Zwarte Piet aangehouden NIXON VRAAGT MEER GELD Honger in Pakistan Bisdom overweegt stichting nieuwe studentenparochie in Amsterdam Nederlaag Nederlands honkbalteam Gezonken schip veroorzaakte stank Baby van recruut kind van de rekening Gevechten in Amman Hond krijgt gouden kroon Voor militaire hulp aan (o.a.) Israel en Cambodja HET WEER Opheldering over uitlatingen van drs. Bakker gevraagd Uitkering-ineens bepleit voor trekkers van AOW en AWW Kazerne heeft geen crèche Bezetters van Maagdenhuis: f 500,- boete Brand in Israels ambassade in Rome AGENDA pagina 11 Verder in de krant fijne, relaxe herenmode free time sportswear 6 KWARK SNBËTEN voor 3,00 61e JAARGANG NUMMER 1 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 Minder wind In Tweee Kamer In Rijnmond Imam doodt storende luistervink Het woord is aan... WIE WAT WAAR 1971 is verschenen Autobedrijf KONING N.V. grote houtstraat 124 haarlem ONGELOFELIJKE STUNT-AANBIEDING ELEKTRISCHE WEKKER VVWV\A/\AA'WtA/VVVVV\/VVAAA/\A/WWVyVVV/VV/VVWWWW| (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een Zwarte Piet is gis termiddag in de Haarlemse binnen stad zonder pardon door een agent opgepakt en naar het politiebureau I meegenomen. De agent ging hiertoe over, nadat een kledingverhuurster aangifte had ge- I daan van het feit, dat een man een j Zwarte-Pietenpak alsmede de baard en pruik van Sinterklaas ter waarde van 150 gulden had verduisterd, doordat hij een vals adres had op gegeven. Bij onderzoek bleek de aangehouden Piet met de zaak echter niets te ma ken te hebben. WASHINGTON (Rtr-AFP) President Nixon heeft het Congres gisteren om aan vullende kredieten gevraagd tot een bedrag van in totaal ruim 3700 miljoen gulden voor hulp voor het buitenland. Van dit be drag is 1800 miljoen gulden bestemd voor wapen verkopen aan Israel. Verder is 558 miljoen gulden voor hulp aan Cambodja, „Honger!" Met haar handen maakt deze vrouw in Oost-Pakistan eetbe- wegingen om aan buitenlandse journa listen duidelijk te maken dat haar bijna een week na de overstromings ramp maar één ding interesseert: voedsel. De foto werd gemaakt in Manpura, op ongeveer 150 kilometer van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Uit het binnenland 2, 17, 19 Buitenlands nieuws3, 17 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Films 4, IS U itwijzer 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 W eerrapport 11 Kunst IS Radio en tvIS port 3 Economisch nieuws 2S Scheepsberichten 2S Beurs 2S Luidsprekers Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I tot vrij dagavond Half tot zwaar bewolkt inet vooral morgen overdag plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog af en toe harde wind bissen zuid west en west. Vooral in de nacht lagere temperaturen. 540 miljoen voor Zuid-Korea, 108 miljoen voor miliaire hulp aan Jordanië, 18 miljoen voor militaire hulp aan Libanon en 234 miljoen voor economische hulp aan Zuid- Vietnam. Het programma van Nixon omvat verder de volgende kredieten: 360 miljoen gul den voor militaire en economische hulp aan Formosa, Griekenland en Turkije en 108 miljoen gulden voor militaire hulp aan In donesië. Van het krediet van 558 miljoen gulden aan Cambodja is 306 miljoen gulden be stemd voor militaire steun en 252 miljoen gulden voor economische hulp. In het lo pende belastingjaar heeft Cambodja al een bedrag van ongeveer 360 miljoen gulden aan steun ontvangen. In zijn boodschap aan het Congres zegt de president onder meer, dat Israel een sterke wil heeft getoond om in vrijheid verder te leven. De Verenigde Staten ho pen, aldus Nixon, dat de recente overeen komsten in het Midden-Oosten zullen lei den tot vrede in dit gebied en dat het dan niet langer nodig zal zijn dat Amerika een van de oorlogvoerenden voor dergelijke grote bedragen aan militaire hulp verleent. „Deze hoop is nog niet verwerkelijkt", al dus Nixon. Hij voegde eraan toe: „De voortgezette leverantie op grote schaal van militaire uitrusting door de Sovjet- Unie is een feit dat niet kan worden ont kend". Voor het lopende jaar heeft de president al om een bedrag van ruim 7900 miljoen gulden gevraagd om zijn programma van buitenlandse militaire en economische hulp te kunnen uitvoeren. DEN HAAG Evenals in de Eerste Kamer zijn ook in de Tweede Kamer de uitlatingen van minister Bakker tijdens zijn Zuidafrikaanse reis ter sprake ge komen. De fractieleider van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, vroeg vanmorgen opheldering over de verklaringen die minister Bakker in Zuid- Afrika heeft afgelegd over de apartheid. Drs. Den Uyl zei dat deze uitspraken van de minister op zijn minst twijfel doen rijzen aan de vraag of zij verenigbaar zijn met de principiële afwijzing van de apart heidspolitiek door de Nederlandse regering. Hij verlangde dat de Kamer direct na de terugkeer van de minister een zo volledig mogelijk overzicht krijgt van de door hem gevoerde besprekingen en gedane uitspra ken. Ook wilde drs. Den Uyl een overzicht van hetgeen in de Zuidafrikaanse pers over het bezoek is verschenen, omdat daaruit kan blijken hoe dit bezoek heeft gefunctio neerd en wat de politieke betekenis ervan is geweest. „Er is bij mijn fractie ernstige twijfel gerezen of de minister zich wel houdt aan de gedane toezegging dat hij in Zuid-Afrika ook contact zal opnemen met de leiders van de oppositie", aldus drs Den Uyl. (Voor het Eerste-Kamerverslag zie pag. 2f Je bent een Haagse herdershond van bijna twee jaar, je heet Armand en je hebt gevochten met een doberman-pincher. Je bent daarbij flink in je bek gebeten en hebt daarbij een stuk tand verloren. Jammer, maar zo is het leven. Maar als dan toevallig de broer van je bazin een tandarts is die niet voor een experimentje terugdeinst en zij heeft nog een paar oude gouden kronen van haarzelf over, dan kan het gebeuren dat je jezelf terugvindt in de spreek kamer voor Operatie „Gouden Kroan". Vastbinden is er ook niet bij. Je zit rustig op de stoel, waarvan de zitting is voorzien van een extra-breed dek omdat je er anders niet op past en je ziet toe hoe de tandarts je een prik geeft zodat je straks geen pijn zal voelen. Driemaal een uur duurt het, de normale behandeltijd. Maar dan ben je waar schijnlijk ook de enige viervoeter ter wereld, die met goud van zijn vrouwtje in zijn bek rondloopt. CARTAGENA Columbia. Het Neder lands honkbalteam heeft de openingswed strijd van de wereldkampioenschappen, tegen Venezuela met 1-5 verloren. De Ve- nezolanen zorgden voor 11 honkslagen. Het Nederlandse team maakte op het publiek in Cartagena indruk door zijn goede veldspel, maar kon de Venezola- nen aan slag niet in gevaar brengen. Pas na een 5-0 achterstand kon in de achtste inning een tegenpunt worden gescoord. Voor Nederland startte Ron Renooij op de werpersheuvel. Na drie innings, toen Nederland een 0-3 achterstand had op gelopen, werd hij vervangen door De Vries. Voor Venezuela werd Cordoba de win nende werper. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. Van Lier (PvdA) heeft vandaag de regering geïnterpelleerd over de 400- gul denbeweging en de AOW- en AWW-trek- kers. De PvdA wil vóór Kerstmis een uit kering ineens voor alle AOW- en AWW- trekkers van f 210,-. De heer Van Lier wil uiteengezet zien waarom de regering heeft besloten de be jaarden en gehuwden (behalve de bijstand' trekkers onder hen) van een uitkering in eens voor 1970 uit te sluiten. Daarnaast vraagt hij met ingang van 1 januari de normuitkeringen op grond van de Algemene Bijstandswet in passende mate te verhogen. Het zou kunnen ge schieden door met ingang van die datur, het minimumloon te verhogen tot ten min ste f 165.- per week (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Het bisdom Haarlem zal mogelijk een nieuwe (rooms-katholieke) studentenparochie in Amsterdam oprichten na de breuk met de studentenecclesia, die sinds enige tijd gehuwde priesters bij de eucharistievieringen laat voorgaan. De bisschop van Haarlem en de overste van de Jezuieten in Nederland hebben hun vertegenwoordigers in het stichtingsbestuur van de studentenecclesia teruggetrokken. Deze besluiten werden al aangekondigd, toen de studentenkerk op 27 september de gehuwde Huub Oosterhuis liet voorgaan. Op dezelfde dag gaf de bisschop van Haarlem een verklaring uit, waarin hij zei dat „de betrokken priesters Jan van Kilsdonk, Ton van der Stap, Hans Peters en Lambert Quant in hun ambtelijke bediening niet meer onder mijn verant- woordelijkheid" werkten. De studenten ecclesia had zich buiten de Rooms-Katho- lieke Kerk geplaatst. Kort daarna werd de ecclesia de huur opgezegd van de kapel in het Ignatius- college, de ruimte waarin men voor de diensten bij elkaar kwam. Tot 1 januari kan de ecclesia de kapel nog gebruiken. „Wij gaan ondertussen gewoon door", al dus heeft Huub Oosterhuis verklaard. Vol gende week zondag zal worden gesproken waar men na 1 januari heen zal gaan. „We hebben een paar mogelijkheden". De bisschop van Haarlem, die al in sep' tember liet weten contact met de studen tenkerk te willen houden, blijft ook nu bereid tot contact bij voorkomende gele genheden. De overste der Jezuieten onder houdt nog contact met de studentenpasto res die nog tot de orde der Jezuieten be horen. In een communiqué heeft het bisdom Haarlem gezegd dat altijd een beroep op de bisschop mogelijk is voor het oprichten van een pastoraat onder studenten dat wèl onder de verantwoordelijkheid van de bisschop valt. ROTTERDAM. De Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond is woensdag morgen en woensdagmiddag overstroomd met klachten (om twee uur waren er al meer dan 200) over een „afschuwelijke" stank in Capelle en Krimpen aan de IJssel. Uit een onderzoek is gebleken, dat de stank werd veroorzaakt door het che misch produkt rezinformer, afkomstig uit een vijfhonderd tons binnentanker. Door nog onbekende oorzaak zonk dit scheep je, dat bij het bedrijf „Cindu" lag, in de nacht van dinsdag op woensdag in de Hollandse IJssel. Nadat het schip was verdwenen, kwam drieduizend liter rezinformer vrij en steeg naar het wateroppervlak. Het verdampen van het produkt, dat als grondstof bij de asbestproduktie dient, leidde tot de tal loze klachten over stank en over keel- en hoofdpijn. Rijkswaterstaat zag vandaag geen aan- leding om maatregelen te nemen. ISTANBOEL (AP) De iman van een moskee in Manavgat, in het zuidoosten van Turkije werd zo woedend over een luid spelende transistor-radio van een 19- jarige jongeman, die de gebedstijd ver stoorde dat hij de moskee uitrende en de jeugdige radio-luisteraar met een jachtge weer doodschoot. oplossing voor het probleem te zoeken, heeft hij het meisje moeten ontslaan BREDA. De afdelingscommandant van de Chassee-kazerne in Breda heeft deze week een recruut naar huis ge stuurd. De recruut, de 27-jarige Utrecht se dierenarts P. van der Werf, had op geen enkele manier verzorging voor zijn zoontje van veertien maanden kunnen vinden en de kleine daarom maandag bij zijn opkomst maar meegenomen naar de kazerne. Maar daar het leger niet over kinderbewaarplaatsen beschikt, kreeg de vader meteen enkele dagen verlof om een Inmiddels zou ook de Sociale Dienst van Defensie proberen om een uitweg te zoe ken. De vrouw van de dierenarts zal over een jaar afstuderen en heeft geen tijd om de verzorging van haar zoontje op zich te nemen. De dierenarts, die werkt bij de Gezondsheidsdienst voor Pluimvee in Doorn, had daarom een meisje in dienst genomen. Van zijn f2.500 bruto per maand kon hij dat naar zijn zeggen ook doen. In militaire dienst gaat hij maar 800. bruto verdienen. Daardoor Voor dierenarts Van der Werf lijkt de zaak er iets gunstiger te gaan uitzien, nu een majoor van de Sociale Dienst toege zegd zou hebben dat hij een hogere kost- winnaarsvergoeding zal krijgen. Of hij daarmee gered is weet hij niet. Omdat hij niet voor een huurhuis in aanmerking kwam, heeft hij een woning moeten ko pen. Voor zijn studie heeft hij flinke le ningen moeten afsluiten en dat moet hij nu terugbetalen. En dat kan hij volgens zijn zeggen van zijn soldij onmogelijk doen. Karei Jonckheere: Vroeger hadden we geen tijd voor sexuele voorlichting. We moesten vrijen. AMMAN, (AP en Reuter) In de I Jordaanse hoofdstad Amman zijn van morgen hevige gevechten uitgebroken tussen het leger en Palestijnse guerilla's. Het werd het meest verwoede gevecht genoemd sinds vorige maand de be- standsovereenkomst is gesloten. De schietpartijen begonnen nadat ex plosieven waren gegooid naar een poli- tiebureau in een voorstad van Amman. Ook in de afgelopen nacht zijn ge- vechten geleverd. Er werd voortdurend geschoten met automatische wapens en mortieren. De straten van de Jordaanse hoofdstad waren gisteravond geheel ver- laten. Sommige delen van de stad waren in het duister gehuld. Ook in Libanon is in de afgelopen nacht gevochten. Daar raakten Palestijnse guer rilla's slaags met Libanese militairen. Dit is in Israel bekendgemaakt. In de omgeving van de Hamamis-heuvel werd schieten gehoord. Libanese militairen zouden na mortierbeschietingen op de Is raëlische grensplaats Metula stellingen van de guerrilla's hebben bezet. AMSTERDAM Het Amsterdamse ge rechtshof heeft vanmorgen drie weten- schappelijke medewerkers van de univer siteit van Amsterdam voor hun deelne ming aan de bezetting van het Maagden huis in mei 1969 ieder veroordeeld tot een boete van 500. De politierechter had hen in eerste instantie veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f 400,-. ROME (Reuter). In de Israëlische ambassade in Rome is vanochtend brand uitgebroken. Het vuur, dat een grote omvang aan nam ontstond in de kelder van het ge bouw op een moment dat een tankauto bezig was het oliereservoir voor de cen trale verwarming bij te vullen. De brand wordt door verscheidene brandweernloefen besteden. ADVERTENTIES ADVERTENTIES official v/h Zwiei dealer Voor IJ muiden en omgeving Bloemstraat 34. IJmuiden. Tei. 15141* Uo Ri 1 o Prachtige elektrische wekker van overbekend merk. Blijft wekken met een luid zoemsignaal. 1 jaar garantie. Elders 32.- Juweliers-shoD-Driis GENERAAl CRONJÊSTRAAT 83 HAARLEM (naast de brandweer) Telefoon 0 23-251383 Mode - leer - suède Choorstraaf 16 Utrecht Grote Houtstraat 80 Haarlem Vrijdag en zaterdag als reklame in een doos van 3,60 Grote verscheidenheid aan marsepein- figuren DUS NAAR heerlijk Telefoon 1 64 79 Verschijnt dagelijks, beh zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie teL 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGJ2NUMEM DE KENfNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1