is de eerste keer, dat een derge lijk automatisch maanvoertuig uit een maanlander is gelost voor proeven op het maanoppervlak. Volgens Tass is het voer- tuig uitgerust met een Franse reflector voor plaatsbepaling op de maan door middel van laserstralen. De Loena-17 is waarschijnlijk een sterk verbeterd model van de Loena-16 waar mee in september de eerste automatisch vergaarde maanmonsters naar de Sovjet- Unie werden gebracht. De Loeno Kod heeft allerlei wetenschap- I peljjke instrumenten, vlaggen en emblemen I van de Sovjet-Unie en ook een beeltenis I van Lenin aan boord, aldus meldde Tass vanmiddag. Alan Shepard, de commandant van de Apollo-14, is bezorgd over de bouw van het maanschip, omdat het moreel van de arbeiders is aangetast door de teruggelo pen belangstelling in de Verenigde Sta ten voor het ruimtevaartprogramma. De Amerikaanse astronaut zei dat het gebrek aan steun van het Amerikaanse congres en het publiek het moreel van I de mensen betrokken bij de bouw van de Apollo-14 wel moest aantasten. DEN HAAG De regering vertrouwt er op, dat zjj vrijdag het SER-advies over het pakket van conjunctuurafremmende maatregelen zal ontvangen. Op zaterdag 21 november en zondag 22 november zal de regering dan haar standpunt bepalen. Het is de bedoeling, dat de Kamer op maandag 23 november per brief wordt ingelicht. Dit heeft minister Witteveen meegedeeld I aan de vaste Kamercommissie voor Finan- ciën. Het is de bedoeling dat de Kamer dins- dag de belastingontwerpen in openbare behandeling neemt. Mocht het SER-advies I vrijdag niet gereed komen dan moet naar de mening van minister Witteveen die be handeling toch doorgang vinden. SER, Kamer en bewindslieden blijven immers hun zelfstandige verantwoordelijkheid dra gen, aldus de minister. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Wethouder J. G. Kolkman van Velsen heeft het college van B. en W. en via de fractievoorzitters de leden van de gemeenteraad meegedeeld, dat hij om persoonlijke redenen (op doktersadvies) zijn wethouderschap wenst te beëindigen. Wel is het de wens van de heer Kolkman nog deel te nemen aan de behandeling en de verdediging van de begroting 1971. Zijn gedachten gaan hierbij uit naar een af treden per 1 maart 1971. De heer Kolkman werd 13 december 1963 in Velsen tot wethouder benoemd, als op volger van wijlen wethouder Ab. de Jong. In september 1966 en 1970 volgde telkens zijn herbenoeming. In deze jaren beheerde hij de portefeuilles financiën, gas en water, reiniging, plantsoen- en ontsmettingsdienst en culturele zaken ad interim. Sedert sep tember van dit jaar heeft hij de porte feuille financiën, culturele zaken en gas en water onder zijn beheer. De heer en mevrouw Kolkman zijn van plan zich mettertijd in het oosten van Nederland te vestigen. I -rmmi Prinses Gracia van Monaco zag er gisteravond, als presentatrice van de „Night of nights" in de Royal Festival Hall in Londen, wel heel anders uit dan 's middags, tijdens de repetitie met Frank Sinatra. Zij verving de zieke Noel Coward bij dit galaconcert ten bate van de „United World Col leges", een organisatie die multi- raciale scholen in de hele wereld sticht. CAÏRO (Reuter) Premier Nimeiri van Soedan heeft meegedeeld dat drie ministers zijn ontslagen omdat zij geheimen van de revolutionaire raad aan het buitenland hebben prijsgegeven. Het zijn minister Babiker el Nur, mi nister van Binnenlandse Zaken Farouk Osman hamad Alla en minister van Land bouw Hasjim et Ata. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het politiepersoneel krijgt een gratificatie van vijfhonderd gul den per persoon voor de extra inspanning, die dit jaar moest worden geleverd als ge volg van toenemend geweld in ons land. Dit is beslist in de commissie voor georga niseerd overleg in politieambtenaren- zaken. Voor de gratificatie komen niet in aan merking de adspiranten in opleiding, het administratief en technisch personeel van de gemeentepolitie, het burgerpersoneel van de rijkspolitie en het personeel dat een functie vervult waarvoor geen politie- rang vereist is. Slechts in uitzonderings gevallen kan aan deze mensen de gratifi catie worden betaald. De vakbonden heb ben met deze gang van zaken niet inge stemd. Binnen enkele weken zullen in de com missie enkele voorstellen tot verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden wor den behandeld. Ook zal op korte termijn worden begonnen met een onderzoek naar de vraag, of de honorering in alle rangen wel afgestemd is op het gewicht van de functie. Voorts zullen de ministers Beemink (Bin nenlandse Zaken) en Polak (Justitie) bin nenkort aanvullende kredieten vragen voor de begroting van 1971, mede ten be hoeve van een betere uitrusting en bevei liging van de Nederlandse politie. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM Directeur S. de Poorter van het Rotterdamse textielbedrijf Het Lingeriehuis (260 man en 65 filialen) heeft drie advacaten ingeschakeld om zo nodig een proces te beginnen tegen de onroerend goed-magnaat C. de Ruiter directeur van de GBS-beheer, die de koopsom voor het Lingeriehuis van 2'/i tot 3 miljoen gulden ook na twee weken uitstel nog niet heeft voldaan Op 31 oktober was de eerste termijn verstreken. Twee aandeelhouders van het Lingerie huis willen de koop onder druk laten door gaan en eisen daarnaast een schadever goeding van De Ruiter. Directeur De Poorter geeft er de voorkeur aan het con tract te laten vervallen en uitsluitend schadevergoeding te eisen. Al eerder heeft hij meegedeeld, dat het Lingeriehuis ook zonder De Ruiter kan, maar dat hij heeft meegedaan omdat zich een goede gelegen heid voor een grotere combinatie voordeed Zoals bekend heeft ook de Zaanse con- fectieonderneming Bischoff (350 man en 14 filialen) onzekerheid kenbaar gemaakt over de bedoelingen van De Ruiter. Ook daar heeft de directie het personee' gerustge steld over de werkgelegenheid mocht de koop van dit textielbedrijf niet doorgaan. Bij Gerzon zijn zoals gemeld, drie com missarissen afgetreden omdat zij het niet eens zijn met het beleid-De Ruiter. Er zijn nu 3 nieuwe aangewezen, onder wie een 23-jarige werknemer van GBS-beheer Zoals bekend wilde De Ruiter als direc teur van de GBS-beheer een groot textiel imperium stichten waarin Schroder, Ger zon, Het Lingeriehuis, Bischoff en even tueel de confectiefabriek Gazan zouden samenwerken. Bij het Lingeriehuis werd men het niet eens over de definitieve koopprijs. Een andere lezing is, dat De Ruiter niet over voldoende contanten be schikt, en dat hij er niet op gerekend heeft ook de afvloeiingsregeling voor overtollig Gerzon-personeel te moeten bekostigen. ADVERTENTIES n V'; V--V ,sJ K\ t Maurice Béjart: Als je grappen kunt maken over iets heel belangrijks heb je de wart vrijheid bereikt. DURBAN De Nederlandse vice-pre mier, drs. Bakker, heeft verklaard zeer onder de indruk te zijn van het werk van de Zuidafrikaanse regering in het aan de negerbevolking toegewezen gebied Trans kei. Hij zou dit b(j terugkeer in Nederland aan zijn regering meedelen. In een persconferentie bij zijn aankomst in Durban onderstreepte minister Bakkei volgens het Franse persbureau AFP de gunstige indrukken die hij tot dusver bij zijn bezoek aan Zuid-Afrika van het rege ringsbeleid had gekregen. Hij betreurde het echter dat hij in Transkei niet de lei der van de officiële oppositiepartij, Goeza- na, of leden van die politieke groepering, Democratische Partij geheten had ontmoet. Wel had hij met het negerhoofd Matanzi- ma, premier van Transkei, gesproken. Drs. Bakker zei dat apartheid naar het oordeel van opperhoofd Matanzima het antwoord vormde op vragen over toekom stige onafhankelijkheid. Daarin was de Ne derlandse minister het met Matanzima I eens. In Durban ontmoette de Nederlandse be windsman leiders van de Indische gemeen schap. Gisteravond arriveerde hij in Jo- hannesburg. (Onze reisredacteur had in Johannesburg een exclusief interview met minister Bak ker, dat wij op pagina 2 publiceren). (Van onze correspondent) AARLE-RIXTEL. Alle bewoners van woningwetwoningen in de gemeente Aar- le-Rixtel hebben tot hun grote bevreem- ding een brief ontvangen van het gemeen tebestuur waarin hun de huur is opge zegd. Alleen wanneer de bewoners I voor kerstmis kunnen bewijzen onder meer met een werkgeversverklaring dat zij 17 pereent of meer van het bruto-in- komen aan huur op tafel brengen, wordt het huurcontract verlengd. De gemeente I wil op deze manier de doorstroming be vorderen Het gemeentebestuur van Aarle-Rixtel wil die bewoners aan wie de huur straks wordt opgezegd een aantal premie-ver- huurwoningen (een project van 18 huizen) aanbieden die ongeveer 200 gulden per 1 maand zullen kosten. AMSTERDAM. De 60-jarige chauf- I feur J. Postma van de Amsterdamse stadsreiniging is maandagmiddag om het leven gekomen bjj een poging zijn vuilnis wagen tot stilstand te brengen. Het slacht offer was bezig met het legen van vuil nisbakken toen de auto door nog onbe- I kende oorzaak begon te rijden. De chauffeur rende naar voren om in de cabine te springen maar gleed hierbij uit en kwam onder de achterwielen. Ern stig gewond werd hij naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. De vuilniswagen kwam pas tot stilstand na tegen vijf geparkeerde auto's en een verkeerszuil te zijn gebotst. ADVERTENTIES ■■m Elegantie in de brillenmode gaat samen met een hoge kwaliteit van het gebruikte materiaal, en de aan de afwerking bestede zorg! Alléénverkoop voor Haarlem en om geving Kruisstraat 17 - Haarlem Tel.: 32 75 63 Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1