Hoekstenen van de NAVO Wij blijven naar vrede streven LAIRD PROBEERT DE DUIVEN TE SUSSEN Ky: „Ik had graag aan actie bij Hanoi mee willen doen" Tiende Hongaarse partijcongres Afwezigheid van Ulbricht lijkt vorm van critiek Alain Geismar krijgt nog eens 2 jaar Scherpe resoluties tegen Zuid-Afrika van VN-commissie „Regis Debray binnenkort vri] Z.-Afrika mogelijk geassocieerd NAVO-lid Spaanse priester afgeranseld Oud-ambassadeur Hongarije vraagt asiel in Italië WOENSDAG NOVEMBER 1970 WASHINGTON (Reuter en AFP) Minister van Defensie Meivin juaird heeft gisteren de „duiven" in de Amerikaanse Senaat, die boos zijn over de jongste acties tegen Noord-Vietnam, getracht gerust te stellen door te verklaren dat er geen wijziging is gekomen in president Nixons politiek om de omvang van de oorlog in Indochina te verkleinen en een vrede door onderhandelingen te bewerkstelligen. Laird gaf deze verzekering in de senaatscommissie voor de strijdkrachten die in besloten vergadering bijeen kwam om de actie te bespreken. Ondanks Lairds verklaring zijn vele poli tici van mening dat Nixon Hanoi wil waarschuwen tot de-escalatie over te gaan of rekening te houden met meer represailles. Ky Angstvallig Waarschuwing zÊÊÊÊÊÊÊÊÉksssmmm* WÈÊÊIÊÊÊiÊIÊÊIÊÊm Generaal Kruis: Boliviaanse kranten: wilt u EEN CERTINAÖ HORLOGE? DAN NAAR F. J. DRIESSEN Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 - HAARLEM hoek Smedestraat - TELEFOON 32 03 00 Buren afwezig A nti-apartheid Marathondebat in Italië De gepensioneerde Nederlandse gene raal Kruis, die een of andere onduidelij ke functie bij het NAVO-opperbevel ver vult op het gebied van de informatie, heeft gemeend er goed aan te doen wat tegenvuur af te geven op degenen die cri- tiek hebben op het apartheidsbeleid van Zuid-Afrika. Hij heeft voorspeld dat de toenemende activiteit van de Sovjetrus- sische marine in de Indische Oceaan en het Russische voornemen om een rol bij de heropening van het Suezkanaal te gaan spelen, voor de NAVO een reden kan zijn om Zuid-Afrika nauwer in de Atlantische verdedigingsstrategie te betrekken. De heer Kruis heeft daarmee ongetwijfeld willen aantonen dat gepraat over het niet leveren van oorlogsmaterieel aan de Unie van Zuid-Afrika geen enkel effect kan hebben, omdat het juist de bedoeling van de NAVO is de positie van Zuid-Afrika als hoeksteen der westelijke defensie in dat deel van de wereld zo veel mogelijk te versterken. Deze mededeling komt ongeveer tege lijk met een paar nieuwe V.N.-resoluties die tegen de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika gericht zijn en in Nederland onge veer tegelijk met de reacties op de uitla tingen van minister Bakker over de toe standen die hij in Zuid-Afrika heeft aan getroffen. Zuid-Afrika is dus wel in het nieuws en het vormt in het licht van deze ver wikkelingen ongeveer hetzelfde object als Griekenland. Ook wat dit laatste land betreft, is het NAVO-beleid in strijd met het oordeel dat een deel van het publiek in de NAVO-landen en elders (vooral in de derde wereld) zich heeft gevormd over de binnenlandse situatie in Griekenland en het gebrek aan vrijheid dat er heerst. De tegenstelling die zich ten aanzien van deze problematiek openbaart tussen twee soorten van vrijheidbegrippen is kenmerkend voor de gehele westelijke si tuatie. Zij komt voort uit een verkeerde voorstelling van zaken die in de officiële voorlichting over de doelstellingen van de NAVO wordt gegeven. Men werkt daar bij namelijk niet met realiteiten, maar met leuzen. Men tracht de populariteit van de militaire verdragsorganisatie en van de uit haar opbouw voortvloeiende kosten en maatregelen te bevorderen door de persoonlijke vrijheid en democratische onaantastbaarheid van de gewone burger als inzet van de NAVO-defensie voor te stellen, terwijl in werkelijkheid de natio nale onaantastbaarheid van de aangeslo ten staatkundige eenheden de inzet vormt. Als een natie vrij en zelfstandig is. bete kent dat geenszins dat haar burgers de mocratische rechten genieten. Grieken land, Portugal, Spanje, Zuid-Afrika, de Sovjet-Unie, China, Rhodesië. Iran, Indo nesië, een bijna eindeloze reeks zelfstan dige, vrije naties vertonen in hun rege ringssystemen min of meer de kenmerken van dictaturen. Het voortbestaan van deze de wereld van groot belang. De vraag of de mondigheid en rechtspositie van de burgers dezer landen zodanig is dat van persoonlijke vrijheid kan worden gespro ken, is voor de NAVO niet interessant. Ten hoogste kan men uit NAVO-standpunt betogen dat het onaangetaste voortbestaan van de westelijke landen grotere moge lijkheid schept dat er eens een democra tische ochtend zal gloren, dan wanneer zij zich in de positie van Sovjetrussisch sa telliet zouden bevinden. Of die stelling houdbaar is, kan moeilijk als bewezen worden beschouwd. Men moet haar aan nemen. Niettemin is in deze situatie een ijveren voor uitstoting en isolatie van bepaalde landen uit het NAVO-verdedigingssys teem of uit de invloedssfeer van machtige NAVO-landen volkomen doelloos. Het ijveren voor doodverklaring van bijvoor beeld Zuid-Afrika is volkomen illusoir Het is trouwens de vraag of de interne situatie van Zuid-Afrika daardoor verbe terd zou worden. Men wil in het algemeen in kringen van anti-apartheid niet be grijpen dat in Zuid-Afrika de gescheiden ontwikkeling een onvermijdelijke proce dure is, waarvoor geen enkel alternatief bestaat. Wat de pro-apartheidspredikers niet willen begrijpen is, dat die gescheiden ontwikkeling geen doel, maar slechts middel mag zijn tot opbouw van een har monische samenleving, maar dat de blauwdruk van deze toekomstige, harmo nische maatschappij het element van de uiteindelijke integratie moet bevatten om aanvaardbaar te zijn uit ethisch-sociaal oogpunt Een maatschappij die, wat ook haar praktische constellatie is, niet gericht is op het einddoel van een volkomen gelijk gerechtigdheid van al haar burgers en op erkenning van volledige gelijkwaardig heid van allen die er deel van uitmaken, is een frustrerende, op chaos uitlopende samenleving waarin onrecht, onderdruk king, preferentie en discriminatie hoogtij vieren. Als via het apartheidsbeleid voor gekleurde individuen in Zuid-Afrka de mogelijkheid bestond eens de op gelijke rechten toeganggevende deur voor hun nazaten geopend te zien, zou de huidige strpctuur van de Zuidafrikaanse samen leving door humanisten, kerken en zinde lijk denkende cultuurmensen kunnen worden geaccepteerd. Men zou kunnen zeggen dat het middel van de aparte ont wikkeling de machthebbers in blank Zuid-Afrika heeft verblind, zodat zij het misbruiken om een blijvende meerder- waardigheidsfictie der blanken te vesti gen en een rastheorie in de plaats te stel len van een maatschappelijk integratie- ideaal. Maar men kan van de NAVO niet verwachten dat zij cultuurveredelend werk doet. Het zou prachtig zijn als ze het wel deed, maar dan zou zij niet meer in dienst van de grote politieke machten, staan landen is voor de machtsverhoudingen op Het Pentagon rechtvaardigt de misluk te actie tegen het krijgsgevangenenkamp door te verklaren dat de Verenigde Sta ten deze maand uit onofficiële bronnen hadden vernomen dat 17 van de 459 in Noord-Vietnam krijgsgevangen Amerika nen onlangs zijn gestorven. In verband hiermee had president Nixon de actie goedgekeurd. „Haviken" en „duiven" waren het er gisteren over eens dat de bombardemen ten en de reddingsactie een nieuwe en hardere fase in de oorlog betekenen se dert twee jaar geleden de aanvallen op Noord-Vietnam werden gestaakt en de gevechten in Zuid-Vietnam in hevigheid afnamen. „Haviken" en „duiven" verschillen sterk van mening of dit de juiste koers is en of deze koers niet leidt tot een nieuwe opvoering van de strijd of tot maatregelen tegen de Amerikaanse krijgsgevangenen door Hanoi. Minister Laird heeft gisteravond vra gen beantwoord voor de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrekkingen, die onder voorzitterschap staat van Wil liam Fulbright, een fel tegenstander van de Vietnam-politiek. China heeft inmiddels haar tweede waarschuwing in drie maanden geuit. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking worden de Amerikaanse acties „nieuwe oorlogspro vocaties" en „nieuwe monsterachtige mis daden" genoemd. Het Chinese volk is „vastbesloten eensgezind naast de Vietna- mezen" te strijden. In Ottawa zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, in een gesprek met Canadese ministers hebben gezegd dat de streefdatum voor beëindiging van de Amerikaanse ge- vechtstaak in Vietnam 1 mei 1971 is. Dit is vernomen uit kringen in de omge- ving van de conferentie. Senator Edmund Muskie, van wie velen menen dat hij de Democratische kandi daat bij de volgende presidentsverkiezin gen zal worden, veroordeelde de actie ter bevrijding van krijgsgevangenen krach tig. Zelfs als de actie zou zijn geslaagd „zou het een mislukking voor honderden andere gevangenen zijn geweest." „We hebben geen president in het Wit te'Huis of een minister van Defensie in het Pentagon nodig om te bewijzen hoe flink ze zijn", aldus Muskie in een toe spraak in de Senaat. Als de regering militaire middelen ge bruikt om krijgsgevangenen te bevrijden, is een invasie in Noord-Vietnam een lo gische voortzetting van een dergelijke po litiek." De leider van de republikeinse fractie in de Senaat zei dat de regering verplicht is haar krijgsgevangen militairen te hel pen en dat dergelijke acties ook in de Tweede Wereldoorlog zijn ondernomen, „maar als we het voor het eerst in Viet nam doen, schreeuwen alle duiven." In de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen verklaarde minister Laird gisteren inlichtingen te hebben ont vangen als zouden meer dan zes Ameri kaanse krijgsgevangenen in de afgelopen maand zijn gestorven. Het waren deze inlichtingen die de regering tot de com mando-actie tegen het kamp Son Tay op 36 kilometer ten westen van Hanoi had den doen besluiten. De Zuidvietnamese vice-president Ngoejen Cao Ky, had willen deelnemen aan de overval van Amerikaanse militai ren op het krijgsgevangenenkamp. Ky zei dit gisteren op een bijeenkomst van de Amerikaanse nationale persclub in Wash ington. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. De Zuidvietnamese vice-president noemde het een „prachtige operatie". Het speet hem dat het doel ervan niet bereikt was en ook dat hij er niet tevoren van had geweten, want dan zou hij graag zijn meegegaan omdat hij het gebied goed kent. Hij heeft er vroeger gewoond (Van onze redactrice in Wenen) BOEDAPEST. De spanningen tussen de communistische top in Boedapest en de afwezige Oostduitse staat- en partij leider Ulbricht werpen een donkere scha duw op het tiende Hongaarse Partijcon gres. Men vat het feit, dat de Oostduitse partij alleen door een derderangs figuur als Friedrïch Ebert is vertegenwoordigd als een opzettelijke bruskering op. Zonder twijfel wil Ulbricht zich daar mee verzetten tegen de toenaderingspo gingen tegenover Bonn van Moskou en Warschau, straks ook van Praag en Boe dapest. In dit verband verdient een rede van Ulbricht. die hij 13 november ter ge legenheid van de 150ste verjaardag van Engels op een congres van communisti sche ideologen in Oost-Berlijn heeft ge houden, dubbele aandacht. Hij stelde toen het gebrek aan communicatie in de communistische wereldbeweging aan de kaak en eiste een „nauwere theoretische samenwerking tussen de broederpar tijen." deringen gepland, waardoor het interne partijapparaat ietwat democratischer trekken zou kunnen gaan vertonen. Trou wens, het publiceren op zich van die richtlijnen is al een bevestiging van Ka- dars liberale koers, want bij de vorige partijdag in 1966 zijn die richtlijnen tot op het laatst geheim gehouden. De toespraken van Gomoelka van Po len en Breznjev van de Sovjet-Unie to nen aan dat men Ulbrichts afwezigheid in Boedapest inderdaad als een vorm van critiek heeft opgevat. Beiden onderstreep ten in hun toespraken gisteren het emi nente belang van de zojuist gesloten ver dragen met de bondsrepubliek. Gomoelka sprak van een keerpunt in de geschiedenis van Europa, Breznjev noemde de oost-politiek van Bonn een bij drage tot de ontspanning in Europa, waar door volgens hem ook de legitieme belan gen van de DDR worden beschermd. Zulke positieve commentaren worden in Boedapest als een duidelijke waar schuwing aan het adres van de DDR be- De Russische partijleider Brezjnev, gisteren op het Hongaarse partij congres. schouwd, om de bezwaren opzij te zetten en zich niet door verder lijdelijk verzet in het communistisch blok te isoleren. Over de koers, die de partij op dit con gres voor de volgende vier jaar zal bepa len, zijn kortgeleden door het centrale comité richtlijnen gepubliceerd, die in vele punten nogal vaag zijn gehouden, maar waarin hier en daar de tendens voor een verdere liberalisering toch dui delijk uit de verf komt. Onder andere worden er driemaandelijkse verkiezingen in de basisorganisaties van de partij in gevoerd. Tot nu toe werden de diverse besturen om de twee jaar gekozen- en die moesten dan de plaatselijke functio narissen benoemen. Verder heeft Kadar disciplinaire maatregelen voorgesteld te gen diegenen, die critiek proberen te on derdrukken. En zo zijn er nog meer statutenveran- Toch worden de werkelijk belangrijke maatregelen en besluiten achter de scher men genomen. Boedapest waakt er sinds jaar en dag angstvallig voor de politieke liberalisering, die onvermijdelijk op de economische liberalisering moest volgen, aan de grote klok te hangen. Van alle volken van het Warschau-pact genieten de Hongaren op het ogenblik het meeste welvaart en de meeste vrijheid. Hoe gevaarlijk zo'n voorrecht is, heeft men zich nog in 1968 kunnen realiseren. Veel van wat er op dit partijcongres ge beurt en veel van wat er in de toespraken wordt gezegd, dient dan ook eerder ter geruststelling van de waakzame broeder partijen. Vice-president Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam bezocht gisteren presi dent Nixon (rechts) in het Witte Huis. Hij kondigde na zijn bezoek tijdens een persconferentie aan dat hij ,^elf de leiding op zich zal nemen bij een volgende poging Amerikaanse krijgs gevangenen in Noord-Vietnam te be vrijden". Volgens Ky is het een plicht „alle beschikbare middelen te gebrui ken" om ze te bevrijden. Ky heeft zo beweert hij althans „zelf al dikwijls deelgenomen aan overvallen op Noord-Vietnam om gevangenen te bevrijden". PARIJS (AFP). Het Franse hof voor de staatsveiligheid heeft gisteren Alain Geismar, de voormalige leider van de ont bonden Maoïstische organisatie „Proleta risch Links", veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 10.800 francs (circa 6.500 gulden). Hem was het weer oprichten van een verboden bewe ging ten laste gelegd. Vorige maand werd Geismar wegens „Uitlokking van geweld" al tot anderhalf jaar veroordeeld. Geismar hoorde gisteren het vonnis niet aan. Tevoren had hij de zaal verlaten na het uitspreken van een felle aanklacht aan het adres van de rechters, die hij betitelde als „marionetten in het voorportaal van de witte terreur, erger dan de dictatuur. Een tribunaal dat een karikatuur vormt van wat u recht noemt." Het volk zal zich, al dus Geimar, niet laten misleiden, „en als het uur gekomen is zult u zich erop moe ten voorbereiden, te sterven of u te onder werpen". DURBAN (AFP/AP). De NAVO overweegt misschien Zuid-Afrika te hel pen bij de bescherming van de scheep vaartroute rond de Kaap en in de Indi sche Oceaan. Zuid-Afrika zou dan geas socieerd NAVOlid kunnen worden. Dit verklaarde generaal B. D. H. Kruis, voor malig chef van de Nederlandse generale staf, maandag in Durban. Generaal Kruis ,De 15 NAVO-landen". Volgens generaal Kruis is het vrijwel zeker dat de NAVO-raad deze kwestie reeds heeft besproken. Het atlantisch bondgenootschap is gealarmeerd door de groeiende belangstelling van de Sovjet- Unie voor de Indische Oceaan. „Ik zou niet verbaasd zijn als de NAVO, dankzij de Sovjet-Unie, binnenkort zal beslissen over het sluiten van een defensie-over eenkomst met Zuid-Afrika, aldus de gene raal. Een woordvoerder voor de Noordatlan- tische raad heeft vandaag tegengespro ken, dat deze ooit over hulp aan Zuid- Afrika heeft gesproken. „Onzin" zo luid de zijn kwalificatie over hetgeen generaal Kruis in Durban heeft gezegd. MADRID (Reuter). De Spaanse priester-arbeider Francisco Garcia Salve heeft meegedeeld dat hij maandagavond, toen hij met nog drie arbeiders op weg was naar een vakbondsbureau om te plei- ten voor maatregelen tegen een bouwbe- drijf dat hun loon schuldig is, afgeran seld is door rechtse rooms-katholieken die zich „guerrillastrijders van koning Chris tus noemen". Zij hadden Salve's bril stukgeslagen, hem een bloedneus bezorgd en hem ver der zo hard op zijn lichaam geranseld dat een van zijn ribben gekneusd was. SANTIAGO. (AP) De Chileense re gering heeft geruchten ontkend dat de Franse schrijver Regis Debray een ver blijfsvergunning zou hebben aangevraagd in Chili. Mocht hij dit doen dan zal hem waarschijnlijk een tijdelijke verblijfsver gunning worden verleend, aldus verklaar de men in Santiago. Boliviaanse kranten meldden gisteren d»t de Franse schrijver Regis Debray en vijf andere guerrillastrijders die met Che Quevara hebben gevochten, in de ko mende dagen door de Boliviaanse rege ring zullen worden vrijgelaten. ROME (AFP). Joseph Szall, oud-am bassadeur van Hongarije in Rome, die de afgelopen zomer naar Boedapest is terug geroepen, is dezer dagen naar Italië terug gekeerd. Hij heeft politiek asiel gevraagd evenals zijn vrouw, zo meldt het Romeinse blad „II Messaggero". ADVERTENTIE NEW YORK. (Reuter) De speciale politieke commissie van de VN-Assem- blee heeft gisteren twee scherpe resolu ties tegen Zuid-Afrika aangenomen, waar in opvoering van de informatiecampagne tegen de apartheidspolitiek wordt be pleit en voor het eerst de stichting van de zogenaamde bantoestans aparte ge bieden voor de negerbevolking wordt ver oordeeld. Deze veroordeling gaat vergezeld van een aansporing tot verbreking van de diplomatieke, consulaire en andere offi ciële betrekkingen met Zuid-Afrika. De bewuste resolutie werd goedgekeurd met 76 tegen vijf stemmen bij 17 onthoudin gen. Tegen stemden de VS, Engeland, Frankrijk, Australië en Portugal. Tot de landen die zich van stemming onthielden, behoorden Nederland, België en de Scan dinavische landen. Zuid-Afrika zelf nam niet aan de stemming deel. De resoluties waarin medewerking van de VN wordt bepleit aan de pogingen van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE), anti-apartheidsuitzendingen voor zuidelijk Afrika te gaan verzorgen, werd aangenomen met 89 tegen 0 stem- men bij zeven onthoudingen. Daarbij stemden de landen niet bij naam. De speciale politieke commissie beëindigde het debat over de apartheid na slepende discussies en verscheidene malen uitstel van stemming om de formulering van de resoluties te wijzigen. De commissie veroordeelt in de eerste resolutie de stichting van de bantoestans door de „racistische minderheidsrege ring" van Zuid-Afrika als bedrieglijke schending van de beginselen van zelfbe schikking en schadelijk voor de territoria. Ie ondeelbaarheid van het land en de eenheid van zijn bevolking". In de reso lutie wordt ook de aandacht van de Vei ligheidsraad gevestigd „op de ernstige toestand in Zuid-Afrika en in Zuidelijk Afrika als geheel". Zuid-Afrika's buurlanden waren tijdens de stemming ofwel afwezig (Botswana en Lesotho) of onthielden zich (Malawi en Swaziland). Madagascar, dat kortge leden een belangrijke economische over eenkomst met Zuid-Afrika sloot, was er ook niet bij, evenals Mauritius. De reso lutie dringt er bij alle landen op aan: Alle Diplomatieke, consulaire en an dere officiële betrekkingen met Zuid- Afrika te verbreken. Alle militaire, economische, techni sche en andere vormen van samen werking met Zuid-Afrika stop te zet ten. Een einde te maken aan tarief- en andere preferenties ten gunste van de Zuidafrikaanse uitvoer, en aan fa ciliteiten voor investering in Zuid- Afrika, en, Te verzekeren dat hun maatschap pijen en staatsburgers zich houden aan de V.N.-resoluties met betrek king tot dit vraagstuk. In de informatieresolutie wordt secreta ris-generaal OE Thant verzocht regelin gen te treffen voor „speciale studies en documenten over het kwaad van de apart heid." Gevraagd wordt de verspreiding van zulke informatie in diverse talen uit te breiden. De commissie „juicht de be reidheid toe van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, in samenwerking met de Verenigde Naties wekelijks uitzendingen van VN-materiaal voor zuidelijk Afrika te verzorgen." De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering heeft tijdens de zitting van dit jaar in totaal zeven anti- apartheidsresoluties aangenomen, die la ter ter bekrachtiging aan de voltallige Algemene Vergdering zullen worden voorgelegd. ROME (Reuter). Leiders van de gro te partijen in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden hebben besloten direct te beginnen met een maratondebat over de economische plannen van de regering. Zij willen een eind maken aan eindeloze redevoerigen van een kleine groep af gescheiden socialisten en communisten. Het debat is gisteravond begonnen en zal vermoedelijk dag en nacht zonder onder breking tot zondag voortduren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3