De klaaMzamM van Bakkenist smiSré;i Gunnar Jarring weer terug naar Moskou EBAN TEVREDEN OVER LEVERANTIES VAN V.S. Commissie woont deel van overleg bij Politiek gesprek in München van EEG-ministerraad Nonnen in VS willen meer inspraak Vliegtuig neergestort 1 m Hulpverlening aan Pakistan begint op gang te komen Zelfs vanuit Antwerpen komt men naar Aragne ARAGNE Husak bij Brezjnev Thant om rapport gevraagd over internationaal gerechtshof VN-resolutie tegen Portugal aanvaard Instemming van VS met Pools-Duits verdrag Periode van hart- overplantingen is blijkbaar voorbij Vice-premier van Joegoslavië afgetreden commentaar op actuele zaken i DONDERDAG 19 NOVEMBER 1970 3 UW GARANTIE VOOR SELECTE GESCHENKEN KRISTALLEN KARAFFEN EN VAZEN Raketten (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL Vandaag is de E.E.G.-ministerraad voor het eerst van zijn bestaan in een museum samengekomen. Het is maar een klein museumpje, de Schach-galerie in de Prinzregentenstrasse te München, een voormalig particuliere collectie van Duitse schilderijen uit de eerste helft van de negentiende eeuw, maar het is dan ook een zitting waarvan men niet direct zoveel resultaten verwacht. Afwachten Dr. Barnard: om de nieuwe edelsmeedkrea- ties en horloges in goud en zilver te bekijken, te kiezen en te slagen. Voor u, die zo van eigentijdse vormgeving houdt, is dit sieradenparadijsje zo dichtbij. Wanneer komt u eens langs? edelsmeedkreaties en horloges Spekstraati 3 Haarlem Werkgeversvoorzitter Bakkenist van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen heeft een klaaglied gezongen over de Nederlandse economie. Hoe de overbesteding en de geldontwaarding in Nederland met succes bestreden zouden kunnen worden, ziet hij niet meer. En daarom, zo was de strekking van het ver haal dat hij zelf „fatalistisch" noemde, moet de wal het schip maar keren. Dat betekent dat hij niet gelooft in de kracht van centrale afspraken noch in het effect van een loonpauze. Dat wil zeggen: hij ziet er onvoldoende mogelijkheden in om het verstoorde evenwicht weer zodanig te herstellen, dat de werkgevers niet meer voor rentabiliteitsproblemen of een ver der afromen van de winstmarges hoeven te vrezen. Wat dan wel de oplossing voor de knelpunten moet zijn, wil de werkge versvoorzitter maar op zijn beloop laten. Zijn hele bijdrage aan zo'n oplossing be- itaat uit een laat-maar-waaien-mentali- teit en uit het constateren van alarm signalen voor een „kantelende conjunc tuur". Op zichzelf zijn die conjuncturele aan wijzingen stuk voor stuk een bewijs voor de verzwakking van de concurrentieposi tie van het Nederlandse bedrijfsleven, dat het zonder prijsdrukkende overheidssub sidies moet doen. En dat die verzwakking zal moeten leiden tot het dunnen van tóch al labiele gelederen, betwijfelt geen mens. Maar dat er geen redden meer aan is, zo als drs. Bakkenist het voorstelt, is een op vatting, die helemaal voor zijn rekening moet worden gelaten. Men kan, als men tóch een middel te gen de kwaal wil vinden, redeneren: overleg is heel mooi, maar in de prak tijk pakt het altijd anders uit. Dat doen behalve de industriële werkgevers ook de middenstandsorganisaties en de land bouw. En daarom kiezen ze maar voor een loonmaatregel. Daarmee verwachten ze zich te kunnen indekken tegen loon eisen, die boven de produktiviteitsstij- ging uitgaan en dan van de minister niet mogen worden doorberekend in de prij zen. Want dat de vakbeweging met zulke eisen komt, nemen ze voetstoots aan. De eerste de beste keer, dat de rebellistische vakcentrales weer meespelen in het cen trale overleg, worden ze begroet met een algemeen wantrouwen tegen de discipline binnen de organisaties. Men zou zich dan kunnen afvragen wat het voor nut heeft gehad dat overleg weer op gang te bren gen. Drs. Bakkenist kan met zijn zwartgal lige betoog over de economie de bedoeling hebben gehad de publiciteit te bespelen, om daarmee, vlak voordat de Sociaal Economische Raad zich opnieuw over de afkoelingsmaatregelen buigt, de vakcen trales onder druk te zetten. Want waar de werkgevers op aan sturen, is inmiddels duidelijk geworden. Ze willen liever geen verlenging van de arbeidscontracten in de vorm van een loonpauze, omdat er dan zwarte wervingsacties te vrezen zijn, waartegen geen enkele strafsanctie be staat en er een explosiegevaar achteraf dreigt. Het liefst kiezen ze voor een loon- plafond, waarbij voor iedereen geregeld wordt wat hij er het komend jaar aan koopkracht bij wint. Dat zou dan onge veer 2,5 percent moeten worden, om het enigszins „verkoopbaar" te houden. Het alternatieve voorstel van de werk gevers maakt bij de vakcentrales waar schijnlijk al even weinig kans als een loonpauze. Er is in een eerder SER-advies unaniem gezegd: vrije prijzen en vrije lonen. Maar zelfs éls de vakbeweging en de werkgevers elkaar op dit punt zouden vinden, dan is de houding van de werk gevers wel erg inconsequent. Want hoe kunnen ze wél geloven in het effect van een exact genoemd percentage, als ze geen vertrouwen hebben in de greep van de vakcentrales op de bonden? Het hele spel weerspiegelt weinig be reidheid tot een compromis. «wvotvvwwwvwvmmmwwvvwwwwvwmivwwuvwwwwvwmwwwuwwvwvvwvwwwvvvvwwww» «WVMMWWMWMMIAfMWMWWWWWUWWWWWWWWWWWWWWWAWVWWWMWWWWVWMWWMWMWMWVVWWW NEW YORK (RTR). De juridische commissie van de VN-assemblee heeft gisteren secretaris-generaal Oe Thant ver zocht een rapport op te stellen over de middelen tot versterking van de rol van het internationale gerechtshof, dat zetelt ln Den Haag. Het rapport moet gebaseerd zijn op de meningen van de lidstaten. Het feit dat het hof de laatste jaren weinig doeltreffend fungeert, heeft groei ende bezorgdheid gewekt bij de Verenig de Naties. Momenteel heeft het hof slechts één zaak in behandeling. Het rapport van Oe Thant zal als basis moeten dienen voor een uitgebreid debat tijdens de volgende zitting van de Algemene Vergadering. ADVERTENTIE KUNSTNIJVERHEIDSHUIS Grote Houtstraat 163 - Tel. 312623 Gen. Cronjéstraat 143 - Tel. 251393 NEW YORK (Reuter) Secreta ris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn speciale vertegen woordiger voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring, terugkeert naar Moskou. De Zweed die ambassadeur is in de Russische hoofdstad zal zijn normale werk hervatten totdat het vredesoverleg inzake het Midden- Oosten weer op gang zal zijn ge komen. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Abba Eban, heeft gisteravond verklaard dat de toegenomen wapenleve- ranties van de Verenigde Staten de mili taire positie van zijn land hebben verste vigd, maar dat de omstandigheden nog niet zijn geschapen voor hervatting van het vredesoverleg onder auspiciën van de Verenigde Naties. ,Het is niet alleen een kwestie van ma teriaal", zo zei Eban na een onderhoud van drie kwartier met ziin Amerikaanse ambtgenoot Rogers. Israels zorg gaat on der andere uit naar blijvende veiligheid, economische levensvatbaarheid en de hou ding jegens vaststelling van zijn grenzen na terugtrekking uit bezette Arabische gebieden. De Israëlische bewindsman deelde mee dat hij Rogers zijn erkentelijkheid heeft betuigd voor president Nixons verzoek aan het Congres, eerder op de dag, om een aanvullend krediet van 1,8 miljard gulden voor wapenverkopen aan Israel. Aangenomen wordt echter, dat Eban er tegelijk op gewezen heeft dat zijn land een afzonderlijke kredietaanvrage gepre fereerd zou hebben in het besef dat het Amerikaanse Congres daar welwillend te genover staat. Nu het verzoek in één pak ket is ondergebracht met aanvragen ten behoeve van andere landen met name Cambodja staat Nixon waarschijnlijk krachtig verzet van het Congres te wach ten. Eban bevestigde min of meer dat Is rael niet langer volledige verwijdering uit de Suezkanaal-zone eist van de raket ten die daar sinds het ingaan van het be stand op 7 augustus door Egypte zouden zjjn geïnstalleerd. Israel is nog steeds van oordeel dat ze weggehaald moeten worden, maar het feit moet onder ogen worden gezien dat het er de afgelopen drie maanden niet in ge slaagd is dat doel te bereiken, aldus de minister. In antwoord op vragen over uit latingen van zijn collega van Defensie, Dayan, over een nieuwe bestandsregeling, antwoordde Eban dat een dergelijk plan niet door de Israëlische regering is aan vaard. Het gesprek met de Verenigde Staten over de kwestie van hervatting van de vredesbesprekingen is, naar Eban ver klaarde, niet beëindigd. Eban reist naar Israel terug om daar morgen te beraad slagen met premier Golda Meir, en zon dag een kabinetsvergadering bij te wonen Amerikaanse functionarissen zeiden dat de besprekingen van gisteren de vooruit zichten op hervatting van het vredesover leg hebben verbeterd noch verslechterd Eban heeft, naar aangenomen wordt, ge probeerd van Rogers de verzekering te krijgen dat de wapenleveranties aan zijn land niet worden vertraagd of gestaakt I slechts drie of vier Phantom-vliegtuigen (een middel waarmee de VS druk op Is- I per maand aan Israel geleverd. In het rael zouden kunnen uitoefenen). Volgens verleden is dat wel meer dan het drie- Congres-kringen worden er momenteel voudige geweest. Belangrijk is dat voor het eerst de officiële halfjaarlijkse politieke consulta tie van de zes EEG-landen zal plaats vinden „over alle belangrijke problemen van de buitenlandse politiek". Zo staat het namelijk in het verslag van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, dat was opgesteld na de Haagse Conferentie van 1 en 2 december 1969 en dat definitief is aangenomen in Luxemburg eind vo rige maand. Zoals overeengekomen Is de vergadering voorbereid door de zes directeuren-gene raal van politieke zaken van de ministe ries van Buitenlandse Zaken van de lan den van het klein-Europa. De deelne ming zal nogal beperkt zijn: behalve de ministers van Buitenlandse Zaken zullen er niet meer dan twee of drie van hun naaste medewerkers aanwezig zijn en ook de voorzitter van de Brusselse EEG- commissie Malfatti mag niet meer dan drie mannen van zijn staf meenemen. Hij zal trouwens slechts een deel van de besprekingen mogen bijwonen en wel die welke betrekking hebben op economische problemen. Van de zijde van de com missie wordt het toch als een succes gezien, omdat aanvankelijk van Franse kant nogal bezwaren zijn gemaakt tegen deze aanwezigheid. WASHINGTON (DPA) De katholieke vrouwelijke religieuzen in de Verenigde Staten willen meer medezeggenschap bij de besluitvorming in de kerk. De eisen van de nonnen zijn het Amerikaanse episco paat voorgelegd op een bijeenkomst van oversten van zeven nonnenorden en con gregaties van vrouwelijke religieuzen en «even bisschoppen. Een van de oversten zei na afloop van de bijeenkomst op een persconferentie dat de vrouwelijke religieuzen een minder heidsgroepering zijn, waarnaar men moet luisteren. De zusters waren over het alge meen tevreden over het standpunt van de bisschoppen tegenover hun eisen, maar verklaarden toch dat de bisschoppen „vaak de verkeerde vragen hadden gesteld". De bisschoppen hadden de garantie ver langd dat de vrouwelijke religieuzen de katholieke ziekenhuizen en scholen onder alle omstandigheden zouden open houden. „Wij kunnen hun deze garantie niet ge ven", aldus een van de nonnen. In de af gelopen tien jaar is het aantal nonnen in de Verenigde Staten van 170.000 tot 160.000 gedaald. Het aantal novicen is sinds 1964 met 70 percent verminderd. Eén van de onderwerpen waarover de ministers het zullen hebben wordt name lijk gevormd door de relaties tussen West en Oost-Eurpa. Daarbij moeten econo mische vraagstukken op tafel komen. De landen van de Warschaupact heb ben namelijk in een oproep voor een Europese conferentie duidelijk laten mer- NEW YORK, (Reuter) De dekoloni satiecommissie van de Verenigde Naties heeft woensdag een beroepi op Portugal gedaan „zonder verder uitstel" onafhan kelijkheid te verlenen aan zijn gebieden in Afrika. De door 35 Afrikaanse en Aziatische landen ingediende resolutie werd goedgekeurd met 90 stemmen ze ven stemmen waren tegen, zeventien onthielden zich van stemming, waaron der Nederland. In de resolutie, die verzekerd is van een meerderheid in de algemene verga dering, worden „de interventie van Zuid- afrikaanse troepen tegen de volken van de gebieden onder Portugese overheer sing" en „de collaboratie tussen Portu gal, Zuid-Afrika en het onwettige racis tische minderheidsbewind in Rhodesië" veroordeeld. Volgens de Nederlandse gedelegeerd# dr. H. A. F. Heidweiller kan de Neder landse regering geen steun geven aan een resolutie waarin de NAVO-landen in feite worden opgeroepen elke militaire samenwerking met Portugal te staken. Nederland heeft reeds eerder in de commissie verklaard dat het gekant is tegen een gewelddadige oplossing van de problemen van zuidelijk Afrika. Het er kent de Portugese aanspraak, dat de Afrikaanse gebieden provincies zijn, niet, en meent dat zij moeten worden be schouwd als niet-zelfbesturende gebieden in de zin van het Handvest, aldus dr. Heidweiller. Portugal is verplicht de voorzieningen van het Handvest van de Verenigde Naties na te leven en de vol keren van de gebieden in Afrika zelfbe schikkingsrecht te verlenen. De Nederlandse regering, aldus de heer Heidweiller, heeft deze overtuiging tot uiting gebracht door het wapenem bargo strikt na te leven en een beroep op alle landen te doen, zich aan de em bargo-bepalingen te houden. WASHINGTON, (Reuter). De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Mccloskey, heeft naar aanleiding van de parafering van het verdrag tussen West-Duitsland en Polen verklaard, dat de V.S. erop vertrouwen, dat deze ontwikkeling verbetering van de betrekkingen met Polen zal bevorderen. Washington hoopt dat het verdrag zal bij dragen tot opheffing van de oorzaken van de spanning in Europa. In de Amerikaanse plaats Warwick is een klein vliegtuig met twee inzitten den kort na de start neergestort. Het toestel kwam neer op een rij huizen. Na het ongeluk brak brand uit als ge volg van de vliegtuigbenzine. Eén huisvrouw werd bij het ongeluk ge wond. De twee inzittenden van het vliegtuig zijn met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Brandweer lieden van Warwick hadden de han den vol aan het vuur. ken dat naar hun mening daarbij de economische relaties tussen oost- en west tot de belangrijkste zaken behoren. Behalve die relaties tussen oost en west zal zeker ook de toestand in het Midden-Oosten ter tafel komen. Men ver wacht dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Schumann, een uitvoerige uiteenzetting zal geven en het wordt niet onmogelijk geacht dat hij zal proberen de Zes tot een gemeenschap pelijk standpunt te brengen. De ministeries van Buitenlandse Zaken van de zes deden gisteren nogal ontwij kend over een eventuele agenda van de ministerraad Men sprak van: de nood zakelijkheid van de grootste discretie over het besprokene om het nut van de con sultaties zo efficiënt mogelijk te doen zijn. En zo meer. Men scheen het er wel over eens dat er zo min mogelijk over algemene problemen moest worden ge sproken (het Europese jargon kent daar voor de uitdrukking „Tours d'horizon"), maar alleen over nauwkeurig omschre ven problemen waarvan dan in eerste in stantie die verhouding oost-west en de toestand in het Midden-Oosten werden genoemd. Het blijft dus allemaal nog af te wach ten of deze eerste keer iets bewaarheid zal worden van de hooggestemde plannen zoals ze zijn ingelast in het verslag van oktober genoemd. Daarin staat onder andere dat de ministers het eens zijn dat de eerste pogingen om aan een ieder duidelijk te maken dat Europa een politieke roeping heeft, dient te wor den ondernomen op het gebied van het op elkaar afstemmen van de buitenlandse politiek. De ministers waren namelijk de overtuiging toegedaan dat een voor uitgang in deze richting de verdere ont wikkeling van de gemeenschappen wil bevorderen en aan de Europeanen een groter bewustzijn van hun gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid zou bijbren gen. (Van onze redacteur in Rome) ROME De periode van de harttrans plantaties is blijkbaar voorbij, aldus dr. Christian Barnard de eerste man die een harttransplantatie verrichtte dezer dagen in Bergamo. Daar liep een congres ten ein de dat was gewijd aan de hartchirurgie bij kinderen. Dr. Barnard deed de opzienba rende mededeling aan de hand van de con clusie dat het tot nu toe onmogelijk is ge bleken een oplossing te vinden voor het af stotingsproces van het nieuwe weefsel. De mening van dr. Barnard werd op het con gres gedeeld door de Parijse hartchirurg, prof. Charles Dubost. Barnard is er kennelijk op uit zijn ima ge van playboy uit te wissen. Hij liet zich voor de Italiaanse pers fotograferen temid den van dankbare Italiaanse kinderen die hij voor niets aan hun hart had geopereerd en natuurlijk waren er ook dankbare moe ders bij. Barnard bestreed in een vraaggesprek met een Romeins persbureau bovendien dat hij zijn roem als chirurg had gebruikt om succes bij vrouwen te verwerven. Ook bestreed hij geruchten als zou het met zijn tweede huwelijk met de beeldschone 20- jarige Barbara niet goed gaan. Hij ver klaarde dit als volgt: „Ik heb meer dan 400 operaties aan het geopende hart onderno men, waarbij 90 percent van de patiënten nog leeft. En ik heb meer dan 40 Italiaanse kinderen geopereerd en daarvoor niets be rekend. Al deze 40 kinderen, op drie na, zijn nog in leven. Uit de opbrengst van mijn autobiografie is een onderzoek van het hart en van transplantaties in het le ven geroepen". Barnard besloot met te zeggen: „Als dat het beeld is dat u van een playboy hebt, dan ben ik inderdaad een playboy". BELGRADO (AFP) Een van de vice- premiers van de Joegoslavische federale regering, Nikola Miljanic, heeft zijn ontslag aangeboden. Het besluit van Miljanic zou verband houden met de meningsverschil len binnen de regering over de binnen landse economische politiek. Het ontslag van dr. Miljanic, een Kroaat, die twee vice-premiers naast zich had, is aanvaard. De crisis houdt ook verband met het plan van president Tito om het land volgend voorjaar een meerhoofdig presidentieel be wind te geven, waarin de deelrepublieken gelijkelijk zullen worden vertegenwoor digd. (Van onze speciale verslaggever) DACCA-DEN HAAG. De hulpverle ning aan Pakistan begint op gang te ko men. Een van de voornaamste struikel blokken tot dusverre was de weigering van de Pakistaanse regering om vreem de troepen op haar grondgebied toe te laten ter bediening van de benodigde mi litaire voertuigen. De Amerikanen waren namelijk bereid zes helicopters te zenden precies de vliegtuigen die nodig zijn. Zij kunnen in onderdelen worden overge vlogen en zijn dan in 19 uur bedrijfs klaar. Uiteraard als ze geassembleerd en bediend worden door eigen personeel. Toen de Verenigde Staten in dit stand punt volhardden, stemden de Pakistani toe in de voorwaarde, zodat nu met het overvliegen van de helicopters kan worden begonnen. Engeland zendt 13 lichte landingsboten. Ze zijn van het leger en uitgerust met buitenboordmotoren, ze hebben alle een bemanning van twee koppen, kunnen la dingen tot 900 kg vervoeren en zijn spe ciaal uitgerust voor het vervoer van voed sel naar afgelegen stranden waarop over levenden van de ramp nog steeds zonder voedsel zitten. De zeven Nederlandse hulporganisaties, die zich hebben verenigd in de nationale actie Oost-Pakistan, spannen zich in zo snel mogelijk hulp te verlenen. Volgende week dinsdagochtend vroeg zal van Schip hol een door het Nederlandse Rode Kruis charterd DC-8-vrachttoestel vertrekken met 34 ton hulpgoederen. Na een nacht stop in Karatsji zal het vliegtuig zijn la ding van 15.000 dekens van het Rode Kruis en grote hoeveelheden zuivelpro- dukten van de Nederlandse regering woensdagochtend om tien uur plaatselij ke tijd in Dacca afleveren. De Pakistaan se regering zal het vervoer naar het rampgebied verzorgen, waar 13 Rode- Kruis-teams aan de hulpverlening deelne men. Ook de andere Nederlandse organisaties steunen het reddingswerk. Gisteren zijn de eerste 10.000 gulden van Mensen in Nood door een team van KRO-Brandpunt te Dacca overhandigd aan Caritas-Pakis- tan, dat de noden in het rampgebied helpt lenigen. Unicef-Nederland zal geld ter beschik king stellen aan Unicef-Dacca, dat de plaatselijke voorraden voedsel, medica menten en brancards al heeft opgebruikt. Aan het verzoek om aanvullingen zal vanuit een opslagplaats in Kopenhagen worden voldaan. De drie protestantse hulporganisaties bieden hulp via de wereldraad van ker ken te Genève, waaraan het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken reeds 100.000 gulden, en de stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen 10.000 gulden heeft overge maakt. Ook de sectie internationale hulp verlening van de generale diakonale raad der Nederlandse Hervormde kerk zal zijn gelden besteden in overleg met de we reldraad van kerken, die bijdragen heeft gevraagd voor medicamenten en dekens. De NOVIB pleegt overleg met de FAO om, wanneer de eerste hulp zal zijn ver leend, een aantal structurele wederop- bouwprojecten te helpen opzetten en fi nancieren. De zeven organisaties werken, zoals bekend, samen via het gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis. MOSKOU (Reuter) De Tsjechoslo- waakse party leider Gustav Husak heeft in Moskou een onderhoud gehad met Leonid Brezjnev, de leider van de Russische Com munistische Partq. Volgens het Russische persbureau Tass hebben beide mannen van gedachten ge wisseld over een „akkoord dat eerder tot stand is gekomen". Nadere bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Husak zou van daag naar Praag terugkeren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3