Zelfzvasserij in IJmuiden door gemeenteraad geliquideerd Huisvrouwen publieke tribune - met spandoeken - op protesteerden vergeefs „Geen discriminatie bij huwelijksvoltrekkingen' ■I Vogelmoord en Cultureel Centrum aan de orde CENTRALE VERWARMING met een goede service 4gW<5=3 J. Bennink jubileerde bij de Papierfabriek ELZER's NOOY VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND VRAGENUUR DUURDE TIEN MINUTEN Door regen met bromfiets tegen auto Carillonklanken MODE-BERICHT Gehuldigd door directie en personeel GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO N DRUKKER! MODEPRUIKJES TWEN-KELDER VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De leden van de Velsense gemeenteraad hebben donderdag avond hun blikken met een duidelijk waar te nemen verrassing naar boven gewend, toen kort voor de behandeling van het voorstel tot liquidatie van de gemeentelijke zelfwasserij aan de Snelliusstraat, de zoals gewoonlijk bijna lege publieke tribune plotseling door enkele tientallen huisvrouwen uit IJmuiden bleek te worden bezet. Kennelijk waren deze dames het be slist niet eens met de strekking van het voorstel, getuige het ontrollen van een groot spandoek met het opschrift: „Wij hebben gevraagd om prijsver hoging" en het opheffen van een bord met de voor zichzelf sprekende tekst: „Wij willen de wasserij niet missen". Deze ongebruikelijke belangstelling van zoveel potentiële kiezeressen heeft enkele raadsleden wellicht tot het houden van langere betogen verleid dan oorspronkelijk hun bedoeling is geweest en omdat zoals gebruikelijk het ene woord het andere weer haalde, is er over dit voorstel nog bijna anderhalf uur gediscussieerd. Met een voor de aanwezige dames overigens bitter teleurstellend resultaat, omdat de gemeenteraad uiteindelijk met negenentwintig tegen drie stemmen besloot toch met ingang van 1 januari 1971 tot sluiting van de zelfwasserij over te gaan. Alleen de heren Hoek (P.S.P.), Kruisman (C.P.N.) en Porck (P.v.d.A.) wensten hierbij namelijk de zijde van de protesterende huisvrouwen te kiezen. „Zwarte Piet Opheffing Schoolmelk Discriminatie Cultureel Centrum MAXI-VESTEN JONGENS PANTALONS f elsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Wijk aan Zee (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD De heer J. Bennink, voorman bij de expeditie van Van Gelder Papier in Velsen, die donderdag zijn vijfentwintigjarig dienstverband bij dit bedrijf vierde, is door de directie en het personeel hartelijk gehuldigd. VESTEN ADVERTENTIE GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Oosterduinweg 29. IJmuiden Telefoon 02550 1 47 68 Deze langdurige gedachtenwisseling werd ingeleid door de heer Kruisman (C.P.N.), die oorspronkelijk ook voor stander van de opheffing is geweest, maar nu ruiterlijk erkende door de argu menten van de dames tot andere gedach ten te zijn gekomen. Hij wees er daarom om op dat het machinepark inmiddels ge heel is afgeschreven en omdat de gebruik - sters zich reeds bereid hebben verklaard een hoger tarief te gaan betalen, kan de wasserij misschien toch goedkooer wor den geëxploiteerd. De heer Kruisman achtte het daarom verstandiger het voor stel nog even terug te nemen en in af wachting van een nader onderzoek de wasserij voorlopig open te houden. Ir. Schoonkind (V.V.D.) kon er wel enig begrip voor opbrengen dat de huisvrouwen deze gelegenheid zullen mis sen, maar aan de andere kant was hij toch van mening dat zelfs bij een ver dubbeling van de tarieven niet meer van een haalbare kaart kan worden gespro ken. De woorden van deze sprekers werden van de publieke tribune af achtereenvol gens gehonoreerd met applaus en luide betuigingen van afkeuring, waarop bur gemeester W. M. B. Bosman de bezoek sters als voorzitter vermaande met een vriendelijk: „Dames, laten we het sehoon houden." Hierna wilde de heer Hoek (P.S.P.) de wasserij nog wel een kansje geven, waar bij zijn gedachten uitgingen naar een col lectief gebruik onder eigen beheer, welk systeem ongetwijfeld de nodige kosten zal besparen. Spreker herinnerde er verder aan dat er van de oprichting af van een weinig aantrekkelijke exploitatie sprake is geweest, terwijl hij de verminderde be langstelling voor een deel ook meende te moeten toeschrijven aan de ingevoerde klantens+op. De heer Al gr a (Prot.-Chr.) trad de dames op de publieke tribune onbevreesd tegemoet door zijn verklaring reeds ja ren lang de opheffing te hebben voorge staan. „Ik wil hiervoor best als de Zwar te Piet" worden beschouwd," voegde spreker hieraan toe, om verder nog vast te stellen dat het sociale nut van de zelf wasserij inmiddels sterk is afgenomen En wel door het openen van steeds meer particuliere wasserettes, terwijl ook veel huisvrouwen zich in de loop der jaren van moderne wasmachines hebben voor zien. Deze opvatting werd door de heer Der riks (K.V.P.) volkomen ondersteund, met als argument dat het leefklimaat sinds de opening van de zelfwasserij ge heel is veranderd. Voor het geld waar mee de hoge tekorten moeten worden ge dekt, zijn dan ook ongetwijfeld betere be stemmingen te vinden. Volgens spreker is sluiting dus de enige oplossing. Wethouder Van Leeuwen, die het het voorstel namens het college verdedig de, herinnerde eraan dat de zelfwasserij in de vijftien jaar van haar bestaan de gemeente intotaal maar liefst 355,000 heeft gekost. En dit achtte hij voor een betrekkelijk kleine groep gebruiksters be slist onverantwoord. In het verleden heeft het gemeentebestuur met deze tekorten gaarne genoegen genomen, maar dat was dan ook nog in de tijd van tobbe en was bord, hetgeen inmiddels een door de tech niek achterhaalde periode is geworden. Voorts had de wethouder laten becijfe ren dat de noodzakelijke reparaties aan het machinepark nogmaals bedragen tus sen een en twee ton zouden vergen, het geen zelfs bij een verdubbeling van de tarieven een redelijke exploitatie nog on mogelijk maakt. Volgens de heer Van Leeuwen is op deze manier de tijd voor opheffing aangebroken, mede doordat zich inmiddels het bedrijfsleven met wasserettes heeft gemeld, waar deze taak nu door kan worden overgenomen. „Weg met dit schip van bijleg," luidde zijn slotconclusie. En gelet op de reeds vermelde uitslag van de na de replieken gehouden stem ming, was de grote meerderheid van de raad het volkomen met de wethouder eens. Hetgeen voor de teleurgestelde da mes tevens aanleiding was de publieke tribune weer te verlaten. Daarvoor had de raad zich reeds vere nigd met het voorstel tot het verhogen van de prijs van de schoolmelkkaart met vijf cent tot veertig cent, nadat ir. Schoonkind (V.V.D.) nog had ge sproken van een „inhaalmanoeuvre," ten einde de prijs met de werkelijke kosten (vierenzestig cent) in overeenstemming te brengen. Hierbij vond hij de heer Kruisman (C.P.N.) lijnrecht tegenover zich, omdat hij vreesde dat hiervan de kinderen van minder draagkrachtige ouders de dupe zouden worden. De heer Hoek (P.S.P.) informeerde nog naar de mogelijkheid tot het verstrekken van halfvette melk, ter wijl hij de schooljeugd ook op woensdag van deze gezonde drank wilde voorzien. Dit laatste was volgens wethouder Van Leeuwen moeilijk te verwezenlijken, omdat er nu eenmaal uit twee liter slechts vier kwart-liters gaan. De kwestie van de half-vette melk zou hij nog gaarne eens bekijken. Daarbij werd de heer Kruisman door hem gerustgesteld met de verzekering dat deze verhoging slechts een bescheiden optrekken van de bijdra ge betekent en het stellig niet in de be doeling van het college ligt de volle prijs te gaan berekenen. De jaarlijkse subsidie heeft men gaarne voor de kinderen over Bij het voorstel tot wijziging van de legestarieven, bleek de heer Porck (P.v.d.A.) zich te hebben geëergerd aan de bestaande verschillen tussen een kos teloze huwelijksvoltrekking en het tarief van 120 voor dezelfde ceremonie. „En dit alles nog in het jaar 1970," stelde de heer Porck vast, „men zou bijna aan een discriminerend optreden gaan den ken." „Geen sprake van," repliceerde wet houder Kolkman onmiddellijk, om daarbij voor te rekenen dat de gemeente per jaar voor zeshonderd huwelijken 54,000 „vangt." Dit zijn precies de kos ten, zodat de gemeentekas hier geen en kei profijt van trekt. Wanneer nu eventueel een eenheidsta rief van 90 zou worden ingevoerd, be tekent dit een verhoging voor hen die niet meer dan 30 of 60 wensen te beta len. Bovendien geschieden de kosteloze huwelijken nimmer uit sociale overwe gingen, omdat het hier steeds paartjes be treft die aan een stille periode de voor keur geven, met de bedoeling publieke belangstelling te voorkomen. De vrees voor een vorm van discriminatie is vol gens de wethouder dus volkomen onge grond. Aan het begin van deze vergadering toonde mevrouw Van H e e 1-M o n t i j n (V.V.D.) zich nog „verontwaardigd, ver wonderd en verontrust" over het feit dat een verzoek om subsidie voor een peuter- speelgroep uit Santpoort pas nu bij de in gekomen stukken was gevoegd. „Geen manier," luidde haar oordeel over een v, F n - .V J i - 1 - asMll Vrouwelijke supporters van de ge meentelijke zelfwasserij op de pu blieke tribune tijdens de donderdag avond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad. De protesten bleken echter vergeefs, omdat de raad besloot deze wasserij per 1 januari te sluiten. dergelijke gang van zaken en spreekster drong dan ook op een spoedige behande ling aan. Nadat mevrouw Diemer- Jelte- m a (P.v.d.A.) haar instemming met de ze kritiek had betuigd, vestigde wethou der Van Leeuwen er de aandacht op dat de bedoelde brief op 30 septem ber is binnengekomen. Een snellere be handeling was dus niet mogelijk, vooral omdat over dit verzoek nog een ambte lijk rapport moet worden afgewacht. En wel van de G.G.D., welke dienst helaas onderbezet is gebleven, zodat hier stellig van een „pijnlijke en zorgwekkende af faire" moet worden gexproken. De wet houder beloofde in ieder geval zijn uiter ste best te zullen doen het verzoek in de eerstvolgende raadsvergadering te laten behandelen. ADVERTENTIE vanaf 59. vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. Op de Zeeweg is don derdagavond om half acht een 21-jarig meisje uit Driehuis op haar bromfiets tegen een geparkeerde auto aangereden. Door de regen keek zij te veel naar be- neden.Met een hersenschudding en een gekneusd linker been is zij door de On- gevallendienst naar het Antonius Zie- huis gebracht. ADVERTENTIE De Noordhollandse Verwarmings Unie, opgericht door 27 erken de installateurs uit de IJmond, installeert door middel van vak bekwame monteurs, centrale-verwarmings-installaties, die iedere kritiek kunnen doorstaan. Daarnaast is de onontbeerlijke na-ser vice gewaarborgd. De V.N.U meent dat eigenaars met een door de V.N.U. geïnstalleerde installatie hierop recht hebben. Vraag inlichtingen over de bij U thuis aan te brengen c.v. in stallatie bij de V.N.U., Koningstraat 14 te Beverwijk. Tel. 02510-26059. NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE V .NU (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dat het onlangs ingestelde vragenuur waarbij alleen de vragen stellers en B. en W. aan het woord komen en verdere discussie is uitgesloten geen uur behoeft te duren, is donderdagavond tijdens de raadsvergadering bewezen. Het die avond voor het eerst aan de orde ko mende „vragenuur" nam in totaal tien minuten in beslag. Twee zaken kwamen toen aan de orde. De vogelmoord in het industrieterrein en het Cultureel Centrum in Beverwijk. Met betrekking tot de vogelmoord deel de burgemeester W. M. B. Bosman mede, dat het verdelgen van de vogels is ge schied door een ambtenaar van de Dienst Faunabeheer, die brood gemengd met een verdelgingspreparaat heeft uitgestrooid bij Endivo. Daar het enige tijd vergt voor dat het gif werkt, kwamen veel zieltogen de vogels in de omgeving neer, hetgeen terecht grote verontwaardiging heeft ge wekt. Deze verdelging wordt echter gedekt door een vergunning van de rijksinstan ties. welke vergunning alleen wordt ver leend, als de schade evident is, het onbe schermde vogels betreft en een en ander geschiedt ingevolge de bepalingen in de vogel- en jachtwet omschreven. Er is geen advies gevraagd aan het gemeentebestuur en evenmin is het gemeentebestuur hier van tevoren op de hoogte gebracht. Daarmee waren twee van de drie vra gen, gesteld door het PvdA-raadslid F. F. J. Reichenfeld beantwoord. De derde vraag betrof de eventuele mogelijkheid van het instellen van een verordening om dit zin loze doden van vogels (en ander levende wezens) aan banden te leggen. Hij ver nam, dat het gemeentebestuur niet ge rechtigd is dienaangaande maatregelen te nemen, daar het vangen en doden van schadelijke vogels omschreven is in de vogel- en jachtwet en dit het terrein is van de rijksinstanties. Overigens zijn dien- aangaa.nde in de Kamer reeds vragen ge steld. De heer Reiechenfeld vroeg daarna tot hoever men wenst door te gaan met het vermoorden van de vogels: tot er in de omgeving geen vogels meer zijn; tot er in Velsen geen vogels meer zijn of tot er in geheel Noord-Holland geen vogels meer zijn. Hij ziet het nut van zulk een moord niet in. Op dit moment namelijk zijn de zelfde soorten vogels weer op dezelfde plaats terug. De raadsvoorzitter moest hem het ant woord schuldig blijven! Ten aanzien van de plannen van het ge meentebestuur van Beverwijk tot 't stich ten en exploiteren van een Cultureel Cen trum heeft mevrouw J. DiemerJeltema (PvdA) geïnformeerd of het college op de hoogte was van de motieven, die het Be- verwijkse gemeentebestuur hebben ge leid en of er voor-overleg met Velsen heeft plaats gehad. Wethouder J. G. Kolkman deelde mede. dat het Velsense gemeentebetuur alleen is ingelicht door de berichten in de publi citeitsmedia. Van voor-overleg is hem niets bekend. B. en W. overwegen contact op te nemen met Beverwijk. Zaterdag van 16 tot 17 uur speelt Hein de Ligt op het stadhuiscarillon in IJmui den: Fantasie, van H. de Ligt; Gildebroe- ders maakt plezieren; Er was een oorlogs schip; Drie schuintamboers; Menuetto con variatio, van J. Robson; Menuetto I en II, B. J. Baustetter; Variaties voor beiaard van G. Feremans; Zie ginds komt de stoomboot; Zie de maan schijnt door de bomen; Jongens, heb je 't al vernomen Nocturne van W. Paap; Sonatine voor bei aard, van Sjef van Balkom; Improvisatie, van H. de Ligt. ADVERTENTIE met bijpassende pantalon kleuren: bruin en zwart samen 87,50 met uitlopende pijp, TERLENKA van 6 tot 14 jaar in paars en aubergine kleinste maat 17,95 grootste maat 26,75 Lange Nieuwstraat 185 Noord arcade - IJmuiden - Tel. 13899 VRIJDAG 20 NOVEMBER Het Witte Huis, Hoofdstraat 160, Sant poort. 20 u. tot 23 u. vogeltentoonstelling De Vogelvrienden. De Rijmonders, start avondrit bij Pa viljoen De Zuidpier» om 19.31 uur. Sporthal Zeewijk, IJmuiden. 19.30-23 u. volleybalcompetitie. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden 19-21.30 u.; filiaal Spaam- berg Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19- 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmui den-Oost, 19-21 uur, filiaal Wijkerstraat- weg 177, 19-21.30 uur. ZATERDAG 21 NOVEMBER Sint Nicolaas komt om 10.30 u. per sleepboot aan de steiger Sluisplein in oud- IJmuiden en maakt een rijtoer; 11.25 u. ontvangst door Velsens burgemeester in het stadshuis en om 13.45 zal de rijtoer worden vervolgd. Het Witte Huis, Hoofdstraat 160 Sant poort, 11-21 u. vogeltentoonstelling. De Rank, Koningin Wilhelminakade. IJ muiden, 20 u. „De dochters fan de baes" Fryske Trou. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945 IJmuiden en de filia len Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Sant poort-Noord en Wijkerstraatweg 177 in Velsen-Noord, zijn open van 10-12.30 uur. Velserbad, Briniostraat 18, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen; 8.15-8.45 u. zwemles sen; 8.45-10 u. en 10.30-11.45 u. gemengd zwemmen; 13.10-14 u. gereserveerd; 14- 15.30 u. gemengd zwemmen; 16.15-16.45 16.45-17.15 u. 17.15-17.45 u. 18.15-18 45 u. en 18.45-19.15 uur zwemlessen; 19.30-20.40 uur gemengd zwemmen; 20.45-22 uur: Zwemver. VZV. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 9-12 u. in stuif, 12-16 uur. badmintonver. Velse.n (jeugd), 16-18.30 u. basketbalcompetitie (jeugd), 19.30-23 u. korfbalcompetite. IJmuider Harmonie, In het gemeente lijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat 14-16 u. opleiding leerlingen en jeugd IJ muider Harmonie. VRIJDAG 20 NOVEMBER De Slof, Raamveld, 20 u. open klaver- jassoos en jaarvergadering ontspannings vereniging Tropenvrienden. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheken. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. ZATERDAG 21 NOVEMBER De Kelder, Hilbersplein, 20 u.: disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10-12 en 13.30-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstelstraat 44: volwassenen 10-12.30 u. Stumphiusstraat 46: jeugd 10-12.30 u. VRIJDAG 20 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg. Geopend 19-21.30 u. ZATERDAG 21 NOVEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg. Geopend 10-12.30 u. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28. 14 u. discofilmmiddag (13-15 jaar), 20 u. discofilmavond (vanaf 16 jaar). VRIJDAG 20 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. ZATERDAG 21 NOVEMBER De Lichtboei, Maasstraat. 14 u. jeugd film, 19.30 u. programma-aktiviteit (van af 13 jaar). Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 10-12.30 u.; Ruijs- daelstraat 7: jeugd 10-12.30 u. ZATERDAG 21 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Geopend 10-12.30 u. In het directiekantoor werden de jubi laris, zijn echtgenote, dochter, ouders en andere familie ontvangen door ir. J. C. Coops, bedrijfsdirecteur. In tegenwoor digheid van dr. ir. L. J. Groen, adjunct bedrijfsdirecteur en produktiecnef, en de heer J. P. J. Willems, chef expeditie, heeft de heer Coops aan een opmerke lijke loopbaan herinnerd, die bij de pa pierfabriek volgde na enkele jaren werk zaamheid in een Beverwijkse sigarenfa briek en tijdens de oorlog in de bouw. Aan het bedrijf werd de loopbaan begon nen in de malerij gedurende enkele maanden. Vervolgens was de heer Ben nink tot 1 januari 1949 werkzaam als hulpbobineur bij verschillende papierma chines. Op deze datum maakte hij als expeditieman eerste pakker kennis met de afzet van de produktie om wat later hefwagenbestuurder te worden geduren de een vijftal jaren en in 1955 werd hij eerste papierafzetter. Ruim een jaar la ter volgde promotie tot eerste man van de papier-expeditie, waarin hij sedert 31 oktober 1965 voorman is. De bedrijfsdirecteur noemde de heer Bennink een evenwichtig man, betrouw baar en verantwoordelijk, welke kwalitei ten in zijn dagelijks taak tot uitdrukking komen. Inmiddels legde de heer Bennink met goed gevolg diverse examens af. Als bewijs van erkentelijkheid en dank voor de goede diensten aan het be drijf werden de jubilaris een enveloppe met inhoud en schriftelijke felicitaties van de Raad van Bestuur van het VGP- concern overhandigd, waarbij mevrouw Bennink een handboeket en een foto in lijst van haar man tijdens de uitoefening van zijn werk ontving. Hierbij bleef het voor de familie Ben nink niet. Tijdens de donderdagavond in café „Sport" te Beverwijk gehouden druk bezochte receptie heeft de heer Willems, als afdelingschef, getuigd van de goede kwaliteiten van zijn voorman en hem namens het bedrijfsbureau en de gehele expeditie een fraaie staande schemer lamp aangeboden. Namens de ploeggenoten vertolkte de heer W. D. Ree de gevoelens voor voor man Bennink, die een rustige persoon lijkheid en een man vol humor is, door allen gerespecteerd wegens zijn fijne be geleiding. Een en ander was in rijm ver werkt. Als geschenk werd een complete gereedschapskist met timmerwerktuig aangeboden. Mevrouw Bennink ontving bloemen, die met de overige fleurige at tenties, waaronder een fraai stuk van de directie, de feestvreugde verhoogden. ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5