Verwarring over verhoor van Nederlandse getuige Ook Den Uyl verwacht bij invoeren loonpauze grote onrust I Kolenproduktie binnen EEG laait verder Staking Britse mijnwerkers nu opgeheven Wat is C. de Ruiter nu precies van plan? INDUSTRIETERREIN rook met Wereldbekend Aroma Direct beschikbaar: Cvlakbij Haarlem) het mooiste cadeau*, •n Prisma horloge! ROTTERDAMMER BOOY LEGT BELASTENDE VERKLARING AF TEGEN RIJNVERVUILERS Lekkage oorzaak roetwegen in Eerbeek Kamerlid Bakker CPN) vraagt minister Hongerige Russen aten hun eigen kinderen op" Brand verwoest café en woonhuis VOORSTELLEN OVER TABAKS ACCIJNZEN 13 Knorr naambekers besteld..? Dan even lezen: deKnorr' T&tcvt, EXAMENS DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 De laatste weken van onze naam- beker aktie zijn nogal stormachtig verlopen. Zo'n honderdduizend naambekers werden in die tijd nog besteld. Helaas is het niet mogelijk om deze enorme hoeveelheid nog voor Sinterklaas te leveren. In ieder geval wordt er hard aan uw bestelling gewerkt Maar het kan wel even duren. Wist u trouwens dat u nu In de winkel, bij 2 zakjes Knorr soep, tijdelijk een spannend Kari Lente stripboekje krijgt? Een leuk kinder schoencadeau van Meneer Verbittering Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam In „memoires" van Kroesjtsjev: F. 1. DRIESSEN (Van onze correspondent) KLEEF Voor het gerechtshof in de Duitse grensplaats Kleef is gisteren gepoogd vast te stellen dat Karei Appel gelijk heeft gehad: in Nederland wordt maar wat aangerotzooid. Niet alleen in kunstzaken, maar ook voor dienaars van de gerechtigheid is bij ons geen eer te behalen. „Laten we de processenverbaal die uit Nederland zijn gekomen, maar opzij leggen en ver geten", aldus de motie van wantrouwen die gisteren bij het gerechtshof in Kleef op tafel werd gelegd door dr. Hans Holger, de verdediger van de Hamburgse reder en amateur-danskampioen dr. Bernhold, die nu al voor de zevende dag samen met zijn staf en kapiteins terecht moest staan omdat zijn tankers giftig afvalwater van de Caltex menigmaal niet naar de zee brachten, maar gemakshalve ergens op de rivier loosden. De frontale aanval was ditmaal ge- I gen te kunnen doorkomen. Toen hem dui- richt op de Rotterdamse rechter-com- delijk was geworden wat voor rommel er missaris mr. Pompe en diens stadge werkelijk in de tanks zat, had hij ieder- noot de scheepsreiniger Booy. De getui- een gewaarschuwd op te passen voor de genverklaring van de heer Booy is van Lloyd en had hij in Hamburg laten we- het begin af in Kleef met spanning te- ten voor de eer te bedanken. Nadien gemoet gezien. Hij immers zou kunnen kwamen er slechts lege tankers over de verklaren of de tankers van de Hambur- steeds erger stinkende Rijn bij hem af- ger Lloyd die in Rotterdam aankwamen meren voor een schoonmaakbeurt, inderdaad giftige lading van Caltex »"»S aan boord hadden. Als het in de Rotter- Ontsteltenis damse haven zuivere koffie was geweest, hadden de tankers daar een lading aan i gjj gieren in Kleef gehouden straf- zeewaardige boten van Booy moeten over- Zitting bleek de ontsteltenis over deze dragen, om daarna gereinigd te worden. Rotterdamse spreekbeurt van de heer i. Booy nog niet te zijn geluwd. Bern V erdedlging holds hoofdverdediger dr. Holger, de man die de sche°r>sreiniger eerst had Onder het motto „Wat heb ik er mee aangeprezen als een baken in zee, po- te maken" weigerde echter de heer Booy pelde van ongeduld om te starten met met een begrijpelijke afkeer van averij, zijn grafrede over het recht in Neder- twee weken geleden om koers te zetten I land. naar het juridisch mijnenveld in Kleef. Pr. Holger had voorheen wel eens ge- De officier van justitie had daar vre de mee, maar juist de verdedigers van reder Bernhold bleven de Rotterdamse scheepsreiniger zo nadrukkelijk afschil deren als een groot navigator die alle problemen zou kunnen oplossen, dat de Kleefse rechtbank besloot een dag naar Rotterdam te verhuizen, waar een Ne derlandse rechter-commissaris een ver hoor van de heer Booy zou leiden. Dat gebeurde vorige week dinsdag, maar voor de Lloyd werd het geen vlag getjesdag. In Rotterdam wachtte niet de bevriende dekmaat die voor de Lloyd even de kajuit zou uitzwabberen. zoals DEN HAAG. Als de regering in de werd verwacht, maar een man die in de I huidige situatie toch een loonmaatregel, voorbije dagen steeds bozer was gewor-1 een loonstop, zal doorzetten, dan kan het den, naarmate hem uit de kranten dui- I niet anders of dit zal tot grote onrust delijker werd hoe in Kleef over hem leiden. Temeer omdat de regering nog werd geroddeld door tankerkapiteins die steeds vastbesloten lijkt om de verhoging de eigen handen in onschuld wilden was- van de BTW met ingang van 1 januari sen. I 1971 door te zetten. Aldus heeft drs. J. Zonder omwegen gaf Booy toe, giftig I M. den Uyl, voorzitter van de Tweede afvalwater van enkele Lloydtankers in I Kamerfractie van de P.v.d.A. maandag- de haven te hebben gepompt, maar dat avond gezegd in een gesprek met een kwam omdat men hem in de boot had verslaggever van Vara's TV-rubriek van genomen. Er was gezegd dat er slechts „Achter het nieuws/" onschuldig ballastwater in de tank zat, I Op de vraag, of in de komende maan- ingenomen om kwieker onder de brug-1 (}en een loonpauze te verwachten is, zei drs. Den Uyl, dat hij denkt dat de re twijfeld of het recht in Nederland zo grondig wordt benarderd en op zo'n hoog peil staat als in Duitsland, maar dat het zo'n zootje ongeregeld zou zijn als hij nu had meegemaakt, had hij zich nimmer kunnen voorstellen. „Iedereen praatte maar door elkaar heen. Soms antwoord de de verdediger in plaats van de ge tuige. Gelegenheid tot scherpe ondervra ging was er niet- En van die hele toe stand hebben we niet eens een woorde lijk verslag gekregen, maar een soort samenvatting. Daar '-unnen wij in dit land toch niet mee werken?", vroeg hij getergd. Zijn voorstel, om het hele uitstapje naar Rotterdam maar te vergeten en al le daarop betrekking hebbende Neder landse processtukken te dumpen, stond de officier van justitie Söller niet aan, want hij had genoten in Rotterdam, al moest hij toegeven dat ook hem de spe cifieke aantrekkelijkheden van het Ne derlandse recht nog niet goed voor ogen staan. Nadat de rechtbank zich in de raadka mer had beraden, deelde de president in Kleef mede, dat hij nu al zeven da gen met de zaak-Bemhold bezig was en het wel prettig zou vinden als er einde lijk eens land in zicht zou komen. Van daar dat hij een verder debat over de eigenaardigheden van Holland zou afkap pen en wilde volstaan met de toezegging bij het uitspreken van het vonnis te zul len mededelen hoe de rechtbank in Kleef over de bezwaren tegen de Rotterdamse verklaringen denkt. De zitting wordt donderdag voortgezet. ADVERTENTIE gering zich wel driemaal zal bedenken voor er een loonmaatregel wordt afge kondigd. „Er is zelfs geen meerderheid in de Sociaal Economische Raad, die daartoe heeft willen adviseren. De vak beweging heeft zich unaniem tegen ver klaard. De vakbeweging heeft zich daar tegenover bereid verklaard tot overleg, om tot een zekere matiging van de loon- EERBEEK Lekkage in de olieleiding bij de papierfabriek Huiskamp en Sanders is de oorzaak geweest van de roetregen, die zich in het weekeinde boven Eerbeek bevond. Dit heeft een onderzoek uitge wezen. Op verzoek van de gemeentelijkee overheid zal het bedrijf maatregelen tref fen, die een herhaling van het incident uitsluiten. De papierfabriek kreeg nog een extra schade var enkele duizenden guldens, om- dat zaterdagnacht op een andere ketel moest worden overgeschakeld, waardoor de produktie uitviel. De schaderegeling is in handen van een verzekeringsmaatschap pij gegeven. Het Tweede-Kamerlid Van den Doel (P.v.d.A.) heeft de minister van Econo mische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd of zij, als de Wet op de Lucht verontreiniging in werking is getreden, maatregelen willen nemen opdat een her haling van de roetoverlast in Eerbeek niet meer mogelijk zal zijn. De heer Van den Doel vraagt verder of de papierfabriek schadeplichtig kan wor den gesteld en op welke wijze de schade dan kan worden vergoed. DELFT. Geslaagd voor het kandi daatsexamen mijningenieur R. Hissink, Haarlem. BRUSSEL De kolenproduktie van de I EEG is in de maand oktober van dit jaar gedaald tot 14,782 miljoen ton. Vorig jaar bedroeg ze in dezelfde maand 15,934 min ton. Deze belangrijke daling vindt ener zijds haar oorzaak in de beperking van de produktie in de staalnij verheid als gevolg van de teruggang dei bestellingen en an derzijds in de structurele afneming van het steenkool-produktievermogen van de ge meenschap als gevolg van de opheffing van de marginale capaciteit. Over de eerste tien maanden van het lopende jaar bedroeg de kolenproduktie I in de EEG 141.000.000 ton tegenover 148 miljoen ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De daling bedraagt ongeveer 4,8%. Ze was bijzonder groot in Nederland (24,7°/o) en België (16,6%) omdat deze landen zich momenteel bijzonder in spannen om hun produktie te rationalise ren door uitschakeling van de marginale capaciteit. In West-Duitsland bedroeg de daling maar l,l°/o. stijging volgend jaar te komen", aldus drs. Den Uyl. Het doorzetten van de loonmaatregel en van de BTW-verhoging moet tot de grootst mogelijke verwarring en tegen stand om niet te zeggen verbittering leiden, zei de voorzitter van de P.v.d.A kamerfractie. „We zijn het er allemaal over eens, dat als in onze economie te veel wordt uitgegeven, we het allemaal wat rustiger aan moeten doen." Volgens drs. Den Uyl weigert de rege ring allerlei voorstellen van de kant van de vakbeweging, als bijvoorbeeld een ex tra-belasting op vermogens volgend jaar het achterwege laten van de extra-belas tingverlaging voor beoefenaars van vrije beroepen en het achterwege laten van de verlaging van de inkomstenbelasting, waarvan de hogere inkomens in het bij zonder profiteren. „Als de regering zo eenzijdig te werk gaat, dan moet dat wel tot protesten leiden." Drs. Den Uyl zei nog, dat de 400- kwestie een tragedie gaat worden. „De regering is er op uit. die 400 gulden weer terug te draaien. Dat gebeurt door dat de regering toestaat aan de onderne mers die 400 gulden weer door te bere kenen in de prijzen. Dat wordt dubbel ongelukkig voor al die mensen, die de 400 gulden niet hebben gekregen. Vorige week wilden in de Kamer de regerings partijen die 400 gulden niet geven aan bejaarden en weduwen. Dat is een hoogst ongelukkige zaak", aldus drs. Den Uyl LONDEN Er is een einde gekomen aan de wilde staking van twee weken bi de Britse kolenmijnen waardoor een pro- duktieverlies van 2.5 miljoen ton (kosten 6.5 miljoen pond) werd geleden. Het minimum weekloon van de mijn werkers wordt verhoogd van 15 tot 18 pond, twee pond minder dan de vakbond had geëist. De landelijke kolenvoorraad, twee jaar geleden rond deze tijd 29 miljoen ton be droeg, is gedaald naar 7.6 miljoen ton. ADVERTENTIE Plet* DEN HAAG Het kamerlid M. Bakker (CPN) graat tijdens het vragenuurtje, mi nister mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken vragen welke stappen hjj heeft ge nomen of denkt te nemen om te voorko men, dat bij de overnemingen van de firma Schroder en co, de firma Gerzon en de firma Bischoff door de heer C. M. de Rui ter speculatie in onroerend goed tot slui ting van een reeks zaken en tot ontslag van grote aantallen personeelsleden zal leiden. Tegen het einde van augustus stelde de regering nadere informaties in het voor uitzicht over de transacties van de Cen- trumbank van de heer De Ruiter. Met het oog op de recente ontwikkelingen acht het Kamerlid het dringend gewenst dat deze informaties thans worden verstrekt. Gevraagd zal worden, of minister Ne lissen kan bevestigen, dat de firma Schö- der en co na de overname daarvan door de heer De Ruiter als mode-zaak grotendeels geliquideerd is en mogelijk geheel zal ver- ADVERTENTIE dwijnen. Voorts wil het kamerlid weten of het eveneens vrijwel zeker is dat na de overname van de firma Gerzon een groot aantal filialen van dit bedrijf gesloten zal worden, en of de firma Bischoff volgens contract op 1 december wordt overgeno men. De Amsterdamse zakenman Maurits Caransa heeft geen bod uitgebracht op een pand of panden van Gerzon in Amsterdam en is ook niet van plan dit te doen. Het afgelopen weekeinde circuleerden in Am sterdamse financiële en textielkringen ge ruchten over een bod van Caransa. HAMBURG (Reuter). Volgens het Westduitse blad „Stern" zou de Russi sche ex-premier Kroesjtsjev in zjjn „me moires" hebben geschreven, dat Russi sche boeren hun eigen kinderen hebben opgegeten in de hongerperiode na de tweede Wereldoorlog, omdat Stalin hun distributiekaarten onthield. Kroestsjev zou Stalin over de honger in de Oekraïne ingelicht hebben, maar S'talin weigerde te luisteren. Stalin wilde niet toegeven dat er hongersnood in de Oekraïne kon heersen. Het Russische persbureau Tass heeft vorige week gemeld, dat Kroesjtsjev ie authenticiteit van de aan hem toege schreven memoires, die nu worden ge publiceerd, heeft tegengesproken. NIEUW BUINEN. In Nieuw Buinen heeft in de afgelopen nacht een felle brand het café Kip totaal verwoest. Van de inboedels van café en woning kon niets worden gered. Het gezin Kip, man. vrouw en een kind, moest in nachtkleding het fel brandende pand ontvluchten. De oor zaak van de brand is onbekend. BRUSSEL De Europese Commissie in Brussel heeft bjj de raad een voorstel voor een richtlijn ingediend over de harmoni satie van de accijnsstructuur op tabaks fabrikaten. De inhoud van de richtlijn komt erop neer, dat genoemde harmoni satie in verschillende etappes kan geschie den. Tabak en snuif zullen van de accijns vrijgesteld zijn. Op sigaretten zal een ac cijns worden geheven die een evenredig en specifiek element bevat. De eerste harmonisatie-etappe begint op 1 juli volgend jaar en zal 2Vj jaar duren. Tijdens deze periode zullen de volgende regels worden toegepast: voor sigaretten zal het specifiek element iets lager zijn dan 5% en niet hoger dan 75% van het totale bedrag van de accijns op de sigaret ten van die prijsklasse die op 1 januari van het volgend jaai de meest gevraagde is. Voor sigaren, cigarillos en rooktabak it ook een grens voor de belasting vastge steld. Dit accijns zal in geen geval meer mogen bedragen dan 40°/o voor sigaren en cigarillos en 50% voor rooktabak van de kleinhandelsverkoopprijs. ADVERTENTIE Prisma gouden dameshorloge met fraai-gevlochten gouden band 545,- (gouden dameshorloges met gouden band v.a. 295,-) Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 HAARLEM hoek Smedestraat Telefoo:n 32 03 00 V

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13