Executies in de meidagen van 1940 NA 1942 WERD NIEMAND MEER VERVOLGD Twee kinderen op zebrapad aangereden Hij antwoord, hij prate Kabinet wil nieuwe spelling invoeren Regering wil af van vast patroon staatsbezoeken I: WiÈfl f\i G. J. Sollewijn Gelpke over fluoridering: „Nederlandse volk wil niet rede luisteren" naar Tot ziens dus bij r Euratom-personeel in Petten staakte Met drankfles in hand verdronken Gemeente sloopt illegaal gebouwde bungalow Geen regeerakkoord vóór verkiezingen „Geen rancuneuze gevoelens meer over" mi DE DIEREN „MOULIN ROUGE" J ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 2 Ook in andere centra Een witte leghorn had per brief een haan uit Henegouwen lief die zonder haar geschrijf te keuren dit snel aan snippers placht te scheuren, waardoor zijn schat en wat zij schreef een leghornpuzzel voor hem bleef. Trijntje Fop Militair eerbetoon GRAVINNESTEEG 9 In Nuenen CHU-lijsttrekker Üdink: BEZOEKT DE Bar - Dancing - Discotheque Prof. Schermerhorn bij presentatie dagboek: (Vervolg van pagina 1) De zeventien gevallen van execu tie tijdens de meidagen van 1940 zqn opgespoord in verschillende militaire archieven, in het archief van de advo caat-fiscaal voor Zee- en Landmacht en in het archief van het ministerie van Justitie. Een onderzoek in het archief van het gerechtshof en de rechtbank in Den Haag was niet mo gelijk, doordat die archieven bij het bombardement van het Bezuidenhout en het Korte Voorhout in Den Haag op 3 maart 1945, waarbij ook het Pa leis van Justitie werd vernietigd, ver loren zijn gegaan. Na 1 januari 1943 moest de rechtbank in Den Haag de berechting van militaire strafzaken op last van de Duitse bezet ter staken. Na de oorlog is het niet meer gekomen tot een verdere vervolging in nog niet afgedarie militaire strafzaken uit het begin van de oorlogsjaren. De nota van de ministers geeft een op somming van de zeventien gevallen. IN BREDA liet op 12 mei 1940 een ser geant-majoor twee in burger geklede mi litairen doodschieten als .afschrikwek kend voorbeeld". Beiden had hij als de serteur opgepakt. Op 18 juni maakte de politie rapport op, waarna de militaire justitie een onderzoek instelde. Toen was niet meer vast te stellen wie de dodelijke schoten had gelost. De verantwoordelij ke majoor werd niet vervolgd. IN MOORDRECHT liet een eerste lui tenant op 14 mei een dienstplichtig sol daat doodschieten, die hij voor een Duit se parachutist had aangezien. In 1942 is de officier tot acht maanden veroor deeld, van welk vonnis hij in beroep ging. De zaak is echter niet verder behandeld. IN VIANEN, op de dag van de capitu latie, waarvan zij echter nog niet offici eel op de hoogte waren gesteld, lieten twee reserve-officieren een vaandrig exe cuteren. Deze had een Nederlandse mi litair neergeschoten en zich schuldig ge maakt aan desertie. Berechting bleef achterwege. OP HET ZIJPE zonk op 15 mei het marineschip Hydra. Een machinist zwom naar de wal van Schouwen, waar hij door een bewakingscompagnie werd opgevangen die hem naar hun comman dant, een reserve-kapitein, brachten. De ze liet hem als spion executeren. De of ficier later wegens werk in het verzet door de Duitsers terechtgesteld. IN DURGERDAM verwondde op 13 mei een kapitein der mariniers zijn meerdere levensgevaarlijk en schoot twee burgers dood. Hij is niet gestraft wegend ziekelijke storing van zijn geest vermogens. IN SLIEDRECHT is de kantonne- mentseommandant door een reserve eer ste luitenant doodgeschoten, toen hij zich op 12 mei verzette tegen zijn arrestatie door die luitenant en een reserve-kapi tein. Beide militairen kregen gevange nisstraffen van respectievelijk tien en twintig jaar. IN DE GREBBELINIE is een dienst plichtig soldaat, die opdracht had vluch tende militairen naar het front terug te sturen op 12 mei 1940 door een Neder landse officier doodgeschoten omdat hij werd aangezien voor een deserteur. De officier is niet gestraft. BIJ WONS in Friesland schoot een overspannen sergeant-majoor op 11 mei een burger en een militair neer, waarna hij is neergeschoten door zijn comman dant. Er is later geen onderzoek inge steld. IN SEROOSKERKE is een adjudant, die op 13 mei weigerde zich te legitime- (Van onze correspondent) RIJSWIJK In Rijswijk is gistermid dag een Haagse taxi door rood licht ge reden. Twee schoolkinderen, die op het zebrapad overstaken, werden aangereden. Met ernstig letsel zijn zij naar een zieken huis gebracht. De politie moest de 47- jarige Haagse taxichauffeur tegen het pu bliek in bescherming nemen. ren, neergeschoten. De identiteit van de militairen kon later niet meer worden vastgesteld. OP WALCHEREN hebben in de nacht 13 op 14 mei 1940 Nederlandse militairen elkaar onder vuur genomen. Daarbij kwam een kapitein om het leven. Er is geen onderzoek ingesteld. IN AMSTERDAM is bij een treintrans- port op 12 mei van leden van de NSB, door soldaten op enkele gevangenen die zich niet aan de orde hielden, gevuurd waardoor onder de geïnterneerden vier doden vielen. De officier die de leiding bij het transport had, is vrijgesproken. IN DORDRECHT heeft een luitenant kolonel op 12 mei opdracht gegeven twee broers te doen fusilleren, nadat hij had vernomen dat het NSB'ers waren die uit een huis waren gehaald, waaruit was ge schoten. De luitenant-kolonel is in 1942 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. IN DEN HAAG werd op 13 mei een woning omsingeld om daar huiszoeking te verrichten. Nadat was aangebeld, zou de bewoner die opendeed niet spoedig genoeg aan het bevel de handen omhoog te steken hebben gehoorzaamd, waarna eerst de wachtmeester en vervolgens de ritmeester Op hem heeft geschoten. Het slachtoffer, een gepensioneerd officier van het KNIL overleed de volgende dag De ritmeester werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, de wachtmees ter werd vrijgesproken. PETTEN Het personeel van Eura tom Petten is vrijdagmiddag om twaalf uur voor de rest van de dag, evenals het personeel van Euratomcentra in Italië, Duitsland en België, in staking gegaan uit protest tegen het „onsamenhangend beleid van de Europese ministerraad betreffende het onderzoekprogramma, de onnodige wij ziging van het statuut en de weigering om de vakbonden te erkennen als gespreks partner". Waarschijnlijk zal het Euratompersoneel ook dinsdag in staking gaan uit solidari teit met de EEG-ambtenaren in Brussel. Er is een kans dat deze staking dan tot en met vrijdag zal duren. Het personeel bij Euratom in Petten omvat 150 personen. IN KESSEL is op 10 mei een van spio nage verdachte NSB'er door een reserve kapitein neergeschoten. De kapitein is tot vijf jaar veroordeeld.' IN ROTTERDAM zijn twee burgers doodgeschoten toen zij naar een politie bureau werden overgebracht en hun han den van de rug haalden hoewel hun dit uitdrukkelijk verboden was. De agent, die het dodelijke schot zou hebben ge lost, is tot twee keer toe vrijgesproken. Een onderluitenant van het KNIL vuurde op een huis, waarin iemand te gen een verbod in voor een raam stond. De jongeman werd dodelijk getroffen. Over een bestraffing van de luitenant is niets bekend. IN WASSENAAR schoot een reserve kapitein op 13 mei een man dood, die het bevel de handen omhoog te houden on voldoende zou hebben opgevolgd. Aan vankelijk werd de kapitein tot twee maanden veroordeeld, nadien nog eens tot acht jaar. UTRECHT Uit het water langs de rijksstraatweg in Baambrugge is gisteren een auto opgehaald met het stoffelijk overschot van een 36-jarige man uit Nieuwersluis. De politie was gebeld door iemand die de man de avond tevoren slin gerend had zien rijden. Toen hij de vol gende ochtend uit het water werd gehaald had hij nog een fles cognac in de hand. DEN HAAG. De regering is van oordeel dat een wat soepeler opzet ge wenst is bij de uitvoering van staatsbe zoeken aan Nederland. Dit blijkt uit een nota, die vrijdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. Er moet wat meer vrij heid bestaan om variaties in de organi satie en het verloop van deze staatsbe zoeken aan te brengen. De regering staat positief tegenover een ontmoeting tassen het bezoekende staatshoofd en het parle ment. Het ontstaan van een vast patroon voor zo'n ontmoeting, welke een der be langrijkste onderdelen van een staatsbe zoek kan zijn,dient evenwel te worden vermeden. Als het bezoekende staatshoofd met de wens van de Statengeneraal hiertoe instemt, kan een openhartig dialoog tus sen hem en een kleine vertegenwoordi ging uit het parlement zinvol zijn en de waarde van het staatsbezoek verdiepen. Een ontvangst in eeii verenigde verga dering der Staten-generaal met de Eer ste en Tweede Kamer, zoals die aan en kele zeer prominente staatslieden na af loop van de tweede wereldoorlog is te 'r; WH beurt gevallen, is een buitengewoon eer betoon, dat een grote uitzondering moet blijven. Elk staatsbezoek, zo vervolgt de nota gaat uit eerbied voor de hoge gast en het land dat deze vertegenwoordigt, met een zeker eerbetoon gepaard, vooral tij dens de officiële hoogtepunten. De re gering onderzoekt of, door in deze hoog tepunten een zekere flexibiliteit aan te brengen, het patroon van een staatsbezoek kan worden verlevendigd en officiële verplichtingen kunnen worden vermin derd. Zij denkt bijvoorbeeld aan een vervanging van het regerigsdiner door een lunch, waar inplaats van alle mi nisters, ook vertegenwoordigers uit de Nederlandse samenleving zullen aanzit ten. De regering is van oordeel dat de omvang van het in Nederland tijdens staatsbezoeken gebrachte militair eerbe toon, in vergelijking met ons omringen de landen en zeker ook voor wat de Oostbloklanden en de jonge staten bui ten Europa betreft, niet zodanig is dat tot vermindering zou moeten worden be sloten. Het afvuren van saluutschoten bij aankomst van het bezoekende staats hoofd is in internationaal gebruik zo zeer verankerd dat dit dient te worden ge handhaafd. Wel is de regering van oordeel dat het opstellen en inspecteren van militaire erewachten enigszins zou kunnen worden beperkt. Bij het begin en het einde van een staatsbezoek dient dit eerbetoon ech ter te worden gehandhaafd. Het verlenen van onderscheidingen tij dens een staatsbezoek is een historisch gegroeid en internationaal gebruik, ge baseerd op wederkerigheid. Tot eenzijdige afschaffing of vermin dering van het aantal toe te kennen on derscheidingen wil de regering niet over gaan. De regering is echter wel van plan als niet door internationale afspraken afschaffing van dit gebruik kan worden bereikt, bij de regeling van elk staats bezoek met de andeer partij na te gaan in hoeverre redelijkerwijs het aantal on derscheidingen zo laag mogelijk kan wor den gehouden. (Vervolg van pagina 1) UTRECHT „Door elke dag wit ste! van de drinkwaterfluoridering worden grote groepen kinderen, de ADVERTENTIE (aan het Spaarne, tussen Oude Gracht en Melkbrug). Ruime parkeergelegenheid. volwassenen van morgen, veroor deeld tot een zeer vroegtijdig kunst gebit met alle kwalijke gevolgen van dien. Als het Nederlandse volk dit wil en daar lijkt het thans op als men werkelijk niet bereid is te luis teren naar de rede en in plaats daar van slechts oor heeft voor bang makerij en bakerpraat, dan dient men de consequenties daarvan te kennen en te aanvaarden". Dit heeft de tandarts G. J., Sollewijn Gelpke, hoofdbestuurslid van de Neder landse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde, gezegd in de jaarver gadering van deze maatschappij. Het gaat er volgens de heer Sollewijn Gelpke niet meer om het feit of de drink waterfluoridering werkelijk een veilige, efficiënte en noodzakelijke maatregel is volgens hem ten dienste van de volksge zondheid. Die feiten liggen vast en zijn internationaal erkend op grond van we tenschappelijk onderzoek en zeer uitge breide praktische ervaring. „Het gaat nu alleen om het bestrijden van onware en onmaatschappelijke redeneringen, van verdachtmakingen en aanvallen en om een voorlichting die niets met voor lichting te maken heeft". Hij noemde de cariësbestrijding een volksgezondheidsprobleem van de eerste orde. Jaarlijks vallen drie miljoen kie zen en tanden aan de extractietang ten offer. Dat is evenveel als het completd gebit van alle inwoners van een stad als Leiden. Dagelijks bevolken zo'n 10.000 k 15.000 kiespijnlijders de wachtkamers van de tandartsen en er is op de scholen bijna geen kleuter meer te vinden met een nog te herstellen gebit. Slechts één op de 100 kinderen heeft op 12-jarlge leeftijd nog een gaaf gebit en op 25-jarige leef tijd is reeds meer dan de helft van het gebit door tandbederf aangetast. Er is bijna geen tandarts meer die niet ge noodzaakt is geweest een volledig kunst gebit te maken voor een 1G- of 17-jarige. Zonder invoering van de drinkwater fluoridering zal van een effectieve ca riësbestrijding geen sprake kunnen zijn, aldus de heer Sollewijn Gelpke, die ver klaarde dat door fluoridering de weer stand van het gebit tegen cariës met ten minste 60 percent wordt verhoogd. De directe kosten van tandheelkundige be handeling, die nu al zo'n 250 miljoen gul den per jaar bedragen, zullen waar schijnlijk zonder fluoridering een veel voud van dit bedrag gaan vragen. Hij wil de tegenstanders van fluoridering niet het recht op ongefluorideerd drink water ontzeggen. De Raad van State heeft dat recht trouwens ook erkend, zonder aan te geven hoe dat moet ge beuren. De Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde meent dat de verstrekking van ongefluorideerd drink water geen enkel probleem behoeft op te leveren. Het kan bijvoorbeeld worden gedistribueerd via de melkfabrieken. Ook het ontfluorideren door middel van een filter op de kraan is niet zo'n moei lijk technisch probleem. Een derde mo gelijkheid is het kopen van mineraalwa ter bij de kruidenier. Van deze bungalow is nu vrijwel niets meer over. (Van onze correspondent) NUENEN. In opdracht van het ge meentebestuur van Nuenen is daar gis teren een enkele jaren oude bungalow met een waarde van ongeveer 70.000 gul den gesloopt. Het huis was zonder ver gunning gebouwd. De sloop geschiedde onder politietoezicht. Tientallen omstan ders gaven blijk van hun misnoegen over het karwei door scheldpartijen aan het adres van het gemeentebestuur. „Op onverklaarbare wijze", aldus ge meentesecretaris W. G. Janssen, „is een paar jaar geleden de fraaie bungalow in de bossen gebouwd zonder vergunning. Niemand bij het gemeentebestuur wist er iets van, omdat je op die plaats niet elke dag komt." Het huis veranderde tweemaal van eigenaar en de laatste, de heer Mar tens uit Nuenen, kreeg vorig jaar novem ber van het rijk reeds de mededeling dat de bungalow diende te verdwijnen. Ook bij de kooptransactie was hem gewezen op het illegale karakter van de bouw. Algemeen was evenwel de indruk dat het wel niet zo'n vaart zou lopen en dat het gemeentebestuur wel lang zou aarzelen om tot sloop over te gaan. „Er zijn in de na-oorlogse jaren wonin gen in heel Nederland en dus ook in Nuenen zonder vergunning gebouwd", al dus gemeentesecretaris Janssen. „Vaak was daar een sociale indicatie bij en in dergelijke gevallen treden we dan ook niet op. Maar hier betreft het een illegale bouw zonder enige dringende noodzaak Daarom heeft het gemeentebestuur de wet toegepast en opdracht gegeven tot sloping over te gaan." (Van onze parlementsredactie) ZEIST. C.H.U.-lijsttrekker minister üdink acht het niet waarschijnlijk dat vóór de komende Kamerverkiezingen een samenwerking tot stand komt tussen de drie grote confessionele partijen en een andere partij, een zo genoemd groot re geerakkoord. Hij acht het waarschijnlij ker dat na de verkiezingen ook deze keer weer „met enig zuchten en steunen" een coalitie tot stand zal komen waarbij dan rekening zal worden gehouden met de uitspraak van de kiezers. Minister Udink zei dit vanmiddag tij dens een openbare vergadering van het politiek adviescollege (de Unieraad) van de C.H.U. in Zeist. Het is voor hem zeker dat K.V.P., A.R. en C.H.U. ook na de komende verkiezingen geen meerderheid in de Tweede Kamer zullen krijgen. Zo goed als voor hem vaststaat dat de drie confessionele partijen in elk geval wel deel van de regering zullen uitmaken, zo goed houdt hij toch nog rekening met de mogelijkheid dat er vóór de verkiezingen nog een duidelijkheid in de politiek ont staat die een der andere partijen tot een duidelijke regeringspartner bestemt. Mo gelijk acht hij het wel, maar waarschijn lijk niet: Ook de voorzitter van de C.H.U., prof. dr. J.W. van Hulst, zag de politieke si tuatie in ons land momenteel erg vaag. Ook hij is echter van oordeel dat de drie confessionele partijen samen een bijzon der strategische positie hebben ingeno men voor deelneming aan een volgend kabinet. Daarbij is voor prof. Van Hulst erg be langrijk of K.V.P., A.R. en C.H.U. op 12 december inderdaad tot een gezamenlijk verkiezingsprogramma zullen komen. De C.H.U.-Kamerleden zullen loyaal moeten zijn tegenover dat programma maar toch ook het eigén unie-programa moeten uit voeren. Minister Udink kwam terug op zijn eerste politieke speech, drie maanden ge leden, waarin hij zijn pleidooi hield voor handhaving van orde en gezag. Hij noem de die „bij sommigen tot ontsporende verklaring leidende" rede het startschot voor een intensieve bezinning en een in tensieve gedachtenwisseling. .TWEN". Het Westduitse tijdschift „Twen" zal met Kai Hermann als hoofdredacteur worden voortgezet. Eerder was bericht dat het blad na december niet meer zou verschijnen. DEN HAAG. De ministerraad heeft vrijdag in principe besloten tot een wij ziging van de Spellingwet. Over enige tijd kan een wetsontwerp tot wijziging tege moet gezien worden. Gekozen is voor twee nogal ingrijpende veranderingen in de spelling van de werkwoordsvorming overeenkomstig de voorstellen van de Ne derlands-Belgische Bastaardwoordencom missie. De eerste wijziging houdt in dat bij werkwoorden waarvan de stam op een d eindigt, zoals „antwoorden", de tweede en derde persoon enkelvoud zonder t worden geschreven. „Jij antwoord" en „hij antwoord" zullen eindigen op een d. De tweede wijziging betreft de onvol tooid verleden tijd van de werkwoorden die eindigen op ,,-ten" of ,,-den", werk woorden als praten en antwoorden. Als het wetsontwerp zal zijn aangenomen, zullen in de onvoltooid verleden tijd en kelvoud deze werkwoorden worden ge schreven als de onbepaalde wijs zonder n, dus: „hij prate" met één a en één t en „hij antwoorde" met één d. Bij de onvoltooid verleden tijd meer voud zal bij deze werkwoorden de vorm geheel gelijk zijn aan de onbepaalde wijs, In de zin „zij praten gisteren" zal „pra ten" met één a en één t moeten worden geschreven. De commissie heeft zich onthouden van een keuze in de kwestie van de tweeklan ken ij, ei, au en ou. Vier onderwijsorga nisaties hebben hierover bij de minister van Onderwijs en Wetenschappen eigen voorstellen ingediend. De minister zal die voorstellen ter ken nis van de Tweede Kamer brengen, wan neer het wetsontwerp bij de Kamer wordt ingediend. De invoering van de nieuwe spelling is een kwestie van jaren. Bij het lager onderwijs zal de invoering in gedeelten moeten plaatshebben. Ook zal er nog con tact met België, Suriname en de Neder landse Antillen nodig zijn. De vervanging van de schoolboeken zal eveneens lange tijd in beslag nemen. Premier De Jong wees erop dat vol gens een recent onderzoek in een der Haagse scholen van de derde klas af on geveer 50 percent van de voor het taalon derwijs beschikbare tijd wordt besteed aan het aanleren van de spelling. Aan vaarding van de voorstellen van de bas taardwoordencommissie zou volgens dat onderzoek een winst opleveren van on geveer 2% uur per week. Deze tijd zou dan ten goede kunnen komen aan de mon delinge en de schriftelijke taalbeheersing. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 106 Haarlem v/h dansinstituut Kwekkeboom DIT PAND IS GEHEEL VERBOUWD EN BIEDT U THANS Gezellige sfeer Frans interieur Lage prijzen Geen entreegeld DAGELIJKS GEOPEND van 15-1 uur (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. „Ik heb geen rancuneu ze gevoelens meer over, tegen wie dan ook". Dat zei gistermiddag in Den Haag prof. dr. ir. W. Schermerhorn, 76 jaar, bij de presentatie van zijn „dagboek" in „Nieuwspoort". Hij kondigde aan, drie exemplaren van het boek te zullen schen ken aan relaties uit de stormachtige ja ren 1946-'47 in Indonesië: één aan de we duwe van Soetan Sjahrir, één aan Mo hammed Hatta en één aan Mohammed Roem. Terugkijkend op de periode van zijn voorzitterschap van de commissie-gene raal verklaard prof. Schermerhorn: „Sjahrir heeft me eens gezegd: wanneer we 't samen moesten doen, waren we in veertien dagen klaar. Maar zijn extre misten en de mijne hebben elkaar de bal toegespeeld. Dat is wat nu nog altijd ge beurt en de duiven leggen 't dan bijna altijd af". Over dr. Van Mook, de landvoogd: Wij hebben geen Mountbatten gehad, daar geeft Nederland zijn mensen de kans niet voor. Van Mook is verguisd als geen ander en tenslotte met een keukenmeiden briefje de laan uitgestuurd. De man die dat heeft gedaan, heeft nu een hele nette betrekking". Over het conflict in Indonesië: „Ik heb geleerd hoe een oorlog ontstaat, ik heb er bij gestaan 't Gebeurt vanzef, je glijdt er vanzelf in". En over zijn boek: „Het zijn geen me moires, gelukkig niet. Het dagboek heeft me geleerd hoe gevaarlijk het is, achter af memoires te schrijven. Soms, bij het bladeren in de dagboekvellen, heb ik de ontstellende ontdekking gedaan, dat ik toen volstrekt mis was Of ik 't er van daag nog mee eens ben? Daar kan ik geen antwoor-1 on vinden. Ik zou achteraf verschillende dingen anders bezien en an ders gezegd hebben". (Zie ook „Erbij")

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2