Naam en adres op achtersteven als u in Belgische haven komt B. van Leeuwen jubilaris mm Amusant blijspel in Stadsschouwburg Velsen Bejaardenbond IJmuiden viert twintigjarig bestaan THANS 4500 LEDEN KERSTMIS MET HET LEGER Postduiven m Santpoort Jeugdsport in de kerstvakantie GROMMETJE" Sint-Nicolaasvoorstellingen in Velsense Stadsschouwburg Zo is 88 jaar geleden duidelijk afgesproken SleepbOOt „Utrecht" terug uit Cayenne Huldiging bij Hoogovens Gastvoorstelling „De Plankeniers" Kinderfoto's Bloemenmagazijn „DE DUINROOS" LOEK ANDERSON Samenwerking WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 Niet overgenomen Voor sfeer in Uw woning Kunstnijverheid - Piantschalen Verdrag van IS VELSEN Dat ook een doodge woon blijspelletje, mits talentvol ge presenteerd, kan uitgroeien tot een avond kostelijk toneelvermaak, heeft dinsdagavond de Bussumse toneel groep „De Plankeniers" bewezen met een opvoering van „Chunkibix Ltd" voor de personeelsvereniging van Hoogovens „De Gieteling" in de Stadsschouwburg te Velsen. De spe lers uit Bussum kwamen als vervan gers voor de eigen toneelgroep ,.Ta- vido" die door gebrek aan spelers ver stek moest laten gaan, terwijl het nog een open vraag is of de toneelvereni ging van Hoogovens kan blijven voortbestaan. Hier nu eens geen ge brek aan de voor elke amateurtoneel groep zo belangrijke donateurs, maar aan actieve spelers. Gratis foto op briefkaartformaat in portefeuille Nog vóór 5 december gereed. EEN LEUKE SINT-NICOLAAS- VERRASSING FOTO MM I# I 11. Onlangs was het alweer twintig jaar geleden dat de Algemene Bond van Beiaarden ook in Velsen met een afdeling werd verrijkt. En wel dank zij het initiatief van de heren J. Geijteman en S. Besse, die van oor ee waren dat het lot van de „derde leeftijd" in die dagen nog wel voor enkele verbeteringen in aanmerking kwam. De pogingen van beide heren von den in deze gemeente onmiddellijk de nodige weerklank, zodat betrekke lijk kort na de oprichting al honderdvijftig leden konden worden inge schreven. Nauwelijks een maand later was dit aantal reeds tot tweehon derd opgelopen. Donderdag 26 november wordt in de Velsense Stadsschouwburg weer een begin gemaakt met de jaarlijkse serie Sint-Nicolaasvoor stellingen voor de schooljeugd, volgens plezierige traditie te ver zorgen door de onderwijzerstoneel vereniging „Kennemerland". Dit ensemble hoopt in 1971 enige extra aandacht te besteden aan het vijf entwintigjarig bestaan. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Nederlandse vissersvaar tuigen moeten als zij een Belgische haven aanlopen hun naamkaartje met woonplaats op de achterkant van het schip dragen. Zo is 88 jaar geleden afgesproken en daar aan hebben zij zich te houden, aldus weet Het (Belgisch) Visserijblad te vertellen. In de eerste week van deze maand heeft de politierechtbank, tijdens een zitting waarbij een aantal Nederlandse vissers te rechtstond, nog eens herinnerd aan artikel 7 van de Overeenkomst van 's-Gravenhage van mei 1882. Hierin wordt inderdaad bepaald, dat „op het hek van het visservaartuig de naam van het visservaartuig alsmede de haven waar het schip thuishoort in witte olie verf op zwarte achtergrond moet worden aangebracht." Deze overeenkomst werd afgesloten tus sen: België, Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittanië en ook Neder land. Het is nu zo, dat in de Belgische wet geving bovengenoemd artikel van de in ternationale overeenkomst werd overge nomen, maar in de Nederlandse wetge ving daarentegen niet- Gezien het feit, dat het hier een inter nationale overeenkomst betreft, zou ook de Nederlandse wetgever dit hebben moeten overnemen. De Belgische Maritieme Overheid had de Nederlandse schippers reeds eerder op de ze tekortkoming gewezen. Betrokkenen waren er evenwel van overtuigd, dat zij niet in overtreding konden worden be schouwd, omdat van eerdergenoemde ver plichting nergens sprake was in de Ne derlandse wet. De Maritieme Overheid van onze zuider buren heeft het laten aankomen op een proces en de verbaliseerde verdachten stonden vrijdag 6 november voor de Brugse kadi. Zij werden bijgestaan door een Oostends advocaat. De Hollanders werden vrijgesproken. De rechtbank nam aan dat zij volkomen te goeder trouw waren en dat zij gewoon hadden gehandeld naar de wetgeving van ADVERTENTIE Zeestraat hoek Koningstraat Telefoon 2 33 70 hun land. Zij waren verkeerd ingelicht, waarvoor zij niet verantwoordelijk konden worden gesteld: „overmacht'. Maar hoe moet dat nu verder? Indien de Belgische overheden aanstu ren op een strikte toepassing ter zake, dan zou er van „dwaling" geen sprake meer kunnen zijn, omdat nu men veron dersteld wordt wel te weten hoe het moet. Om herhaling in de toekomst te voor komen moet dus wel een regeling worden getroffen? Het bewuste artikel opnemen in de Nederlandse wetgeving, of een uit zondering maken voor Nederlandse vis sersvaartuigen die in een Belgische haven komen. Meer voor de hand ligt, dat, waar er toch niet zo bar veel Nederlandse vissersvaar tuigen in België komen, de Zeevaartin spectie in dat land soepel optreedt. Die bindende afspraak is wel erg lang geleden gemaakt. Een van de zes onder tekenaars heeft in 1963 trouwens de be wuste overeenkomst opgezegd, namelijk Engeland. Voorts is een paar jaar geleden .een internationale overeenkomst over po- litiereglementering ondertekend door acht tien landen en dit verdrag zal dan niet alleen van toepassing zijn in de Noordzee maar gelden voor de Noordatlantische Oceaan. België en Nederland behoren beide tot de ondertekenaars. Ter voorkoming van eventuele moeilijk heden in de toekomst lijkt overleg tussen beide landen niet geheel overbodig. De kwestie kan eenvoudig worden geregeld en zo iets voorkomt veel administratieve rompslomp, verlies van tijd en geld. Men moet het eenvoudige vissers in deze voor hun toch al moeilijke tijd niet nog moei lijker maken- I IJMUIDEN. De zeesleepboot Utrecht is, onder commando van kapitein J. van 1 de Laarschot, in IJmuiden teruggekeerd van een lange reis. De sleper ging van I Vlaardingen naar Cayenne (Guyana) heen en terug met de ponton „H 101", die beladen was met baggermaterieel. Op de enorme ponton (76 x 25 m) stonden een zuiger, drie bakken, een aantal pontons, J een sleepbootje, motorvletten en kleiner materieel voor het uitvoeren van bagger- I werkzaamheden in de rivier door het Haagse aannemersbedrijf Zanen Verstoep I NV. Het beladen van de ponton en het los sen van de vaartuigen en het overige ma teriaal gebeurde onder toezicht van in- specteurs van nv Bureau Wijsmuller. De lossing vond plaats zonder hulp van de wal door het, volgens eigen systeem, af zinken van de ponton, waardoor de aan dek staande vaartuigen een voor een te I water gingen. Vorige week dinsdag kwam de „Cy I cloop", onder commando van kapitein M. M. Menting, in Lagos aan, van Forcados met een jub op sleeptouw. De zaterdag daarvoor was men van Lagos uitgelopen ter assistentie van het Nigeriaanse mari- I nevaartuig „Sapele", dat wegens machine- schde naar Lagos moest worden gesleept. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij Hoogovens vond dinsdagmiddag in de kantine van het Ontvangstcentrum een feestelijke bijeen komst plaats ter gelegenheid van het 40- jarig dienstverband van de heer B. van Leeuwen uit Velsen-Noord. De jubilaris die eind 1966 in de perso- neelsreserve werd opgenomen, was werk zaam als groepsleider van het Technisch Bureau IJzer en Staal. Op verzoek van de heer Van Leeuwen werd de huldiging in beperkte kring gevierd. De middag was in twee delen gesplitst. In het officiële gedeelte voerde de heer D. H. Soeters, chef Elektro- en Instru- menttechnische Dienst, het woord. Hij overhandigde de jubileumgeschenken een gratificatie, een gouden horloge en het gouden ere-insigne met briljant. De tweede spreker was de heer C. Root jes, chef Bedrijfsinstrumenttechnische Dienst Zuid, die een aantal aardige anek dotes wist te vertellen. Voor de heer G. G. Eist, collega van de jubilaris, was toen de taak weggelegd het officiële ge deelte uit te luiden, hetgeen hij deed door een groot aantal geschenken te voorschijn te „toveren", die tezamen een complete hengeluitrusting vormden. De ADVERTENTIE De heer Soeters speldt de heer Van Leeuwen het gouden ere-insigne op. heer Van Leeuwen nam deze enthousiast in ontvangst. Na dit officiële deel van de jubileum viering maakten vele vrienden en oud collega's van de gelegenheid gebruik de jubilaris van harte geluk te wensen. 3 IJmuiden Plein 194Ó-1945 nr. 48 LAAT NU NOG KINDERFOTO'S MAKEN IN ONZE STUDIO. (Naast CITY) KENNEMERLAAN 85—87 IJmuiden - Telefoon 0 2550-1 59 6? CHUNKIBIX LTD is zoals boven reeds gezegd een zij het vrolijk niemen dalletje. Het is gesitueerd op de order afdeling van koekfabriek Chunkibix Ltd, waar zich wat eenvoudige verwikkelin gen afspelen rond de procuratiehouder de afdelingschef en beider secretaresse, terwijl een jongste bediende en een ty piste hiervan getuige zijn. Het draait om een stille vete tussen de heren Price- Hargrave en Bloome. De eerste vindt zichzelf tamelijk geslaagd, wordt door de secretaresse in de watten gelegd en be handelt zijn collega Bloome, die met hem in dezelfde kamer zit, als een hondsvot. De arme Bloome is niet tegen hem opge wassen totdat de totale ommekeer komt: Bloome wordt ervan beschuldigd in het donker een meisje te hebben aangerand. Als dat op de zaak bekend wordt zien alle vrouwen, de presidente inbegrepen, in Bloome een kerel waar niet mee te spotten valt. Zijn tegenpool Price-Har- grave ziet dat alles met bijzonder lede Kennemer Kruimels v N vZ. v 5 v^,<. w, - V '2 ;-V ogen aan en beseft dat zijn overheersen de rol is uitgespeeld. Als aan het slot de onschuld van Bloome aan het licht komt, verdwijnt de adoratie van het vrouwelijk deel der werknemers en besluiten de bei de vroegere vijanden samen op vrouwen jacht te gaan. Het lijkt op het eerste gezicht allemaal vrij flauw, al kan het al een winstpuntje genoemd worden dat zoals bij veel blij spelletjes, hier tenslotte niet iedereen eindelijk de ideale levenspartner gevon den heeft, die de oplettende toeschouwer in het eerste bedrijf al kon aanwijzen. DE PLANKENIERS hebben er onder zeer bekwame regie van Ella Snoep en Dick Woudenberg een hartveroverende voorstelling van gemaakt. Alles klopte tot in finesses, het vereiste blijspeltempo was uitstekend, beweging en mise-en-scène afwisselend en vindingrijk. Het was ge woon af, en heerlijk om naar te kijken. Daar komt bij dat dit regie-duo wel over uitstekend spelersmateriaal kon be schikken. Tot in de kleinste rol een ster ke bezetting zoals hier betekent victorie. Han Bevin liet een meedogenloze Pri- ce-Hargrave met schurkenstreken zien, Addy Oremus was heerlijk als secreta resse die het meer dan tijd vindt worden om veilig door het huwelijk te worden ingekapseld, Annemiek de Lange speelde zalig als een hartveroverende tiener. Me- ta Saalborn gaf een ijzige bewindsvrou we ten beste, die op haar tijd ook best eens vrolijk buiten haar boekje wil gaan. terwijl Pieter Schatborn een kostelijke mr. Bloome op de planken zette, een heer lijke zenuwenlijder, die zijn geluk niet op kan als hij door een misverstand bij de vrouwtjes eindelijk de gevierde man wordt. Pia Solleveld en Rob Storm van Leeuwen sloten zich uitstekend bij dit ge zeischap aan. Rest mij nog te vermel den dat men volstond met een simpel maar fris en doelmatig decor. K. VAN LEEUWEN driekwart als georganiseerd kan wor den beschouwd. Dank zij deze hechte achterban heb ben de diverse besturen successievelijk stellig het een en ander voor de be jaarden kunnen bereiken, waarbij zij, dit dient stellig gezegd bij het gemeen tebestuur van Velsen steeds op het no dige begrip konden rekenen. Het afde lingsbestuur is dan ook in verscheidene belangrijke commissies vertegenwoor digd, waarvan de federatie „Bejaarden zorg" ongetwijfeld tot de meest effec tieve behoort. Het eerste bestuur bestond uit de heren N. van der Zwan, voorzitter; J. Geijteman, secretaris; R. Althof, pen ningmeester; J. B. Weduwer en S. Besse, commissarissen en S. Visser, bode. Van dit bestuur uit het eerste uur i-s thans alleen de heer Van der Zwah nog in leven. In de loop der jaren is dit ledental gestadig toegenomen, zodat deze afde ling uiteindelijk moest worden ge splitst in de afdelingen IJmuiden, Vel- sen-Noord en Santpoort. Van de ruim zesduizend Velsense bejaarden hebben zich er inmiddels vijfenveertighonderd bij de afdeling aangesloten, zodat thans Het Leger des Heils in Beverwijk, gesterkt door de golf van sympathie die is losgekomen na de vernielingen in het legergebouw, is weer vol goede moed. De organisatie voor de traditio nele kerstvieringen staat weer op po ten. Op 21 december wordt in café De Zon te Heemskerk en op 22 december in café Sport te Beverwijk het kerst feest gevierd met in totaal ongeveer vierhonderd eenzamen en bejaarden. Ook in de eigen legerzaal wordt het feest gevierd met een groep van in totaal ongeveer vijfhonderd kinderen. Natuurlijk heeft het Leger ook hier voor geld nodig en daarom wordt er van 30 november tot 5 december gecol lecteerd. Daarnaast staan de Heilsolda ten weer op diverse plaatsen met de kerstpotten op 16 17, 18 en 19 decem ber. Verder worden er honderd bloem- stukjes en evenveel fruitbakjes ge maakt voor zieken. Voor de mensen die op de avond voor Kerstmis moeten verken wordt een kerstgroet gebracht. De concours-commissie „IJmuiden" houdt zaterdag 28 en zondag 29 no vember haar jaarlijkse tentoonstelling van postduiven in zaal „Zomerlust' aan de Hoofdstraat in Santpoort. Hier zullen ongeveer vijfhonderd van de mooiste vogels van liefhebbers uit IJmuiden, Santpoort en Driehuis, in gedeeld in een hokkenshow, waarvan diverse klassen op kleur, wedijveren om de hoogste eer. Voorts is er bij de hokkenshow nog een wisselprijs voor de vereniging, welke over de drie beste hokken het hoogste totaal behaalt. De Santpoortse vereniging „Snelle Wieken" heeft daarbij haar traditionele hokkenshow in deze grote tentoonstel ling ondergebracht, hetgeen voor de liefhebbers de aantrekkelijkheid nog verhoogt. Zoals gewoonlijk kunnen be langstellenden hun oordeel over de ge showde vogels toetsen aan de bij de kooien opgehangen keuringslabels. De tentoonstelling is voor het pu bliek gratis toegankelijk en de ope ningsuren zijn zaterdag van 19 tot 22 en zondag van 10.30 tot 17 uur. De samenwerking met deze federatie, met de heer S. S. Heins als functionaris laat weinig te wensen over, zodat sinds dien kon worden overgegaan tot het oprichten van een eigen toneelgezel schap en een bejaardenkoor. Voorts werden zeventien bejaarden- sociëteiten ingericht, kunnen zij deel nemen aan lichamelijke oefeningen in verschillende delen van de gemeente en hebben zij de beschikking over een sociaal adviesbureau, dat hen bij alle moeilijkheden gaarne terzijde staat. Door dit alles is het huidige bestuur van mening geweest dat er voldoende reden bestaat om aan dit twintigjarig bestaan enige aandacht te besteden. Vandaar dat er donderdag 26 november, des middags van 14 tot 15 uur een re ceptie zal worden gehouden in gebouw „Velserduin" aan het Velserduinplein. Het bestuur bestaat thans uit de heren D. Zalm, voorzitter; B. C. Scholten, se cretaris en mevrouw M. B. Scholten- Walen, penningmeesteres. Het dagelijks bestuur van de jubi lerende afdeling, v.l.n.r. B. C. Scholten, secretaris; D. Zalm, voor zitter en mevrouw M. B. Scholten- Walen, penningmeesteresse. Evenals verleden jaar wordt de sport' hal „Zeewijk" tijdens de komende kerstvakantie weer drie dagen voor de Velsense schooljeugd beschikbaar ge steld. Hiervoor organiseert de Velsense Sport Stichting in nauwe samenwer king met de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en recreatie een competitie voor teams, die elkaar in een poule systeem zullen bekampen. De indivi duele onderdelen hiervan bestaan on der meer uit hardlopen, doelgooien, hoogspringen en baldribbelen, met zaalhockey en slagbal als onderdelen voor de teams. Er zijn hiervoor twee leeftijdsgroe pen vastgesteld, namelijk van negen tot en met elf jaar en twaalf en der tien jaar, hetgeen zowel voor jongens als voor meisjes geldt. Elk team bestaat uit acht deelnemers, die dan in een poule wordt ondergebracht. Zij spelen volgens een puntensysteem. De teams kunnen zich aanmelden op formulieren, die moeten worden af gehaald en weer ingeleverd bij de vol gende adressen: Velsen-Noord: J. Th. Kröger, Starreboïstraat 10. Santpoort: P. de Winter, Burgemeester Weerts- plantsoen 94. Driehuis: K. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1. IJmuiden: J. P. Bak- kum, Eksterlaan 3; J. Smit, J. P. Coen- straat 57; J. van Dijk, Pleiadenplant- soen 89 en L. van der Lugt, De Zand kuil 1. De ingevulde formulieren dienen uiterlijk zaterdag 5 december te zijn teruggebracht. Voor de komende serie zal weer een nieuw stuk van de hand van regisseur Bert Pijpers worden opgevoerd, welk vrolijk en fantastisch spel de titel „Grommetje" werd meegegeven. Bert Pijpers regisseert hiermee voor „Kenne merland" de vijftiende serie voorstellin gen, waarvoor hij zelf al verscheidene stukken schreef én waar zijn grote er varing op dit gebied duidelijk in tot uitdrukking kwam. Aan de opvoeringen van „Grommetje" zijn weer intensieve voorbereidingen vooraf gegaan, welhaast nog uitgebrei- halve de acterende onderwijzers en on der dan voorheen, omdat hiervoor, be- derwjjzeressen ook nog een balletgroep en een klein muziekensemble werden ingeschakeld. Voor dit laatste verzorg den Jilt Drenth en Johan Habekothé de speciale muzikale arrangementen, ter wijl 't ballet uit zeven dansers en danse ressen van de balletgroep Corrie Rijn- ders-Koelma bestaat. En omdat Peter van Warmerdam zich weer met de de cors en de belichting heeft willen be lasten, zal het ongetwijfeld ook met de kleur en fleur weer prima in orde zijn. Dit alles ten gerieve van ongeveer twee duizend ouders en hun tweeëntwintig honderd kinderen, die aldus een amu sante en onderhoudende toneelavond in het vooruitzicht hebben. De voorstellingen in de Velsense Stadsschouwburg worden gegeven don derdag 26, vrijdag 27 en maandag 30 november en dinsdag 1, donderdag 3 en vrijdag 4 december. Zij beginnen tel kens om half acht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5