Comité Zuid-Afrika in verklaring na terugkeer bewindsman: Minister Bakker bleef in gebreke 11 ■■■f9 KiilIËS Biesheuvel als lijsttrekker voorgesteld Abortus logische aanvulling op voorbehoedmiddelen De mooiste van 2500 honden w f Unieraad CHU gaat in tegen eigen afgevaardigden in stuurgroep Enquête CRM: Tweederde van ondervraagden wil betalen voor schoner leefmilieu Gezondheidszorg in één wet Boze buurt dempt stinksloot Demonstratie van Spanjaarden tegen Basken-proces Engelse deskundige: PPR: Wel erg veel begrip getoond F.J.G. wil in PvdA rol Nieuw Links overnemen Van Dale-geding op 4 december Benoeming formateur door Kamer verworpen Huis in Den Haag na explosie uitgebrand KVP-werkgroepen tegen „Baas in eigen buik" Hard drug dodelijk voor 15-jarige verslaafde jongen sÊm. MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 2 99 Voorontwerp verschijnt vóór verkiezingen Man geëlektrocuteerd In Amsterdam Van de West mm mmmMM wmm Zedelijkheid Bewoners uitstedig DEN HAAG. Staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) werkt aan een wet, waarin de totale gezondheidszorg in en buiten het ziekenhuis wordt vastge legd. Een voorontwerp van deze wet zal hij nog in deze kabinetsperiode aan adviesinstanties voorleggen. Deze nieuwe Wet Gezondheidsvoorzieningen zal in de toekomst de Wet Ziekenhuisvoorzieningen (waarvan het ontwerpi nu in behandeling is) vervangen. In het voorontwerp van deze nieuwe wet op de gezondheidszorg zullen worden opgenomen: De kwaliteit van de gezondheidsvoor ziening, Het „gesloten circuit": een keten van gezondheidsvoorzieningen per regio, Het op elkaar afstemmen van de ver schillende voorzieningen, Gezondheidszorg ln en buiten het zie kenhuis en de afstemming op elkaar. Wanneer deze wet eenmaal tot stand gekomen is zal veel geregeld zijn. Dit be tekent, aldus staatssecretaris Kruisinga niet dat de gezondheidszorg onder volle dige overheidsbemoeienis geschiedt. Het particulier initiatief, dat al zoveel heeft bijgedragen voor de ontwikkeling van de gezondheidszorg in ons land, zal blijven bestaan. De staatssecretaris meent dat de ge zondheidszorg-nieuwe stijl voor iedere Ne derlander bereikbaar moet zijn. De fi nanciële bereikbaarheid moet worden ver zekerd via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, de Ziekenfondswet en de ziektekostenverzekering. Om een ef ficiënte uitvoering te verzekeren moet aan de gezondheidszorg in en buiten het ziekenhuis dezelfde financiële basis wor den gegeven. Zijn visie op de toekomstige gezondheidszorg in ons land gaf de staatssecretaris vanmiddag bij de ope ning van het vormingscentrum van de psychiatrische inrichting Dennenoord in het Drentse Zuidlaren. UTRECHT. Een piano en een oude leunstoel, planken, stenen, zand en grote stukken van de berm verdwenen zater dagmiddag in de sloot langs de Tweede Daalsedijk in Utrecht. Ze werden er in gegooid door een paar honderd woeden de buurtbewoners die uitvoering gaven aan het dreigement dat ze zelf de ..stink sloot" zouden dempen als de gemeente daar niet voor zorgde. De bewoners hebben 41 jaar geleden voor het eerst bij de gemeente aange drongen op demping. In de raadsver gadering van donderdag bleek, dat het nog zeker een half jaar zou duren. Enkele Daalsedijkers lieten toen op de publieke tribune een stimbom ontploffen. Zaterdagmiddag verschenen vele buurt bewoners met spandoeken en schoppen bij de sloot om zelf aan het werk te gaan. Eén van de dempers verdween tegelijk met de piano in het vuile water. Hij werd door de omstanders weer op het droge gehesen. De buurt heeft aangekondigd dat de bestrating van de hele wijk in het water zal verdwijnen als de gemeenteraad op 3 december niét met een aanvaardbaar voorstel uit de bus komt. GELEEN. Zaterdagavond is de 37- jarige J. M. Hagemans op slag gedood toen hij in bad stapte. Hij greep daarbij een verwarmingselement vast dat ondes kundig was gemonteerd en onder stroom «tond. ^m3ÊÊ Bij de terugkeer van minister Bakker werd zaterdag op Schiphol gedemon streerd. DEN HAAG Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft zater dag aan de kiesverenigingen mr. B. W Biesheuvel als lijstaanvoerder voorgesteld. De adviesljjst, die 33 namen bevat, zal begin december aan de kiesverenigingen worden aangeboden, waarna deze zullen stemmen voor 25 kandidaten. De eerste vijftien namen van de advies- lijst zijn: 1. Mr. B. W. Biesheuvel te Aerdenhout; 2. mr. W. Aantjes te Utrecht; 3. drs. J. A. Bakker te Wassenaar; 4. dr. A. Veerman te Rijswijk; 5. B. Roolvink te Hilversum; 6. drs. J. Boersma te Zeist; 7. mej. J. van Leeuwen te Zoetermeer; 8. dr. C. Boertien te Geldrop; 9. M. W. Schakel te Hoornaar; 10. Tj. Walburg te Sint- Annaparochie; 11. mr. J. H. Grosheide te Den Haag; 12. dr. N. G. Geelkerken te Leiden; 13. mr. J. N. Scholten te Andel (N.B.); 14. dr. A. J. Vermaat te Voort huizen; 15. A. van Es te Wassenaar. Drs. R. Zijlstra, dr. N. Tiemstra en C. Boersma hebben zich teruggetrokken. AMSTERDAM. Ongeveer tweehon derd Spaanse arbeiders en sympathisan ten hebben zaterdagmiddag in Amster dam een protestdemonstratie gehouden tegen de wijze waarop in Spanje een pro ces wordt gevoerd tegen de zestien Bas- kische nationalisten, onder wie twee priesters, die beschuldigd worden van terreurdaden. Van het Amstelstation trokken de de monstranten naar het Spaanse consulaat- generaal in de Oranje Nassaulaan. De demonstranten riepen „Franco moordenaar" en „Vrijheid". Een delega tie wilde een petitie afgeven, welke ech ter door de chauffeur-huisbewaarder van het consulaat niet werd aangenomen. De demonstranten, die toegesproken werden door de Nederlandse 70-jarige oud-Span- ;estrijder P. Laros, zongen vóór het con sulaat in het Spaans de Internationale. AMSTERDAM. „Nadat in 1968 in Engeland de zwangerschapsonderbreking werd gelegaliseerd, is het aantal onwet tig geboren kinderen gedaald en is een aantal tehuizen voor ongehuwde moeders gesloten, zodat er ruimte vrijkwam voor moeilijk plaatsbare kinderen. Er wordt meer aandacht besteed aan geboortere geling en er is een positieve mentali teitsverandering bij Britse artsen. De abortus is door recente medisch-techni- sche ontwikkelingen eenvoudig uit te voe ren zonder grote risico's voor de pa tiënt. Er is geen enkel bewijs dat de le gale abortus in Engeland gevaarlijker is dan een normale bevalling". Dit zijn conclusies van een conferentie over abortus in Engeland, die zaterdag door de Nederlandse Vereniging van Sexuele Hervorming in Amsterdam is gehouden. Dr. M. Potts, medisch directeur van de Internationale Federatie voor Gezinsplan ning te Londen, betoogde dat abortus een logische aanvulling is op de bestaan de voorbehoedmiddelen. Er is volgens hem geen bewijs dat een liberalisering van de wetgeving het totaal aantal abor tussen zou doen stijgen. Een Amerikaans onderzoek heeft uit gewezen dat meer dan een derde van alle echtparen een ongewenst kind had. Tus sen 1945 en 1968 werden in Engeland per jaar naar schatting honderdduizend abortussen verricht, waarvan 15 tot 20.000 op medische indicatie. In 1969 wer den 55.000 abortussen op therapeutische gronden uitgevoerd en in 1970 zullen dit «r ongeveer 88.000 zijn. Het aantal abor tussen verricht door onbevoegden daalt naar schatting evenredig. De deskundigen, die op de NVSH-con- ferentie spraken, zien een grote toekomst in transparante catheters, die zonder schadelijke uitwerking de vrucht doen afdrijven. De toepassing van Prostag- landine, dat abortus opwekt, is een twee de toekomstige veelbelovende ontwikke ling. De verwachting was overigens wel dat er nog enige tijd voor onderzoek overheen gaat voordat dit middel alge meen kan worden toegepast. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Het Comité Zuid- Afrika heeft in een verklaring naar aanleiding van minister Bakkers mededelingen op Schiphol meege deeld dat „zijn uitlatingen op deze persconferentie de mening van het Comité Zuid-Afrika bevestigen, dat hij volstrekt in gebreke is gebleven het standpunt van de Nederlandse regering over te brengen, zoals voor het begin van de reis was beloofd. De minister heeft geweigerd de kwestie van de politieke gevangenen ter sprake te brengen, omdat hij, zoals hjj zei, „onvoldoende op de hoogte is van deze materie". Hieruit blijkt vol gens het comité dat minister Bakker hetzij niets van de apartheid begrijpt en de ernst van de situatie niet ziet. hetzij met de reis alleen versterking van de economische belangen heeft beoogd. Het algemeen bestuur van de Politieke Partij Radikalen heeft zaterdag in een verklaring meege deeld zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken „dat minister Bakker zeer ver is gegaan in het opbrengen van begrip voor de wüze waarop de apartheid in Zuid-Afrika gestalte krijgt". In zijn verklaring zegt het Comité Zuid-Afrika o.m. „Inplaats van uitdruk kelijk de apartheid af te wijzen heeft de minister zich uitgeput in vriendschans betuigingen voor Zuid-Afrika. Uit zijn woorden blijkt dat hii daarmee de blanke minderheid bedoelt. Hij heeft niet begre- nen dat critiek op Zuid-Afrika sympathie betekent voor de onderdrukte zwarte meerderheid. Aan het verzoek om ook met tegenstanders van de apartheid con tact te zoeken heeft de minister menen te moeten voldoen door alleen met enke le blanke leden van de parlementaire oppositie te spreken en met politici uit Transkei en de kleurlingenraad, die be kend staan als marionetten van het blan ke bwind. De minister heeft geen enkele poging gedaan om met de werkelijke woordvoerders van de onderdrukte meer derheid in contact te komen. Waarom niet? „Wegens gebrek aan tijd en met de over weging dat politieke gevangenen geen so ciale veranderingen kunnen veroorzaken". De minister heeft geweigerd de kwestie van de politieke gevangenen ter sprake te brengen, omdat hij zoals hij zei „onvoldoende van de materie op de hoog te is". Hieruit blijkt dat hij of inderdaad niets begrijpt van de apartheid als sy steem en de ernst van de conflictsitua tie niet ziet, of dat hij met deze reis al leen versterking van de economische be trekkingen beoogd heeft. Het comité zegt dat zijn waarschuwing, dat een dergelijke reis in Zuid-Afrika zou worden aangegrepen als aanwijzing voor Zuid-Afrika's internationaal eerherstel, nu terecht blijkt te zijn, „getuige de bijzon der tevreden commentaren in de Zuid- afrikaanse pers" De verklaring besluit; (Van onze correspondent) ZEIST. De Federatie van Jongeren groepen van de Partij van de Arbeid ziet de mogelijkheden om een soortgelijke functie te vervullen als de beweging Nieuw Links. Nieuw Links staat op het punt zichzelf op te heffen. Een besluit daartoe wordt vermoedelijk zaterdag 28 november in Utrecht genomen. De F.J G. acht nu een herwaardering van haar rol binnen de P.v.d.A noodzakelijk. De jongeren willen punten van de bui tenparlementaire oppositie aanhangig ma ken bij de P.v.d.A. en andere linkse par tijen. Ook willen zij het samenspel be vorderen tussen parlementaire en buiten parlementaire oppositiegroepen. P.v.d.A.-voorzitter dr. Vondeling vond het onjuist om de F.J.G. te zien als de vervanger van Nieuw Links. De struc tuur van beide groepen is te verschil lend, meende hij. Dt. Vondeling en ook fractieleider drs Den Uyl kregen te horen dat een gro te meerderheid van het F.J.G.-congres tegen het intrekken van de anti-K.V P resolutie is, gezien de „gemanipuleerde consequentieloze pseudoprogressiviteit van de K.V.P.". Tot nieuwe voorzitter van de F.J.G. werd gekozen de 25-jarige T. Stom, ge meenteraadslid voor de P.v.d.A. in Alk maar. „Het Comité Zuid-Afrika blijft op het standpunt staan dat de betrekkingen met Zuid-Afrika tot een minimum beperkt die nen te blijven, zolang de regering daar niet representatief is voor alle bewoners van dat land". De Politieke Partij Radikalen vraagt zich in haar verklaring af in welke mate deze reis van de minister betekenis heeft voor de gevoelens van Nederland en de betrekkingen die ons land heeft met de volken van Suriname en de Nederland se Antillen. De P.P.R. hoopt „dat het parlement, wanneer het de minister ter verantwoording roept, met de gevoelens van en onze betrekkingen met de volken van Suriname en de Nederlandse Antil len terdege rekening zal willen houden". De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, heeft ver klaard dat de politieke betekenis van mi nister Bakkers reis naar Zuid-Afrika staat of valt met wat hij daar wèl en niet heeft gezegd, in het bijzonder in en over Transkei. „Aan de hand daarvan zullen wij bepalen of wij in de Kamer een debat met minister Bakker willen". Volgens de Evangelische Solidariteits Partij, een afslpitsing van de A.R.P., heeft minister Bakker met zijn bezoek aan Zuid-Afrika een wending van het apartheidsbeleid ten goede niet gediend". De dioloog van de Nederlandse minister met de Zuidafrikaanse regering, waarvan ook de E.S.P. voorstander is, heeft ge faald. Ook heeft de minister, door zich waarderend uit te spreken over het Ban- toe-beleid in Trangkei, een onderscheid gemaakt tussen kleine en grote apart heid, hoewel die niet van elkaar zijn los te denken". DEN HAAG. Vrijdag 4 december om tien uur dient voor de president van de rechtbank in Den Haag het kort geding van de heer Boekdrukker tegen de uitge versmaatschappij Martinus Nijhoff en dr C. Kruyskamp over de afleidingen van het woord „jood" in Van Dale. Voor de heer Boekdrukker treedt als adcovaat op mr. Huisman uit Den Haag. mm Een juist vier jaar geworden mannelijke, donkere Duitse dog, Eick Imperial (foto), is dit weekeinde in de RAI op de jaarlijkse Winner-rashondenshow be kroond als beste van alle 2.500 geëxposeerde honden. Het dier is eigendom van een Duitse eigenares. Ongeveer 14.500 mensen bezochten zaterdag en zondag de RAI om de keuringen te zien en de honden te bewonderen. De jeugdige lang harige dashond Dandy, een reu, redde de eer voor Nederland; hij werd tweede. Eigenaar is J. Waegemans uit het Limburgse Hoensbroek. De Dalmatiner teef „Hester of the three turnips" van N. A. Los uit Amersfoort werd derde en „Fedor von Rahmbach III", een mannelijke Duitse herder, eigendom van André Bakker uit Almelo, vierde. i (Van onze parlementsredactie) ZEIST. De heren E. Bleumink (C.H.U.), B. Goudzwaard (AJl.) en N. Schmelzer (K.V.P.) beraden zich van daag over een beslissing van de unie raad van de C.H.U., het politieke advies college van die partij, dat de Tweede Kamer geen inspraak mag hebben bij de benoeming van de kabinetsformateur. Dit besluit van de C.H.U. zal echter wei nig veranderen aan het urgentieprogram van de drie confessionele partijen. Par tijvoorzitter prof. Van Hulst van de C.H.U. liet al weten, dat het niet aan vaarden van dit C.H.U.-besluit niet zal leiden tot een breuk tussen de drie par tijen. De drie belangrijkste mannen in de C.H.U., lijsttrekker minister Udink, frac tievoorzitter Mellema en partijvoorzitter en fractievoorzitter in de Eerste Kamer Van Hulst staan echter nog steeds ach ter het actiepunt van het urgentiepro gram dat de Tweede Kamer wèl zal moe ten trachten de kabinetsformateur aan te wijzen. Toch was de unieraad tijdens een be sloten vergadering duidelijk in zijn uit spraak. Van de 39 stemgerechtigde le den zouden er 33 steun hebben verleend ADVERTENTIE aan het standpunt van jkvr. Uttewaall van Stoetwegen, die tegen aantasting is van het recht van de koningin de forma teur aan te wijzen. In een toelichting zei prof. Van Hulst dat de leden var de stuurgroep ook die uit de C.H.U. ervan overtuigd zijn dat de huidige manier van kabinetsforma tie te duister is en het benoemen van de formateur door de Kamer bijdraagt aan de noodzakelijke openheid. Zij zullen in de stuurgroep toch trachten het besluit van de unieraad uit te voeren. In een openbare vergadering is het C.H.U.-urgentieprogram besproken. In de zedelijkheidsparagraaf wil de C.H.U. dat er wat meer genuanceerd zal worden ge sproken over abortus, pornografie en druggebruik. In de abortusparagraaf wil men de inspraak van de betrokken vrouw groter maken. Bovendien moet abortus als een noodoplossing worden gezien, het geen onder meer betekent dat meer aan dacht besteed moet worden aan midde len ter voorkoming van zwangerschap. De unieraad stemde in met een sug- (Van onze correspondent; DEN HAAG. Een hevige explosie en een daaropvolgende brand heeft zaterdag avond de woning van de familie J. Da niëls in Den Haag geheel in de as gelegd De heer Daniëls was met zijn vrouw en twee kinderen op familiebezoek in Zut- phen. De oorzaak van de explosie is on bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer 25.000. DEN HAAG. De stelling dat de mens de natuur nodig heeft, wordt door 99 percent van de bevolking ondersteund, terwijl 91 percent geen bestaansmogelijk heden voor de mens ziet indien de na tuur is bedorven. Door 98 percent wordt het gewenst geacht planten en dieren voor uitsterving te behoeden. Dit zijn enkele conclusies uit een opi nie-onderzoek dat in het kader van het Europese Natuurbeschermingsjaar (N70), onder de titel „Milieubesef" in opdracht van het ministerie van CRM werd uitge voerd. De betrokkenheid met de milieuproble matiek is relatief het sterkst bij perso nen met een hogere schoolopleiding, in woners van het westen des lands, stede lingen en onkerkelijken. Van het natuurbeschermingsjaar blijkt 57 percent van de ondervraagden wel, en 43 percent niet te hebben gehoord. Meer dan 30 percent vindt dat ongerepte natuur onder alle omstandigheden behou den moet blijven; 35 percent is van me ning dat ongerepte natuur behouden moet blijven, tenzij er zeer grote andere be langen op het spel staan. Daarenboven vindt 20 percent dat ongerepte natuur zo veel mogelijk behouden moet blijven, maar dat produktie en werkgelegenheid even belangrijk zijn. Bijna 70 percent van de bevolking maakt zich tamelijk, veel of zeer veel zorgen over de milieuveront reiniging. Een kleine 40 percent heeft de gevolgen hiervan ook zelf ondervonden Het aantal jeugdigen (16-24 jaar) dat zich zeer veel, of veel zorgen maakt is in verhouding tot de ouderen geringer. Uit de resultaten van het onderzoek kan worden geconcludeerd dat 84 per cent vindt dat er onvoldoende tegen de vervuiling wordt opgetreden. Van de jon geren van 16-tot 24 jaar vond 79 percent dat er te weinig tegen milieuvervuiling wordt gedaan. Tweederde van de onder vraagden is bereid een financiële bijdrage te leveren tot oplossing van de milieupro blematiek. Bijna 50 percent van de ondervraagden was het eens met de stelling „Het zou mijn politieke voorkeur beïnvloeden in dien een partij meer aandacht aan na tuurbescherming en milieuverontreini ging zou besteden". De basis-steekproef voor dit onderzoek, dat medio mei 1970 werd gehouden, bestond uit 1174 huishou dens, op aselecte wijze getrokken uit de woningregisters van Nederlandse gemeen ten. gestie van de jongerengroep, dat gestreefd moet worden naar een beperkt distric tenstelsel. Hierin zal de evenredige ver tegenwoordiging echter gehandhaafd die nen te blijven. Een ander voorstel van de CHJO om de leeftijd voor het passie ve kiesrecht op 18 jaar te stellen haalde geen meerderheid. Het urgentieprogram wil wèl de leeftijd voor actief kiesrecht en meerderjarigheid op 18 jaar stellen. De defensieparagrafen van het urgen tieprogram kunnen wat de C.H.U. be treft ongewijzigd blijven. Dat kostte heel wat moeite want ook in de C.H.U. zijn velen voor verhoging van de defensie inspanningen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Dolle Mina's leuze „Baas in eigen buik" is bij de leden van de Katholieke Volkspartij slecht geval len. Uit het verzamelrapport van 118 werkgroepen van die partij over de ze- deiykheidswetgcving blijkt dat vrijwel al le K.V.P.'ers de gedachte, dat de vrouw beslist over de vraag of er abortus zal worden toegepast, onaanvaardbaar vindt. Wel is een ruime meerderheid van de werkgroepen voor verzachting van het verbod van abortus provocatus. Het in schakelen van een team van deskundigen wordt over het algemeen noodzakelijk ge acht. De sociale indicatie wordt door een meerderheid afgewezen. De kleinst mogelijke meerderheid van werkgroepen stemt in met het door de re gering-de Jong voorgestelde criterium „Duurzame ontwrichting van het huwe lijk" als enige grond voor echtscheiding. Een forse minderheid is voor handhaving van meerdere gronden, ondermeer over spel i.e. „De grote leugen." Het optreden door de overheid tegen vermeende pornografie mag van ongeveer de helft van de werkgroepen wat soepe ler worden. Men wil de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de volwassenen niet door strakke wettelijke regelingen aan banden leggen. EDAM. In de nacht van zaterdag op zondag is in Edam een 15-jarige ion gen overleden ten gevolge van het ge bruik van „hard drugs". De jongen was uit een ziekenhuis weggelopen waar hij als verslaafde was ODgenomen. '/atp-dag- avond had hii ^ich op het toilet van een bar een injectie gegeven, welke de dood ten gevolge had.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2