Minister Bakker in Zuid-Afrika: DIALOOG MOGELIJK MET BEWIND DAT IETS LIBERALER WORDT Sint preekte in raad „Alleen maar veroordelen is mij te goedkoop" Ultimatum van neerlandici verschoven Minister vaag over mogelijk verbod NVSH iÖSEfDT liefhebbers konden zich niet meer bedwingen ARAGNE» Amsterdamse raadsleden willen enquête: WAAR BLIJFT CHEMISCHE AFVAL f Ook militairen moeten kunnen stemmen Bezwaren tegen lidmaatschap van minderjarigen Publiceren van Lottocijfers toegestaan Soepeler procedure dienstweigeraars Eervol ontslag voor dr. T. de Booij DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 VOOR 88 NAAR NIEUW ZEELAND Onder de indruk Kleurlingen Kerkelijk probleem Geen criticus RECHTBANK: Bejaarde neergeslagen - Minister Den Toom: TWEE GEWONDEN BIJ EXPLOSIE (Van onze reisredacteur H. Kolb) JOHANNESBURG „Ik ben hier als Nederlander komen kijken hoe de problemen er van dichtbij uitzien en om na te gaan welke mogelijkheden zich aanbieden om tot oplossing van een gigantisch complex van vraag stukken b(j te dragen. Dat doe ik als vriend van Zuid- Afrika, niet met hooghartigheid doch op basis van een dialoog". Dit zei ons vice-premier en minister van Ver keer en Waterstaat, drs. Bakker, tijdens zyn bezoek aan Zuid-Afrika, een bezoek dat in Nederland nogal wat ontstemming heeft gewekt. Sommige kringen zien het als een allerminst noodzakelijke politieke concessie aan het beleid van premier Vorster en zijn Nationale Partij, welke gemakkelijk door de regering in Pretoria tot een politiek succes zou kunnen worden uitgebouwd. De Nederlandse bewindsman koestert deze vrees niet: „Van wege de onmiskenbare oude verwantschap hunkert men hier naar een gebaar van Nederland. En ze willen ook wel luisteren naar hetgeen je te zeggen hebt". Welnu, wat minister Bakker te zeggen had is van het begin af duidelijk geweest. Hij is een tegenstander van apartheid. En hij is er rotsvast van overtuigd dat zijn boodschap zal beklijven, ook bij een groot aantal van de vaak stugge, dikwijls racis tisch denkende doch gelovige blanken die in premier Vorster en zijn kabinet hun stemrecht hebben geïnvesteerd. Hij acht een dialoog mogelijk. Maar is een dialoog wel mogelijk met een land of althans met een bewind dat ruwweg geschat zo'n 80.000 boeken heeft verboden (niet alleen pornografische), dat voorts openlijk oppo nerende tegenstanders zonder opgaaf van redenen paspoorten afneemt en zijn burgers op deze en nog vele andere manieren de vrije vorming van een opinie en de open hartige uitwisseling van mening verhindert? MINISTER BAKKER AMSTERDAM Op 30 november zal het instituut voor de neerlandistiek van de universiteit van Amsterdam alle on derwijs stopzetten als een onderhoud, dat minister Veringa van Onderwijs en We tenschappen zondagmiddag aan prof. dr. G. Stuiveling, een van de directeuren, heeft toegezegd, niet leidt tot schriftelijke garanties ter verbetering van de nood situatie op het instituut. Dit heeft een plenaire vergadering van studenten en stafleden maandag besloten. Een maand geleden had het instituut om het nijpende gebrek aan onderwijzend personeel te onderstrepen gesteld, dat per 15 november het onderwijs zou stoppen. Ruim 500 studenten konden al geen on derwijs krijgen. Vrijdag zullen de neerlandici de garan ties gaan bespreken, die zij van de mi nister op schrift willen krijgen. DEN HAAG. Nederlandse emigran ten naar Nieuw Zeeland krijgen een gro tere tegemoetkoming in de reiskosten. De overtocht gaat voor de ongetrouwde emi grant vanaf 18 jaar of ouder niet meer dan 88 gulden kosten. Een echtpaar, in begrepen kinderen onder de 18, betaalt 172 gulden. Minister Bakker: „De wind gaat hier duidelijk waaien uit een liberalere hoek. De regering is in haar opvattingen vaak al verder gevorderd dan haar aanhan gers willen toestaan. Ik heb veel men sen ontmoet, ook Bantoes en kleurlingen, die zeggen: „Men moet vanuit de reali teit van vandaag met deze regering mee denken naar een oplossing voor de toe komst. Want dit is een regering die ook wel eens iets waarmaakt van wat zij beweert. Er zijn hier twee categorieën van men sen. De ene bestaat uit degenen die wer kelijk willen helpen zo'n oplossing te be reiken. De andere heeft niet méér op het oog dan de bescherming van de eigen huid. Aan die laatste groen heb ik na tuurlijk geen boodschap. Het is de eer ste groen die deze regering zeer nadruk kelijk wil vertegenwoordigen en zij is be reid uit te gaan van de absolute gelijk heid van mensen. Zelfs vele zwarte Zuid- Afrikanen zeggen: „Wij geven de rege ring het voordeel van de twijfel". En één ding mag niet worden vergeten: In de politieke partijen vindt men nergens voorstanders van volledige integratie. Het „one-man-one-vote-systeem", waar over men dan gaarne spreek, is hier op dit moment illusoir en past ook niet bij het stamverband dat in Zuid-Afrika nog miljoenen tezamen bindt". Hoe denkt minister Bakker over de legale aspecten van de Zuidafrikaanse samenleving, waar, naar het oordeel van internationaal befaamde juristen, wil lekeur tot wet wordt verheven, maar wet ten met recht niets meer hebben uit te staan? Minister Bakker: „Het is eenvouding om op dat punt critiek te oefenen. Dat kost mij geen moeite. Maar het is on redelijk om dit alleen Vorsters partij en regering aan te wrijven. De resterende politieke partijen zijn niet anders; een aantal wetten bestaat al van vóór de oorlog". De toekomst? „Een deel van de ontwik keling in de zogenoemde „thuislanden" DEN HAAG Het ministerie van just- tie heeft maandag desgevraagd gereageerd op de mededelingen van de voorzitter van de NVSH, dr. G. J. Smit. Dit gebeurde door middel van een persverklaring. De heer Smit had zaterdag tijdens het congres van de NVSH gezegd dat het voornemen van de vereniging, de leeftijdsgrens voor het lidmaatschap te laten vervallen, geen koninklijke goedkeuring zal krijgen. Volgens de heer Smit had minister Polak in een gesprek met de NVSH geprobeerd het hoofdbestuur te intimideren door de mogelijkheid niet uit te sluiten, de NVSH tot een verboden vereniging te verklaren- Op het ministerie van justitie kon men maandag geen rechtstreeks antwoord ge ven op de vraag of in dat gesprek de mo gelijkheid tot het verbieden van de ver eniging werd opengelaten in verband met de huidige activiteiten van de NVSH. Men verwees naar de tekst van de uitgegeven verklaring. In deze verklaring staat dat staatssecre taris Wiersma op 11 november in een gesprek met de juridisch raadsman van de NVSH „nader de bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen een hangend verzoek om goedkeuring van een statutenwijziging." Het gesprek was een vervolg op een eerder gehouden bespreking met het bestuur van de vereniging en een briefwisseling over hetzelfde onderwerp. Door de voorgestelde statutenverande ring zou de vereniging worden opengesteld voor minderjarigen van welke leeftijd dan ook. De bezwaren richtten zich tegen deze openstelling van het lidmaatschap in ver band met de uitgaven van de vereniging, „Sextant" en „Sextant-Contacten", in het bijzonder met de daar gepropageerde idee- en over seksuele omgang met jonge kinde ren." „De raadsman zou de meegedeelde be zwaren tot het aanhangige verzoek met het bestuur van de NVSH bespreken en dan nader bericht zenden", vervolgt de verklaring van het ministerie. In de ge sprekken zijn ook aan de orde geweest de juridische aspecten van de nieuwe wet geving na de invoering van boek twee van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, waarvoor een wetsontwerp bij het parlement is in gediend. Die nieuwe wet vereist geen voor afgaande goedkeuring voor het verkrij gen van rechtspersoonlijkheid bij oprich ting of statutenwijziging van de vereni ging. Maar de mogelijkheid dat de rechter een vereniging op grond van haar doel stelling of werkzaamheden verboden ver klaart, zal blijven bestaan, aldus het ministerie van justitie. heeft wellicht kansen van slagen. Maar wat de economie betreft zet ik er wel een vraagteken bij". (Thuislanden zijn de voor negerstam men aangewezen gebieden waar zij zich gescheiden kunnen ontwikkelen naar staatkundige zelfstandigheid, gekoppeld aan economische integratie). „In de Transkei (het eerste thuisland dat verregaand is gevorderd op de weg naar politieke zelfstandigheid) ben ik on der de indruk gekomen van de integriteit en de hoge standaard van de Bantoebe stuurders die een ontwikkeling op inter nationaal niveau hebben waarbij je als Nederlander je vingers kunt aflikken. De universitaire ontwikkeling is gaande. De ontwikkelingsexplosie is niet meer te gen te houden". Bij deze opmerking van minister Bak ker nog een aantekening: Op 14 maart publiceerde het te Johannesburg verschij nende dagblad de „Star" dat 40 percent van de Transkeise kinderen vóór het tien de jaar sterft aan de sedert Biafra niet onbekende ziekte kwashiorkor. Het staat vast dat uit de stedelijke en voor blanke industrialisatie bestemde gebieden vele duizenden zwarte mensen worden wegge stuurd na-ar „homelands" waar zij nog nooit hebben gewoond, waar zij geen em plooi kunnen vinden en niet in hun onder houd kunnen voorzien. Vooral het aantal tbc-gevallen is daar zeer verontrustend. Er is een bevolkingsgroep in Zuid-Afri ka voor wie de thuislandentheorie niet opgaat, die van de kleurlingen. Minister Bakker: „Die hebben helemaal geen „homeland" waarheen zij teruggestuurd kunnen worden. Wat er met hen moet gebeuren is niet duidelijk. De kleurlin gen zelf zgggen: „We kunnen niet alle vraagstkken in één dag oplossen, maar we willen wel het gevoel hebben dat we naar een oplossing onderweg zijn". „Ik heb bij heel wat mensen ook bij zwarte Afrikanen en kleurlingen begrip gevonden voor dat feit. Men moet niet zo veel veroordelen en tegen schenen schoppen, zeggen zij, want daarmee helpt men niemand en ons zeker niet", aldus minister Bakker. „Zoals gezegd, er komen liberale ge dachten boven in dit land. Tenslotte heeft de jeugd van de Nationale Partij bij een recent congres verlangd dat de regering rechtvaardiging zou geven van het kleurlingenbeleid, omdat het allemaal niet meer werd begrepen. Je moet", zo meent minister Bakker, „die verschijnse len willen zien. En het is mij te goed koop om alleen maar te veroordelen". „Er is in Zuid-Afrika ook een kerkelijk probleem en daarom is het contact van uit de Gereformeerde Kerk in het bijzon der, belangrijk. Wij moeten hun ver trouwen winnen en vanuit dat vertrou wen spreken. De houding van de kerken blijft hier een bepalende factor. Van daar dat het ook goed is dat i k hier ben. Want ik kan als gereformeerd politi cus meepraten over de Statenbijbel, over psalmen en gezangen. Maar ik moet zeg gen: „Ik heb nog nooit zoveel over de jA j jkm - Statenbijbel gesproken als in deze dagen". Hoe heeft minister Bakker het stand punt van de Nederlandse regering over gebracht? Hij zegt: „Ik deel het principiële standpunt van Zuid-Afrika niet. Dat heb ik in het openbaar bij herhaling gezegd. Ook toen ik geschenken heb aangeboden aan de heer Vorster: een schrijfbureau en een stoel welke Paul Kruger heeft gebruikt aan boord van de kruiser „Gel derland", welke door koningin Wilhelmi- na tot zijn beschikking was gesteld om in Europa hulp te halen voor zijn verslagen boeren. Minister Bakker: „Ik heb iedere dag wel twee of drie keer moeten spreken en ik heb nooit mijn mond behoeven te hou den. Ik vind dat het Zuidafrikaanse be leid zo slecht gepresenteerd wordt dat ook de goede aspecten ervan, zoals de eigensoortige ontwikkeling van grote groepen Bantoes in de thuislanden, niet voldoende tot hun recht komen. Ik ben jaloers als ik zie hoe Zuid-Afrika een Bantoe-universiteit op poten heeft gezet en als ik daarbij bedenk met hoeveel meer problemen de opbouw van de Su rinaamse universiteit tot stand is geko men". Waarom is minister Bakker niet, zo als sommige andere bezoekende politici, naar het Robbeneiland gegaan waar Zuid-Afrika zijn politieke gevangenen achter tralies heeft. Nelson Mandewa, leider van het buiten de wet geplaatste African National Congress, zit er levens lang. Minister Bakker: „Als „Realpolitiker" heb ik er vooral naar gestreefd om in contact te komen met mensen die hier politieke invloed hebben en die tenslotte politieke veranderingen moeten bewerk stelligen. Ik ben niet naar het Robben eiland gegaan omdat daar de verande ring niet vandaan komt. Maar als ik nóg een week tijd zou hebben zou ik er ongetwijfeld wel een bezoek hebben wil len brengen". „Ik heb mijn best gedaan om vertrou wen te winnen, om geen criticus te zijn maar een vriend die feilen toont terwijl hij een vriend blijft. Om van de proble matiek iets te begrijpen en iets te kun nen uitrichten moeten we proberen door te dringen in de ziel van de Zuidafrika nen, die soms nog met opvattingen le ven welke bij ons reeds lang zijn ach terhaald. Om de dialoog open te houden moeten we geen economische contacten afsnijden. We moeten bijvoorbeeld ook werken aan uitwisselingsprogramma's op universitair niveau, zodat de Zuidafri kaanse horizon wordt verruimd. Het gaat om het waarheidsgehalte van wat men hier beoogt. Ik heb daaromtrent mijn twijfel en ben bereid daarover te praten. Ik besef ook in welke politiek riskante situatie ik mij heb gestort. Ik heb hier echter vertrouwen willen vesti gen en ik wil het in Nederland graag be houden. Men is hier zeer ontvankelijk voor kritiek mits die in vriendschap wordt geopperd". ROTTERDAM. Het Rotterdamsch Nieuwsblad mag iedere week de winnen de cijfers van de Westduitse Lotto publi ceren. Er is geen sprake van dat hier door deelneming aan een buitenlands kansspel wordt bevorderd. Zo luidde dinsdagmorgen de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank in dit proefproces, dat in onderling overleg tus sen de Rotterdamse krant en het Open baar Ministerie was aangespannen. De officier van Justitie had 100 boete ge- eist. De officier zal beroep aantekenen. AMSTERDAM De 78-jarige mevrouw M. Geijtenbeek-Wezel is zondagavond in de Haarlemmermeerstraat in Amsterdam neergeslagen en van haar handtasje be roofd. De man had de vrouw eerst gevolgd. In het tasje bevonden zich een legitima tiebewijs, sleutels en 25 gulden. Bij de beroving liep de vrouw een hoofdwond op. Zij moest in het ziekenhuis worden opge nomen. 'V <v< UMllll|l|||liWM»lHl MÉÉ Sint Nicolaas is maandag in Den Haag uit de vergaderzaal van de gemeente raad verwijderd. Hij verstoorde de orde door tijdens de raadsvergadering een verklaring af te leggen namens het Haagse Onderwijsfront en de Katholieke Werkende Jeugd. Met de kindervriend werden enige van zijn trawanten door de politie van de pu blieke tribune gehaald, voor welk karwei burgemeester Marijnen de vergadering schorste. Aan de orde was de nota van B. en W. over het onderwijs. De afgelopen weken had den het Onderwijsfront en de KWJ reeds op de nota gereageerd. Sint Nicolaas vond het leuk, dat ook het gemeentebestuur het kind centraal wil stellen, maar wees er op, dat in de Nederlandse maatschappij reeds- gesproken wordt over „onderwijs en vorming, een bedrijfsbelang". De kindervriend meende dat in het be staande onderwijs het kind in Neder land niet wordt opgeleid tot een mon dige democratische staatsburger, maar tot een passief gehoorzamende werknemer in het produktieproces, dat gebaseerd is op een zo groot mo gelijke winst. De politie maakte aan de „preek" van de Sint op zijn „kan sel" rap een einde. ADVERTENTIE 'ÏJïït -it-c kivst ,v -•< V ïïil'ÖSïl Vt-■ v." -o - 'i Dat was dan de derde inbraak bij Aragne. Alweer dat liefheb bers van Aragnesieraden en horloges de volgende dag niet meer konden aftvachten en in het holst'van de nacht hun kraak zetten. Komt u liever overdag, dan is Aragne gewoon open en wij vertellen u graag alles over onze nieuwe begerenswaardige kollektie. edelsmeedkreaties en horloges.Spekstraat 3 Haarlem AMSTERDAM. In een nota aan de Amsterdamse gemeenteraad van de raadsleden Martini, Van Antwerpen en Wessels (D'66) over het verbranden van chemisch afval in Amsterdam wordt op gemerkt dat het noodzakelijk is om door een enquête bij de daarvoor in aanmer king komende bedrijven te informeren op welke wijze zij hun chemische industrie afval laten vernietigen. Na het verdwij nen van het veel klachten verwekkende bedrijf voor de verbranding van che misch afval aan de Diemerzeedijk is de verwerking van dit industrieafval ten de le toegevallen aan de stadsreiniging. Op vallend is, aldus de nota, dat na de over name door de stadsreiniging ook een deel van het lokale chemische afval niet meer wordt aangeboden ter verbranding en blijkbaar op andere wijze wordt ver werkt. Er is sprake van een teruggang van ongeveer 20 percent in het aanbod In hoeverre de prijs van de gemeente lijke voorziening een rol speelt, is moei lijk te beoordelen. Een vermindering van de hoeveelheid chemisch afval vinden de raadsleden echter niet aannemelijk. De vele klach ten over snel toenemende waterverontrei niging zouden naar hun mening wel eens een indicatie kunnen zijn dat chemisch industrieafval op niet toelaatbare manier verdwijnt. In de afgelopen maanden werden, on danks de vermindering van de hoeveel heid verbrand chemisch afval, klachten ontvangen uit Amsterdam, maar ook uit onder andere Friesland over luchtveront reiniging tengevolge van roet en stank. De vraag is in hoeverre de Amsterdamse huisvuilverbranding en de chemische af valverbranding, veroorzakers van roet en stank., tot deze klachten leidden. Er ko men bij vuilverbrandingen aanzienlijke hoeveelheden roet vrij, vooral indien er extra maatregelen getroffen te worden om te bewerkstelligen dat deze stoffen zo worden verbrand dat roetvorming wordt voorkomen en geen schadelijke gassen kunnen opleveren voor de omge ving. Het ligt volgens de nota voor de hand gelet op de luchtverontreiniging in Ne derland dat het gemeentebestuur in Amsterdam en nog te vestigen bedrij ven en industrieën wijst op het initiatief van het bureau milieuhygiëne van de werkgeversverbonden. Dit initiatief houdt in dat chemisch afval van Nederlandse bedrijven in West-Duitsland en te zijner tijd in België kan worden verbrand in in stallaties, die daarvoor geheel zijn inge richt. Het afvoeren en verbranden van chemisch afval zullen ongetwijfeld veel kosten met zich brengen en deze kunnen bij de vestigingsvoorwaarden een belang rijke rol spelen. Daarnaast zal onderzocht moeten wor den of een beperkt en zich daartoe le nend deel van het industrieafval ver brand kan worden in de Amsterdamse huisvuilverbrandingsinstallatie. De raadsleden zouden het op prijs stel len indien B. en W. over deze materie een pre-advies zouden willen uitbrengen In hun nota geven ze een aantal punten aan die het advies zou moeten bevat ten. DEN HAAG. B\j de komende Kamer verkiezingen op 28 april van het volgend jaar zal getracht worden zoveel mogelijk militairen aan de stemming te laten deel nemen. Minister Den Toom van Defensie heeft maandagmiddag, in de openbare vergadering van de vaste Kamercommis sie voor Defensie meegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen het inrichten van stembureaus op kazemeterreinen. De com mandanten z(jn van dit standpunt op de hoogte gebracht. De dienstplichtige militairen, die in het buitenland verblijven, worden thans reeds op de hoogte gebracht van de mogelijkhe den die er zijn om bij volmacht te stem men, aldus de minister. Voor de beroeps militairen, die in het buitenland gevestigd zijn, ligt de zaak moeilijker. Om hen aan een stemming te laten deelnemen, moet de Kieswet gewijzigd worden, en dit onder werp maakt deel uit van het complex van vraagstukken rond de wijzigingen van Grondwet en Kieswet. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister van Defensie Den Toom komt spoedig met een wijzi ging op de wet gewetensbezwaren mili taire dienst. Die veranderingen betreffen uitsluitend de procedure, want de minis ter voelt er niets voor de criteria van de wet te wijzigen, samengevat in „gees telijke en zedelijke" bezwaren tegen elk oorlogsgeweld. „De overheid kan niet voor elke individuele overtuiging opzij gaan," aldus minister Den Toom gisteren in een openbare vergadering van de Twee de Kamercommissie voor Defensie. Daarom blijven politieke motieven on geldig, en komt er evenmin ruimte voor meer genuanceerde bezwaren als tegen het gebruik van bepaalde wapens, zoals voorgesteld door het interkerkelijke vre desberaad. Het Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d-A.) reageerde met een motie, waarin hij minister Den Toom vroeg het desbetreffende wetsartikel 2 alsnog te wijzigen. Het kamp Vledder voor dienstweige raars moet om financiële redenen wor den opgeheven. Op het ogenblik zijn er vier ondergebracht. AMSTERDAM. Het college van cu ratoren van de universiteit van Amster dam heeft per 1 december eervol ont slag verleend aan dr. T. de Booij, we tenschappelijk hoofdmedewerker aan het Geologisch Instituut van de gemeen teuniversiteit in de hoofdstad. Een commissie van goede diensten was begin dit jaar in het leven geroepen om een oplossing te zoeken voor de pro blemen van het Geologisch Instituut. Uit het onderzoek bleek dat de heer De Booij in zijn functie weinig samenwer king met zijn collega's had. In overleg met hem werd besloten, dat hem per 1 december eervol ontslag zou worden verleend. De moeilijkheden met het instituut voor geologie deden zich voor doordat het aantal studenten door conjuncturele omstandigheden voortdurend afnam. Hierdoor ontstond vaak een situatie van één docent op twee studenten. (Van onze correspondent) ZEVENBERGEN Twee opvarenden van het binnenvaartuig „Delta X" zijn maandagmorgen met ernstige brandwon den in een ziekenhuis in Breda opgeno men- Voor hun leven wordt gevreesd. Ze liepen de verwondingen op bij een ont ploffing in de machinekamer.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2