Generaal Assad uit Baath-partij gezet NIEUW SYRISCH REGIMI VOOR ARABISCHE UNIE Tzvaalf doden bij gevecht in Irbid Madrid knoopt betrekkingen aan met Praag China-debat in de VN Servan-Schreiber hekelt overtrokken nationale rouw in Frankrijk houdt fit! Zesduizend Biafraantjes terug naar Nigeria Meeste vissers hebben nog geen radio aan boord Watersnoodramp in Oost-Pakistan trof dichtstbevolkte gebied ter wereld Plan om dijken te leggen zal 2800 miljoen kosten FLQ stelt ultimatum Kroesjtsjev: „Vervalsing uw matras Haarlems matrassenhuis Militaire politie op strooptocht in Brazilië „Geen kunstmatige geboortebeperking om hongerprobleem op te lossen" Evacuatie uit Gabon en Ivoorkust duur? beurs DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 Olieconcerns te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie 10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. ji s a 1 És Apyi-m mnrnsmtrmèmm ctmn ipstyf wtvwfCH K ïsyrtjtwjmn tm j 8.1*1 - gaopaxsrux» j r s' m. ïimmmt ju» ro .31 mmr» m mpt&rmji m "Ttówy"u» mrptim'mm mmTtmh&ma»* life mxjz 1 Taxichauffeurs vermoord ïtuimtekikkers zijn dood «WW B rmtM jsxm jm ofityöMiit&s Paus bij 25-jarige FAO: (Van onze speciale verslaggever) DACCA De verwoestende cycloon die het Gindjis-district in de Gangesdelta getroffen heeft, woedde in een gebied dat het dichtstbevolkte ter wereld is. Langs de mondingen van de Ganges en de Bramaputra leven zeventig miljoen mensen (in heel Pakistan 120 miljoen), wat betekent dat er 1250 inwoners per vierkante kilometer zijn. In het Gindjes-distnct is de bevolkingsdichtheid nog veel groter en juist daar sloeg de ramp met zulk een hevigheid toe, dat kleine kusteilanden met grote bevolkingscentra ge heel weggevaagd werden. Veel doden Dijk U itgebuit DAMASCUS (Reuter) Del nieuwe Syrische leiders hebben gis teravond de vorming bekendgemaakt van een nieuw bestuur van de Syri sche Baath-partij. Ze willen daarmee de betrekkingen met progressieve landen, in het bijzonder de Verenigde Arabische Republiek, verdiepen. In een door radio-Damascus omgeroe pen verklaring wordt gezegd dat het nieu we bestuur, dat een voorlopig karakter heeft, positief staat tegenover de voor genomen Unie van Egypte, Libië en Soe dan en er naar zal streven Syrië „zijn na tuurlijke plaats" temidden van deze lan-1 den te geven. Het nieuwe bestuur zal in functie blij-1 ven tot een nationaal congres van de Baath-partij een permanent bestuur heeft gekozen. In de verklaring wordt echter niet gezegd wanneer dit congres bijeen zal komen. Men neemt aan dat de ver klaring afkomstig is van de minister van Defensie en opperbevelhebber van de luchtmacht, luitenant-generaal Hafez al- Assad die eind vorige week de macht in Syrië overnam. I Het nieuwe bestuur wil de mobilisatie van alle „progressieve krachten" die moe ten worden ingeschakeld in de strijd te gen Israel. Het zal voorts drie maanden een volksvergadering vormen waarin ver- I tegenwoordigers van de Baath-partij en van progressieve groeperingen, beroeps- en volksorganisaties zitting hebben. De nieuwe assemblee moet dan een grondwet I opstellen. Het nieuwe, voorlopige bestuur zal blijven werken aan de versterking van de strijdkrachten en in dit verband nauw samenwerken met de andere progressieve Arabische landen in de strijd tegen Israel. Het zal ook de betrekkingen met het so- cialistische kamp verbeteren, in het bij zonder met de Sovjet-Unie. Het Interarabische bestuur van de Baath-partij heeft van zijn kant bekend gemaakt dat „kameraad Hafez Assad uit I de partij is gestoten wegens schending van de grondbeginselen van de partij". Volgens een in Beiroet uitgegeven communiqué was het besluit daartoe genomen op een (klan- destiene) bijeenkomst van de Interara bische partijleiding in Damascus. Het op treden van de „kliek" van Syrische leger leiders wordt als '„rebellie bestempeld". Zij maken zich tot werktuigen van de impe rialistische plannen tot liquidatie van de I Palestijnse zaak en willen Syrië weer te- I rug laten vallen onder de invloed van de olieconcerns", aldus het communique. Btf de gevechten gisteren tussen rege ringstroepen en Palestijnse guerrilla's in I en om de Jordaanse stad Irbid zijn twaalf doden en eenenzeventig gewonden geval len. Dit heeft een officiële Jordaanse woordvoerder meegedeeld. De doden wa-1 ren zes Jordaanse militairen en zes bur- gers. Volgens de woordvoerder waren de Pa-1 lestijnen begonnen. Ze hadden het vuur I geopend op Jordaanse patrouilles en over- heidsgebouwen. (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. De regeringen van Spanje en Tsjecho-Slowakije hebben vandaag in Parijs een overeenkomst getekend om consulaire betrekkingen te openen. Hier mee zetten zij de kroon op het werk van hun onderhandelaars die in julie van dit jaar de hervatting van de officiële be trekkingen tussen beide landen hebben besproken. Tsjecho-Slowakije is zo het vijfde Oost- europese land geworden waarmee Spanje consulaire betrekkingen aanknoopt. On middellijk na de burgeroorlog, dat wil zeggen na het verdwijnen van de repu bliek, verbrak Spanje alle betrekkingen met de communistische landen. Pas aan het einde van de zestiger jaren kwam hier verandering in, vooral om commer ciële redenen. De „ontdooiing" begon in januari 1967 met een handels- en consu laire overeenkomst met Roemenië. Hier op volgden Polen (juli 1969), Hongarije (december 1969) en Bulgarije (juni 1970). Naar het schijnt zijn ook soortgelijke onderhandelingen gaande met Oost-Duits- land en Joegoslavië en zelfs met de Sov jet-Unie heeft de regering van Madrid al betrekkingen, zij het niet op diploma tiek niveau. ADVERTENTIE prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald s' avonds 6 uur thuis m. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 4 4 - - s a mmtrnm mmmmmmm. Bosman wmitm, fej-V I -V 3 |S - x j j x GOIANIA (AFP) Vier leden van de militaire politie in de Braziliaanse staat Goias hebben bekend, dat z(j de afgelopen twee jaar tien roofmoorden hebben ge pleegd. Tot hun slachtoffers behoorden zes taxichauffeurs. Een zwager van een der moordenaars bracht hen bij de politie aan, toen zij plan nen beraamden om hun commandant en de met het onderzoek naar de moorden belaste commissaris te vermoorden. Een vijfde lid van de bende is nog niet ge- arrsteerd. WASHINGTON (AP) Het paar Ame rikaanse ruimtekikkers dat zeven dagen geleden in een satelliet om de aarde is gebracht, is zondagavond gestorven. Dit is door het Amerikaans ruimtevaart bureau (NASA) meegedeeld. De kikkers hadden na drie dagen al het hele programma van proefnemingen over de invloed van gewichtloosheid op het evenwichtsorgaan afgewerkt. /i 1 Oud-premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie (joto onder) heeft ont kend dat hij materiaal voor memoires naar het buitenland heeft gestuurd. In een verklaring aan de pers schrijft hij: „In persberichten uit de Verenigde Staten en andere kapita listische landen heet het, dat zo genaamde herinneringen van N. S. Kroesjtsjev binnenkort in druk zullen verschijnen. Dat is een vervalsing en ik ben daar ontstemd over. Ik heb nooit dergelijk materiaal verstrekt aan „Time" of andere buitenlandse publiciteitsorganen. Ook aan Russi sche uitgevers heb ik geen materiaal ter beschikking gesteld. Ik verklaar, dat dit allemaal vervalsing is. De commerciële burgerlijke pers is al herhaaldelijk op dergelijke leugens betrapt". De verklaring (foto boven) is ondertekend: „N. Kroesjtsjev". Volgens het Britse dagblad „Times", dat het uittreksel uit Kroesjtsjevs memoires gaat publiceren, is er reden om aan te nemen dat het materiaal voor die memoires afkomstig is van de Russische geheime politie. Als reactie op de verklaring van de Russische oud-premier, dat de „zo genaamde memoires" een vervalsing zijn, meldde het blad op de voor pagina dat het complete manuscript dat vermoedelijk meer dan 400.000 woorden beslaat zich inderdaad niet in het Westen bevindt. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het is de radicale voorman Jean-Jacques Servan-Schreiber weer ge weest die als eerste Fransman publieke lijk heeft uitgesproken dat de golven van smart over het heengaan van generaal De Gaulle eigenlijk wel wat hoger zijn opgeslagen dan een geëvolueerd democra tisch volk toe had mogen staan. Het Ame rika van Roosevelt, noch het Engeland van Churchill, noch het Duitsland van Adenauer hebben zich indertijd gedragen aldus J.-J. S.-S., zoals Frankrijk zich de zer dagen nu na het sterven van generaal De Gaulle te buiten is gegaan. Bij welke opsomming en vergelijking de radicale secretaris-generaal de natio nale uitbarsting van emoties van de Egyp- tenaren na het overlijden van hun kolo nel Nasser, waarbij zelfs doden te be treuren vielen, blijkbaar alweer is verge ten. Tenzij Egypte dan natuurlijk niet op één en dezelfde hoge lijn met die su perieure westerse landen geplaatst ver diende te worden. De ietwat zure opmerkingen van de ex-directeur van „l'Express" die ook nog van een ontoelaatbare persoonsverheer lijking repte, richtte zich in het bijzonder nog tegen president Georges Pompidou die zich in het korte rouwwoord voor zijn voorganger door zijn litteraire lyrisme mee had laten slepen door Frankrijk, na de dood van de nationale held. als wedu we ten tonele te voeren. Inderdaad viel ADVERTENTIE Vraag recepten bt| uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. tegen die presidentiële parabool in te brengen dat middels het referendum van april vorig jaar de echtscheiding tussen Frankrijk en generaal De Gaulle al was uitgesproken en dat, volgens de termen van de burgerlijke stand, een gescheiden echtgenote dus geen weduwe meer wor den kon. Een zekere ontnuchtering breekt na de soms dan wel eens iets overtrokken reac ties op het sterven van generaal De Gaulle trouwens ook in andere richtin gen nu door. Zo heeft premier Chaban-Delmas, ove rigens vergeefs, gepoogd de massale gaul listische kamerfractie te weerhouden het vroegere staatshoofd in gesloten gelede ren op zijn graf in Colombey-les-deux- Eglises een collectieve hulde te gaan brengen. En ook zijn al protesten losge komen tegen de beslissing van de voltal lige en bijna exclusief gaullistsche gemeenteraad van Parijs de Place de l'Etoile tot Place du Général de Gaulle te herdopen. Die beide laatste manifestaties van aanhankelijkheid druisten dan ook onbetwist rechtstreeks in tegen de geest en zelfs de letter van De Gaulle's laatste wilsbeschikking waarin hij immers elke officiële deputatie of onderscheiding van de hand wees. Intussen heeft echter 'kardinaal Danié- lou zijn haastige voorstel dat hij daags na diens sterven al deed, namelijk om generaal De Gaulle in Rome nu tot heili ge te laten canoniseren weer ingeslikt Een initiatief waarmee ten behoeve van Jeanne d'Arc indertijd ook eerst nog en kele eeuwen werd gewacht. Weinig belangstelling bestond gis teren toen de Joegoslavische VN-af- gevaardigde Mojsov in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het debat opende over de toelating van China. De Amerikaanse regering is van mening dat de Chinese Volks republiek een officieel verzoek om toelating tot de Verenigde Naties als nieuwe staat zou moeten doen, en de kandidatuur volgens de voorgeschre ven procedure aan een stemming in de Veiligheidsraad zou moeten onder werpen. Dit heeft gisteren de woord voerder van de Amerikaanse delega tie bij de Verenigde Naties gezegd. ROME (afp-dpa) De FOA, de Voedsel en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties heeft gisteren in Rome haar 25- jarig bestaan gevierd in aanwezigheid van de paus, die de jubilerende organisatie een afbeelding in keramiek van de won derbare vermenigvuldiging van het brood ten geschenke gaf. De paus riep in een toespraak op tot inter nationale solidariteit in de strijd tegen de honger. Een „onduldbaar schandaal" noemde hij de grote sommen die voor be wapening worden uitgegeven en „de praktijk van rijke landen de produkten van arme landen tegen zo laag mogelijke prijs te kopen en hun eigen produkten duur aan de arme landen te verkopen." Met klem wees hij opnieuw het streven van de hand het voedselprobleem op te lossen „door vermindering van het aan tal eters en niet door vermeerdering van de hoeveelheid brood." Kunstmatige ge boortebeperking noemde hij menson waardig. (Van onze redacteur in Abidjan) ABIDJAN De evacuatie van zesdui zend Biafraanse kinderen uit de Westafri- kaanse staten Ivoorkust en Gabon is dit Het is duidelijk dat het aantal slacht offers in de honderdduizenden moet lo pen, hoewel de juiste cijfers door het wegvallen van alle verbindingen momen teel uiteraard nog niet bekend zijn. Het is een rampgebied bij uitstek dat overstromingen gekend heeft als die, wel ke voordat de Deltawerken in Nederland tot stand kwamen, de delta's van Schel de en Rijn hebben geteisterd. Deze cycloon is evenwel de ergste die Oost-Pakistan in deze eeuw heeft meege maakt, hoewel de stormvloeden van de laatste tien jaren er ook niet om logen. In oktober 1960 was er een cycloon, die 14.000 mensenlevens eiste. Toen gingen de golven zo hoog, dat een vrachtschip hoog het land werd ingeslingerd. De eilanden Hatyia en Rangati, die nu werden overstroomd, zijn ook al in 1961 geteisterd. Dat kostte toen 1473 levens. In mei 1963 is Oost-Pakistan opnieuw getroffen. Er waren 11.942 slachtoffers. Vervolgens werd het gebied in 1965 tweemaal geteisterd. De eerste keer wa ren er 17.965 slachtoffers. In december van dat jaar kwamen daar nog eens 900 doden bij. De vloed die in augustus van dit jaar 1970 woedde eiste 100 levens. De 250 mijl die de kustlijn van Oost- Pakistan vormt, loopt van de havenstad Kulnu in het westen tot Chittagong in het zuiden. Deze delta wordt bevloeid door het water van de Ganges en de Brama putra. De Golf van Bengalen is uitermate vis rijk, maar de miljoenen vissers die er le ven, hebben nochtans een zo karig be staan, dat zij hun fragiele vaartuigen niet kunnen uitrusten met een radio. En dat zou in deze stormhoek van de wereld, waar de cyclonen zeer plotseling en ui termate verwoestend kunnen optreden, toch nodig zijn. Er bevinden zich aan de kust van Oost- Pakistan wel vier radiostations, die waar schuwen bij opkomend slecht weer, maar wat hebben vissers daaraan die buiten gaats zijn met schepen zonder radio aan boord? Deze tekortkoming moet dan ook als voornaamste oorzaak worden aangemerkt van het grote aantal slachtoffers dat on der de vissersbevolking te betreuren valt. dan de staat Pakistan zelf. De voornaam ste oorzaak van het ontbreken van com municatiemiddelen als wegen, spoorwe gen, een radionet en andere hulpmid delen, die in een zeegebied onmisbaar zijn is het feit, dat het land het langst door de Britse Oost Indische Compagnie geko loniseerd werd. De regering van Oost-Pakistan is van plan een dijk op te werpen tegen de wa tervloeden, die 4500 km lang moet wor den. Sommige gedeelten worden drie me ter en vijf meter breed, maar met een dergelijke beveiliging van het vaste land zijn de eilanden niet geholpen, die zich voor de kust bevinden en die steeds red deloos aan de stormvloed zijn uitgeleverd. Wat Oost-Pakistan bovendien nodig heeft is geld. Zonder voldoende steun van buiten zal het land niet in staat zijn de noodzakelijke waterkeringen tot stand te brengen. De armoede van Oost-Pakistan is ouder De bevolking is sterk uitgebuit en hoe wel West-Pakistan veel strenger werd on derdrukt, vestigde zich daar om verzet te onderdrukken een Britse kaste van officieren en amWtenaren, die progressie ver waren en dat deel van het land meer mogelijkheden gaven. Oost-Pakistan werd slechts uitgebuit. De basis voor de economische en sociale wanhoop die er nu heerst, is in de Britse tijd gelegd. Deze ramp bewijst nog weer eens hoe dringend nodig het is dat er een goede overdracht van ontwikkelingsgelden tot stand komt tussen West- en Oost-Paki stan. Het plan om waterkeringen aan te leg gen zal 2800 miljoen gulden kosten. Het is in studie bij de Wereldbank, maar in tussen zijn er honderdduizenden doden. Gezien de slechte infrastructuur van het achterland, de enorme afstanden in het rampgebied en het verloren gaan van zo veel schepen, komt de hulpverlening slechts langzaam op gang. Uit Dacca gaat een kreet over de wereld zoals destijds uit het overstroomde Zee land klonk: „Help ons." weekeind begonnen. Gisteren arriveerden op het vliegveld van Abidjan de laatste groep kinderen van de in totaal duizend, die voor herstel naar Ivoorkust waren ge zonden- De andere vijfduizend waren in Gabon ondergebracht en zullen geleidelijk aan naar huis worden gestuurd. Dankzij deze evacuatie slaagden de artsen erin de ergste slachtoffertjes van de burgeroorlog in Ni geria alsnog te redden. Omdat het vrijwel onmogelijk is alle kinderen tegelijk over te brengen, was met de regering in Lagos overeengekomen dat een deel van de in Ivoorkust onderge brachte kinderen naar de Oost-centrale- staat van Nigeria zouden worden overge vlogen. Met twee in de republiek Niger gehuurde vliegtuigen zijn eind vorige week twee vluchten gemaakt vanuit Abid jan naar de oost-centrale staat. Boven dien heeft men besloten dat de nog altijd ernstige gevallen onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis naar Frankrijk worden overgebracht. Men schat het aan tal ernstige gevallen op ongeveer dertig kinderen. Intussen is men nog druk bezig met de evacuatie vanuit Gabon. Een Nigeriaanse kinderarts is toegevoegd aan het evacu atieteam om daarbij behulpzaam te zijn. De meeste ouders van de geëvacueerde kinderen besloten indertijd hun kinderen weg te sturen omdat zij geen geld of voed sel hadden om hun kinderen te genezen. Tijdens de burgeroorlog zijn duizenden Biafraanse kinderen gestorven aan onder voeding en ziekten. De slachtoffertjes waarvoor de eerste hulp nog net op tijd kwam zullen vermoedelijk geen nadelige gevolgen ondervinden van de doorstane ellende. Maar voor duizenden kwam de hulp te laat. MONTREAL (afp) Een Canadees radiostation heeft gisteren een nieuwe boodschap ontvangen van het „Bevrij dingsfront van Quebec" (FLQ). De autoriteiten krijgen vier dagen de tijd om vierentwintig „politieke gevan genen'' in vrijheid te stellen. Doen zij dat niet dan zal „op verschillende plaatsen worden toegeslagen", aldus de boodschap. Of deze werkelijk van het FLQ afkomstig is, is nog niet vastgesteld.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3