Kamer wil gunstiger ziektekostenregeling UITSTEL AFTREKREGELING EIGEN WONING GEVRAAGD Bonn en vrijdag Oost-Berlijn gaan onderhandelen weer „Memoires" van Kroesjtsjev kosten nu al f 1,2 miljoen HET RECHTHUIS HET ÜflÏÉBHIH KIP IN T PANNETJE Schilderachtige stijl van ex-premier herkenbaar Het spel waar de minister om vroeg Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Rijdt veilig met melk Maatschappij der Geneeskunst voor fluoridering EGON BAHR NAAR DE DDR Waarschuwing tegen beperking handel schoenen en textiel Voor de veiligheid Weil in staat van beschuldiging "Eet er. eens uit in 13 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 Buitengewone lasten -s «lift David Kennedy: Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit. U krijgt het gratis als n een hrief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) SPECIALITEITEN o.a. GEEN ZAALHUUR (Van onze redacteur in Parijs) PARIJSVoorafgegaan en georchestreerd door een gigantische reclame campagne is Frankrijks grootste avondblad, France-Soir, dat een oplage van ruim één miljoen exemplaren heeft, deze week de publikatie begonnen van de memoires die aan de vroegere Russische premier Nikita Kroesjtsjev worden toegeschreven. Tezelfdertijd werden die gedenkschriften van mon- siur K" ook in de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland, Italië en andere Westerse landen openbaar gemaakt. Binnenkort zullen ze boven dien nog in boekvorm verschijnen in een omvang van zevenhonderd pagina's. Twee afleveringen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren hij zonder veel critiek laten horen op de plannen tot verandering van de loon- en inkomstenbe lasting, die staatssecretaris Grapperhaus van Financiën per 1 januari wil invoeren. De critiek was erg verdeeld naar de verschillende onderdelen, alhoewel iedere spreker toch wel liet blijken niet erg gelukkig te zijn met de snelle manier waarop de bewindsman zijn doel wil bereiken. Ook waren er bezwaren tegen het onderbrengen van zoveel wijzigingen in één wets ontwerp. Het grootste probleem voor de staatssecretaris levert zijn plan op om de onderhoudskosten van een zelf bewoond eigen huis niet meer aftrek baar te maken. In ruil daarvoor hoeft men dan nog maar een klein bedrag aan huurwaarde bjj het inkomen te tellen. Vooral CHU, ARP en VVD hebben met dit onderdeel nogal problemen. De heer Scholten (CHU) meent, dat vooral de bewoners van nieuwe en dure huizen er door bevoordeeld worden. De heer Portheine (VVD) is het met hem eens. Hij noemde vooral dit onderdeel van de voorstellen ongerijpt. Samen met de heer Kieft CAR) pleitte hij voor uitstel van de regeling. De heer Scholten (C.H.U.) wil de oude regeling handhaven. Hij wil nog wel het onderhoud van het tweede huis en van de tuin niet meer fiscaal aftrekbaar la ten zijn. Hij diende daartoe dan ook amendementen in. V.V.D. en A.R.P. wis ten nog niet of de regeling voor hen dan aanvaardbaar zal worden. De P.v.d.A. en de overgrote meerderheid van de K.V.P. voelen wel iets voor het nieuwe systeem. De P.v.d.A. wil dan echter het grote onderhoud van niet te dure wonin gen uitzonderen van de algemene regel om de lage inkomensgroepen tegemoet te komen. Een amendement daartoe van de heer Van den Bergh (P.v.d.A.) krijgt d§ steun van de K.V.P., aldus de heer Notenboom, die dit een duidelijke verbe tering vindt. De heer Van den Bergh (P.v.d.A.) pleitte ook voor het fiscaal aftrekbaar maken van erfpacht, evenals dat ook in de nieuwe wet voor rente op hypotheken blijft gelden. De heer Notenboom (K.V.P.) droeg ook zijn deel in de de batten bij en pleitte voor een verlenging van de overgangsregeling, waarbij men tussen het nieuwe en het oude systeem mag kiezen. De staatssecretaris wil dat slechts laten gelden voor degenen die tussen 1 januari 1969 en 30 september 1970 een huis hebben gekocht. De heer Notenboom wil het tot 30 september 1971 verlengen. Hij mag in elk geval rekenen dan huizen tot 480.000 gulden met een huurwaarde van 2400 gulden en daarbo ven de huurwaarde te bepalen op 4800 gulden per jaar. UTRECHT. Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat' schappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft dinsdagavond na een vergadering in Utrecht verklaard, dat de maat schappij verdere uitbreiding van de fluo ridering van het drinkwater noodzakelijk acht. De maatschappij geneeskunst be tuigt haar adhesie met de resolutie die vorige week met algemene stemmen^ is aangenomen op de algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde. Daarin werd geconcludeerd, dat snelle invoering van drinkwaterfluoridering een volkgsge- zondheidsbelang van de eerste orde is. De maatschappij geneeskunst heeft in 1966 al uitgesproken, dat tegen fluoride ring van het drinkwater géén bezwaar bestaat. Ze achtte het gewenst, haar standpunt aan te passen aan de onder zoekingen en publikaties van de afgelopen jaren. Het sthndpunt van de maatschap pij is nu, dat fluoridering van drinkwa ter een medisch verantwoorde maatregel is, en dat het derhalve ook verantwoord is, dat voor een zo optimaal mogelijke cariëspreventie is gekozen voor het drink water als medium. wwltllt op steun van de A.R. en wellicht ook van de P.v.d.A. Over de huurwaarde werden verschil lende suggesties gedaan. Volgens het voorstel geldt als huurwaarde voor hui-1 kende gehuwde vrouw. Alleen bij P.v.dA zen, die een marktwaarde hebben van en c.H.U. was veel bezwaar tegen het minder dan 30.000 gulden een bedrag njet volledig werken van deze regeling van 150 gulden. Tot 60.000 gulden geldt ;n het komende belastingjaar. De heer 300 gulden en tot 120.000 gulden is het Scholten diende een motie in om vooral bedrag 600 gulden, daarboven 1200 gul- ^e middengroepen, die door de nieuwe re den. De P.S.P. wilde bij monde van de geling achteruit gaan, iets te helpen. Hij heer Wiebenga het eerste tarief laten krijgt alvast de steun van de V.V.D.De vervallen. D'66 pleitte bij monde van de keer Notenboom merkte op dat het hier heer De Goede voor vrijstelling beneden jn feke maar om een nadeliger percen- een ton. Duurdere huizen vallen tot 2 ton jage gaat. Toch bestaat er kans dat ook onder een bedrag van 1500 gulden, tot 4 zjjn fraCtie het amendement zal steunen, ton 3000 gulden en daarboven 6000 gul- j}e heer Notenboom kwam ook nog met den, aldus een voorstel van D'66 per een amendement om het inkomen van de amendement. De heer Kieft (A.R.) stel werlcende vrouw in het bedrijf van haar de met steun van de K.V.P. voor het man minimaal op 3.000 gulden te stel- voorstel van de staatssecretaris aan te len jn piaats van op 1.000 gulden, zoals vullen met een groep tot 240.000 gulden ket wetsontwerp doet. met een huurwaarde van 1200 gulden, I De heer Kieft kwam nog met een mo tie, waarin hij vroeg een onderzoek te willen instellen naar de ongunstige fis cale positie van de weduwnaar met min derjarige kinderen, een motie die bij voorbaat al door de regeringspartijen wordt gesteund Een ander punt dat nogal wat kritiek I De heer Bakker (C.P.N.) vroeg van opleverde was de nieuwe regeling voor de staatssecretaris een overzicht van aftrek van buitengewone lasten. „Die wat alle amendementen budgetta r knelt ons al jaren", liet de heer Scholten kenen als ze worden aanvaard. (C.H.U.) weten. Hij vindt dat ze vooral Laat in de dat de nadelig werkt voor wie erg hoge ziekte- tie. De heer De Goede (D 66) wil dat de kosten heeft. Hij zegde toe een amende- regering nog m deze kabinetsperiode mo ment van de heer Portheine (V.V.D.) te gelijkheden en wenselijkheden onderzoekt zullen steunen om ook dieetkosten in de|om tot vrijstelling van een bedrag ^aan nieuwe regeling aftrekbaar te houden. A.R. en K.V.P. voelen ook voor het hand haven hiervan. De heer Notenboom (K.V.P.) kwam op dit punt met twee amendementen, die door de drie andere regeringspartijen werden gesteund. Op het laatste moment I had de staatssecretaris al een stap in de richting van de schriftelijke opmerkin gen over de buitengewone lasten ge-1 maakt. Hij wil het bedrag boven 10 per cent van het onzuivere inkomen voor een en een kwart laten meetellen. In-1 geval dergelijke hoge kosten zich een tweede jaar achtereen voordoen, mogen ze zelfs anderhalf maal worden afgetrok ken. De heer Notenboom heeft voorgesteld voor inkomens tussen 18.000 en 40.0001 gulden dit bedrag niet variabel te stel len op 10 zoals de staatssecretaris voor stelt met een maximum van 2.000 gul den, maar vast te bepalen op 1800 gul den. Voor inkomens boven 40.000 gulden mag alleen wat boven 2500 gulden komt I in aanmerking voor aftrek worden ge-l bracht. Ook stelde de heer Notenboom voor aan gezinnen met meer dan vier kinderen een extra aftrek toe te kennen. De regeling dat reiskosten binnen een afstand van tien kilometer van het werk niet meer mogen worden afgetrokken, leverde eveneens veel kritiek op. De heer Scholten (C.H.U.) wil dit door een amendement ongedaan maken. Het ziet ernaar uit dat hij wel kan rekenen op de steun van P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. De heer Notenboom (K.V.P.) deelde mee| niet zoveel behoefte aan dit amendement te hebben, omdat velen die zo dicht bij hun werk wonen, vaak geen reiskosten hebben. Hij wil dan ook de 4%-regeling! handhaven met een maximum van 800 gulden waarin dit ook is opgenomen. Erg veel vreugde was er bij iedereen over de gunstige regeling voor de wer- inkomsten uit vermogen te komen. D'66 wil dat in het kader van de inflatie en de I stimulering tot bezitsvorming. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, B verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. KVP-fractieleider Schmelzer (mid den) in gesprek met staatssecretaris Grapperhaus (links) en minister Witteveen. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van Financiën David M. Kennedy heeft dinsdag aangedrongen op verwer ping door de senaat van de harde han delsbeperkingen voor o.m. schoenen en textiel in het wetsontwerp Mills dat al door het huis van afgevaardigden is aan genomen. In een rede voor het Amerikaans jood se comité waarschuwde hij dat de voor gestelde handelsbeperkingen vergeldings maatregelen zullen oproepen welke de Internationale handel nadeel zullen be rokkenen. Hij vindt het beter dat de „ge matigde en construktieve voorstellen van president Nixon worden aangenomen. Kennedy zei: „Degenen onder ons die zich de donkere dagen van de jaren 30 herinneren, beseffen heel goed wat er gebeurt als ieder land zich zijn eigen be krompen belang nastreeft ten koste van de belangen van zijn buren" Voor de Europese landen betekent ver laging van de handelsbarrières, zo be toogde Kennedy, beperking en de gelei delijke opheffing van voorkeursbehande lingen, „rationalisatie van een landbouw beleid dat inefficiënte produktie aanmoe digt ten koste van traditionele leveran ciers" en het rekening houden met het belang van andere partijen bij uitbrei ding van de wereldhandel. ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) BONN In Oost-Berlijn zal vrijdag morgen een eerste poging worden gedaan om tot een zakelijke dialoog tussen de bondsrepubliek en de DDR te komen. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr ont moet dan zijn oostelijke collega Michael Kohl. Bahr krijgt uit Bonn de opdracht mee een dienstregeling op te stellen voor toekomstige gesprekken tussen deskundi gen uit beide landen. Het initiatief voor de ontmoeting is door partijchef Ulbricht genomen. Op 29 oktober inviteerde hij de regering in Bonn voor het gesprek. De Westduitse reacties daarop liepen nogal uiteen, maar de uitnodiging werd onmiddellijk aanvaard. Bonn stelde voor het gesprek vandaag, 25 november, te voeren. Tot gistermiddag heeft Bahr niet geweten of hij het vliegtuig naar Berlijn zou moeten nemen. Toen kwam echter per telex de mededeling dat hij vrijdagmorgen om 10.00 uur werd verwacht. Het belangrijkste feit is voor de West duitse regering, dat het in Kassei door premier Stoph nogal abrupt afgebroken contact is hersteld. De Oostduitse voor waarden van erkenning der DDR tot het niet aanvaarden dat een Westduitse onder handelaar via West-Berlijn naar de DDR komt zijn vervallen. Ulbricht sugge reerde contacten op lager niveau, zoals die door Brandt in Kassei waren voorgesteld Voor Bonn staat vast dat Ulbricht zich daartoe gedwongen heeft gevoeld. Juist gisteren hebben de Russische en de Poolse partijleider, Breznjev en Gomoelka, op het congres van de Hongaarse communisti sche partij zeer positief gesproken over de politiek van de regering-Brandt en na Tsjecho-Slowakije heeft nu ook Hongarije bereidheid getoond om tot normale betrek kingen met de Bondsrepubliek te komen. Oost-Berlijn kan de ontwikkelingen in Oost-Europa niet langs zich heen laten gaan Ulbricht zou zich bovendien onder druk gezet voelen door de vier voor Berlijn ver antwoordelijke grote mogendheden, die in naar de (volgens de DDR) zelfstandige politieke eenheid West-Berlijn. Bonn heeft Oost-Berlijn dan ook duide lijk gemaakt dat een gesprek over het verkeer niet zal worden begonnen zonder een duidelijke opdracht van de geallieer- antwoordelijke grote mogendheden, die in den Beiaas hebben de ambassadeurs van hun gesprek over de gedeelde stad nu zo- de vier ujtgerekend eergisteren, tijdens ver zijn, dat Bonn over niet al te lange |hun laatste ontmoeting, de indruk gewekt aan die opdracht nog niet toe te zijn. De tijd de opdracht verwacht om samen met de Oostduitsers een regeling voor de ver- I oppositie"ïn Bonn heeft al verklaard, dat keersvraagstukken voor te bereiden. Bonn de sovjet-Unie doende is hardnekkig de is ervan overtuigd, dat het aanbod uit Oost-Berlijn ondermeer tot doel heeft ge- de Sovjet-Unie doende is hardnekkig de westelijke positie in Berlijn langzaam maar Oost-Berlijn onderaieer tot doel heeft ge- ^gj. ver<jer uit te hollen, had een eigen actie te ontplooien voordat Voor Bahr on(jer deze omstandig- de Grote Viermet hun opdracht.komen- heden alleen het technisch voorbereiden Van Oostduitse kant is Bonn namelijk ln dg verdere contacten over, met als voorgesteld o.a. te praten over een „transit- positief punt voor de 0ost-politiek van de regeling voor het verkeer tussen de regering_BraTK}t, dat men nu ook met de bondsrepubliek en Berlijn. Dat past met sneaking terms" is in de Westduitse terminologie. Die spreekt DDR weer »on speaking terms is. over „toegang" tot West-Berlijn, dat als een deel van de Bondsrepubliek wordt beschouwd. Het gaat niet om „transit- verkeer" naar een ander land, in dit geval ADVERTENTIE BERLIJN, (AFP). Ekkehard Weil l de Westberlijnse ziekenbroeder die op 71 november een Russische militair bij het oorlogsmonument in West-Berlijn heeft I neergeschoten, is gisteren voor een Brit se rechter van instructie in staat van be-| schuldiging gesteld. Hem is onder andere poging tot moord I volgens het Westduitse wetboek van straf recht en het illegaal bezit van wapens en munitie volgens de geallieerde reglemen ten ten laste gelegd. SCHANS 32-UITHOORN direct aan de Amstel WIJK AAN ZEE 40 meter boven zee! VOOR RECEPTIES, DINERS,enz. PORT-SHERRY-VERMOUTH 1.00 FEESTELIJKE MENU'S v.a.7.95 vraag folder menusuggesties inlichtingen en tafelreservering Het Rechthuis:02975-1380 Het Hoge Duin:02517-322of 341 van het Dirk van den Broek-concern Bij de ingebruikstelling van drie stu wen in Rijn, Nederrijn en Lek op 2 november zei minister Bakker: „Het verwondert mij wel eens dat er naast het bekende Monopolyspel nog steeds geen spel bestaat dat „De waterhws- houding van Nederlandheet. Een spel met waterwaarhij je gemalen kunt kopen en dijken en een partijtje landzakken, een spel waarbij je eert kanskaartje pakt en misschien leest: „Uw buurman heeft Endosulfan ge loosd, sluit uw keersluizen, verwijder de dode vis". Welnu, een spel in deze geest is er nu. Het heet „Dirty water" (vuil water) en het is gemaakt door Urban Systems Inc. (V.S.). Er kwam ook een spel uit over de luchtver vuiling, genaamd „Smog". Aangezien het nu de eerste keer is dat een politiek geschrift van een levende Russische staatsman die niet eerst naar het buitenland was uitgeweken in het Westen wordt gepubliceerd, konden deze .memoires al voor hun publikatie terecht als een perssensatie van de eerste orde I worden beschouwd. De kranten die het publikatierecht verwierven, hebben dat dan ook zeker niet cadeau gekregen. France-Soir moet al vierhonderdduizend gulden hebben neergeteld. De uitgevers- I rechten zijn nu al tot 1,2 miljoen gulden gestegen, die op een Zwitserse bank, onder een geheime naam, zijn gestort. De hede transactie heeft zich overigens in ijltempo voltrokken. Eind augustus van dit jaar had een Russische journalist, Vic tor Louis geheten, in Kopenhagen de eerste demarches ondernomen waarbij hij drie collega's van de Amerikaanse Time- Life-groep ontmoette. Victor Louis stond als een intieme vriend van Kroesjtsjev bekend en als voormalig slachtoffer van de stalinistische terreur hij heeft acht jaar in een concentratiekamp gezeten moet hij ook bij de huidige machthebbers van zijn land nog altijd een voorrechts- en vertrouwenspositie genieten. Hij is zo de enige Russische journalist die in Moskou voor een westerse krant, de Engelse „Even ing News" mag werken. Bovendien had Louis al eerder verschil lende andere teksten van Russische schrij vers die niettemin in hun eigen land wei nig of geen officieel aanzien genoten, als Valeri Darsis of de econoom Varga, in het buitenland verkocht. Op grond van die reputatie moet Victor Louis voor een astronomisch bedrag de publikatierechten van Kroesjtsjevs me moires aan de Amerikanen hebben ver kocht, zonder hen op dat moment nog een regel van het geschrift te kunnen of te willen tonen. Toen in de U.S. en elders de ste top van het partijwezen en van de staat op te kunnen klimmen. Kroestjsjev, die van 1958 tot '64 zelf vrijwel de alleen macht over de Sovjet-Unie uitoefende, zal in volgende afleveringen zijn ontmoetingen .met Mao Tse Toeng, Eisenhouwer, Tru- willen tonen. Toen in de U.S. en elders de marl) Kennedy; De Gaulle en andere we- publikatie enkele weken geleden officieel rei<jleiders uit de doeken doen. werd aangekondigd heeft eerst Kroesjts jevs vrouw en daarna het Kremlin de r>nn/1r0rnr/]pr authenticiteit van de memoires met grote] Dunur vvui uvi stelligheid ontkend. Kroesjtsjev zelf moet sedertdien weer een hartaanval hebben gehad waaraan deze hele affaire mogelijk niet vreemd is geweest en waarvoor hij, op zijn 76ste jaar, nu opnieuw in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Tot dusver heeft France-Soir twee af leveringen van het feuilleton gepubliceerd waarin monsieur K„ zonder nog heel veel nieuws te vertellen, opnieuw een boekje opendoet over de afzichtelijke moordpar tijen waarmee de politieke zuivering van de Communistische Partij in de Sovjet- Unie in de jaren '35—'37 gepaard ging. Hij had, zo schrijft hij, zijn snelle carrière in diezelfde tijd indirect te danken aan zijn vriendschap met de eerste vrouw van Sta lin die later op bevel van haar echtgenoot zelfmoord moest plegen. Als schepper van de Moskouse metro, die bestemd was het achtste wereldwonder te worden, had Nikita Kroesjtsjev in de ogen van Stalin zijn capaciteiten van tech- Ofschoon, na het officiële dementi uit Moskou de Amerikaanse en andere kran ten die de rechten hadden verworven niet meer van „memoires" maar van „herin neringen" spreken, die Kroesjtsjev moge lijk niet eigenhandig op papier zou hebben gezet, lijkt aan de authenticiteit van hun herkomst toch weinig twijfel te hoeven bestaan. De tekst hangt soms een beetje als los zand aan elkaar, maar niettemin herkent men toch wel onmiskenbaar zijn soms wat babbelende en schilderachtige stijl die men zich nog goed uit zijn pers conferenties, gesprekken en redevoeringen herinnert. Een vervalsing lijkt daarom wel uitgesloten en het is waarschijnlijker dat Victor Louis het manuscript aan de hand van gesprekken op bandrecorders en aan tekeningen heeft samengesteld. Of en zo ja in hoeverre de Russische regering zelf de hand der medeplichtig heid in de verkoop en de publikatie van K's memoires of herinneringen heeft ge had, is een vraag die voor het moment nog moeilijk te beantwoorden valt. Men kan, met het Parijse weekblad „L'Express", al leen zeggen dat alles mogelijk wordt wan- oeen van Stalin zijn capaciteiten van i nicus en organisator overtuigend bewezen neer een land de vrijheid van menings om vervolgens al heel snel tot in de hoog- 1 uiting eerst heeft verboden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13