Guinee heeft de VN om leger g Financiële raad bisdom Breda Dieckman wil in GBS-beheer Burgerlijke stand Heemskerk Liefhebberij C. W. Witteman nieuwe voorzitter van zeventig jaar oude Bond van Bloembollenhandelaren Burgerrecht: zonder beha Sekou Touré tegen commissie: SCOOTERRIJDER ONGEDEERD NA „VLUCHT" VAN DERTIG METER BOUW FRIESE CENTRALE KAN DOORGAAN SLM-tarieven lager dan die van KLM Britse PTT staakt na ontslag van lord Hall Gevangenisstraf voor krakers Rijkspolitie over gratificatie ontevreden Rose stembiljetten voorgesteld voor (te) jonge kiezers Waarschuwing tegen vernieuwer van dakpannen Faillissementen =3 weken IJMUIDER COURANT a °f 3 weken Beverwijkse Courant b DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 4 do: Algemene aanval Botsing op Randweg Rechter heslist: Retour Paramaribo- Schiphol VERSCHERPTE AANDACHT VOOR BEDRIJFSRESUL TA TEN (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM Om de winst zal het draaien in de komende jaren. Dat was de kern van de inaugurele rede die de heer C. W. Witteman gisteren als zojuist benoemd alge meen voorzitter van de zeventig jaar oude Bond van Bloembollen handelaren in Treslong hield. Broodnodig EEG-beleid Kritiek Verantwoord? 99 DAKAR (AFP en AP). De speciale commissie van onderzoek van de Vere nigde Naties is gisteren in de Guinese hoofdstad Conakry aangekomen. De mis sie staat onder leiding van generaal-ma joor Khatri uit Nepai en moet een onder zoek instellen naar beschuldigingen van Guinee dat Portugal agressie pleegt te gen dit Westafrikaanse land. Khatri zei bij zijn aankomst: „Wij zijn ervan overtuigd dat we hier de grootst mogelijke medewerking krijgen" Guinee heeft de commissie overigens gisteren al getracteerd op een koude douche. Volgens radio-Conakry vertelde presi dent Sekou Touré de commissieleden „Wij hebben de Verenigde Naties niet gevraagd een onderzoek in te stellen, maar onmiddellijk een internationale strijdmacht te sturen om de Portugese agressie terug te dringen" Diallo Telli, secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (ÖAE), heeft op een persconferentie ge zegd dat troepen van Soedan, Egypte, Libië en Algerije zich paraat houden voor transport naar Guinee". De Keniase minister van Buitenlandse Zaken Njoroge Moengai heeft gisteren verklaard dat de „tijd nu rijp is voor een algemene aanval tegen de imperia listische dictatuur van Portugal om Gui- nee-Bissau, Angola en Mozambique te be- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een 25-jarige bouwkun dig opzichter uit Lisse is vanmorgen om acht uur by een aanrijding op de hoek Westelijke Randweg-Kleverlaan op won derbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Op zijn schooter reed hij met grote snel heid over de randweg. Op het kruispunt kreeg hij volgens de politie geen voorrang van een auto bestuurd door een PTT- beambte uit IJmuiden die linksaf de Kleverlaan wilde oprijden. Na de botsing vloog de Lissenaar zeker dertig meter door de lucht alvorens hij tegen het wegdek smakte. Alsof er niets was gebeurd, krab belde hij weer overeind om te constateren dat zijn voertuig totaal was vernield. Zelf bleek hij niets te mankeren. (Van onze correspondent) BREDA. De diocesane pastorale raad van het bisdom Breda heeft giste ren bisschop H. Ernst geadviseerd een diocesane financiële raad in te stellen, samengesteld uit leden van de dekenale financiële commissies, om de algemeen financiële zaken van het bisdom te be hartigen. Bisschop Ernst verklaarde zich volledig akkoord met dit voorstel. Gisteren werd de slechte financiële si tuatie van het bisdom aan een kritische beschouwing onderworpen. Zoals wij be richt hebben kampt het bisdom met een schuld van 8.373.783 Onder meer werd de klacht gehoord dat de balans in feite slechts gedeeltelijk opening van zaken geeft, omdat deze zich beperkt tot he* bisdom in strikte zin terwijl de cijfers van de parochies geheel ontbreken. Drs. Zuidgeest uit Breda merkte op dat de mensen niet bepaald onderstebo ven zijn van de noodlijdendheid van de parochies, zolang de pastores in kapitale pastoriën wonen, sommigen zelfs met 28 kamers, die wanneer ze te gelde worden gemaakt, wel eens tonnen zouden kunnen opbrengen. vrijden". Kenia biedt Guinee geld, ma terieel en manschappen aan. De Zuidafrikaanse minister van Binnen landse Zaken Theo Gendener die giste ren juist terugkeerde van een reis naar Lissabon, zei dat Portugal en Zuid-Afri- ka" gezamenlijk de strijd zullen voeren tegen het communisme, het terrorisme en de druk van de Verenigde Naties" De 17-jarige Sheijry Platt is op 17 no vember van de Kentridge Highschool gestuurd omdat zij geen beha droeg. Sherry heeft het er niet bij laten zitten. Zij heeft de kwestie nu voor gelegd aan de Amerikaanse com missie voor de burgerrechten. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Het' werk voor de bouw van een electriciteitscentrale aan het Bergumermeer kan worden voortgezet. De president van de rechtbank in Leeu warden, mr. J. Schaafsma, heeft in het kort geding, dat door de gemeente Tietjerkste- radeeï tegen de provincie Friesland was aangespannen, de eis van de gemeente, dat de bouw terstond moet worden stopgezet, afgewezen. De rechter concludeert dat het begin van de bouw niet in strijd komt met enig wet telijk voorschrift. Zowel met betrekking tot de noodzaak van het bouwen van de electriciteitscentrale als ten aanzien van een verantwoord milieubeheer is het han delen van de provincie Friesland niet on betamelijk of onzorgvuldig, zodat het je gens de gemeente Tietjerksteradeel niet als onrechtmatig kan worden aangemerkt, aldus het vonnis. UTRECHT. Op de spoorbaan tussen Hulshorst en Nunspeet zijn woensdag ne gen wagons van een goederentrein ont spoord. De dwarsliggers van de spoor baan werden over een lengte van 500 meter vernield. De locomotief bleef op de rails staan. De ravage viel mee, daar de wagons niet kantelden maar naast de rails overeind bleven staan. Gisteravond laat waren de wagons door een kraanwagen weer op de inmiddels herstelde baan gezet. PARAMARIBO. De Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) wil, als de Rijksluchtvaartdienst zijn bezwaren Iaat vallen, vluchten tussen Suriname en Nederland gaan uitvoeren tegen tarieven die lager zijn dan die van de KLM. Een retourpassage vodr een individue le reis zou ongeveer 1050 gaan kosten met een onvermijdelijk verblijf in Neder land van 28 dagen, althans zolang de SLM slechts éénmaal per maand een vlucht zou uitvoeren. Het goedkoopste biljet dat thans op de tarievenlijst der KLM voorkomt is het groepstarief, dat per persoon op 1100 is gesteld. Een in dividuele retourvlucht kost per KLM minimaal 1500. De SLM wil de maandelijkse vlucht van Paramaribo naar Schiphol en terug uitvoeren met een Boeing 707, die zij huurt van Transavia Holland. De Rijks luchtvaartdienst heeft tegen dit plan ech ter bezwaren. Zij wil dat de vluchten met machines van de SLM worden uit gevoerd. Nu komt het er op neer dat Transavia die vluchten gaat uitvoeren, meent de RLD. Over de kwestie zal op hoog niveau nog nader overleg worden gepleegd. LONDEN, (AP) Duizenden PTT- ambtenaren in Engeland hebben het werk neergelegd uit protest tegen het ontslag van lord Hall, de socialistische directeur der posterijen. De meeste stakingen waren van korte duur. In een aantal steden werden de postkantoren gesloten, en staakten de postbestellers en het personeel in de te lefooncentrales hun werk. Honderden stakers trokken vervolgens op naar het Lagerhuis om te protesteren tegen het ontslag. In het Lagerhuis betoogden Labour-le- den dat het ontslag van lord Hall de in leiding kan zijn van een lange reeks „po litieke moorden" van de conservatieve regering op de directeuren van staatsbe drijven. AMSTERDAM. De Amsterdamse po litierechter mr. G. H. Nomes heeft woens dag vier personen die op bevrijdingsdag het pand Herengracht 529 in Amsterdam kraakten, tot gevangenisstraffen veroor deeld. Een 29-jarige leraar en een 24- jarige cultureel werkster kregen twee we ken gevangenisstraf, waarvan één week voorwaardelijk. Een 18-jarige dierenverzorger en een 19-jarige werkstudente werden veroor deeld tot tien dagen gevangenisstraf, waarvan zeven dagen voorwaardelijk. Te gen elk was door de officier van Justitie een boete van 100 geëist. UTRECHT. De verenigingsraad van de Rijkspolitievereniging heeft in tele grammen aan de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de gang van zaken rondom en de grootte van de toegezegde gratificatie over 1970 in ver band met de extra psychische en fysieke spanningen waaraan het politiepersoneel heeft bloot gestaan. De verenigingsraad heeft woensdag in Utrecht vergaderd. In de telegrammen wordt een spoedig heropenen van het overleg gevraagd om de onrust onder het personeel van de rijkspolitie weg te ne men. Voorts wordt spoedig overleg over het door de rijkspolitievereniging voorgestel de rangenstelsel en de daaraan verbon den bezoldiging noodzakelijk geacht. De raad heeft verder zijn ernstige ver ontrusting uitgesproken over het grote personeelstekort. Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B NAAM (4 «w e a a a a a-e a-a a-e e«w »-a aa a e-a a-a a a* aa we we we aw a-e we AORES m we aw aa a-e a a a a wa a a a a we a-a a-a we a-a wa a-a we a-av a-e a-a a-e e-a a-a e-a a-a a-a e-e a-a aa WOONPLAATS we e-e a-a a a a-a w# a* we a^ a«t a-a a-a a-a a^ e»e e-e e-a a-a Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Redder" P. J. Dieck man, die zjjn vroegere compagnon De Rui ter uit de financiële problemen wil helpen, doet dat alleen als hij wordt opgenomen in de GBS-Beheer, waarin Gerzon, Schrö- der en mogelijk ook Bischoff en het Lin geriehuis gaan samenwerken. De kans op het toetreden van de beide laatste textiel bedrijven is groter geworden, nu Dieck man inmiddels tien miljoen aan De Ruiter AMSTERDAM. Prof. mr. H. Th. J.F. van Maarseveen stelt de invoering voor van rose stembiljetten voor diegenen, die nog niet aan de aanstaande Kamerkiezin- gen volgens de huidige regeling kunnen deelnemen: de groep jeugdigen tussen 18 en 21 jaar. Dit blijkt uit een uitwerking van een door de hoogleraar gedaan voorstel op het in oktober in Amsterdam gehouden twee daagse congres „De bezem door de leef tijdsgrenzen". De 18-jarigen zullen vol gens het voorstel van prof. Van Maarse veen aan de verkiezingen kunnen deelne men door invulling van het rose stem biljet dat pas na een extra Kameront binding effect zal kunnen sorteren. Met de witte stembiljetten, de officiële, wordt de Kamer samengesteld. Na aan vaarding van de verlaging der leeftijds grens voor het actief kiesrecht tot 18 jaar kan de Kamer ontbonden worden. Bij de samenstelling van de nieuwe Twee de Kamer zullen dan de reeds ingevulde en getelde rose biljetten mee gaan tellen samen met de witte. Deze oplossing be spaart volgens prof. Van Maarseveen veel geld en tijd. GEBOREN: Jeroen z.v. J. Weertman en G. J. W. Ophorst; Renatus E. A. J. z.v. J. J. de Ruyter en J. G. M. Meijer; Jerry F. z.v. J. E. van Weldam en P. F. Verhoef; Robert H. P. z.v. P. J. H. Dijkman Dulkes en J. A. W. de Wijs; Maftijn J. z.v. H. F. W. de Ru en M. A. J. Lute; Arno M. W. A. z.v. A. W. Brakenhoff en A. M. Doodeman; Hendrikus J. J. z.v. H. A. M. Kauw en C. M. Laurent; Maria M. d.v. H. J. Heijnen en M. M. v. d. Bos: Paulina A. J. d.v. W. C. Burger en E. A. Schooneman; Maria J. W. d.v. H. de Wit en J. Jongejan; Angelica E. M. d.v. P. J. A. Huijsman en C. M. T. Heijstee; Martine T. d.v. F. L. E. Claessens en J. J. Damen; Marjon d.v. H. C. Wij- ninga en D. H. Pel; Marco P. z.v. J. Lith en E. E. Gieseke; Eduard B. z.v. Q. Denne- man en C. J. M. Aardenburg; Rebecca J. Y. d.v. F. W. Selhorst en P. M. Fritz; Kees z.v. L. Meijer en M. G. Hindriks; José d.v. J. A. van Doesburg en L. M. Balk; Johnny F. z.v. W. C. Simons en A. I. F. Bostdorp; Edwin M. z.v. C. A. J. Mink en O. Snij ders; Arthur P. z.v. J G. Vermolen en C. P. Braam; Petrus T. A. z.v. P. A. W. Lies houten en C. C. de Ruyter; Vanessa D. J. d.v. P. Bergsma en C. T. E. M. Heerens; Jinke d.v. K. Halbesma en J. Veenstra; Maria J. d.v. W. Schoorl en M. J. Schou ten. ONDERTROUWD: Rory R. Prud'homme de Lodder en Mellina A. Draaijer; Jacobus A. van der Fluit en Adriana C. Peekei; Roelof J. van der Velden en Dirkje Strij ker; Wilhelmus H. van Tunen en Catha- rina J. Kuil; Paulus H. G. Wansink en Bernardina C. Fatels. GETROUWD: Willem Bouman en Tine Westra; Joannes G. A. Beentjes en An- nigje D. de Graaf; Robert A. Zijlstra en Anna M. de Lange; Theodorus J. M. Pot ma en Maria A. C. van Zanten. OVERLEDEN: Karei J. Ludwig, 73 jaar. blijkt te hebben geboden, om deze textiel- concerns, waarvoor hij eerst geen geld had, aan te kopen. Volgens Dieckman heeft een beleggings- bank (waarvan hij de naam niet noemt) tien miljoen geboden voor panden in het centrum van Den Haag. Als de zaak met de bank rond komt, moet De Ruiter zelf nog een beslissing nemen. Hij heeft nog niet op het aanbod gereageerd. Zoals bekend heeft De Ruiter eerder te kennen gegeven van de koop van het Lingeriehuis af te zien, omdat hij dit con cern o.m. verwijt ervoor aansprakelijk te zijn, dat de kredietkraan bij de banken voor hem werd dichtgedraaid, nadat de SER-fusiecode-commissie een openbare publikatie over het overtreden van de re gels had gedaan. De heer Dieckman, 56 jaar, eigenaar van zeven lederwarenzaken en handelaar in onroerend goed, is van oordeel dat mr. D. van den Oever, die nog een 50% belang in Gerzon en Schroder heeft, destijds de zakelijke scheiding tussen hem en De Rui ter heeft veroorzaakt. Dieckman kocht De Ruiter toen uit twee Cityplannen. Van den Oever zou de man zijn geweest, die Dieck man uit de Centrumbank heeft gehouden. Met de stem van Van den Oever tegen kan Dieckman niet toetreden tot de GBS-be- heer. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. De groep Castricum van de Rijkspolitie waarschuwt de inwo ners van dit dorp niet in te gaan op de aanbieding van 43-jarige Hagenaar tot het schoonmaken van goten en repare ren van daken voor een prijs van 10. In de meeste gevallen wordt namelijk voor beweerde noodzakelijke vernieu wing van dakpannen een veel hogere goeding bedongen. De man rijdt in een bestelwagen en heeft een te klein laddertje tot zijn be schikking. Als iemand op zijn aanbie ding ingaat voor een bedrag van 10. beweert de man dat enkele pannen ze ker vernieuwd moeten worden. Deze pan nen verkoopt hij dan voor een prijs van 7,50 per stuk waardoor de gepresen teerde rekening in enkele gevallen tus sen de ƒ70 en 75 heeft bedragen. De Hagenaar vernieuwt zelfs pannen op wo ningen waarvan vaststaat dat de dakbe dekking beslist in orde is. Bij zijn werk zaamheden vraagt hij tevens vaak ge bruik te mogen maken van het balkon omdat zijn laddertje te klein is. De politie, die de man op het onjuiste van zijn handelen heeft gewezen, kreeg van hem te horen dat zij hier niets mee te maken had. Het was volgens de Ha> genaar een civiele zaak. De politie dacht er echter anders over en heeft de man te verstaan gegeven met zijn praktijken op te houden en de gemeente te verlaten omdat anders procesverbaal tegen hem zal worden opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentepolitie heeft vier jongen aangehouden in de leeftijd van 16 en 17 jaar, woonachtig in Velsen-Zuid, IJmuiden-Oost en Beverwijk, die verdacht worden van de diefstal van bromfietsen en/of onderdelen daarvan. De jongens be kenden dit te hebben gedaan „omdat zij zo graag wilden sleutelen". HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 24 november in staat van faillissement verklaard: Gerardus Johannes Jacobus Hurkmans, wonende in Haarlem, Westergracht 77 (op eigen verzoek). Rechter-Commissaris: Mr. G. H. Zweers. Curator: Mr. J. V. C. Constandse, advo caat en procureur in Haarlem. Abraham Willem Somerwil, handelde onder de naam 't Handwerkhuis, wonende in Heemstede, Binnenweg 141b. Rechter-Commissaris: Mr. G. H. Zweers. Curatrice: Mw. Mr. E. G. M. Rutgers- Wessels, advocate en procureur in Haar lem. P. Kwakernaat, wonende in Zaandam, Westzijde 378. Rechter-Commissaris: Mr. G. H. Zweers. Curator: Mr. C. J. Doorenbos, advocaat en procureur in Wormerveer. Na intrekking voorlopi,' verleende sur séance van betaling: Aannemings Maat schappij Gebr. Smit Vijfhuizen, gevestigd in Vijfhuizen, Gemeente Haarlemmermeer, Vijfhuizerdijk 165. Rechter-Commissaris: Mr. G. H. Zweers. Curator: Mr. G. A. P. de Kort, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 24 november uitge sproken de opheffing van het faillissement van de N.V. Philippo Zonen, Bloembol lenkwekerij Handel en Export, Gebrs. Bonkenburg, gevestigd in Heemstede, Prinsenlaan 19-21, uitgesproken op 14 ok tober 1969. Curator Mr. J C. A. Korrel in Haarlem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 24 november 1970 uit gesproken de opheffing van het faillisse ment van: Barend Pieter van der Ban, wo nende in Haarlem, Engelandlaan 990, uit gesproken op 14 april 1970. Curator: Mr. J. C. A. Korrel in Haarlem. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 24 november uitge sproken de opheffing van het faillissement van: de V.O.F. de Krou en Mannaert, ge vestigd te IJmuiden, gemeente Velsen, Helmstraat 5 rd vennoten t.w. R. de Krou, wonende te IJmuiden, Pres. Stein- straat 51; J. Mannaert, wonende te IJmui den, Fr. Naereboutstraat 18. uitgesproken op 11 augustus 1970. Curator: Mr. A. N. Helsloot in Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 24 november 1970 geëindigd het faillissement van: de N.V. Bouwbedrijf Remog in Haarlem, Egmond- straat 15, uitgesproken op 15 oktober 1968. Curator: Mr. L. Laus in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is, op 24 november ge ëindigd het faillissement van: de N.V. Kle dingmagazijn De Groot, gevestigd te Heem stede, Binnenweg 187, uitgesproken op 17 februari 1970. uuuulnA1<AnJuwinjwmn)mnj1jmnAfmjinnnnntuU1nnnnnnnnnnnnnnnrinnnrifWwwu^""--^'""""""""""""''""""""""""""""^^ Met onder zyn gehoor minister Lar- dinois (Landbouw en Visserij) bena drukte hy dat het „op de eerste plaats zal gaan om de verbetering van de be drijfsresultaten in de bedrijven, om de waarde van de export en de taken die de Bond in het belang daarvan kan ver richten". Die winst is broodnodig, aldus de nieuwe voorzitter: „Om de inflatie bij te houden, om te investeren, om reser ves te vormen en door wetenschappelijk ons aan. Wordt ons eigen stelsel voor een goed geleide economie van produk- tie alswel handel niet in de waagschaal gesteld door de goedkopere produktie van deze bedrijven?" onderzoek ons produkt op het juiste peil te houden". Een spéciale aandacht zei hij ook toe aan de exportfinanciering, „die om ver schillende redenen in het gedrang ge komen is". Hij deed een beroep op han delaren en exporteurs om in hun eigen belang „de door ons op te vragen finan ciële gegevens en bedrijfsresultaten te verschaffen". Veel aandacht besteedde de heer Wit teman ook aan de export-kredietverle ning. Hij geloofde dat de tijd is aange broken het krediet aan de afnemers in te perken en naar meer normale ver houdingen terug te brengen. In alle ernst vroeg de voorzitter zich af „of het hier te lande en in de EEG gevoerde landbouw-subsidiebeleid niet als discriminatie mag worden be schouwd binnen onze eigen bedrijfs tak" „Gesubsidieerde landbouwbedrij ven", zo verkondigde hij, met lage pachtprijzen, aangemoedigd door rijks voorlichting, binden thans de strijd met De heer W. C. Witteman, nieuwe algemeen voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren. Hy geloofde dat in nauwe samenwer king tussen kwekerjj en handel opnieuw wegen en middelen gevonden moeten worden om een zodanig economisch be leid te voeren dat de produkten zowel voor de kweker als voor de handelaar een reële prijs opbreniren. Tevoren had de scheidende voorzitter F. J. van der Kolk kritiek en onrust in zijn woorden gelegd. „Ik vind het bedroevend te moeten constateren", zei hij, „dat zowel kweker als exporteur de laatste jaren en zeker ook dit jaar geen beloning krijgen, die ook maar in de verte in verhouding staat tot de ontplooide energie en het genomen risico. Hij noemde ter illustra tie de vele lasten die de bloembollen handelaren zelf dragen: de onpersoon lijke reclame en de kosten van het we tenschappelijk onderzoek, die gemid deld anderhalf miljoen aan de vakge noten kosten. Ook noemde hij de kosten die ver bonden zijn aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie: het produktschap Minister Lardinois speldt aftredend Bondsvoorzitter F. J. van der Kolk de versierselen van het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau op. voor Siergewassen. Zijn deze uitgaven, zo stelde hij, nu voor de bloembollen alleen nog verantwoord? Misschien wel, maar dan doet zich een andere vraag voor: is het redelijk, dat de vakgenoten, mede gezien de benarde omstandighe den waarin vele verkeren, dit zelf alleen betalen? Het produktschap immers voert vele taken uit, die anders, zoals ook in andere landen, zouden moeten worden verricht door het ministerie van Land bouw. Zou een bijdrage van de overheid in de algemene kosten van het produkt schap nu zo onredelijk zijn?"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4