Fluor prestigekwestie? Bonn en Warschau maken tekst van verdrag bekend: „WESTGRENS VAN POLEN LANGS ODER-NEISSE LIJN LOOPT Leden CDU-fractie willen aanklacht indienen Meerderheid China in de wenst VN achtergrond Morgen verkiezingen in Beieren „Vaticaan verdraait feiten' Tass-bezetters weggesl eept ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 Emigratie-aanvraag Nieuw hoofdstuk Krachtig verzet (Van onze redacteur in Bonn) MÜNCHEN Als in Bonn niet kan worden afgerekend met het on heilsregime van „Wilhelm de eerste met de achternaam Brandt" zal de redding uit de Beierse bergen komen. Dat laat Franz-Josef Strauss de bondsrepubliek dezer dagen vanuit de zuidelijke „vrijstaat" wetea Morgen kiest Beieren een nieuwe Landdag (het deelstaatparlement) en Strauss, die zijn CSU als de harde kern van de oppositie tegen Brandt beschouwt, is vastbesloten de regering van socialisten en liberalen bij die gelegenheid het dieptepunt in haar korte carrière te bezorgen. Gezond bolwerk Recht en orde Adolf Hitler Baskische priester 99 De laatste tijd is de kwestie van fluori- I tot beteugeling van de cariës buiten de dering van het drinkwater weer volop in belangstelling blijven, is óók waarneem- de belangstelling gekomen, niet het minst baar. Want het toch ook aanbevolen ge- ten gevolge van het besluit van diverse bruik van fluortabletten, bijvoorbeeld, is gemeenten in ons land om fluoridering te volkomen uit de propaganda verdwenen beëindigen of geen doorgang te doen vin- en ook de acties tegen snoepen en betere den. Maar ook een besluit van de Raad voedingskeuze zijn naar de tweede rang van State om de beschikbaarheid van on- verschoven, gefluorideerd drinkwater verplicht te Het is niet oprecht om, zoals Sollewijn stellen, heeft het probleem opnieuw tot Gelpke doet, te zeggen dat het Nederland- onderwerp van discussie en beraadslaging se volk niet bereid is naar rede te luiste- gemaakt ren en het oor leent aan bakerpraat. Het De voorstanders van gefluorideerd lijkt er meer op dat de fervente propagan- drinkwater zijn talrijker dan de voor- disten van gefluorideerd drinkwater niet standers van fluoridering van het drink- naar redelijke tegenargumenten willen water dat uit de huiskranen komt. Dat luisteren en geen begrip hebben voor vol- klinkt enigszins verwarrend, maar het is komen aanvaardbare bezwaren tegen een inderdaad zo dat velen in den lande over- zo rigoureus en dictatoriaal toegepaste tuigd zijn van het heilzame nut van fluor- methode. Als de strijd niet zo fanatiek en gebruik tegen tandbederf, doch bezwaar verblind gestreden zou worden, zou er in hebben tegen het min of meer gedwongen Nederland al goede voortgang kunnen gebruik via de normale drinkwaterlei- zijn gemaakt met het op andere manier toedienen van fluor aan kleine kinderen. Helaas, de voorstanders van algemene I Daar gaat het tenslotte alleen maar om. drinkwaterfluoridering zijn het stadium I Maar het lijkt wel of fluor een prestige- waarin nuchter en redelijk alle argumen- kwestie is geworden, ten en methoden zouden moeten worden afeewosen bliikbaar voorbij. Zij verto- I /wwvwwwvwwwvuwvwwwwvwwwwwv aigewugeu, luijjvucich nen tekenen van frustratie en zijn met altijd meer vatbaar voor welke tegenar gumenten ook. Zij concentreren zich in de Nederlandse maatschappij tot bevor dering van de tandheelkunde en hebben daar blijkbaar een zodanig overwicht be reikt, dat ook met twijfels binnen die maatschappijgelederen geen rekening meer wordt gehouden. Dat moet tenminste worden geconclu deerd uit het merkwaardige feit, dat het Algemeen Nederlands Persbureau reeds vrijdagochtend van het hoofdbestuur der maatschappij een resolutie ontving waar in op snelle fluoridering van het drink water werd aangedrongen, terwijl erbij vermeld werd dat deze resolutie door de algemene vergadering was aangenomen. Die algemene vergadering kwam echter pas vrijdagavond bijeen om de resolutie te bespreken. Het hoofdbestuur van de maatschappij was er dus tevoren al zeker van dat geen enkele nieuwe overweging of bedenking door de meerderheid van de vergadering tegen de resolutie zou worden ingebracht. De vrijdagavond gehouden vergadering kan dus onmogelijk worden gezien als een serieuze poging tot afweging van ar gumenten of overweging van moge lijk kort geleden aan het licht getreden feiten, doch als de achtergrond van een sterk naar propaganda ruikende actie, waarvan de fluor-prediker Sollewijn Gelpke, hoofdbestuurslid, de motor was. Sollewijn Gelpke heeft in zijn inleiding tot de resolutie die ook reeds vrijdag ochtend op de telex kwam zeer ver standige en aanvaardbare dingen gezegd over de woekering van cariës en het ge vaar daarvan, maar zich ook laten mee slepen door zijn onverzettelijke fluor- liefde en in het vuur daarvan beweringen geuit, die volstrekt onhoudbaar zijn. Eén daarvan is, dat het ontfluorideren van drinkwater uit de huiskraan tech nisch geen probleem oplevert, omdat een filter zou bestaan dat op de kraan zou kunnen worden gemonteerd. Nu is het ontfluorideren van water in het algemeen al een probleem dat watertechnici het hoofd doet schudden, maar het ontfluo rideren van drinkwater in huis wordt door deskundigen beschouwd als een bij zonder gevaarlijke zaak, omdat onder meer de vervuiling van het filter het wa ter op ontoelaatbare wijze zou kunnen verontreinigen. Het is ondenkbaar dat men van overheidswege uit overwegingen betreffende de volksgezondheid zou toe staan, dat dergelijke filters in gebruik zouden worden genomen. Bovendien beweerde de heer Sollewijn Gelpke dat het verstrekken van ongefluo- rideerd drinkwater aan bezwaarden geen enkel probleem behoeft op te leveren, om dat het kan worden gedistribueerd via de melkhandel in flessen voor een luttel bedrag. Dit argument zet de gehele rede nering van de spreker, mitsgaders de re solutie van de algemene vergadering, op losse schroeven, want ieder nuchter den kend mens zal dan tot de conclusie ko men dat het dus ook geen probleem zou zijn gefluorideerd water op deze wijze te verstrekken aan de liefhebbers en het drinkwater uit de leidingen ongerept te laten. Het is jammer dat deze fanatiek aan doende actie van de maatschappij de ach terdocht tegen de argumentering, die eni ge zekerheid zou kunnen geven, versterkt en bezorgdheid schept ten aanzien van de vraag of er over deze aangelegenheid nog wel eerlijk en objectief kan worden ge discussieerd. Het is van het grootste be lang dat de kwestie van al of niet fluori dering snel wordt opgelost, maar het ziet ernaar uit dat door deze en dergelijke ongenuanceerde strijdmethoden het wer kelijke belang van de volksgezondheid en de mondgezondheid speciaal in de ver drukking komt. Dat die mondgezondheid miserabel is, kan iedereen langzamer hand wel beseffen en waarnemen. Maar dat door het geharrewar over fluoride- ring van het drinkwater andere methoden BONN (DPA) Meer dan 25 jaar na het einde van de tweede wereld oorlog hebben de Westduitse Bondsrepubliek en Polen een geschil bijgelegd dat de verzoening tussen beide landen totnutoe in de weg stond: in het Pools-Westduitse verdrag tot normalisering van de betrekkingen stellen Bonn en Warschau vast dat de Oder-Neisse-grens de westgrens van Polen vormt. Politiemannen in Washington slepen twee van de acht demonstranten weg, die het kantoor van het Russische persbureau Tass hadden bezet. De acht betogers zijn leden van een co mité dat steun wil verlenen aan jood se Russen, die uit de Sovjet-Unie willen emigreren. Dit is het kernpunt en het eerste artikel van het verdrag dat na langdurige onder handelingen deze week door de ministers van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en Stefan Jedrichovsky werd geparafeerd en dat gisteren in Bonn en Warschau tege lijk werd gepubliceerd. Bondskanselier Willy Brandt zal tussen 8 en 10 december naar de Poolse hoofdstad reizen om het document te ondertekenen. Wat het verdrag betreft: ter nadere de finitie van de Poolse westgrens refereren beide partijen aan de bestaande grens lijn langs de Oder en de Neisse zoals die is vastgelegd in hoofdstuk negen van de overeenkomst van Potsdam. Verder ver klaren zij dat zij geen aanspraken heb ben op wederzijdse gebieden en dat ze die in de toekomst ook niet zullen doen gelden. Naast het artikel over de Oder-Neisse- grens bevat het verdrag nog vier artike len, over het afzien van dreiging met en gebruik van geweld, over de normalise ring van de wederzijdse betrekkingen, over het blijven bestaan van vroeger ge sloten internationale overeenkomsten en over het in werking treden van het verdrag bij het uitwisselen van de ratificatieoor konden. Gelijktijdig met de eigenlijke verdrags tekst is een uitwisseling van nota's tussen de Bondsregering en de drie westelijke geallieerden gepubliceerd. Daarin stelt Bonn duidelijk dat het verdrag de rech ten en verantwoordelijkheden van de vier overwinnaars van de Tweede Wereldoor log niet kan aantasten, en dat de bonds regering slechts kan handelen uit naam van de Bondsrepubliek. Het humanitaire probleem van de fa miliehereniging is onderwerp van een ver. klaring van de regering in Warschau. De inhoud ervan is alleen in Bonn bekend gemaakt. In de verklaring zeggen de Poolse au toriteiten dat ze een onderzoek zullen in stellen naar de emigratie-aanvragen die zijn ingediend. Wat betreft dit onderzoek stelt de Poolse regering zich op het stand punt dat personen met een onmiskenbare Duitse volksaard en personen die tot ge mengde of gescheiden families behoren om die redenen naar de beide Duitslan den kunnen vertrekken, met inachtne ming van de in Polen geldende wetten. In tegenstelling tot de in Duitsland voorhanden zijnde cijfers zegt de Poolse regering dat een onderzoek heeft uitge wezen dat slechts „enkele tienduizenden voor een eventueel vertrek uit Polen in aanmerking komen". Bondskanselier Willy Brandt heeft zich onmiddellijk na de publicatie van het ver drag via radio en televisie tot het Duitse volk gewend. Brandt noemde het verdrag een „bewogen document voor beide vol ken dat een donker hoofdstuk in de Euro pese geschiedenis moet afsluiten en een nieuw moet inleiden". De bondskanselier richtte zich voorna melijk tot de uit het voormalige Duitse gebied verdreven landgenoten. Hij ver zocht hen niet „in bitterheid te blijven volharden" maar de ogen naar de toe komst te richten. Hij onderstreepte dat het van groot belang moet zijn dat tal rijke families nu het uitzicht hebben dat ze na veel jaren van scheiding hun ver wanten weer zullen zien. „Waar het om gaat is de serieuze poging om een kwart eeuw na de oorlog op politieke wijze de keten van onrecht weg te halen aldus Brandt. Enkele leden van de C.D.U.-C.S.U.-frac- tie in het Westduitse parlement overwe gen een aanklacht wegens schending van de grondwet in te dienen tegen de bonds regering. Dit verklaarde C.D.Ü.-fractievoorzitter Rainer Barzel gisteravond op een pers conferentie in Bayreuth. Hijzelf zou de minister van Buitenlandse Zaken niet voor het gerecht willen dagen, maar het verdrag met politieke wapens willen be strijden. Het Oostrjuitse persbureau ADN noemt het van grote betekenis dat de Bondsrepubliek in het verdrag „in een volkenrechtelijk geldige formule de westgrens van Polen als definitief en onaantastbaar heeft erkend". Het Vaticaan zou in de ratificatie van het Westduits-Poolse vedrag vol doende grond zien om over te gaan tot kerkelijke reorganisatie van de Oder-Neisse gebieden. In deze gebie den, die tot dusver worden bestuurd door apostolische vicarissen, zouden dan Poolse bisdommen worden inge steld. Het Pools episcopaat dringt al geruime tijd aan op benoeming van Poolse bisschoppen in de westelijke gebieden. Door regeringskringen in Bonn is be vestigd dat Polen opnieuw heeft ver zekerd geen aanspraak te maken op herstelbetalingen. reid is zijn krachtige verzet op te geven tegen „pogingen om de op Formosa ge vestigde Chinese autoriteiten hun lidmaat schap van de volkenorganisatie te ont nemen". Hij zei dat de VS alle aspec- (Vervolg van pagina 1) NEW YORK, (Reuter). Over de toe lating van China tot de Verenigde Na ties hadden in 1969 48 landen voorge- stemd en 56 tegen, terwijl 21 landen zich ten van de nieuwe situaties m overleg van stemming onthielden. met zijn bondgenoten zullen bezien. Enige Toen ditmaal de ontwerp-resolutie over van deze bondgenoten, zoals Groot-Brit- de toelating, waarvan Albanië en Alge- tannië, Canada en Italië hebben vóór toe- rije de voornaamste initiatiefnemers wa- lating van Peking gestemd, ren in stemming kwam, was de verte- België veranderde van tegenstemmer gen'woordiger van de Maladiven niet aan- in onthouder, evenals Kameroen, Botswa- wezig. De afgevaardigde van Indonesië na en Ierland. Ook Nederland onthield wilde niet aan de stemming deelnemen, zich van stemming. Secretaris-generaal Oe Thant van de Tot dusver hadden de medestanders van VN heeft onlangs verklaard, dat hij de Peking het beste resultaat behaald in 1967 toelating van Peking niet verwacht voor Toen staakten de stemmen bij 47-47. Dat de Amerikaanse presidentsverkiezingen in er nu een eenvoudige meerderheid werd 1972. Het resultaat van de stemming van bereikt, was onder andere een gevolg gisteren in de Algemene Vergadering van het feit, dat Opstenrijk, Italië, Cana- wordt door vele waarnemers echter be- da en Equatoriaal Guinee die zich vorig schouwd als een teken, dat de toelating jaar hadden onthouden, nu voorstemden. wel eens eerder zou kunnen geschieden. Vóór toelating stemden onder meer Albanië, Algerije, Bulgarije, Canada, Ceylon, Chili, Cuba, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Groot-Brittannië, India, Irak, Italië, Noorwegen, Oos tenrijk, Pakistan, Polen, Roemenie, de Sovjet-Unie, Syrië, Joegoslavië en Zweden. Tegenstemmers waren o.m.: Austra lië, Barbados, Brazilië, Cambodja, Formosa, Griekenland, Haïti, Israel, Japan, Jordanië, Mexico, Nieuw-Zee- land, Spanje, Turkije, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. De leider van de Amerikaanse verte genwoordiging bij de VN, Charles Yost, verklaarde dat zijn land, niettegenstaan de de uitslag van de stemming, niet be- STRAUSS is op eigen terrein een nog geduchter spreker dan in Bonn. In de Christelijk-Sociale Unie, de Beierse zusterorganisatie van de C.D.U., is hij bovendien zichtbaar de ongekroonde koning. Maar ook daarbuiten is hier nie mand tegen hem opgewassen. In Augs burg, waar C.S.U. en S.P.D. elkaar on geveer in evenwicht houden, heb ik de ze week een krachtmeting met linkse tegenstanders bijgewoond. In een overvolle sporthal hebben ze de plaatselijke voorzitter het spreken onmogelijk gemaakt, een orkest met een fluitconcert royaal verslagen en een groep Beierse Kozakkenmeisjes (C.S.U.-bijdrage aan de toenadering tot Moskou?) zo nerveus gemaakt dat ze hopeloos met de dikke beentjes in de war raakten. DE KANS OP een dolkomische avond was echter vervlogen zodra de gedron gen C.S.U.-voorzitter persoonlijk het toneel had beklommen voor zijn dage lijkse tirade tegen Bonn. Royaal voor hij was uitgesproken verlieten de lang harige lawaaischoppers stilletjes de zaal. Wellicht waren ze er zich van bewust dat ze een rolletje hadden ge speeld in het spel van Strauss, die graag van een paar „aangevertjes" profiteert om de bedreiging van Euro pa's sterkste economische macht en het land met de beste sociale voorzieningen te verduidelijken. Hij wekt de indruk nu zelfs in Beieren tegen een sterke macht te moeten strij den: „Ik heb gezien hoe de bondspro- minenten met vijf vliegtuigen van de Bundeswehr, met het ijzeren kruis dus, in Beieren zijn aangekomen. Wij zijn hier nooit met een halve Luftstaffel bin nengevallen." Het gezonde bolwerk van recht en orde schijnt een gevaarlijke aanval te moeten pareren: „Wat wilt u, dat de Beierse staatskanselarij wordt veran derd in een socialistisch stadhouder schap van Brandt? Laat U door de zwakke geesten, die de nieuwe Mes siaanse tijd prediken, niets wijsmaken. Beieren en heel Duitsland hebben de C.S.U. nodig, zodat in de buitenland se politiek naar een geloofwaardig be leid en in de binnenlandse naar stabi liteit kan worden teruggekeerd." STRAUSS MAAKT het nog bonter als hij zijn aanval direkt richt op de S.P.D.: „Er is een toenemende over eenkomst tussen de S.P.D.-hetze en de communistische propaganda. De Juso's (jonge socialisten) zijn al naar de neo marxistische klassenstrijd van hun va deren teruggekeerd. Als het zo door gaat zal het bolsjewistische socialisme het sterkst blijken. Zij, die hier tegen ons zijn, moeten in hun domheid wor den beschermd, zodat er geen moment komt waarop ze niet meer kunnen kie zen." In zijn pleidooi voor recht en orde rekent Strauss af met ieder die anders denkt. Alleen rechts wordt ontzien. Voor hem is de neo-nazistische „Ak- tion Wiederstand," die tot gewelddadig verzet tegen de regering in Bonn op riep, eenvoudig een navolging van dat gene wat op de linkervleugel is begon nen en nu eenmaal gebeurt als een regering niet in staat is het gezag te handhaven. „Brandt tegen de muur" is niet minder erg dan „Huber aan het mes," waarmee de F.D.P. in Beieren propaganda maakt, aldus Strauss. Zonder twijfel is een van de zwak ke plekken van de campagnes van Strauss' tegenstanders dat zij zich van dezelfde praktijken bedienen. cher, een Beierse die als staatssecre taris van Onderwijs dienst doet in de regering-Brandt. Ze bepleit verbete ring van het achtergebleven Beierse onderwijs en de onfrisse F.D.P.-slogan richt zich dan ook tegen minister van Onderwijs Huber: „Liefert Huber an das Messer, diese Dame macht es besser". Op een verkiezingsaffiche hebben tegenstanders van de CSU Strauss' portret voorzien van vampier- tanden. Aanpassing aan het gure politieke kli maat is kennelijk noodzakelijk geacht. Tegen de Christelijke-Sociale Unie is echter in dit land geen partij opge wassen. IN DE LANDDAG zetelt naast de C.S.U. alleen de S.P.D. Bij vorige landdagverkiezingen haalden de socia listen 38 percent van de stemmen, de C.S.U. 48. Maar bij de bondsdagver kiezingen van vorig jaar was de ver houding nog verder in haar nadeel verschoven 34 tegen 54 en Strauss verklaart openlijk dat inzet van de huidige verkiezingen de bondspolitiek is. Met de kleine F.P.D. steekt hij de draak („dat is de rugzak-partij van de S.P.D."), in de N.P.D. gelooft hij niet meer (waar voelen rechtse radi calen zich beter thuis dan bij Strauss?). De S.P.D. maakt hij in meer dan tachtig verkiezingstoespraken verdacht: „Waarom niet meteen „Ami go home, Iwan come in". De S.P.D. wordt voor het eerst ge steund door een regering in Bonn, maar uitgerekend hier is het de vraag of dat zo'n voordeel is. Haar Beierse aan voerder, Volkmar Gabert, is in popu lariteit onmogelijk met Strauss te ver gelijken. Een van Strauss' vaste grap jes in de verkiezingstoespraak: „Ik noem de heer Gabert gaarne een paar keer, zodat hij bekender wordt". De partij die het wel geheel moet hebben van Bonn, is de F.D.P. Cen trale figuur in de F.D.P.-campagnes is mevrouw Hildegard Hamm-Brü- DE FJD.P. HEEFT haar campag nes geconcentreerd op het sterk pro testantse Midden-Franken. Ze moet hier tien percent van de stemmen verwerven, wil ze tot de Landdag doordringen. Het merkwaardige Beierse kiesstel sel eist dat een partij in tenminste één van de zeven kiesdistricen tien percent van de stemmen behaalt. Vier jaar geleden was de F.D.P. daar in Midden-Franken slechts vierduizend stemmen vandaan en zelfs Strauss sluit niet uit dat ze de tien percent haalt. Maar bij de Bondsdagverkie zingen van vorig jaar kwam de F.D.P. ook hier niet verder dan 5,6 percent. De hoop is niet groot. De F.D.P.-kan- sen om als derde partij in de Landdag te komen zijn klein. Strauss hoopt op de absolute meer derheid van zijn C.S.U. en vertelt vast dat minister-president Goppel in functie zal blijven. Dat de S.P.D. op haar verkiezingspamfletten de was lijst van C.S.U.-schandalen publiceert maakt in Beieren geen diepe indruk en het pas door de F.D.P. ontketende omkopingsschandaal wordt door Strauss dankbaar misbruikt om aan te tonen hoe corrupt de F.D.P. is. Als in Augsburg in enkele zinnen is afgerekend met de schreeuwende en fluitende tegenstanders, verliest de sterke man zich in een levenherinne ring. Zijn herinneringen aan de ene crisis na de andere, met een stille verwijzing naar de huidige socialist! sche gevaren uit Bonn. Revolutie, cri ses, geldontwaarding, oorlog. „En dan vragen ze nog hoe het tot een Adolf Hitler kon komen", roept hij voldaan. In de zaal kijkt men el kaar knikkend aan en reageert in stemmend: „Na, eben". ROME, (Reuter). Een Baskische priester, Juan Maria Arregui, heeft een woordvoerder van het Vaticaan beschul- digd van een „duidelijke verdraaiing van de feiten", toen deze had gezegd dat een „groep Basken een politiek gebaar van de paus verlangde". De Baskische pelgrims in Rome zijn j familieleden van zestien Baskische natio- nalisten, die binnenkort in de Noord- spaanse stad Burgos terecht moeten staan op beschuldiging van terrorisme. De moe ders van de verdachten zouden in een brief, gepubliceerd door pater Arregui, hebben geschreven: „We zijn naar Rome gekomen om Uwe Heiligheid te ontmoe ten, en u in te lichten over onze zorgen, ons lijden, onze vrees, en die van het hele Baskische volk. Onze zonen lopen gevaar ter dood veroordeeld te worden, en het bewijsmateriaal waarop de von nissen gebaseerd zullen zijn is groten deels door folteringen verkregen. We hebben gezien dat onze zonen in de ge vangenis de sporen van de martelingen droegen. Daarom vragen wij uit het diepst van ons hart om ons als moeders te ontvangen". De woordvoerder van het Vaticaan, professor Alessandrini zei eergisteren dat „de vrouwen van het Vaticaan een gebaar verlangden dat niet godsdienstig, maar politiek is, een gebaar betreffende de situatie van het Baskische volk, dat de paus niet kon maken". De pelgrims zijn niet door de paus ontvangen, volgens Arregui, omdat hij het te druk had met de voorbereidingen voor zijn reis naar het Verre Oosten. Die reis begint volgen de week woensdag. Twee Spaanse bisschoppen, José Ma ria Cirada, apostolisch administrator van Bilbao, en Jacinto Arguaya, bisschop van San Sebastian, hebben generaal Franco in een herderlijk schrijven dat in alle kerken van hun bisdommen zal worden voorgelezen, verzocht in Burgos in geen geval het doodvonnis te laten voltrekken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3