N-.. MISLUKT Nieuw bos Halfweg Langs sluizen en havens Vrolijke opvoering door VRIENDENKRIN G Burgerlijke stand Beverwijk AANPLANT Spaarnwouderbos EERSTE 5 Drive-in-show van RUAZ in Lichtboei Sleepboot Cycloop Im weissen RössV' 9 MISLUKT BOS VERTRAGING ONECONOMISCH SPAARNDAM VERBIJSTEREND (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN De plannen voor het gigantische recreatiegebied Spaarn- woude, tussen globaal Halfweg, Haarlem, Santpoort en de Velsertunnel komen langzamerhand in het stadium van uitvoering. Werden op 8 april van dit jaar de eerste bomen geplant bij de boerderij „Graan voor vis tussen de Zijkanalen B en C, dezer dagen vond de aanbesteding plaats van het maken van een zonneweide en een parkeerplaats met bijkomende wer ken tussen de Spaamdammerdijk en de Halfwegse Tocht, vlakbij Halfweg aan de Bauduinlaan. Deze zonneweide komt te liggen naast de terreinen van de voetbalvereniging NAS, even over de spoorwegovergang bij de suikerfabriek, als men, komende van de weg Haarlem-Amsterdam de Hou rakpolder inrijdt. Dit plannetje omvat in totaal ruim twaalf hectaren en het is het begin van het zogenoemde concentratiepunt bij Halfweg, dat moet dienen om te zijner tijd duizenden gelegenheid te bieden voor ontspanning buitenshuis. IJMOND Na de tweede wereld oorlog, nu vijfentwintig jaar geleden, was er van de sleepbootvloot van Bu reau Wijsmuller in IJmuiden weinig over. De stoomsleepboot Utrecht was in Duitse dienst verloren gegaan. De stoomsleepboot Amsterdam, die in 1938 nieuw in de vaart was gekomen, keerde terug uit geallieerde dienst. Met de Nestor, Hector en Stentor, stoomsleepboten die uit Duitse dienst terugkeerden, kon een begin gemaakt worden. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 SÏCL88? Een zieltogende boom in het gedeelte bos dat in het voorjaar werd aange plant en dat voor tweederde is mis- lufcf. koord met minder dan tweederde van de per contract afgesproken produktie. Dat kost kapitalen. Dit zal volgens de voorlopige plannen onder andere gaan omvatten een café restaurant met een vermaakplein, dat eventueel overdekt kan worden. Hier zul len kleine winkels, kraampjes, een dans gelegenheid, een bowling en dergelijke kunnen worden gebouwd. In de nabijheid hiervan is en grote speelweide met speel vijver en kanoverhuurinrichting gesitu eerd, benevens een kinderboerderij, een ponycentrum en een openluchtbad. De zonneweide met de parkeerplaats, die nu worden aangelegd, vormen dus maar een bescheiden beginnetje van een veel meer omvattend plan. Op de op deze pagina afgedrukte teke ning is te zien, dat de zonneweide (om de letters E) ruim in het bos wordt ge zet. Tussen de letters F en D op de teke ning is een strook grond open gehouden. Die zal te zijner tijd ook wel worden be plant, maar voorlopig heeft men deze grond nog niet kunnen verwerven. De let ters op de tekening duiden de aard van de beplanting aan; essen, iepen, rietplan ten en populieren. Met het gedeelte bos, dat in april van dit jaar werd aangeplant de eerste boom door staatssecretaris mr. H. J. v.d. Poel tussen Zijkanaal B en Zijkanaal C, heeft men overigens niet veel geluk gehad. Het is voor tweederde mislukt. Er is inmiddels door deskundigen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van die mislukking. Dit onderzoek wees uit, dat die oorzaak niet moet worden gezocht in het plantmateriaal of in de bodemge steldheid, maar dat het grotendeels mis lukken geheel moet worden toegeschreven aan de uitzonderlijk droge voorzomer, die het plantmateriaal te geringe kansen heeft gegeven om tot ontwikkeling te ko men. Het recreatiegebied boven Halfweg, dat wij in het begin van dit artikel omschre ven, ligt pal onder het toekomstige Am sterdamse industriegebied langs het Noordzeekanaal, dat op het ogenblik met ontzilt zand uit de Noordzee wordt opge spoten. Dat is het gebied rondom het tot verdwijnen gedoemde dorpje Ruijgoord, dat nu al geheel tussen de perskaden ligt. In en rondom dit dorpje vallen steeds meer boerderijen en huizen onder de slo pershamer. Overigens minder snel dan Amsterdam had gehoopt. Dat blijkt uit het feit, dat Amsterdam aanvankelijk per contract 150.000 m3 ontzilt zeezand per week af nam en dat deze afname later moest wor den teruggedraaid tot 100.000 m3 per week. En de baggermaatschappij Bos Kalis, die het ontziltingsproces ontwikkel de, gaat natuurlijk niet zonder meer ak Bij de zandopspuiüng moeten de boerderijen en huizen noodgedwongen worden uitgespaard. Er is geen ver vangende woonruimte voor de be woners beschikbaar. De perskaden „omsingelen" de panden. De vertraging zit niet zozeer in een te trage grondverwerving. Er is in de Hout- rakpolder ook iets anders aan de hand. De grond komt namelijk wel beschikbaar, maar de huizen en boerderijen worden niet tijdig vrijgemaakt en gesloopt, om dat er onvoldoende vervangende woon ruimte beschikbaar is. Daarom ziet men overal gebeuren, dat de perskaden waar binnen het zand moet worden gespoten op de meest onefficiënte wijze vlak om de boerderijen en huizen heen worden ge legd. Het land wordt dan vol gespoten. Tegen de tijd, dat de boerderij of het huis wordt verlaten en het pand wordt gesloopt, moet men dan de perskaden weer verleggen om ook het erf direct om huis of boerderij heen vol te kunnen spui ten, hetgeen tevens inhoudt dat men de persbuizen weer moet verplaatsen, enzo voort. Een zeer omslachtige methode van werken. Omdat de huizen en boerderijen te lang bewoond blijven, moet men ook de wegen enigszins begaanbaar houden en die kunnen dus ook pas later met een laag zand worden bedekt. Ondertussen zit Amsterdam aan het contract inzake de zandafname vast en men moet dus wel blijven spuiten, hoe oneconomisch dat zo hier en daar ook gebeurt. In dit licht bezien, is het onbegrijpe lijk, dat juist Amsterdam zich destijds zo sterk heeft verzet tegen de uitbreiding van Spaarndam met een flink aantal wo ningen. Vele inwoners van de polders zouden, als ze toch weg moeten, best in Spaarndam willen wonen, maar niet bij voorbeeld ergens op een flat in Amster dam-West. Vertraging van de woningbouw in Spaarndam betekent nu een rechtstreek se strop voor Amsterdam. Inmiddels is er toch een woningbouw plan voor Spaarndam, in het gedeelte dat tot de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort, goedgekeurd. Zo als wij onlangs uitvoerig meldden start hier zeer binnenkort de bouw van twee enveertig woningwetwoningen in zes blok ken van vier en drie blokken van zes. Het is het begin van een uitbreidings plan, dat toaal ongeveer tweehonderd woningen omvat. Voor deze eerste tweeënveertig wonin gen komen bij voorkeur degenen in aan merking, die hun huis of boerderij in de Houtrakpolder moeten verlaten. Maar zolang zij deze woningen nog niet kun nen betrekken, zal Amsterdam het zand om hun panden heen moeten spuiten, voor zover de bewoners niet naar elders vertrekken en dat gebeurt in incidentele gevallen natuurlijk ook wel. Op één van de foto's op deze pagina is een boerderij te zien met de perska den tot aan de boerderij toe. Eerstdaags zal deze boerderij vrij komen omdat de pas getrouwde zoon elders een boerderij heeft kunnen bemachtigen. Men kan er van verzekerd zijn, dat de slopers klaar staan, zodra zij hun hielen hebben gelicht. De perskaden die nu op de foto te zien zijn, moeten dan weer worden verlegd om de grond onder de boerderij vol te kunnen spuiten. Door deze hele gang van zaken is een tochtje door de Houtrakpolder op dit mo ment een verbijsterende ervaring. Hoog gelegen zandwoestijnen met die pe sleuven tussen de perskaden en in de inhammen huizen en boerderijen, die tot de halve hoogte volkomen aan het ge zicht worden onttrokken. Door de modde rige sleuven begeven de kinderen zich naar school, doen de moeders boodschap pen, gaan de vaders naar hun werk. Een onwezenlijk landschap. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De RUAZ-drive-in- show sluit het jaar 1970 af met een op treden zondagmiddag van twse tot vijf in het buurthuis De Lichtboei te Heems kerk. In tegenstelling tot andere shows is de ze voor iedereen toegankelijk. Het is het eerste verzoek buiten de ziekenhuizen waarop de ziekenomroep RUAZ is inge gaan. Het team, bestaande uit René Kar sies, Walter Meijer, technicus Jos Zaal berg en disc-jockey Joost Verhoeven, gaat dan op non-actief tot februari. Want men gaat ermee door. De eerste shows dit najaar zijn zo'n groot succes gebleken, dat over het voortbestaan geen twijfel hoeft te rijzen. Wel heeft het team van deze shows geleerd, dat er meer met de coratie en lichteffecten gedaan kan wor den, zodat men tijdens de feestdagen hier voor plannen kan maken. Waar de bewoners vertrekken staan de slopers klaar. Kapitale boerderijen gaan tegen de grond. Hier komt het nieuwe recreatiegebied I voor een massale ontspanning. Op de bij Halfweg met velerlei attracties achtergrond de „suikerpotten van Halfweg. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De aloude schepping van de voor romantiek en specimen ge voelige heren Blumenthal en Kadelburg, het blijspel „lm Weissen Rössl", verscheen vrijdagavond op de planken van de gro te zaal van De Vrijburcht te Heemskerk. Het was de toneelgroep „Vriendenkring" die er een sfeervolle en vrolijke opvoe- ng van liet zien, welke door de vele aan wezigen de zaal was tot op de aller laatste plaats bezet op hoge prijs werd gesteld. Het super-romantische verhaal van de waardin van de herberg „Het Witte Paard" hoeft hier naar onze mening met In 1947 werd de Amsterdam naar Bel gië verkocht; het vaartuig kreeg de naam Adrien Letzer. Deze sleepboot heeft tot het einde van de jaren vijftig onder Bel gische vjag gevaren en werd in 1961 voor de sloop verkocht. De Amsterdam werd in 1947 vervangen door een in Amerika gekochte diesel elec- trische sleepboot, de ATA 238, die bij Wijs muller de naam Noord-Holland kreeg. De ze sleepboot van 2500 PK heeft veel pres taties geleverd. Zij eindigde haar bestaan bij Wijsmuller in 1961, toen de Noord- Holland door Indonesië in beslag geno men werd. De eerste na-oorlogse nieuwbouw van Bureau Wijsmuller was de motorsleep boot Cycloop, die we hier op de foto zien. Deze boot werd besteld bij de Scheeps werf Th. J. Fikkers te Foxhol en werd als bouwnummer 82 op stapel gezet. De tewaterlating had plaats op 3 juni 1953. Op 1 september werd op de Eems de officiële proefvaart gehouden en na de overdracht kwam de nieuwe Cycloop op 3 september 1953 in IJmuiden aan om meteen in dienst te worden gesteld. Het vaartuig verrichtte werkzaamheden in de havendienst, maar maakte ook vele zee sleepreizen. De Cycloop werd in 1955 ge volgd door de Titan en in 1956 door de Friesland; in 1958 werden de stoomsleep boten Nestor, Hector en Stentor vervan gen door nieuwe motorsleepboten van die namen. De naam Cycloop is afkomstig van de Stoombootrederij voor het Sleepen van Schepen aan het Nieuwediep (en IJmui den) welke rederij onder directie stond van de heren Zurmühlen, die in 1898 een stoomsleepboot Cycloop in de vaart had den gebracht. De Stoombootrederij van Zurmuhlen ging in 1918 in liquidatie en het jaar daar op gingen de meeste schepen over naar Bureau Wijsmuller; daarbij behoorde ook de Cyclop, die tot 1926 in dienst is geble ven. In dat jaar werd voor de Cyclop nieuw emplooi gevonden in Newcastle, het vaartuig kreeg daar de naam Culler- coats onder welke naam het in 1968 voor de sloop werd verkocht, na 70 jaar trou we dienst. De in 1953 gebouwde motorsleepboot Cycloop heeft een inhoud van 232 bruto reg. ton. De lengte over alles bedraagt 31,90 m, de lengte tussen de loodlijnen 29 60 m, de breedte 8,26 m, de holte 2,92 m en de diepgang 3,60 m. De voortstu wing geschiedt door 2 Bolnes-motoren, ge koppeld aan één schroef, die 1200 PK ontwikkelen. In december van het jaar 1963 werd deze Cycloop verkocht naar Frankrijk en kreeg de naam Pollux met Djibouti als thuishaven. Zij is in 1969 onder Panamese vlag gekomen onder de naam Alice D met Cia Banca de Panama S.A. als eige naar. Na de verkoop heeft de motorsleepboot Friesland van 1956 de naam Cycloop gekregen. Dit werd dus de derde sleep boot van die naam. Deze sleepboot werd op haar beurt weer gevolgd door een nieuwe sleepboot Friesland in 1965, die met de zusterschepen Groningen, Gelder land, Noord-Holland past in de provin cie-klasse van de maatschappij. ARIE VAN DER VEER. breedvoerig uit de doeken te worden ge daan immers ook Ralph Benatzky's ope rette heeft wat dat betreft voor voldoende bekendheid gezorgd. VRIENDENKRING heeft terecht geen moeite gedaan om het oude stuk in een nieuw jasje te steken. De melodieën van de operette zijn dan ook niet meer te om zeilen en dat houdt in dat zij ook in De Vrijburcht de kleurrijke voorstelling om lijstten. Het is de spelers van deze vereniging wel toevertrouwd een dergelijk eenvoudig blijspelletje te realiseren. De clichématige figuren werden dan ook redelijk uitge beeld, al kan men zich afvragen of Tiny Huisman nu echt degene is die in aan merking komt voor de rol van waardin. Waarmee ik niets wil zeggen over haar spelcapaciteiten, maar zij was gewoon het type niet. Kostelijk was evenwel Cor Beentjes als de zakenman Wilhelm Gie- secke, karikaturaal, maar heerlijk om naar te kijken. Theo Henneman zette als jeune premier een gloedvolle Otto Sied- Ier op de planken, terwijl Bas Hoogen- doorn menige lach losmaakte met zijn uitbeelding van Arthur Siilzheimer. Jane Hartendorf vulde hem uitstekend aan als Klaartje. Wat de overige leden van het omvangrijke gezelschap betreft, zij sloten zich uitstekend bij de andere spelers aan. Regisseur H. J. van Delden had bij zijn spelers blijkbaar aangedrongen op een behoorlijk snel tempo, hetgeen een vlot verloop van de voorstelling tot gevolg had. Rest ons nog te vermelden het aan lokkelijke decor, dat vakantieverlangens bij vele belangstellenden moet hebben wakkergeschud, en de al even fraaie kos tuums. Dit alles droeg bij tot een har monieus geheel, dat bij velen, getuige het royale applaus, duidelijk in de smaak Vlel' K. VAN LEEUWEN De motorsleepboot „Cycloop", de eer ste nieuwe van Wijsmuller na de tweede wereldoorlog. GEBOREN: Johannes H. z.v. H. A. Ben- ning en C. M. Braas; Sander C. M. z.v. A. J. M. de Goede en M. S. J. Wester; Anneke d.v. K. G. Reimes en M. van Gastel; San dra d.v. J. de Ruiter en E. J. M. Dahmen, Helen d.v. A. A. Blomvliet en H. Belfroid; Monique d.v. C. P. Hopman en I. C. J. Waagmeester; Diana S. d.v. R. J. Schields en H. S. M. Albers. ONDERTROUWD: B. van der Horst en E. van Montfoort; J. C. Groot en P. C. M. Bruin; T. Visser en M. de Wilde; A. C. de Boer en C. M. Hulscher; R. Vidal Pérez en A. M. C. Tromp; N. Akkerman en K. C. G. Koning; W. F. Esselman en L. M. Dui ker; H. A. Borst en M. G. E. Wittebrood; K. N. Esselman en A. M. G. van der Linde; S. J. van Buuren en M. D. Zwart; A. J. J. Mens en M. A. M. van Kampen; H. H. Broekkamp en A. C. M. Boereboom. GETROUWD: K. Hoope en E. G. C. M. Hoenderdos; C. Haak en J. Kwant; E. Nostheide en A. M. Mooij; J. M. Sengers en C. C. M. Weel; W. H. Boom en A. W. van der Weg; A. P. Putter en J. Hartog, D. Kreuk en M. T. Rozier; J. Menzo en G. Post; P. J. Klauwers en A. T. Stuifbergen; L. P. Osinga en J. M. G. Beentjes. OVERLEDEN: L. Mouton, 91 jaar; B. van Dijk, 69 jaar; M. Kelder, 88 jaar, ge huwd geweest met P Klees; S Ruijter, 59 jaar; E. C. Rhemrev, 66 jaar, gehuwd met L. J. Hoffman, Th. Stam, 69 jaar; J. H. Rowaan, 60 jaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7