Geen solidariteitsoffer van 1 Kamer wijst uitkering ineens AOW- en AWW-trekkers af Honderdtwaalf gevallen van sabotage in het leger Waarschijnlijk 7 meer vanaf januari Inspraak bij plannen voor grote nationale projecten WILHELM TELL ZOALS DALI HEM ZIET Staatssecretaris Van Veen: In Nederland komen dertig gewesten Kamermeerderheid beslist: Hulp koste aan van Artis niet ten Amsterdam Afvallozing in Rijn moet stoppen Gas brandde in keuken; 2 doden Op Texel nog geen centrale en fabriek voor water FORD-VERKOOPCENTRUM Toezegging van minister: Geen extra 2 miljoen voor de sport Militair moet onderwijs kunnen volgen WEU-parlement weer naar huis VAGHTWANTEN en HANDSCHOENEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft donderdag een voorstel van de PvdA om niet alleen de invaliden en werklozen, maar ook de bejaarden en weduwen de uitkering ineens van 210 gulden te geven, afgewezen. Een motie van de socialist Th. van Lier, waarin dat voorstel werd gedaan, kreeg alleen de steun van PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN en werd dan ook ver worpen. De regeringspartijen wezen het voorstel af, omdat het indruist tegen het unaniem advies dat de SER de vorige week heeft uitgebracht en omdat zij vreesden dat de daarvoor nodige premieverhoging het bedrijfs leven voor te grote lasten zou plaatsen. Pijpleiding AANDRANG Structuurschets (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 64 tegen 44 stem men besloten dat de jaarlijkse steun aan de Amsterdamse dierentuin Artis van 500.000 gulden niet ten laste mag komen van andere culturele subsidies aan Amsterdam, maar uitdrukkelijk in mindering gebracht moet worden op de ruim 28 miljoen die voor de al gehele openluchtrecreatie op de be groting van CRM zijn opgenomen.Uit- gangspunt hierbij was dat Artis geen louter Amsterdamse maar een natio nale zaak is. Alleen de confessionele regeringspartijen stemden tegen een amendement van mevrouw Brauti- gam (PvdA) waarin om die steun werd gevraagd. Orkesten Hilversum lil Kinderverblijven Sport Europese commissie: Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30 21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Kroon schorst besluit Voorzitter FC O: DEN HAAG. Het aantal sinds 1 Januari 1970 geregistreerde gevallen van beschadiging van militair materieel met een duidelijk of mogelijk sabotage- karakter is opgelopen tot 112. Hiervan deden zich 58 voor tussen 1 januari en 1 september 1970 en 54 tussen 1 septem ber en woensdag j.l. Dit heeft minister Den Toom van Defensie donderdag ge antwoord op vragen van het Kamerlid dr. Van der Lek (P.S.P.). Als groeperingen, die de mogelijkheden om binnen de strijdkrachten sabotage te plegen aan de orde hebben gesteld, noemt de minister: de Bond van Dienst plichtigen (voorheen Bond van Dienst weigeraars), de zich met „Oranje Vrij staat" aanduidende actiegroepen, de Pa cifistisch Socialistische Partij en de VPRO. „Vanzelfsprekend", aldus de minister, „is er wel verschil tussen de wijzen, waarop deze groeperingen het onderwerp sabotage aan de orde hebben gesteld, al is dit verschil niet steeds aan een ieder even duidelijk geworden". Het aan de orde stellen van de moge lijkheden om sabotage te plegen is niet beperkt gebleven tot een afzonderlijke handeling van enige groepering, die op een bepaalde datum plaats vond, aldus minister Den Toom. Hij wijst enkele kenmerkende data aan in het geheel van het in woord en geschrift behandelen van het onderwerp sabotage en noemt de op 29 december 1969 door het Amster damse raadslid R. van Duijn ingediende „Sabotagenota", de in januari 1970 ver schenen uitgave van de Bond van Dienst plichtigen, genaamd „Speciaal sabotage nummer vn de Nationale en Soldaten krant de „Passiffist", de op 10 septem ber 1970 aangekondigde actie van de P.SP. tegen het defensiebudget en de VPRO-uitzending op 25 september 1970 over mogelijkheden daadwerkelijke sa botage te plegen. KVP, VVD, ARP en CHU vonden bovendien dat de bejaarden en weduwen met de extra verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen met 2 percent per 1 januari, waartoe de regering bjj wijze van compensatie heeft besloten, ruimschoots aan hun trekken komen. „Zjj missen een extraatje voor de kerst, maar krijgen een blijvertje met nieuwjaar", zei de KVP'er J. Maenen. De liberaal mr. J. G. Rietkerk sprak zelfs van een „lijfrente", maar de oppositie voerde aan dat die 2 percent er toch vroeg of laat wel gekomen zou zjjn. Mr. Van Lier, die minister Roolvink (Sociale Zaken) interpelleerde, bereken de dat de 2 percent de bejaarden over het hele jaar genomen niet meer dan 120 gulden voor een echtpaar en 80 gulden voor een ongehuwde oplevert. Hij vond dat hun daarmee onrecht wordt gedaan. „Wat voor vele werknemers het karak ter van een extraatje heeft, is voor de meeste bejaarden en weduwen bittere noodzaak", zei hij. De socialist deed een suggestie niet de premies te verho gen, maar van het Nederlandse volk een „solidariteitsoffer" te vragen in de vorm van een tijdelijke verhoging van enige belastingen met 1 percent naar analogie van de wiebeltax. Mr. van Lier vond daarvoor bij de regeringspartijen geen gehoor. „Het brengt het loonfront maar weer in beweging", zei mejuffrouw H. van Leeuwen (AR). De suggestie was ook voor de Boerenpartij reden om tegen de motie te stemmen. Minister Roolvink zei de bejaarden de uitkering best te gunnen, maar niet te weten hoe hij aan het geld moet komen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Nypels (D'66) heeft donderdag bij het bègrotingsdebat over Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het Baalhoekka- naal, de aanleg van pijpleidingstraten en een tweede nationale luchthaven ge noemd als nationaal belangrijke projec ten waarvoor met spoed een goede, wet telijk gefundeerde voorbereidingsprocedu re moet komen. Hij kreeg van minister Schut de toezegging, dat in afwachting daarvan de regering bij dit soort grote projecten vooraf advies zal inwinnen bij het parlement en provinciebesturen. Het pleidooi van de heer Nypels sloot aan op dat van een jaar geleden, waar bij hij eveneens op een betere inspraak procedure aandrong. Aanleiding daartoe was indertijd het feit, dat de vestiging van Shell bii Moerdijk tot op het laatste moment vrijwel geheel buiten de open baarheid bleef. Bij het debat kwam ook nog even de door Rijkswaterstaat gevolgde inspraak procedure bij het traceren van rijkswe gen ter sprake. Mevrouw A. Groensmit- Van der Kallen (K.V.P.) suggereerde, dat deze eigen reeeling van rijkswater staat in feite in strijd is met de Wet on de Ruimteliike Ordening. Omdat voor het tracé van de aan te leggen pijpleiding tussen de Maasvlakte of Europoort en het Sloehavengebied ten behoeve van de nieuwe Total-raffinaderij gedacht wordt aan een rechtstreekse ver binding over de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen en eilanden zal het Kamerlid dr. Van der Lek (P.S.P.) de ministers van Economische Zaken, van Ruimtelij ke Ordening en van Verkeer en Water staat interpelleren. Hij is van oordeel dat de rechte weg ongekende problemen en gevaren inhoudt, met name bij het krui sen van de toekomstige zoetwatermeren Grevelingen en Oosterschelde. Daarom wil hij gedaan krijgen dat de Total-pijp- ADVERTENT1E Grote sortering Geïmporteerd uit Canada nylon VACHTMANTELS natuurlijk bij Zijlstraat 29 Tel. 310766 De grootste speciaalzaak in SUEDE - NAPPA-Vacht en Lederkleding leiding wordt aangelegd door de gedeel telijk reeds bestaande leidingstraat via West-Brabant. Dr. Van der Lek wil we ten of het juist is dat elders in de we reld bij het aanleggen van piipleidingen voor ruwe olie en chemicaliën zoetwa termeren consequent ontweken worden. Ook zal hij vragen welke extra voorzie ningen moeten worden geëist om de wa terkwaliteit veilig te stellen ingeval de Total-leiding de Grevelineen en de Oos terschelde kruist, opdat bij leidingbreuk de gevolgen voor het stilstaande zoete water niet de omvang van een ramp zul len aannemen. Het voorstel van de P.v.d.A. zou 255 miljoen gulden vergen, slechts op te brengen door een extra-premiestijging van 0,45 percent of 120 gulden (bij een inkomen van 1200 gulden). Het solidari teitsoffer van de P.v.d.A ging de minis ter te ver. „Waarom ook niet eens wat solidariteit betracht met de midden standers, gepensioneerden en werkne mers, die de 400 gulden niet hebben ge had, maar wel met de gevolgen worden geconfronteerd", aldus de bewindsman. Mr. Rietkerk rekende de Kamer voor, dat de AOW-uitkeringen in 1970 en 1971 maar liefst met 25 percent stijgen, waar van 11 percent autonoom. Hij verweet de oppositie de bejaarden cadeautjes te wil len geven en de indruk te willen wekken dat de regering hen in de kou laat staan. Dat leverde hem een woedende reactie op van drs. J. M. den Uyl. „Er is geen sprake van tactiek. Uw aantijgingen zijn beneden peil", zo riep de socialistische fractieleider woedend uit. Mr. Van Lier vroeg ook om een aan passing van de bijstanduitkeringen met 5 percent uit hoofde van de gestegen kos ten van levensonderhoud. Hij wilde daar toe het minimumloon optrekken van 157 tot 165 per week. Minister Rool vink zei een voorstel in die richting po sitief te zullen overwegen als de SER unaniem tot verhoging van het minimum loon zal adviseren. Een motie van mr. Van Lier waarin om die verhoging werd gevraagd, wees hij af. Ook deze motie werd met nagenoeg dezelfde stemver houdingen afgewezen. De minister toonde zich ook gevoelig voor de aandrang uit de kamer om tot vooraanpassing van de AOW- en AWW- uitkeringen met 2 percent te komen aan de gestegen kosten van levensonderhoud. Daardoor zullen de uitkeringen per 1 ja nuari met 7 percent (namelijk 3 percent autonoom, 2 percent compensatie, ƒ400 en nog eens 2 percent voorindexering) stijgen. De Kamer was niet erg tevreden met de presentatie van de kabinetsbeslissin gen. Minister Roolvink ontkende dat pre mier De Jong het besluit op zijn weke lijkse persconferentie na afloop van de ministerraad onduidelijk zou hebben voor gedragen en daardoor de indruk zou hebben gewekt dat ook de bejaarden en weduwen de uitkering ineens zouden krijgen. De heer Maenen vond dat de regering „haar licht teveel onder de ko renmaat houdt". >.v. vXv.\- V V SS. ENSCHEDE In de donderdag in Enschede gehouden vergadering van de be langengemeenschap Twente-OostGelderland heeft staatssecretaris mr. Van Veen van Binnenlandse Zaken de bestuurders van de dertig gemeenten die bij deze be langengemeenschap zjjn aangesloten, meegedeeld dat Den Haag de komende gewest vorming in een stroomversnelling zal plaatsen. Gewestvorming kan worden opgelegd, zei de staatssecretaris, als provincie en gemeente volop gelegenheid zullen krijgen om binnen het juridische kader de vorming van een gewest te entameren. „Als u het niet doet, zullen wij het doen", aldus de staatssecretaris. Er zul len naar het oordeel van mr. Van Veen circa 30 gewesten in ons land komen. Op 1 januari 1972 moeten wij zover zijn dat wij enig inzicht hebben hoe de gewesten eruit zullen zien, wat de gemeenten wil len, en tenslotte dat er echte gewesten zullen ontstaan, dat wil zeggen gewesten die de koninklijke goedkeuring zullen hebben verkregen. In Twe^ïp bestaan vele samenwerkings- verba"-'- 'Vat dit gebied betreft, zal er f wwest dienen te ontstaan. De 'taris zei, dat in het begin var stvorming er geen directe ver zal zijn, maar een indirecte. Dit w< r t een punt van groot belang, zei hij. De staatssecretaris ging ook in op de financiële regeling. Hij merkte op dat het de bedoeling is dat tegelijk met de in werkingtreding van de wet er een „eer ste financiële regeling" voor de gewes ten zal komen. Het zal nodig blijken dat die regeling aan de hand van het ge groeide inzicht nog nader kan worden uit gebouwd. In het beginsel is het mogelijk dat het gewest over de provinciegrenzen heengaat. Alle provinciale bestuurders zullen op 14 december worden ingelicht over de structuurschets inzake de gewestvorming. Het is nodig dat er wordt nagegaan hoe De Kamer verwierp het voorstel van de heer Vonhoff (V.V.D.) om bovendien een extra subsidie van 300.000 gulden aan Artis te geven waarvoor dan de sub sidie aan de Nederlandse Opera met een gelijk bedrag zou moeten worden ver laagd. Alleen de Boerenpartij, Binding Rechts en S.G.P. steunden de V.V.D. in dit plan. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben reeds gereageerd op het besluit van de Kamer. „Het doet het col lege een genoegen dat een redelijke Ka mermeerderheid de mening blijkt te zijn toegedaan dat Artis een nationaal insti tuut is en dat de vijf ton dus in het na tionale budget voor de openluchtrecrea tie dient te worden gevonden", aldus B. en W. van de hoofdstad. „Dit betekent dat de voorstemmers de opvatting van de staatssecretaris hebben afgewezen, dat het bedrag ten laste zou moeten ko men van de openluchtrecreatie in het ge bied om Amsterdam". Aangenomen werd een motie van de heer Vonhoff waarin gevraagd werd de eigen positie van het Residentieorkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest te erkennen zolang de reconstructie van het orkestbestel nog niet heeft plaatsge vonden. Tegen deze motie, die door mi nister Klompé sterk was ontraden, stem den de A.R., D'66, DS'70, Boerenpartij, P.P.R., Binding Rechts, S.G.P., drie le den van de V.V.D.-fractie en vier leden van de K.V.P. De motie van drs. Voogd (P.v.d.A.), waarin uitbreiding van de zendtijd van Hilversum III werd gevraagd, is voorlo pig aangehouden. De heer Voogd wil graag eerst het resultaat afwachten van het gesprek dat minister Klompé met de omroepen zal voeren over een uitbrei ding van de zendtijd van Hilversum III. Verworpen werd een amendement van de heer Egas (P.v.d.A.) om op de begro ting van CRM een pro-memorie-post op te nemen voor kinderdagverblijven. Voor stemmers waren P.v.d.A.. DS'70. P P.R., C.P.N., P.S.P. en D'66. Het plan van mr. Vrolijk (P.v.d.A.) om voor de sport twee miljoen extra be schikbaar te stellen haalde geen meer derheid. Met de P.v.d.A. stemden voor D'66, C.P.N., P.S.P., P.P.R. en Binding Rechts. Een tussenvoorstel van mevrouw Dettmeijer-Labberton (V.V.D.) om voor de sport een half miljoen extra beschik baar te stellen ten nadele van de experi menten in de permanente educatie haal de eveneens geen meerderheid. Het voor stel werd alleen gesteund door V.V.D., een groot deel van de P.v.d.A. alsmede DS'70 en Binding Rechts. Wél aangenomen werd een voorstel van de heer Kieft (A.R.) om het geld van de sportbonden met ongeveer 600.000 gulden te verhogen ten nadele van de vorming van het technische sportkader. Dit voorstel had de steun van de rege ringspartijen (behalve van mevrouw Ve der-Smit van de V.V.D.) en van de P.P.R. De P.v.d.A. vond dat de sport een betere financiering verdient, maar dat dat niet ten koste mag gaan van de sport zelf. De V.V.D. vond het eigen inmid dels verworpen plan beter, maar wil de toch het voorstel-Kieft steunen omdat dit een oplossing is welke ook de steun van de sportbonden heeft. de gewesten worden gestructureerd. Wij moeten, zei hij, door de drie bestuursla gen heen een duidelijk zicht krijgen op de wijze waarop de bestuursstructuur er ten langen leste zal uitzien. Als de gewestvorming op gang is, moet er een bestuurlijke herverkaveling ko men. De staatssecretaris achtte het no dig dat er tussen het lokale bestuur en het centrale bestuur een tussenschakel moet blijven, namelijk de provincie. Er zijn mensen die dit niet willen, maar, zo zei hij, als wij de provinciale taak aan de gewesten zouden geven, dan ontstaan er dertig provincies, en dat is niet de bedoeling. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De oeverstaten van de Rijn zullen de vervuiling van deze sme rigste rivier van Europa gezamenlijk te te lijf moeten gaan. De commissie van Sociale Zaken en Volksgezondheid uit het Europese parlement wil dat de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, daartoe op korte termijn met har- monisatievoorstellen komt en met Zwit serland en Oostenrijk een overeenkomst tot stand brengt. Dat blijkt uit een ont- werp-resolutie die deze commissie het Eu ropese parlement heeft voorgelegd. De commissie verlangt dat het lozen van afvalstoffen in de rivier onmiddellijk wordt verboden en dat op korte termijn overeenstemming wordt bereikt over de meest geschikte methode voor de opslag van de afvalzouten. Er zullen bindende kwaliteitsnormen voor water moeten komen en het vervoer van giftige chemicaliën over de rivier zal aan banden moeten worden gelegd. Om thermische ver ontreiniging van de Rijn door heet koel water van kerncentrales te voorkomen, wordt van de Europese commissie ver wacht dat zij dit gevaar, dat het biolo gische leven in de rivier bedreigt, door een verstandige coördinatie van de plan nen der lidstaten tot vestiging van kern centrales tegengaat. Grote Europese elek- triciteitsondememingen hebben plannen nog vijftien kerncentrales langs de zuide lijke Rijn te bouwen. Zwitserland wil al leen al zes centrales met Rijnwater koe len. DEN HAAG. In een woning in Den Haag zijn in de nacht van woensdag op donderdag de 56-jarige mej. M. F. H. A. Steijn en een kennis van de vrouw, de 32-jarige M. de Jong uit 's Gravenzande, dood aangetroffen door de hoofdbewoon ster. Ze werden gevonden in de keuken waar drie pitten van het gastoestel brand den. De politie vermoedt dat de als verwar ming gebruikte gasbranders in de her metisch afgelsoten keuken zuurstofgebrek hebben vedoorzaakt waardoor de twee zijn overleden. ADVERTENTIE „Het raadsel van Wilhelm Teil" is de titel van dit schilderij van Salvador Dali, vanaf morgen te zien in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen. Deze tentoonstelling wacht op een grote stroom bezoekers, omdat Dali een van de meest spec taculaire schilders van dit ogenblik is. Nooit eerder zijn zoveel schilde rijen van hem op één expositie bijeen gebracht. Het zijn er 88 uit zijn ge hele loopbaan, aangevuld met 70 aquarellen, gouaches en tekeningen. Bovendien zijn de door hem voor de Owen Cheartman Foundation ontwor pen juwelen aanwezig, een bijzonder heid, omdat deze zelden te zien zijn. De expositie blijft tot 10 januari ge opend. De zeer fraaie en uitvoerige catalogus met 244 afbeeldingen en 400 pagina's dik kost f 25. Er zal ver moedelijk een zeer grote vraag naar zijn. DEN HAAG. De Kroon heeft tot 1 maart volgend jaar de besluiten geschorst van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land en van B. en W. van Texel over een gemeentelijke bouwvergunning voor een gecombineerde zoetwaterfabriek-elektrici- teitscentrale op het eiland Texel. Det Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft destijds in een adres aan de Kroon haar ongerustheid uitge sproken over aantasting van natuurschool door de bouw en vernietiging van de be sluiten gevraagd. Er wordt nu een onder zoek ingesteld of die besluiten wellicht in strijd zijn met de wet of het algemeen be lang. Van dit resultaat van dit onderzoek zal afhangen, of de Textelsche Elektriciteits maatschappij tot het bouwen van de fa briek kan overgaan. HARDERWIJK. Ook jonge militai ren zouden in dienst onderwijs moeten kunnen volgen. In legerplaatsen en ka zernes zouden cursussen gegeven kunnen worden door buitendocenten. Aldus de voorzitter van de Federatie van Christen Officiersverenigingen (FCO) de heer C. L. J. van Lent vanmiddag op de jaarvergadering van de FCO, die vandaag en morgen in Harderwijk wordt gehouden. Bij de indeling van de militai ren zou rekening moeten worden gehouden met de „bedrijfstak" waarop de cursus sen kunnen worden gericht. Op deze wij ze wordt de vervlechting van de krijgs macht en maatschappij bevorderd. Le gerplaatsen en kazernecomplexen die nen te worden opengesteld voor bur gers en burgerexploitanten (kantine, film en toneelzaal, sportaccommodatie). Dan wordt een legerplaats een specifieke woonwijk of dorpsgemeenschap, aldus de heer Van Lent. De heer Van Lent deelde nog mee dat de vijf officiers verenigingen een federatie voorbereiden. Verdergaande samenwer king met belangenverenigingen van mi litairen beneden de rang van tweede lui tenant ligt in het verschiet. PARIJS (AFP). De zitting van het Parlement van de West-europese Unie (WEU) in Parijs is gistermiddag geslo ten. Het belangrijkste besluit van de bijeen komst van vier dagen was dat het stre ven naar ontspanning tussen oost en west moet worden voortgezet. Hierbij verkreeg de Westduitse regering onder bondskan selier Brandt vrijwel algemene steun voor haar ijveren voor normalisering van de verhouding met de Oosteuropese lan den. Dit streven heeft al geleid tot over eenkomsten met Moskou en Warschau.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2