Helikoptervlucht over Oost-Pakistan IN RAMPGEBIED KLINKT NOODKREET: „HONGER" Opnieuw forse boterzwendel in EEG ontdekt Maatregelen tegen pendel over de grens gevraagd Schorsing van bijstands besluiten niet opgeheven Disconto in W. Duitsland nu op 6.5 pet. WONDPLE1STER IN BROOD BS I Uitblijven van abortuskliniek gevaarlijk Weer vragen over Pro gril- vesti gin g Arresten Chick en Candy vernietigd WÊmmmm Weer procedure tegen ds. Buskes NIEUW PASPOORT STIMEZO: DE DIKKE VAN DALE WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 (Van onze speciale verslaggever) VOORWALT-VOORDEEL VOOR WALT-FOTO N.V. Alles verloren Wanhopige groet Omm w 9i BkiJ t*JM V 1 c v/Si v-"' K.S as /it.- door p: M. ./V/V-./,:'/: ADVERTENTIE HATIYA Honderden uitgehongerde mannen en jongens bestormden de helikopter, toen die landde op het door de overstromingen geteisterde eiland Hatiya in het Pakistaanse rampgebied. Maar in de laadruimte, vol gepropt met medicijnen tegen de cholera, zat geen stukje eten. De beman ning probeerde uitleg te geven, maar werd overschreeuwd door de woe dende menigte. De aanvoerders stroopten hun hemden op, wezen op hun maag en riepen „Leeg, leeg". Met gebalde vuisten maakten zij eetbe- wegingen. Ik stapte uit de Pakistaanse legerhelikopter van Russische ma kelij en keek naar de demonstratie van nood en wanhoop. Zojuist was het nieuwe officiële doden cijfer bekendgemaakt: meer dan 55.000 Maar Pakistaanse kranten blijven hard nekkig van 300.000 doden spreken. Politie en plaatselijke autoriteiten duw den de menigte terug om het mogelijk te maken de aangevoerde voorraden uit te laden entstof tegen de cholera, waar aan al tien mensen waren overleden, die de cycloon hadden overleefd en poeder om drinkwater te zuiveren. Terwijl de menigte bleef schreeuwen, legden rustiger mannen uit dat voedsel gebrek het grote probleem was. Op het vasteland is een gedeelte van de oogst gespaard gebleven, maar op dit eiland is alle rijst platgeslagen of bedorven door het zoute zeewater voor het kon rijpen. Door inruil verkregen VOIGTLANDER BESSAMATIC Color skopar 2,8/50 mm. verw. objectief, gek. bel. meter 229,- FUJI COMPACT Volautom. kl. b. camera 149,- AGFA ISOLY Volautom. 4x4 camera 49,- AGFA SILETTE kl. b. camera 39,- BRAUN PAXINA Volautom. 4x4 camera 29,- WERRA II kl. b. camera Ingeb. bel. meter 79,- KODAK RETINA III S Xenar 2,8/50 mm. verwisselbaar gekoppelde bel. meter en afst.m. 149,- BAUER C I super 8 filmcamera Dem. mod Zoomobj 1,8/9-36 mm 3 snelheden enkelbeeld 349,- EUMIG C 3 R dubb. 8 filmcam. Half-autom., 3 objectieven 49,- FUJICA Z 2 single 8 filmcam. Fujinon 1,8/8,5-34 mm 2 snelh.+ enkelbeeld, terugsp.inr369,- SUNPAK ELECTR./FLITSER Voor batterij en lichtnet 29,- SEKONIC Belichtingsmeter 32,- ALLE CAMERA'S INCLUSIEF TAS OVERVEEN Bloemendaalseweg 277 BRUSSEL. Opnieuw is er een forse boterzwendel in de EEG aan het licht ge komen die zich heeft afgespeeld tussen mei en oktober van het jaar 1968 en waar bij een Belgische handelaar voor een be drag van rond 500.000 gulden aan ten onrechte uitbetaalde restituties ontvangen zou hebben. Aanvragen voor restituties tot een bedrag van 1,5 miljoen gulden blijken tijdig door de Belgische overheid te zijn geblokkeerd. De Belgische handelaar heeft volgens de schaarse mededelingen die over deze zaak gedaan worden de medewerking ge had van drie Italiaanse boterimporteurs en de Italiaanse douane. In Italië valt dan ook momenteel de nadruk op het on derzoek in deze zaak. De affaire kwam aan het licht nadat men de telefoonge sprekken van de verdachte Italiaanse ambtenaar had afgeluisterd. Bij deze zwendel is weer gebruikge maakt van de langzamerhand overbeken de truc. Er werd met vervalste papieren gewerkt om restituties te verkrijgen op boter die zogenaamd vanuit de EEG naar derde landen werd geëxporteerd en om te vermijden dat heffingen dienden te worden betaald als die boter weer terug kwam in de EEG. Gebleken is dat minstens 400 ton bo ter uit Luxemburg (die vanwege de Bel gisch-Luxemburgse economische unie ad ministratief beschouwd wordt als Belgi sche boter) naar Zwitserland werd ge zonden (een derde land) waarbij de uit voerrestituties werden opgestreken. Deze boter keerde terug naar Antwerpen, ge dekt door „doorvoerpapieren" waardoor in Antwerpen geen heffingen behoefden te worden betaald. Van Antwerpen werd ze doorgezonden naar Milaan. Om te voorkomen dat daar dan toch de heffin gen betaald dienden te worden (volgens de papieren was het immers nog steeds Zwitserse, dus „derdelandenboter") wer den weer valse papieren gebruikt die moesten aantonen dat het zuivelprodukt toch uit een EEG-land kwam. Eenzelfde spelletje schijnt de handelaar gespeeld te hebben met 270 ton boter, afkomstig uit de Sovjet-Unie die in België eerst tot „butteroil" werd verwerkt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Nederlandse pas poort zal gemoderniseerd worden. De slappe, bjjna zwarte kaft zal worden ver vangen door een donkerblauwe omslag van iets stugger materiaal, waarop ver moedelijk het rijkswapen zal worden af gedrukt. Het formaat wordt Iets kleiner Op zijn vroegst eind volgend jaar zal be kend zijn wanneer het nieuwe model wordt ingevoerd. In overweging is nog of in het nieuwe paspoort de aanduiding van bijzondere kentekenen, van de haarkleur en van het beroep kunnen vervallen. Ook is nog niet bekend of het toekomstige persoonsnum mer in het paspoort zal worden opgeno men. Jaarlijks worden in Nederland 700.000 tot 1 miljoen nieuwe paspoorten uitgereikt. Bij invoering van nieuwe paspoorten zul len de bestaande natuurlijk niet terstond ongeldig worcjen. Een bestuursambtenaar zei tegen mij: „De mensen, die U hier ziet, hebben al leen nog maar de kleren die zij dragen. Verder zijn zij alles kwijtgeraakt. Som migen hebben sinds vrijdag nauwelijks iets gegeten. We hebben in de eerste plaats eten nodig: rijst, zout en suiker. Daarna moeten we bouwmaterialen en vee krijgen". Op het eiland Patukhali werd nog har der geklaagd, dat er geen hulp kwam. Ook hier ontbraken vrouwen in de menigte aangevoerd door tierende studenten. In dit land houden de vrouwen zich op de achtergrond. Een van de studenten: „De regering doet niets aan het begraven van de doden". Hij werd erg boos toen ik sug gereerde, dat hij genoeg mannen kon verzamelen om er tenminste een begin mee te maken. Ook de helikopter-beman ning raadde aan niet af te wachten, maar zelf iets te gaan doen. Het antwoord was een nieuwe klacht: pas vier dagen na de ramp was er iemand uit Dacca naar het eiland gekomen om de schade op te ne men. De officieren in het hef-schroefvlieg- tuig verzekerde dat schepen met voedsel onderweg waren. Uit de reacties van de studenten en anderen blijkt, dat de ramp al om poli tieke redenen wordt uitgespeeld tegen de regering. Sommige autoriteiten hadden nauwelijks begrip voor de omvang van de ramp. Het leek wel of ze een paar dagen nodig hadden om van de catastrofe doordrongen te raken. „Anderen echter", zo wordt ook verzekerd, „hebben met be perkte middelen hard gewerkt. De situa tie is bovendien het meest kritiek in af gelegen gebieden, zonder telefoonverbin dingen, alleen per schip bereikbaar". I vloedbeweging waren afgedreven of al begraven door overlevenden. De aller eerste dag na de ramp was hij ook al naar dit gebied gevlogen en had toen talloze verdronken mensen gezien. Het blijft onvoorstelbaar dat er nog overlevenden zijn na de vloedgolven en windstoten met orkaankracht, die dit land urenlang hebben geteisterd. Overal stonden de mensen stil om naar de heli kopter te zwaaien. Spoedig zal hun wan hopige groet beantwoord worden met het droppen van voedsel, hopelijk tijdig. STRAATSBURG. Het Tweede Ka merlid mr. C. Berkhouwer heeft dinsdag in het Europese parlement in Straats burg scherp het besluit van de Westduit- se regering gehekeld, belastingvrijdom te verlenen voor in weekeinden verdiend salaris. Dergelijke unfaire maatregelen, die de toestand op de arbeidsmarkt nog meer gespannen maken dan zij al is, be horen niet te worden toegestaan: bij een in de gehele gemeenschap oververhitte arbeidsmarkt mag een land niet fisca le maatregelen treffen die pendel in de hand werken. Namens de Europese commissie ver klaarde vice-voorzitter Wilhelm Hafer kamp dat harmonisatie van de belas tingwetgeving zal bijdragen tot het ver dwijnen van de pendel. Het Tweede Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) meent dat de sterk toe genomen pendel uit Limburg een niet te verwaarlozen oorzaak is van de span ningen op de arbeidsmarkt in dit om- schakelingsgebied, en daarmee direct van negatieve invloed op het verloop van de industriële herstructurering. Hij heeft de Europese commissie schriftelijk gevraagd gegevens over de grenspendel, en op het ten dele conjunc turele karakter daarvan, te publiceren. Dr. Oele meent dat de gemeenschap een eigen verantwoordelijkheid heeft voor de moeilijkheden die de integratie van de grensgebieden kan veroorzaken. De commissie zou de ministerraad con crete voorstellen moeten doen die, zon der het vrije verkeer van werknemers aan te tasten, kunnen bijdragen tot een meer regelmatige voortgang van de her structurering. Dit jaar is de belangstelling van de in dustrie voor het vestigen van nieuwe be drijven in Limburg namelijk sterk afge nomen, aldus dr. Oele. De vlucht met de helikopter gaf me een onthutsend duidelijk beeld van de omvang van de overstromingsramp. We vlogen over duizenden vierkante kilome ters ondergelopen land met doorgebroken dijken verwoeste akkers, ontwortelde bo men en buizen door het water met de grond gelijk gemaakt. Op het water dreven duizenden kada vers, maar we zagep geen lijken. De piloot verklaarde dat die door de eb- en AMSTERDAM. Bij de Amsterdamse I keuringsdienst van Waren kwamen in 1969 281 klachten binnen. Deze betroffen I vreemde voorwerpen in flessen melk en melkprodukten, chocolade met wormen, chocolade met veiligheidsscheermesje en flessen frisdrank met gebruikte rietjes. Verder werden in brood aangetroffen wondpleister, kwik en glas afkomstig van een thermometer. In een verpakt brood bleek een lucifersdoosje te zijn meever- pakt f i Deze foto, genomen door een Ameri kaanse weersatelliet, toont de ramp zalige wervelstorm bij het bereiken van de Golf van Bengalen. ROTTERDAM Het uitblijven van een kliniek voor medisch verantwoorde zwan gerschapsonderbreking is een gevaar voor de volksgezondheid. Het zal betekenen dat een groot aantal vrouwen, bij wie nood zaak tot zwangerschapsonderbreking door een medicus is vastgesteld, van behande ling verstoken blijft. Dit schrijft de Stichting voor Medisch Verantwoorde Zwangerschapsonderbreking (Stimezo) in een brief aan het gemeente bestuur van Rotterdam. De stichting rea geert hiermee op een brief die een aantal Rotterdamse gynaecologen begin deze maand aan het gemeentebestuur zond en waarin werd gesteld de opening van een abortuskliniek. De stichting herinnert eraan dat in ver schalende enquêtes is aangetoond dat voor vrouwen, bij wie door een arts de nood zaak tot zwangerschapsonderbreking is vastgesteld, vaak geen mogelijkheid tot behandeling in een algemeen ziekenhuis kan worden gevonden. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden mej. Kessel (groep-Aarden) en Imkamp (D'66) hebben dinsdag minister Nelissen van Economische Zaken en staatssecreta ris Kruisinga van Volksgezondheid ge vraagd of z(j kunnen meedelen of de Bel gische regering een beslissing genomen heeft om de vestiging van Progil in Kalloo in België goed te keuren. In een toelichting op hun vraag verwij zen de Kamerleden naar de recente mede deling, dat het op vrijdag 20 november geplande gesprek in Bilthoven tussen de Belgische minister Nameche van Volks gezondheid en dr Kruisinga uitgesteld is. De vraag dringt zich op, aldus de Tweede Kamerleden of een gesprek met verte genwoordigers van de Belgische regering niet te laat komt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Staatssecretaris Van der Poel (CRM) is niet bereid de schor sing van een aantal gemeentelijke beslui ten over te hoge of ongewenste bijstands uitkeringen weer ongedaan te maken. Hij zei dit gisteravond bij het beantwoorden van een interpellatie door het P.v.d.A.- kamerlid drs. H. M. Franssen. De heer Franssen had gesteld, dat de bewindsman ten onrechte gebruik had gemaakt van (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Hoge Raad heeft dinsdag de arresten waarbij boekhandela ren uit Amsterdam en Amstelveen werden veroordeeld tot boetes van twee mille we gens het in omloop brengen van enkele oude nummers van de sexbladen Chick en Candy, vernietigd. De zaken zijn voor een nieuwe behandeling naar het Haagse hof gewezen. De Hoge Raad acht het cassatiemiddel, waarvan het hoofdmotief was dat het be grip „aanstotelijk voor de eerbaarheid" is uitgehold tot op het wettelijk omhulsel, gegrond. Daarmee heeft 't hoogste rechts college een belangrijke principiële uit spraak op het terrein van de pornografie gedaan. In de overwegingen, die aan het arrest ten grondslag liggen, zegt de Hoge Raad, dat „eerbaarheid" moet worden opgevat als een algemeen begrip, over de in ons land heersende zeden. Deze zeden worden be paald door op dit punt bij een belangrijke meerderheid van ons volk levende opvat tingen. De Hoge Raad meent dat het hoofdstede-1 lijk gerechtshof, dat deze zaken in beroep! behandelde, te ver is gegaan jdoor een be slissende betekenis toe te kennen aan de opvattingen van wat wordt genoemd „een aanmerkelijk deel van ons volk" zonder dat vaststaat dat het hier om „een belang-1 rijke meerderheid" van ons volk gaat. vj Wie mocht menen dat voor het sa menstellen van goede woordenboe ken geldt: „Hoe meer, hoe beter" gaat blijkbaar niet helemaal op de juiste criteria af, want de maker van „de dikke Van Dale Nederlands omvangrijkste en befaamdste woor denboek heeft gevoelig op zijn la zerij gekregen omdat hij zich heeft uitgeput in het opsnorren en afdruk ken van allerlei uitdrukkingen waar in het woord „jood" als denigrerend bestanddeel voorkwam. Het woord lazerij is een goed Ne derlands woord, hetwelk volgens Van Dale „plat lichaam" betekent. De sa mensteller van Van Dale, dr. C. Kruijskamp heeft dus op zijn plat lichaam gekregen omdat men hem van joodse antipathieën verdacht, of liever, van het tot uitdrukking bren gen van zijn joodse antipathieën. Dat is een bedenkelijke beschuldiging, die voor dr. Kruijskamp bijzonder nare gevolgen zou kunnen hebben. Hij heeft zich tegen deze beschul diging verdedigd door te betogen, dat hij nu eenmaal de opdracht had het Nederlandse idioom zo uitvoerig mo gelijk in het woordenboek weer te geven en dat hij zich niet gerechtigd achtte, uitdrukkingen in de Neder landse taalgebruik, ofschoon kwet send, beledigend of pijnlijk voor mensen of groepen van mensen, weg te laten. Een redenering waar wat in zit en die bij het naslaan van Van Dale ook inderdaad meestal, maar niet altijd, blijkt op te gaan. Ofschoon dr. Kruijskamp een zeer onschuldige indruk maakt, en men hem ten hoogste lijkt te kunnen ver wijten dat hij in zijn ijver en geheu genwerk juist ten aanzien van de jo den wel erg ver gegaan is, heeft men van beledigde joodse zijde niet alleen geëist dat een groot deel van de weer gegeven uitdrukkingen in de volgen de uitgave van Van Dale zullen wor den geschrapt, maar zelfs dat de thans in omloop zijnde exemplaren van de laatste druk uit de markt zul len worden genomen. En als men nu veel joodse vrinden heeft en de joodse zin voor galge humor kent, mag men ongestraft lachen om het volgende grapje: Als de dikke Van Dale met zijn beledigende opmerkingen aan joods adres volgende maand uit de markt genomen wordt, kan men over twee maanden de in beslaggenomen exem plaren voor half geld kopen bij de dendehands boekhandel van Moos de Jong in Amsterdam. Om te zien of dr. Kruijskamp ook ten aanzien van uitdrukkingen die de joden zelf bezigen aan niet-joods adres zo'n verbazend goed geheugen heeft gehad, heb ik in Van Dale het woord „mof" opgezocht. Tot mijn te leurstelling wordt daar alleen maar gesproken van: zo lomp als een mof, zwijgen als een mof, moffenmeid, moffentuig en Moffrika. Het zou dr. Kruijskamp niet misge- staan hebben als hij bij het woord „jood" zowel als bij „mof een aan tekening had gemaakt van de beken de Amsterdamse kreet uit de oorlog: „Vuile rotmoffen, blijf met je vuile rotpoten van onze vuile rotjoden af!" want dan zou hij de volstrekte objec tiviteit van Van Dale zowel als van alle Amsterdamse christenen hebben weergegeven. Ik heb mij laten vertellen dat die zegswijze vele joden in Amsterdam tranen van ontroering in de ogen heeft gebracht, waaruit zou moeten worden opgemaakt dat zij helemaal niet zo zwaar op hun tenen getrapt worden door de denigrerende uit drukkingen van hun omgeving, als er maar uit blijkt dat het allemaal niet zo kwaad bedoeld is en vooral dat die uitdrukkingen eigenlijk min of meer als liefkozingen voor een nu eenmaal onderscheidbaar groepje landgenoten zouden moeten gelden. Uit de Amsterdamse kreet is te concluderen dat men de joden niet kwijt wilde en dat men zeker een buitenlander niet het recht wilde la ten de joodse Nederlanders ook maar een haartje te krenken. Maar dr. Kruijskamp zal het moeilijk krijgen als hij wil verklaren waarom hij bij voorbeeld wel „oude, vuile jood" aan de vergetelheid wil ontrukken en niet het zo veel makkelijker en algemener uit de mond rollende „rotmof". Ik mis trouwens bij het woord Arabier de uitdrukking: oude, vuile Arabier en bij neger: oude, vuile neger, of schoon toch vaststaat dat in Neder land ooit wel eens iemand zo iets heeft gezegd. Bij het woord „woor denboek" staat al evenmin: oude, vuile Van Dale, ofschoon er tal van bejaarde en beduimelde exemplaren van deze onschatbare woordengids in gebruik zijn. Volkomen beheerst echter is dr. Kruijskamp als het kinderen betreft, want achter „joodje" zegt hij sober en kortaf: kleine jood. Nu echter ont breken in Van Dale weer „katho- liekje" en „protestantje", zodat men toch de verdenking opvat dat de ge leerde doctor er moeite mee heeft alle in Nederland voorkomende groepe ringen over één kam te scheren, zo dra er iets van ras aan te pas komt Natuurlijk is de taak van dr. Kruijskamp wel ontzettend moeilijk. Hij kan het niet iedereen naar de zin maken, hij kan er zich niet met een Jantje van Leiden van afmaken, ofschoon hij op bladzijde 1512 wel weemoedig gewaagt van „met de pet ergens naar gooien." Hier vergalop peert hij zich trouwens waarschijn lijk ook weer in de ogen van de werknemer, door Jan met de Pet „de werkman" te noemen. Zo'n man moet niet alleen op al lerlei gevoeligheden letten, hij moet ook overal verstand van hebben. Daarom is het eigenlijk zo verbazing wekkend dat hij dat allemaal op eigen houtje doet. Meestal staan er in dergelijke folianten op de eerste pa gina hele reeksen van wetenschappe lijke medewerkers genoemd, die hun steentje aan het dikke boek hebben bijgedragen. Maar in de dikke Van Dale staat eenvoudig: „Door dr. C. Kruijskamp." Dat is natuurlijk een geweldige prestatie, maar er zit wel een schaduwzijde aan. Want als het van joodse zijde tot een proces komt, staat dr. Kruijskamp ook op zijn een tje achter de groene tafel. Bij het napluizen van al die lelijke zegswijzen over „jood" stuit men in Van Dale ook op het woord „jood waterstof". Dit op het oog onvervalst Jordaans betekent echter iets dat noch met de Nijl, noch met de be kende Amsterdamse stoffenjood te maken heeft. Het is eenvoudig een scheikundige term, die de verbinding van jodium met waterstof aangeeft. En nu blijkt weer, hoe dr. Kruijs kamp moet oppassen. Hij zegt dat „joodwaterstof in water opgelost joodwaterstofzuur geeft." Dat is vol komen in strijd met de inhoud van de eerste les in scheikunde aan de middelbare school. Daar wordt de be ginnende scheiknoeiertjes namelijk ingeprent dat „oplossen" nooit of te nimmer de natuur der stoffen veran dert. Evenmin als men joodwater krijgt door een jood in het water op te lossen, evenmin krijgt men jood waterstofzuur door jood waterstof in het water te smijten. Joodwaterstof zuur krijgt men pas indien men erin slaagt, joodwaterstof te verbinden met water. De scheikundige verbin ding is géén oplossing. Zo werd het ons geleerd en daar houden wij ons aan, ondanks de Dikke Van Dale. Maar beledigd zijn we niet, want we houden het erop, dat de doctor het allemaal goed bedoeld heeft. het schorsingsrecht omdat daardoor een ontwerp van wet voortijdig kracht van wet had gekregen. Staatssecretaris Van der Poel ontkende, dat het de bedoeling was geweest vooruit te lopen op een beslissing van de wet gever. Hij betoogde, dat hij het afwijken van de inhoud van het wetsontwerp had beschouwd als strijdig met het algemeen belang. De bevoegdheid tot schorsen ont leende de staatssecretaris aan de memo rie van toelichting op de Algemene Bij standswet, waarin uitdrukkelijk melding wordt gemaakt van de bevoegdheid om besluiten van B. en W. tot het verlenen van bijstand te vernietigen als ze in strijd zijn met de wet of het algemeen belang, om doorkruising van het sociale beleid te voorkomen. Het schorsingsbesluit kreeg, bij monde van de heer Geertsema, de instemming van de regeringspartijen. Ook mejuffrouw Goudsmit (D'66) erkende „jammer ge noeg", zoals ze zei dat de regering niet buiten haar bevoegdheid was gegaan. Mi nister Beernink (Binnenlandse Zaken) be toogde nog, dat zijn medewerking aan het schorsingsbesluit niet noodzakelijk is, zo als de heer Franssen had verondersteld. In de gemeentewet is daarvan bewust af gezien, aangezien schorsingen doorgaans een spoedeisend karakter dragen. De heer Franssen stak zijn teleurstel ling over het antwoord van de beide be windslieden niet onder stoelen en banken. Hij trok de conclusie, dat de beantwoor ding alleen dient om te verhullen dat het tijd werd om de geldkraan dicht te draaien, omdat de sociale bijstandsuitke ringen te hoog opliepen. De heer Frans sen vroeg tot slot een uitspraak van de kamer over de vraag, of de staatssecre taris een juist gebruik van het schorsings recht heeft gemaakt. Over de motie, die hij in verband hiermee indiende, zal van daag (woensdag) worden gestemd. FRANKFORT. Het Westduitse dis- I conto wordt vandaag van 7 tot 6Vz per cent verlaagd en het beleningstarief van I 9 tot 8 percent. In Nederlandse geldmarktkringen zijn de meningen verdeeld over een disconto- verlaging. Sommigen zijn ervan over tuigd, dat ook in Nederland het wissel disconto zal worden aangepast, omdat Ne derland economisch sterk gebonden is aan Duitsland. Anderen verwachten dat eerst I Frankrijk nog zal moeten verlagen voor dat Nederland zal volgen. Een verlaging van het promessedisconto met V% percent acht men eveneens niet denkbeeldig. In dat geval zou het promessedisconto wor den teruggebracht tot een half percent onder het officiële wisseldisconto. Hier en daar hoort men ook twijfels. Zo verwacht men in bankkringen dat vanaf half december opnieuw een straf - deposito moet worden aangehouden. Ge beurt dit, dan zou een discontoverlaging met slechts 1.4 percent kunnen worden afgekondigd. Dit zou dan meer een sym bolische verlaging zijn. Maar wanneer zoals sommigen vermoeden internatio nale afspraken zijn gemaakt om de rente te drukken, zal ook Nederland niet aan I een discontoverlaging kunnen ontkomen. AMSTERDAM. De 82-jarige Amster damse theoloog dr. H. W. van der Vaart Smit, die een kort geding tegen de her vormde predikant dr. J. J. Buskes uit d» hoofdstad, wegens diens uitlating over zijn I oorlogsverleden verloor, gaat van het von nis niet in appèi maar nu bij de gewone I rechter een actie voeren tegen dr. Buskes I wegens belediging. In zijn boek „Hoera voor het leven" (verschenen in 1959) en in een artikel (van 10 april) in „Het Stadsblad", dat in Utrecht I verschijnt, had dr. Buskes dr. Van der Vaart Smit onder meer genoemd „iemand die kon liegen dat hij zwart zag" en „een I van de meest gevaarlijke lieden, die kerke lijk Nederland ooit heeft opgeleverd". De I passage uit het boek wordt aangehaald in het eerste deel van „Het Koninkrijk der I Nederlanden" van prof. dr. L. de Jong.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23