Half miljoen in mindering van andere subsidies Regering wil Artis helpen ten koste van Amsterdam Pleidooi voor dubbeldeks wegen in de randstad Verklaring van minister Bakker onbegrijpelijk s Politieman op onjuiste grond ontslagen Dolle Mina's eisen subsidie crèches Computer Hervormde misrekening Kerk een Eén op de drie Nederlanders is rijp voor psychiater bont- '~70 collectie'"71 dick bartels échte graan-genever die is van verhoeven! VBWDEVEN SEX BOETIEK Zuidmolukkers worden niet uit huizen gezet SENATOR LANKHORST: Betoging op Binnenhof FINANCIEEL LEVEN AANGETAST DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 Mej. i aars in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel van CRM heeft gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld bereid te zijn aan Artis bij wijze van noodmaatregel een jaarlijkse subsidie van een half miljoen gulden te geven. Dat bedrag zal de gemeente Amsterdam echter moeten bezuinigen op andere culturele subsidies die zij van het rijk ontvangt. In Wormerveer Wees Zelf Uw Mannequin SPECIALE AANBIEDING wagenweg Laatste keer Defensie Zedelijkheid ■*p- DOLLARS Wiarda Beekman Stichting: DEENSE SEXFILMAVONDEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij de behandeling van de begroting voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in de Tweede Ka mer heeft mejuffrouw Haars (C.H.U.) vannacht gepleit voor dubbeldekswegen in het overbevolkte westen van het land. Ook hield ze een pleidooi voor de aan leg van gecombineerde spoor- en auto wegen. Ze deed dit in het kader van een voi.gens haar noodzakelijke directere band tussen ruimtelijk beleid en open baar vervoer. Mejuffrouw Haars zei nog van mening te zijn dat bij het opstellen van streek plannen te weinig uniformiteit en coör dinatie aanwezig is. Hierdoor zijn vol gens haar de streekplannen nog te wei nig richtinggevend element voor het na tionale ruimtelijke beleid. Ten aanzien van het schadevergoe dingsartikel vroeg ze aandacht voor de problemen die ontstaan als een gebied met een nationale bestemming een an dere bestemming krijgt dan binnen het raam van de normale gemeentelijke ont wikkeling is te verwachten. Als voor beeld hierbij noemde ze de industrieves tiging bij de Moerdijk. De regering vindt Artis in de eerste plaats een Amsterdamse zaak, zodat de hoofdstad ook in de eerste plaats verant woordelijk is voor het voorzien in de jaar lijkse tekorten van ruim twee miljoen gul den. Omdat het toch ook een nationale zaak is wil de regering met steun tege- (Van onze correspondent) WORMERVEER. Staatssecretaris Grapperhaus van Financiën, heeft het gemeentebestuur van Wormerveer mee gedeeld, dat de huisuitzetting van Zuid- Molukkers in Wormerveer, die huurschul den hebben, is opgeschort. Het gemeentebestuur had bezwaar ge maakt tegen een besluit van de „huis eigenaar", de Dienst der Domeinen, om tot uitzetting over te gaan. De staatssecretaris zal bevorderen dat de woningen van Domeinen aan de ge meente Wormerveer worden overgedra gen. DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft de heer Broeksz (PvdA) zich teleurgesteld getoond over de verklaring van minister Bakker, dat hjj onder de indruk is ge komen van het goede werk dat de Zuid- afrikaanse regering in Transkei verricht. Ook de heer Lankhorst (PSP) vond de verklaring, die minister Bakker in Zuid- Afrika heeft afgelegd, onbegrijpelijk. Pre mier De Jong zei, dat er geen schijn van twijfel kan bestaan dat Nederland de apartheid verwerpt. Hij kon dan ook niet aannemen dat minister Bakker daaraan ADVERTENTIE PAST U MAAR, want u heeft in derdaad een keuze uit honderden bontmantels, zowel in de meest edele soorten als in de voordelige prijsklasse 3'4 Nertsmantels, in diverse kleuren, vanaf f 1975 Lange Nertskoppenmantels, m black diamond en range, met nertskraag t 1255. Nertshoeden v a f175.tot f 202.50 Aangesl bij Ned Bond van Bontwer- kerijen Bij elke bontmantel een ga- antiecertificaat. HAARLEM TEL. 316529 afbreuk heeft willen doen. Voor een defini tieve reactie zou hjj echter eerst van de minister zelf willen horen, wat deze pre cies heeft gezegd. De fractieleider van de CHU in de Eer ste Kamer, prof. Van Hulst, zei eveneens apartheid te verwerpen, maar zich toch wel goed te kunnen voorstellen dat men onder de indruk komt van wat er in Zuid- Afrika voor de zwarte bevolking wordt gedaan. Hij zei zijn stelling te baseren op een recent bezoek aan Transkei. Het was voor minister-president De Jong de laatste maal dat hij bij de algemene beschouwingen het beleid van zijn kabinet verdedigde. Het kabinet spant zich in om in de laatste maanden die nog resten een rijke oogst binnen te halen. De premier noemde o.a. welvaartsbeleid, milieube scherming, volksgezondheid, gewestvor ming en stadsvernieuwing. Op zeer korte termijn zijn voorstellen te verwachten voor een herziening van de Grondwet op het terrein van de klassieke grondrechten. Daarbij zal artikel 7 van de Grondwet (drukpersvrijheid) worden be trokken. Bij het kabinet is een voorstel van de minister van Defensie in behandeling tot uitbreiding van het wapen der Koninklijke Marechaussee. De regering heeft de intentie in oostelijk Groningen een militair oefenterrein te si tueren. Daarbij zijn twee varianten in het geding. De beslissing wordt pas genomen na overleg met het provinciaal bestuur en met de gemeentebesturen van Vlagtwedde en Stadskanaal. Bij het overleg binnen de NAVO over de verdeling van de defensielasten is het uit gangspunt geweest, dat een belangrijke Amerikaanse defensie-inspanning in Euro pa blijft gehandhaafd. Daarnaast is een uitbreiding van de Europese bijdragen aan de gemeenschappelijke defensie-inspan ning noodzakelijk, aldus minister-president De Jong. Over omvang en vorm van deze uitbreiding zijn nog geen besluiten ge nomen. Voor Nederland zou hiermee in de komende jaren 140 miljoen gulden zijn ge moeid, maar, aldus de minister-president, daarmee is een volgende regering niet ge bonden, want het kabinet kan zijn opvol ger niet binden aan de hoogte van het de fensiebudget voor komende jaren. Over de zedelij kheidswetgeving zei de minister-president met nadruk, dat de re gering oog heeft voor de veranderingen die zich op dit gebied voltrekken. De richt lijnen voor het opsporen en vervolgen van pornografie beogen geenszins het invoeren van een hardere lijn. De regering wijst het standpunt af, dat aan een homofiele ver bintenis dezelfde rechten en plichten als aan een huwelijk kunnen worden toege kend. Abortus provocatus is een medische in greep en onderworpen aan regels van me dische ethiek. Alleen daarom al kan de beslissing over abortus niet alleen aan de betrokken man en vrouw worden overge laten. De minister-president achtte het vol komen juist, dat van de zijde van Volks gezondheid wordt gewezen op de ernstige risico's, verbonden aan het gebruik van drugs. Een onderzoek naar het drugge bruik zal worden bevorderd, zegde hij toe. moet komen. Om te beoordelen of de rijks overheid de dierentuin moet blijven steu nen is een commissie ingesteld die binnen twee jaar met een advies zal moeten ko- De Tweede Kamer was geenszins inge nomen met deze noodmaatregel van de staatssecretaris. Mevrouw Brautigam (PvdA) had in een amendement een half miljoen gulden voor Artis geëist. Zij wilde dat geld uit de pot van 28 miljoen voor openlucht-recreatie halen. Amsterdam wordt door een bezuininging op andere subsidies niet geholpen, zei zij. Andere Kamerleden vielen haar bij o.a. de heer Vonhoff (WD), die bij het half miljoen nog eens 300.000 gulden wilde doen. Dat bedrag moet dan maar gekort worden op de subsidie aan de opera, was zijn oordeel. Staatssecretaris Van de Poel was tegen beide amendementen. Er kan alleen aan worden voldaan als de betrokken bedragen in mindering worden gebracht op de cul turele subsidies aan de hoofdstad. „Am sterdam wordt nu met het kind opgeza deld", zei mevrouw Brautigam. „Amster dam moet bezuinigen om Artis te redden. Dat is onredelijk vanwege het nationale karakter van Artis". Dat het advies van de commissie van deskundigen pas over twee jaar zal kunnen worden uitgebracht ontlokte mevrouw Brautigam de opmer king: „Dan ligt Artis allang in elkaar". Het laatste woord over deze kwestie is nog niet gesproken. Het ambtelijk overleg met Amsterdam over de noodsituatie van Artis zal worden voortgezet op 2 decem ber. Staatssecretaris Van der Poel was ook tegen het amendement van de heer Egas (PvdA) om een pro-memoriepost op de be groting op te nemen voor kinderdagverblij ven, omdat er nog adviezen zijn gevraagd van de Gezinsraad, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, de Werkgemeen schap Kindervakantie Nederland en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het amendement van mejuffrouw Kok (KVP), om een subsidie van 150.000 gulden beschikbaar te stellen voor het vormings werk van de vakcentrales, werd ingetrok ken. Minister Klompé liet weten dat er over deze zaak overleg met de vakcentra les is geweest en dat voor één van de drie instituten een subsidie beschikbaar wordt gesteld. De vakcentrales zullen zelf bepa len welk van de drie dit is. Met ingang van 1 januari 1971 wordt het subsidiëringspercentage voor de instellin gen van algemeen maatschappelijk werk, welke werkzaam zijn op plaatselijk en pro vinciaal niveau, verhoogd van 45 tot 47, zo deelde minister Klompé mee. De verhoging geldt niet voor de organisaties die op lan delijk niveau werken. Zij sprak tenslotte een dankwoord voor de steun aan haar beleid. De minister zal in een komend ka binet namelijk niet meer terug komen. De Dolle Mina's en hun kinderen die gisteren in het Binnenhof betoogden wegens het uitblijven van kinder crèches kregen in de fractiekamer van de PvdA een gastvrij onthaal. UTRECHT. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft het ontslag van de Zaandamse hoofdinspecteur van poli tie, J. B. L. de Rave, nietig verklaard. De hoofdinspecteur is in juni 1968 door de burgemeester van Zaandam ontsla gen nadat hij op 13 oktober 1967 door de loco-burgemeester van Zaandam ontsla- schorst om een onderzoek te kunnen in stellen naar de slechte verhoudingen bin nen de top van het Zaandamse politie korps en op grond van gedragingen van de heer De Rave zowel binnen het korps als daarbuiten, die hij zich nier kon ver oorloven in zijn positie als hoofdinspec teur. Het ontslag werd gegeven op onge schiktheid anders dan door ziels- of li chaamsgebreken. De Centrale Raad van Beroep heeft echter de conclusie overge nomen van de psychiater, die op verzoek van de voorzitter van de raad de heer De Rave heeft onderzocht en die tot de con clusie komt dat de heer De Rave in een toestand verkeerde, die hem ongeschikt maakte voor de uitoefening van zijn functie op grond van zielsgebreken en dat deze toestand altijd heeft bestaan. De heer De Rave had dus alleen we gens ongeschiktheid op grond van ziels gebreken ontslagen kunnen worden. Het ambtenarengerecht had het be roep van de heer De Rave tegen zijn ontslag ongegrond verklaard. De Centra le Raad volgde de uitspraak van het ambtenarengerecht wel waar het het be roep van de heer De Rave tegen zijn schorsing betrof. Dat beroep is ook door de centrale raad ongegrond verklaard. DEN HAAG Vijftig dames van de actiegroepen Dolle Mina, Man-Vrouw-Maat schappij en de Nederlandse Vrouwenbeweging hebben woensdagmiddag in Den Haag met een demonstratieve mars naar het Binnenhof subsidie geëist voor crèches. De mars met spandoeken met leuzen als „Dolle Mina eist gratis kresjes", „Werkende moeders brengen 350 miljoen in schatkist, waar kunnen onze kinderen naar toe", mondde uit in een gesprek in het Tweede-Kamergebouw tussen een deputatie van de demonstrerende dames en de voorzitter van de vaste commissie voor CRM in de Tweede Kamer, de heer G. A. Kieft. De heer Kieft werd door de dames, die naar Den Haag zeiden te zijn geko men om te vertellen dat de Nederlandse vrouw niet langer als kangoeroe gezien wenst te worden, uitgenodigd om voor het Kamergebouw „iets" uit de buik van een kangoeroe te halen. Dat bleek een mini-crèche te zijn waaruit een huilende baby schoot toen de heer Kieft deze open de. Na het gesprek met de heer Kieft wer den de dames ontvangen in de fractieka mer van de Partij van de Arbeid waar fractievoorzitter Den Uyl hun te woord stond. Hij beloofde de dames te zullen streven naar een groter bedrag op de be groting. Maar de andere partijen zouden hiervoor „omgeturnd" moeten worden. Alles zou echter niet van één kant kun nen komen, aldus de heer Den Uyl, die de dames erop wees dat zij zelf ook mee dienden te betalen. De dames trachtten vervolgens Kamerleden van de andere fracties naar de fractiekamer van de P.v.d.A. te loodsen. De Kamerleden Kik kert (C.H.U.), De Mooij (A.R.P.) en Gortzak (P.S.P.) gaven hieraan gevolg. De heer Gortzak zei zich volledig achter elk initiatief te stellen voor het subsidië ren van crèches. De vertegenwoordigers van de andere partijen wensten om par- ADVERTENTIE 'n zuiver natuurprodukt Als u iets goeds wilt onder de kurk, zacht vraag uw slijter dan Verhoeven- smaakvol jonge dubbele graan-genever. exclusief ANN01795 .fff.'. (Van onze correspondent) DOORN. Het vermogen van de Ne derlandse Hervormde Kerk is van 1968 op 1969 met bijna 4,2 miljoen gulden af genomen. De oorzaak is vooral de reus achtige tegenvaller die de kerk heeft met Mechanische Registratie en Admini stratie van de kerk (SMRA), een aparte stichting in Delft; waar 180 man werken. De kosten van de elektronische reken machine die daar staat opgesteld met alles wat erop en eraan zit zijn tot 5,6 miljoen gulden opgelopen en zullen in totaal zeker tot zo'n tien miljoen gulden stijgen. Deze enorme kosten waren mogelijk nog redelijk geweest, ware het niet dat door raadgevend bureau Berenschot ook nog is ontdekt dat de aangeschafte com puter te licht is voor het doel: de admini stratie van alle hervormden in ons land. In de synode sprak men gisteren al thans in termen van een debacle, dat volgens prof. dr. A. J. Rasker op een faillissement neerkomt. Ds. Ph. Cornel - der uit Rotterdam wist zelfs te melden dat de hervormde computer, waar in middels de helft van de hervormden „in zitten", niet alleen te klein is, maar ook straks niet meer kan terugvallen op de administratie van de burgerlijke over heid. De hervormde gemeente in Rotter dam zal mede daarom overwegen zich uit de geautomatiseerde administratie terug te trekken. De kerk heeft door deze kwestie reus achtige financiële zorgen. Er is zelfs te weinig geld om de (kostbare) adverten tiecampagne, die de laatste jaren tegen oudjaar werd gevoerd om geld bijeen te krijgen, te verantwoorden. De financiële top van de kerk heeft ook reeds reserves aangesproken, die eigenlijk bestemd wa ren voor kerkbouw. Omdat de discussie gisteren niet tot een conclusie voerde en de beschikbare informatie te gering bleek, besloot men een extra synode-vergadering te houden, in januari 1971, die voornamelijk gewijd zal zijn aan de kwestie van de geldver slindende automatisering van de kerk- administratie. De hervormde synode heeft gisteren wegens een gebrek aan eenstemmigheid geweigerd zich uit te spreken over de 200.000 dollar, die de Wereldraad van Kerken ter beschikking stelt aan actie groepen tegen racisme. In Nederland hebben de Gereformeer de Kerken 50.000 gulden toegezegd. De Hervormde Kerk bleek echter gistermid dag hevig verdeeld, toen naar aanleiding van een brief van de Amsterdamse Jeugdraad het idee geopperd werd om openlijk steun te verlenen aan het We- reldraadbesluit. De Wereldraad heeft het geld voor een deel reeds overgemaakt, onder meer aan Australische inboorlin gen, die processen willen voeren om grond die door de blanken van hen is af genomen terug te krijgen. Ook profite ren Koreanen en Chinezen in Japan en Westindiërs in Engeland van het fonds Het leeuwedeel gaat echter naar groe pen die actie voeren in verband met de apartheid in zuidelijk Afrika. Tenslotte besloot de synode het moderamen te machtigen te handelen naar eigen goed dunken in deze omstreden zaak. tij politieke overwegingen geen uitspraak te doen. Wel zeiden zij zich positief op te stellen ten aanzien van de noodzaak tot het vestigen van kindercrèches. Van K.V.P. en V.V.D. waren de specialisten bij het debat over de begroting van CRM dat deze middag gevoerd werd. De ande re leden van deze fracties lieten weten „niet beschikbaar" te zijn. AMSTERDAM. „In Nederland heeft naar schatting één op de drie mensen een nsycho-therapeutische behandeling nodig. Maar degenen die dit wensen zal het niet gemakkelijk vallen deze hulp te krijgen. Men moet tegenwoordig een keer naakt in de dakgoot hebben gestaan en twee zelf moordpogingen hebben gedaan om voor behandeling door een psychiater in aan merking te komen. Dit duidt er wel op, dat er iets mis is". Dit zei woensdag dr. J. H. Lamberts van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, bij de presentatie van het stu dierapport „Verbeter de mensen, verander de wereld", een verkenning van het wel- zijnsvraagstuk vanuit de geestelijke ge zondheidszorg. In het rapport wordt een beleid uitge stippeld ten aanzien van psychisch ge stoorden, gedeprimeerden (zoals delinquen ten en psychopaten) bedreigden, maar ook voor de gezonden. Deze indeling steunt onder meer op de overweging, dat de gees telijke gezondheidszorg in een zich voort durend veranderende samenleving niet slechts gericht dient te zijn op „traditio nele groeperingen van achterblijvers". „Het zijn immers juist de wisselende maat schappelijke omstandigheden waardoor voortdurend nieuwe groepen gedepriveer- den en bedreigden ontstaan", aldus het rapport. Om deze reden wordt het nodig geacht ook voor de gezonde mens preven tieve voorzieningen te treffen. ADVERTENTIE Amterdamsevaart 70 Haarlem - Telefoon 32 29 23 Unieke kollektie sexbladen boeken Speciale condoomafdeling en liefdesdranken Massage-apparaten Deense films Iedere avond Ook voor echtparen Aanvang 20.30 uur VRIJDAG en ZATERDAG 2e voorstelling van 22.30 tot 1 uur. Tevens bemiddeling. Voor personen boven 21 jaar lidmaat schap f 2.50. Ruime parkeergelegenheid en discrete behandeling. Geopend van 9.00 tot 21.00 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2