Wet tegen luchtvervuiling DUITSE EN NEDERLANDSE MEETNETTEN GEKOPPELD Directeur van GG en GD moet gerehabiliteerd worden AS VA boycot verkiezing van Veringa-raden Metrostation Slinge geopend L PP Vrijwilligers langer in ontwikkelingslanden Ontslagen hoofdagent over Utrechtse politie: HAPJES BESTELLEN PER MOBILOFOON Weer klachten over stank TOYOTA lOOO f6299^.. direct leverbaar Dr. Kruyskamp zou bezwaren van joden in 1966 onderzoeken Drs. Den Uyl wil Kamerdebat Regering wil het internationale hof in Den Haag houden Coördinatie van Nederlands-Duitse vakantiespreiding k Sfi Wens JOVD in rapport: Gasgeiser met „denkvlam" Nederland blijft oefenen op Kreta W oonruimtewet in meer gemeenten buiten werking Onrust bij politie blijft Nieuw overzicht verzending zeepost WÈ FLESJES BIER TWEE DODEN BIJ BOTSING JUWELENROOF; BUIT 30 MILLE WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de Wet op de Luchtvervuiling. Deze wet opent mogelijkheden om de luchtvervuiling terug te dringen door voor schriften te geven voor automotoren, verwarmingsinstallaties, industriële apparatuur en brandstoffen. Ook kunnen er saneringsgebieden worden aan gewezen. De betreffende industrieën moeten vergunning hebben welke door provinciale autoriteiten worden verstrekt. De wet voorziet ook in de instelling van een fonds voor schadevergoeding voor diegenen die kunnen aantonen dat zij schade hebben geleden door luchtvervuiling. Raad Amersfoort: Rabbijn Soetendorp: Minister Bakkers reis „Los AngeleS'Smog" Progil (2200 x vuur!) nieuw tankje 1.10 (weer 2200 x vuur - -«-V/Y» In Rijnmond 58 pk 140 km/u 1000 cc schijfremmen vóór Staatssecretaris Kruisinga zei dat er naar wordt gestreefd de meetnetten voor de luchtverontreiniging van Nederland en West-Duitsland te koppelen. Getracht zal worden de voor de automatische meting van koolmonoxyde en zwevende stof be nodigde apparatuur over te nemen die in Duitsland voor dit doel wordt toegepast en daar goed blijkt te voldoen. AMERSFOORT. De directeur van de GG en GD in Amersfoort dr. W. J. van der Hooft, die van 28 oktober tot 23 no vember geschorst was, zal worden gere habiliteerd. De gezamenlijke Amersfoort se raadsfracties hebben tijdens de dins dagavond gehouden raadsvergadering een motie ingediend waarin zij van het college van B. en W. eisen, dat de schor sing van de GG en GD-directeur op zo danige wijze ongedaan gemaakt wordt, dat de betrokkene daarmee is gerehabi liteerd. Voorts eisen de fracties dat er bij de commissie-Scheps (de commissie van on derzoek) op aangedrongen wordt het om derzoek bij de GG en GD zo veel mogelijk te bespoedigen en dat de motie ter ken nis gebracht wordt van dr. Van der Horst, raadsman van dr. Van der Hooft. De fracties zijn van oordeel dat het be sluit van B. en W., waarbij dr. Van der Hooft werd geschorst ten onrechte is ge nomen, dat een openbare behandeling ten aanzien van de beheers- en beleids aspecten van de GG en GD eerst op ver antwoorde wijze kan plaatsvinden, zodra het eindrapport van de ingestelde com missie van onderzoek is uitgebracht. De raad was van mening, dat de hem ter kennis gebrachte feiten de getroffen schorsingsmaatregel niet rechtvaardigen De loco-burgemeester, wethouder mr. A. A. Land, deelde mee, dat het college van B. en W. de motie overnam en de eisen ten uitvoer zal brengen. AMSTERDAM. Volgens rabbijn dr. J. Soetendorp heeft dr. C. Kruyskamp, samensteller van het Nederlands woor denboek van Van Dale, in 1966 schrifte lijk toegezegd rekening te houden met de bezwaren tegen de omschrijving van de begrippen jood en joden. Dr. Soetendorp zegt dit in het blad Le vend Joods Geloof. De rabbijn verwijt de uitgever Martinus Nijhoff dat hij een belangrijk wetenschappelijk werk als Van Dale door één man laat samenstellen. In het Nieuw Israëlitisch Weekblad en in het Lerarenweekblad had de heer H. Beem uit Hilversum in 1964 gewezen op fouten die Van Dale zou hebben gemaakt in de omschrijving van woorden, die af komstig zijn uit het Hebreeuws en jid- disj. Naar aanleiding hiervan ontstond in 1966 een briefwisseling tussen de heren Kruyskamp en Beem. In de laatste brief aan de heer Beem schreef dr. Kruyskamp dat hij ernstig rekening zou houden met zijn bezwaren en hij verzocht om mede werking. Daarna heeft de heer Beem nooit meer iets van dr. Kruyskamp ver nomen, aldus rabbijn Soetendorp. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer, drs. Den Uyl, heeft dinsdag de re gering gevraagd om een verslag van de reis die minister Bakker naar Zuid-Afrika heeft gemaakt. De heer Den Uyl wil dat verslag gebruiken om daarover morgen met de minister te debatteren. Het gaat hem erom vast te stellen hoe de minister zich tegenover het apartheidsbeleid heeft opgesteld en welk effect zijn bezoek in Zuid-Afrika heeft gehad. De Rijksinlichtingendienst heeft inmid dels' ter voldoening aan een eerder ver zoek van de fractieleider van de P.v.d.A. een uitgebreide documentatie samenge steld van de reacties in de Zuidafrikaanse en Nederlandse pers op het bezoek. K.V.P.-fractievoorzitter drs. Schmelzer is blij met de vragen van oppositieleider De Uyl over de reis van minister Bak ker. Hij zei niet te twijfelen aan het re geringsstandpunt ten aanzien van de apartheid. De mening van de K.V.P.-frac tie is dat we in dialoog moeten blijven met Zuid-Afrika". De heer Schmelzer leg de er de nadruk op, dat de betekenis van het bezoek niet afgemeten kan worden aan de propaganda, die het betreffende land eruit haalt. Volgens dr. Kruisinga waren de ernst! ge klachten vorige maand in het Rijn mondgebied het gevolg van een ernstige verontreiniging met ozon en niet met kool monoxyde, zoals aanvankelijk was veron dersteld. De situatie in de Rijnmond vo rige maand was te vergelijken met situa ties die regelmatig in Californië voorko men, waar men spreekt van de „Los An- geles-smog". De staatssecretaris beloofde dat de vol gende maand de Raad voor de Luchtver ontreiniging zal worden geïnstalleerd. Op vragen van P.v.d.A.-senator Versloot deelde de bewindsman mee dat de kern van specialisten op het gebied van de luchtverontreiniging zeker in staat zal zijn de nieuwe wet snel met profijt te laten invoeren. Overigens is deze kern nog vrijwel alleen aanwezig bij de rijks overheid en bij enkele zeer grote gemeen ten. Getracht wordt te bevorderen dat door opleidingen op de technische hoge scholen in Eindhoven, Twente en Delft een groter aantal deskundigen beschik baar zal komen. Mr. Versloot vroeg zich echter af of de nieuwe wet inderdaad een goede wet zal zijn. Hij wees er op dat ook de Hin derwet strenge bepalingen kent met be trekking tot het verlenen van vergunnin gen aan industrieën, maar dat door een ministeriële circulaire deze wet is ont kracht. „De voorschriften in de Hinder wet over het voorafgaand aanvragen van vergunningen is een lachertje gewor den", vond mr. Versloot. „Wij zijn tegen grensoverschrijdende vervuiling", verklaarde staatssecretaris Kruisinga naar aanleiding van de vesti gingsplannen van Progil bij Antwerpen. Primair vond hij echter dat men zich niet mag mengen in zaken die België alleen aangaan. Volgende maand zal hij opnieuw met zijn Belgische collega besprekingen voe ren, maar dan over de totaliteit van het probleem van de grensoverschrijdende vervuiling. Het Eerste-Kamerlid ir. Louwes (V.V.D.) die op de tv een Belgische minister had horen zeggen dat de kans op verontreiniging door Progil zeer klein is, verklaarde: „Als alles wat die Bel gische minister heeft gezegd waar is, dan heeft Amsterdam en ons land zich wel erg in de luren laten leggen". (Amster dam heeft de Progil-vestiging afgewezen). DEN HAAG Minister Luns heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat nog geen keuze is gemaakt over de vestigingsplaats van een nieuw gebouw voor het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag. Pas wanneer gegevens zijn ontvangen over de plaats van vestiging, de oppervlakte van het terrein en de omvang van het nieuwe gebouw zal met het gemeentebestuur kun nen worden nagegaan welke alternatieve voorstellen aan het hof kunnen worden voorgelegd. De regering stelt er zeel veel prijs op dat het Internationale Gerechtshof in Den Haag gevestigd blijft. AMSTERDAM De Algemene Studen tenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft dinsdagavond in de hoofdstad tijdens een vergadering besloten een actieve boycot te beginnen tegen de verkiezing voor „Verin- ga-ralen" indien deze structuur aan de uni versiteit van Amsterdam wordt opgelegd. Woensdag gaat de ASVA demonstreren onder meer om de gemeenteraad tot verzet te brengen tegen de eis van minister Ve- ringa van Onderwijs dat de gemeenteraad aan een aantal voorwaarden zou moeten voldoen alvorens de minister tot overleg zou willen overgaan. De ASVA eist in twee moties integrale invoering van het stafplan, zoals vastge legd in de gemeenteraadsverordening van 21 september en dringt er bij de gemeente raad op aan niet in te gaan op de voor waarden van minister Veringa, aangezien volgens de ASVA de principiële uitgangs punten van het stafplan daarmee worden losgelaten. Voorts verklaart de studenten vereniging zich solidair met de neerlandici die hebben gedreigd met onderwij sstaking als minister Veringa donderdag tijdens een onderhoud op zijn ministerie met een dele gatie neerlandici niet tegemoet komt aan hun eisen betreffende verbetering van de personeelssituatie op het Instituut voor de Neerlandistiek. DEN HAAG. „Het laat zich aanzien dat voor een langere termijn de Neder landse en Duitse vakantiespreiding op be vredigende wijze op elkaar kunnen wor den afgestemd. Dit moet in het belang worden geacht van de toeristen en van het' vrachtautovervoer". Dit heeft minis ter Roolvink van Sociale Zaken geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid ir. Vredeling (P.v.d.A.). Duitse instanties en de Nederlandse coördinatiecommissie Vakantiespreiding Bedrijfsleven en Onderwijs hebben in mei en juni overleg betreffende de va- kabtiespreiding voor 1971 in Nederland en Duitsland gepleegd. In Duitsland bestaat gedurende een aantal weekeinden in het vakantieseizoen een rijverbod voor vracht auto's om het verkeer op- de autowegen te ontlasten. Van Duitse zijde werd ge steld, dat hoe beter de vakentieregelin- gen der verschillende landen op elkaar zijn afgestemd, des te minder beperkingen voor het vrachtvervoer noodzakelijk zijn. Voor 1971 is een bevredigende oplossing be reikt. ADVERTENTIE VOOR DEHANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEL. 232727 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een commissie uit de liberale jongerenorganisatie JOVD is tot de conclusie gekomen dat de vrtjwilligersprogramma's voor de hulp aan arme landen drastisch moeten worden gereorganiseerd. De programma's zullen langer moeten duren zodat de vrijwilligers ook langer uitgezonden kunnen worden. Bovendien zullen de vrijwilligers door het ministerie van Buitenlandse Zaken in vaste dienst moeten worden genomen. Dat zegt de commissie in een rapport over onderwijs en ontwikkelingssamen werking, dat vandaag is uitgekomen. De commissie meent dat het onderwijs in de ontwikkelingslanden meer op de techni sche en natuurwetenschappelijke rich tingen moet worden afgestemd en dat de mogelijkheden voor opleiding van een middenkader moeten worden uitgebreid. Volgens het rapport moeten er op de Nederlandse ambassades en consulaten in de ontwikkelingslanden ambtenaren wonden benoemd die zich speciaal met de ontwikkelingssamenwerking bezig hou den. Die ambtenaren zouden ook belast moeten worden met de uitvoering van de noodzakelijke administratieve voorzienin gen, nodig om het verblijf van studenten uit de arme landen in Nederland moge lijk te maken. De commissie wil de in Nederland werk zame gastarbeiders de mogelijkheid bie den vakopleidingen te volgen, zodat ze bij terugkeer in hun eigen land als ge kwalificeerde arbeiders kunnen meewer ken aan de opbouw van dat land. Deze opleiding zal ten laste van de ontwikke lingshulp moeten komen. In een „hearing" door de vaste com missie voor ontwikkelingssamenwerking uit de Tweede Kamer hebben de hulpor ganisaties zich beklaagd over de weige ring van minister Udink om ook artsen, aangetrokken door deze hulporganisaties, bij de uitzending van medisch personeel naar de ontwikkelingslanden te betrekken. De hulporganisaties voerden aan dat de Nederlandse overheid zelf er tot dusver slechts in is geslaagd twee artsen uit te zenden, hoewel in 1968 de belofte is ge daan per jaar 40 tot 50 nieuwe artsen naar arme landen te sturen. De hulpor ganisaties, die zelf verantwoordelijk zijn voor de uitzending van meer dan 100 artsen, vinden het een zaak van billijk heid, dat ook deze artsen bij de officiële voorzieningen van overheidswege wonden betrokken. NIJMEGEN. Een fabriek in Nijme gen heeft een gevaarloze geiser ontwik keld. Bij deze geiser sluit bij het ontstaan van gevaarlijke situaties automatisch de gastoevoer af, waardoor ook het risico van koolmonoxyde is weggenomen. De fabriek noemt de ontwikkeling van deze geiser met een „denkvlam" een wereld primeur. DEN HAAG Nederland zal voor schietoefeningen met geleide wapens ge bruik blijven maken van de Namfi-basis op Kreta. Aldus het antwoord van minister Den Toom van Defensie op vragen, die het Tweede-Kamerlid de heer Dankert (PvdA) heeft gesteld, naar aanleiding van het feit dat Denemarken en Noorwegen niet meer op deze basis oefenen. De beide landen voeren sedert 1969 een beperkt schiet- programma uit op het Italiaanse eiland Sardinië. Sroc <-»•* jr.', t ..f Het Namfi-oefencentrum heeft, aldus minister Den Toom, geen nationaal Grieks karakter, maar is in een multilateraal kader aangelegd en staat onder gemeen schappelijk NAVO-beheer. In verband daarmee is de bewindsman niet bereid het voorbeeld van Denemarken en Noorwegen te volgen. De minister zegt voorts ge zien het voorgaande het niet opportuun te achten te onderzoeken of in Italië of Frankrijk ruimte beschikbaar zou zijn voor Nederlandse oefeningen met geleide wapens. DEN HAAG. Op 1 januari zal het aantal gemeenten waar de Woonruimte- wet 1947 niet meer van toepassing is wor den uitgebreid. Dit houdt in dat voor het betrekken van woonruimte geen vergun ning meer nodig is en dat de bevoegd heid van de gemeente tot het vorderen van woonruimte vervalt. Na 1 januari zal de Woonruimtewet niet meer van toepassing zijn in de pro vincies Noord-Brabant, Zeeland, Gronin gen behalve de stad Groningen en Haren, Friesland behalve Leeuwarden, Drente behalve Emmen, Limburg behalve Maastricht en acht gemeenten in de oos telijke mijnstreek. Ook in de gemeenten Wanneperveen, Kockengen en Rhenen en in de zuidelijke Ijsselmeerpolders is de wet dan buiten werking. UTRECHT. „Wat ik heb gedaan werd door iedereen getolereerd. Ik heb het tijdens mijn opleiding zo geleerd en dan moeten ze mij nu niet pakken". Zo luidde ongeveer het verweer van een vo rig jaar ontslagen Utrechtse hoofdagent van politie, die in diensttijd bij allerlei middenstanders zonder betaling of tegen gereduceerd tarief consumpties zou heb ben gebruikt en kratjes bier zou hebben gekocht. Bij het ambtenarengerecht in Utrecht kwam de ex-hoofdagent dinsdag in beroep tegen zijn ontslag. „Het was beter ge weest eerst het hele korps te waarschu wen dat zulke overtredingen voortaan uit den boze zijn en pas daarna had men disciplinair kunnen optreden", oordeelde de raadsman van de hoofdagent, mr. P. W. Smits uit Utrecht. Wat nu is gebeurd vond hij niet rechtvaardig. Mr. Smits kwalificeerde de maatregel van de bur gemeester van Utrecht als een onrede lijk ontslag, in strijd met het gelijkheids beginsel en ook in strijd met beginselen van behoorlijk bestuur als de korpslei ding het optreden tegen taal als voor beeld heeft willen stellen. De hoofdagent werkte al tien jaar bij de Utrechtse politie. Zijn beoordelingssta- ten waren vrij gunstig. Naar zijn zeggen zou hij al tijdens zijn opleiding van oude re leermeesters hebben ervaren dat het in Utrecht gebruikelijk is dat men zich als politieman af en toe laat fêteren met een biertje, goedkope vis, gratis of goed kope groenten en fruit op de veiling, melk, drank tegen groothandelsprijs, goed koop gebak en een hartige hap in de automatiek. „Als de surveillance auto voorbij de automatiek reed, betekende twee vingers omhoog twee broodjes tartaar", aldus de raadsman en naar zijn zeggen bestelde de brigadier zelfs via de mobilofoon in een soort code een hartige hap tegen gereduceerde prijs. Mr. Smits, die reeds op formele gron den (fouten in het vooronderzoek) con cludeerde tot vernietiging van het ontslag besluit, zei dat van het begin van het onderzoek af aan de verdachte politie man is duidelijk gemaakt dat hij zou wor den ontslagen. Dat zijn cliënt uit een achter in zijn auto staand kratje bier aan vijf souteneurs flesjes bier zou hebben aangeboden, noemde mr. Smits niet zo erg. In de eerste plaats is de zedelijk heidswetgeving veranderd en oordeelt men niet meer zo boos over sou':< ~<eurs. Bovendien beschouwde zijn cliënt dit ge baar als een bijdrage tot de bevordering van de goede relatie met de burgerij, die door de Utrechtse politie altijd is gepredikt. Ook zou de Utrechtse politie geregeld zijn verwend met goedkope vis (niet meer geschikt voor de detailhandel), door te draaien fruit, kartonnetjes melk, krat jes bier en dranken tegen groothandels- prijs, vis tegen halve prijs op de markt, „een hartige hap" in automatieken en gebak met tien percent korting. „En ik kan mij niet voorstellen, dat men mijn cliënt kwalijk fleemt dat hij twee keer een persoonlijke boodschap in de dienstauto heeft gedaan, als men --eet dat het bij de bakker overgebleven ge bak soms met de dienstauto naar het bureau werd gebracht om met tien per cent korting te worden verkocht", aldus raadsman mr. Smits. En wat de gratis dranken betreft: op een Utrechts bureau was men niet an ders gewend dan limonade bij een fa briek te halen. Mr. Smits zei, dat er bij de Utrechtse politie zelfs een agent is, die niet bij zijn eigen achternaam wordt genoemd, maar naar de naam van een vishandelaar, waar hij geregeld komt. Het ambtenarenerecht zal over drie weken uitspraak doen. Vandaag heeft staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat het nieuwe metrostation Slinge in Rotter dam-Zuid officieel geopend. Op de foto: een kijkje in het nieuwe station. Rotterdam is weer een stapje verder met modern vervoer. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Bjj de Zoutchemie in Rotterdam is gistermiddag een leiding ge sprongen waardoor een vermoedelijk grote hoeveelheid chloorcresol is vrijgekomen. Het regende klachten bjj de Centrale Meld- en Regelkamer luchtverontreiniging Rijnmond, voornamelijk uit Rozenburg en Maassluis. De klachten waren: misselijk heid en hoofdpijn. ZWOLLE. Honderdtachtig kaderle den van de Nederlandse Politiebond uit Noord- en Oost-Nederland hebben dins dag in een motie de vrees uitgesproken, dat de onrust bij de politie zich zal gaan uiten in „individuele en oncontroleerbare acties". Zij stelden zich op een hijeen- komst in Zwolle achter het hoofdbestuur, dat voor alle politieambtenaren een uit kering ineens over 1970 wenst van 1200 in plaats van 500, zoals door de minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie is toegezegd. Een dergelijke gratificatie achten de kaderleden in hun motie „be slist onvoldoende" de uitkering staat vol gens hen in geen verhouding tot de in- conveniënten en de taakverzwaring bij de politiedienst. In de motie toegezonden aan de beide betrokken ministers pleiten de politie ambtenaren ook voor een verbetering van de salarissen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Op 18 december gaat PTT een „Overzicht Zeepostverzending" uitgeven, waarin het publiek een groot aantal gegevens vindt over de verzen ding van brief- en pakketpost per schip naar bestemmingen buiten Europa. Ver meld worden o.a. de landen en plaatsen waarheen langs zeewegen rechtstreeks brieven en pakketten kunnen worden verzonden, het postkantoor dat zich be last met het verzamelen en het aan boord brengen van de post, de haven van ont scheping en de gemiddelde overkomst- duur. Het overzicht wordt op verzoek gratis aan het publiek uitgereikt en zal voor het eerst 18 december verschijnen. Het komt in de plaats van het „Mailnieuws", een uitgave welke wordt gestaakt wegens het grote aantal wijzigingen in de af vaarten. MARUM. Op de weg van Groningen naar Heerenveen is in de afgelopen nacht bij Trimunt een personenauto ach terop een vrachtwagencombinatie gebotst. Twee van de vier inzittenden van de personenauto waren op slag dood. Het waren de 67-jarige mevr. A. Dis- ser-Damast uit Sneek en de 72-jarige heer T. J. Zijlstra uit Tjerkgaast. Van de twee andere inzittenden werd één ernstig gewond en de andere licht. (Van onze correspondent) TILBURG. Gisterochtend is bij een juwelier in Tilburg voor ongeveer 30.000 aan gouden ringen, armbanden en horlo ges geroofd. Van de winkel, die gesloten was, werd met een ijzeren staaf een eta lageruit aan diggelen geslagen. De scha de aan de sieraden in de etalage, ver oorzaakt door glasscherven, is nog gro ter, namelijk vijftig mille. De daders zijn spoorloos. imp: Louwman Parqul leidschendam tel. 01761-6911

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2