Keuze geen lood om oud ijzer ARP IN SENAAT WIL MET DE PVDA SAMENGAAN Veel medewerking aan SWOV-enquête Overwegzondaars op de kiek Meer zendtijd gevraagd voor Hilversum III VAN NIEL Boete voor „genezeres" Scherper zien onderweg door melk onderweg SWOV krijgt half miljoen Beide Kamers herdenken herstel democratie s g a F b Rijdt veilig met melk ONDERZOEK RIJ- EN DRINKGEWOONTEN AUTOMOBILISTEN Laatste begroting van minister Klompé PvdA: Geef Artis een half miljoen Mr. M. Vrolijk kandidaat als PvdA-voorzitter Staatssecretaris Duijnstee kan blijven Mr. Van Riel (VVD) doet aanval op staatssecretaris Duijnstee 'wêêêÈÊÈSiêm ^^■Éaafe WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 Pornografie Inflatie IltP! -»* Het „Kolengeld' Premier betreurt interview, maar: IJmuiden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractie van de ARP in de Eerste Kamer wil na de verkiezingen met de PvdA regeren. Fractievoorzitter dr. W. Berghuis riep de socialisten gisteren bij de algemene politieke beschouwingen in de senaat op een dergelijke samenwerking mo gelijk te maken door een duidelijke uitspraak van hun kant. „Het hangt van henzelf af", aldus dr. Berghuis. „Ze moeten het zelf waarmaken". Volgens dr. Berghuis is een keuze tus sen VVD of PvdA voor de Anti-Revo lutionairen in de Eerste Kamer zeker geen zaak van „lood om oud ijzer". Aanval Russen APPARATUUR „PACIFIC GLORY" IS BINNEN r WOE Rt f trekkelijk weinig visie en inspiratie ge toond". Ook volgens prof. Van Hulst heeft het kabinet niet aan alle verwachtingen beantwoord. Beide fractieleiders prezen minister Luns om zijn gezag in de di plomatieke wereld. Mr. Van Riel vond het jammer dat de minister-president zich niet krachtiger heeft laten gelden door het kabinet tot inzet van de verkiezingen te laten ma ken. Dat dit niet is gebeurd vond de heer Broeksz niet zo vreemd. De grootste prestatie van dit kabinet ligt volgens hem op het terrein van het verhogen van de verbruiksbelastingen en het bevorderen van dè inflatie. Van een werkelijk in komensbeleid is volgens hem niets te recht gekomen omdat de regering bang was de bezitters te treffen. De heer Broeksz was voorstander van vrijlating van de pornografie voor vol wassenen en afschaffing van de discrimi natie van homofielen. „Hoe eerder aller lei overleefde Victoriaanse verboden op dit gebied zijn geschrapt, hoe beter het is", zei hij. Mr. Van Riel vond ook pornografie toe laatbaar voorzover die niet van geweld dadige aard is en geen kinderen tot ob ject heeft. Hij verwierp de stelling dat de overheid niets met abortus te maken >u hebben en de vrouw hierin alleen heeft te beslissen. Daarmee verwierp hij het standpunt van zijn eigen partij. Vrije abortus maakt volgens mr. Van Riel bo vendien de weg vrij voor een eliminatie van idioten, dementen en bejaarden. De vraag of soft drugs toelaatbaar zijn, hield ook de Eerste Kamer gisteren uit voerig bezig. Mr. Van Riel vond soft drugs gevaarlijker voor de samenleving dan al cohol of tabak, maar de heer Broeksz dacht van niet. „Drooglegging leidt tot toeneming van het gebruik ten voordele van de onderwereld, meende hij. De heer Broeksz keerde zich tegen de trage rechtsgang bij processen als dat te gen de Haarlemse rechter. Daardoor wordt volgens hem een gevoel van rechts onzekerheid en klasse-justitie in de hand gewerkt. Veel woordvoerders toonden hun be zorgdheid over de inflatoire ontwikkeling. Prof. Alberda (A.R.P.) gaf de regering het advies niet al te veel heil te ver wachten van een herstel van het centrale loonoverleg. De senaat bleek in meerder heid akkoord met de regeringsplannen tot beteugeling van de bestedingen. De heer Zoon (P.v.d.A.) vond het tijdstip waarop de regering de inflatiecorrectie wil toepassen, conjunctureel onjuist. Hij betwijfelde ook of in het pakket maatre gelen wel voldoende met de laagste inko mens rekening wordt gehouden. Mr. Van Riel vroeg de regering extra aandacht te schenken aan de ontwikke ling van de Amsterdamse agglomeratie, nu in de Rijnmond het probleem van het milieu en de waterverontreiniging zo sterk gaat spreken. De Amsterdamse in dustrieterreinen gaan volgens mr. Van Riel in een veel te traag tempo van de hand en het is dringend nodig dat voor de Amsterdamse agglomeratie, vooral aan de Zaankant, een eigen bestuursorganisa tie wordt ontworpen en aan de Tweede Kamer voorgelegd. Mr. Van Riel vond ook de aanleg van een buitenhaven bij IJmuiden voor diep stekende schepen op grond van het pla nologisch nationaal belang urgent. - #111 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het minister Klompé bij de behan deling van de begroting van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk dinsdag niet erg moeilijk gemaakt. Er was over het algemeen toch wel veel waardering voor het beleid van de minister, die voor het laatst haar begroting verdedigde. Zij heeft elf jaar het departement van CRM beheerd en voorts te kennen gegeven niet in een volgend kabinet terug te willen keren. Toch was er ook critiek. Zo merk te de heer Vonhoff (V.V.D.) op dat met name in de harmonisatie van de subsi dies nog niets tot stand is gekomen. De enige motie die ter tafel kwam be trof Hilversum III. Drs. Voogd (P.v.d.A.) wil Radio Veronica de wind uit de zeilen nemen door de zendtijd van Hilversums derde zender aanzienlijk uit te breiden. Met de woordvoerder van D'66, drs. Vis ser, was hij weliswaar van mening dat (Van onze correspondent) LEIDEN. De afdeling Oegstgeest van de Partij van de Arbeid heeft oud-minis ter mr. Maarten Vrolijk in Den Haag Kandidaat gesteld voor het voorzitter schap van de Partij van de Arbeid. Reeds eerder waren VARA-voorlichter André van der Louw en het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Franssen kandidaat gesteld. De naam van mr. Vrolijk wordt intus sen ook genoemd als die van de opvol ger van de huidige commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Tel. 31 29 34 - Speciaalzaak sinds 1883 er in ons land behoefte bestaat aan het soort programma's dat Veronica biedt, maar toch is het naar zijn mening niet eerlijk dat de kleine man met een klein illegaal zendertje wordt aangepakt en Ve ronica niet. Overigens voelde hij nog niets voor een verbod van Veronica. Van socialistische zijde waren er amen dementen tot steun aan Artis ter grootte van een half miljoen gulden, tot uitbrei ding van de steun aan de sport met 2 miljoen en tot de indiening van een wet telijke regeling, die het noodzakelijk moet maken voldoende kwaliteitswaarborgen te scheppen om kinderdagverblijven en speelzalen voldoende betaalbaar te doen zijn. C.H., A.R. en K.V.P. vonden het beleid van de bewindslieden op CRM getuigend van visie en flexabiliteit. Hier en daar signaleerde men wat onvolkomenheden. Mej. Kok (K.V.P.) gaf te kennen het niet eens te zijn met het voorbijgaan van de bewindslieden aan de slechte financiële omstandigheden waarin tal van instellin gen van maatschappelijk werk en orga nen van samenwerking zich bevinden. De regering is niet bereid in afwach ting van het betreffende wetsontwerp de schorsing ongedaan te maken van de be sluiten van de gemeentebesturen van Am sterdam, Middelburg en andere gemeen ten met betrekking tot de plaatselijke bij standsuitkeringen. Staatssecretaris Van de Poel deelde dit mee na een interpellatie van P.v.d.A.-ka- merlid drs. Franssen. De bewindsman motiveerde de schorsing door te stellen dat het afwijken door gemeenten van het wetsontwerp door hem wordt beschouwd als strijdig met het algemeen belang, daar het door de regering nagestreefde harmonisatieproces wordt versoord. Wat Amsterdam betreft zou het een niet ge motiveerde bevoordeling inhouden van be jaarden boven andere groepen van bij standsgerechtigden. De teleurstelling van een bepaalde groep bijstandsgerechtigden kan geen grond voor het toekennen van een uitkering zijn. Bovendien is deze te leurstelling door het verlenen van een nieuwe uitkering weggenomen. Drs. Franssen was door dit antwoord niet bevredigd. Hij diende een motie in waarin hij vroeg de schorsingsbesluiten ongedaan te maken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „De inzichten van staatssecretaris Duijnstee over de toe komst van de Nederlandse defensi» hebben geen invloed op het door het kabinet te voeren defensiebeleid. Daar om behoeft het omstreden interview met de staatssecretaris, waaruit een verschil van inzicht bleek met de mi nister van Defensie, geen staatsrech telijke gevolgen te hebben." Dit ver klaarde vanmorgen premier De Jong in de Eerste Kamer. V.V.D.-senator Van Riel had giste ren gevraagd, waarom de staatssecre taris niet was verzocht af te treden. De minister-president betreurde het interview wél. Sprekende over de eveneens door mr. Van Riel aangeroerde vluchten van Russische militaire vliegtuigen in de richting van Nederland zei de mi nister-president. dat de Sovjet-lucht macht veelvuldige activiteit vertoont, ook boven de Noordzee. Meermalen komen Russische vliegtuigen binnen het bereik van de geïntegreerde NAVO waarnemingssystemen en zij worden dan ook waargenomen. Naar de me ning van de minister president kan niet worden gesproken over aanvliegen van Noord-Nederland, gezien de rou tes die de vliegtuigen volgen. Het is niet te bepalen of de Russen het waar nemingssysteem hebben kunnen aftas ten. Waar nodig zal het luchtwaarne- mingssysteem worden gemoderni seerd. De Russische operaties hebben de aandacht van de regering. De minister-president zei dat de re gering nog geen positieve toezegging kan doen over de aanleg van een bui tenhaven in IJmuiden. De werkgroep, die bezig is de technische en nautische aspecten van dit project uit te werken, zal binnenkort rapport uitbrengen. Daarna zullen ook nog de economische en financiële aspecten van de aanleg van een buitenhaven en van een zee sluis in breder kader moeten worden bezien. ZEVENBERGEN De Zevenbergse kantonrechter, mr. J. Saelman, heeft de 50-jarige Standdaarbuitense „genezeres" vanmorgen veroordeeld tot een boete van zeven maal f 700 Hiervan is zeven maal f 500 voorwaardelijk. De kantonrechter achtte bewezen, dat de vrouw in de periode mei tot augustus van dit jaar onbevoegd de geneeskunde heeft uitgeoefend en de uit 1865 daterende wet heeft overtreden. Doorslaggevend voor de uitspraak van mr. Saelman waren de feiten dat de Stand daarbuitense met folders reclame maakt, mensen belooft ze te zullen beter maken, hoewel ze geen medische opleiding heeft genoten; adviezen van artsen aan patiën ten doorkruist, werkt zonder medische controle en betaling vraagt voor haar „genezingen". Daarbij achtte de rechter ook geen oprechte bedoelingen bij ver dachte aanwezig. De vrouw heeft aangekondigd van het vonnis in beroep te zullen gaan. Dr. Berghuis reageerde met zijn op roep op de bijdrage van de fractielei der van de P.v.d.A. in de Eerste Ka mer, de heer Broeksz, die zei dat de K.V.P. zich nu wel veranderd mag heb ben, maar dat nog moet worden afge wacht wat er van haar programma- Steenkamp terecht komt. „Terwijl prof. Steenkamp werd toegejuicht door de par tijraad namen anderen hun voorzorgs maatregelen", zei hij, doelend op de af wezigheid van prof. Steenkamp bij het opstellen van het gemeenschappelijke ur gentieprogramma van de drie christelij ke partijen. C.H.-fractieleider prof. Van Hulst vond de uitspraak van dr. Berghuis nogal pre matuur omdat de P.v.d.A. pas in februari met haar definitieve programma op tafel komt. Hij vroeg de P.v.d.A. terwille van de regeerbaarheid van de anti-K.V.P.-re solutie af te stappen. Ook mr. Niers, de fractieleider van de K.V.P. in de Eerste Kamer, vroeg de socialisten zich op hun positie te bezinnen. Er is volgens hem een juiste sfeer geschapen voor intrek king van de resolutie. De fractieleider van de V.VJD. in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, neemt het staatssecretaris Duijnstee kwalijk, af wijkende meningen over de verhoging van het defensiebudget te hebben geventi leerd. Hij noemde eenheid van zienswij ze tussen de minister en zijn staatssecre tarissen over dat budget essentieel voor de beleidsvorming en vroeg de minister president wat de heer Duijnstee heeft be wogen aan te blijven. De staatssecretaris heeft enige tijd ge leden laten blijken een doorlichting van de defensietaak eerder nodig te vinden dan een verhoging van het defensiebud get. Ook bleek hij voorstander van een andere taakverdeling binnen de NAVO, waarbij hij de luchtmacht ten koste van de marine wilde versterken. Mr. Van Riel vroeg voorts of het kabi net weet dat Noord-Nederland twee keer, zoals hij zei, is aangevlogen door Russi sche middelzware bommenwerpers, die vermoedelijk rechtstreeks uit de buurt van Moermansk kwamen maar wel bui ten de territoriale wateren bleven. Vol gens mr. Van Riel hebben de Russen hierbij de waarde van onze waarnemings systemen exact kunnen aftasten. De liberale fractieleider vroeg of de regering deze gegevens heeft gecombi neerd met het feit dat de Starfighter voor een luchtgevecht op lage hoogte min der geschikt is dan bijvoorbeeld de Mig- 21. Volgens hem zal met deze feiten bij de vaststelling van het defensieplafond voor de volgende kabinetsperiode reke ning dienen te worden gehouden. De senaat toonde zich nogal gereser veerd over het optreden van het kabinet- De Jong. Dr. Berghuis: „Het heeft als een goed huisvader geregeerd, maar be- ROTTERDAM. De enquête die de afge lopen twee maanden tijdens de nachte lijke uren van de weekeinden is gehou den door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) over de rij- en drinkgewoonten van de automobilisten, is een groot succes ge worden. Bijna 2400 automobilisten heb ben op 30 plaatsen In het land meege werkt aan dit onderzoek, dat op een der gelijke manier nog nooit eerder ln Ne derland is verricht. Volgens de SWOV, die gisteren een pers conferentie hield, was de bereidwillig heid van de automobilisten boven ver wachting. Vooral gezien de moeilijke tijden waarop de enquête werd gehou den, het aantal passagiers dat vaak moest wachten en vele factoren die door een toevallige automobilist als on plezierig worden ervaren. Van de 3141 automobilisten die door de politie naar de S WO V-mede werkers werden doorgestuurd, hebben er 451 (14,4 percent) in eerste instantie gewei gerd mee te doen. Later hebben alsnog 179 van hen een enquêteformulier inge vuld en opgestuurd. Van de grootscheepse enquête zijn nog geen resultaten bekend. De vele cijfers moeten eerst worden verwerkt. Over een half jaar zullen de eerste gegevens in een voorlopig rapport bekend worden gemaakt. Ook een voorlopige indruk werd op de persconferentie niet gege ven. Men wilde slechts kwijt dat enkele tientallen ondervraagden zoveel alcohol gedronken bleken te hebben, dat verder rijder niet verantwoord was. Deze men sen werden door medewerkers thuisge bracht of (wanneer ze te ver woonden) overnachting aangeboden. De enquête zal straks ook aantonen of de apparatuur, waarmee de ademproef wordt afgenomen, betrouwbaar is. Dat gebeurt door de uitkomsten te vergelij ken met de uitslag van de bloedproef, die nog steeds wordt beschouwd als de beste methode om de hoeveelheid alco hol in het bloed te bepalen. Ondanks het feit dat er nog geen concrete uitslagen te melden zijn, heeft de SWOV toch een persconferentie belegd om de geheimzinnigheid die rond het onder zoek nodig was, op te heffen. Om zoveel mogelijk betrouwbare gegevens te ver krijgen, is opvallende publiciteit ver meden. Vooral werd niets vermeld over tijden en plaatsen van de steekproeven en de sfeer waarin het werk zou ver lopen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa van Volksgezondheid heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid een rijksbijdrage van 550.000 gulden toegezegd voor een aantal wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van de verkeersveiligheid. Onderzoekingen zullen worden inge steld naar de constructie en het gebruik van valhelmen, het gezamenlijk gebruik van alcohol en medicamenten in het ver keer, het gevaar van ziekten en afwijkin gen bij verkeersgebruikers en de meest doelmatige inrichting van ambulance auto's. In het belang van de enquête werd daar om besloten zd min mogelijk inlichtin gen te verstrekken. Bovendien was men bang dat de aanwezigheid van journa listen op de enquêteplaatsen van invloed kon zijn op het aantal weigeringen en op de anonimiteit van de proefperso nen. Namen en adressen zijn tijdens het onderzoek namelijk niet genoteerd. De gegevens worden onder nummer in ponskaarten overgebracht en door een computer verwerkt. De SWOV is een particulier instiuut dat het onderzoek in opdracht van de over heid verrichte. Aan de enquête zijn 10.000 manuren besteed. Het gehele pro ject kostte 350.000 gulden. Andere stu dies die de SWOV verrichtte hebben on dermeer geleid tot de vangrail langs auto-snelwegen en de fel-oranje kleur op de witte Porches van de rijkspolitie en de jasjes voor de verkeersbrigadier- tjes. Sinds gisteren werken de Nederland se Spoorwegen officieel en zo open baar als het maar mogelijk is met een overwegcamera, waarmee auto mobilisten geregistreerd worden, die het niet zo nauw nemen met de auto matische overwegbeveiliging. „Ca mera Obscura" heet hij al in het N.S.- jargon en het eerste exemplaar werd gisteren bij de drukke Utrechtse over weg Blauwkapel overgedragen aan de spoorwegrecherche. Het is de bedoe ling het aantal camera's tot acht uit te breiden en die langs de in aanmer king komende overwegen te laten circuleren. Aan de bestaande knipper- lichtpalen worden kastjes gemon teerd, zodat de camera's snel zijn in te schuiven, niet vernield kunnen worden en vrijwel onzichtbaar zijn. Dat laatste niet om de foto's zoveel mogelijk in het geniep te maken, al dus de Spoorwegen, maar om niet te duidelijk te laten merken of de ca mera afwezig is. Goede raad, van de Spoorwegen: doe maar net alsof elke overweg van nu af aan gefotografeerd - wordt. DEN HAAG. Zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer is gisteren het feit herdacht dat 25 jaar geleden in ons land een begin werd gemaakt met het herstel der parlementaire democratie door de in stelling van een noodparlement. In de Tweede Kamér memoreerde voorzitter mr. Van Thiel dat twee van de thans nog zitting hebbende Kamerleden deel van dat parlement uitmaakten. Jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) en de heer F. Goedhart (D.S. '70). Voorzitter Van Thiel wilde niet treden in een staatsrechtelijke discussie over de vraag of destijds al dan niet recht een beroep is gedaan op het staatsnoodrecht. Wel stelde hij vast dat het herstel van de parlementaire democratie toen als een groot en onvervangbaar goed werd be schouwd. Hij constateerde dat de vorm van de parlementaire democratie in be weging is, maar dat het stelsel berust op een grondslag welke niet verlaten mag worden. Namens de regering zei minister Klom pé dat het parlement zich steeds weer aanpast aan veranderingen, hoewel het in zijn kern toch hetzelfde is gebleven. Wel vond zij dat een gevoel van verwij dering zich voordoet tussen regering en parlement enerzijds en de burger ander zijds. „Den Haag is voor velen blijkbaar een verre stad geworden", zei zij. De ge ringe opkomst bij de verkiezingen noem de zij een teken aan de wand dat niet wijst op de mindere betekenis van de par lementaire democratie, maar op een min dere geïnteresseerdheid van de burger in de werking ervan. In de Eerste Kamer zei voorzitter mr. De Niet, dat de parlementaire democratie voortdurend moet worden aangepast aan de rechtsovertuiging van een samenle ving, welke in een periode verkeert van uiterst snelle verandering. Namens de regering zei premier De Jong dat de jaren na 1945 hebben aan getoond, dat een parlementaire democra tie niet identiek is met machteloos par lementarisme, zoals op grond van de vooroorlogse verhoudingen wel werd ge steld. Met erkenning van de gebleken fou ten en gebreken stelde de minister-presi dent vast, dat ons staatsbestel na 1945 bevredigender heeft gefunctioneerd dan tussen de twee wereldoorlogen. ROTTERDAM. - De zwaargehavende Liberiaanse tanker „Pacific Glory" is dinsdagmiddag door vier Europoortsleep boten de Rotterdamse haven binnenge bracht. Dit betekende het einde van een omvangrijk bergingskarwei, waarmee meer dan zestig bergers van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst en het bergings bedrijf Van den Tak wekenlang zijn bezig geweest. Het binnenbrengen van de „Pacific Glory", het 42.777 brt metende tankschip dat op 23 oktober bij het eiland Wight na een aanvaring in brand raakte en erg werd beschadigd, werd dinsdagmiddag bij Hoek van Holland door honderden belang stellenden gadegeslagen. Mr V.V.I doel i de si stee over gen Duyn gelde beter den mani' satie word Op enigs zijn i heer stand hoog gelde schil lijk f de s tien De om t sisch de si een over bomi op ei mete wate veel deze mins pers die en m alarr taak voel kunr De ning neen een In d het al or hoe WM •WW R< ren dorp het raak huiz nieu gekt G tUSS' van gevE het Di arre de past roor kerl tens D slac getr dat jaai offe kre; poli Hiei schi reet V lië dra; de heb die late li drai den van dez< rini C mei IS var tot Nei 34- org l tw: ver sta: vai vot 196 zijt hef pre

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2