Geweldige ontwikkeling sinds fusie Peregrinus-Stichting Stijgend aantal buitenlanders; nu 8.000 COR 0LY COR 0LY Lokale commissie voor milieuhygiëne niet nodig APA: rechtszaak ouders ontwijkingsmanoeu vre Informatie over 65+zaken TOT NU TOE 50 AANVRAGEN OM BIJDRAGE VOOR DOORSTROMING Gewonde bij kettingbotsing Winkel- en kantoorpand verandert I Agnes-stichting het gezicht van de Zeestraat In april gereed voor verkoop Grote activiteit in N.-Holland-Noord en IJmond Plasticzak levert reinigingsdienst besparing op van 42 procent Twee deskundigen evraagd OOK BISDOM EN RECHTER VEROORDEELD Claim Hoogovens op woningwetwoningen sterk verminderd in Heemskerk Huur serviceflats 165,- of hoger NIEUWE MODE Extra-voordelig ST. NICOLAASCADEAUX i VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Peregrinus- Stichting IJmond-NoordHolland- Noord maakt de laatste maanden een geweldige ontwikkeling door, zodat men gelijke tred kan houden met de groei van het aantal buitenlanders. Het centrum in de Dr. Schuitstraat te Beverwijk is verdubbeld door een etage op het bestaande gebouw te plaatsen. Dit wordt volgende week dinsdag officieel geopend door mr. J. van Vliegen, secretaris-generaal van het ministerie van C.R.M. Opval lend is dat men de laatste maanden steeds meer buitenlandse maatschap pelijk werkers opneemt. Dit is ver sneld mogelijk geworden door de fusie tussen de Peregrinus-Stichting IJmond en de Circolo Intemazionale di Alkmaar sedert 1 januari. Casa Nieuwe fase Aantal COLTRUI 19,75 PANTALONS 29,75 voor automobilisten Uitvoerige nota van Heemskerk Moed gemist om consequenties te dragen FRAAIE BROCHURE UITGEKOMEN (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tot 9 november hebben vijftig inwoners, die naar een duurdere woning zijn verhuisd of uit een krot zijn getrokken, een beroep gedaan op de nieuwe „Verordening geldelijke steun doorstroming en krot ontruiming". In 21 gevallen kreeg men de gevraagde bijdrage, in 9 gevallen werd afwijzend beschikt. De overige twintig aanvragen zijn nog in behan deling. Dit deelt het college van B. en W. mee in antwoord op vragen van raadsleden, die de begroting hebben onderzocht. „BRANDENBURG" I-' Serviceflats A vondonderwijs Volkstuinen Ter gelegenheid van de opening van het verdubbelde gebouw heeft de stich ting een verslag van de eerste zeven maanden van 1970 gebundeld met het jaarverslag over 1969, dat uiteraard al leen de IJmond behandelt. Uit dit ver slag blijkt dat er per 31 december 1969 in de IJmond 5.2000 buitenlanders waren. In dat jaar had men de zorg over on geveer drieduizend Zuid-Europeanen (werknemers en gezinsleden), waarvan het merendeel (1.600) uit Spanje en Italië kwam. In 1969 steeg het aantal buitenlanders in Beverwijk van 1.508 naar 2.332, in Heemskerk van 925 naar 1.135 en in Velsen van 1.560 naar 1.644. Het aantal dat in woonoorden was o ndergebracht verdubbelde (van 548 naar 1.034), het aan tal in pensions ging omhoog van 999 naar 1.341 en het aantal dat in gezins verband leefde steeg van 1.629 naar 1.753 Een belangrijke rol speelt het centrum in de Dr. Schuitstraat, „Nuestra Casa Nostra", een naam waarin de woorden „Ons Huis" in het Spaans en Italiaans zijn verbonden. Het gebouw bevatte tot de uitbreiding enkele bureauruimten, een bibliotheek, spreekkamers en een recrea tiezaal met bar en lectuurtafel. Op de nieuwe etage zijn enkele bureauruimten waaronder een kantoor voor de directeur, enkele spreekkamers en een grote fraai ingerichte ontmoetingsruimte. Hiermee is niet alleen het ruimtegebrek opgehe ven, maar zijn ook meer mogelijkheden geschapen voor de sterke uitbreiding van het werk. „De Casa" kreeg in 1969 ruim 130.000 bezoekers uit woonoorden, gezin nen en pensions, waaruit moge blijken hoe belangrijk dit is als ontmoetingscen trum. Op zondagmiddaggen beschikt men voor de San jaarden over een centrum aan de Plesmanweg, voor de Turken is dit jaar een centrum geopend in Velsen- Noord, de Duitsers hebben hun centrum ir, Kennemerduin te Wijk aan Zee. ADVERTENTIE de heer P. J. Out die in Alkmaar gaat werken, en mejuffrouw C. M. Kooien. Op 1 oktober werd aangesteld de Hon gaarse zuster Aloysia, die al jarenlang werkte voor haar landgenoten en nu offi cieel bij de Peregrinus-Stichting gede tacheerd is. Zij werkt mee onder haar burgerlijke naam, mejuffrouw E. A. He- tesy. Op 1 november trad in dienst de Italiaan G. Dalpra. Op korte termijn wordt de benoeming verwacht van een functionaris voor Marokkanen en Joego- slaven en in de toekomst wordt getracht nog meer begeleidingspersoneel aan te stellen naar behoefte. Op 1 januari 1970 brak er een nieuwe fase aan door de fusie van de Peregrinus- Stichting, vijftien jaar geleden de eerste in haar soort in ons land en de Alkmaarse stichting, die nog geen vaste krachten in dienst had. Men kan nu streven naar een geleidelijk meer evenwichtig beleid voor de IJmond, Noordhollands Noorderkwar tier en West-Friesland. Het hoofdkantoor is gevestigd in Nues tra Casa Nostra. In Alkmaar komt een nevenbureau aan de Diggelaarsteeg, op 1 ;anuari 19171 in gebruik. In deze gemeen te is behoefte aan een recreatieruimte voor Turken en Marokkanen, die waar schijnlijk wordt gevonden in het Hof van Sonoy. De Italianen kunnen in Alkmaar tweemaal per week terecht in een be drijfskantine. Ontmoetingsgelegenheden wil men voorts creëren in Bergen en Egmond, Heerhugowaard krijgt begin volgend jaar èen contactadres, waar vas te spreekuren worden gehouden. Er wordt voor deze plaats ook gestreefd naar een ontmoetingscentrum met het oog op de 500 Spanjaarden die hier in een woon oord komen. Een dergelijk centrum is verder in voorbereiding voor Hoorn ter wijl daar begin 1971 wondt begonnen met spreekuren. Momenteel (november 1970) wonen in het gehele gebied van de stichting 8.000 buitenlanders, waarvan ruim 5.500 in de IJmond. Het aantal zal steeds stijgen door de grote vraag, vooral van Hoog ovens. Onder deze buitenlanders zijn 1.150 Italianen, 2.500 Spanjaarden, 750 Turken, 300 Marokkanen, 1.200 Duitsers en 350 Joegoslaven. Tot 1 juni bestond het team van bege leidingsfunctionarissen uit drie mensen: directeur A. A. J. van der Velden en de heren P. J. Stam en P. H. H. de Jonge. Op 1 juni kwam daar een Turkse kracht bij, de heer E. Sözer. Op 1 augus mensen: de Spanjaard F. Sierra Martinez Aubergine - paars - of crème met uitlopende pijp Jacquard of ruitdessin Div. mode-kleuren KENNEMERLAAN 61 IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De invoering van het ophaalsysteem met plasticzakken heeft ten opzichte van het emmersy steem in 1970 een besparing opgeleverd van 42 percent. In Heemskerk wordt nu circa een jaar gebruik gemaakt van plasticzakken. Volgens B. en W. voldoet het systeem dan ook uitstekend. ADVERTENTIE heeft weer de nuttige Ook grote verscheidenheid van artikelen voor BROMFIETS EN RIJWIEL De keus bij ons is groot en voor iedere beurs Altijd extra aanbiedingen BREESTRAAT 108 BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het college van B. en W. voelt er niets voor om een lokale gemengde commissie voor milieuhygië ne in het leven te roepen, zoals door de Werkgroep Leefbaar Milieu IJmond schriftelijk was gevraagd. Men rekent voorlopig op de landelijke en regionale aanpak, doch indien deze niet vordert zal men zich zeker met grote klem tot de centrale overheid richten. Dat de problemen van de milieuhygië ne B. en W. niet onverschillig laten, blijkt uit de uitvoerige beantwoording van twee brieven van de Werkgroep en uit een speciale nota met algemene informatie, 26 pagina's dik, die het college heeft la ten verschijnen. De nota bevat zoals ge zegd algemene informatie, maar is zo grondig samengesteld dat hij ter lezing kan worden aanbevolen bij iedereen die bij het probleem betrokken is; en wie is dat niet? In het antwoord aan de briefschrijvers gaat het college uitvoerig in op de acti viteiten rond de milieuhygiëne, die in 1965 al begonnen met een gezamenlijke aanpak door Velsen, Beverwijk en Heems kerk. Een direct gevolg was dat de tech nische diensten van de drie gemeenten op het terrein van de Hinderwet zijn gaan samenwerken. Voorts wordt de aan sluiting van de gemeente bij het Ontwik kelingsschap Zaanstreek gereleveerd en de gemeenschappelijke regeling voor het hele Noordzeekanaalgebied, waardoor 'i interregionaal meetnet tot stand is geko men. Dit net meet voorlopig alleen het S02- en stofgehalte. Plotseling optreden de dampen, stank, neerslag, lawaai en andere hinder kunnen bij de afdeling Bouw- en Woningtoezicht van de aange sloten gemeenten telefonisch worden ge meld. Door al deze activiteiten vinden B. en W. het niet nodig om nu ook nog een plaatselijke commissie te vormen. Wel wil het college van de gelegenheid ge bruik maken om twee vertegenwoordigers uit de streek aan te wijzen voor de Zaan se commissie. Men denkt hierbij aan een metallurg, een bioloog of stookdeskundi- ge. Het college vraagt de raad nemen van dergelijke deskundigen op te geven. In de tweede brief had de Werkgroep gevraagd om aan de minister te verzoe ken een stelsel van normen en meetme thoden voor de gemeenten beschikbaar te stellen. Het college antwoordt dat er een landelijke regeling wordt voorbe reid. Er is ook besloten tot een meetnet in overleg tussen de Zaanse commissie, de IJmondgemeenten en Haarlem. Een dergelijk regionaal meetnet kan in de toe komst worden ingepast in een landelijk net. Deze omstandigheden neemt het col lege in aanmerking wanneer het zegt nog geen aanleiding te zien om bij de centrale overheid aan te dringen op een stelsel van normen en meetmethoden. Indien echter geen vorderingen worden gemaakt zal het college zich zeker met grote klem tot de centrale overheid richten. Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Velsen, de heer C. Ocke- loen en de wethouder van sociale zaken de heer J. van Leeuwen, houden woensdag 25 november geen spreekuur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De A.P.A. (Alterna tieve Pedagogische Academie) betreurt het dat de ouders, die deze week bij de Haarlemse politierechter vrijspraak heb ben gekregen wegens hun deelname aan de bezetting van de Beverwijkse kweek school, de moed hebben gemist om de consequenties te dragen van hun aan vankelijke solidariteit. In een commu niqué wordt de rechtzaak van de ouders een achteraf geconstrueerde ontwijkings manoeuvre genoemd. In het communiqué dat ondertekend is door Jan Dobber, Wim Sprenger en Loek Zonneveld, verklaart de A.P.A., dat de drie ouders zich tijdens de bezetting openlijk en bij herhaling solidair hebben verklaard met de studenten en dat zij metterdaad hebben deelgenomen. Aan de sommatie van de voorzitter van het schoolbestuur om het gebouw te verla ten, die tot alle aanwezigen was gericht, hebben de ouders geen gevolg gegeven. Zij hebben zich laten arresteren, per overvalwagen naar het politiebureau la ten vervoeren, en zonder protest laten verbaliseren.De ouders hebben, daartoe overgehaald door de Nederlandse Katho lieke Ouderraad, de bijstand van een rechtskundig adviseur aanvaard en be willigd in diens pleidooi, waarin hun aanwezigheid in het gebouw werd geïn terpreteerd als ouderlijk toezicht. De APA heeft terstond geprotesteerd tegen deze onwaarachtige houding. „De rechter heeft nu als disculperend aanvaard wat voor alle insiders, waar toe ook hij na een behoorlijk onderzoek had kunnen behoren, duidelijk een ach teraf geconstrueerde ontwijkingsmanoeu vre was", zo gaat het communiqué ver- ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden der. De rechter heeft bovendien het be roep op „de statutair aantoonbare ongel digheid" van het bestuur verworpen. „De APA betreurt," aldus het commu niqué, „dat de ouders, zulks in tegenstel ling tot de studenten, over wier moreel welzijn zij verklaard hebben te willen waken, de moed hebben gemist de con sequenties te dragen van hun aanvan kelijke solidariteit, ook hier weer strek ken de jongeren de ouderen tot voorbeeld". Ten slotte veroordeelt de A. P.A. „de anti-democratische manoeuvres van het bisdom, dat met rechtsgeldige vereni gingsstatuten marchandeert zodra dat voordelig lijkt" en veroordeelt de rech terlijke uitspraak „waardoor de middel eeuwse alliantie tussen kerk en staat op nieuw ten tonele wordt gevoerd." (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Samenwerkings orgaan voor Bejaardenwerk heeft een brochure het licht doen zien waarin voor alle 65-piussers een poging wordt gedaan een aantal voor hen belangrijke zaken op papier te zetten. Het orgaan streeft er naar, alle organisaties, die op een of an dere wijze het welzijn van de ouderen behartigen, regelmatig rond de tafel te krijgen. In de brochure worden alle vor men van dienstverlening uitvoerig toege licht. Zo is er informatie over de AOW- uitkering, de recreatiemogelijkheden, warme maaltijden, reductie vervoer per stadsbus, wijkverpleging en gezinsverzor ging, kaarten, biljarten, sjoelen, teken cursus, informatie, hobby-dag, bejaarden zangkoor en de uitgaansdag. Het zal niet alleen voor de organisaties die zich de welzijnsbehartiging van de bejaarden aantrekken een nuttige zaak zijn de bro chure aan te schaffen, ook de bejaarden zelf zullen er zeker goed aan doen te pro beren de brochure in handen te krijgen. Er staat een schat aan informatie in. Moge lijk kan een telefoontje naar de secreta ris van het Samenwerkingsorgaan voor Bejaarden, de heer Adr. van der Plas (25605), Schans 38 voldoende zijn om het fraai en overzichtelijk uitgevoerde boekje te ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Bij een kettingbotsing op de oostelijke rijbaan van Rijksweg 9 tussen de provinciale weg en de Commu- nicatieweg is donderdagavond omstreeks half zeven een inwoner van Alkmaar ge wond geraakt. De man is per ambulan ce naar een ziekenhuis in zijn woonplaats gebracht. Bij de botsing waren zeven auto's be trokken. Vier wagens werden totaal ver nield, de andere drie werden zwaar be schadigd. Behalve de Alkmaarder hepen nog vier andere personen lichte verwon dingen op. Na behandeld te zijn konden zij naar hun woningen terugkeren. ADVERTENTIE Electrotochnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht- en krachtinstallaties Nieuwbouw en onderhoud. Service en storingen binnen 24 uur (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan de Zeestraat, waar voorheen acht houten kneuterige show-etalages stonden van enkele mid denstanders, wordt volgerfd jaar april een fraai winkel- en kantoorpand van Bouw- en annemingsbedrijf Schram N.V. opgeleverd. Het is een zelfbouwproject van de onderneming, die de drie win kels en de drie etalages kantoorruimten wil verkopen. Het vijftien meter hoge gebouw is een forse stap in de ontwik keling van de Zeestraat tot winkelstraat. Twee van de drie winkels zijn 20 me ter diep en 7 meter breed. De derde is wat kleiner omdat er wat ruimte opge offerd moet worden aan het trappenhuis. De constructie van het gebouw is zoda nig, dat van de drie winkels er ook één gemaakt kan worden. De kantoorruim ten op de eerste, tweede en derde ver dieping zijn via een hoofdingang naast de winkels bereikbaar. Achter de win kels is magazijn ruimte. De drie kan toorverdiepingen zijn 21 meter lang en 11,5 meter breed. Er komt een lift in het gebouw. De hoogste etage is iets kleiner; de gevel is ongeveer anderhal ve meter naar achter gebouwd om de aanblik van de Zeestraat architectonisch niet te nadrukkelijk te beïnvloeden. De kantoorruimten op de eerste etage kun nen eventueel ook als winkels worden benut, omdat deze snel via trappenhuis of lift bereikbaar zijn. De ruimten zijn ieder 200 vierkante meter groot. Op 7 september is de eerste paal in de grond geslagen. Als het weer mee werkt kan het pand medio april worden opgeleverd. Volgens de bouwer is er voor de winkels en de kantoren „een gezonde belangstelling". Men rekent op kopers uit het oude centrum: „Heel wat winkeliers zullen door sanering moeten yerdwijnen. Wie de zaak wil voortzet ten, kijkt natuurlijk uit naar een ander pand." Naar verwachting zullen er plusminus 30 goedkope woningwetwoningen vrij ko men voor toewijzing als gevolg van de nieuwbouw door de Stichting Eigen Wo- ningbezit in plan Assumburg I. B. en W. delen voorts mede, dat er tot dusver 110 woningwetwoningen zijn overgedragen aan kopers. Er wachten nog vijf verzoeken. Naar verwachting zullen er 100 goedkope woningwetwonin gen vrijkomen, nadat de nieuwbouw in plan De Die is gerealiseerd. Er zijn thans ongeveer 250 min of meer serieuze gegadigden voor het kopen van een wo ning in dit plan. Het aandeel in de toewijzingsrechten van Hoogovens bij de recent gebouw ligt aanmerkelijk lager dan bij an- de complexen woningwetwoningen dere complexen woningwetwoningen het geval is geweest. Van de 309 wo ningen aan de Luxemburglaan bij voorbeeld is 45 percent toegewezen aan Hoogovens-werknemers. De af gelopen jaren namelijk is sterk reke ning gehouden met de toenemende eigen woningbehoefte van Heemskerk en andere IJmondgemeenten, aldus B. en W. Buiten de woningen ge bouwd door de NV. Huizenbezit „Breesaap" heeft Hoogovens van de andere complexen woningwetwonin gen voor 70 percent van deze wonin gen het recht om huurders voor te dragen. Reeds diverse malen is toegezegd, dat de raad inzage zou krijgen in de ideeën, opmerkingen etc. die tijdens de expositie „Bouwen, wonen, leven in Heemskerk" zijn ontvangen. B. en W. delen hierop mede, dat alle vragen, suggesties en mogelijkheden in een overzichtelijk geheel zijn sa mengevat en één dezer dagen aan de raadsleden wordt toegezonden. Het skelet voor het nieuwe pand aan de Zeestraat, waarin drie winkeleen heden en drie etages kantoorruimten komen, is al grotendeels gereed. Het hoogste punt steekt vijftien meter uit boven de Zeestraatwaarvan het ge zicht door dit gebouw weer meer gaat veranderen. Op het dak komt het ketelhuis voor de centrale verwar ming. Het college vindt het niet wenselijk om op grond van de gemeentelijke regeling nóg een aanvullende huur subsidie te verlenen aan mensen met de laagste inkomens. De oplossing ziet het college in doorstroming naar woningen van een lagere huurklas- se. De huurprijs van de service-flats van de St. Agnes-stichting, die bin nenkort gereed komen, zal 167 per maand gaan bedragen. Een verho ging in verband met de stijging van de bouwkosten is echter wel te ver wachten. De aanleg van een eerste fase van de begraafplaats „Eikenhof" tussen de Marquettelaan en de Kerkweg zal in de loop van volgend jaar aan de orde komen, aldus B. en W. Bij het openbaar onderwijs kunnen thans de zesde en vijfde klassen per week twee lessen lichamelijke oefe ning van de vakleerkracht krijgen. Het ligt in de bedoeling dat in 1971 één vakleerkracht lichamelijke oefe ning voor alle openbare basisscholen gaat werken. Het is dan mogelijk het aantal lessen per school per week met een a twee uit te breiden. Zes groepen van ca. 120 vijfdej aarsleer lingen ontvangen elk gedurende een half uur per week zwemonderricht. Gezien de thans nog te beperkte zwem- accommodatie is het vrijwel niet moge lijk om tot vervroeging van het zwemon derricht over te gaan, zo delen B. en VV. mee. B. en W. zien geen aanleiding om de stichting van het voortgezet alge meen vormend avondonderwijs te Heemskerk te stimuleren. „Er is voldoende gelegenheid tot het volgen van dit onderwijs in de omringende gemeenten". Het college is bereid met de Vereni ging tot behoud van natuurmonu menten in contact te treden om over leg te voeren over de aankoop van het landgoed „Marquette" Tot dus ver heeft het college geen stappen hiertoe ondernomen. Voorts wil het college proberen het „Huidtoneel" van jhr. A. D. Th. Gevers aan te ko pen. In apiril 1971 komt er een volkstuin complex van 1.60.00 ha. en een van 0.94 ha. beschikbaar voor een 60-tal tuintjes. Deze percelen liggen bij de in het bestemmingsplan „Heemsker kerduin en Noorddorp" aangegeven volkstuinen. Binnenkort zal een ont eigeningsprocedure worden ingezet, omdat pogingen tot aankoop geen resultaat hebben gehad. B. en W. zijn niet van plan een kleu ter kinderspeelplaats in te richten in de Hobbemastraat, omdat hiervoor geen ruimte aanwezig is. Eveneens is dit het geval in de Jan Steenstaat en/ of Van Goijenstraat. De nieuwe situering van hei buurt huis De Lichtboei is nabij de Duits- landlaan tussen Meerestein en Oos terwij k/ Zuidbroek.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9