Zzvavelkoolstoffabrieken horen in Nederland en België niet thuis BankMees Hope nv Suriname in crisissituatie fotograferen in het weekend? Ik kan m'n geld wel beter besteden Politiek en ook raciaal geharrewar BIOCHEMICUS DR. COPIUS PEEREBOOM: Twee unieke voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: Opnieuw arrestatie van Mengele bevolen m DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 19 (Van onze Haagse redacteur) AMSTERDAM „Progil werd in Amsterdam afgewezen, omdat grote groepen uit de bevolking plotseling in staat bleken een bepaalde ontwikke ling critisch te benaderen. Elders heeft dat proces van critische bewust wording misschien nog niet zo sterk plaats gevonden, maar ik kan me niet indenken dat het halt houdt bij de Belgisch-Nederlandse grens". Dat zegt de Amsterdamse biochemicus dr. J. W. Copius Peereboom naar aanleiding van het komende gesprek tussen de Belgische minister van Volksgezond heid en staatssecretaris Kruisinga over de consequenties van een eventuele Progil-vestiging voor het Zeeuws-Brabantse grensgebied. ZUIVER L UCHTVER VU I LING GROOT RISICO iBMHfi advertentie Bent ti ook zo'n type? O nee, roept u verontwaardigd, ik geef m'n weekendgeld heus niet alleen aan drank uit Tuuriijk, ook wel 's een pilsje. Maar ook prik voor de kinderen. En 'n lekkere hamburger voor ons allemaal. Hier kaartjes voor Artis. En patat. Bovendien - en nu wordt uw blik pas echt triomfantelijk- ik maak wel degelijk foto's. En u toont vol trots de vakantiekiekjes die u ieder jaar trouw hebt geschoten. Een schoenendoos volTorremolinos, Ardennen en de Veluwe. Bravo! Alleen krijgen u en uw gezin over een paar jaar wel een eenzijdig beeld van het verleden. Waarom? Omdat uw 50 andere vakanties, de weekends, ook vol onver getelijke momenten zitten. Nou ja, onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Ga maar na. 't Is zo'n kleine moeite om uw camera het hele weekend schiet- klaar te hebben. 't Kost maar zo weinig. En uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. Herinneringen aan koste lijke momenten die nu écht onvergetelijk zijn geworden. Haal dus 'n filmpjein huis Zorg het hele jaar voor een geladen fototoestel. Want filmen is eigenlijk uw enige excuus om geen foto's in het weekend te maken. Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Praat vóór het volgende rondje even met de vakman, uw fotohandelaar. Toekomst T ragi-komedie ADVERTENTIE Dr. Copius Peereboom, die als lid en wetenschappelijk woordvoerder van het Am- iterdamse Anti-Progil Comité het bijne bijdroeg aan de afwijzing van de Franse zwavelkoolstoffabriek in Amsterdam, gelooft dat de consequenties voor het grens gebied vooral samenhangen met twee facetten van de Progil-vestiging: het naar zijn oordeel onaanvaardbare risico van calamiteiten en het risico bij transport. In Amsterdam becijferde men, dat bij het in brand raken van slechts één opslagtank op het fabrieksterrein zwaveldioxyde (SO 2) concentraties optreden, die binnen een straal van één kilometer reeds na enkele minuten de dood tot gevolg kunnen hebben. A Van 1 tot 2 kilometer zouden de S02- concentraties door een gezond mens een half uur te verdragen zijn, van 2 tot 10 kilometer veroorzaken de dan nog optre dende concentraties irritatie van slijm vliezen en ademhalingswegen, maar geen blijvend letsel. Personen met ademha lingsstoornissen of hart- en vaatpatiënten zouden echter moeilijkheden kunnen on dervinden die tot sterfte leiden. De Am sterdamse onderzoekers tekenen hierbij aan, dat 30 percent van de bejaarden aan deze aandoeningen lijdt. Een reële kans op slachtoffers bestaat ook, wanneer een tankauto met zwavel koolstof in of bij een woonwijk zou ver ongelukken. Zwavelkoolstof werkt als een sterk zenuwgif en bevordert een lange reeks van aandoeningen. Het vervoer van zwavelkoolstof per schip biedt het niet minder griezelige aspect, dat het produkl zwaarder is dan water en dus bij een ongeluk naar de bodem van rivier of ka naal zakt. In Amsterdam is uitgerekend, dat bij een ongeluk met een schip van 50.000 ton een hoeveelheid wateropper vlak van niet minder dan 10 vierkante kilometer ernstig vervuild zou raken, ter wijl de mogelijkheden om de zwavelkool stof op een of andere wijze weer te ver wijderen praktisch nihil moet worden ge acht. Dr. Copius Peerebaom is niet onder de indruk van de mededeling van de Bel gische minister-staatssecretaris voor Vlaamse Streekeconomie, prof. dr. A. J Vlerick, dat het Progil-dossier het „zui verste" is dat hij ooit, onder ogen kreeg. „Zo'n ambtelijk rapport kan gemakkelijk een verkeerde indruk wekken, omdat er maar een beperkt aantal facetten wordt belicht. Alle facetten kunnen pas naar voren komen, als je er een veel grotere groep mensen via hearings bij betrekt. Dit soort vestigingen behoort niet beoor deeld te worden door ambtelijke commis meerderheid uit onafhankelijke deskun digen bestaat. Dat geldt hier in Neder land en dat geldt ook voor de Belgische situatie." Eén van de punten waarbij dr. Copius Peereboom een groot vraagteken plaatst, is de vraag hoeveel luchtverontreiniging de door Progil geprojecteerde zwavelkool stoffabriek daadwerkelijk oplevert. Pro gil claimt, dat de 900 kilo zwavelwater stof (een bijzonder kwalijk riekend gas) die vrijkomt bij -de produktie van iedere ton zwavelkoolstof, bijna volledig tot SO 2 kan worden verbrand. Daardoor zou per dag slechts 17 kilo zwavelkoolstof vrijkomen. Maar, zegt dr. Copius Peere boom, de oven en de naverbrander die Progil wil toepassen zijn voor dit doel nieuw en zo'n hoog rendement is nog nooit gehaald. Als men dan toch uitgaat van 17 kilo zwavelwaterstof per dag, houdt dat in dat de installatie het gehele jaar optimaal functioneert en ooit storin gen vertoont. Ook uit de opmerking, dat met zwavelkoolstoffabrieken de .laatste 20 jaar geen ernstige ongelukken zijn ge beurd, mag, aldus dr. Copius Peereboom, niet automatisch de conclusie worden ge trokken dat het dus met het gevaar wel meevalt. De produktiemethode die Progil voor ogen staat, wordt in de Franse ves tiging nog maar sinds 1967 toegepast. Een commissie, ingesteld door het ontwikke lingsschap voor de Zaanstreek, consta teerde bij een van tevoren aangekondigd bezoek aan deze fabriek weinig stank overlast. Bij een uiterst moderne zwavel koolstoffabriek in Keulen noteerde de zelfde commissie echter wel klachten over stankhinder bij omwonenden. En in het Belgische Vilvoorde, waar vroeger een zwavelkoolstoffabriek stond, herinnerde de bevolking zich de stank nog als de dag van gisteren. Naar het oordeel van dr. Copius Peere boom, horen bedrijven als zwavelkool stoffabrieken die een groot risico opleve ren, helemaal niet meer thuis in de in dustriegebieden van dichtbevolkte landen zo'n fabriek in een industrieagglomeraat (of in een toekomstig, zoals op de linker oever bij Antwerpen) betekent een extra risico vanwege het gevaar dat branden kunnen overslaan. Dr. Copius Peereboom is ervan overtuigd, dat het risico van een calamiteit bij een zwavelkoolstoffabriek niet alleen hypothetisch is, maar integen deel reëel aanwezig. Een mengsel van zwavelkoolstof en lucht is zó brandbaar, dat een door stati sche elektriciteit ontstane vonk gemakke lijk in staat is een ontsteking te veroor zaken. Deze laatste vaststelling is te vin den in een officieel rapport van de ar beidsinspectie. Een werkgroep van biolo giestudenten noemde in een rapport een roestige warmwaterleiding van 95 graden al een mogelijk ontstekingsmechanisme. Dr. Copius Peereboom noemt het aar dig, dat de afwijzing van Progil in Am sterdam (en daarvoor al in Rotterdam) later min of meer gesanctioneerd is door staatssecretaris Kruisinga. Op 3 februari 1970 zei de staatssecretaris namelijk bij een debat over de hinderwetprocedure dat bij de gemeenten een wezenlijke inspraak van grote betekenis kan zijn, omdat dit onder meer als positief resultaat had op geleverd het niet-vestigen van Progil in Amsterdam. ASUNCION (AP). Een rechter in Paraguay heeft opnieuw bevolen dat de Duitse oorlogsmisdadiger Joseph Mengele, de beruchte kamparts van Auschwitz, moet worden gearresteerd. Voor zover men weet, houdt Mengele zich ergens in de binnenlanden van Para guay op. Het eerste arrestatiebevel was uitge gaan in 1962 maar had niets opgeleverd. Al eerder, in juni 1959, was zijn arrestatie gelast door een rechtbank te Freiburg in West-Duitsland. De nieuwe actie in Paraguay is het rechtstreekse gevolg van een onlangs in Israel gedane mededeling door de West- duitse president Heinemann, dat zijn re gering de uitlevering door Paraguay van Mengele „al enige malen" had verzocht. Namens het ministerie van Binnenland se Zaken in Asuncion was naar aanlei ding hiervan op 11 november verklaard, dat de plaatselijke autoriteiten niet op de hoogte waren geweest van het Duitse ver zoek tot uitlevering. Dit kan enige bevreemding wekken om dat de Westduitse ambassade in Paraguay al in 1962 de regering van Paraguay had Hoge rente per maand i vrij opneembaar. Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over september '70 bedroeg dat percentage 53k%. Thans, over oktober '70 5sh°/o. Bovendien f 2.000,per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting f 500, Daarna tenminste f. 100, per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer aantrekkelijke spaarrekeningen: Spaardeposito: 4V2% bij een opzegtermijn van 1 maand. T ermijnspaardeposito 53Abij een opzegtermijn van 6 maanden. Termijnspaardeposito 6V4°/obij een opzegtermijn van 12 maanden. Termijnspaardeposito 7% 24 maanden vast. Onze kantoren zullen u graag alle gewenste inlichtingen verschaffen. Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213; Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040. Bijbank: 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13, tel. 070-924031. Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. Israel gedane mededeling door de West- WANTROUWEN IN KABINET-SEDNEY PARAMARIBO. Ongeregeldheden die in Suriname zjjn uitgebroken na het winnen van het kort geding door de re- ai in iyoz ae regering van rdiaguaj nou winnen ..e. meegedeeld dat Mengele zich vermoede- gering tegen stakende leerkrachten, heeft lijk ophield in het noorden van het land, I - - - - in het district dat na de oorlog bekend is deeld te woraen aoor amoieiijK.e cumnna- - lies. maar door een commissie waarvan de als Nederland en Belgie. De bouw van geworden als „Nueva Germania" Nieuw Duitsland. het kabinet-Sedney in een ernstige crisis gemanoeuvreerd. De staking en de uitbars ting van ongeregeldheden vormen in feite een hernieuwd blijk van wantrouwen in het kabinet-Sedney, dat had toegezegd de niet al te beste salarissen van leraren en ambtenaren te herzien en de slechte soci ale voorzieningen op een beter niveau te brengen. De Surinaamse regering heeft herhaal delijk iaten blijken dat aan drastische her ziening van salarissen voorlopig niet is te denken, omdat het land zich in een finan ciële noodtoestand bevindt. Het begrotings tekort voor het komende jaar bedraagt 50 miljoen. De lasten nemen toe, maar de produktie wordt nauwelijks hoger. De voorzitter van het Surinaamse parle ment, de heer Lachmon, verklaarde enkele weken geleden tijdens een openbare ver gadering van Surinaamse parlementariërs met leden van het Nederlandse parlement dat de financiële situatie zorgwekkend is. Een duidelijk symptoom van de weinig rooskleurige toestand waarin het land zich bevindt is dit jaar het vertrek naar ring. Premier Sedny haastte zich dan ook in te stemmen met een Koninkrijkscom missie die lang gaat studeren over de toe komstige verhouding binnen het konink rijk. Het gevaar van een dergelijke com missie is echter dat de onafhankelijkheid van Suriname een slepende kwestie wordt, waaraan staatsrechtkundigen een forse kluif hebben en politici vanuit hun partij politiek standpunt louter opportunistisch te werk zullen gaan. Nederland van tweeduizend Surinamers, waaronder hooggekwalificeerde krachten, die het land broodnodig heeft. Het aantal Surinamers dat naai Nederland trok be droeg in 1969 ongeveer duizend. Dit jaar zijn zelfs doorgewinterde idealisten en fer vente nationalisten vertrokken. Op de achtergrond van de sluimerende crisis drukt bovendien heel zwaar de toe komstige staatkundige verhouding tot Ne derland. De grootste regeringspartij, de (hindoestaanse) Vatan Hitkarie-partij van Surinames sterke man, Lachmon, denkt voorlopig niet aan ingrijpende wijzigingen van de verhouding tussen Suriname en Ne derland. Via de omslachtige weg van eerst het statuut veranderen om daarin een ontbindingsclausule op te nemen en daarna met een referendum het volk te raadple gen probeert de VHP de boot af te houden. Het PNP-blok stelt daar tegenover dat de toekomstige status van republiek reeds vaststaat en dat bij de volksraadpleging slechts een datum behoeft te worden vast gesteld in 1973 of 1975 De oppositiepartijen, de Nationale Partij Suriname van ex-premier Pengel en de Partij van de Nationalistische Republiek van Surinames meest oprechte nationalist Eddy Bruma, zien het land liever vandaag dan morgen geheel onafhankelijk. Werken aan de verwezenlijking van de onafhankelijkheid op korte termijn zou het einde betekenen van de huidige rege- Dubieuze randgroeperingen beginnen zich nu al te manifesteren in Suriname. Dankzij achterhaalde en schijnredenerin gen wordt een tragi-komedie opgevoerd. Met een voortdurend beroep op „morele verplichtingen", „traditionele banden" en „inlossen van ereschuld voor 300 jaar ko loniaal beheer" word+ prietpraat verheven tot principiële stellingname. Een politieke acrobatiek die bedenkelijk veel lijkt op volksbedrog. Want een groot en weinig critisch deel van de Surinaamse bevolking leeft nog op de zoete herinneringen uit de tijd van de witte tropenhelm en khaki- broek. De aanhankelijkheid die voortspruit uit deze dagdromerij is moeilijk te ver anderen in een houding die meer over eenstemt met de werkelijkheid: op eigen benen staan met volledig accepteren van alle consequenties. De volharding van de grote groep niet meegeëvolueerde Surinamers, geleid door politici, die een zaken- en maatschappe lijke carrière opbouwden tijdens het ko loniale en na-koloniale bewind, schept een ideaal klimaat voor militante radicale fi guren. In hun drang naar de nationale on afhankelijkheid schuwen zij de extremis tische aanpak niet. Maar met hun holle frasen, ongenuanceerde eisen en hun grote zelfgenoegzaamheid jagen deze politieke orakels de publieke opinie tegen zich in het harnas. Ze diskwalificeren zichzelf en daarmee hun doel. De discussie over de toekomstige status van Suriname raakt dan ook verstrikt in een broeierige emo tionele strijd. De overheid moet bij het doen van be noemingen al terdege rekening houden met het ras. Men zit eenvoudig te tellen hoeveel Hindoestanen en hoeveel Creolen er benoemd worden. Een groep hindoestaanse leraren heeft zich onlangs afgescheiden van de Federa tie van Organisaties van Leerkrachten, de bond die achter de stakingen staat, uit sympathie voor de huidige regering die geformeerd werd door de voorman van de Hindoestanen, de heer Lachmon. De Surinaamse minister van Openbare Werken, een Creool, heeft dezer dagen de eigenaar-directeur van het Hindoestaanse radiostation „Radika" een standje gegeven over enige uitzendingen die een raciale tendens zouden hebben. Volgens door de minister ontvangen reacties was in brede (Creoolse) kringen aanstoot genomen aan die uitzendingen. Al dit geharrewar draagt alle elementen in zich van een radicale strijd terwijl Su riname in politiek en financieel opzicht boven een afgrond balanceert.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19