VAN DAG TOT DAG Welvaart schept schaarste Sadat: „Geef bezette gebieden terug" Senaatscommissie wenst onderzoek FULBRIGHT OP TWEEDE ZINSPEELT VIETNAM Zwervertje in Cambodja I Maankar maakt nieuwe rit Nixon wil aantal ministers kwijt Demonstratie in Damascus voor nieuwe leiders Veertien jaar voor aanslag on Makarios Hulp aan slachtoffers in Pakistan verloopt traag en niet efficiënt commentaar op actuele zaken Mogelijk experts naar Cambodja OOK POSITIE VAN ENKELE ADVISEURS OP HET SPEL AUTORITEITEN DOEN NIET AL HET MOGELIJKE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Senator William Fulbright, de voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Betrekkingen, overweegt een eigen ploeg van experts naar Cambodja te sturen om te onderzoeken waarom president Nixon zijn verzoek om financiële bijstand aan dat land in enkele maanden heeft verzesvoudigd. Nixon vroeg om een bedrag van bijna éen miljard gulden, als een van de posten van een sterk verhoogde calculatie voor finan ciële hulp aan het buitenland in het algemeen. m- Ws. Prijs Grootste portie (Van onze speciale verslaggever) DACCA Legerwagens, waarmee men voedsel naar de hongergebieden zou kunnen vervoeren, staan ongebruikt in de garages van de kazernes. Vliegtuigen, dringend noodzakelijk voor het verlenen van hulp, vliegen met handelsvrachten of staan aan de grond. Een helikopter, waarmee levens gered zouden kunnen worden, wordt niet ingezet door gebrek aan onder delen die uit West-Pakistan moeten komen. Troepen, die de stoffelijke over schotten zouden kunnen begraven voordat zij ziekten kunnen veroorzaken, wieden onkruid in de bloembedden van de kazernes. Weer andere soldaten doen hun ochtendgymnastiek en andere dagelijkse bezigheden. Khan Chauvinisme Stokslagen PERFECTIE SINDS 1902 Schrijf voor gratis documentatie nr. 51 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* j Het hoofd van de pas opgerichte afde ling Leefmilieu van het Centraal Bureau van de Statistiek, drs. R. Hüting, is van huis uit een econoom en specialist in de jtudie der Macro-economie. Hij is ook voormalig departementsambtenaar, name lijk bij het ministerie voor Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening. Het is merkwaardig hoe in de loopbaan van deze wetenschapsman zich de brug mani festeert, die de laatste jaren twee eertijds volkomen gescheiden en zelfs vijandige territoria van maatschappelijk leven met elkaar verbindt, namelijk de economie en het leefmilieu. Drs. Hüting heeft met zijn economische achtergrond en zijn grote belangstelling voor de omstandigheden waarin de mens leeft onlangs kernachtige formuleringen gegeven omtrent de volgens hem zeer dringende urgentie van een economische benadering der milieuproblematiek, waarbij een theorie tot ontwikkeling kwam die het gevecht tegen milieuver ontreiniging zou kunnen optillen uit de sfeer van „bestrijding der industrialisa tie", waarin de onvruchtbaarste bekvech- terij die men zich denken kan tussen pro en anti is ontstaan. Drs. Hüting stelt namelijk, dat na de ruime periode waarin de maatschappelij ke ontwikkeling met haar technocratise- nng en industrialisatieprocessen zich vol trok volgens de wet van milieu-aanpas sing aan de menselijke activiteit, nu on herroepelijk de fase is begonnen waarin men de eis moet stellen dat die mens en die activiteit zich aanpassen aan het milieu. Met andere woorden: het be houd van de resten van het leefmilieu zoals de natuur dat heeft uitgeleverd aan de werkende en wonende mens, vereist een stopzetting van het „opsouperen" der natuurlijke milieuwaarden en een ge richtheid van de menselijke activiteit op aanpassing. Daarmee brengt drs. Hüting het pro bleem van de coördinatie tussen milieu kwaliteit en economische belangen over op het zuiver economiseh-wetenschappe- lijke niveau, waar volgens zijn theorie de enige mogelijkheid tot oplossing ligt. In een bundel van artikelen en toe «praken van drs. Hüting, getiteld „wat is de natuur ons waard?" liggen de denk beelden en onderzoekresultaten bijeen, zoals drs. Hüting die in de loop van de laatste maanden bij diverse gelegenheden openbaarde. In een voorwoord geeft prof. dr. D. J Kuenen samenvattend weer wat eigenlijk de bedoeling van drs. Hüting is: een za kelijke, economische benadering van een proces van onherstelbare verkwisting van schaarse goederen. Die schaarse goederen zijn frisse lucht, schone rivieren, goed water, gezonde zeeën, een goed gedijende natuur, door jarenlange aantasting nu vooral in ons land ingeschrompeld tot een minimum. Biologen en natuurliefhebbers hebben, zo zegt prof. Kuenen, al lang getracht hun medemensen deelgenoot te maken van hun zorgen. Hun terminologie was daarbij voor anderen vaak onverstaan baar en onbegrepen. Maar drs. Hüting laat zien dat het anders kan. Door hem en anderen wordt een benadering uitge werkt die uitgaat van een zuiver econo misch standpunt. Dat is niets revolutio nairs, aldus prof. Kuenen. „Het is een veel scherper en zorgvuldiger analyse van het menselijke handelen, waarbij de ne gatieve waarden op hun juiste plaats worden gezet en daardoor in het volle licht komen te staan." De theorie van drs. Hüting rekent in de eerste plaats af met de reeks ingewor telde misvattingen over de betekenis van termen en aanduidingen in het economi sche spraakgebruik, zoals „welvaart", „eco nomische vooruitgang", „produktie", enzo voort, waarbij drs. Hüting stelt dat eco nomische groei geenszins synoniem is met welvaartsvermeerdering en stijging van het nationale inkomen geen criterium kan zijn voor werkelijke rijkdom. De slagzin: hoe meer produktie, hoe meer welvaart is volgens zijn opvatting volko men fout. Vroeger waren de beste, mooi ste dingen van het leven vrij verkrijg baar uit onbeperkte voorraad. Heden ten dage zijn ze schaars en voor een deel zelfs onbereikbaar. De „welvaartsstaat" maakt door zijn industriële produktie weliswaar schaarse goederen minder schaars, maar aan de andere kant vrije goederen schaars. Behoeften worden ge schapen en daarop gedekt door produktie, maar dat gaat ten koste van goederen, die evenzeer tot de eerste levensbehoeften kunnen worden gerekend: goederen die tot de inventaris van een gezond leef milieu behoren. En nu wil drs. Hüting dat in de kostenberekeningen van de produk- tieprocessen worden opgenomen de kos ten van steeds schaarser wordende „mi lieugoederen", waardoor maatschappelijk economisch een rem wordt ingebouwd om willekeurig opofferen van milieukwali teit tegen te gaan. Dat de industriepro- dukten daardoor duurder zouden wor den, is slechts een schijnbare verarming van de welvaart, want aan de andere kant zouden schaarse goederen als frisse lucht en zuiver water ruimer verkrijg baar worden. Milieubescherming schept bovendien evenzeer werkgelegenheid als industrialisatie dat doet. Indien het vast staat dat steeds verdere exploitatie van milieuwaarden ten dienste van de pro duktie tenslotte rampzalig zal worden door het opraken van de milieukwaliteit, ligt het volgens drs. Hüting voor de hand dat men alle menselijke behoeften, dus ook die aan lucht en stilte en veiligheid en gezondheid, in het economische proces gelijkelijk waardeert en tracht te bevre digen. Het gaat er tenslotte eigenlijk slechts om hoe men wil betalen voor de goede ren die men verlangt: met belastinggeld of met de bereidheid te leven in een ver vuild en biologisch verkleumend milieu. CAIRO (Reuter). President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren de te ruggave geëist van alle door Israel be zette Arabische gebieden. De 51-jarige Egyptische leider verklaarde bij de ope ning van de Egyptische Nationale Ver gadering, dat het laten varen van enig deel van het Egyptische gebied, het prijs geven van al het gebied zou betekenen. Sadar zei letterlijk: „Wij zullen geen halve oplossingen en geen overgave ac cepteren." Dü Egyptische president verklaarde voorts, dat Egypte streeft naar vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid. „Onze vijandigheid tegenover Israel is het ge volg van onze vijandigheid tegenover het imperialisme. Onze vriendschap met de Sovjet-Unie is in overeenstemming met ons geloof in vrijheid en onafhankelijk heid. De Sovjet-Unie staat aan onze zijde en tegenover onze vijanden." De Egyptische regering zal, aldus Sa dat, de hoogste voorrang blijven geven aan de strijd tegen Israel. Zij wil ook een Arabische Unie tot stand zien ko men en de onlangs gesloten overeen komst tussen Egypte, Soedan en Libië om te gaan in de richting van een staten bond had de kern hiervoor gevormd. Helikopter. Een Amerikaanse helikopter is in zware mist in de bergen ten zuiden van Da Nang neergestort. Daarbij zijn alle 15 inzittenden om het leven geko men. Senator Fulbright zei dat de omvang van het verzoek voor Cambodja deed vermoeden dat de regering bezig is zich in een tweede Vietnam te storten. Maar senator Hugh Scott, de leider van de re publikeinse minderheid in de Senaat, had er een andere verklaring voor: „Er zijn er in de senaat die Cambodja weer willen oprakelen, omdat zü ambities hebben voor de presidentiële kandidatuur, en deze kwestie nodig hebben om de aan dacht op zich te vestigen. Het is allerminst zeker dat de commis sie van Fulbright inderdaad zo ver zal gaan om een zelfstandig onderzoek in Cambodja in te stellen. Wel is vrijwel zeker dat zowel minister Rogers van Buitenlandse Zaken als minister Laird van Defensie een pittig uurtje zullen moeten doorbrengen om de commissie tekst en uitleg te geven, en haar ervan te overtuigen dat de regering niet van plan is zich, zoals met Vietnam het ge val werd, met handen en voeten te bin den aan het in stand houden van de re gering van generaal Lon Nol in Pnom Penh. In Cambodja, waar Zuidvietnamese troepen gisteren een nieuw offensief tegen guerrillastrijders van prins Si- hanoek en de Vietcong zijn begonnen, is het normale leven ontwricht. Overal zijn mensen op de vlucht voor strijdende legerafdelingen. Burgers zwerven langs de wegen, op zoek naar een schuilplaats. Kinderen zoeken naar hun ouders, die ze zijn kwijtge- raakt in de chaoszoals dit Cambod- jaanse zwervertje, dat in arren moede maar meetrekt met een legergroep in de omgeving van Troeng. Op zijn schouder draagt het kind zijn „bed mee. President Nixon legde zijn verzoek om deze massale hulp uit als de prijs die de Verenigde Staten moeten betalen voor de zogenoemde Nixon-doctrine, het principe dat de VS hun militaire aanwezigheid in het buitenland dient te beperken. In mei en juni van dit jaar verstrekte de Amerikaanse regering al een dertig mil joen gulden aan Cambodja, toen voor nood hulp van militaire aard. In augustus kon digde het Ministerie van Buitenlandse Zaken bovendien een tweede militaire hulpprogramma aan van 125 miljoen gul den. Volgens regeringskringen is de hulp die president Nixon gevraagd heeft al leen bestemd voor de aankoop van klei nere wapens en ammunitie, maar 'n func tionaris in het Witte Huis gaf toe dat er misschien ook wel grotere zaken voor gekocht konden worden, zoals vliegtui gen waarbij onmiddellijk de vraag rijst wie deze toestellen dan zullen moe ten vliegen, omdat zowel de Cambodjaan se als de Vietnamese strijdkrachten aan een permanent tekort aan piloten lijden. De grootste portie van de in totaal 3,5 miljard gulden die de president voor bui tenlandse hulp aan het congres vroeg, is de anderhalf miljard die voor Israel is bestemd voor de aankoop van oorlogsma- terieel. Deze post is in principe al door het Congres goedgekeurd. De democraten in de Senaat onder leiding van senator Mike Mansfield, willen proberen om dat bedrag voor Israel los te maken van de totale som, omdat men wil voorkomen dat senatoren de aanvrage van de pre sident goed zullen keuren omdat zij Is rael de fondsen niet willen onthouden. De republikeinse strategie daarentegen is erop gericht om de gelden voor Israel niet af te scheiden een strategie die blijkbaar niet veel kans heeft. Wat deze touwtrekkerij duidelijk maakt, is niet dat de VS werkelijk van plan zou den zijn om zich in een uitgebreider Cam- bodjaans avontuur te storten, maar dat president Nixon na de afgelopen bittere verkiezingscampagne een aanal senato ren tegenover zich heeft die het hem in de resterende twee jaar van zijn ambts termijn zo zuur mogelijk zullen probe ren te maken. MOSKOU (Tass) De Russische maankar Loenokod is vanaf de aarde opnieuw in gang gezet en heeft zich in tussen tot 96 meter van de Loena-17 ver wijderd. Na de landing werd het voertuig ge keerd, waardoor de Loena-17 door de te- lefotometer kon worden opgenomen. Daarna liet men het opnieuw draaien om het verder in zuidoostelijke richting te laten rijden. De Loenokod reed door een betrekkelijk vlak gebied met stijg en dalingshoeken tot tien graden. Onder weg trof het stenen en kraters van ge ringe afmetingen aan en klom het over een kleine keten maanheuvels. Tijdens de rit werden metingen verricht. Alle systemen werken goed, de temperatuur in de apparatenafdeling bedroeg 16 gra den Celsius. Het onderzoekprogramma wordt voortgezet. WASHINGTON (Reuter). Het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt dat president Nixon belangrijke wijzigingen in zijn kabinet en persoonlijke staf voor bereidt. Die zullen vermoedelijk na nieuwjaar worden aangebracht, ais Nixon aan de tweede helft van zijn vierjarige ambtstermijn begint. De perschef van het Witte Huis, Zieg- ler, wilde niet uitweiden over de veran- DAMASCUS (Reuter). Enige duizen den demonstranten zijn gisteren door de straten van de Syrische hoofdstad Da mascus getrokken als blijk van solidari teit met de voorlopige leiding van de Baath-artij, die vorige week de macht in handen heeft genomen. Tijdens de beto ging pleegde de voorlopige leiding over leg met andere „progressieve" politieke groeperingen over het vormen van een nieuwe regering. Mohammed Ali Al-Halabi, burgemees ter van Damascus en lid van de Baath- partij, zei dat „het stadium waarin de partij van het volk was afgesneden voor bij is. Er is een nieuwe periode begonnen, waarin de doeleinden van het volk zul len worden verwezenlijkt." Nog voor morgen zou een nieuwe regering worden gevormd. NICOSIA. (Reuter) Het gerechtshof van Nicosia heeft vier Grieks-Cyprioten tot gevangenisstraffen van veertien jaar veroordeeld omdat zij pogingen hadden ondernomen aartsbisschop Makarios en de piloot van de helikopter waarin de president gezeten was op 8 maart van dit jaar te vermoorden. Het hof achtte de vier ook schuldig aan samenzwering tegen de staat en veroordeelde hen daarvoor tot acht jaar cel. De vier zijn een student, een zaken man en twee politie-ambtenaren. De helikopter van president Makarios werd vanaf het dak van een school be schoten juist toen hij opsteeg van het terrein van het aartsbisschoppelijk pa leis. De aartsbisschop werd niet geraakt maar de piloot kreeg enkele kogels in de maagstreek. Hij slaagde er deson danks in het toestel nog veilig aan de grond te zetten. I Het niet-mobiliseren van alle troepen in een oorlog tegen de dood wordt steeds meer een internationaal schandaal. Een paar dagen heb ik dit nieuws achterge houden, omdat men mij verzekerd had dat op massale schaal materieel werd op geknapt om de gevolgen van de cycloon te lijf te gaan. Men vertelde mij dat alles op „oorlogssterkte" zou worden ge bracht en zeer binnenkort ingezet zou worden. Deze beweringen berusten echter niet op waarheid. Dit bleek gisternacht uit wat een Pakistaanse regeringsgedelegeerde in het rampgebied mij vertelde, namelijk dat tot dan toe slechts één vrachtvlieg tuig en één helikopter werden gebruikt voor het droppen van voedsel en medi camenten. Later trachtten Pakistaanse ambtenaren dit toe te schrijven aan de onwil van India om vliegtuigen uit West- Pakistan toestemming te verlenen via haar luchtruim naar Oost-Pakistan te vliegen. Er bestaat echter geen bewijs dat Pakistan hierom heeft verzocht en zouden ze het al gedaan hebben, dan hebben de Pakistaanse voorlichtingsamb tenaren dit niet bekendgemaakt. Interna tionale persbureaus wisten bovendien gis teren reeds te melden dat India het Paki staanse vliegverkeer op het rampgebied alle mogelijke faciliteiten heeft toege zegd. De Pakistaanse regering ontkent dit echter. Maar ook wanneer India geen me dewerking wenst te verlenen, treft de Pa kistaanse autoriteiten grote blaam. Van de mogelijkheid om via Ceylon naar het rampgebied te vliegen, is immers geen gebruik gemaakt. Maandag maakte president YaYa Khan een rondvlucht boven het getroffen ge bied. Hij landde echter nergens. Ik vraag me af of hij de geur des doods kon rui ken. Bij zijn terugkomst in Dacca zei hij dat alles gedaan moet worden om de slachtoffers van de ramp te helpen. De volgende dag vertrok hij naar de koele heuvels van Rawalpindi (ruim 2000 kilo meter weg van het gebied dat door de cycloon getroffen werd) waar het kabi net, naar men zegt, vergadert over de situatie. Het feit dat Pakistan uit twee totaal gescheiden delen bestaat, maakt het pro bleem nog groter. Er bestaat een enorm verschil tussen de twee gedeelten. West- Pakistan is een typisch land uit het Mid den-Oosten, Oost-Pakistan vertoont meer gelijkenis met het landschap van rijstvel den in Zuidoost-Azië. Het enige waarin zij gelijk zijn is de islam en de haat je gens India. West-Pakistan heeft alle rijkdom en macht en behandelt Oost-Pakistan als een soort kolonie. Oost-Pakistan heeft 73 miljoen inwoners, op een gebied dat maar net iets groter is dan Engeland. Ondervoeding is er normaal, 84 percent van de bevolking is analfabeet, 28 percent is werkloos. Er is onvoldoende bouwland beschikbaar en ook op andere gebieden stagneert de economie in het oostelijk deel Het Pakistaanse chauvinisme heeft een werkelijk krankzinnige rol gespeeld in dit drama. Een paar bureaucraten heb ben gereageerd alsof deze catastrofe een soort nationale schande was, waarover maar niet gesproken moest worden. Slechts de toevloeiende internationale hulp en sympathie heeft hen ertoe ge dwongen het zwijgen te verbreken en meer nauwkeurige informatie te verschaf fen, maar beslist niet tot meer inzet. Vandaag maakte ik weer een rond vlucht over een gedeelte van het ge troffen gebied met de geleende helikop ter die rijst en dekens afwierp. We heb ben twee vluchten gemaakt en wierpen vijf ton af: een druppel op een gloeien de plaat. Werkelijke hulp betekent meer dan de bijna belachelijke vijf ton alles wat we die dag moesten afwerpen. Iedere keer als we boven een verwoest dorp vlogen, kwamen de bewoners aanrennen door de puinhopen en vernielde rijstvel den om de zakken rijst die door de deur van de helikopter werden geduwd te pak ken te krijgen. Er waren ook veel dor pen waar we leeg overheen moesten vlie gen daar konden we mensen zien die als waanzinnigen met lakens zwaaiden om onze aandacht te trekken. In een dorp waar we landden, moesten de plaatselijke leiders de bevolking met stokslagen terugdringen om te vermijden dat men rijst zou stelen voordat die op correcte wijze gedistribueerd was. Op het eiland Bola sprak ik met een van de mensen van het plaatselijke hulp comité. Twee dagen na de ramp werd hem door een generaal van het leger alle hulp toegezegd. Nu, zeven dagen later, heeft hij alleen nog maar een paar man van de infanterie mogen ontvangen. De kranten van Dacco schreeuwen om actie. De koppen luidden gisteren „Zet het leger in" en „waar blijft de hulp?" De „Pakistan Observer" zei dat de over levenden hier niet langer zullen kunnen overleven als er niet snel water, eten en medicijnen komen. De Pakistaanse militaire autoriteiten hebben hun troepen in de hoogste graad van paraatheid gebracht om een eventue le aanval van Indische zijde te weerstaan. Eigenlijk zouden ze net zoveel geestdrift moeten kunnen opbrengen om de levens van eigen mensen te redden. deringen die op til zijn, maar volgens goed ingelichte kringen zullen zeker twee ministers worden vervangen: David Ken nedy (financiën) en Walter Hickel (Bin nenlandse Zaken). De positie van Roger» (Buitenlandse Zaken) en Laird (Defen sie) zou niet in het geding zijn. De wij zigingen zouden zich concentreren op pos ten die van grc,3t belang zijn voor de bin nenlandse politiek, die naar verwacht wordt bij de presidentsverkiezingen van 1972 een uitermate grote rol zal spelen. Vernomen is dat David Kennedy, een 65-jarige voormalige bankier „om per soonlijke redenen" naar het particuliere leven terug wil keren. Sommige waarne mers achten het evenwel mogelijk dat Kennedy zich terugtrekt met het oog op komende wijzigingen in het economisch beleid van de regering, dat volgens de Democraten de oorzaak is van de toene mende inflatie en werkloosheid. De onte vredenheid daarover heeft volgens velen verhinderd dat Nixons Republikeinse par tij bij de congresverkiezingen van begin deze maand de meerderheid in de Senaat veroverde. Wat Hickel betreft, die zou aan de kant worden gezet wegens zijn kritiek, dat de president afwijzend staat tegenover de meningen van jonge Amerikanen en wei nig heeft gedaan om de gevoelens van onbehagen onder de jeugd weg te nemen. Hickel was het ook die zich in mei van dit jaar na de militaire inval in Cambod ja schriftelijk bij de president beklaagde over het feit dat een aantal kabinetsleden zo vaak onkundig werd gelaten van de door het Witte Huis genomen besluiten. Van goed ingelichte zijde is vernomen dat ook minister van Landbouw Clifford Hardin ten offer zal vallen aan de „zui vering". Ook de naam van Maurice Stans, minister van Handel, is genoemd maar diens ontslag wordt in de omgeving van het Witte Huis met klem tegengesproken. Van Nixons adviseurs zullen vermoede lijk verdwijnen Daniel Moynihan (stede lijke aangelegenheden), Bruce Harlow (betrekkingen met het Congres) en James Keogh (hoofd van het team dat Nixons redevoeringen schrijft). Slechts één man zou zeker zijn van zijn positie: Henry Kissinger, presidentieel adviseur voor aangelegenheden betreffende de na tionale veiligheid. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3