IJmuider Courant want de bedden worden toch wel betaald SAMENWERKING EN MEER EIGEN RISICO OM PREMIES TE DRUKKEN ■li i 11111 Vi jgpjp AL DIE STUDIES en adviezen aan de regering hebben ten doel lichtvaardige beslissingen over deze gevoelige zaak te voorkomen. Maar zolang zich zelfs de hoofd lijnen van zo'n beslissing niet eens aftekenen, zal de verontwaardi ging over de „dure" verpleging en medische hulp nieuwe uitings kanalen zoeken. Daardoor worden de belangengroepen dan in een houding gedwongen, die allesbe halve bevorderlijk is voor de natio nale solidariteit. VERZUILING LIGDAGEN Voorzitter verzekeraars P. A. Zeven: AFGEDAAN SPECIALISEREN GEEN WINSTBRON •:H::::i: - K '- T - NIET MEER TE BETALEN. Dat is de reactie van de meeste Neder landers als ze horen, dat de ziekteverzekeraars en de fondsen de premies weer eens hebben verhoogd. Het niveau van die bedragen is vooral voor particulieren onrustbarend gestegen. Een nationale schande, roept iedereen die voorstander is van een volksverzekering. Ze willen dat de staat er zo spoedig mogelijk iets aan doet. En dat botst dan weer met de opvatting van artsen, specialisten en die van de verzekeraars zelf. De medici nemen voornamelijk stelling tegen de verambtelijking, die zij als grootste nadeel van een volksverzekering zien. En de verzekeraars vinden dat het overgrote deel van de Nederlanders persoonlijk ook wel enig risico mag dragen, in plaats van zelfs „de pil" nog in het ziekenfondspakket te willen stoppen. Dan is er de vakbeweging, die van de „discriminatie" fondspatiënten-particulieren af wil en de volksverzekering voor iedereen hoog op de urgentielijst heeft gezet. Of die er komen moet en in welke vorm bestudeert thans de Sociaal-Economische Raad. De staatscommissie- Vos heeft met zyn suggesties over de ziektekosten- en ziekenfondsver zekering bepaald niet de sympathie van de meeste belanghebbenden ge kregen. Dqkzigt in Rotterdam: „kapitaal" ziekenhuis. DURE ZIEKENHUIZEN BLIJVEN KOMEN DE RECENTE kritiek richt zich op de geldverspilling in de ziekenhuizen. Instituten die al niet minder aan ver- P. A. ZEVEN (foto), lid van de raad van bestuur van Delta Lloyd en woonachtig in Bloemendaat. Hij is voorzitter van de contactcommissie landelijke organisatie ziektekosten verzekeraars (KLOZ), voorzitter van de Nederlandse vereniging van on gevallen- en ziekteverzekeraars (NVOZ) en voorzitter van de stich ting Nederlands onderling herverze keringsinstituut ziektekosten (NOZ), waardoor „uitsluitingen" in de ver zekeringswereld worden voorkomen. Bfl de NOZ kunnen zich verzekeren diegenen die vanwege hun gestegen inkomen „uit het ziekenfonds zijn gegroeid" en de zogeheten slechte risico's vertegenwoordigen. Verder de mensen, die nooit verzekerd zijn ge weest en nu wel willen omdat ze .slechte risico's" geworden zijn, en de particulier verzekerden die niet Hj dig hun polis hebben laten aan passen aan het prijsniveau, waardoor hun eigen risico veel te zwaar ge worden is zuiling lijden dan het Nederlandse om roepbestel en daardoor te dure orga nisaties opzetten of handhaven. Die organisaties hebben de neiging de pa tiënt als object en niet als mens te benaderen. De Bredase chirurg dr. Karthaus heeft daar dezer dagen zijn collegae-medici nog eens op gewezen. Hij bepleit fusies en meer deskundig heid in de ziekenhuisbesturen. Want alleen langs die weg kunnen de kos ten worden gedrukt Dat de patiënt al te vaak het middel geworden is, waar mee ziekenhuisbedden rendabel moe ten worden gemaakt, is een bedenke lijke ontwikkeling waaraan een status bewuste exploitatie niet vreemd is. HOE DENKEN daar nu over? de verzekeraars derde klas-verpleegprijs van f 51,20 naar ƒ96,20. En hoe zal het straks in het nieuwe Haarlemse „Sint-Elisa- beth"-ziekenhuis worden?" -„LATEN WE even een rekensomme tje maken. Van elke duizend mensen gaan er per jaar negentig naar het ziekenhuis. Ze blijven er gemiddeld 18 dagen. Dat zijn 1620 verpleegda- gen per 1000 man. Afgerond kun ie dus zeggen, dat iedere Nederlander MIMMMWWMVmWIWMWIWIWMWWWIWMWMWWW WWMWVMWWWMMWAWiMWM'WtWMWMMWMWMMMWV». die kosten afschuiven? De één zegt naar de staat. Maai dat zijn ook weer al die zieke mensen bij elkaar. Oud minister Veldkamp kwam met de sug gestie de hele zaak te verrekenen aan de hand van de BTW. Eén ding is ze ker: het moet allemaal betaald wor den. En dat betekent een drastische verandering in het verdelen van het gezinsbudget. Want daarom gaat het Als wij voor 550 miljoen per jaar aan kosmetische middelen consumeren (dat heb ik tenminste pas gelezen) Als partij blijven ze liever buiten discussies, waarbij de bedrijfsvoering in ziekenhuizen in het geding is Maai aan de andere kant moeten ze toch ook erkennen, dat we met de tarie ven voor de gezondheidszorg hard be zig zijn de verkeerde weg op te gaan VOORZITTER P. A. Zeven van de Nederlandse Vereniging van Ongeval len- en Ziekteverzekeraars: Daarom is er ook zoveel publiciteit over dit on derwerp. Het hele Nederlandse volk heeft ermee te maken. Natuurlijk zijn er duidelijke lastenverschillen De loontrekker zit zo bezien een stuk be ter dan de particulier of de vrijwil lig verzekerde. Voor het verplichte ziekenfonds ben je straks niet. meer kwijt dan 3,85 percent tot aan de pre- miegrens (wordt ƒ14.300). Daarmee vergeleken is de rest wel erg duur uit. Ik weet nog goed dat in Haarlem de vrijwillige ziekenfondsverzekering twee kwartjes per gezin per week kostte. De kinderen waren gratis ver zekerd. Nu is het 84 gulden per maand voor man en vrouw samen geworden Voor ieder kind boven de 16 moet daar nog eens 42 gulden bij. Het kan nog duurder zijn voor particulieren. Tenzij de werkgever de helft van de premie betaalt, zoals wel contractu eel wordt vastgelegd" „Als je nu eens nagaat waarom die prijzen zo omhoog zijn geschoten, dan springt daar als belangrijkste oorzaak de ziekenhuisverpleging uit. Het der deklas-tarief kan van het ene jaar op het andere gemakkelijk 6 tot 8 gul den per dag stijgen. In 1945 lag de verpleegprijs voor de derde klas ge middeld beneden de f 3.45 per dag Nu is dat gemiddeld al zestig gulden En er komen nog steeds nieuwe dure ziekenhuizen bij, die het cijfer weer verder opkrikken. Zo ging in Delft de i|| per jaar gemiddeld twee dagen in een ziekenhuis doorbrengt. Bij een gemiddelde verpleegprijs van 60 gulden per dag betekent dat voor een gezin met twee kinderen een uitgave van 480 gulden per jaar. Dat risico vind je dus weer terug in de premies. En daar blijft het niet bij Want het gaat dan alleen nog maar over verpleging. Al het andere komt daar nog bovenop. Denk eens aan de kosten voor transplantaties hartope raties en nierdialyses. De medische wetenschap heeft prijzenswaardige vor deringen gemaakt. Maar dat bete kent dan tevens, dat die vorderin gen ook meer geld kosten als ze uit gedrukt worden in een behandeling Een nierdialyse kost de verzekering 35.000 gulden per patiënt per iaar Als er 200 van die gevaRen in Nederland zijn. dan kost dat ieder van ons twee kwartjes Ook dat zit ir die oremies verwerkt Nu is de vraag: naar wie kan ik dan doet dat niemand iets. Maar als 13 miljoen Nederlanders samen 1,5 miljard per jaar moeten neertellen aan ziekenhuisverpleging, dan vinden we dat schandelijk". „ER ZOU MEER vrijwilligheid in de verzekering moeten komen. De tijd is voorbij, dat alle kosten van ziek-zijn gedekt moeten worden. Waarom deinst men terug voor een eigen risico? De ziekenfondsgedachte dat de arme on derlaag zelf niets betalen kan. heeft afgedaan. Het valt met die armoe te genwoordig best mee. Ik ken arbei dersgezinnen met vier auto's, die hele maal niet gek tegen de kosten daar van aankijken En per dag gaan er bij V en D tientallen pruiken de winkel uit. Het gaat er maai om. waarvoor ie kiest. Kijk. een mens die ziek is voel' zich heel erg klein H'i wil maai °én ding: beter worden. En daar heeft hij alles voor over. Daarom zeg ik nog eens: niet alle kosten hoeven verze kerd te zijn. En als de ziekenfondsen daar bezwaar tegen maken, dan vraag ik: waarom zijn de mensen wél mon dig genoeg voor medezeggenschap in andere zaken en niet voor het zelf be palen van hun eigen risico als het om gezondheidskosten gaat?" De ziekteverzekeraars hebben zich kortgeleden in een adres verzet tegen een verhoging van de loongrens voor de verplichte verzekering. Die komt nu op 17.050 te liggen Daardoor zouden 120.000 nu particulier verzekerden weer onder de werking van de zieken fondsen komen te vallen. Daar moet geen dwang achter zitten, vinden de verzekeraars. Laat die mensen zelf kiezen wat ze willen, net als in Duits land zo is hun voorstel. De eigen ver antwoordelijkheid wordt helemaal uit geschakeld, wanneer alles maar in wetten gevangen wordt. WELKE KANT moet het volgens de verzekeraars met de ontwikkeling van de ziekenhuizen op? Voorzitter zeven: „De redenering is vaak: als de verzekeraars tóch die bedden betalen, waarom zouden we dan dat dure ziekenhuis niet bouwen? Dan is de volksgezondheid er óók nog mee gediend. Maar dat moet niet het uitgangspunt zijn. Het gaat om de daadwerkelijke behoefte aar bedden Die moet je eerst per gebied goed vaststellen voor ie gaat bouwen En dan kun ie daarnaast denken aan een specialisatie per ziekenhuis, waardoor efficiënter kan worden gewerkt en met name op de aanschaf van apparatuur kan worden bespaard Dat kostendruk- kend effect wordt genegeerd, als ieder ziekenhuis afzonderlijk een volledige uitrusting aanschaft, aangepast aan de nieuwste ontwikkelingen. Verder zou je je kunnen afvragen: waarom moeten er in het weekeinde patiënten worden opgenomen, die geen spoedgeval zijn en op z'n vroegst 's maandags wor den geholpen Ik weet wel dat de prijs per bed op zeven dagen ligging per week is afgestemd maar voor de pa tiënten is deze gang van zaken min der prettig." WAT zijn de bezwaren tegen een volksverzekering? Voorzitter Zeven: „Kijk maar naar Engeland De relatie arts-patiënt gaai in het systeem van staatsgezondheids- zorg verloren En dat willen de En gelsen kennelijk niet Want je iarti- culiere ziekteverzekering bloeit er als nooit tevoren De mensen hebben voor keur voor particuliere ziekenhuizen bo ven die van de staat. Voor persoonlijke aandacht hebben ze, naast hetgeen de regering al van hen vraagt, een extra premie over". Voor Nederland wenst de heer Ze ven, dat de ziekenfondsen méér als verzekeraar gaan denken en ander som. Met andere woorden: de verze keraar zal méér aandacht voor de ge zondheidszorg moeten hebhen en het ziekenfonds méér voor de verzeke ringstechnische opzet. Daar zou heel wat mee gewonnen zijn, aldus de heer Zeven. Ziet hij iets in een vereniging van verzekerden die druk kan uitoefenen „Eigenlijk niet. Je weet hoe dat gaat in de praktijk. Zoiets komt op enkele mensen neer. die niet voldoende steun krijgen. Toch zouden er wel mogelijk heden in kunnen zitten. Per slot van rekening is de consumentenbond ook klein begonnen." EN PRIJSBEWUSTE verzekerden kunnen die nog ergens iets verdienen? Voorzitter Zeven: „Die voordelige pakketaanbiedingen zijn altijd lokker tjes. Al dat zogenaamde directe voor deel wordt later toch weer terugge haald." ZIT ER NOG muziekin de pre mies? „De verzekeraars zien de ziektekos tenverzekering niet als winstbron, maar als service aan klanten die an dere risico's bij dezelfde maatschappij hebben verzekerd. Dat zijn dikwijls collectieve risico's Wie in zijn eentie ergens alleen maar zo'n ziekteverzeke ring afsluit en verder niets, moet niet denken dat de verzekeraar er dik aan verdient. De „winst" bestaat Uit be leggingsrente. Als die zou vervallen, zou de premie hoogstens zo'n 2 per cent omlaag kunnen JOHN BINDELS wwwwiwwwwiwwwwuwwwwwww

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15