Geen angst voor de volkstelling „Gegevens onmisbaar voor een juist overheidsbeleid" Directeur van woningbureau in arrest Ouders gehandicapte kinderen gedupeerd Bisdom Breda in geldnood Illegaal sloperswerk Raffinaderij mijnstreek wil „schoon" werken VAN NI EL Regering begon Waddenzee te vervuilen Directeur-generaal van de Statistiek: Geheimhouding heeft grote mate van volmaaktheid bereikt Haags raadslid pleit voor vliegveld in Noordzee Federaties over wijziging wet inkomstenbelasting: Ir. Montijn namens Shell en DSM: Gevangenisstraf voor notekrakers Gemeente betaalt hulp voor Haagse raadsfracties Laat publiek in gemeenteraad meespreken PROF. DR. K. H. VOOUS OP NATIONAAL APPÈL Directeur Hogere Hotelschool is ontslagen Scholieren-actie voor hulp aan Oost-Pakistan Expressievak op eindexamens uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 2 DIN ff Geen vraag naar ras te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie MO— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. Met potlood Gehandicapten Haags raadslid: ERNSTIG t (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een actie van het Tweede- Kamer- en Gemeenteraadslid Ed van Thijn heeft geleid tot de arrestatie van de 50-jarige directeur van het wo ning- en kamerverhuurbureau Succes in Amsterdam. De man wordt verdacht van oplichting. Drs. Van Thijn plaatste begin dit jaar een advertentie in enige kranten waarin hij mensen opriep om zich te melden als zij klachten hadden over woningbureaus. Van Thijn wilde daarmee een einde ma ken aan het optreden van illegale ver- huurinstellingenHij kreeg ver over de honderd reacties, die ter beschikking wenden gesteld van de juridische dienst van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Rechercheurs van deze dienst arres teerden gisteren samen met rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche de 50-jarige Succes-directeur. Woningzoe kenden moesten bij hem de laatste tijd ƒ280 inschrijfgeld betalen. Hun namen kwamen echter niet in de nauwelijks bij gehouden administratie van het woningbu reau voor. Wèl waren er mensen die op advies van drs. Van Thijn naar het wo ningbureau waren toegestapt om hun geld terug te eisen. Dat was in een aantal ge vallen gebeurd. DEN HAAG. In de Haagse gemeen teraad is het denkbeeld geopperd dat de drie grote gemeenten met Rijkswater staat gaan overleggen over de mogelijk heid van een drijvend vliesrveld in zee. Fractievoorzitter Buitendijk van de P.v.d.A. verwees naar soortgelijke oplos singen in Hongkong, Sydney, New York en Bermuda. Voor een tandstad met een bevolking van vijf miljoen mensen is een goede luchthaven een levensbelang, zei het raadslid. Maar de aanleg van een der gelijke luchthaven te land is niet meer mogelijk wegens de grote ruimte die de ze voorziening vraagt en het lawaai dat de leefbaarheid vernietigt. Volgens de heer buitendijk kan nu over een drijven de luchthaven in de Noordzee worden ge praat, omdat de knapste ingenieurs van de Deltadienst nu vrijkomen. DEN HAAG De directeur-generaal van de Statistiek, dr. J. Ch. W. Ver- stege, heeft in een persconferentie een krachtig beroep op de pers gedaan de wat hq noemde „angstpsychose" rond de komende volkstelling niet aan te wakkeren. Niemand behoeft bang te zijn voor misbruik van de gegevens, welke hy verstrekt, aldus dr. Verstege. De deskundigen hebben alles ge daan om de anonimiteit te beschermen. De kans, dat als gevolg van de be antwoording van vragen inbreuk op iemands privacy zal worden gemaakt, is nihil. Gezien de „angstpsychose", die zich tot grote verbazing van het Centraal Bureau voor de Statistiek rond de volkstelling is gaan vormen, vinden de leiders van dit bureau het zeker de moeite waard verder te denken over maatregelen die genomen zouden kunnen worden om de geheim houding van de gegevens te vergroten. Er is echter wat dit betreft al een zodani ge mate van volmaaktheid bereikt, dat nieuwe mogelijkheden om de anonimiteit nog te vergroten, tot nu toe niet zijn ge vonden. Niemand weet een nog veiliger methode. Geen enkel individueel gegeven verlaat het CBS. Dit gebeurt nooit en dit zal ook nu niet gebeuren. Alleen groepsgewijze gerangschikte, volkomen anonieme gege vens worden aan de openbaarheid prijs gegeven, zei dr. Verstege, die zich zeer geïrriteerd toonde over de campagne te gen de volkstelling. Zonder zo'n tienjaarlijkse basistelling is het niet meer mogelijk verantwoorde steekproeven van de bevolking te trek ken. Het gevolg zou zijn dat mensen die extra-zorg nodig hebben de dupe worden. Een beleid dat niet van juiste cijfers kan uitgaan, moet wel leiden tot verkeerde zorg, verkeerde ruimtelijke ordening, verkeerde onderwijsplanning, aldus dr. Verstege. Persoonlijke gegevens worden niet aan derden verstrekt, behalve het schutblad dat voor bijwerking van het Bevolkings register wordt gebruikt. Vorige keer kwa men daardoor nogal wat clandestiene be woningen aan het licht. Maar volgens dr. Verstege komen gemeentelijke controles op dit punt regelmatig voor. De belastin gen, de justitie en andere instanties krijgen geen persoonlijke gegevens door. De statistische gegevens worden zó ver werkt dat daaruit ook geen herkenbaar- beid kan volgen. De statistieken dalen van een landelijk overzicht af naar een heden van 500 meter in het vierkant. Een statistiek over zo'n vierkant in dunbe volkt gebied zal aanzienlijk minder ge gevens bevatten dan één van een stads centrum van dezelfde omvang. De volkstelling volgt in het algemeen de richtlijnen van de Verenigde Naties, al is daaruit niet opgenomen de vraag naar het ras. De vraag uit I960 waarom men tijdelijk afwezig was, is vervallen en ook die aan „beroeplozen" naar het vorige beroep. Uitgebreid zijn de vragen DEN HAAG Vele ouders van gehandicapte kinderen maken zich zorgen over het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging van de Wet op de In komsten- en de Loonbelasting. In een brief aan de Tweede Kamer hebben de stich ting „Federatie sociaal-pedagogische zorg voor zwakzinnigen" en de stichting „Fede ratie van verenigingen van ouders en vrienden van geestelijk en/of lichamelijk ge- handicapte kinderen" deze bezorgdheid tot uitdrukking gebracht. Met name is men ongelukkig over het feit dat reiskosten voor bezoek aan ge handicapte kinderen niet als buitengewone lasten zullen blijven aangemerkt. „Dui zenden lichamelijk en geestelijk gehandi capten worden verpleegd of verzorgd in inrichtingen die vaak op grote afstand van het ouderlijk huis liggen", aldus de brief. „Afstanden van de noordelijke, zuidelijke provincies en de Randstad naar bijvoor beeld het midden of het oosten van het land behoren niet tot de uitzonderingen". Het is van groot belang, dat de ouders hun kinderen bezoeken. Dit wordt in de meeste gevallen op medische en pedagogi sche gronden aanbevolen. De stichtingen menen dat ook de kosten van eigen ver- ADVERTENT1E prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald s' avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem - telefoon 3110 23 voer aftrekbaar moeten zijn. Ouders heb ben soms juist een auto aangeschaft om hun kind te kunnen bezoeken, aldus de brief. „Deze buitengewone kosten zijn in herent aan het hebben van een gehandi capt kind". De mogelijkheid van kinderaftrek en kinderbijslag zoals in de memorie van toe lichting gesuggereerd, biedt volgens de stichtingen geen algemene oplossing. over de bronnen van levensonderhoud en de werkloosheid. Het kindertal wordt niet alleen aan getrouwde vrouwen gevraagd, maar ook aan vrouwen die gehuwd ge weest zijn. Aan ongehuwde vrouwen niet. want dat vindt men een te intieme vraag, waarop mogelijk niet geheel naar waar heid wordt geantwoord. De kinderen dui ken toch wel in de statistiek op. Nieuw is de vraag over het autobezit en de stallingsmogelijkheid. De vraag naar de hulpbehoevendheid is oud, maar sinds 1930 niet meer gesteld. Over de opvatting omtrent de dienstplicht wordt niets ge vraagd. De term „houding t.o.v. dienst plicht" is vermoedelijk ontstaan doordat bij de Burgerlijke Stand de omschrijvin gen „dienstplichtig" of „buitengewoon dienstplichtig" onder het ambtelijke op schrift „Verhouding tot de dienstplicht" staan, hetgeen niets te maken heeft met opvattingen over het leger. De directeur van het CBS denkt dat het hoofd van de huishouding over zijn vra genboek je tien minuten zal doen. Het aanstrepen van vakjes is gemakkelijker dan het invullen van 1960. Een gemiddeld gezin kan het in een half uur. Het potlood, dat beslist gebruikt moet worden, levert geen moeilijkheden op. Het CBS schat dat in 60 percent van de huishoudens wel een potlood te vinden is Het minst schijnen bejaarden een potlood in huis te hebben. De tellers zullen enige reservepotloden bij zich hebben, ook al ROOSENDAAL. Het bisdom van Bre da heeft een schuldenlast van 8.373.782, Daartegenover staat aan bezittingen on geveer II miljoen gulden, waaronder be grepen het huis van de bisschop en ge bouwen van de verschillende diensten. Oorzaken van de financiële zorgen van het bisdom zijn de drastische verhoging van de salarissen van priesters en ande re medewerkers, alsmede de stijging van het aantal gepensioneerde priesters. Te genover de uitgavenstijging staat de te ruggang van het aantal kerkbezoekers Dit aantal daalde tussen 1966 en 1969 met 15 percent, hetgeen hetzelfde betekent als minder contributanten. Het bisdom stelt als bezuinigingsmaat regel voor geen extra kerken meer te bouwen. Het wil echter wel pogingen doen om samen met hervormden en gerefor meerden tot kerkbouw te komen. Het wil voorts leningen aan parochies stop zet ten alsmede de jaarlijkse lening van 63 mille aan het pastoraal instituut voor de opleiding van pastoraal werker(ster) voor twee jaar inhouden. De enige oplei ding in ons land voor deze functie komt hier mee te vervallen. Woensdag zal het bisdom de financiële situatie bespreken. omdat zij hiér en daar het invullen zul len moeten voordoen. De Nederlandse Centrale Vereniging ter Bevordering van de Revalidatie is blij dat hulpbehoevendheid tot de volkstel- lingsvragen behoort. Met de vragep zelf is de vereniging minder gelukkig. Maar het Centraal Bu reau voor de Statistiek zal na de volks telling een aanvullende enquête houden. Het levert aan de hand daarvan een glo baal inzicht in de omvang en de samen stelling van de groep gehandicapten. De vereniging heeft dan ook aan pro- testeerders tegen de gehandicaptenvraag laten weten dat zij die vraag zeer nood zakelijk vindt. Roel van Duyn, het Am sterdamse raadslid dat hierover vragen aan B. en W. stelde, ontving een beleefd maar dringend verzoek zijn kruistocht te gen deze vraag te staken. SITTARD. De nieuwe raffinaderij van de Shell en DSM (Staatsmijnen), die in de westelijke mijnstreek wordt ge bouwd, zal, indien de meteorologische omstandigehden gedurende enkele perio den per jaar zodanig zijn dat het gehalte zwaveldioxyde op grondniveau de toe laatbare norm overschrijdt, onverwijld brandstof met een lager zwavelgehalte gaan verbranden. Aldus ir. J. A. P. Mon tijn namens Shell en DSM in een maan dagavond in Sittard gehouden voorlich tingsavond over de milieuhygiëne en de komende raffinaderijvestiging. De bij eenkomst was belegd door het samen werkingsorgaan streekbelangen weste lijke mijnstreek voor de achttien aan gesloten gemeenten. Het verbranden van brandstof met een lager zwavelgehalte noemde ir. Montijn een dure maatregel, die onder normale omstandigheden economisch niet verant woord is en ook niet noodzakelijk is. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litierechter mr. G. H. Nomes heeft een 22-jarige student uit Tilburg wegens deel name aan de .notenkrakersactie" op 26 januari in het Amsterdamse Concertge bouw tot tien dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De Tilburger had met zeven an deren die datum het administratiekantoor van het Concertgebouw bezet. Hij was al meer bij dergelijke acties betrokken ge weest. De zeven anderen werden tot één week veroordeeld. Een 22-jarige muziekstudent merkte tegen de politierechter op: „U doet mij denken aan de eerste de beste kolonel van het Griekse regime". De of ficier had tegen alle bezetters een week geëist. ADVERTENTIE k. A Grote Houtstraat 86 - Haarlem Tel. 31 29 34 - Speciaalzaak sinds 1883 Door de ontwikkelde nieuwe stoomtech- nieken is nagenoeg geen roetvorming te verwachten. Ook voor stankoverlast en gevaarlijke dampen worden alle techni sche en veiligheidsmaatregelen getrof fen. Inzake mogelijke geluidshinder wordt de leveranciers van de te leveren installaties nauwkeurig voorgeschreven, welke geluidsniveaus aanvaardbaar zul len zijn. Ir. Montijn zei, dat beide industrieën volledig begrip hebben voor de in de westelijke mijnstreek bestaande onge rustheid ten aanzien van mogelijk min der prettige nevenverschijnselen voor de bevolking. Ir. Montijn waarschuwde echter voor een soort milieuhygiënische angstneu rose, die hij een slechte raadgeefster vond. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De fracties in de Haag se gemeenteraad kunnen een gemeente lijke tegemoetkoming krijgen voor assis tentie bij het raadswerk. De groeperin gen zelf mogen uitmaken of zij die ver goeding besteden aan een vaste assistent, aan bureaukosten of aan een betaald ad vies van deskundigen buiten de gemeen te. De tegemoetkomingen variëren naar de grootte van de raadsgroeperingen. Zij be dragen per jaar maximaal 12.000 gulden voor de grootste fractie en 4000 gulden voor de kleinste (tweemans) fractie. Drie V.V.D.-raadsleden waren tegen de proefneming, evenals oud-wethouder L. van der Weide (prot.-chr.). DEN HAAG. De proef die volgend jaar in Wormerveer genomen wordt zou ook op de Haagse gemeenteraad van toepassing moeten zijn: het publiek op de tribune moet zich tot de raadsleden kunnen richten. Deze suggestie deed de fractievoorzitter van D'66 in de Haagse raad, P. W. van Baarsel. Volgens de heer Van Baarsel zouden burgers en ook verslaggevers van kran ten de gelegenheid moeten krijgen om tijdens een korte schorsing van de raads vergadering hun zegje te zeggen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het comité N'70, dat de Nederlandse activiteiten in het kader van het Europese natuurbeschermingsjaar heeft georganiseerd, is teleurgesteld in de regering omdat deze op geen enkele manier heeft gereageerd op het rapport dat het comité als adviescommissie be gin dit jaar aan de regering heeft uit gebracht. Op het nationale appèl, gister middag in het Kurhaus in Scheveningen, in aanwezigheid van prins Claus, minis ter Lardinois, staatssecretaris Van de Poel en dr. W. Drees gehouden, heeft comité-voorzitter prof. dr. K. H. Voous er met name aan herinnerd dat met klem werd gepleit voor het integrale be houd van de Waddenzee. „En ziedaar" zo vervolgde prof. Voous, „wat gebeurde er in het Europese natuurbeschermings jaar 1970? Met de vervuiling, dat wil zeggen de verdwijning van de Wadden zee werd door de Nederlandse regering daadwerkelijk een begin gemaakt". Het nationale appèl werd belegd om vertegenwoordigers van de Nederlandse maatschappelijke en politieke stromingen (behalve de „werkende" mensen, want die hebben daar overdag geen tijd voor, aldus de in stencils protesterende Dolle Mina's en de Utrechtse actiegroep Stro halm) de gelegenheid te geven zich uit te spreken over het onlangs verschenen milieumanifest. Ex-premier dr. W. Drees merkt op: „Nederland ligt gevaarlijk gunstig in economisch opzicht en gevaarlijk onguns tig voor wat de milieuhygiëne betreft". Hii hield voorts een pleidooi voor een doelgerichte bevolkingspolitiek. De bioloog A. C. Perdeck wees er op dat onze bevolking elke 56 jaar verdub belt, maar het vuil dat wij produceren, verdubbelt elke tien jaar. De enige honderden die aan het natio nale appèl gehoor hadden gegeven wa ren het er snel over eens dat aan de re gering onverwijld drie punten moesten worden doorgegeven. In de eerste plaats werd de situatie zo ernstig geacht dat Nederland niet mag wachten op interna tionale regels maar zelf méér initiatief moet nemen, ten tweede moet de besluit vorming openbaar worden gemaakt zo dat in een vroeger stadium alternatieve oplossingen kunnen worden overwogen en tenslotte moeten grote ongestoorde milieus doeltreffend worden beschermd, waar het Waddengebied, inclusief Eems- Dollartmonrling onder de werking van de natuurbeschermingswet moeten worden gebracht. De enige bioloog in de Tweede Kamer, dr. Van der Lek van de P.S.P., veroor deelde onder luide bijval zijn mede-poli tici aldus: „Wij hebben geprobeerd in de Kamer een motie aangenomen te krijgen om bij het industriële vestigingsbeleid voortaan de milieuhygiëne voorrang te geven boven louter economische argu menten. Er waren zes stemmen vóór, die van D'66 en van de P.S.P. Waar ble ven de anderen?" Het tweede gedeelte van de bijeen komst was een open discussie. Namens een groep directeuren, ontwerpers, fil mers en tekstschrijvers uit de reclame sector werd meegedeeld dat deze jroep het plan heeft via een campagne in de massamedia een mentaliteitsverandering op het gebied van het milieubewustzijn teweeg te brengen bij het Nederlandse volk. Milienbiologen zouden hun mede werking aan de actie willen geven. Een groep bewoners van de Amster damse buurt De Pijp is maandag avond in actie gekomen om de res tanten van enkele slooppanden verder af te breken. Men eist dat de vrij komende ruimte benut wordt voor betaalbare woningen of speelplaatsen. De slopers werden naderhand door de politie verwijderd. De brandweer die daarna verscheen en het sloop werk voortzette werd met gejuich begroet. DEN HAAG. Het bestuur van de Hogere Hotelschool in Scheveningen heeft aan de directeur van de school, de heer R. J. M. Overwater, eervol ontslag verleend en hem met verlof gezonden tot de ontslagdatum. De leerlingen hadden eind oktober hun vertrouwen in de heer Overwater als directeur opgezegd omdat naar hun me ning de beleidsvoering en het leefkli maat aan de school niet zo waren als de leraren en leerlingen wensten. De ou ders van de 220 leerlingen schaarden zich achter hen. De grieven golden onder meer het door de heer Overwater door gevoerde lesprogramma en de schorsing van de stafdocent A. Mostert, nadat die tegenover de leerlingen zijn bezwaren kenbaar had gemaakt tegen de invoering van het lesprogramma. Een driemanschap uit het schoolbe stuur zal de lopende zaken afwikkelen en een advies over een reorganisatie van het schoolbestuur uitbrengen. Het landelijk centrum voor de actie Oost-Pakistan in Leiden coördineert in samenwerking met het Nationale Comité Oost-Pakistan de landelijke acties, te we ten de nationale jeugdactie „St. Klaas voor Oost-Pakistan" en de acties van ho gescholen, universiteiten en lagere scho len. In alle universiteitssteden zijn con tactcentra ingericht. In het kader van een middelbare-scho- lenactie worden twee landelijke scholen- dagen georganiseerd, waarbij allerlei scholen geld inzamelen. Een landelijke winkelactie houdt in dat bussen in winkels worden geplaatst om geld te verzamelen, waarbij men uitgaat van het idee, de klanten uit te nodigen om vijf a tien percent van het in de win kel bestede bedrag voor Oost Pakistan af te staan. Naast een landelijke collecte worden talrijke plaatselijke acties georganiseerd, zoals liefdadigheidsconcerten, verkoopda gen en dergelijke. In Haarlem werken ook middelbare scholen aan de actie mee. Het landelijk actiecentrum is in Lei den. (telefoon dag en nacht 01710-26956, waar de heer B. van Kampen en mejuf frouw E. de Bruyn inlichtingen over de actie verschaffen. Gireren kan men recht streeks op giro 777 van het Rode Kruis. DEN HAAG. Staatssecretaris Gros heide heeft aan de scholen voor havo en mavo laten weten, dat hij van plan i» een proef te laten nemen met een ex pressievak als eindexamenvak. De ge dachten gaan uit naar een experiment waarbij de kandidaten voor het eindexa men mavo en havo één van de vakken muziek, tekenen, handenarbeid en tex tiele werkvormen als eindexamenvak moeten kiezen. Wanneer het experiment met een zeer beperkte groep van scholen begint is nog niet te zeggen. Luchtbus. De britse vliegtuigindustrie B.A.C. heeft te kennen gegeven dat zij gedwongen zal zijn het BA 3-11 project voor een luchtbus op te geven als de Britse regering de maatschappij geen fi nanciële hulp zal verlenen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2