Dieetkosten blijven aftrekbaar Belastingvoorstellen maken na wijziging redelijke kans Svoboda krijgt Russisch eerbewijs BankMees Hope nv Portugal voert genadeloze koloniale oorlog in Afrika „Massaslachtingen in Mozambique aan de orde van de dag" „Fotograferen in het weekend? Ik heb wel wat anders te doen." 0. Raadsleden zien af van presentiegeld Twee unieke voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 21 Huurwaarde Groot onderhoud Reiskosten In Maartensdijk (Van onze redactie buitenland) HAARLEM „Masamoorden zoals die in het Zuidvietnamese dorp My Lai zijn in de Afrikaanse Portugese kolonie Mozambique aan de orde van de dag. Als het Portugese leger alleen maar het vermoeden heeft, dat er Bestaat uw weekend óók uit uitslapen, 'n tukje doen, even uitrusten om ver volgens (na een uiltje geknapt te hebben) van een welverdiende nachtrust te gaan genieten? Om de drommel niet, roept u kregel, kwiek uit de veren, autootje wassen, supermarktje met m'n vrouw, wande lingetje met de kinderen, en 's avonds een kaartje. 's Zondagsmorgens met het hele gezin erop uit, dan naar voetbal len, televisiekijken en hups naar bed, want het is morgen weer vroeg dag. Bovendien - en u kijkt ons wat mede lijdend aan - ik maak héél graag foto's. En daar liggen de dozen vol vakantiefoto's al op tafel. Kijk maar, hier op Majorca. En daar in Bergen. En dit is de Lorelei, van de boot af gezien. Bravo! Slechts één geniepig vraagje: als u in uw grote vakantie blijkbaar filmpjes vol schiet, waarom dan niet in uw mini-vakantietjes, de weekends? Die zitten toch ook mudvol schokkende, vertederende en malle gebeurtenissen. Zoveel moeite kost 't niet. Zorgen dat er een filmpje in uw camera zit. Ver volgens dat u die camera ook bij u heeft. En dan gaat 't alleen nog om die druk op de knop. Simpel nietwaar? Haal dus dat filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is uw enige excuus om in het weekend geen foto's te maken. Trouwens, wie bewijst later, dat u inderdaad niet al ^mÊHKKKÊÊ uw weekends ver slapen hebt? Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Uitgeslapen? Dan nu snel naar de vakman, uw fotohandelaar. in een bepaald dorp wel eens een guerrillastrijder zou kunnen zitten, wor zo'n dorp volledig uitgeroeid. Vrouwen, kinderen,^ bejaarden, iedereen wordt vermoord. Daarna wordt het dorp platgebrand Cabora-Bassa Eusebio 250.000 politieke gevangenen Rassendiscriminatie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de vele wijzigingen in de loon- en inkomstenbelasting vanavond een kleine meerderheid zullen halen in de Tweede Kamer. De kaarten zijn nog niet helemaal geschud, maar het is wel zeker dat de KVP het hier en daar gewijzigde wetsontwerp zal steunen. Ook de VVD zal zich wel positief opstellen, behalve ten aanzien van het onderhoud van het eigen huis. De standpunten van PvdA, CHU, AR en D 6fi lagen gisteravond nog niet helemaal vast. De PvdA voelt na een aantal wijzigingen wel iets voor het veranderde voorstel. De AR zal het kabinet niet in moeilijkheden willen brengen en D'66 heeft laten blijken in grote trekken wel akkoord te kunnen gaan. Er zijn nog verschuivingen mogelijk, waardoor het wellicht op de steun van enkele kleine groeperingen zal aan komen of het wetsontwerp het vanavond zal halen. Er zijn naast andere details twee grote blokken wij zigingsvoot stellen op de plan nen van de staatsecretaris. Dat zijn de kwesties van het niet meer fiscaal aftrek baar maken van het eigen huis en de re geling van de buitengewone lasten. Tegen de verandering in de fiscale beoordeling van het eigen huis lagen in het begin van de debatten bij nagenoeg iedere fractie problemen. Dat bleek uit zo'n tien amen dementen, die, alleen al op dit punt werden ingediend, vooral ten aanzien van huur waarde. Men mag aannemen dat van de huur waarde het plafond zal worden verhoogd tot 4800 gulden of zelfs tot 6000 gulden voor huizen met een economische waarde boven ongeveer 5 ton, zoals de heer Kieft (AR) heeft voorgesteld. Vrijstelling van huurwaarde voor de laagste groepen is niet aanvaardbaar, behalve de allerlaagste tot 15000 gulden, zoals de heren Noten boom (KVP) en Kieft (AR) voorstelden. De amendementen van de heer Scholten (CHU) om de oude regeling te handhaven en dan in de toekomst het onderhoud van de tuin en de tweede woning niet meer af trekbaar te maken, krijgen maar weinig steun omdat ze geen alternatief worden gevonden. Als ze zouden worden aanvaard, zou dat de schatkist ongeveer 15 miljoen gulden meer opbrengen. Dat bedrag zou de heer Scholten best kunnen gebruiken om zijn andere amendement over de verwer vingskosten acceptabel te maken. Voor dat plan voelen KVP en PvdA niets. Meer kans op aanvaarding maakt een amendement van de PvdA om de zware onderhoudskosten van de kleine eigenaars extra aftrekbaar te maken als uitzonde ring op de plannen van de staatssecretaris. Ondanks financieel-technische bezwaren hiertegen van de bewindsman voelt de overgrote meerderheid van de KVP hier toch al iets voor. Als dit ook de steun krijgt van D'66 en enkele andere kleine groepen (VVD, AR en CHU zijn tegen), zit er toch een kans op aanvaarding in. Niet alleen van het amendement maar van de hele paragraaf over het eigen huis. De amendementen over de buitengewone lasten mogen over het algemeen vanavond op steun van een meerderheid in de Kamer rekenen. Voldoende steun zal er zijn voor het amendement van de heer Portheine (VVD) om de dieetkosten aftrekbaar te maken. Dat geldt ook voor een suggestie van de heer Notenboom (KVP) om het ge zinnen met meer dan vier kinderen de af trekposten wegens ziekte en aanverwante lasten iets gemakkelijker te maken. Even eens ligt de situatie zo met een ander amendament van de heer Notenboom, waarin h(j voorstelt de aftrekpost voor deze kosten bij een belastbaar loon tus sen 18.000 en 40.000 gulden niet op 10"/o te stellen maar op een vast bedrag van 1800 gulden. Voor salarissen boven de 40.000 gulden zou dan een vast bedrag van 2500 gulden moeten gelden. De lasten voor het rjjk zijn in dat geval nooit hoger dan 2 miljoen. Voor de laagste inkomensgroepen kan door het aanvaarden van een amendement van de heer v. d. Berg (PvdA) een iets ho gere fortaitaire aftrek worden bereikt. Het amendement kan met steun van de KVP slagen. Dat zal wel niet lukken met een amendement van de heer Scholten (CHU) om dit bedrag te bepalen op minimaal 150 gulden en maximaal 600 gulden. Vooral de heer Notenboom was hier tegen. Wèl haal baar lijkt een amendement van de heer Scholten (CHU) om ook de reiskosten voor degenen die minder dan 10 kilometer van hun werk wonen aftrekbaar te maken. Een amendement van de heer Noten (Van onze correspondent) MAARTENSDIJK. De raadsleden van de gemeente Maartensdijk ontvangen geen presentiegeld meer voor het bijwonen van een avondvergadering van de raad. Na een langdurige discussie besloot de raad met 9 tegen 3 stemmen de twintig gul den per man in de gemeentekas te la ten. Voor commissievergaderingen blijft het tarief van twintig gulden wèl van kracht Raadsvergaderingen overdag worden ge honoreerd met dertig gulden. Gedeputeerde Staten van Utrecht had den aan de raden van gemeenten met een inwonertal beneden de 10.000 gead viseerd de presentiegelden van 20 op 30 gulden te brengen. Maar de Maartensdijk se raad was in een zuinige stemming ge komen na aan de gemeente-ambtenaren de 400 extra te hebben toegekend. boom (KVP) om het minimale arbeidsin komsten voor de werkende gehuwde vrouw in eigen onderneming van 1000 gulden op 3000 gulden te brengen, heeft de steun van de regeringspartijen en zal dus wel worden aanvaard. Zo zal het ook gaan met een voorstel van de heer Schol ten (CHU) om de overgangsregeling voor alle werkende ge huwde vrouwen iets minder ongunstig te laten verlopen vooral in de middengroepen. Drie moties komen vandaag in stemming De eerste uit de pen van de heer Kieft (AR) mag op aanvaarding rekenen. Zijn plan is fiscaal wat meer armslag te geven aan de weduwnaar met minderjarige kin deren heeft de steun van de regeringspar tijen. Dat is niet het geval met twee moties van D'66 over bejaardenaftrek en vergo- genswinst. Staatssecretaris Grappenhaus maakte de stemming over een aantal amendemen ten niet nodig door ze over te nemen. In de eerste plaats was dat een amendement van de heer Van den Berg (PvdA) om de erfpachtlasten gelijk te behandelen als de rente op een hypotheek en dus aftrekbaar te maken. Hetzelfde deed hjj met een amendement van de heer Portheine om de dieeetkosten te laten aftrekken en van de heer Van den Berg (PvdA) om chro nisch zieken en invaliden een ruime af- trekmogelijkheid voor buitengewone lasten te bieden. MOSKOU (Reuter). De Tsjechoslo waakse president Ludvik Svoboda is ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag door de Russische autoriteiten onder scheiden met de orde van de oktoberre volutie. Volgens het Russische persbureau Tass wordt deze orde toegekend aan buiten landers of Russische burgers als eerbe wijs voor revolutionaire activiteiten en aan het communisme bewezen diensten. In een felicitatieboodschap van de Rus sische leiders wordt Svoboda omschreven als „een groot vriend" van de Sovjet-Unie en een strijder voor de vrijheid en onaf hankelijkheid van Tsjecho-Slowakije. Hoge rente per maand ij opneembaar. Het rentepercentage van dezt rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over september '70 bedroeg dat percentage 53A°/o. Thans, over oktober '70 5Wo. Bovendien f 2.000,per maand vrij opneembaar. En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting f 500, Daarna tenminste f. 100,— per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer aantrekkelijke spaarrekeningen: Spaardeposito: 4V2°/o bij een opzegtermijn van 1 maand. Termijnspaardeposito: 5W/o bij een opzegtermijn van 6 maanden. Termijnspaardeposito 6V«% bij een opzegtermijn van 12 maanden. Termijnspaardeposito 7% 24 maanden vast. Onze kantoren zullen u graag alle gewenste inlichtingen verschaffen. Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040. Bijbank: 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13, tel. 070-924031. Kantoor Haarlem: Houtplein 8, tel. 023-315950. Dit vertelt Anselmo Cardoso Anaiva, een functionaris van het bevrijdingsfront voor Mozambique „Frelimo". Anaiva maakt op het ogenblik een reis door een aantal Westeuropese landen om politieke, en zo mogelijk financiële, steun te krijgen voor de vrijheidsstrijd in Mozambique. Samen met Joaquin Chissano, lid van het centrale comité van Frelimo, zal hij van daag spreken op een bijeenkomst in Gro ningen. het zuiden van Mozambique kan voor de vrijheidsstrijd rampzalige gevolgen heb ben, aldus Anaiva. Dit project, een reus achtige waterkrachtcentrale die de te pro duceren energie bijna uitsluitend aan Zuid- Afrika zal leveren, is een international® onderneming waaraan behalve Portugal en Zuid-Afrika ook West-Duitsland, Frank rijk en Italië deelnemen. De Scandinavi sche landen hebben hun medewerking aan het project enige tijd geleden opge zegd en ook in Duitsland groeit het verzet. Het gevaar voor de guerrillastrijders is dat de koloniale oorlog in Mozambique wordt geïnternationaliseerd en dat ook andere staten gewapenderhand tegen de vrijheidsstrijders zullen gaan optreden. Overigens vechten er nu al twee Zuid- afrikaanse bataljons voor de Portugese regering in Mozambique naast de 60.000 Portugese soldaten Er zijn ook zwarte mi litairen in het koloniale leger maar die worden niet meer bij de werkelijke ge vechtsacties ingezet omdat ze, zo vertelt Anaiva, „in groten getale naar de vrij heidsstrijders plachten over te lopen." De strijd in Mozambique wordt steeds feller. Volgens Anaiva zijn er tijdens een grootscheeps offensief van de koloniale troepen in juni, juli en augustus van dit jaar meer dan driehonderd Portugese sol daten gesneuveld. Met de vervanging van ex-premier Sa- lazar door Caetano zijn de gekoloniseerde gebieden van Portugal niets opgeschoten. „Wij hadden ook geen verbetering ver wacht. Wij wisten allang dat Caetano een fascist van het zuiverste water was. Hij heeft dan ook meteen laten weten dat er over de overzeese gebieden niet gediscus sieerd kon worden." In Portugal wonen en werken vele Afri kanen, ook uit Mozambique. Doen die ieta om hun broeders in de koloniën bjj de on afhankelijkheidsstrijd te helpen. „Nee, aan deze mensen hebben wij niets. Neemt n bijvoorbeeld een man als de voetballer Eusebio. Hij Is door het Portugese bewind rijk gemaakt. Hij heeft een enorm inkomen en dat wil hij houden Daarom wil hij met ons niets te maken hebben." Frelimo strijdt een moeizame strijd. Het numerieke overwicht van de koloniale troepen is enorm, de bevolking wordt op alle mogelijke manieren geterroriseerd en geïntimideerd door een bewind dat over enigerlei vorm van autonomie zelfs niet wenst te denken. Zolang Mozambique niet effectief van buitenaf wordt gesteund, ma terieel maar vooral ook politiek, lijkt de strijd van Anaiva en zijn broeders voors hands tamelijk uitzichtloos. Frelimo heeft zijn hoofdkwartier in de Afrikaanse staat Tanzania, die aan Mo zambique grenst. De Oostafrikaanse kolo nie heeft een bevolking van zeven miljoen mensen, van wie er op het ogenblik vol gens de jongste gegevens van de Verenig de Naties 250.000 om politieke redenen in gevangenissen zitten. Anaiva schat dat Frelimo op het ogenblik de beschikking heeft over een 20.000 goed opgeleide guer rillastrijders. Dit lijkt op een bevolking van zevenmiljoen mensen wellicht weinig maar het koloniale bewind schuwt dan ook geen enkel middel tot intimidatie. Frelimo, die een onafhankelijk-socia- listische ideologie aanhangt, ontvangt veel steun van socialistische Afrikaanse lan den. „Wij hoeven nooit wapent te kopen, die krijgen we voor niets van bevriende staten in Afrika en elders". Frelimo heeft ook contacten met het gewapend ver zet tegen de dictatuur in Portugal zelf. Deze gesprekken hebben plaats in Nigeria waar beide organisaties contactmensen hebben. Het verhaal dat er in de Portugese ko loniën geen rassendiscriminatie zou be staan, is volgens Anaiva een fabeltje. „Er is geen officiële apartheid zoals in Zuid Afrika maar het goede onderwijs, en dus betere baantjes, vallen zo goed als uit sluitend aan Europeanen (blanken) toe." De leiding van Frelimo is zeer veront rust over het besluit van de Britse rege ring Zuid-Afrika weer wapens te gaan leveren. „Die zullen ongetwijfeld tegen ons worden gebruikt. Zuid-Afrika levert ze ge woon door aan Portugal", aldus Anaiva die zich er overigens zeer goed van bewust bleek dat zijn volk met NAVO-wapens wordt onderdrukt. „Portugal krjjgt alles via de NAVO. Ze hebben zelf helemaal geen bewapeningsindustrie." De Portugezen maken veelvuldig ge bruik van napalm om dorpen aan te val len en oogsten te velde te vernietigen „De straaljagers die ze hiervoor gebruiken kopen ze in Italië. Ze gebruiken uitslui tend de Fiat-G-91. De bouw van de Cabora-Bassa dam in

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21