MINISTER SCHUT: Regering doet alles aan woningfinanciering KAN WK EEG-ministers optimistisch na conferentie in München Zoutarm dieet? Jolly Pop Street bij Lamp: interieurs Assistent- Hoofdboekhouder 030M13 In Hotel-Restaurant v. Aken is u uit en thuis Op enquête kleding Haagse musici is royaal gereageerd Adviesbureau voor toeristische ontwikkeling Verdediging zal geen getuigen oproepen POLITIEK EUROPA OP GANG GEKOMEN H&J LAMP Wie? Wat? Waar? 1971 is uit CADEAU TJJ ESSTiRAftT steeds VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN! Bel dan 3 10 2 0 2 Verplichten Proces-Manson Oefenterrein DIRECTIE MODEHUIS STOUTENBEEK 'V, Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. Contact Alleen Schaduw neksteunen indianengordels bussen geweldige zonnen wierook potentiemeters genummerde dozen geraamtes dierenriemglazen luchtkussen - slingerapen Londense straatnamen -highe boodschappentassen* vernuftige kalenders liefdeshanen serveerbladen onwijze stickers netten en fuiken autotoeters (27,50) dienbladen knuffelpoppen gelukskatten odeurlichtjes onzedelijke opschriften affiches geweldige bloemen laarzeknechten dierenspaarpotten ooglappen luuzifers torren hangmanskoorden flirtglazen kaleidoskopen hele lange tekkels stenen Dorussen nou jaaa! BESPREEK TIJDIG (Vervolg van voorpagina) De minister gaf overigens op opmer kingen van de socialist Van den Doel toe dat de financiering wel degelijk ook een rol speelt. De regering doet echter al het mogelijke om hier zo goed mogelijk te helpen zoals door subsidie, door voor schotten voor woningwetbouw (twee mil joen per jaar), door garanties voor het eigen woningbezit en door overleg met institutionele beleggers. Toch meent mi nister Schut dat hier de moeilijkheden erg groot worden. Hij memoreerde de stijgende grondkosten en toenemende bouwkosten (ruim 30 percent over de laatste 3 jaar). De minister suggereerde dat de raad van de Volkshuisvesting maar eens iets moet verzinnen om de bouw vei lig te stellen. Bijvoorbeeld in het bouw proces zelf. Wanneer het wetsontwerp voor een in vesteringsheffing op bedrijfsgebouwen zal worden ingediend, kan minister Schut zelfs bij benadering niet zeggen. Wel deelde hij desgevraagd mee dat de over heid ook op de rijksgebouwen zal bezui nigen. De amendementen van de heer Janssen (P.P.R.) moest de minister om ongeveer dezelfde redenen als die van de heer Van den Doel ontraden. De heer Janssen wilde hogere prioriteiten in de bouw en een regeling voor krotontruiming en door «troming. Ook onaanvaardbaar is een plan van de heer Nypels (D'66) om 32 ADVERTENTIE Kunt u moeilijk weg Ziek of slecht ter been, en wilt U TOCH een Sint- Nicolaasgeschenk uitzoeken en wij komen gaarne met de gevraagde artikelen bij U THUIS. (Rusthuis, ziekenhuis enz zodat U op Uw gemak een keuze kunt maken. JUWELIER HORLOGER Barteljorisstr. 2, Haarlem Telefoon 31 02 02. miljoen gulden meer beschikbaar te stel len voor de bouw van drieduizend gesub sidieerde particuliere huurwoningen. Tijdens de replieken kwamen in totaal drie moties op de tafel van minister Schut terecht. De eerste was van de heer Van den Doei (P.v.d.A.). Hiermee wil de oppo sitie bereiken dat de regering grote insti- tionele beleggers verplicht hun beleg gingen in de woningbouw te vergroten. Op die manier wil de P.v.d.A., daarbij meteen al gesteund door D'66, P.S.P. en P.P.R., de financiële problemen in de wo ningbouw verlichten. Volgens minister Schut mist deze motie alle grond. De bewindsman meent deze noodzaak bij de beleggers niet te kunnen waarmaken. Bovendien wordt door de be leggingsmaatschappij de laatste twee jaar al zo'n 600 miljoen gulden per jaar in de woningbouw belegd. Voor volgend jaar mag men op een gelijke steun rekenen. De heer Van den Doel en de heer Janssen (P.P.R.) zeiden van mening te zijn dat de A.R. deze motie moet steunen, omdat de heer Aantjes bij een vorig woningbouw- debat een soortgelijk voorstel heeft ge daan. De heer Aantjes wees erop, dat het hier ging om een groter aandeel van de verze keringsmaatschappijen Hij zei geen en kele behoefte te hebben aan de motie, omdat tussen dé ministers van Economi sche Zaken en Financiën en de verzeke ringsmaatschappijen overlegd wordt over deze zaak. Pas als zou blijken, dat dit geen resultaat heeft, zou over een motie DEN HAAG. Op het experiment van het Residentie-Orkest om de musici tij dens een concert op 7 november een wit te coltrui en een zwarte ribfluwelen broek te laten dragen in plaats van het gebruikelijke rokcostuum is door ruim de helft van de concertbezoekers gereageerd Van hen vindt driekwart dat het rok costuum niet behoort tot het decorum van een concert. Van degenen die aan de en quête over het kledingsexperiment heb ben deelgenomen, noemt ruim de helft de coltrui met zwarte broek niet geslaagd als kleding voor orkestmusici. Volgens tweederden van de concertbezoekers die hun mening gaven, moest er wel een heid in de kleding van de orkestleden blij ven. Driekwart sprak zich uit tegen de op het vragenformulier geopperde moge lijkheid dat de musici bij concerten zou den mogen aantrekken wat ze willen. In twee van de drie antwoordformulieren wordt de kleding afhankelijk gesteld van het programma. De enquête zal worden herhaald bi; een serie abonnementsconcerten, waarbi; de uitvoerenden zoals gewoonlijk het rok costuum zullen dragen. Een Haagse mo de-ontwerper beziet in opdracht van het Residentie-Orkest de mogelijkheden voor een elegant maar praktisch musici-kos tuum als moderne equivalent voor het rokkostuum. gedacht kunnen worden, meende de A.R.- woordvoerder. De tweede motie kwam van dg socia list Wierenga en lag op het terrein van de ruimtelijke ordening. Ze wil mogelijk heden openen voor verbetering van woon- en leefmilieu en daarvoor rijkssteun ver lenen. Minister Schut noemde de motie te vaag en te globaal. „Al zouden we voelen voor uitkeringen in bijzondere gevallen, dan kunnen we met zo'n wijde motie toch niets beginnen", aldus de minister. Dat de regeringspartijen zich op hetzelfde standpunt stelden, hoeft geen betoog. De derde motie kwam van de heer Ny pels (D'66) en werd gesteund door de P.P.R. In deze motie wordt gevraagd voor een onafhankelijk bouwonderzoek door verschillende wetenschappelijke institu ten. Minister Schut, die tijdens zijn laat ste begroting bijzonder goed op dreef was, meende dat deze motie alle lopende on derzoeken doorkruist en raadde haar af. ARNHEM De Koninklijke Nederland- sche Heidemaatschappij in Arnhem en de N.V. Grontmij in De Bilt hebben besloten tot oprichting van de stichting „Nederlands Adviesbureau voor Toeristische Ontwikke- lingsprojekten". De stichting heeft tot doel een effectieve bundeling van de in Neder land aanwezige „know-how" voor toeris tische projekten in het buitenland te be werkstelligen. Het nieuwe adviesbureau stelt zich voor zowel overheden als particuliere instellin gen te adviseren op het gebied van het toe risme en op dat van de voorzieningen wel ke voor het bevorderen van het toerisme noodzakelijk of gewenst zijn. Het bureau zal met inschakeling van de daarvoor in aanmerking komende organisaties zijn ac tiviteiten richten op alle aspecten van de bevordering van het toerisme in en naar het betrokken land o.a. door de analyse van de toeristische mogelijkheden van be paalde gebieden, het opstellen van regio nale plannen en het adviseren bij het ont werpen en realiseren van toeristische en recreatieve voorzieningen. De stichting zal bij daarvoor in aanmerking komende pro jecten samenwerken met Nedeco, welke in stelling zich ten doel stelt de Nederlandse activiteiten op technisch gebied in het bui tenland te bevorderen. Met het Nederlands Economisch Instituut zal voor de economi sche aspecten worden samengewerkt. LOS ANGELES (Reuter). In het pro ces tegen Charles Manson en zijn drie vrouwelijke volgelingen, die beschuldigd worden van de moord op Sharon Tate en haar vrienden, in de Amerikaanse staat Californië hebben de advocaten gisteren voor een sensatie gezorgd door de me dedeling dat zij geen verdedigingszaak zulle* presenteren. Ze hadden eerder aangekondigd dat ze dertig tot veertig getuigen zouden oproe pen, maar veranderden kennelijk van tactiek naar aanleiding van een gesprek met de vier verdachten in de gevange- s. Het besluit van de verdedigers zou het marathonproces, dat al 23 weken duurt, met een maand kunnen bekorten. Oor spronkelijk verwachtte men dat het zich wel tot in januari zou voortslepen. Minister Schut deelde mee dat de me morie van Antwoord op het wetsontwerp militaire oefenterreinen zal verschijnen, zodra een beslissing is genomen over het oefenterrein bij Ter Apel. Het is in elk geval de bedoeling de hele zaak van de militaire oefenterreinen in ons land nog in deze kabinetsperiode af te handelen. Voor de suggestie van mejuffrouw Haars (C.H.U.) om in de randstad dubbeldeks wegen aan te leggen, voelt de bewinds man niet zo heel erg veel. Hij ziet pro blemen ten aanzien van schoonheid, kos ten en moeilijke kruisingen. Railverkeer acht minister Schut voor de toekomst steeds belangrijker worden. De suggestie van de heer Schakel (A.R.) om voorgekweekte bomen aan te brengen in nieuwe woonwijken, vond de minister zeer aantrekkelijk. Hij meent dat in Lelystad al proeven hiermee zijn ge nomen. De minister deelde mee voorstan der te zijn van zo veel mogelijk groen- aanplant in nieuwe woonwijken, gelijk tijdig met de bouw. ADVERTENTIE international LID GOED WONEN Wagenweg 1 en 15, Haarlem, Tel. 312172 Hoek Wagenweg-Houtplein, parkeergelegenheid voor de deurl ADVERTENTIE On onze Centrale administratie te Beverwijk hebben wij plaats voor een Voor deze interessante functie, met goede toekomstmogelijk heden, gaan onze gedachten uit naar een energieke jongeman van 21 jaar, die een deel der werkzaamheden van de hoofd boekhouder zal gaan overnemen. De eventuele functionaris moet in het bezit zijn van praktijk diploma boekhouden, bij voorkeur M.B.A. De salariëring is evenredig aan de belangrijkheid der functie. Geïnteresseerden worden uitgenodigd hun eigenhandig ge schreven sollicitatiebrief, die ,met discretie zal worden be handeld, te richten aan POSTBUS 70 BEVERWIJK (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De conferentie over de politieke samenwerking van de zes E.E.G.-landen en daarenboven die met de vier kandidaten voor het lid maatschap van de gemeenschappen (Groot-Brittannië, Ierland, Noor wegen en Denemarken) heeft een voorspoedig verloop gehad. Verschei dene ministers, zoals de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel, hebben zelfs over „een his torische dag" gesproken, maar dat schijnt toch wel wat overdreven. Er is een flinke stap vooruit gedaan, maar het blijft afwachten hoe de partners in de E.E.G. en zij die het binnen afzienbare tijd hopen te zijn, in de komende maanden zullen rea geren. In ieder geval zijn onderlinge consul tatie en inlichtingen sterk uitgebreid. Dat zal misschien mogelijk maken dat Europa bedoeld is: de landen die zich hebben aangesloten bij de EEG binnen afzien bare tijd met één stem zal kunnen spre ken. Dat daarbij de Westeuropese Unie een beetje de mist is ingegaan, wend on- ADVERTENTIE Natrinon! natrinon* «natrinon* in poedervorm of vloedbaar 10,—: mevr. M. G. V. van Geldorp, Creutzberglaan 7B, Beverwijk. 7,50: A. de Heer, 105, IJmuiden. Gijzenveltplantsoen ƒ5,—: P. IJmuiden. Arisz, J. P. Coenstraat 41, 10,P. G. Kruyer, Bakkerstraat 53, Haarlem. ƒ7,50: mevr. W. de Vos, Clivialaan 17, Heemstede. 5,J. Beek, Gerrit van Heesstraat 14, Haarlem. Gouverneur. De Amerikaanse Maagden eilanden hebben voor het eerst hun gou verneur gekozen. Zij wezen de arts Mei vin Evans aan, een republikein, die vol gens de oude regeling in juli van het vorige jaar door president Nixon tot gouverneur was benoemd. PUZZEL NO. 40 Horizontaal: 1. familielid; 4. vriend (Frans); 7. watervogel; 10. schamen; 14. zangnoot; 15. oever; 16. godin; 18. per expresse (afk.); 19. insect; 20. Europeaan; 22. met betaald antwoord (afk.); 24. Bijb figuur; 26. zijn; 30. lofdicht; 32. maanstand (afk.); 33. verlaagde toon; 34. rondhout; 35 regeringsreglement (afk.); 36. titel (afk.) 37. jongensnaam; 38. voorvoegsel; 40. wa ter in Brabant; 42. landbouwwerktuig; 44, ook; 45. grondig; 46. onmeetbaar getal; 47, te zijner plaatse (Lat. afk.); 48. Rijkspost spaarbank (afk.); 50. lidwoord; 51. gewicht (afk.); 52. water in Friesland; 54. voeg woord; 56. deel v.e. Franse ontkenning; 57 pers. voornaamw.; 58. plaats in Brabant 59. windrichting; 62. meisjesnaam; 64. ri vier in Italië; 66. meisjesnaam; 67. pers, voornaamw.; 68. godsdienst (afk.); 69. be vel; 72. speelgoed; 74. Chinese maat; 76 gedag zeggen; 80. dierenverblijf; 81 Utrechts Stedelijk Orkest (afk.); 82. klein mens. Verticaal; 2. spil; 3. oosterse titel; meisjesnaam; 5. onderwijzer; 6. titel (afk.) 7. klein takje; 8. namelijk (afk.); 9. deel v.e. trap; 11. oude maat; 12. en andere (afk.); 13. breekbare; 15. pers. voornaamw. 17. bijwoord; 19. kom; 20. verlaagde toon 21. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 23, duw; 25. schade; 26. om aalmoezen vragen 27. boom; 28. wintervoertuig; 29. plaats in het Gooi; 31. met een dreg werken; 36, omslag; 37. Duitse badplaats; 38. voorzet sel; 39. wandversiering; 41. groet; 43. meis jesnaam; 49. plotseling; 53. boom; 55. En gelse ontkenning; 56. deel v.e. Franse ont kenning; 57. verpakkingsmateriaal; 58. plaats; 60. onder andere (afk.) 61. kinder- groet; 63. teken van verdriet; 65. herkau wer; 67. Frans pers. voornaamw.; 70. te gelegener tijd (afk.); 71. slee; 72. dieren geluid; 73. meisjesnaam; 75. Frans lid woord; 77. dubbelklank; 78. meisjesnaam; 79. de onbekende (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 39 1. banier; 2. aantal; 3. kelder; 4. parket; 5. loterij; 6. lijzige; 7 nering 8. weinig 9. Aalten; 10. lekker; 11. kapper; 12. poliep; 13. peiler; 14. Pernis; 15. gieter 16. boleet; 17. gebrek; 18. Krelis; 19. pedaal; 20. dep pen; 21. plompe; 22. kornet; 23. klover; 24. groeve; 25. morsig; 26. sigaar; 27. Ernest; 28. kosmos; 29. stroop; 30. storen; 31. oleïne; 32. lommer; 33. kermis; 34. ketter; 35. Bartok; 36. paleis; 37. senaat; 38. meierij; 39. arrest; 40. redres; 41. drevel; 42. vra ger; 43. koepel; 44. Kansas; 45. jasmijn; 46. snater; 47. eerste; 48. slecht; 49. creche. der anderen door minister Luns ontkend. Vier keer per jaar zullen voortaan de di recteurs-generaal van politieke zaken van de zes landen bij elkaar komen en de mi nisters van Buitenlandse Zaken zoals trouwens al voorzien in het rapport-Da- vignon (dat weer het gevolg was van de Haagse topconferentie) twee keer. Eind mei is de tweede ministersconferen tie, dan in Parijs. Men hoopt dat die be windslieden heel kort erna zullen verga deren met hun collega's van de vier lan den die lid willen worden. Praktisch ieder ogenblik zal er echter contact kunnen zijn via de ambassadeurs van de tien landen. Die zullen elkaar op de hoogte houden van wederzijdse ver langens en wensen en zeker ook van kri tiek. Twee december aanstaande, één dag voor de vergadering van de NAVO-minis- terraad, komen de ministers van Buiten landse Zaken van de tien in Brussel bijeen. Het lijkt allemaal haast een utopie en het verwonderde dan ook niemand dat de ministers gisteren eigenlijk verrast waren over de eensgezindheid, die er tussen hen scheen te heersen met betrekking tot de ter tafel gekomen problemen. Minister Luns, al jaren de paladijn van het be trekken van Engeland als volwaardig partner van het Europa van de Zes, oor deelde gisteravond dat naar zijn mening een bevredigende oplossing was gevon den. Verder bekende hij dat hij „oever loze discussies" had gevreesd, maar dat het „erg was meegevallen". Er hebben drie onderwerpen op de agenda gestaan: hulp aan Pakistan, de toestand in het Midden-Oosten en een Europese veiligheidsconferentie. Pakistan is natuurlijk min of meer een hamer stuk geweest en een reden voor de Zes om zich van hun meest menslievende zij de te doen kennen. Men zal, zo hèette het, alle hulp geven waartoe men in staat is, men zal die hulp coördineren via de Brusselse EEG-commissie en zo meer. Blijft af te wachten wat de belastingbe taler van het klein-Europa straks zal moe ten bijdragen. In ieder geval weet hij dat het voor een doel is dat vele middelen heiligt. De twee andere agendapunten hebben stof tot uitvoerige discussie gegeven, maar er bleek een brede basis van overeen stemming, zij het dat praktische resulta ten nog niet zo onmiddellijk in het voor uitzicht liggen. Minister Schumann van Frankrijk heeft uitvoerig het Franse standpunt met betrekking tot het Midden- Oosten uiteengezet en er daarbij nadruk kelijk aan herinnerd, dat de Nederlandse gezichtshoek in de Verenigde Naties uit zonderlijk alleen stond. Het resultaat, waartoe men is gekomen: de directeuren van de afdelingen Midden oosten van de zes ministeries van Buiten landse Zaken gaan rapporten uitbrengen en begin volgend jaar, wanneer Frankrijk het voorzitterschap van de EEG-minister- raad bekleedt, zal men proberen een ge meenschappelijk standpunt vast te stel len. Of het ook door andere belangheb benden zal worden geaccepteerd, blijft nog een onbeantwoorde vraag. De Europese veiligheidsconferentie is het tweede agendapunt geweest. Bij de besprekingen daarover mocht ook de heer Malfatti voorzitter van de Brusselse EEG- commissie, aanwezig zijn, omdat de lan den van het oostblok zeer duidelijk heb ben laten weten dat het ook om econo mische problemen gaat. Ook hier weer de zes, al of niet gesecundeerd door de vier aspirant-leden, willen één lijn trek ken. Natuurlijk zijn de besprekingen van de Duitse Bondsrepubliek met Polen en die met de Sovjet-Unie ter sprake geko men. Als algemene indruk bij degenen die minister Scheel en minister Luns hebben horen vertellen van hetgeen gisteren werd besproken, blijft niet veel meer dan: goede wil bij de Zes, hun bereidheid de kwestie in groter verband (de Veilig heidsraad bijvoorbeeld) aan de onde te stellen, maar verder toch niet veel meer dan een gematigd optimisme. Het is alles bij elkaar toch tamelijk veel. Men kon gisteren in München zo denken dat er bij de Zes toch iets is „doorgebroken". Is het de schaduw van generaal De Gaulle die is geweken? Nie mand wilde het zeggen, maar het bleef een met voorbehoud uitgesproken oor deel: het politieke Europa is op weg, het is op gang gekomen. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER BARTELIORISSTRAAT18 TELEFOON 319049 „Wie? Wat? Waar?", is onze jaarlijkse „miniclopedie" met de maxi-inhoud, die altijd licht verschaft in Duistere Zaken. In actuele kwesties, met name op het gebied van wetenschap en techniek, poli tiek en kerkelijk leven, onderwijs, recht en wet, kunst, radio, tv en wat al niet. De trouwe klanten weten het wel: een na slagwerk dat je zelden in de steek laat. Dat in veel opzichten complete encyclo pedieën vervangen kan, en dat bovendien altijd bijdehand is, omdat het in elke binnenzak en in ieder damestasje past. De nieuwe Wie? Wat? Waar? voor 1971 is nu van de persen gerold: nog beter, vollediger en overzichtelijker dan zijn voorgangers en helemaal up to date, van af de jongste actie der Dolle Mina's tot aan de laatste verworvenheden van de ruimtevaart. Mens en milieu, pil en pop, verkeer en sport, je kunt het zo gek niet bedenken of het ding geeft een antwoord op al je vragen en problemen. Een rijk- verlucht antwoord bovendien, middels vele foto's, schema's en tekeningen op zwaar kunstdrukpapier. Maar wel gauw erbij zijn, want anders vist u, net als vo rig jaar, weer achter het net omdat de oplaag, gezien de altijd enorme vraag, beperkt is. Hoe u een exemplaar bemachtigt, leest u in onze advertentie in de krant van heden. ADVERTENTIE GEZELLIG INGERICHTE ZALEN VOORTREFFELIJK KEUKEN PRETTIGE BEDIENING VOOR UW HUWELIJKSFEEST RECEPTIES OF PARTIJEN 40-70-120 PERSONEN Baan 1-9-13, Tel. 324709-324365 Haarlem

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19