WERKELIJK WELZIJNSBELEID NODIG VOOR BUITENLANDSE WERKNEMERS Schouwburg dicht voor bouw van toneeltoren Ongeval op werkschuit Ds. Toornvliet voor rechter „laster" MET DE WINTER IN ZICHT wegens Centrum ziet af van „Grote ZEEUW! Directeur-generaal C.R.M. opende verdubbelde „Nuestra Casa Nostra'' Bond wenst 1200 voor ambtenaren in Amsterdam B eschuldigingen in Open brief aanleiding ACTEURS OVERVERMOEID WOENSDAG 25 NOVEMBER Ï970 (Van een onzer verslaggevers) j worden voor deze mensen. Hoogovens Duurte-eiland Voor geen geld (Van een onzer verslaggevers) Breuk Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties 0 mi IT ehuis Auspiciën Vrees Op originele wijze is dinsdag het ver dubbelde gebouw van de Peregrinus- stichting in gebruik genomen. Mr. Van Viegen, directeur-generaal van het ministerie van CRM,-draaide het eerste velletje uit de stencilmachine voor het nieuwe informatieblad Pere- grinus Bulletin. Op de foto van rechts naar links burgemeester J. G. S. Bruinsma, directeur A. A. J. van der Velden, maatschappelijk werker P. J. Stam, stichtingsvoorzitter drs. N. A. E. M. Kraetzer en mr. J. van Viegen. I dat de buitenlander hier wordt opgeno men. Deze komt hier voor onze econo- BEVERWIJK In aanwezigheid mie en heeft er recht op dat hij volledig van een groot aantal genodigden Moor ons wordt opgevangen. heeft de secretaris-generaal van het pt1pwpryinrt ministerie van C.R.M., mr. J. van Vie- LVieaewerRing gen, dinsdagmiddag officieel het ver- Hij vond het een gelukkige omstandig- dubbelde gebouw van de Peregrinus- heid dat men in de IJmond voldoende stichting aan de Dr. Schuitstraat ge- mankracht heeft dank zij de medewer- opend Bij die gelegenheid deelde hij mee, dat volgens het Centraal Plan- 95 percent Erkentelijk was hij ook voor bureau het aantal buitenlandse werk- de medewerking van 'de gemeenten en van nemers jaarlijks toeneemt met 15.000; Hoogovens, het bedrijf dat begrijpt dat in 1980'zullen het er 200.000 zijn. er ook buiten J^gedMn mort Tegen de achtergrond van deze cijfers ,g ajs bouwheer opgetreden bij de bouw dient er volgens mr. Van Viegen een van de casa" en nu ook bij de nieuwe werkelijk welzijnsbeleid te komen, etage. Verder pleitte h'ij voor wat betreft de organisatie van de begeleiding vbx\\ Ontwikkeling deze groen voor uniformiteit even- bijeenkomst vond plaats ln de kan. tueel fusie of samenwerking voor I yne van de casai waar vooral Italianen stichtingen. Deze zouden uiteindelijk en Spanjaarden elkaar plegen te ontmoe- een werkgebied moeten hebben dat ten. Voor andere nationaliteiten zijn an- afbankelijk werd gesteld van een dere centra tot stand gekomen of in voor- minimum aantal buitenlanders bereiding. In de propvolle zaal was er minimum aantal buitenlanders. I nu siechts ruimte voor enkele vertegen- Het gebouw „Nuestra Casa Nostra," woordigers van hen. Voor het overige be- centrum van de Peregrinusstichting stond het gehoor uit de consuls van ïta- I.Tniond-Noord-Hol1 and-Noord, is verdub- lië en Duitsland, een vertegenwoordiger beid door er een etage op te zetten. Men van de Spaanse consul, afgevaardigden heeft aan de ingebruikname veel aandacht van diverse bedrijven en van de stich- besteed. omdat het symbolisch was voor tinCTen in Zaandam en Amsterdam, de verdubbeling van de werkzaamheden. Voor dit gehoor zei mr. Van Viegen zoals voorzitter drs. N. A. E. M. Kraet- I blij te zijn dat hij hier mocht staan op zer in ziin openingswoord zei Het werk dezelfde plaats waar mevrouw drs. Schou- groeide de laatste jaren steeds meer en wenaar-Franssen, minister van maat- bii was verheugd dat men biina voor I schappelijk werk, in 1964 het centrum elke nationaliteit een maatschappelijk heeft geopend. werker uit dat land heeft kunnen aan- Het aantal buitenlanders bedraagt thans trekken. De samenwerking met Alkmaar «0.00(1, maar groeit in 1975 tot 150.000 en sedert de fusie op 1 januari verloopt uit- I in 1980 tot 200.000. Dit leidt ongetwijfeld stekend. Hij zei dat de Peregrinusstich- tot wrijvingen en om de situatie te blij- ting een brug moest zijn tussen de vreem- ven beheersen pleitte hij voor een wer- deling en de samenleving en wel zodanig kelijk welzijnsbeleid, waaraan twee as- pecten zitten: het verblijf in Nederland en de terugkeer. Een eerste vereiste is voorlichting voor de buitenlander en de Nederlander. Voor wat betreft de terug keer naar het eigen land kan men spre ken van een vorm van ontwikkelingssa menwerking, die echter pas op lange ter mijn vruchtbaar kan zijn door structurele veranderingen in deze landen, waartoe er internationaal samengewerkt dient te wor den. Anders betekent de ontwikkeling in I ons eigen land een verbreding van de AMSTERDAM. De afdeling Amster- 1 k]oof tussen arme en rijke landen, dam van de bij het ambtenaren-centrum aangesloten bond van personeel bij jvthnrtpnnf 's Rijks belastingen wenst een uitkering j VU71 ut)Ut J van 1200 voor alle in de hoofdstad werk- zame lagere en middelbare rijks- en ge- Voor het uitvoeren van dit welzijnsbe- meenteambtenaren. Blijkens een motie leid gaf de heer Van Viegen vier sug- die op een vergadering werd aangeno- gesties. Op de eerste plaats is er studie men menen de ambtenaren hierop recht en gezamenlijke bezinning nodig opdat te hebben „gezien de bijzondere omstan- dit beleid niet van bovenaf wordt bepaald, digheden waaronder zij hun werkzaam- I doch ontstaat in samenspraak tussen de heden op het duurte-eiland Amsterdam betrokkenen. Ten tweede zou het aspect moeten verrichten en de gepensioneerden I voorlichting (naar beide kanten) aan moeten leven." dacht moeten krijgen in samenwerking met instituten voor territoriaal opbouw- Voorts wensen zij dat de 400-guldenre- werk, buurtwerkinstellingen, enzovoort, geling wordt losgekoppeld van de trend Ten derde kwam het organisatie-aspect en de afbouwregeling alleen gaat gelden naar voren. De diverse stichtingen zijn voor hen die jonger zijn dan 18 jaar. Om gegroeid uit de behoefte. Uit een oogpunt hun eisen kracht bij te zetten verlangen van doelmatigheid meende mr. Van Vie- zij van het ambtenarencentrum, dat op gen dat er meer uniformiteit moet komen korte termijn in Amsterdam een demon- in de structuren, waarbij het werkgebied stratieve vergadering wordt gehouden, in I van een stichting afhankelijk wordt ge- samenwerking met de andere in het ge- I steld van een minimum aantal buitenlan- organiseerd overleg vertegenwoordigde I ders. Dan zou een centraal apparaat kun- organisaties. nen ontstaan voor bureaus, werkgroepen (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Haarlemse stads schouwburg zal geruime tijd gesloten worden voor de bouw van een nieuwe to neeltoren. Dit werk, waarvan de kosten voorzichtig geraamd zijn op drie miljoen gulden, zou tegen het eind van het sei zoen 1972 moeten beginnen. Wethouder Geluk heeft tijdens de be grotingsbehandeling in de gemeenteraad al laten doorschemeren dat de nieu we toneeltoren eerder gebouwd zal moeten worden dan was gedacht. De plannen worden op het ogenblik intern voorbereid en moeten nog door de ge meenteraad worden behandeld. Wanneer de schouwburg gesloten zal zijn, hoopt men elders in de stad toneel voorstellingen te organiseren, opdat het theaterleven geen al te grote deuk krijgt. De mogelijkheden worden onderzocht van onder andere het theatertje van de To neelschuur in het Bavogebouw en van de Tuinzaal in het Concertgebouw. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Tijdens uitdiepingswerk- zaamheden voor de buitenkade III v an Hoogovens is aan boord van een werk schuit waarop een dragline gemonteerd is een bedrijfsongeval gebeurd. Een 15-jari- ge leerling-draglinemachinist in dienst van de firma Van der Vlies in Sliedrecht wilde op een gegeven ogenblik de ma chinist spreken en liep daartoe tussen een luikhoofd en de cabine van de dragline op het moment, dat de cabine in beweging kwam en draaide. De jongen raakte be kneld en brak het linker bovenbeen. Hij is ter verpleging opgenomen in het An- toniusziekenhuis in Velsen. en contactpersonen in dat gebied, een ap paraat dat vele voordelen biedt. Het ver heugde mr. Van Viegen, dat iets derge lijks in Noord-Holland juist tot stand ge komen is door de fusie van 1 januari. Ten slotte pleitte hij voor samenwerking met stichtingen op soortgelijk terrein voor Surinamers en Antillianen. Burgemeester J. G. S. Bruinsma,. die vergezeld werd door niet minder dan drie wethouders, kwam gelukwensen en harte lijk danken, ook namens de andere ge meentebesturen in het gebied, voor het voortreffelijke samenspel met de stich ting. Hij was dankbaar, dat er een men taliteit was geschapen waardoor er geen enkel probleem was. „We zouden ze voor geen geld meer willen missen in onze sa menleving," zei de burgemeester, die het zou toejuichen indien integratie van de buitenlander nog meer zou plaatsvinden via de verenigingen. „U bent een voor beeld dat indruk moet maken in de rest van Nederland," zei hij en bood aan di recteur A. A. J. van der Velden een fraaie wandklok aan. Daarna volgde het eigenlijke openings- ceremonieel, waarbij het gezelschap naar de nieuwe etage toog en mr. Van Viegen het eerste nummer van het nieuwe infor matieblad, Peregrinus Bulletin, uit een stencilmachine liet rollen. Op het papier stond in elf talen „Veel succes."- (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT De bollenkwekers heb ben alom de handen vol om het pootgoed tydig de grond in te krijgen, opdat straks ln het voorjaar de velden weer in volle bloei kunnen staan. Geen eenvoudige opga ve, want het slechte weer heeft er de laat ste tijd bepaald niet aan meegewerkt om het gehele proces van voorbereiding op de winter en het voorjaar volgens program te doen verlopen. Daarom wordt elke mooie najaarsdag volop benut. Zo ook in Santpoort, waar evenals stellig overal elders met twee ploegen gewerkt wordt. Eén ploeg om de bollen te poten, hetgeen met ae pootmachine in een snel tempo en volgens een strakomlijnd plan gaat. Daarnaast is een andere grote re groep' mannen bezig het land met stro te bedekken teneinde de bollen zoveel mo gelijk te beschermen tegen de komende koude. Het stro geeft reeds een goede be schutting tegen doordringende vorst en wanneer er dan eventueel nog een pak sneeuw op terecht komt dar is er hoe vreemd het ook moge klinken „geen kou aan de lucht". Ofschoon er nog een hoge muur van ba len stro ligt te wachten op het terrein, dat wij in Santpoort bezochten, vordert het werk snel, zodat het al raar moet gaan wil men niet gereed zijn voordat de winter werkelijk zijn intrede doet. waarschuwd voor U, dat onze radioge meente bij U niet in goede handen was. U bent alle krachten gaan bundelen om de radiopredikant, die van de kerken geen salaris of wachtgeld meer krijgt, te plunderen.Dat zovelen in zo korte tijd met de heer Van Gent meegaan is een zaak van psychische infectie, die als een besmettelijke ziekte om zich heen heeft gegrepen. Er zijn inmiddels men- t-. u r> tt, t I sen ingekapseld, die het niet meer zien HAARLEM De heer C. W. J. van I en zjck blindelings laten meevoeren Gent uit Amsterdam, voorzitter van (hattenvanger van Hameien)", het bestuur van de stichting „Een nQemt de genoemde woord voor de wereld neett tege i passages onwaar, zoals volgens hem de de Bloemendaalse radiopredikant ds. hele open brief zou wemelen van on- G Toornvliet een aanklacht inge- waarheden, halve waarheden en feiten- loc ter en beledi- verdraaiingen. Hij noemt dit optreden diend wegens „laster en neieai I predi|ant ToJornvliet „in flagrante gingen strijd met de pastorale kenmerken van het ambt van predikant". De heer Van Ds. Toornvliet, die onlangs door de Sy- Gent eist dat ds. Toornvliet wordt ver- node der Gereformeerde Kerken is ge- oordeeld tot het betalen van 100 als schorst, heeft in een open brief in het schadevergoeding wegens de aantasting blad „Contact met onze luisteraars", van de goede naam, met het bevel dat editie november-december 1970, een aan- dit vonnis wordt aangeplakt, val gedaan op de heer Van Gent, met j De heer Van Gent acht dagvaarding wie hij vroeger nauw heeft samenge werkt. De zaak dient vrijdag 4 decem ber om tien uur 's morgens voor de kan tonrechter in Haarlem. voor de kantonrechter nodig omdat hij zelf niet tot enig kerkgenootschap be hoort en ds. Toornvliet is geschorst alt predikant, zodat de zaak niet kan wor den afgedaan met kerkelijke tuchtmaat regelen. Al eerder kwam het tot een breuk tus sen de heer Van Gent (en een aantal me destanders) en ds. Toornvliet, toen laatst genoemde een villa van twee ton in Bloe- mendaal kocht. Het bestuur had daarbij verklaard wel met de financiering te vil len helpen, op voorwaarde dat hij zou aantonen dat de financiering rond was. Daarover en over andere standpunten stonden tal van geschillen. Hoewel ds. Toornvliet officieel als pre dikant is geschorst blijft hij nog steeds actief als radiopredikant, onder meer via Capitol Radio en via Hilversum (in het HIRO-programma)Het bestuur van zijn Pastorale Raad vraagt zijn volgelin gen voor deze uitzendingen die in 1971 twee ton zullen kosten, geld bijeen te brengen. Onder meer heeft de aanklacht betrek king op de passages: „U hebt uw positie helaas niet gebruikt voor de opbouw en voortgang van het werk. U werd daarin zeer gehandicapt door uw vrouw.Ik wist al dat ze verschrikkelijk negatief over menigeen praatte.Ik was ge- Het poten van de bloembollen gaat vliegensvlug met de pootmachine. Terwijl een man de tractor bestuurt zit een tweede de stroom van de bol len naar de juist getrokken voren te regelen. Direct achter de tractor wor den de sleuven weer dichtgeschoven. Aan de Santpoortse Dreef kan men dagelijks grote drukte waarnemen op het bollenland, waar met man en macht wordt gewerkt om de gepote bloembollen met stro te bedekken en tegen vorst te beschermen. *>j ADVERTENTIE ORIONWEG 88 - IJMUIDEN - TEL. 12232 Auto gestolen. De politie van Bever wijk hield gisteravond een in Wijk aan Zee wonende Spanjaard aan, die enkele uren tevoren in zijn woonplaats een niet op slot staande personenwagen had gesto len. De Spanjaard veroorzaakte met de wagen een aanrijding in Wijk aan Zee. fé> ser; HAARLEM. De toneelgroep Centrum j heeft besloten het toneelstuk Grote Wolf van de Duitse schrijver Harald Müller niet op te voeren. De première was vast- 1 gesteld op 4 december, werd later uit- I gesteld en is nu afgesteld. Regisseur Hagen Müller Stahl, die hal- j verwege de repetities een spoedoperatie moest ondergaan, is naar Berlijn vertrok ken waar hij contractuele verplichtingen moest nakomen met de televisie. Wel licht had een langere repetitietijd toch tot een première geleid, maar het bleek dat zware repetities overdag en de zwa re vertolkingen 's avonds als Kees de Jon gen voor Wim van der Grijn en Hans Da- gelet teveel vergden. De dokter achtte de acteurs oververmoeid. De leiding van Centrum betreurt "net afstel ten zeerste, omdat zij het stuk van genoeg belang acht. Een opvoering in de toekomst blijft mogelijk. Intussen werkt Centrum aan de opvoe ring van Tehuis, dat Jaap van der Mer we heeft vernederlandst en bewerkt naar „Hemmet" van de Zweedse schrijvers Kent Andersson en Bengt Bratt. Peter Oosthoek regisseert het. Zijn rolletjes in Kees de Jongen zijn overgenomen door Dries Krijn. Het stuk speelt zich af in een be jaar j dentehuis. In het stuk zitten enige liedjes die begeleid zullen wonden door een trio onder leiding van Cor Lemaire. In het stuk spelen mee: Margreet Heemskerk, Elisabeth Hoytink, Lettie Oosthoek. Hen- I ny Orri, Els van Rooden, Jacques Com' mandeur, Ben Hulsman, Frans Kopper», Piet Römer, Allard van der Scheer, Lou Steenbergen en Frans Vorstman. Onthuld kan worden dat Vorstman en Van der Scheer als verpleegsters zullen optreden. Het stuk wordt in de eerste week van ja nuari in de Haarlemse schouwburg op- gevoerd. De première is op zondag 3 ja nuari. Onder auspiciën van Centrum komt de Koninklijke Vlaamse Schouwburg twee voorstellingen geven van Macbeth van Shakespeare, op 15 december in de Vel- sense schouwburg en op 16 december in Den Helder. Onder auspiciën van Cen trum geeft het Groot Limburgs Toneel enige voorstellingen van Wat u maar wilt in de Kleine Komedie in Amsterdam. Daar zou Centrum eigenlijk voorstellingen geven, maar aangezien men geen stuk op het repertoire heeft dat daar kan staan (Kees de Jongen is daar om technische redenen onmogelijk), heeft men de zaal uitbesteed aan de Limburgers. De leiding van Centrum meent dat er geen vrees hoeft te bestaan voor de be speling van de Haarlemse stadsschouw burg door andere gezelschappen en vere nigingen dan Centrum, nu dit gezelschap zich in Haarlem zal vestigen. Omdat het gezelschap minder premières brengt zal de schouwburg minder dagen gesloten zijn voor repetities. Op die avonden zal Centrum voorstellingen geven. Het aan tal avonden dat Centrum speelt zal enigs zins hoger liggen dan tot nu toe gebrui kelijk is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7