Hulp is voor Boeroendi broodnodig, Apartheid in Gemeente in Alabama zegt L. J. van Welsenis van BUEF de praktijk weigert negers m TRADITIONELE ONFEILBAARHEIDSLEER WORDT DOOR HANS KÜNC OP DE HELLING GEZET „Ontwikkelingsprojecten zijn een belangrijke injectie" Handvaardigheid en Palaver Conferentie in Amsterdam Salarissen van voorgangers CJV werkt voor vluchtelingen NIEUWE UITGAVEN ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 Erbij 16 z „Boeroendi bezit gewoon niets. Het is griezelig als je ziet hoe het land er financieel voor staat". Dat zegt de heer L. J. van Welsenis, bestuurslid van het Internatio nal University Exchange Fund (IUEF) die kort ge leden is teruggekeerd van een reis door Boeroendi, Tan zania, Oeganda en Keni. Het IUEF is een van de or ganisaties die bijdraagt aan het ontwikkelingsproject voor Boeroendi, waar de YMCA-actie voor vluchte lingenhulp een onderdeel van vormt. Er wordt gewerkt aan een heel groot ontwikkelingsproject door de ILO (International Labour Organization), UNDP (United Nations Development Program), FAO (Food and Agri culture Organization), UNHCR (United Nations High Commissionar for Refugees) en de regering van Boe roendi. Maar deze regering kan haar portie het z.g. counter-part niet opbrengen, zelfs geen deel daarvan. „In Boeroendi heb ik een gesprek gehad met de minister van Landbouw. In zijn kamer hingen vier lampen, waarvan er drie kapot waren. Volgens hem was er gewoon geen geld voor nieuwe lampen". Dat zegt de heer Van Welsenis in „Vluchtschrift", een spe ciale uitgave van Triangel, kaderblad van het Christe lijk Jongeren Verbond. Huis, familie, woonplaats Arbeid Opvoeding Bezit van land De voorganger en de jeugdleidster van de First Baptist Church in Bir mingham, Alabama, hebben zich van de gemeente teruggetrokken omdat de (blanke) gemeente bij stemming besloot geen negers tot het lidmaatschap toe te laten. Meningsuiting Traditionele leer Centraal probleem Oecumenisch perspectief In Boeroendi had de heer Van Wel senis een gesprek met de vertegen woordiger van de Hoge Commissaris voor vluchtelingenzaken van de Vere nigde Naties. Deze zei: „De ontwik kelingsprojecten, op gang gebracht door de vluchtelingenhulp, zijn een be langrijke injectie voor het land. Ver- Ter gelegenheid van de grootse ma nifestatie „Palaver 1971" op 2 janua ri wordt een Nationale Wedstrijd Crea tieve Handvaardigheid georganiseerd. Aan deze wedstrijd kunnen jeugdi gen en jongeren deelnemen; zowel in dividueel als in club- of klasseverband. Er moet tussen het werkstuk en de thematiek van Palaver een duidelijke relatie bestaan, in concreto: het werk stuk moet geïnspireerd zijn op een Bij beltekst, een Bijbelverhaal, een Bij belfiguur of een Bijbelthema. Aan deze wedstrijd zijn voor elke leeftijdscategorie aantrekkelijke prij zen verbonden. De beste werkstukken, die door een deskundige jury worden beoordeeld, zullen worden tentoonge steld in de Marijke-hal te Utrecht, waar op 2 januari rond 25.000 jonge ren zullen deelnemen aan de manifes tatie „Palaver 1971". Jeugdigen en jongeren, in de leef tijd van 13 tot 25 jaar, die individueel of in groepsverband aan deze wed strijd willen deelnemen kunnen in schrijfformulier en reglement aanvra gen bij „Palaver", Herengracht 366 te Amsterdam-C. Tel. 020-243798. De plannen voor een Europese evan- geliesatieconferentie zijn nu definitief. Het internationaal congrescentrum in Amsterdam wordt de zetel voor het achtdaagse congres, dat zal duren van 28 augustus tot 4 september 1971. Spon sor is de Europese Evengelische Al liantie, die nauw zal samenwerken met andere christelijke leiders op het con tinent. Het congres is het vierde in een se rie van wereldwijde regionale congres sen, georganiseerd sinds het wereld congres in 1966 in Berlijn. De andere waren Singapore, Minneapolis en Bogo ta. Leider van de conferentie zal zijn dr. Victor Nelson. Hij wordt geassi steerd door Harvey Thomas, die ver antwoordelijk was voor de coördina tie van de Euro 70-kruistocht van Bil ly Graham in Dortmund, eerder dit jaar. Nadere gegevens zijn te verkrijgen bij het European Congress on Evan gelism, Box 169, London NW 1, Enge land. Uit een onderzoek dat werd inge steld door de Nationale Raad van Ker ken in Amerika is gebleken, dat het gemiddelde inkomen van predikanten ver onder dat van andere hogere be roepen ligt en zelfs soms onder dat van ongeschoolden. Het onderzoek, waarbij twintig protestantse denomi naties waren betrokken, toonde aan dat het gemiddelde jaarinkomen in 1968 8037,00 was (alle emolumenten inbegrepen!). Uit het onderzoek bleek verder, dat de doorsnee-predikant 42 jaar is, niet gescheiden is en met echtgenote en drie kinderen in pastorie of dienstwo ning woont. De door hem gediende ge meente is zijn tweede of derde; hij telt 14 dienstjaren; zijn gemeente heeft 200 tot 300 leden. Bijna de helft van de voorgangers vrouwen heeft een werkkring (dat is tweemaal zoveel als in 1963). dere hulpverlening is dringend ge wenst zowel voor de ontwikkelings projecten als voor het onderwijs waarbij gelijkelijk vluchtelingen en autochtone bevolking moeten worden geholpen. Daarbij kan de vluchtelin genhulp als trekpaard fungeren. In het zelfde Vluchtschrift staat een gesprek met Jan Filius, perschef van het zendingsbureau van de Nederland se Hervormde Kerk. „Vluchteling zijn betekent: niet meer zijn waar je graag zou willen zijn," zegt hij. „Het bete kent verplaatst worden door oorzaken die je zelf niet in de hand hebt. Vroe ger noemde men vluchtelingen „dis placed persons." Een woord dat nu wel gebruikt wordt is: „ontheemden:" zijn plekje verloren hebben, ontwor teld. zijn. Het vluchtelingschap is de meest tragische situatie die je je voor kunt stellen." Jan Filius ziet zonder vrede, toleran tie en geweldloosheid geen oplossing. „Driekwart van alle vluchtelingen vind je in Azië. Hongkong is eigenlijk het grootste vluchtelingenkamp ter we reld. Tussen 1950 en 1960 zijn daar drie miljoen vluchtelingen ondergebracht op een stuk grond, zo groot als de Noordoostpolder. Het Vietnamese volk is totaal ontworteld. Cambodja iets dergelijks. Wat Afrika betreft: in 35 van de 37 staten zijn mensen op de vlucht, door stammenoorlogen, binnenlandse twis ten en onrust, door de naweeën van de koloniale periode en in de Portu gese koloniën nog door overheersing. In Latijns-Amerika zijn nog geen vluchtende massa's, maar naarmate de sociale onrechtvaardigheid zich toe spitst ziet het er naar uit dat geweld als enige oplossing overblijft, ondanks de geweldloze strijd van mensen als Bestuurslid L. J. van Welsenis van het IUEF. Dom Helder Camara. Na een periode van groeiende onrust komt het geweld en dat brengt weer vluchtelingen met zich mee, geen enkelingen, maar mas sa's." Maar opnieuw, zolang het gebrek aan tolerantie en het gebrek aan ge weld blijven bestaan kun je hulp stu ren zoveel je wilt, maar wordt het pro bleem niet opgelost. Volgens Filius moet iedereen, die, in welke vorm ook, iets wil doen aan vluchtelingenhulp, daar terdege rekening mee houden. „Als geldelijke steun niet gepaard gaat met een werkelijke wil om mee te werken aan een wereldeenheid is die steun niet veel meer dan een fooi." Het humanistische blad „Mens en wereld" geeft een aantal voorbeelden van apartheid in de praktijk in Zuid- Afrika. Zij zijn afkomstig uit het VN- document ST/PSCA/SER.A/9. We doen hieronder een greep uit deze bepalin gen. Een Afrikaan mag niet langer dan 72 uur zijn getrouwde dochter, zijn zoon, indien ouder dan achttien jaar, zijn neef, nicht of kleinkind bij zich in huis hebben. Een vrouw begaat een misdaad als ze langer dan 72 uur bij haar Afrikaan, se echtgenoot blijft en daar geen spe ciale toestemming voor heeft. Een blanke, die zijn huisknecht be taalt voor het repareren van een kapot dak, pleegt een misdaad. Het is een Afrikaan verboden geschoold werk te verrichten in de bouwnijverheid in blank-Zuid-Afrika; wel mag een blan ke in een Bantoe-streek geschoold werk doeij als opzichter over Afrika nen, die werken aan een gebouw. Een blanke, die in zijn eigen huis zijn Afrikaanse bedienden leert schrij ven gedurende enige uren per week, is strafbaar. Geen enkele Afrikaan is gerechtigd land te bezitten in Zuid-Afrika. Even min is het de bedoeling van de hui dige regering om dit recht ooit te Dr. J. Herbert Gilmore, sinds twee jaar voorganger van de gemeente, diende zijn ontslag in nadat de uitslag van de stemming bekend was gewor den, zo meldt het baptistenweekblad De Christen. Hij verklaarde dat de zwarten niet werden geaccepteerd en beschuldigde de gemeente er van ra cistisch te zijn. Mejuffrouw Betty Bock, jeugdleidster van de gemeente, was dezelfde mening toegedaan. Zij zei dat de daad van de gemeente in strijd was met de christelijke begin selen. De 98 jaar oude gemeente (1800 le den) geaffilieerd aan de Southern Baptist Convention hield de stem ming naar aanleiding van de lidmaat- schapsaanvrage van een negermoeder en haar dochter. Zij meldden zich reeds op 28 juni van dit jaar voor dit lid maatschap en hebben zo lang op een beslissing gewacht. Gedurende de ge- ....rynnnnn/iMiw verschaffen, zelfs niet met betrekking tot land in zijn eigen Bantoegebied. Een blanke, die Afrikanen vertelt, dat de apartheid onjuist is, kan be straft worden met $280 of een jaar gevangenisstraf. Is deze verklaring in een Bantoestreek gegeven, dan kan hem gedurende een periode verboden worden dit gebied te betreden. Is de blanke inwoner van Zuid-Afrika, maar daar niet geboren, dan kan hij na zijn straf het land uitgezet worden. hele zomer heeft de kwestie de ge moederen beziggehouden. Dr. Bryn Williamson, een plaatse lijke arts die ervoor pleitte, dat de twee negerinnen zouden worden opge nomen in de gemeente, leidde de ge lijkgezinde gemeenteleden, die onmid dellijk na de stemming de kerk uitgin gen. Voor hij de kerk verliet verklaar de hij: „Dr. Gilmore, vele gemeente leden denken er net zo over als u: zij hebben niet het recht het lidmaat schap aan deze christenen te ontzeg gen, enkel en alleen omdat zij zwart zijn." Hij nodigde alle leden die er voor waren om negers tot het lidmaat schap toe te laten, het kerkgebouw te verlaten. Ongeveer 250 personen volg den hem terwijl ongeveer 300 men sen bleven zitten. Om negers toe te laten tot de gemeente zou een meer derheid van tweederde nodig zijn ge weest. Nadat de voorganger zijn ambt had neergelegd verklaarde hij: „Door uw handelwijze deze twee mensen te weigeren omdat ze zwart zijn hebt u de fundamentele waarheden van het christelijk geloof verloochend." Ik heb gezegd dat ik geen voorganger van een racistische gemeente wil zijn; ik meende wat ik zei Mejuffrouw Block leidde het gemeen telijke jeugdwerk tengevolge waarvan het elfjarige negermeisje ertoe kwam in Christus te gaan geloven. Nadat ook haar moeder tot geloof was gekomen wensten ze tot de gemeente toe te tre den. De rassenkwestie speelde in de ge meente geen enkele rol totdat in fe bruari van dit jaar voor het eerst vijf negerjongens de zondagsschool bezoch ten. Prompt daarna binnen veer tien dagen beëindigden veertien vrijwilligers hun werk in de kinder clubs. Het kerkgebouw van de ge meente is in de binnenstad van Bir mingham gevestigd, in de buurt van een wijk, waar de overheid woningen bouwt voor zeer lage huren. Tnnnnnmrmin i.nnnnnr „Waar staan we nu? Als we goed toezien en een korte, scherpe blik is vol doende, nu we zo diep op de zaak zijn ingegaan dan moeten we zeggen: in een tamelijk uitzichtloze situatie. Aan de ene kant: de beloften, die aan de kerk zijn gegeven, eisen erkenning. Aan de andere kant: de dwalingen in de kerk eisen erkenning". Aldus de rooms-katholieke theoloog Hans Küng in zijn nieuwe boek „Onfeilbaar", waarin hij de traditionele onfeïlbaarheidsleer stevig te lijf gaat. Hij zegt dat ondanks de impuls van het concilie het tot nu toe niet is gelukt, de in- stitutioneel-personele machtstructuur van de kerkleiding te veranderen in de geest van de christelijke boodschap: paus, curie en vele bisschoppen gedragen zich ondanks alle onontkoombare veranderingen nog altijd voorconciliaarmen schijnt van het concilie weinig geleerd te hebben. tegen de opvattingen van de deskun digen in de adviescommissie? Küng wijst erop dat kardinaal Ottaviani het advies van de meerderheid niet eens aan de paus wilde overbrengen. „Het is heel duidelijk: de geoorloofdheid van de anticonceptie zou slechts er kend hebben kunnen worden op de ene voor paus en curie volkomen on aanvaardbare voorwaarde, dat men de traditionele leer van de kerk en vooral van de laatste drie pausen ge- De schrijver hekelt het Romeinse systeem, dat „nog altijd gekenmerkt wordt door een de moderne mens ern stig afschrikkend geestelijk absolutis me, formalistisch en vaak onmense lijk juridisme en een de echte ver nieuwing dodend traditionalisme. Een Petrusdienst in de kerk heeft zin en iedere katholiek zal dat beamen. Maar de paus is er voor de kerk niet MAWVVWWWWWWVWWVIIft/VWWWWtM/WVWWWW/WVVWVWWWWtW/VWWWWWWWWWWWWWWWVVyWW Het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) is begonnen met een actie in het kader van het YMCA-vluchtelin- genjaar. In de komende maanden werken landelijke organisaties en alle aangesloten clubs, groepen en stichtin gen mee aan een actie, die beoogt het vluchtelingenvraagstuk opnieuw en in een breder kader dan tot nu toe is gebeurd, aan de orde te stellen. De YMCA, Young Men's Christian Associaton, heeft het jaar 1970 uitge roepen tot vluchtelingenjaar. De meer dan tachtig aangesloten organisaties werken aan de actie mee. De YMCA die reeds 25 jaar vluchtelingenwerk beoefent, heeft het project Boeroendi, aan het CJV toegewezen. In Boeroendi wonen 40.000 Watoetsi-vluchtelingen. Zij zijn enkele jaren geleden na een bloedige stammenoorlog vanuit Roean- da naar Boeroendi gevlucht. Voor dit project hoopt het CJV honderddui zend gulden bijeen te brengen. Het oktobernummer van het CJV- maandblad Triangel is geheel aan het vluchtelingenvraagstuk gewijd. Minis ter drs. B. J. Udink schrijft in het voorwoord: „Terecht, meen ik, heeft het CJV zich op het standpunt gesteld, dat de fondswerving, met haar uiter aard beperkte opzet, slechts een on derdeel behoort te zijn van het voor dit vluchtelingenjaar gekozen doel: in zo breed mogelijke kring de aandacht vestigen op een probleem, dat ons niet minder moet bezig houden dan de ont wikkeling van de minder welvarende landeh en dat daarmee bovendien in de meeste gevallen direct in verband staat. „Verder staan in het oktober nummer van Triangel, dat de naam „Vluchtschrift heeft meegekregen, ar tikelen over Boeroendi, interviews met mensen-die-er-geweest-zijn, een ver haal over de vluchtelingen in Neder land, een artikel over de formule, die t.a.v. het vluchtelingenvraagstuk door de Verenigde Naties wordt toegepast en artikelen over de werkzaamheden van het Angola-comité, een uit Praag gevluchte actrice en werkzaamheden van de YMCA. Tenslotte bevat Vlucht schrift een interview met minister Udink. De werkgroep vluchtelingenjaar van het CJV heeft ten behoeve van alle groepen die met de actie aan de gang gaan materiaal uitgegeven. Er zijn folders beschikbaar over Boeroendi, af fiches en stickers. In een speciaal voor dit doel vervaardigd actieboek worden de mogelijkheden geschetst voor ideo logische en financiële acties. Het CJV heeft voor drie maanden een full-time functionaris beschikbaar gesteld, die op verzoek lezingen houdt, tentoonstel lingen komt verzorgen en films en dia's komt vertonen. Meer inlichtingen worden verstrekt door: CJV, Singel 58, Amsterdam. Tel. 020-222833. Het gironummer is: 51500. WWW wwt k*\ !w' en niet de kerk voor de paus. Zijn primaat is geen heersersprimaat maar dienstprimaat". De schrijver zegt dat de dwalingen van het kerkelijk leerambt talrijk en zwaarwegend zijn. Ze kunnen thans, nu men de open discussie niet meer kan verbieden, ook door meer conser vatieve theologen en kerkelijke lei ders niet meer worden weggepraat". Küng pakt het onfeilbaarheidspro bleem aan aan de hand van de ency cliek „Humani Generis" over de ge boortebeperking. Hij wijst erop dat na het verschijnen van de encycliek steeds meer dit de internationale con sensus van de theologie is geworden: zij, die na serieuze, rijpe overdenking voor zichzelf, voor hun huwelijkspart ner en voor God tot het inzicht ko men, dat zij om wille van het voort duren van hun liefde en het bestaan en het geluk van hun huwelijk anders moeten handelen dan de encycliek voorschrijft, zijn volgens de traditio nele leer ook van de pausen verplicht hun geweten te volgen". Hoe heeft het tot de encycliek kun nen komen, tot een uitspraak van de paus dwars tegen de algemeen gel dende opvattingen in en ook dwars Paus Paulus: onfeilbaar? desavoueerd had, dus dat men een dwaling in deze leer van de kerk had toegegeven. Het gaat hier niet om een leer, die in 1930 werd opgesteld en die vanwe ge nieuwe fysiologische feiten en nieu we theologische perspectieven veran derd zou moeten worden. Het gaat in tegendeel om een leer die door de kerk onveranderd en authentiek ge leerd is tot in dit decennium. Wat wil men dus tegen zo'n argumentatie inbrengen? Er zijn maar twae moge lijkheden: of zoals de commissiemin derheid en de paus zo'n leer behande len als feitelijk onfeilbaar en onher- zienbaar en eraan vasthouden tegen alle moeilijkheden en objecties in, desnoods tot aan het sacrificium in- tellectus, ofwel heel deze theorie over de onfeilbaarheid zelf problema tisch stellen. De progressieve meer derheid van de commissie kon haar mening niet doen zegevieren omdat zij dit dilemma niet even duidelijk inzag als haar curiale tegenstander" Küng heeft zich nu belast met het aanpakken van de theorie over de on feilbaarheid zelf. Hij geeft diepgaan de beschouwingen over Vaticanum I en maakt duidelijk dat er voor de on- feilbaarheidsleer, zoals men die ook in de schoolboeken vindt, weinig bij belse gronden te vinden zijn. Maar de onfeilbaarheid van de paus zou in 1870 echter ook niet gedefinieerd zijn zon der deze paus, Pius IX zelf, die hoe langer hoe duidelijker een definitie van de pauselijke onfeilbaarheid door dreef als zijn eigen diepste verlangen. Maar in de tweede helft van de elfde eeuw was Gregorius VII al begonnen met het beklemtonen van de positie van de paus. Daarbij werd gebruik gemaakt van grootscheepse verval singen van de pseudo-isidorische de- cretalia uit de negende eeuw (115 to taal vervalste documenten van de Ro meinse bisschoppen uit de eerste eeuwen sinds Clemens van Rome, 125 authentieke documenten met interpo laties). Hans Küng geeft het centrale pro bleem aldus weer: „Is de infallibili- teit van de kerk aangewezen op infal- libele uitspraken? Hij acht dit niet bewezen. Het bindend karakter van geloofsuitspraken accepteren betekent nog niet ook hun onfeilbaarheid te mogen accepteren. Maar wat dan wel? Küng drukt het zo uit: In de strikte zin van het woord is alleen God on feilbaar: Hij alleen is bij voorbaat (a priori) in concreto en zelfs in alle ge vallen vrij van dwaling, is dus dege ne die a priori niet kan bedriegen noch bedrogen kan worden. De kerk uit mensen echter, die niet God is en nooit God wordt, kan op alle niveaus en op alle gebieden steeds weer zich zelf en anderen zeer menselijk be driegen: ter vermijding van alle mis verstanden wordt haar dus beter niet „infallibiliteit", maar op grond van het geloof in de belofte „indefectibili- teit" of „perenniteit" toegeschreven, een onwankelbaarheid of onverwoest baarheid, kortom: een fundamenteel blijven in de waarheid ondanks alle steeds mogelijke dwalingen. Küng meent dat als zijn in het boek voorgedragen kritische nieuwe uit gangspunt van de katholieke leer ac ceptabel zou blijken, een oecumeni sche eensgezindheid in de principiële kwestie wellicht bereikt is. Uit zijn beschouwingen ov>er de protestantse zienswijze, de opvattingen van Luther en Calvijn blijkt in elk geval dat hij met zijn aanpak de verschillende standpunten heel wat dichter bij el kaar heeft gebracht. Het nieuwe boek van Küng is uiterst belangrijk. We hebben hierbij in vo gelvlucht enkele punten aangeduid, maar als men een goed inzicht wil krijgen in deze moeilijke materie, dan zal men het boek zelf ter hand moeten nemen. De schrijver heeft ge probeerd het vraagstuk van de onfeil baarheid bij de kern aan te vatten. Dat is in Vaticannum I en II niet ge beurd, en daarom luidt Küng weer een nieuwe periode in. „Imprimatur" heeft hij op zijn boek niet aange vraagd KEES MAAS. „Onfeilbaar" door Hans Küng, uit gave Paul Brand (Romen Zn.)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16