Werkgroep van 16 deskundigen stelde na onderzoek uitvoerig rapport op BEJAARDENBELEID NOG WARWINKEL Uitgewerkt plan voor meer coördinatie en integratie ki strafba het Beiaarden Sü Philidor nu ernstige kampioenspretendent Fondsen geven specialisten 2,85 extra Moeilijk jaar voor economie te verwachten Heffing op lood-benzine en fosfaat-wasmiddelen CSU overweegt proces tegen Karl Geldner Bejaarden thuis moeten zeker zijn van hulp Kapingen kosten KLM 12 miljoen Auto botst op paard; twee soldaten gedood Vier jaren-beleidsplan D'66 Model DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 Tekorten Somber beeld Provinciaal tl® iÉill Huisvesting Dienstencentra Loongrens naar 17.050 Drs. J. W. de Pous: DEN HAAG D'66 heeft haar ont- werp-beleidsplan voor de komende kabinetsperiode gepubliceerd, waar in de leefbaarheid en de bescherming van het milieu centraal staan. Ge meenschapsvoorzieningen zoals wo ningbouw en openbaar vervoer moe ten worden uitgebreid. De regering moet een leidende rol in de techno logische ontwikkeling krijgen door een speciale minister aan te stellen. Franz Josef Strauss: (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Het bejaardenprobleem in Noord-Holland is even groot als complex. Dit blijkt uit een zojuist vrijgegeven rapport van de Werkgroep Geïntegreerd Bejaardenbeleid Noord-Holland getiteld: „Ideeën en sugges ties voor het bejaardenbeleid in Noord-Holland". Volgens de werkgroep ont breekt het in onze provincie aan twee noodzakelijke voorwaarden voor een goed bejaardenbeleid: 1. Er zijn niet voldoende voorzieningen zoals ver- pleeg-, verzorgings- en observatiebedden en gezinshulpen; 2. Met name bij het zogenoemde „open bejaardenwerk" (hulpdiensten etcetera) en in de sociaal-medische sector is geen sprake van coördinatie, laat staan integratie. De werkgroep wijst op de absolute noodzaak van effectief overleg en coör dinatie tussen ziekenhuizen, verpleegtehuizen, observatieklinieken, revali- datie-afdelingen, instanties voor toewijzing woningen etcetera. „Maar", zegt de werkgroep, „wie enigermate,bekend is met de huidige stand van zaken op dit gebied in Noord-Holland zal er zonder meer van overtuigd zijn, dat nog zeer veel gedaan moet worden voordat deze nu nog utopisch lijkende situatie van een gesloten circuit van voorzieningen en diensten ten behoeve van de bejaarden zal zijn bereikt". De visie die in dit rapport is neergelegd komt van een zestiental op het gebied van het bejaardenwerk bij uitstek deskundigen in Noord-Holland. Zij hebben uitgezocht hoe het op het ogenblik werkt en gecon stateerd dat het zo niet langer gaat. Aan de andere kant hebben zij ontdekt dat de aard van het probleem dermate complex is, dat alleen een ontwikkelingsmodel, dat in een aantal jaren uitgewerkt wordt, hoop geeft op betere resultaten. De werkgroep heeft gewerkt in opdracht van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land aan welke instantie het rapport nu is aangeboden. De heer Th. Laan, Gedepu teerde voor Maatschappelijk Welzijn, deel de vanmorgen mee, dat hij het geheel in december met de commissie Maatschappe lijk Welzijn en met het besturenoverleg van de Culturele Raad, de Sport- en Jeugdraad, het Provinciaal Opbouworgaan en de Raad voor de Volksgezondheid hoopt te bespreken. Daarna gaat het rapport naar Provinciale Staten en zal GS om zijn op vatting worden gevraagd. Wanneer met het ontwikkelingsmodel in de praktijk gestart kan worden, kon de heer Laan nog met geen mogelijkheid zeg gen. Wel dat het plan om 11 regio's gaat en ongeveer 65 tot 70 regionaal/stedelijke wijkposten. Het modelplan komt neer op een investering van 7 8 per bejaarde wat laag genoemd mag worden. In dat model heeft de groep gekozen voor beleid op het niveau van de regio's en van de grotere steden, terwijl het zwaartepunt van het bejaardenwerk komt te liggen in de dorpen, buurten en wijken. „Dit komt tegemoet aan het verlangen van bejaarden om voorzieningen en mogelijk heden zo nabij mogelijk te hebben", staat in het rapport. In de praktijk komt dit model bijvoor beeld voor Haarlem, op het volgende neer: Iedere wijk of buurt in Haarlem met ten minste 500 bejaarden (dat getal kan nog veranderen) krijgt een wijkpost (telefoon, bureauruimte) met een bejaardenwerker. Volgens de werkgroep moet deze functio naris in de wijk stimulator, organisator, bemiddelaar, informant en verwijzer zijn, waarbij hij zo veel mogelijk vrijwilligers inschakelt. pelen van beleidlijnen en contacten op provinciaal niveau. Binnen dit organisatorisch kader kan volgens de werkgroep het bejaardenwerk in Noord-Holland concreet gestalte krijgen, effectief werken en vanuit een geïnte greerd en gecoördineerd beleid bijdragen tot het welzijn van bejaarden. Want, aldus het rapport, dat overigens een uittreksel is van een meer uitgebreide nota, door dit gebrek aan coördinatie, door het langs elkaar heenwerken van goedwil lende personen en instanties komt het ook dat bepaalde projekten niet worden aan gepakt. Daardoor ontbreekt met name voor zelfstandig wonende bejaarden de vereiste zekerheid dat zij hulp kunnen krijgen als zij die nodig hebben; daardoor weten be jaarden geen weg in de warwinkel van hulp- en dienstverlening; daardoor ook zijn er nog grote gaten in het pakket van voorzieningen. Wat dat laatste betreft zegt het rapport: „Er is nergens nog sprake van een sluitend circuit van voorzieningen. Er zijn te weinig tehuizen voor chronisch zieke en demente bejaarden', er zijn te weinig plaatsen in verpleegtehuizen. De huisvestingsmogelijk heden voor bejaarden die nog zelfstandig willen wonen, zijn van een geringe ver scheidenheid. Weinig wordt nog gedaan aan preventieve en revaliderende medische zorg. In het algemeen ontbreekt het aan deskundige opzet van secundaire diensten zoals „trim"-gelegenheid, sociaal-culturele mogelijkheden, respectievelijk tijdbeste dingsmogelijkheden en gelegenheid tot so ciale contacten". De werkgroep waarschuwt, dat de maat regelen die deze impasse moeten doorbre ken, niet alle tegelijk te realiseren zijn, .,want een aaneengesloten geheel van op elkaar afgestemde voorzieningen houdt na melijk in dat iedere bejaarde op de juiste plaats geholpen wordt, zodat niet zieken huizen en verpleegtehuizen bijvoorbeeld, overbezet raken". Dat de werkgroep daarmee niets te veel zegt, blijkt uit een opsommin? van wensen en behoeften in het eerste deel van het rapport. De ruim 250.000 bejaarden in Noord-Holland wonen ongelijk over de provincie verspreid, kunnen steeds min der steunen op in de buurt wonende kin deren en komen daardoor sneller in moei lijkheden. Met name in de medische sector kunnen zij niet rekenen op aaneensluitende en goede verzorging. Minimaal 2 percent van de bejaarden heeft bijvoorbeeld behoefte aan constante verpleging wegens een chronische ziekte. Daarnaast zou Haarlem een bejaarden consulent krijgen voor de begeleiding van de bejaarden werkers maar meer nog voor het interesseren, coördineren en stimuleren van personen en instanties die op het ge bied van de welzijnszorg voor bejaarden bezig zijn. Deze functionaris zou dan als secretaris kunnen optreden voor het door de werkgroep voorgestelde „Bejaardenbe- raad". Dit beraad moet een belangrijke pressiegroep worden naar instanties en overheid toe om deze te „overtuigen" van de bittere noodzaak van meer huisves tingsmogelijkheden, meer samenwerking en overleg, preventieve medische controle, systematische aanpak van het sociaal-cul turele werk, etcetera. Als leden van dit beraad, noemt de werkgroep: bejaarden in het gebied, ver tegenwoordiger (s) van bejaardencommis sies, gemeente, besturen verzorgingstehui zen, maatschappelijk werk, gezinsverzor ging, kruisverenigingen, woningbouwver enigingen, ziekenhuizen, verpleegtehuizen en een arts. Op deze manier wil de werk groep allen die op enigerlei wijze betrok ken zijn bij de zorg voor het welzijn van bejaarden bundelen in één commissie, waarbinnen naast pressie naar buiten toe, ook eerste vormen van overleg tot stand kunnen komen. In dit ontwikkelingsmodel is een belang rijke plaats ingeruimd voor een consulent op provinciaal niveau. Zolang de bejaar denwerkers op plaatselijk en de consulen ten op regionaal en stedelijk niveau er nog niet zijn, zal hij op verzoek hun werk moe ten doen. Hij draagt zorg voor een zo spoe dig mogelijke aanstelling van deze func tionarissen en voor de totstandkoming van de bejaardenraden. Daarna zal hij of zij lich moeten gaan wijden aan het uitstip In Noord-Holland is slechts voor 1 percent plaats. Vandaar dat de aanwezige capaci teit zo snel mogelijk verdubbeld moet wor den. Voor demente bejaarden is de situatie ongeveer eender. Daarbij moet dan nog be dacht worden dat dit minimum vereisten zijn en dat voor observatie, revalidatie en preventieve behandeling nog in het geheel geen plaats is. Over de huisvesting van de bejaarden zegt het rapport, dat velen op een niet aangepaste wijze gehuisvest zijn. De werk groep wil dat bejaardentehuizen langza merhand meer verzorgingstehuizen worden en dat hun opnemingsbeleid ingepast wordt in het totale bejaardenbeleid ter plaatse. Voor zes percent van de bejaarden in Noord-Holland is een bejaarden woning beschikbaar. De werkgroep noemt dat een minimum. Zij pleit voor meer service-flats, meer complexen bejaardenwoningen met ingebouwde dienstverlening en aanpassing en verbetering van oudere woningen, aan gezien 85 percent van de bejaarden nog in een gewone woning woont. Wat de personeelsvoorziening voor be jaardenoorden betreft, ziet de werkgroep vooral moeilijkheden voor de kleine te huizen. Zij zullen, aldus het rapport, on derdelen van een groter geheel moeten worden, willen zij mee kunnen. De werkgroep erkent het grote nut van hulpdiensten („open bejaardenwerk") maar noemt het een ernstige belemmering dat bijna iedere organisatie in de eerste plaats alleen het eigen werk ziet en niet samen werkt. „De bejaarden zijn daarvan de dupe". Wat die coördinatie betreft, had da werkgroep grote verwachtingen van de tien dienstencentra in Noord-Holland „maar die zijn te optimistisch gebleken. Tot een werkelijke integratie en een sy stematische aanpak van het bejaardenwerk op stedelijk en/of regionaal niveau kan het dienstencentrum in zijn huidige vorm nog nauwelijks bijdragen". Ook over het sociaal-cultureel werk voor bejaarden is de werkgroep maar ma tig tevreden, omdat daar continuïteit en goede leiding maar al te vaak ontbreken. Over de financiële positie van de be jaarden zegt het rapport dat deze faktor nog al eens vergeten wordt in het bejaar denbeleid. De helft van de bejaarden in Noord-Holland had in 1969 een bruto jaar lijks inkomen van minder dan 7000 gulden. De werkgroep wijst vooral op de groep „middenstandsbejaarden" die niet ruim be middeld zijn maar geen beroep willen doen op de Bijstandswet. Zij melden zich maar zeer zelden aan voor een verzorgingstehuis omdat zij hun moeizaam bij elkaar ge spaarde kapitaaltje niet in één of twee jaar verloren willen zien gaan. Voor deze tehuizen wil de werkgroep dan ook een volksverzekering zoals de A.W.B.Z. Daar naast bepleit zij op korte termijn een ver hoging van de geldsom waarover men mag blijven beschikken bij intrede in een ver zorgingstehuis. Concluderend zegt de werkgroep dat zelfs een volledige integratie van het be jaardenwerk niet weg neemt, dat men op (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM De tweede ronde van de KNSB had in de hoofdklasse als topper de Leidse derby LSGPhilidor op het pro gramma staan. De thuisclub was als debu tant in het schaakwalhalla met een voor treffelijk gelijkspel in Leeuwarden ge start terwijl Philidor, na de zege op lands kampioen Watergraafsmeer, als een ern stige titelkandidaat beschouwd mag wor den. Na een uitermate spannende strijd zege vierde Philidor met 6-4 en plaatste zich daarmee voorlopig alleen aan het hoofd van de ranglijst. Met 4 punten kan het alleen nog Rotterdam naast zich zien ko men als deze ploeg de 4Vj-31/2 voorsprong tegen Moerwijk tot een zege weet uit te bouwen. Zover is het echter nog niet want de Hagenaars hebben de moed op een puntenverdeling nog niet opgegeven. Bij het hoofdstedelijke VAS/ASC begint lang zaam maar zeker duidelijk te worden dat men van twee slagzij makende schepen niet zomaar, door een aan elkaar koppelen een nieuw modern vaartuig maakt. Tegen Watergraafsmeer werd met duidelijk ver schil verloren hetgeen de tweede nederlaag en de laatste plaats in de rangschikking betekende. Utrecht deed hier uitstekend werk tegen Philidor-Leeuwarden. De stand is nu nog 4-4 maar zal zeker een eindstand in het voordeel van de schakers uit de Domstad te zien geven. Met de Haarlemse clubs VHS en Het Oosten blijft het in de eerste klasse een droevige zaak. Het Oosten moest weliswaar naar het zeer sterke BSG-Bussum en ver loor dan wel eervol met 5Va-4Vi, maar een eervol verlies levert geen matchpunten op Met twee nederlagen sluit Het Oosten met het Groninger Staunton de rij van een groep waarin BSG op dit moment de beste papieren heeft. In de parallelgroep werd VHS thuis door Eindhoven onderuit ge haald. Via de voorlopige 31/z-51/« score zal vermoedelijk een 3V2-6V2 eindstand ont staan en daarmee ook voor VHS de tweede nederlaag. Daar DSC-Delft zo vriendelijk was eveneens voor de tweede keer te verliezen heeft VHS op de laatste plaats nog wat gezelschap. Eindhoven en DD- Den Haag geven hier de toon aan. Ook in de tweede klas B was het met de Noordhollandse ploegen alles negatief wat de balans te zien gaf. Kijk Uit-Velsen in eigen huis door M. Euwe/Morphy met 8-2 met de neus op de feiten gedrukt; het Alkmaarse VVV in Amsterdam door VVGA genadeloos verpletterd (8V2—lMï) en VHS 2 thuis door Amersfoort naar de tweede nederlaag gespeeld, S'/i-öVi. In de Noordhollandse Schaakbond kwa men de eersteklassers voor de tweede keer in het geweer. Het Beverwijker Weenink herstelde zich in groep A en won duidelijk van Caïssa-Hoorn, 6-2. In de B-groep deelt Bloemendaal na een 6-2 zege op Weenink 2 de eerste plaats met Zaanstreek-Noord, een ploeg te sterk voor het dappere Hoofddorp Aalsmeer miste de aansluiting door verlies tegen Santpoort. De 4'/i-3V2 uitslag was nog duidelijk geflatteerd voor de bloemen- mensen die bij het afbreken enkele pre' sentjes kregen. Heemstede 2 liet zich hier van de goede kant zien en zette Het Oosten 3 op een voorlopige achterstand. omstandigheden kan stuiten (financiën, personeelstekort) die de uitvoering van het beleid ernstig belemmeren of zelfs onmo gelijk maken. „Niettemin zou er meer be' reikt kunnen worden indien de aanwezige en momenteel haalbare voorzieningen goed op elkaar afgestemd waren". Daarvoor hoopt de werkgroep met haar „ontwikke lingsmodel" een oplossing te hebben ge geven. DEN HAAG. De vliegtuigkapingen zijn de luchtvaartmaatschappijen en ook die maatschappijen, die nog nooit zo'n roof hebben meegemaakt, duur komen te staan. Nadat op één dag vier vliegtuigen waren gekaapt hebben de verzekerings maatschappijen het aandeel van de mo- lestverzekering in de totale verzekerings premie verhoogd van 0.07 promille tot 0.875 promille. Deze verhoging betekent voor de KLM een tegenvaller van 11,6 miljoen per jaar. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De ziekenfondsen gaan de specialisten 2,85 percent meer hono. rarium betalen, omdat 120.000 verzeker den weer onder het ziekenfonds zullen gaan vallen als de verzekeringsgrens zal worden opgetrokken tot 17.050. Voor die verhoging is eerder een voor stel bij de Tweede Kamer ingediend. De grens zou worden opgetrokken van 14.850 tot 16.000. Het betrof hier een extra verhoging, die nu tot 17.050 is aangepast aan het gestegen loonpeil. De maximum premie-dagloongrens gaat van 43 naar 55, inplaats van naar f 52. Voor de heffing van de premie is de grens van 12.480 opgetrokken tot 14.300. De specialisten zouden er zonder ho norarium-aanpassing op achteruit zijn gegaan, omdat de particuliere tarieven voor de gierde klas-ziekenhuisverpleging ongeveer driemaal zo hoog liggen als die van het fonds. De aanpassing van de grens voor de verplichte verzekering tot 17.050 ge schiedt met terugwerkende kracht van af 1 november, als de Kamer ermee in stemt. De bejaarden rest op het ogenblik niet veel anders dan vanaf een (straf) bankje verlangend terug te kijken naar de levende maatschappij. Daarom zegt het rapport van de werkgroep ook: „Men kan, zoals het nu gebeurt, wel jaren toevoegen aan het leven, maar belangrijker is leven toe te voegen aan jaren". (Van onze redactie-economie) DEN HAAG. De voorzitter van de Sociaal Economische Raad, drs. J. W. de Pous, heeft in een interview met het NKV- blad „Ruimzicht" gezegd, dat 1971 een moeilijk jaar kan worden door een sa menvallen van economische problemen. Onze economie, aldus drs. De Pous, kan wel een stootje velen, maar als de com binatie van overbesteding, conjunctuur- omslag en de afzwakking van de econo mische groei zich tegelijkertijd aandie nen, moeten we op onze hoede zijn. We kunnen voor onaangename verras singen komen te staan als er een belang rijke terugslag in de rentabiliteit van de bedrijven gepaard zal gaan met een ster ke vermindering van de liquiditeiten door het tekort op de betalingsbalans, aldus drs. De Pous. Hij kijkt niet al te somber tegen de eco nomie van 1971 aan, maar, zo zegt hij, er zijn verschillende tekenen die wijzen op een omslag in de conjunctuur. De ar beidsmarkt is nog wel overspannen, zeker in het westen, maar de hoogconjunctuur lijkt nu wel over zijn hoogtepunt heen te zijn. Daar komt bij dat dit verschijnsel zich voordoet in een periode, waarin de eco nomische groei, die bij ons en in het bui tenland jarenlang zeer krachtig is ge weest, begint af te zwakken, aldus drs. De Pous. Die afzwakkende beweging wordt nog aangemoedigd doordat wij de economi sche groei niet meer per definitie als het hoogste goed beschouwen, maar afwegen tegen andere doelstellingen, zoals een be hoorlijk leefmilieu. Wij hebben ons „overeten", aldus drs. De Pous. Als we kijken naar de betalings balans, dan zien we dat we zo'n miljard gulden meer besteden dan we verdienen. LINGEN. Zondagavond is nabU de Westduitse plaats Lingen een auto met vier Nederlandse militairen tegen een los lopend paard gereden. Twee inzittenden van de auto kwamen om het leven. De slachtoffers zijn Frans Kroese uit Borne en Peter Breeveld uit Alphen aan de Rijn. beiden 21 jaar. De twee anderen, de 19- jarige Johan Lunenborg uit Njjverdal en de 21-jarige Dirk Leerling uit Noordwol- de, werden gewond. De militairen waren op weg naar hun onderdeel in Bersenbrück toen het onge luk gebeurde. Door de schok sloeg de auto om. Het paard moest afgemaakt wor den. DIEVER. In de nacht van zondag op maandag is op de weg tussen Assen en Pijlerbrug bij Diever een auto in de langs de weg lopende Drentse Hoofdvaart gereden. De twee inzittenden, de 35-jari ge heer J. van Sleen en de 19-jarige heer A. de Graaf, beiden uit Wapser- veen, verdronken. De auto was in een bocht geslipt en via een afscheidings muurtje in het water beland. Om watervervuiling tegen te gaan stelt D'66 voor een fosfaatheffing in te voeren op wasmiddelen en verwante stoffen. Uit de inkomsten, geschat op 120 miljoen gul den, zouden de installaties gefinancierd kunnen worden, die nodig zijn om deze fosfaten uit het afvalwater te verwijde ren. D'66 stelt bovendien voor opi lood be vattende benzines een „vervuilingsac cijns" te heffen vail 5 cent per liter. Dit kan na twee jaar worden verhoogd tot 10 cent. Deze vervuilingsaccijns zal naar schatting 100 miljoen gulden opleveren, Voorgesteld wordt voorts de uitbrei ding van het wegennet te halveren. Het vrijkomende bedrag moet aan het open- bear vervoer ten goede komen. De woningbouw moet met 15.000 wo ningen per jaar verhoogd worden. D'66 wil niet alleen een gekozen pre mier maar ook experimenten met geko zen burgemeesters en commissarissen der koningin. Omzetbelasting en successierechten moeten worden verhoogd. D'66 wil de belastingdruk met 0,6 percent verzwaren. Ook premies voor de sociale verzekerin gen en voor pensioenen zouden volgens D'66 omhoog moeten. Driehonderd miljoen zou in vier jaar bespaard kunnen worden door minder ambtenaren aan te stellen. D'66 is voor geleidelijke afschaffing van kinderaftrek en -bijslag, te compenseren door gemeenschapsvoorzieningen voor de jeugd. Volgens het beleidsplan moeten kleu ter- en lager onderwijs, hoger be roepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs geïntegreerd worden. Stu dietoelagen zouden betaald moeten wor den uit een speciale belasting voor acade mici boven een bepaald inkomen. Bij alle verlangens in dit beleidsplan van D'66 zijn de financiële consequen ties opgesomd. De totale kosten van het plan worden geraamd op zeven miljard gulden. Bijna de helft zal moeten worden gedragen door de rijksoverheid. Bijna twee mil jard gulden moet via premies voor so ciale verzekeringen worden betaald. Het bedrijfsleven en andere instanties moe ten 1,7 miljard gulden opbrengen. Globaal geschat betekent de uitvoering van het beleidsplan van D'66, dat de Ne derlanders tot 1975 gemiddeld één percent minder besteedbaar inkomen krijgen dan het Centraal Planbureau heeft becijferd. Een dergelijk offer acht D'66 gerecht vaardigd. BONN (AP en DPA) CSU-voorzitter Franz Josef Strauss heeft gisteren gezegd dat van zijn partij „niemand lid is gewor den van de FDP om leden van die West duitse partij ertoe te bewegen over te stappen naar de CSU". Ook is niemand voor dat doel als bemiddelaar opgetreden. Dat gold zowel voor het geval Geldner als voor de voormalige FDP-parlementsleden Starke en Zoglmann, die lid zijn geworden van de CSU", aldus Strauss. Hij deelde mee dat de CSU nog onder zoekt of een proces zal worden aange spannen tegen Geldner. Het FDP-parle- mentslid Geldner had voorgewend lid te willen worden van de CSU, om de naar zijn zeggen, duistere praktijken van deze partij bij het werven van leden uit andere partijen uit de doeken te doen. De Vrije Democraat Karl Geldner, die vorige week had gedaan alsof hij de rege ringscoalitie in de Westduitse Bondsdag wilde verlaten, vertelde gisteren op een persconferentie dat de uit de FDP getreden rechtse politicus Anton Beyer had getracht hem over te halen tot aansluiting bij de •ppositie. Ook zou de rijke papierfabrikant Beyer hem een „adviseurschap" met een salaris van 100.000 DM per jaar in zijn fabriek hebben aangeboden. Beyer bracht hem in contact met de gewezen minister Franz Josef Strauss, leider van de opposi tionele Christen-Sociale Unie (CSU).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7