STUDENTENPROTEST WAS VERGEEFS - as m Ook Ivoren Kruis bepleit fluoridering: TANDBEDERF IS ERGER DAN OOIT Onderzoek naar alternatieve mogelijkheden Weer Arnhems hotel dicht Regering geeft voorkeur aan vergrote plan- Kikkert Geld voor reizen naar Indonesië verdwenen Oppositie stemt tegen Schuts bouwbegroting Kamer liet Roolvink met rust Twee man uit gevangenis ontsnapt De Sint met een fijne neus geeft SEX BOETIEK Gasboring Bergen Vrouw overreden door trein Stel getuigen van Jehova vrij van dienstplicht Nijmegen gaat fluorideren Politie vermoedt bij AFFRO geen misdrijf Kamervragen over dood van 15-jarige druggebruiker Leefklimaat en uitbreiding zeehavens Mr. Imkamp (D'66): Militair oefenterrein Verhogen BOL-DOOT Feestelijke karaffen, luxe flacons en fleurige verpakkingen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 2 DO 1 1 UTRECHT „De toevoeging van fluoride in het gehele Nederlandse waterleidingnet zal omstreeks vier miljoen gulden per jaar kosten. Dit is een fractie van de tandheelkundige kosten ter voorkoming van tandbe derf. Het is* bewezen dat de toevoe ging van fluoride aan het drinkwater de schade aan het gebit met de helft verminderd". DEENSE SEXFILMAVONDEN Dit zei de voorzitter van het Ivoren Kruis, de Utrechtse hoogleraar in de pre ventieve tandheelkunde, dr. O. Backer Dirks, op een persconferentie in Utrecht ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze organisatie. Hij meende, dat wanneer niet snel en op grote schaal de Nederlandse bevol king fluoride krijgt toegediend, de strijd tegen het tandbederf een verloren zaak is. Het ivoren Kruis zal de voorlichting over mondhygiëne intensiveren en uit breiden, deelde prof. Backer Dirks mee. Reeds bij de prentale zorg van moeder en kind zou hiermee een begin moeten worden gemaakt. De secretaris van de organisatie, de tandarts M. D. Hage, was van oordeel dat overmatig suikergebruik tussen de DEN HAAG. De regering is bereid deskundigen van de Rijks Geologische Dienst en het Staatstoezicht op de Mij nen andere mogelijkheden te laten zoe ken bij de exploitatie van de concessies Borgen en Schoorl opdat zoveel mogelijk aan de verlangens van de omwonenden en aan de belangen uit het oogpunt van natuurbescherming recht wordt gedaan. Dit zegt de minister van Economische Zaken, mede namens de minister v an Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning en de staatssecretaris van CRM in antwoord op vragen van de Tweede-Ka merleden Oele (P.v.d.A.), Meijer (K.V.P.) en Berkhouwer (V.V.D.), inzake boorlo- caties in Noord-Holland. B. en W. van Schoorl hebben op 31 au gustus besloten tot intrekking van hun nog niet door Gedeputeerde Staten goed gekeurd besluit aan Amoco Petroleum ver gunning te verlenen voor de aanleg van een boorlocatie en de bouw van een hoog spanningsgebouw nabij het Pirolavlak in Schoorl. Er bestaat daarom volgens de bewindslieden geen aanleiding voor an dere instanties eventuele beslissingen on gedaan te maken. Tot dusverre zijn nog geen plannen voor alternatieve locaties ingediend door de concessionarissen. WOERDEN. De 65-jarige mevrouw M. S. Beekman-Westen uit Arnhem is gisteravond op het station in Woerden door een sneltrein meegesleept. Zij was op slag dood. De vrouw was in gezel schap van haar man. Omdat zij hartpa tiënte was, kreeg zij van het stations personeel toestemming het tweede per ron te bereiken via de verlaagde dienst- overgang, zodat zij geen trappen behoef de te klimmen. Het echtpaar maakte echter gebruik van een verkeerde dienstovergang, na melijk een overgang waarbij men via een trede en de rails aan de overkant kan komen. Terwijl de man pogingen deed zijn vrouw van het treetje op het perron te trekken, naderde de sneltrein uit Utrecht die niet in Woerden stopt. maaltijden de voornaamste oorzaak is van tandbederf. Bijna de helft van dé Nederlandse gezinnen eet regelmatig (sui kerhoudende) voedingsmiddelen tussen de drie maaltijden. Het suikergebruik in Nederland is het hoogst van alle EEG- landen, namelijk 41 kilo per persoon per jaar. Ofschoon het geen essentiële voe dingsstof is, aldus de heer Hage. Het re sultaat hiervan is, dat in 1970 van alle twaalfjarige kinderen slechts 1 percent nog een gaaf gebit heeft. Er zijn reeds en zelfs ontstekingen met pusvorming. Hij vond het merkwaardig dat zoveel, met name jonge Nederlanders, zonder klagen een kunstgebit accepteren. Het is geen uitzondering dat 16 tot 17-jarigen hiermee rondlopen. Van alle goedgekeur de dienstplichtigen bezit 1 a 2 pet. reeds zo'n kunstgebit. ARNHEM. Het hotel Bellevue-Sons- beek aan de Zijpendaalseweg in Arnhem wordt begin volgend jaar gesloten. Een groot Arnhems notariskantoor zal er in worden ondergebracht. De 72-jarige exploitant en eigenaar E. A. Bomeman ziet geen andere mogelijk heid nu ook bierbrouwerijen het om fi nanciële redenen hebben laten afweten In economisch opzicht zou volgens de heer Borneman de Muiting niet noodzake lijk zijn. De sluiting van Bellevue volgt op die van Royal, waar een bank zal worden gevestigd, van Tivoli, dat door de AKU werd gekocht, en van Bordelai se, waarvoor nog geen bestemming is gevonden. Ook het hotel Groot Warns born is door de AKU gekocht, maar blijft na verbouwing toch hotel. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) heeft de ministers van Defensie en van Justitie vragen gesteld om te bereiken dat getuigen van Jehova vrijstelling van militaire dienst wordt verleend. Gezien de schrijnende nood is het noodzakelijk, aldus het Kamerlid in een toelichting op zijn vragen, om op kor te termijn voor dit probleem een oplos sing te vinden. ADVERTENTIE Amsterdamsevaart 70 Haarlem - Telefoon 32 29 23 a Unieke kollektie sexbladen boeken Speciale condoomafdeling en liefdesdranken Massage-apparaten Deense films Iedere avond Ook voor echtparen Aanvang 20.30 uur VRIJDAG en ZATERDAG 2e voorstelling van 22.30 tot 1 uur. Tevens bemiddeling. Voor personen boven 21 jaar lidmaat schap f 2.50. Ruime parkeergelegenheid en discrete behandeling. Geopend van 9.00 tot 21.00 uur. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich vanmorgen vroeg in principe bereid verklaard tege moet te komen aan de bezwaren van mi nister Veringa van Onderwijs tegen en kele punten in het stafplan voor de be stuursstructuur van de universiteit van Amsterdam voor wat de top betreft. De minister had bezwaren gemaakt tegen een al te vergaande democratisering. Op 21 september had de raad het staf plan goedgekeurd tegen het advies van B. en W. in. De ASVA had woensdagmiddag nog haar eisen voor integrale invoering van het stafplan aan wethouder Van der Vel de van Onderwijs overhandigd tijdens een betoging waarin het aftreden van minis ter Veringa geëist werd en van de ge meenteraad dat hij het gedemocratiseer de staf-instituut gehandhaafd zou laten. Het protest haalde echter niets uit. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Provinciale Staten van Drente en Groningen en de gemeen tebesturen van Viagtwedde en Stadska naal mogen a of b zeggen. Zeggen zij a dan betekent dat, dat dè regering het plan-Kikkert zal uitvoeren. Dat kost 260 miljoen en voorziet in de aanleg van een militair oefenterrein van 3000 hectare en een legerplaats van 3000 hectare, waar voor 240 landbouwbedrijven moeten slui ten en waardoor 485 tot 605 extra ar beidsplaatsen zullen ontstaan. Zeggen zij b dan kiezen zij voor het door de Grontmij ontworpen „vergrote plan-Kikkert". Dat kost 510 miljoen en voorziet in de aanleg van een oefenter rein van 6000 hectare en twee legerplaat sen van 3000 hectare elk, waarvoor 460 landbouwbedrijven moeten sluiten en waardoor 510 tot 650 extra arbeidsplaat sen ontstaan. De regering, die het rapport met beide plannen nu aan de provinciale besturen en de gemeentebesturen heeft aangebo den, wil half december deze keuze met de besturen bespreken. De regering heeft voorkeur voor plan b. Verwezenlijking van de plannen biedt ook uit landschappelijk oogpunt gunstige perspectieven. Mogelijkheden voor recre atie zullen niet worden aangetast. Uit militair oogpunt biedt volgens de regering Oost-Groningen op velerlei ge bied goede aansluitings- en opvangmoge lijkheden onder meer door de grensover schrijdende verbindingen bij Nieuwe Schans en Zwartemeer. NIJMEGEN. De Nijmeegse gemeen' teraad heeft bij verrassing besloten over te gaan tot fluoridering van het drink water. Het besluit werd met een kleine meerderheid van stemmen genomen. B en W. hadden voorgesteld om op grond van een recent besluit van de Kroon voorlopig af te zien van de fluoridering. DEN HAAG De Haagse recherche stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de voorzitter van de „Association For Family and Friend Relations Oversea (AFFRO), een inwoner van Den Haag, bjj het organiseren van vliegreizen voor de leden van de vereniging met een tekort van f 80.000 a f 100.000 is komen te zitten. Bij het onder zoek, dat nog niet is afgerond, heeft de recherche tot nu toe niet de indruk dat er sprake is van een misdrijf. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Sinds 1963 is er geen begroting door enig kabinet ingediend waarin de volkshuisvesting zo'n lage prio riteit heeft (8,4 pet. van de rijksuitgaven)", aldus motiveerde gistermiddag het socia listische Kamerlid Van den Doel het be sluit van zijn fractie (samen met de groep- Aarden, P.S.P. en C.P.N.) om evenals vorig jaar tegen de gehele begroting van volks huisvesting en ruimtelijke ordening te stemmen. Volgens drs. Van den Doel is deze lage prioriteit in contrast met de urgentie van de woningnood. „Bovendien hebben wij zojuist meegemaakt dat de verkiezings programma's van de K.V.P. en de A.R.P., die voorstellen bevatten tot .verhoging van de prioriteit van de volkshuisvesting, door de gehele K.V.P. en door het overgrote deel van de A.R.P.-fractie zijn verloo chend. Voor een dergelijk beleid wil de P.v.d.A.-fractie op geen enkele wijze me de-verantwoordelijk zijn", verklaarde het Kamerlid. Het liberale Kamerlid Wiegel, evenals vorige jaren de felle tegenstander van drs. Van den Doel in het debat over de volks huisvesting, verklaarde: „omdat mijn frac tie vindt dat er wel gelden moeten worden uitgetrokken, zullen wij vóór de begroting stemmen", daarmee suggererend dat de heer Van den Doel geen gelden voor de woningbouw ter beschikking zou willen stellen. Het tegendeel was waar, want via en kele moties en amendementen had hij juist gepleit vóór een verruiming van de begroting voor de woningbouw en de krot opruiming. Geen van zijn voorstellen, noch die van drs. Nypels (D'66) en drs. Janssen (groep-Aarden), werd door de regerings partijen ondersteund, zodat al de moties en amendementen werden verworpen. Alleen drs. Boersma (A.R.P.) vormde bij de stemming een uitzondering: hij steun de een motie-Van den Doel waarin ge vraagd wordt om maatregelen waardoor de deelneming van grote institutionele be leggers in de woningbouw wordt verhoogd. Vorige week had minister Schut nog ver klaard dat de regering al regelmatig over leg pleegt met die institutionele beleggers (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Nuijens, van de Boerenpartij heeft de mi nisters Polak en Roolvink vragen gesteld over het geval van de 15-jarige jongen die na het gebruiken van verdovende mid delen is overleden. De heer Nuijens zegt dat hij die mid delen in Amsterdam kon krijgen zonder dat zijn ouders ervan wisten en vraagt de minister een onderzoek in te stellen naar de bronnen waaruit de jongeman de hard drugs betrok. Ook wilde hij we ten hoe hij zonder toestemming van de behandelende dokter uit de kliniek kon komen waarin hij was opgekomen. en ook aandrang op hen uitoefent. De re geringspartijen vonden daarom de motie niet nodig. Ook het verzoek van drs. Van den Doel om het woningbouwprogramma met 3.000 woningwetwoningen op te voeren kreeg geen gehoor bij de regeringspartijen. Vol gens de K.V.P.-er Andriessen is de stel ling dat het woningbouwprogramma kan worden opgevoerd door meer woningwet woningen te bouwen volstrekt onbewezen. Een uitbreiding van het programma met 5,000 premie-woningen ('n voorstel-Nypels) werd eveneens afgewezen, temeer daar drs. Nypels in zijn amendement geen dek king had aangegeven. AFFRO telt rond 550 leden, van wie veel Indische Nederlanders. De leden be talen ƒ7.50 contributie per jaar. De voor zitter van de vereniging heeft dit jaar al drie groepsreizen naar Indonesië geor ganiseerd. De vierde vliegreis zou met de KLM worden gemaakt op zaterdag 28 november. Twintig a vijfentwintig leden van de vereniging hadden het reisgeld van ruim ƒ2.000 aan de voorzitter be taald, maar toen deze het geld niet aan de KLM overboekte, stelde de luchtvaart maatschappij de mensen op de hoogte dat de vlucht niet door kon gaan omdat er geen betaling was verricht. De voorzitter van AFFRO heeft het reisgeld van degenen die zaterdag zou den vertrekken volgens de politie wel ge bruikt ten bate van leden van de vereni ging, maar bijvoorbeeld in gevallen dat leden geen groepsreis konden maken en toch naar Indonesië wilden reizen. Behal ve het reisgeld van de groep die zater dag zou vertrekken is ook het inleggeld van 200 per persoon verdwenen, dat 90 leden van AFFRO hadden gestort om in 1971 aan één van de door de AFFRO- voorzitter geplande chartervluchten naar Indonesië te kunnen deelnemen. Volgens de politie is de voorzitter van AFFRO te veel optimist geweest en te weinig za kenman en heeft hij op den duur in de financiën het ene gat met het andere moeten stoppen. De KLM heeft de gedupeerde AFFRO- leden een groepsreductie aangeboden voor de lijndienst van zaterdag naar In donesië, zodat ze voor 2275 de reis kun nen maken. Een aantal van de mensen die via AFFRO zou reizen, heeft gezegd van het aanbod gebruik te zullen maken, aldus de KLM. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering zal bij het bepalen van haar definitieve standpunt over de gewenste zeehavenontwikkeling in Nederland zoveel mogelijk rekening houden met de gevolgen voor werkgele genheid, milieuhygiëne, recreatie en toerisme, woon- en leefklimaat en socia le verhoudingen. Dit hebben minister Nelissen van Economische Zaken en staatssecretaris Kruisinga van Volksge zondheid op vragen van het Eerste-Ka- merlid mr. F. H. Piket (C.H.U.) geant woord. Mr. Piket vond dat in de visie op de economische groei van het Centraal Planbureau over industievestiging in het zeehavengebied geen rekening is gehou den met invloeden op de gezondheid van de bevolking en van het milieu. Dat hiervan in de nota onvoldoende blijkt te wijten de bewindslieden aan het feit dat het rapport een aanloop is naar een meer uitgebreide studie. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG. De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uijl, heeft woens dagmiddag tevergeefs geprobeerd minis ter Roolvink (Sociale Zaken) naar de Kamer te krijgen om hem opheldering te laten verschaffen over zijn opvattin gen omtrent de invoering van een loon- pauze. Een voorstel var. de socialisti sche fractieleider om de minister uit te nodigen daartoe vandaag het debat ovei de verhoging van de BTW en de invoe ring van de wiebeltax bij te wonen, stuitte op verzet van de regeringspartij en en werd dan ook verworpen. Drs. Den Uijl betoogde dat ook de loonproblematiek is betrokken bij de bij sturingsmaatregelen die de regering ter afremming van de bestedingen heeft voorgesteld. Hij zei bovendien te vinden dat de Kamer na alle geruchten over een mogelijk aftreden van de minister wel eens zou mogen weten waar deze nu pre cies staat. De regeringspartijen voelden daar echter niets voor Zij wilden zoals de K.V.P.'er mr. Andriessen zei, niet vooruitlopen op het overleg dat de rege ring vrijdag met de Stichting van de Ar beid over de lonen zal hebben. Mr Bies heuvel,fractieleider van de A.R.P., vond het zelfs een gebrek aan referentie te genover het bedrijfsleven om dat overleg met voortijdige uitspraken te doorkrui sen. De heer Den Uijl meende echter dat de Kamer schromelijk in haar taak te kort zou schieten als zij de stichting on kundig van haar opvattingen zou laten, maar vond voor dit argument geen ge hoor. Zijn voorstel kreeg slechts steun van D'66, P.S.P., C.P N„ de groep-Goed- hart en de groep-Aarden. AMSTERDAM. Uit het Huis van Be waring aan het Kleine-Gartmanplantsoen in Amsterdam zijn woensdag tijdens het luchten twee gevangenen ontvlucht. Eén van de gevluchten werd tien jaar geleden wegens moord tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld en ter beschikking van de regering gesteld. De tweede vluch teling zat verdacht van diefstal met ge weldpleging in voorarrest. Het tweetal ontsnapte door een tralie door te zagen. ADVERTENTIE luxe vapo f 14,25, spray f 6,95 van 2,8 j tot 17,40 '''•wrnmremtmmnii

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2