Nog altijd te weinig geld voor bestrijding nierziekten jm Zondag vierde Noordpierloop Complete opera in Velsen l'feikl „Bel Canto" geeft twee opvoeringen van „Carmen ÏERENIGlNGSNIEimVS UIT DE IJM0ND ti Stichting krijgt steun uit Kennemerland Recreatieparken bundelen zich in TOUR-NED P. H. Volmer was zilveren jubilaris bij Papierfabriek Kerstcollecte van Leger des Heils „Het Witte Tejater" voor de televisie MOBIELE ANWB IN BEVERWIJK Bloemenmagazijn „DE DUINROOS" ■PSS.Ui'f' Drukke maanden voor mannenkoor „Zanglust" Omzet kinderzegels in Beverwijk groter WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 MENSEN STERVEN ONNODIG Voor sfeer in Uw woning Kunstnijverheid - Plantschalen Cijfers Kennemerland V eisendJmuiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Exclusieve couture VOOR REISDEVIE2EN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN ..ophè6^S--statlon van Haarlem, geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koersen, irrekeningen en deposito's. ITORtN fi.V, Forum (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Bij Van Gel der Papier Velsen was het zondag vijfentwintig jaar geleden, dat de heer P. H. Volmer, administratief assistent bij de economische dienst, in dienst was getreden, welk jubileum maan dag werd gevierd. 4 In het cultureel centrum aan het Moerbergplantsoen wordt nu al ge durende bijna acht maanden met groot enthousiasme gemusiceerd, ge zongen en geacteerd door de ongeveer tachtig leden van het Velsens operakoor „Bel Canto", die zich aldus intensief voorbereiden op de twee voorstellingen van George Bizets beroemde opera „Carmen", welke vrij dag 11 en maandag 14 december in de Velsense Stadsschouwburg zullen worden gegeven. Bij het streven naar modelopvoeringen worden de spreekwoordelijke kosten evenmin gespaard als de nodige moeite, zodat reeds medewerking werd verkregen van het Christelijk Jeugdkoor uit IJmuiden onder leiding van mejuffrouw Jeanne van Asselt en het ruim dertig man sterke Zaans Opera- en Operetteorkest, met Wim Borghardt als dirigent. De solisten zijn allen beroepszangers en -zangeressen, die nog aan het begin van hun carrière staan. „CARMEN" HISTORIE „Met „Zanglust" door Europa" is de titel van het concert, dat vrij dag 20 november door dit mannen koor uit Beverwijk in het Pius X- college zal worden gegeven. Het gedeelte na de pauze wordt dan verzorgd door het ongeveer tachtig man sterke PTT-mannenkoor uit Haarlem. JUBILEUM rvs~v~~vvv~~vv (Van een onzer verslaggeefsters) OVERVEEN. Ongeveer 200 mensen per jaar sterven onnodig omdat er voor hen niet tijdig plaats in een kunstnier- centrum beschikbaar was. Eén van de koele feiten die gisteravond genoemd werden tijdens een bijeenkomst van de Vereniging tot steun aan de Nier Stich ting Nederland in het Kennemerlyceum. Kernpunt van de avond: de oprichting van de afdeling Kennemerland van deze vereniging. Hét probleem dat steeds weer naar voren kwam: de apparatuur bestaat om meer mensen een nierdialyse te geven (een regelmatige, kunstmatige reiniging van het bloed aan een kunst nier omdat de eigen nier niet functio neert) er is alleen geen geld. De grote tragiek van de nierziekte is, zette de heer B. J. F. Steinmetz, voorzit ter van de landelijke vereniging uiteen, dat hij pas sinds enkele jaren voorna melijk door veel publiciteit uit de sfeer van de onbekendheid is getrokken. Dit in tegenstelling tot ziekten als reuma, kanker, etcetera, die bij collectes door een grotere bekendheid bij het publiek ook meer aandacht kregen. Nederland loopt overigens vooraan bij ADVERTENTIE de behandeling van deze ziekte. Er zijn hier 28 centra voor spoeling aan de I kunstnier en 24 patiënten hebben een kunstnier thuis. En het was de Neder landse professor Kolf die in '43 de eerste kunstnier uitvond, die pas in 1964 in de praktijk gebruikt kon worden. In Leiden bevindt zich de computer van „Euro transplant", de naam voor een apparaat dat ingeschakeld wordt bij transplantaties. Binnen enkele uren kan worden uitgezocht welke patiënt het best de nier van een bepaalde donor zal kunnen verdragen én kan de nier naar elke plaats in Europa vervoerd worden. Zeestraat hoek Koningstraat Telefoon 2 33 70 De heer A. P. Roodvoets, internist uit Aerdenhout, vertelde over de dialyse, in ziekenhuizen en thuis (waar de patiënt en zijn vrouw voor kunnen worden opge leid) en over de transplantatie. Hij noem de cijfers die menigeen de rillingen over de rug zullen doen lopen. De kosten van één dialysebehandeling zijn 350. Dat is met twee behandelingen (van zo'n 8 tot 12 uur) per week in totaal 36.000. Een kunstnier met alle mogelijke bijbehoren de apparatuur kost dertig mille. Er zou den eigenlijk, vertelde de internist, on geveer 1000 plaatsen nodig zijn, daarbij een soort „verloop" incalculerend van transplantaties en nieuwe patiënten. De laatste stand van het aantal patiënten dateert van 22 augustus van dit jaar: 367. En om nog even door te cijferen: er zijn nu circa 110 transplantaties ver richt, waarvan er 70 geslaagd zijn. Niet geslaagd wil niet zeggen dat de patiënt overlijdt hij kan altijd terugvallen op de kunstnier. Er werden gisteravond ook twee films vertoond. Eén van VARA's Achter het Nieuws uit 1968, een ander gemaakt door Flip Bloemendaal die op 9 december door Socutera voor de televisie wordt uitgezonden. Vooral de eerste film was zeer fascinerend, met niet alleen ge sprekken met patiënten en deskundigen, maar ook een complete niertransplanta tie. WOENSDAG 18 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u. concert Velsens Ge mengd Koor en The Shepherds. Aquariumver. IJmond, gebouw Velser- duin, Velserduinplein, IJmuiden, 20 uur bandlezing en dia's. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. openbare vergadering Slachthuis. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur. IJmuider Harmonie, in het Gemeente lijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 u.. repetitie orkest-afdeling. De Ring, van 19.30 tot 21.30 uur in de gymzaal van de F. L. Ossendorpschool (in gang Wijk a. Zeeërweg), IJmuiden: boks- training. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 u. Badmin ton ver. Velsen. DONDERDAG 19 NOVEMBER NIVON, geb Velserduin, Velserduinplein, IJmuiden, 20 u. Biologisch Visserij-onder- zoek, bioloog H. de Veen. Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergadering. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden 10-12.30 en 14.30-17.30 uur, uit- leenpost Bejaardenhuis, Keizer Wilhelm straat, 15.30-17 uur; filiaal Santpoort-Z., Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30-17.30 uur en 19-21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu- teroppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur fn de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, van 19.30 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden 6.30-8 uur gemengd zwemmen, 8-12 uur schoolzwemmen, 12-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwemmen, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwem lessen, 18.30-22.30 uur zwemver. CSB, 21.50-22.50 uur duikersvereniging. Bethlehemkerk, Radarstraat, 13.30-16.30 uur; bejaardensoos in een der lokalen. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 u. Badminton ver. Velsen. Kamerorkest IJmond, vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20-22 u. repetitie. WOENSDAG 18 NOVEMBER De Slof, Raamveld, 20 u. Koreaans karate. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. DONDERDAG 19 NOVEMBER Beverwij kse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. De Slof, Raamveld. 14 u. bejaardensoos, invalidenclub. 20 u. open tafeltennissoos. WOENSDAG 18 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk-1 weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 19 NOVEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 9.30 en 10.30 u. bejaardengymnastiek. De Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. foto kring Heemskerk. WOENSDAG 18 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. Bij alle feiten die deze avond genoemd werden bleef de benoeming van de afde ling Kennemerland maar een korreltje in het geheel. Het actiecomité Kenne merland, werd op één niet-verkiesbare man na, in zijn geheel bij acclamatie tot bestuur gekozen. Waarmee Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Heemskerk, Heemstede, Velsen en Zand- voort zich kunnen scharen in een lange ADVERTENTIE IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Het Bloemen- en Recreatiepark Linneaushof in Bennebroek is een van de vijftien recreatieparken in Nederland die zich gebundeld hebben in een vereniging, die de naam „Tour-Ned" draagt. De eigenaren en directeuren van de toeristische bedrijven zien als doel van de vereniging elkaar, met inachtne ming van ieders anonimiteit, als colle giale gesprekspartner te ontmoeten en van gedachten te wisselen over onder werpen als verhouding overheid, werving van binnen- en buitenlandse toeristen en publiciteit. De ondernemers beogen een reële voor lichting te geven over hun ondernemin gen, die zo zijn gerangschikt op een te vervaardigen affiche dat binnen- en bui tenlandse vakantiegangers een route door Nederland wordt geboden met visueel aangegeven de betreffende objecten, te bereiken via een op de affiche voorkomen de uitgezette toeristische route. Ook zullen op grote schaal folders wor den verspreid. Het is de bedoeling in 1971 met de ac ties te beginnen. De andere parken zijn: Recreatiepark Drouwenerzand te Drou- wen (Dr.), Vreugdeland Surae te Dorst bij Breda, Dierenpark Tilburg te Tilburg, Reederij Plas te Amsterdam, Eur-O-Ra- ma te West Rozenburg, Sprookjestuin de Elf Provinciën te Hellendoorn, Ouwe hands Dierenpark te Rhenen, Dierenpark Amersfoort te Amersfoort, Recreatiecen trum Duinrell te Wassenaar, Recreatie park en Forellenkwekerij Gulpen te Gul pen (L.), Jeugd Verkeerspark „De Gou verneur" te Assen, Automuseum Leid- schendam, Dierenpark Wassenaar te Was senaar, Ontspanningsoord Natuurbad Val kenburg. Vermoedelijk zullen nog vijf an dere gelegenheden later aansluiten. ADVERTENTIE d l, v' i rij van andere gemeenten: Amsterdam, Utrecht, 43 gemeenten in de Rijnmond, I 23 in de Baronie Breda, 10 in de Zaan streek, 6 in Twente. Er hebben zich hier al zo'n 130 a 140 leden aangemeld. De vereniging, die een jaar na de op- richting van de Nierstichting tot stand kwam, in mei '68, heeft een „fund-rai- sing"-doel. Dat wil zeggen het verkrij- gen en verzamelen van gelden en het wekken van belangstelling voor de Nier Stichting. De laatste is er voor steun in de praktijk van de behandeling, bij we tenschappelijk werk en preventie. De bijeenkomst in het Kennemerly ceum werd afgesloten met een forum waarin een uroloog, een verpleegster, de heer J. P. Calff, directeur van de Nier Stichting (één en hetzelfde adres als de -vereniging, ze werken ook zeer nauw samen), bestuurslid Roodvoets en een patiënte. Typerend waren de woorden waarmee de laatste haar ervaringen en geluk met de dialyse, die ze twee keer per week moet ondergaan, beschreef: „Ik was voorheen een wrak, ik zag er uit als 80. Nu voel ik me weer fit en kan zelfs drie dagen per week werken". Met echtgenote, zoon en verloofde werd de jubilaris in het directiekantoor ontvan gen door ir. J. C. Coops, bedrijfsdirec teur, waarbij aanwezig waren de heren A. Bouma en J. Dalmeyer, respectieve lijk chef van het energiebedrijf (Centra le) en chef bedrijfsbureau centrale. De heer. Volmer was voorheen werk- zaam in de produktie bij de papierfa- briek om na enige tijd in een administra tieve functie te worden geplaatst. Daar- I na was hij nog enkele jaren werkzaam op de afdeling orderplanning, later op het bedrijfsbureau van de papierfabriek om in oktober 1969 te woorden overge plaatst naar zijn huidige functie in het bedrijfsbureau van de centrale. De heer Coops herinnerde aan deze loopbaan, waarna hij de jubilaris namens de Raad van Bestuur een enveloppe met inhoud aanbood, alsmede de schriftelijke felicitaties. Mevrouw Volmer ontving een foto in lijst van haar echtgenoot tijdens I zijn dagelijkse bezigheden en een hand boeket. Ten huize van de familie Volmer aan de Schulpweg te Velsen-Noord kwam 's middags een deputatie van de centrale met aan het hoofd de heer A. Bouma, die mede namens de afdeling waarin de heer Volmer in de papierfabriek werk zaam was onder hartelijke gelukwensen een geschenk overhandigde ten behoeve van zijn nieuwe bandrecorder. Mevrouw Volmer ontving een plant, die met het door de directie gezonden bloemstuk tot de fleurige attenties behoorde. (Van een medewerker) WIJK AAN ZEE De Beverwjjkse sportverenigingen „Kennemerland" (wiel rennen) en DEM (atletiek) organiseren zondag op het strand van Wjjk aan Zee de vierde Noordpierloop. Vele bekende Kennemer sportlieden hebben zich reeds voor deze strandloop aangemeld. Men hoopt dan ook op een record aantal deel nemers. De lopers en loopsters moeten zeven kilometer op het strand afleggen. Aan de start verwacht men onder meer de beken de wielrenners Jan Serpenti, Gé v. d. Win den, Aad Duyker, Cees Lute, Theo van Kouteren, Rob Schelvis, de oud-renners Ab Geldemans, Jan Groot, Frans Klardi en Wim Zonneveld, de favoriete lange af standslopers Ruud de Vos, Chris Duyker, Anton Blok, Piet Bleeker (42 jaar) en Peter Heynis. Bij de dames lopen de atletes Ma- rietje Valkenberg, Lida Kuis en Anja Lamers met wielrenster Anneke Lute mee. De start is om twaalf uur in de Zwaan straat. Elke loper of loopster die de af stand binnen het uur volbrengt, krijgt een herinneringsglas. Voorts zijn er vier extra prijzen voor de heren en drie voor de da- j mes- Jongeren tot 14 jaar kunnen aan de jeugdloop over 4 km. meedoen. Ook voor hen zijn er drie extra prijzen. Liefhebbers om deel te nemen aan de Noordpierloop - I ook trimmers en andere sportlieden mogen meehollen - kunen zich zondagmorgen vanaf half elf aanmelden in hotel Rijck- aerts te Wijk aan Zee. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. Kennemer Kruimels Bij „Bel Canto" wordt thans hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de opvoering van „Carmen". Geheel rechts Paula de Groot en Wouter Goedhart, de vertolkers van de hoofdrollen. met medewerking van bekende solisten als Marijke van der Lugt en de Ita liaanse tenor Nino Adami. Onder lei ding van de nieuwe dirigent Henk Wei- mar werd hiermee de naam van „Bel Canto" voor goed gevestigd, welke re putatie later door de opvoering van „Cavalleria Rusticana" nog is toegeno- Bij „Bel Canto" is men geleidelijk naar de opera toegegroeid. Zo werd in 1966 het tienjarig bestaan van het koor gevierd met een jubileumavond in het Patronaatsgebouw, waarbij Pietro Mas- cagni's korte opera „Cavalleria Rusti cana" nog in concertvorm werd uitge voerd. Twee en een half jaar later volg de hiervan een „echte" operavoorstel ling in de Velsense Stadsschouwburg, welke toen door de heer P. Zwaanswijk in ons blad werd omschreven als een „glorieuze jubileumviering, met bewo gen en geëmotioneerde zang van de voortreffelijke solisten". Aan dit succes werd de vereiste dosis moed ontleend voor het ondernemen van een nog groter waagstuk: een com plete operavoorstelling met solisten, koor en orkest. Aanleiding hiervoor werd het vijftienjarig bestaan van het operakoor, dat omstreeks januari 1956 op initiatief van de heer Henk Kerk hoven werd opgericht. Dit initiatief bestond uit een door middel van een advertentie gerichte oproep tot de zangliefhebbers in Velsen, waarvoor zich zoveel gegadigden meld den, dat reeds in februari van dat jaar tot definitieve oprichting van het Vel sens Operakoor „Bel Canto" kon wor den overgegaan. Het eerste concert werd november 1956 in „Treslong" in Het programma van „Zanglust"' voor de eerstvolgende weken bestaat verder uit een kerstconcert op dinsdag 15 de cember in het provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" in Castricum, waar ook medewerking aan wordt verleend door de Hoogoven Harmonie. Vrijdag 18 december volgt een tweede kerst concert, eveneens met medewerking van de Hoogoven Harmonie en verder uitgebreid door het gemengd koor „Zang en Vriendschap" uit Beverwijk en het Katholiek Gemengd Koor. On derwijl worden door „Zanglust" nog de gebruikelijke concerten in diverse te huizen verzorgd. B(j dit alles mocht het bestuur ook twee uitnodigingen voor concerten in Duitsland ontvangen en wel uit Neu- wied en Paderborn. Hillegom gegeven, met de oprichter als dirigent, waarbij de baten werden af gedragen voor de slachtoffers van de destijds zo geruchtmakende opstand in Hongarije. Deze uitvoering betekende tevens de start voor een succesvol koorleven, doordat met een groeiend ledental ver volgens geslaagde concerten konden worden gegeven in Papendrecht en an dere plaatsen, waarbij in Velsen de be woners van het W. F. Visserhuis, de „Arosa Sun" en het Provinciaal Zie kenhuis evenmin werden vergeten. In 1960 kon het eerste lustrum wor den gevierd met een concert in het to taal uitverkochte Patronaatsgebouw, In de periode van maandag 23 november tot en met zaterdag 5 december wordt door het Leger Des Heils in IJmuiden de jaarlijkse kerstcollecte gehouden ten be hoeve van ongeveer driehonderd bejaarden en een groot aantal lang durig zieken en kinderen. Men kan hiervoor ook een bedrag overma ken op postgiro 438968, t.n.v. het Leger Des Heils, Edisonstraat te IJmuiden. In het N.O.S.-programma op Neder land 1, dat hedenavond tussen 19 en 19.30 uur zal worden uitgezonden, zjjn ook enkele fragmenten opgenomen van een repetitieavond in de Velsense Stadsschouwburg van de experimentele groep van „Het Witte Tejater"- Het zijn scènes uit het straattoneel, zoals dit destijds tn Arnhem en "s Hertogenbosch door het ensemble is gespeeld. De lei ding berustte bij John van Lier en Ma rijke Stuyff. Het mobiele kantoor van de A.N.W.B. zal met ingang van vrijdag 27 novem ber ook in Beverwijk wekelijks een standplaats komen innemen, waar het publiek terecht kan voor hulpverle- ningsdokumenten, reisroutes en verze keringen. Ook zijn hier in beperkte mate boekingen en reserveringen mo gelijk. Het rijdend bureau zal elke vrijdag van 10 tot 16 uur op het Sta tionsplein worden opengesteld. Uit dit alles putten bestuur en leden voldoende vertrouwen om zich aan een nog moeilijker opgave te wagen: de op voering van Bizets opera „Carmen", een voor Velsen uniek evenement. Voor de hoofdrollen werden geëngageerd Paula de Groot en Wouter Goedhart, die aldus Carmen en Don José voor hun rekening zullen nemen, verder met medewerking van Mieke Westra, Thelma tie Boer, Maria Diederik, Wim van Aken, Cees Bol, Fons Orie, Rudolf Klugt en Pier Wouda, allemaal Nederlandse zangers en zangeressen die na een degelijke op leiding nog aan het begin van hun car rière staan. Verder heeft Ben Heuer zich met de regie willen belasten, met Dick Vet als repetitor, terwijl Wim Borghardt de dirigeerstaf zal hanteren. En boven dien heeft de toneelmeester van de Stadsschouwburg, Peter van Warmer dam de speciale decors voor zijn reke ning genomen, zodat gelet op zijn en tourages voor de operettevoorstellingen van „VIDES" („Eine Nacht in Venedig" en „Def Zigeunerbaron") ook dit be langrijke onderdeel prima zal zijn ver zorgd. Een en ander resulteert voor „Bel Canto" in een uiterst kostbare onder neming, zodat het bestuur hiervoor hoopt op enige financiële bijstand van het bedrijfsleven. Ook zou men het koor nog gaarne met enige zangers wil len versterken, waarbij vooral behoefte bestaat aan een aantal jongemannen. Zij zijn dan nog juist op tijd om als koorleden aan deze veelbelovende op voeringen van „Carmen" te kunnen meewerken. Het koor bereidt zich thans voor op de viering van het vijfenveertigjarig bestaan in 1971, waarvoor men het le dental van vijftig gaarne tot vijfen zeventig zangers zou willen opvoeren. Qok staat het lidmaatschap open van „Vrienden van Zanglust", waarvoor de minimum donatie 7,50 per jaar be draagt. Aanmeldingen kunnen geschie den bij de heren F. Wüst, Lekstraat 3 en C. de Winter, Laan der Nederlanden 375 (telefoon 28200) en in Beverwijk en in Heemskerk bij de heer M. G. Jim- mink, Chopinstraat 94, telefoon 27835. Persoonlijke kennismakingen zijn elke vrijdagavond van 19.45 tot 22 uur mogelijk op de repetities in het Harmo niegebouw aan de Groenelaan in Be verwijk. Het Comité Kinderpostzegels Bever wijk is blij met het bericht van het lan delijk comité, dat de omzet van kinder zegels en kaarten in 1969 maar liefst 1.096,50 hoger lag dan in het voor gaande jaar. Hoe groot de totale omzet was kon men niet zeggen, maar dit be richt is voor het comité reden genoeg om de inwoners, de verkoopsters en de bedrijven bijzonder erkentelijk te zijn voor de steun. Het is ook een hart onder de riem voor de huidige actie, die tot de feestdagen loopt. De zegels en de kaar ten zijn tot in januari te koop aan het stalletje in het postkantoor.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7